Let op! Europa wordt nog steeds bedreigd door het economisch nationalisme Amsterdamse Beurs Ceen Blijvende Stad Vrijdag 13 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 4 Het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de troepen der UNO in Korea ging met een kleine plechtigheid gepaard, waarbij op de grens tussen Noord- tere Zuid-Korea een bord werd geplaatst. De mannen die het eerst het Noord-Koreaanse grondgebied betraden, behoorden tot de derde ROK-divisie. Eenheidsmarkt van 250 millioen mensen zou mogelijk zijn (Van onze correspondent in Brussel Het gevaar dat de Europese landen, na enkele jaren van wederopbouw, opnieuw vervallen in de vooroorlogse fouten van het economisch nationalisme, is verre van denkbeeldig. Men probeert op het ogenblik alle Marshall-landen te bewegen om 5 pro cent van hun invoer vrij te geven. Een aan tal landen, dat ook de 60 procent heeft vrij gegeven, zal beloven dit opnieuw te doen. Maar tegelijkertijd verhogen zij de invoer rechten op het vrijgegeven product. Men noemt dat in hoogdravende redevoe ringen: Verdediging van de nationale eco nomie en bevordering van de volledige te werkstelling. Maar internationaal wordt de situatie er nagenoeg niets anders van. Wie de moed heeft de verschillende Euro pese economieën te vergelijken met de machtige Amerikaanse economie, zal snel beseffen, dat het Europese economisch chauvinisme naar de ondergang leidt en dat de Amerikanen steeds machtiger zullen worden. Zij beschikken over de middelen, welke door een eenheidsmarkt van 150 millioen mensen mogelijk worden gemaakt. Vele pogingen van Europese firma's om op de Amerikaanse markt door te dringen, mislukten niet omdat het Europese product minderwaardig is, maar omdat zij vaak niet de grote hoeveelheden ineens kunnen leveren, in een relatief korte leverings termijn. Een Belgisch fabrikant van club fauteuils kreeg een order van 20.000 stuks, te leveren in twee maanden, maar voor de fabricage van dit quantum had hij een jaar nodig. Hij weigerde echter deze order over verschillende van zijn collega-fabrikanten te verdelen en zo ging deze exportkans voor de Belgische economie geheel ver loren. Indien er nu een Europese eenheids markt zou bestaan, dan zou die fabrikant zijn producten zonder invoerrechten en an dere beperkingen van Napels tot Narvik kunnen verkopen. Na jaren van concurren tie die de slechte Europese fabrikanten zou hebben uitgeschakeld, zou de Europese in dustrie er in slagen massa's producten te exporteren naar overzeese gebieden. Er zou in Europa meer werk en dus meer welvaart zijn. Amerika breidt productie nog steeds uit. Weet men dat de industriële macht van de Verenigde Staten een hoogtepunt heeft bereikt in 1944; op een ogenblik dus, dat het land zich in volle oorlog bevond? En dat Amerika zijn productie, tussen 1945 en 1950, nog verder heeft uitgebreid? In 1937 produceerden de Amerikanen 3 millioen ton gietijzer per maand, in 1950 vijf millioen ton. De staalproductie steeg van 4,2 mil lioen ton tot 7,5 millioen ton per maand, Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Nat. Handelsbank Billiton Mij. H.. Slotkoers Openings gisteren koersen 293 294% 221 223% 231^ 231% 172% 126 297 275 115% 164 164% 173 119 118% 121 122% 133% 133 Ti 144 86% 225 de cementindustrie verdubbelde haar pro ductie tot 3.3 millioen ton. Voor de oorlog werden er 160 millioen stuks bakstenen ge maakt, thans 574 millioen per maand. In 1937 bouwde men maandelijks 28.000 hui zen, in 1946: 55.000 en in 1950 niet minder dan 144.000. In de verhouding Nederland Verenigde Staten, waarbij de bevolking der beide landen 10 millioen Nederlanders en 150 millioen Amerikanen als basis is geno men, zou Nederland per maand 9600 huizen of per jaar 115.200 huizen moeten bouwen om gelijk te staan met de Verenigde Staten. Ket feit dat Nederland niet eens de helft van dit aantal bereikt, wijst er op dat de Nederlandse economie niet in staat is deze prestatie te leveren. En waarom kan zij dat niet? Omdat de Nederlandse economie zich niet vrij kan ontplooien in een brede eenheidsmarkt van circa 250 millioen Europese mensen. Genua herdenkt Columbus De president van Italië, Luigi Einaudi, heeft gisteren in Genua de feestelijkheden geopend, die gehouden worden ter herden king van Columbus' 500ste geboortedag en ter gelegenheid van het feit dat hij in 1492 Amerika ontdekte. Duizenden toeristen, waaronder vele Amerikanen, verdrongen zich gisteravond in de straten van Columbus' geboortestad, om te zien hoe zijn stoffelijk overschot in processie werd meegedragen bij het licht van toortsen. De kist waarin zich het stof felijk overschot van de grote zeevaarder bevond, werd door vier mannen op de schouders gedragen van het stadhuis naar het gothische San Giorgio-paleis, waar zij in dit „Columbusjaar" geplaatst zal blij ven. Vier pages in goud en wit vormden een erewacht. Toen de processie, voorafgegaan door vier trompetters in Middeleeuws costuums, door de oude straten trok, werd een ogen blik halt gehouden voor de met klimop begroeide ruïne van een huis, waar Co lumbus eens woonde en dat nu schuil gaat in de schaduw van de enige, twintig ver diepingen hoge wolkenkrabber die Genua bezit. De tamboers sloegen een roffel op de trom en de vaandeldragers lieten de vaan dels als groet neigen. Een tentoonstelling in het San Giorgio- paleis, waaraan 20 landen deelnemen, brengt het leven en de tijd van Columbus in beeld. Zij bevat manuscripten, instru menten voor de zeevaart en souvenirs van de grote zeevaarder en van diens reizen. Verder komt er in het Columbusjaar in Genua een internationaal congres voor studies over Columbus, een „sportcolum- biade", een internationaal muziekfestival, te houden in April 1951, een internationale schilderwedstrijd voor het beste zeegezicht, een nationaal zeevaartcongres en een „in ternationaal vuurwerkfestijn". Amerikaan te Soekaboemi vermoord De directeur van bet houtverwerkings- bedrijf „Kibodas" te Soekaboemi (West- Java) deelt mede bericht te hebben ont vangen dat Woensdagmorgen de heer Ch. Rush, employé van het bedrijf en com mandant van de fabriekswacht, door on bekenden is vermoord. Het consulaat der Verenigde Staten is van deze moord op de hoogte gesteld. CONGRES VAN NEDERLANDERS IN DUITSLAND Ongeveer 5.000 bezoekers worden Za terdag en Zondag te Krefeld verwacht op het jaarcongres van in Duitsland wonen de Nederlanders. In Krefeld zelf wonen meer dan duizend Nederlanders. Belgische vrijwilligers voor Korea vertrekken eind November Het Belgische vrijwilligersbataljon voor Korea zal einde November vertrekken. De overtocht zal per schip geschieden, zodat het bataljon pas einde December op het strijdtoneel zal verschijnen. In sommige kringen is de vraag gerezen of het nog wel zin heeft de Belgische vrijwilligers te laten vertrekken, aangezien het zeer waarschijn lijk is, dat de strijd in Korea over onge veer een maand zal zijn geëindigd. Van betrouwbare zijde wordt naar aan leiding hiervan verklaard, dat het vertrek der Belgische troepen in ieder geval zal doorgaan. Bij de UNO is men namelijk voornemens de bezetting van Korea, na het einde der vijandelijkheden, over te dragen aan kleine naties zoals België, Ne derland, Noorwegen enzovoort. Aangeno men wordt, dat dit in psychologisch opzicht beter zal zijn dan wanneer de Amerikanen in Korea gestatïonneerd blijven. Opnieuw doodstraf geëist tegen Van Geelkerken De vroegere plaatsvervangend leider der N.S.B. en ex-leider van de Nationale Jeugdstorm, de thans 50-jarige C. van Geelkerken, heeft gisteren opnieuw voor de Bijzondere Strafkamer in Utrecht te recht gestaan. In Maart had de officier van Justitie tegen hem de doodstraf geëist. De Strafkamer besliste, dat over de persoon lijkheid van de verdachte een rapport zou worden samengesteld door jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois, zenuwarts te Utrecht. Dit rapport is gisteren door de Bijzondere Strafkamer besproken. De psychiater ver klaart daarin dat Van Geelkerken: „geen machtstrever, geen fanaticus, geen leider is. Hij nam de dingen niet serieus, had geen verantwoordelijkheidsgevoel en begreep niet dat in de ernstige tragedie waarbij hij betrokken was, psychopathische lichtzin nigheid een rol heeft gespeeld. Hij heeft een zuiver schuldinzicht, maar geen sterk schuldgevoel." De Officier van Justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, persisteerde bij zijn vorige eis: de doodstraf. De verdediger, mr. J. K. M. Mathuisen, was van mening dat volgens het rapport van dr. Van der Does de levensgang van verdachte zodanig is veranderd, dat deze niet mag worden afgesneden. Op 26 October zal de Strafkamer uit spraak doen. Bezittingen van jonkvrouwe Willink onder de hamer Van 25 tot en met 31 October worden in het „Huis te Bennebroek" aan de Binnen weg, bezittingen geveild uit de nalaten schap van jonkvrouwe A. L. Willink, laat ste ambachtsvrouwe van Bennebroek. On der meer zullen juwelen, gouden en zilve ren voorwerpen en een muntenverzame ling onder de hamer komen. De veiling geschiedt ten overstaan van notaris mr. J. A. de la Hayze te Heemstede, door de heer Paul Brandt in samenwerking met het verkooplokaal Notarishuis te Haarlem. Jubileum van Utile Dulci De Deventer cricket- en voetbalvereniging Utile Dulci, die op 13 October 75 jaar be staat, vierde Donderdagavond een oude jaarsavond. De burgemeester van Deventer mr. H. W. Bloemers deelde mede dat de ge meente Deventer besloten had de jubileren de vereniging de. zilveren medaille der ge meente te verlenen. Het is de eerste maal dat deze medaille aan een vereniging wordt uitgereikt. De Haarlemse politie heeft gisteravond een 29-jarige kraamverzorgster aangehouden, die er van verdacht wordt in een winkel een étui met veertig gulden uit de lade van een bureau te hebben gestolen. Een deel van het geld kon nog worden achterhaald, de rest had de vrouw, naar zij toegaf, ge bruikt om schoenen te kopen. Zij is ingesloten. Vijfjarig knaapje overreden Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur wilde een bestuurder van een langs de Leidsevaart in Haarlem geparkeerde per sonenauto wegrijden, waartoe hij eerst enige meters achteruit moest. Plotseling hoorde hij een kind gillen. Toen hij ach terom keek, bleek dat hij een vijfjarig knaapje had aangereden dat op de rand van het trottoir zat, met de benen op de rijbaan. Het kind kreeg een achterwiel over het bekken en moest met inwendige kneuzin gen naar het Diaconessenhuis worden ge bracht. Raad van Bloemendaal Afwijzend advies van B. en W. over stichting school voor IVO Donderdagmiddag komt de gemeente raad van Bloemendaal in openbare verga dering bijeen. De agenda bevat elf punten. Opnieuw zal aan de orde komen het voor stel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening op de straatbelasting. De bedoe ling is een tegemoetkoming te verlenen aan eigenaren van op de monumentenlijst geplaatste eigendommen. Tevoren zal ech ter gestemd worden over een amendement van mr. Vliegen, omdat de stemmen in de vorige vergadering staakten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een verordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren in dienst der gemeen te, vast te stellen. Voor de invoering is een crediet van 29.561 nodig. Het bestuur van de Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs heeft opnieuw een verzoek ingediend, om medewerking voor de stichting van een school in perceel Bloemendaalseweg 249. B. en W. adviseren de medewerking te weigeren. Van de 49 opgegeven leerlingen wonen er 11 in Bloemendaal, 20 in Haar lem, 8 in Heemstede, 5 in Velsen, 2 in Be verwijk, 2 in Zandvoort en een opgegeven leerling staat in Bloemendaal niet inge schreven. B. en W. merken op, dat onder deze omstandigheden de verklaring en daarmee de aanvrage niet geacht kan wor den te voldoen aan de bij artikel 73 dei- Onderwijswet omschreven vereisten, zoals die in redelijkheid behoren te worden uit gelegd. Een gemeente is immers belast met de bouwkosten der scholen voor de kinderen die in de gemeente woonachtig zijn. Verder is een algemeen beginsel van gemeenterecht, dat de gemeente te zorgen heeft en uitgaven heeft te doen voor eigen gemeentenaren en niet voor die van na burige gemeenten. Vplgens het college heeft artikel 73 der onderwijswet de strek king om het stichten van kleine of niet werkelijke nodige scholen te voorkomen en ook merkt het op, dat aan een in de gemeente gevestigde instelling van onder wijs een afdeling voor soortgelijk onder wijs als waarvoor thans de stichting van een school gevraagd wordt verbonden is geweest en dat de afdeling in 1946 moest worden opgeheven. De verhoging van 5 der bezoldiging van het gemeentepersoneel vordert een be drag van 13.000. B. en W. stellen voor dit crediet te willen voteren. Een algehele herziening van het uit breidingsplan verkeert in een vergevor derde staat van voorbereiding. Waarschijn lijk zal in de raadsvergadering van No vember het structuurplan van ir. J. A. Kuiper aan de orde worden gesteld. Voor de bouw van veertien eengezins woningen van de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" aan de Donkerelaan is de medewerking vare de gemeente in geroepen. B. en W. stellen voor tot uit gifte van 9000 vierk. m. grond in erf pacht, tot het verlenen van een bouwvoor- schot van 126.000 onder hypothecair ver band, tot het aanvragen van een rijksbij drage en tot het toekennen van een jaar lijkse bijdrage uit de gemeentekas. Be halve de twaalf duplexwoningen, en de veertien eengezinswoningen kunnen er later nog zes woningen op het terrein aan de Donkerelaan verrijzen. Dat is drie meer dan volgens het oorspronkelijk plan. Het wordt nu tijd om te stoken! zei Pilon. Ik zal het kacheltje zetten en aanmaken! Rick en Bunkie keken belangstellend toe, toen Pilon het gezellige ijzeren potkacheltje zette en met hout aanmaakte. De vlammen begonnen te spelen om de takken en 'n lekkere warmte straalde door het kamertje. „Hè, fijn!" zei Bunkie tevreden. „Ja," zei Pilon. ,Jïu komt er ook weer 'n gezellige tijd aanIn de winter gaan we niet zo veel meer het bos in; de wintervoorraden zijn binnen en in deze koude maan den maken we 't ons thuis gezellig. Je zult zien, dat we ons toch niet vervelen!" Het kacheltje begon tevreden te snorren en kreeg 'n rood kleurtje van genoegen. De warmte begon zich door het kamertje te verspreiden. Rick en Bunkie kropen er lekker voor en warmden zich in de gloed. „Zo is 't hier best uit te houden!" zeiden ze tot elkaar. ADVERTENTIE Iedere 14 dagen speciale Dl AN A-aanMeding VOOR MENEER ZELF I Prachtige tuïglederen diplomotentas met 2 voortassen, patentslo- ten en riem voorde fan tastisch lage prijs van f 19,95 met garantie SUPERKLASSE AMSTERDAM.- VAN WOUSTRAAT 82, FERD. BOLSTRAAT 54 DE CLERCQSTRAAT 28. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 158 SCHEEPVAART Alioth, pass. 11 Finisterre, Almdijk, 11 te Vera Cruz v. R'dam. Alphacca, 11 v. Victoria. Aludra, 11 v. Bordeaux n. Dakar. Arendskerk, 11 v. Aleppey n. Colombo. Aalsum. 12 v. Hamburg. Albireo, 11 v. Buenos Aires n. Montevideo. Aidabi. pass. 12 St. Vincent. Andijk. 10 v. Mobile te Houston. Alderamin. 12 verw. Dakar n. Bordeaux. Alphard. 11 v. Antwerpen te R'dam. Altair, 11 75 m. NO. St. Paulsrocks. Amsteldijk. 11 1000 m. W. Scillies. Axeldijk. 11 te Charleston verw. Agamemnon. 11 v. New York n. Aruba. Aagtekerk, 11 200 m. ZO. Kp. Leeuwin. Abbedljk, pass. 12 Recife. Alcinous, 12 te Suez. Alnati, 12 v. Montevideo n. Santos. Arundo, 12 v. Las Palmes n. Rio de Janeiro. Atlantis, 12 v. Djakarta n. A'dam. Annenkerk, 10 te Sydney Akkrumdijk, 12 v. Zanzibar te Tanga. Bengkalis. 11 v. Suez. Bacchus, pass. 11 Inagua. Bantam. 12 v. Antwerpen n. R'dam. Barumun, 11 v. Kendari n. Makassar. Baud, 11 v. Djakarta n. Cherihon. Bloemfontein, 11 380 ni- Z. Kp. Falmas. Blijdendyk, 11 600 m. O.t.Z. Kp. Race. Boskoop. 12 480 m. NO. Barbados. Breda, 12 v. Antwerpen n. R'dam. Boissevain, 11 te Durban. Bali, 13 verw. Aden. Boschfontein. 11 te Beira v. A'dam. Caltex Leiden, 12 v. R'dam n. Rastanura. Caltex The Hague (t), 12 v. R'dam n. Rastanura Caltex Pernis, i2 v. Port Said. Caltex Utrecht (t), 11 110 m. ZW. Ouessant. Caltex Delft, 11 dwars Maisira. Clavella, pass. 11 Perim. Ceram. 12 te Genua. Congostroom, 12 te Antwerpen. Corilla, 12 te Port Said v. Triëst. Ceram. 11 80 m. W. Napels. Cronenburgh, 12 v. Barry n. Marin. Celebes, pass. 12 Malta. Cleodora, pass. 12 Finisterre. Cistula, pass. 12 Kp. San Rogue. Coryda. 12 v. Port Said. Castel Bianco, 11 te Djakarta. Cheshire. 13 te A'dam v. Indonesië. Duivendijk, pass. 11 Mona eil. Dicto (krl.), 11 te R'dam v. Makassar. Dalerdijk, 11 320 m. W. Finisterre. Duivendrecht, 12 330 m. Z.ZO. Bahia. Douro, 9 te Barranquilla. Delfshaven, 12 Recife. Delfland, 12 te Salvador. Eemland, pass. 11 te R'dam v. Makassar. Enggano, 11 te Khorramshar. Esso Amsterdam. 11 150 m. N. Flores. Esso Den Haag (t), 11 200 m. N. Flores. Esso Rotterdam it). 11 400 m. O.NO. Sombrero. Eendracht. 12 50 m. v. Kreta. Eemdijk, 11 v. Cristobal. Elmina, 13 te A'dsm v. Lobito. Ena. 13 te Cristobal v Curasao. Etrema, 13 v. Takoradi te Pepel. Farmsum. 11 170 m. ZO. Kp. Race. Felipes (t), 11 v. Djakarta n. Pladju. Friesland, 12 v. Colombo n. Penang. Gadila. pass. 11 Noord v. Azoren. Groote Beer, pass. 12 Minicoy. Gaasterlcerk, pass. 12 Kp. St. Vincent. Hector, 11 v. Istanboel. Hersilia, 11 350 m. N. Madeira. Helder, 12 v. Antofagasta te Valparaiso. Helicon, 8 v. Puerto Plata te New York. Hecuba, 13 te A'dam v. Paramaribo. Heelsum. bass. 13 Casquets. Heemskerk. 12 te Port Elisabeth Helena, 13 c. Demerara n. Curasao. Xno, 5 v. Curasao n. Tampico. Jagersfontein, pass 11 Ouessant. Jobshaven. 12 v. Tabou te Libreville verw. Joh. v. Oldenbarnevelt. 11 nog 385 m. v. Sydney. Japara (krl). 12 v. Djakarta n. Singapore. Kota Agoeng. 11 v. Djeddah. Klipfontein, 13 te Antwerpen. Kota Baroe, pass. 12 Kp, Palos n. Marseille. Kota Gede, 13 te Singapore. Laurenskerk, 11 v. Marseille. Lekkerkerk, pass. 11 Gibraltar. Leersum, 11 v. Bremen n. Hamburg. Lucita. 11 v. Ardrosan n. Heysham. Leersum. 12 v. Bremen te Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 12 nog te Koweit. Langkoeas, 11 250 m. W. Sabang. Lindekerk. 12 v. A'dam. Loenerkerk, 12 te Port Said. Leopoldskerk. 13 v. Aden n. Port Said. Leuvekerk, 12 v. Suez n. Aden. Mataram, 12 te Djakarta v. R'dam. Meerkerk. 12 te Manilla. Meliskerk, 11 v. Aden n. Alexandrië. Mentor. 12 te Beyrouth. Mirza, 11 v. Sydney n. Tarakan. Maashaven. 9 te Montevideo. Muiderkerk, 7 te Adelaide. Marken, 13 v. Calcutta te Madras verw. Marpessa (t), 11 470 m. W.t.Z. Teneriffe. Molenkerk, 11 110 m. N. Kp. Verde. Malea, pass. 12 Formosa. Mal vin a. 13 te Miri v. Buenos Aires. Merwede. 12 v. Jacksonville n. Houston. Manoeran, 9 te Vancouver. Midas. 11 V. Cadiz n. A'dam. Mitra. pass. 13 Ouessant. Mijdrecht (t), 12 v. Buenos Aires n. Dakar. Nieuw Holland, 11 v. Sydney n. Melbourne. Noordwijk, 12 verw. Philadelphia n. Antilla. Napoli, 13 te Suez. Nieuw Amsterdam, pass. 12 Scillies. New Australië (rep.). 26 verw. .te R'dam. Omala (t,). 11 v. Miri n. Pladju. Oberon, 12 te Carupano v. Cumana. Orestes, ll 165 m. O.t.N. Kp. Donorte. Oranje, 12 te Port Said. Otranto, 3/11 verw. R'dam v. Djakarta. Odysseus. 12 v. Livorno n. Napels. Ossendreclit, 13 pass. Burlings. Overjjsel, 13 v. Djeddah. Perna, 11 v. Colombo n. Abadan. Prins Johan W. Friso. 13 verw. Montreal. Paula it), 11 v. Pladju n. Poelu Bukom. Parkhaven, pass. 12 Finisterre. Phrontis, 12 verw. Djakarta v. A'dam. Polydorus, pass. 12 Malta. Polyphemus, 12 v. Port Said n. Halifax. Prins Alexander. 12 v. Antwerpen n. Montreal. Prins Frederik Hendrik, pass. 12 Kp. Wrath. Papendrecht, 13 pass. Mona eil. Vredesverdrag met Japan in voorbereiding Uitnodiging aan Nederland en Indonesië WASHINGTON, 12 October (A.N.P./ Aneta). Sedert president Truman vorige maand op een persconferentie bekend maakte, dat de Amerikaanse regering stap pen zon doen om een einde te maken aan de staat van oorlog met Japan, zijn functio narissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bezig geweest om voorbereidingen te treffen voor een vredes conferentie, zo meldt Aneta's diplomatieke correspondent uit Washington. Het vroegere plan om de commissie voor het Verre Oosten bij de vredesonderhande lingen met Japan in te schakelen heeft men geheel laten varen, daar deze commissie in verband met het Russische standpunt tij dens tal van besprekingen al sedert maan den „op non-actief" is gesteld. De voorbereidingen hebben de laatste dagen concretere vormen aangenomen, doordat John Foster Dulles, de politieke adviseur van het departement, begonnen is met een reeks informele besprekingen met vertegenwoordigers van landen, die aan de oorlog tegen Japan hebben deelgenomen. Met Engeland, Rusland en enkele andere landen hebben reeds besprekingen plaats gehad en de Nederlandse ambassadeur Van Royen heeft thans een uitnodiging ontvan gen voor een soortgelijke bespreking, die dezer dagen zal worden gehouden. Naar Aneta's diplomatieke correspondent uit betrouwbare bron verneemt, ligt het in de bedoeling van de Amerikaanse regering om ook de Indonesische ambassadeur tot de besprekingen uit te nodigen. Het departe ment gaat daarbij uit van de zienswijze dat, hoewel de tegenwoordige staat Indonesië niet formeel met Japon- in oorlog is ge weest, de oorlogsverklaring door de Neder landse regering aan Japan ten aanzien van Nederlands-Indië, in de practijk moet wor den beschouwd als ook te gelden voor In donesia. Hoewel de Indonesische ambassadeur de uitnodiging tot een bespreking met Dulles ongetwijfeld zal aanvaarden, wordt in In donesische leringen opgemerkt dat de In donesische regering vermoedelijk toch liever zou zien, dat de commissie voor het Verre Oosten nieuw leven werd ingeblazen en dat de vredesonderhandelingen in het kader van die commissie waarvan Indo nesië dan als belanghebbende partij lid. zou wensen te worden zouden plaats hebben," daar dit meer in overeenstemming met de neutraliteitspolitiek van Indonesië zou zijn. Prins W. v. Oranje, 12 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem II. 12 v. Abadan n. Port Said. Prins Willem III. 12 bij Belle Isle. Rotti, 11 te T.i. Pandan. Riouw, 8 te Boston. Ruys, 11 650 m. O. Rio Grande. Ridderkerk. 12 v. Walvisbaai n. Antwerpen. Rossum. 12 te R'dam v. Sebutal. Rijnkerk. 12 v Singapore. Salland. 11 v. Las Palmas. Sloterdijk, 9 v. Cheribon n. Semarang. Sunetta (t). pass. 11 Minicoy. Saidja, 11 Musi rivier. Saparoea. 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Alkmaar. 11 v. Narvik n. Emden. Swartehondt, 12 v. Menado te Makassar. Sarpedon. 12 v. Turkseil te Laguaira. Stad. Schiedam, pass. 12 Majoca. Straat Soenda. 7 v. Bobe te Hongkong. Salatiga, pass. 12 Wake eil. SmgKep, pass. 12 Gibraltar n. Genua. Slamat, pass. 12 Malta. Soestdijk, 12 v. Philadelphia n. New York. Stad Leiden, pass. 12 Wight. Stad Maastricht, pass. 12 Wight. Skaugum, 28 verw. R'dam v. Djakarta. Scherpendrecht, pass. 13 Gibraltar, Stad Arnhem, 12 te Savona, 13 n. Huelva, Stad Dordrecht, 12 te Sagunto v. Palermo. Tiba, pass. 11 Madeira. Tjipondok, 11 v. Bahia n. Kaapstad. Trompenberg, pass. 11 Zuid v. Flores. Tabinta. 11 dwars Djakarta. Tjibadak, pass. 11 Okinawa. Tiberius, pass. 11 Windward Channel. Tosari, 11 240 m. O. Malta. Triton, 12 v. Curasao n. Maracaibo, Tasman, 8 te Hongkong. Tjimenteng. 10 te Kobe. Tjisadane, 13 te Singapore. Van Rlebeeck," 11 te Sorong. Van 't Hoff, 32 te Cheribon. Venus, pass. 11 Kp. Matapan. Vulcanus, 12 te Piraeus v. Kymassi. Van Heutz, 8 v. Hongkong n. Swatow. Waterman, 11 rede Menado. Willem Barendsz, 11 240 m. W.t.N. Finisterre. Waal. 11 v. Oranjestad n. Maracaibo. Willem Ruys, 11 v. Singapore n. Belawan. Willemstad. 12 v. A'dam n. Cristobal. Weltevreden, -13 18/19 uur verw. H. v. Holland. Winterswijk. 12 v. Itajai n. Paranagua. IJsel, 9 te New Orleans. Zwijndrecht, 12 v. Bari n. Sfax. Zeeland, 12 te Dublin v. Gdynia. Zijpenberg, pass. 13 Minorca. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 14) haar speelse vrijmoedigheid en kinderlijke oprechtheid voor hem de ankers, waaraan hij zich opnieuw vastlegde, in de overtui ging, dat elk beroep zijn minder aangename kanten had en de sleur ook in het leven van de artisten altijd een rol zou spelen. Zo speelden zij al na korte tijd quatre- mains. Eerst de eenvoudige Diabelli's. Daarna moeilijker stukken, de Peer-Gynt- Suite van Grieg en ander werk van hun lievelingscomponist. Als zij daar zo naast hem zat, met haar ogen onafgebroken op het papier en hij, af en toe, de beneden- partijen na enkele repetities al dóór en dóór kennende, een steelse blik wierp op haar van inspanning gloeiende gezichtje, dan vlijmde het steeds weer door hem heen: zijzijzij.En dan moest hij vaak even zijn hoofd iets opzij doen, uit de lichtkring van de pianolamp, opdat zij niet, hem onverhoeds aanziende, de ver terende blik in zijn ogen zou ontdekken en, schuw geworden, door een verandering in haar houding, gans de zo moeizaam tussen hen opgetrokken sfeerwereld zou doen verbreken en uiteenvallen. Een tan- taluskwelling voor hem, de reeds volrijpe man. Maar ook en nog meer een geluk, zó gaaf en onbezoedeld, dat hij menigmaal zichzelf in de arm moest knijpen om zich ervan te overtuigen: Nee, je droomt niet. Dit is echt. Dit is werkelijkheid. Dit wezen naast je is van vlees en bloed. Je kunt het zó pakken. Je hoeft maar je armen om haar heen te slaan. Dit tussen jullie is pure werkelijkheid. Eerder is al het andere, ge wone, zinsbedrog dan dit, dit tussen jullie, deze wereld van jullie beiden, waar nie mand anders in kan komen, deze hemel, waarin slechts plaats is voor jullie tweeën en voor de muziek. Puur deze uren uit. Laad je met je energie, die ze je geven. Behoudt de verwachting, koester het ver langen. Overrompel haar niet met woor den, met daden, die zij niet zou kunnen begrijpen, die alles zouden doen ineen storten. En tóch was alles ineengestort. Onbe grijpelijk. Onvergeeflijk. Onvergetelijk. Enkele regels schrift hadden een wereld verwoest. Twee zinnetjes uit een koel, zake lijk briefje. Hij kende het nog letterlijk uit zijn hoofd, zou het nooit vergeten, nooit kunnen ver geten: „Nu mijn dochter wat ouder wordt ach ten mijn man en ik het gewenst, dat zij van een dame pianoles krijgt. Met dank voor uw prettige lessen zenden wij u bijgesloten het honorarium over de lo pende en de volgende maand". Hoogachtend, G. M. VerhaerVan Dijcke. Kapót had het hem gemaakt Hem vol komen ontwricht en uit zijn evenwicht geslagen. Gemopperd had hij, tegen Gida, tegen zijn vrienden, tegen de hele wereld, die hij zo, met zijn twee vuisten, in elkaar had willen timmeren. Als een zweepslag hadden de woorden hem getroffen, midden in het hart. Omdat hij achter de woorden het wantrouwen proefde, tussen de regels door de argwaan bespeurde tegenover hem, de zoveel oudere man, die al te en thousiast aan haar, het nauwelijks de kinderschoenen ontwassen meisje, les gaf. O, hij wist het wel, had eigenlijk al voorvoeld, dat het zou koiVien. Zijn scher pe intuïtie had hem ervoor gewaarschuwd, dat het in de lucht hing, dat het elk ogen blik kon gebeuren. Die avond, tijdens de uitvoering de laaste die hij van Gida's school zou meemaken had hij zichzelf onvoldoende in bedwang gehad. De blik ken uit zijn ogen hadden voor het ouder paar, dat met een allervriendelijkste gele- genheidslach op een der eerste rijen zat, een duidelijke taal gesproken. Zij hadden hun de gevoelens geopenbaard, die de pianist voor hun oudste dochter koesterde. En toen hij haar begeleidde, terwijl zij, in een solodans, geheel alleen als een vlinder tje over het toneel zweefde, toen moet uit zijn muziek de jammerklacht van zijn hart zijn opgeklonken, toen moeten deze ouders daarin hebben gehoord van zijn heimelijke liefde voor hun kind. Hoe had hij zich voorgenomen koel, zakelijk te spelen, als gold het een gewoon massaal nummer; hoe zich ingespannen dat voornemen uit te voeren. Maar hoe was alle zakelijkheid, alle onaandoenlijkheid hem onmogelijk ge worden al na de eerste maten, toen hij zijn blikken richtte naar het toneel en daar het meisje van zijn krankzinnige liefde haar dans zag dansen. Het was geweest als lie pen onzichtbare draden van zijn gedachten naar de hare, van zijn piano en muziek naar haar arm en benen, haar lichaam, zó precies ving hij haar op met elke aanslag van zijn handen, zó nauwkeurig waren haar bewegingen als opgeroepen door en vast geklonken aan zijn muziek. Toen, daarna, was er een moeilijke tijd gekomen, een zwarte bladzijde in zijn le vensgeschiedenis. Temeer toen hij uit Het ty's houding bij het afscheid-nemen, vijf dagen na ontvangst van het briefje met de dodelijke woorden, onbedriegelijk kon opmaken, dat hij, hoewel een goede en sympathieke vriend en onvervangbare muzikale metgezel voor haar, toch nimmer bij haar de gevoelens zou kunnen opwek ken, die hijzelf voor het meisje gevoelde; toen uit haar verlegen glimlach, haar af gewende blik en het nerveuze frommelen met haar zakdoekje reeds het vage vermoe den aan de dag trad van wat er werkelijk tussen hen beiden had bestaan en uit de laatste schuwe oogopslag, waarmede zij hem „het beste" toewenste, reeds een zeker medelijden oplichtte voor hem, de oudere man, die een ongelukkige liefde had op gevat voor haar, het meisje van zeventien. Gedronken had hij. Eerst door toeval, omdat er een feestje was, waaraan hij zich dat hij had gemerkt, hoe de zwijmel van niet, als zo vaak, kon ontrekken. En om- de drank hem zijn teleurstelling deed ver geten, had hij meer gedronken, meer en vaker, tenslotte bijna iedere avond. Totdat ook de drank niet meer hielp en de leegte bij de ontnuchtering groter en groter werd Daarna was hij de wereld ingetrokken. De leegte om hem heen dreigde hem dol te maken. Hij moest er uit, er uit Gida had geglimlacht en gezegd: „Je neemt je leegte toch overal met je mee. Blijf in Holland en werk je er overheen". Maar hij had het niet geloofd, had het niet gekund. En was gegaan. Bijna een jaar lang had hij gezwalkt door de Balkanlanden, met niets anders bij zich dan zijn gitaar, zijn stem en een be- hoorlijkeöaten- en mensenkennis. Weken van bittere armoede, van vlijmende hon ger, waren afgewisseld met dagen van prettig verblijven bij geestverwante natu ren in den vreemde. Hongaren, Bulgaren, Tsjechen, Roemenen zij allen waren hem tot landgenoten geworden. En sinds dien was de gehele wereld zijn vaderland, omdat hij had leren inzien, dat men onder alle nationaliteiten, alle' geloofs- en poli tieke richtingen, de meest waardevolle en de meest onwaardige individuen kon vin den en dat het er weinig toe deed onder welk etiket men door 't leven ging. En nu, na een zó groot aantal jaren van eenzaamheid, die beter te dragen was ge weest dan het gezelschap van wie ook, nu was zij opnieuw in zijn wereld getreden, opgedoken aan de horizont van zijn be staan. En met haar waren de herinnerin gen als een vuur opnieuw gaan branden. De oude wond was .met één slag weer opengereten en opnieuw gaan schrijnen, schrijnen En nu was er de twijfel. Wat moest hij tegen de predikant zeggen, als deze op een avond hem zou opzoeken? De volle waar heid? Om daarna uit hun wereld te ver dwijnen? Of zich terugtrekken zonder zijn levensprobleem en -geheim te hebben prijsgegeven? Dat er op de duur voor hen drieën in hetzelfde dorp geen plaats was, stond on omstotelijk vast. Dat hij degene moest zijn, die uit de weg zou gaan, eveneens. Maar hoe? Hoe? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6