Haarlems Chr. Militair Tehuis ingrijpende verbouwing VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Ook met KAAS is Volvette Goudse 100 gr. 27c CKort en Bondig Bouw van 250 woningen J. FORTGENS Vrijdag 13 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Het interieur van het Protestants Chris telijk Militair Tehuis aan de Jansweg. dat door de architect J. London ontworpen werd, voldoet sinds lang niet meer aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Het groot ste bezwaar is, dat de conversatiezaal, die er door de verbouwing in 1930 niet op voor uit is gegaan, te klein is om al de militairen, die hier hun vrije uren aangenaam willen doorbrengen, te ontvangen. Vooral nu het aantal militairen in Haarlem is uil- gebreid, werd een inwendige verbouwing urgent. Na lang beraad heeft men hiermee deze week een begin gemaakt en men hoopt over drie of vier maanden met het uitvoe ren van het door de Overveense architect C. van Beaumont ontworpen plan gereed te zijn. De vergroting van de conversatiezaal zal mogelijk zijn door het bijtrekken van de gehele ruimte tussen de bestaande keuken en de kamer van de huisvader en moeder. Een apart gedeelte hoopt men in te richten als eetzaal voor officieren en onderofficie ren, die gemakkelijk van de keuken uit te bereiken is en die tevens voor vergaderin gen en andere bijeenkomsten kan worden gebruikt. Nu is gedacht de keuken in het sou-terrain te projecteren, dat aansluit aan de uitgebreide conversatiezaal. Voorts zullen een spijzenlift, een nieuw toilet en een garderobe worden aange bracht. De bovenzaal eist naast een algemeen opknappertje, een geschikte vloer-isolatie, terwijl de zolderverdieping rendabel wordt gemaakt door hierop enkele slaapkamers te timmeren en de woonvertrekken voor de tehuis-ouders. Aan de vraag naar een stu dieruimte zal v/orden voldaan en ook een centrale verwarming, inplaats van de be staande kachelverwarming, is niet ver geten. Oorspronkelijk karakter onaangetast Door deze ingrijpende verbouwing hoopt men echter het oorspronkelijke karakter van het interieur niet aan te tasten. Het Militair Tehuis heeft al heel wat soldaten binnen zijn rtiuren gehad. Direct na de opening in Maart 1904 bestond er reeds een grote belangstelling voor dit „tweede home". Dit kon men bijvoorbeeld goed merken aan de rekjes, waarin zeer veel doorgerookte pijpjes hingen, die men gratis kon stoppen. Ook voor het geestelijk leven van soldaten van alle gezindten is steeds meer gedaan. Ook vandaag hebben de soldaten een steun aan him tehuis en er dient steeds voor gezorgd te worden dat zij deze steun in materieel en geestelijk opzicht kunnen blijven genieten. Hiervoor zorgen naast het bestuur, de huisouders, de heer L. Lemmers en zijn echtgenote op waarlijk voortreffelijke wijze. Uit hetgeen zij deze week weer voor de militairen hebben gepresteerd, blijkt hun liefde voor dit werk misschien wel het best. Tijdelijk in „Beijnes". Het was namelijk zo, dat men de militai ren tijdens de verbouwing van het Tehuis niet aan hun lot wilde overlaten. Men zocht naar een geschikte ruimte, die als tijdelijk onderdak kon dienen en men kreeg de be schikking over een grote zaal in het onlangs door Beijnes verlaten compl'ex öp^hë't' Sta tionsplein. Dankbaar is men 'cle directie' van Beijnes, die alles gratis ter beschikking heeft gesteld. Vooral dank zij de werklust van de heer en mevrouw Lemmers is men erin geslaagd, deze zaal in zeer korte tijd zodanig ingericht te hebben, dat cle militai ren er gebruik van kunnen maken. Zondag avond zaten er nog honderdtwintig mili tairen in het huis aan de Jansweg bijeen en Dinsdagavond konden zij de nieuwe ruimte betreden. Vooral door de nog slechts kort in Haarlem gelegerde recruten werd dit bijzonder op prijs gesteld, terwijl na tuurlijk ook het vaste kader niet ontbrak. Door de welwillende medewerking van de commandanten worden de mannen, die zojuist in het soldatenpak gekropen zijn en eigenlijk de eerste tijcl cle avonden in de kazernes moeten doorbrengen, nu in de ge legenheid gesteld, dit Tehuis en het R.K. Tehuis te bezoeken. Het ontbreekt er niet aan gezelligheid. De zaal is smaakvol en fleurig ingericht en zij kunnen er allerlei middelen vinden om hun ureri door te brengen, zoals een biblio theek. een biljart, een ping-pong spel, een hockey-spel en andere vermakelijkheden. Voorts kunnen zij besóhikken over con sumptie tegen uiterst gereduceerde prijzen ADVERTENTIE Voor Uw kleuter DEL ANA BROEKJES 4—5—6 en 7 jaar 12.30 11.80 11.30 DELAMA 5UKK3ES 40—45—50—55 11.45 10.75 10.15 DELAHA TRUITJES 5.85 5.50 DELANA ROKJES vanaf TRAININGSBROEKEN 8.05 7.30 6.75 PYAMA'ïJES interlock vanaf NACHTPONNETJES 7.10 6.90 SPORTKQUS3ES wol - 2—3456 jaar vanaf 10.80 9.55 5.15 5.45 5.15 5.90 5.70 2.25 vOVeetëK VOOR DE BABY ANEGANG 46 en materiaal om geregeld naar huis te schrijven. Hiervoor is in de zaal een speciale postbus aangebracht, die twee keer per dag wordt gelicht. Natuurlijk heeft men nog bepaalde wen sen, zoals een geluidsinstallatie, die door de hoge kosten van de verbouwing nog niet in vervulling kunnen gaan, doch wie weet zijn er wel goede gevers, die cle militairen eens willen verrassen, zoals cle heer en mevrouw Lemmers en het bestuur van het Tehuis dagelijks doen. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 12 October 1950 GEHUWD: 12 Oct., A. de Kluiver en S. E. Baars; E. O. Lanz en J. E. Petrick; J. C. van Alphen en R. E. Behrens; H. A. van de Veen'orink en W. C. Wildschut. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct., H. E. G. de KeizerJordan; D. H. J. Risseeuw van Leeuwen; 12 Oct., A. Ter HorstGiffard. BEVALLEN van een dochter: 10 Oct., J. C. E. Evers—Burggraaf; 11 Oct., T. J. van der Peet—Zonneveld; Jkvr. S. J. Paauwde Rotte; J. M. HeesemansBakker; 12 Oct., M. J. Witjensvan Dijk, 2 d. OVERLEDEN: 10 Oct.. J. J. Middelaer. ï-, Maerten van Heemskerkstraat; C. Ken- beek, 99 j., Ripperdapark; J. Petter—van der Ven, 83 j., Spionkopstraat; 11 Oct., D. H. van Bemmel, 15 m., Crèmerstraat. Geneeskunde onbevoegd uitgeoefend? Twee broers voor Haarlemse Kantonrechter Gisteren hadden zich voor het Kanton gerecht in Haarlem twee broers te verant woorden, die een instituut voor diaetetiek en biologie, annex handel in pharmaceuti- sche artikelen, had opgericht. De patiënten die zich tot hen wendden moesten hun kwaal vermelden en kregen dan een levenswijze toegezonden met een opgave van de kruiden die zij moesten ge bruiken. Deze kruiden waren uiteraard bij de oprichters van het instituut verkrijg baar. Donderdagmorgen stonden zij terecht wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Als getuige-deskundige was de apotheker F. C. Reyers uit Purmerend, de secretaris van de Vereniging tegen cle kwakzalverij, versohenen, die verklaarde dat hij de kruiden chemisch had laten onderzoeken, waarbij geconstateerd was, dat zij geen giftige bestanddelen bevatten en geen bijzondere geneeskracht bezaten. De ambtenaar van het O. M. vorderde tegen ieder der verdachten hondevdvijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis en vernietiging van de in beslag genomen goe deren. Hij merkte in zijn requisitoir op, dat het gevaar niet schuilt in de kruiden, doch vooral in het verwaarlozen van de kwaal. De verdediger, mr. Perrin uit Amster dam, bestreed dat zijn cliënten de genees kunde zouden hebben uitgeoefend. De pa tiënten werden immers niet onderzocht en de kuren hadden alleen betrekking op lichte gevallen. Ernstige gevallen werden naar een arts verwezen. Pleiter legde een aantal tevredenheidsbetuigingen van te goeder naam en faam bekend staande per sonen over. De Kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Muzikale zelfportretten in iubileum-album Pianohandel Bender nam een gelukkig initiatief De firma Bender/te A'msferdain heeft honderd jaar handel gedreven in piano's en orgels en in deze branche een goede reputatie verworven. Het behoeft geen betoog dat de firma jubileert. Zulks be hoort tot de gewone gang van zaken. Maai de wijze waarop zij jubileert is niet ge woon. De directeuren van Bender, de heren W. Kapteyn den Bouwmeester en P. C. Wagenaar," zijn tot de conclusie gekomen, dat er zonder componisten geen muziek zou zijn en dat zonder muziek hun zaak geen reden van bestaan zou hebben. En als gevolg van deze redenering hebben zij aan vijftien Nederlandse componisten op dracht gegeven een pianowerli te schrij ven, dat speelbaar zou zijn voor gevorder de dilettanten, ten einde grotere kringen van muziekbeoefenaars, die nog te weinig vertrouwd zijn met de hedendaagse mu ziek, nader te brengen tot het werk dei- eigen toondichters. Vervolgens heeft de firma de vijftien composities, met een in leiding van prof. dr. E. Reeser, in een prachtig uitgevoerd album bij elkaar ge bracht en het in 13.500 exemplaren laten drukken om deze bundel jonge Nederlandse muziek aan haar relaties als jubileum ge schenk aan te bieden. Voorwaar geen ge wone manier van jubileren! Donderdagmiddag werd ons gelegenheid gegeven de inhoud van de jubileumbundel te horen, voorgedragen ten dele door com ponisten zelf en voor het overige door Johan van dén Boogert en. mejuffrouw Tr. Leonardt. Deze laatste opende de rij met het werk van dr. Anthon van der Horst „Tema con variation! in modo conjuncto", een kapi taal stuk en voorzeker een belangrijke aan winst van de Nederlandse piano-littera tuur. De dilettant die het goed speelt, al zou het nog een graadje minder zijn dan de-intemretatie van mejuffrouw Leonardt, mag zich met menige vakmusicus meten. Zo zijn er in de bundel nog meer stukken, welke de amateurs die er zich aan zullen wagen, het vuur aan de schenen leggen de „Serenade" van Hendrik Ar.öriessen bijvoorbeeld en gedeeltelijk ook „Sonatine III" van Henk Badings. Maar daarmee is tevens aangeduid, dat ook pianisten van beroep in de bundel veel van hun gading zullen vinden, te meer omdat ook de min der hoge eisen stellende stukken zo goed als allemaal op de een of andere wijze muzikaal aantrekkelijk zijn. Daar is onder meer een ..Berceuse" van mevrouw B. Tideman-Wijers, die iedere pianist met genoegen zal spelen. De componisten die de gevorderde dilet tanten het verst tegemoet kwamen zijn Henri ZagWijn met een geestig „Menuet", Willem Andriessen met een poëtisch aan Grieg herinnerend „Preludium", Herman Strategier met een vriendelijke „Bagatella". Albert de Klerk met een Pou- lenc-aehtige „Boutade", Guillaume Landré met een mooi „Moment musical" en vooral niet te vergeten Hugo Godron met een jolig stuk „Hommage a Chabrier". Het is vooral interessant te kunnen waarnemen hoe vijftien componisten in dit jubileumboek een eigen karaktertrek ver tonen. Ik zou haast zeggen dat het gewor den is een album met muzikale zelfportret ten, die onbewust ontstaan zijn. Als spie gelbeeld van componerend Nederland in 1950 al zij dit met het nodige voorbe houd gezegd kan aldus de fraaie Ben- der-bundel van betekenis blijven. De jubi lerende firma heeft met haar zo royaal uit gevoerd initiatief een waardevolle bijdrage geleverd aan de Nederlandse toonkunst. Ter navolging aanbevolen! JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE voordeliger! Diefstallen in Haarlem en Lisse opgehelderd Inbraken „en gros" In de nacht van Zaterdag 24 op Zondag 25 September werd een brutale diefstal gepleegd bij de handelaar in horloges en dergelijke II. F. Móhringer Jr., Rijksstraat- eg 204, in Haarlem-Noord. De dieven hadden met een tegel zijn etalageruit verbrijzeld en vervolgens uit cle uitstalkast vier polshorloges en vijf ver chroomde zakhorloges ontvreemd. Naar wij vernemen heeft men thans de daders, twee 27-jarige mannen uit de Zaanstreek, weten te achterhalen. De Amsterdamse politie kwam hen op het spoor nadat zij goederen die van een inbraak in Noord-Scharwoude afkomstig waren in Amsterdam te koop hadden aan geboden. De districtsrecherche van de rijkspolitie in Alkmaar wist beiden te ar resteren. Tijdens het verhoor bekenden zij niet alleen de inbraak in Noord-Schar- woucle, doch ook diefstallen in De Rijp, Uitgeest, Lisse en bovengenoemde inbraak in Haarlem-Noord. Over het algemeen gingen zij overal op dezelfde wijze te werk: zij gooiden een etalageruit stuk, als regel bij juweliers en fotozaken, en namen dan de inhoud van de uitstalkast geheel of gedeeltelijk mee. Zo bezochten zij deze zomer Lisse, waar zij. uit de etalage van de boekhandelaar De Vos aan de Kanaalstraat een doos met tientallen vulpennen stalen. Een der verdachten bekende voorts nog in het voorjaar een reeks inbraken te heb ben gepleegd in Heilo, Uitgeest, Purme rend, Bussum, Allernaar, Leicisendam en en;ge plaatsen in Friesland. De verdachten werden vandaag voor de officier van Justitie te Alkmaar geleid. Een serie van tien lezingen voor „Weten en Werken" De in 1856 opgerichte vereniging „Weten en Werken" heeft voor het komen de winterseizoen een serie van tien voor drachtavonden georganiseerd die gegeven zullen worden in het gebouw der Vrijzin nig Hervormden in de Jaeobstraat, te be ginnen op Donderdag 26 October. Er wor den onderwerpen van algemeen belang behandeld, met vermijding van alle poli tieke of godsdienstige twistpunten. De eerste spreker is dr. A. F. J. Portielje, die een causerie houdt over het zieleleven der clieren en de grenzen van instinct en verstand. In November spreekt dr. Ray mond van het Haagse Planetarium over radar en astronomie. In diezelfde maand worden enige films van de Gezondheids raad over het werk van de zeevissers ver toond. Verder staan op het programma lezingen over kunstmatige vezels (toege licht door middel v«ui eep documentaire Tfilrh), over de vorming van steenkoollagen,- over de gasfabriek, over volkenkunde,, over beeldende kunst en over een historisch onderwerp, Sprekers zijn onder meer dé heren Verkruysen en dr. Melchior, die te vens reisfilms zullen laten zien, J. H. Stein- kamp, directeur van de Haarlemse gasfa briek, Ewoud de Kat en dr. N. Meijer, Ten slotte kunnen de leden deelnemen aan een excursie naar het Planetarium te 's-Gra- venhage. ADVERTENTIE OPEL SERVICE en ONDERDELEN v. LENT's DREEF-GARAGE Heemst. Dreef 201 - Raadhuïsstr. 63-65 HEEMSTEDE - Telefoon 28810 Muziek Koor Katholiek Haarlem met „de Jaargetijden" Bijna 150 jaar geleden (op 24 April 1301) werd Haydn's oratorium „Die Jahreszeiten" (De Jaai-getijden) voor het eerst uitge voerd. Dit was het begin van een zegetocht door öe wereld, die tot in onze dagen nog geen einde heeft genomen.De aantrekkings kracht van het oratorium is onweerstaan baar. Het kon zelfs de dirigent Albert de Klerk van het R.K. Koor Katholiek Haar lem er toe brengen tijdelijk af te zien van zijn principe van programma-vernieuwing en toe te geven aan de wens van velen om een uitvoering van „Die Jahreszeiten" tot stand te brengen. Gisteravond werd aan deze wensen voldaan in de Gemeentelijke Concertzaal, die goed bezet was. De alom bestaande voorliefde voor „Die Jahreszeiten" is verklaarbaar. Het litteraire gegeven met zijn beschrijving van de gang van het jaar plaatst de toehoorder voor vertrouwde taferelen. Enkele fragmenten beginnen vreemd te worden aan een mo derne mentaliteit, zoals het weerzinwek kende jachtkoor (O tempora, o mores!). Maar dit geldt dan alleen in litteraire zin. In muzikaal opzicht heeft het oratorium in zijn geheel zijn grote bekoring behouden. Want zelfs voor de realistische schilderin gen en voor het scheppen van een natuur- sfeer worden zuiver muzikale middelen toegepast, die. als in de „jacht"-aria van de boer Simon, een geniale hoogte berei ken. Wij kunnen het daarom in het geheel niet eens zijn met de ietwat neerslachtige verzuchting van Joseph Havdn zelve: ..Ik had dit oratorium niet moeten schrijven!" Het koor bleek goed voorbereid te zijn. Het toonde over het algemeen een grote zekerheid en in het bijzonder frappeerde de toonvorming, die vooral het vrouwenkoor tot het gever, van veel klankschoonheid in staat, stelde. Dat werd bijvoorbeeld van be tekenis voor het lentekoor, het slotkoor van ..De zomer" en'liet spïh-koor. Albert de Klerk nam voor het „lentekoor" een be zadigd tempo, wellicht wat te langzaam vóór de geest van dit fragment. Deze nei ging tot langzame uitvoering werd even eens geconstateerd voor „Sei nun gnadig" en ook de vertolking van het onweer s-koor werd er door beïnvloed. Maar het ..Heil! o Sonne!" klonk met een in verrukking brengende geestdrift en het jachtkoor ver kreeg de spanning, die hiervoor nodig is. En dan werd met het wijn- en dans-koor een hoogtepunt van dyonisische uitbundig heid bereikt in een voortreffelijke uitvoe ring. De zangeres Corry Bijster vertolkte de partij van Hanne, eenvoudig en zonnig, met fraaie, beheerste klank. Haar muzikale verhaaltje in „De Winter" was leuk van voordracht. De bas Herman Schey was als Simon in alle opzichten uitnemend. Zijn vertolking van de jacht-aria bijvoorbeeld was meesterlijk en die van de moralise rende aria „Er blicke hier" indrukwekkend. De partij van Lucas was in handen van de tenor John van Kesteren, een zanger met een zeer welluidende stem van bescheiden volume, lyrisch van aard. Er was in de voordracht van Van Kesteren echter een tekort aan spanning, te weinig zeggings kracht ter openbaring van het woord in zijn diepste betekenis. Oefeningen in ex pressie zijn voor deze zanger een eerste noodzakelijkheid. Het orkest der PI. O. V. was niet steeds "Wen gelukkig bij „het uitvoeren van ,Haydn's uiterst kwetsbare miiziék. De overgang van de winter naar de lente ver liep niet zonder oneffenheden en het beekje waarvan Hanne zong, trad gevaarlijk bui ten zijn „zomer"-bedding. En zo waren er nog meer ongelijkheden. Maar tevens moet toch de goede steun genoemd worden, die het orkest kon verlenen, zoals in het jacht koor en in het reeds genoemde hoogtepunt: het wijn-koor. Albert de Klerk heeft velen met de uit voering aan zich verplicht, bij hen het besef van de waarde van Haydn's oratorium ver sterkt en de liefde er voor kunnen ver groten. Dit bleek wel ondubbelzinnig uit het applaus, waarmede de dirigent, solis ten, koor en orkest werden beloond. P. ZWAANSWIJK. De Amerikaanse Onderwysstïchting in Nederland deelt mee dat de Amerikaanse regering voor het studiejaar 19511952 weel een beurs beschikbaar stelt, waaruit de kosten van een reis naar Amerika voor leraren en studenten kunnen worden be streden. Op Oakley Square in Euston, Engelandstortte gisteren een ijzeren steiger van 12 meter hoogte, die langs een in herstelling zijnd, pand was opgetrokken, naar beneden. Acht voorbijgangers liepen hierbij letsel op en een man werd gedood. De voor het gebouw geparkeerde wagens werden merendeels slechts licht beschadigd zoals uit deze joio blijkt. De Kamer van Koophandel te Haarlem Wordt met 1 Januari weer zelfstandig Vroeger was de Kamer van Koophan del te Haarlem zelfstandig. De laatste tijd was de Kamer een filiaal van die te Am sterdam, ook al bleef het kantoor te Haar lem bestaan. Door de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel krijgt Haarlem met 1 Januari 1951 weer een afzonderlijke Kamer. Voortaan worden de leden der Kamer niet meer gekozen maar door de minister benoemd. De voordrachten voor deze be noemingen zijn al naar Den Haag ge zonden. Excursie afgevaardigden van woningbouwverenigingen Ambtenaren van gemeentediensten, die met de volkshuisvesting en woningbouw te ma ken hebben, uit Haarlem en enkele omlig gende gemeenten, alsmede afgevaardigden van woningbouwverenigingen hebben Don derdag een excursie gemaakt naar Sassen- heim en Amsterdam, om kennis te maken met de nieuwe verfsystemen „24 uur methode" en „Het tienjaren-plan". Per auto bus vertrok een gezelschap van vijf en vijf tig personen van het Frederikspark naar de Sikkens lakfabrieken te Sassenheim. Daar werden uiteenzettingen gegeven over de nieuwe systemen. Ook bestond er gelegen heid de werkzaamheden in de fabriek te volgen. Des middags begaf het gezelschap zich naar Amsterdam, waar bezoeken werden gebracht aan woningbouwcomplexen in de omgeving van de Admiraal de Ruyterweg en in de Spaarndammerbuurt. Daar waren de syste men in praktijk gebracht. Amateurtoneel „O bella donna Lucia" door Thalia gespeeld „De tante van Charley" schijnt er toe bestemd te zijn de onsterfelijkheid in te gaan. Dit nota bene uit 1893 daterende kol derstuk van een zekere Brandon Thomas keert althans om de zoveel jaren en steeds met hernieuwd succes terug op het répertoire, zowel van beroepsgezel schappen (meestal zijn dat dan zomercom- binaties) als van amateurverenigingen. Nu is deze klucht uit de vorige eeuw een beet je herschreven door Rosita Peters, voor namelijk met het doel de sporen van deze hoge ouderdom enigszins uit te wissen, van welke taak deze dame zich handig, hoewel niet bijster spiritueel heeft gekwi ten. Waarschijnlijk ter camouflage, want waarom anders, werd de bekende titel ge wijzigd in „O bella donna Lucia". Deze week was het de katholieke ver eniging „Thalia" die er in de Haarlemse Schouwburg een drietal vertoningen voor haar donateurs van gaf. Welnu: deze heb ben letterlijk zitten te schudden van het lachen. Soms uitte zich de hilariteit van het publiek zo uitbundig dat de spelers zelfs geen mond behoefden open te doen. Vele situaties spreken dan ook inderdaad voor zichzelf. In geen tijden heb ik zoveel mensen zoveel plezier zien beleven. Dat was dus een goed begin van het seizoen. De ernstige stukken komen later wel. Men zou over sommige opvattingen van mening kunnen verschillen, zij het dan nog niet eens principieel, men zou kunnen opmerken dat" niet alle typen even goed gekozen waren en dergelijke dingen meer. doch dat heeft maar weinig zin, want het stuk heeft geen andere pretentie dan de mensen zo hard mogelijk aan het lachen te maken en daar zijn de spelers ver boven iedere verwachting in geslaagd. Meer mag men niet willen. Er werd trouwens kostelijk gechargeerd zonder de ernst bij het spel te verliezen, hetgeen een compliment waard is. De mensen zijn nu eenmaal dol op een verkleedpartij en ook wat dat betreft heeft Martien Langeveld in zijn gedeeltelijke travestie als de pseudo-tante het aan n' laten ontbreken. Trouwens de beide andere studenten werden (daar Vaal Smit en Piet Loerakker) eveneens vaardig ten toneele gevoerd. Bijzonder leuk was de bediende door Jan Hoogland en ook de houterige advocaat, met zijn aan de stomme films herinnerende bewegingen, door Han van de Veldt verdiende lof. Cor Wassenberg deed het huwelijksaanzoek heel aardig, al was hij niet de aangewezen figuur voor de rol van gepensionneerd kolonel. De medewer kende dames wisten zich tamelijk wel te schikken in al de consternatie, die drie bedrijven lang aanleiding gaf tot gierende pret. D. K. Haarlems Vredes-comité hield voorbereidingsbijeenkomst Het Vredes-comité Haarlem hield giste ren een bijeenkomst in het gebouw „De stad Haarlem" als voorloper van hel natio nale vredes-congres, dat Zaterdag en Zon dag in Amsterdam zal worden gehouden en het internationale congres in Engeland, dat daarop volgen zal. - Op-de .bijeenkomst' xyerd liet woord- ge voerd door mevrouw Ali Bunschoten, Vlie de betekenis van de komende congressen uiteenzette. Zij verklaarde dat wanneer de eenheid uit de oorlogsjaren wederom lot één front aaneengesmeed zou kunnen wor den, de „oorlogsstokers" niet de kans zou den krijgen om de „aggressie in Korea" te herhalen. Zij beschuldigde de Amerikanen er van dat zij op Korea de burgerbevolking terroriseren en uitmoorden om zogenaamd hun troepen te beschermen tegen guerrilla activiteit en veroordeelde de „juichkreten" in pers, radio en film over de successen der Amerikanen, die op de eerder aangehaalde methodes zouden berusten. Zij hekelde voorts de geestdrift waarmee de Ameri kaanse „oorlogsstokers" in ons land worden binnengehaald, want zij zijn dezelfden, zo zei zij, die de Duitse generaals Gudevian en Von Manteuffel weer in het zadel heb ben geholpen. Nadat zij in het kort de eisen van het Stockholmse vredescongres had uiteengezet: verbod van atoomwapens, een doeltreffende internationale controle daar op en het brandmerken als oorlogsmisda digster van de regering die het eerst een atoomwapen gebruikt, zei zij nog, dat de vredesbeweging de naam heeft, uitsluitend uit communisten te bestaan. Zelfs wanneer dat zo zou zijn, zei zij, zou zulks slechts een aansporing betekenen voor alle goed- willenden om ook hun schouders onder het vredeswerk te zetten. De bijeenkomst, waarop tevens de kwes tie yan afvaardiging naar het nationale en het internationale vredescongres ter sprake kwam, werd opgeluisterd door virtuoos pianospel van L. Contran op een miserabel instrument en door zang van mevr. Tine Hofman. BINNENLAND Prins Bemhard zal op Dinsdag 7 No vember een bezoek aan Tilburg brenger, en o.a. de Tilburg se Textielschool en een.U-olien stoffenfabrick bezichtigen. Do bazar die in Willemstad (Curitcao) op het terrein van do Cur.icaase Pctrblcum- indutrie Maatschappij is gehouden ten bate van de Bovenwindse Eilanden, die door de orkaan van 31 Augustus en September zijn getroffen heeft 'in Nederlands geld) ruim f 100.000 opgebracht. Levenslang eiste de officier van justitie bij de Haagse Bijzondere Strafkamer tegen dé voormalige machinist ter koopvaardij A. D., die bekende in oorlogstijd als spion voor de Duitse ..Abwehr" tal van Nederlanders te hebben verraden. Drie personen zi.in als ge volg daarvan in Duitse kampen gestorven. Ook heeft D. een verzetsstrijder neerge schoten. In Rotterdam liep op de Maas een tank boot uit haar roer. Het schip voer op het Canadese vücgdekschip „Magnificent" aan. waar juist twee sloepen langszij lagen. De sloepen werden tussen de tanker en het oorlogsschip gekraakt. Een van de boten was de commandantssloep. Bij een melkinrichting tc Arnhem is een uitgebreide fraude or.tdekt. Door medewer king van twee loden van liet iabrieksperso- neel kregen zes melkshjters meer melk dan voor non werd geboekt. De opbrengst werd onderling verdeeld. Alle acht betrokkenen zijn gearresteerd. De brug over de IJsscl te Westervoort in de weg Arnhem—Zevenaar zal des nachts voor hel motorverkeer gesloten zijn. van 22 30 uur tot 5.30 uur gedurende de période van 16 October to: 23 October. He: verkeer zal moeten omrijden over Doesburg. Tot opvolger van dr. J .Spaander als directeur van hel Centraal Laboratorium van dc Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Roke Kruis, is per 16 October be noemd dr. J. J. van Doghem. werkzaam by dat laboratorium. De Nederlandse kolcnproductie bedroeg in September (157.500 ton tegen t.0211400 ton in Augustus. Ui', het buitenland werd inge voerd 373.000 ton (362.300 ten In Augustus). Het hoofdbestuur van de Nederlandse Organisatie van Musici cn Artisten heeft aan de Minister van Binnenlandse Zaken een telegram gestuurd waari i het verzoekt om het voorontwerp van de wet, inhoudende de beroepsbescherming van art is', en en musici, zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaa! voor te leggen, gezien de steeds groter wor dende werkloosheid onder de beroeps- artistcn en musici. De oud-burgcmccslcr van Den Haag, mr. W. A. J. V., heeft cassatie aangetekend tegen de uitspraak var. het Haagse gerechts- nol', waarbij hij is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 gul den wegers overtreding van het Deyiezen- bc-sluit. De behandeling van deze zaak door de Hoge Raad is bepaald op 7 November. Tc Hengelo is een brievenbesteller gearresteerd Wegens diefstal van geld uit brieven. HAARLEM EN OMGEVING Op 18 October hoopt de heer J.-Siijn- man, hulpvakaïfeeider op de afdeling Veri ficatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., zijn 25-jarige jubilé te vieren. JCct maken van de gewapend beton- fuhderingen, vloéren, etage-vloeren en ver dere betonwerken tor. behoeve van de bouw van 140 woningen en 4 winkels op Bes en Lommer te Amsterdam-W., is opgedragen aan de Fa, .Odcleus', Betonbouw te Haarlem. In'hot R;IÏ. VérciiiglngBgêbouw in'Heem stede is Donderdagavond onder grote belang stelling cle „Fafabapa" fancy fair Bavo parochie - door do heer Th. van Mierlo geopend, De fancy fair wordt gehouden ten bate van het jeugdwerk. Aan de Holland-Nautic werd opdracht verstrekt tot hot bouwen van een kust vaarder voor binnenlandse on een zeesleep boot voor Braziliaanse rekening. Dk. P. Lanting. cm. predikant van de Gereformeerde Kerken, wonende te Heem stede, die vroeger de Kerk van Andel heeft gediend wordt Zaterdag 28 October 85 jaar. Het candidaatscxamen der medische faculteit van' de Universiteit der geiheente Amsterdam is met goed gevolg afgelegd door mejuffrouw Augusta Borst cn mejuffrouw Kitty Jansen, beiden te Heemstede. Haarlemmermeer In October 1951 zullen er 100 gereed zijn Dezer dagen werd aanbesteed de aanleg van de wegen in het nieuwe uitbreidings plan Hoofddorp-Oost. Het plan bevat 250 woningen, waarvan in 1951 honderd zullen gereed komen. Er worden huizen gebouwd met drie en vier slaapkamers, midden standswoningen. arbeiderswoningen en wo ningen voor bejaarden. In het verlengde van de Parklaan, schuin lopende naar ae Kruisweg tot aan de Ka- gertocht, zullen de middenstandswoningen worden gebouwd, links van de Parklaan tot aan de voormalige spoorbaan zijn ar beiderswoningen en woningen voor bejaar den geprojecteerd. Met de fundering zal in Januari begon nen worden; in October zullen de wonin gen worden opgeleverd. Van de honderd woningen zijn er 50 van het bouwcontin- gent 1950. terwijl het restant als 'voorschot op het bouwvolume 1951 is opgenomen. Over de mogelijkheid om ook in 1951 een ?-antal woningen met verminderde Rijks- steun k? bouwen kon de directeur van Ge meentewerken Dr. Ir. Breuning, die ons deze gegevens verstrakte, nog geen nadere mededelingen doen. Vast staat echter dat indien deze woningen eenmaai geleed zijn, het woningtekort aanmerkelijk zaï ver minderen. ADVERTENTIE. Bij een verloving schaft men zich gladde ringen aan en tevens gaan de gedachten naar de toekomst. Denk dan aan het prachtige Keltum-Pleet (Juweliers Pleet). Zowel verlovingsringen als Keltum-Pleet tafelgerei levert U GROTE HOUTSTRAAT 128 t/o Cornelissteeg Telefoon I99S0 Heemstede Herstellingsoord „Unicum" ontving acht nieuwe bedden Donderdagavond werd in dé conversa tiezaal van het herstellingsoord „Unicum" aan de Herenweg, de opbrengst van het door de Jan van Goycnstraatvereniging georganiseerde straatfeest van 29 Juni aan de stichting Unicum overgedragen. De neer M. Hoogendijk deelde hierbij mee, dat de gelden oorspronkelijk waren bestemd voor de aankoop van een filmprojectie-appa raat. maar na overleg met het bestuur der stichting, was de keus gevallen op een achttal bedden met toebehoren. Omdat het bedrag hiervoor nog niet toereikend was, zou een loterij, waarvan de trekking op 30 November is gesteld het tekort aanvullen. De heer J. Bergervoet, administrateur der Stichting, betuigde mede namens het bestuur zijn grote erkentelijkheid voor deze sympathieke geste, waardoor het mo gelijk is geworden weer een achttal nieu we patiënten in het herstellingsoord op te nemen. De muzikale prestaties van de muziek vereniging „Accordea" onder leiding van Herman Teunissen en -de zanger Gerard de Vos gaven deze avond een feestelijk karakter. BTJRGERLTJPKE STAND ONDERTROUWD: F. Kloek cu M. Hoek stra: W. F. Honig en A. S. H. Bouma: W. J. Heyst en M. Th. Wilteveen. GETROUWD: P. C. Bloot en A, M. den Haan. GEBOREN: Johannes Gerardus. z. van C. A. Roest en C. E. Reijer: Theo Rein, z. van K. F. Bruinsma en A. Kool; Jan. z. van K. W. van Marsbergen en M. v. d. Tang. OVERLEDEN: G. van RijnSneijer. 71 j.: J. Joustra. 43 j.: H. H. Vögelcsang, 3 j.. J. Bij, 72 j.; B, de Koning, 75 j.; P. J. van Em- pelen, 78 j. NAAR HET ZIEKENHUIS Pastoor C. v. Mierlo. die al enige tijd on gesteld is, werd Donderdag ter observatie opgenomen in de Mariastichting.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9