CRETONNE J.TH. KORT 3t j 95 Cruys Voorbergh toonde zijn kernverzameling voor het Nederlands Costuummuseum KORT Familie- en Bruidsgroepen Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Details ontwerp-Architectenwet IDEAAL WONEN welverzorgd bloemwerk gfl v. Imp eten Ook met Borstplaat is Borstplaat 250 gram 45c Zaterdag 14 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 8 Teneinde meer bekend heid te geven aan het streven van de stichting „Vrienden van het Ne derlands Costuummu seum, kabinet van mode en smaak" gaf de beken de acteur en regisseur Cruys Voorbergh gister middag in de Henaissan- cezaal van het Frans Halsmuseum een show van zijn prachtige col lectie klederdrachten voor een grqot aantal vertegenwoordigers van binnenlandse en buiten landse dagbladen en tijd schriften. Zoals men weet zal deze reeds meer dan eens te Haarlem ge toonde verzameling, in de loop van ongeveer dertig jaren samenge steld, tot kern dienen van een te stichten na tionaal Costuummuseum, dat waarschijnlijk in Den Haag gevestigd wordt. De bijeenkomst werd ingeleid door professor dr. Fr. W. S. van Tliie- nen, hoogleraar aan de HïjksacaöemievoorBeel- öende Kunsten te Am sterdam,-in zijn kwaliteit van voorzitter der ge noemde stichting. Het is niet mogelijk, aldus deze spreker, een historische periode volkomen te &BÊÊÊÊÈ2ÉÊÏ doorgronden zonder vol: doende kennis van de Cruys Voorbergh destijds gedragen kle ding. De costuumkunde werd tot voor kort ech ter beschouwd als 't stiefkind van kunst en cultuur. In de laatste jaren kwam hierin verandering en is men gaan inzien dat juist in de wisselingen der mode de schoon heidsidealen en de mentaliteit van ieder tijdperk uit de geschiedenis op gestyleerde wijze tot uiting kwamen. Thans wordt dus gestreefd naar het tot stand komen van een museum voor de Nederlandse klederdrachten, zoals die zich door de jaren heen in bonte verscheidenheid in verschillende delen van ons land hebben ontwikkeld. Men stelt zich ten doel alle vindbare toonbeelden van deze vroegere schoonheid bijeen te brengen, niet alleen de kostbare modecostuums, doch ook de regionale klederdrachten, die als het ware verstarde vertakkingen daarvan zijn en eeuwenlang allerlei eigenaardigheden heb ben geconserveerd. Het costuummuseum, dat dus van het grootste belang is voor iedereen die in de cultuurgeschiedenis belang stelt, zal bij genaamd worden „Kabinet van mode en smaak". Professor Van Thienen noemde de collectie van Cruys Voorbergh uniek in Nederland zo niet in Europa en prees diens wonderbaarlijke vermogen om verwaar loosde stoffen en zelfs onooglijke vodden in oude luister te herstellen. Talrijke musea hebben zich reeds bereid verklaard, zo be sloot spreker zijn betoog, uit hun bezittin gen bruikbaar materiaal af te staan ten einde de door zijn toedoen beschikbare kern zo breerf mogelijk te kunnen aanvullen. Na zang en clavecimbelspel door de dames Kittty en Bets Nederkoorn, die ook enkele muzikale intermezzi verzorgden, werden enige historische costuums ver toond, voornamelijk uit het tijdvak voor de Franse revolutie, maar ook van jongere datum, waarbij Cruys Voorbergh al cause- rend zoals steeds een even brillante als geestige toelichting gaf, wijzende op aller lei boeiende détails, die de leek op het eer ste gezicht zouden ontgaan, doch die dik wijls de waarde en de schoonheid van een kledingstuk bepalen. Het museum is inder daad noodzakelijk voor nadere beschou wing en rustige bestudering, maar gelukkig zal men in de toekomst de shows niet be hoeven te missen. Duidelijk is toch wel ge bleken, ook nu weer, hoe boeiend de cos tuums zijn als levende getuigenissen van voorbije perioden, indien ze gedragen wor den. Het is alsof er iets van de oude atmos feer aan bleef hangen, alsof er iets van de vroegere bezitter óf bezitster in overging, een geheimzinnig iets, dat thans een fasci nerende taal spreekt of zou dat in hoofd- in een van zijn historische costuums voor de jraaie lambrisering in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. zaak komen doordat Cruys Voorbergh dat door zijn welgekozen, geestdriftige en van pikante bijzonderheden wemelende woor den de toeschouwers suggereert? Wij kunnen op deze show niet nader in gaan, omdat wij er al eerder besprekingen aan hebben gewijd. Zo'n show is altijd weer een ontmoeting niet alleen met kle derdrachten, maar eigenlijk in niet min dere mate met de mensen van toen, die aandacht hadden voor het schone der aarde. ADVERTENTIE bij Een partij mooie zware cretonne, 120 cm breed in 5 verschillende kleu ren, iets beschadigd, tegen de bijzonder lage prijs van per meter Haarlem - Heemstede Zandvoort Nachtdienst apotheken Haarlem: Firma Duym en Keur, Keizer straat 6, telef. 10378; Apotheek Begeman en Snelljes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix- apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525. Heemstede: Heemsteedse apotheek, Binnen weg 98, telef, 28197; Aerdenhout apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Bloemendaal (voor Santpoort-Station, Bloe- mendaal en Overveen): Santpoorter apotheek Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Stat., telef. Santpoort 8249; Elswout apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760. ADVERTENTIE Pracht collectie in diverse prijzen Fa B. A. CASSEE ZONEN Zijlstraat 83 - Telefoon 11307 Muziek Tweede Concertino van Hans Osieck Op eerste Vrijdagavond concert van de H.O.V. Een concert met Hans Osieck als solist, dat betekent in de regel de kennismaking met een nieuw werk van deze componist pianist. Ook ditmaal weer, op het eerste concert van de Vrijdagavond-serie der H.O.V., onder directie van Toon Vevhey, gunde hij Haarlem een première, namelijk van zijn Concertino No. 2 voor piano en orkest. Het is een driedelig stuk, waarvan de middenmoot de substantie bevat van de in wezen lyrisch geaarde Osieck. Hij gaat hier als zodanig op zeker ogenblik tot de uiterste eenvoud over. tot eep naïef klinkend volks liedje, dat hij verderop varieert. Maar dit wijsje geeft ons de indruk van een „liedje van verlangen", van een motief van het voorbije, van het verloren paradijs. Want het concertdeel in zijn geheel lijkt ons een confidentie van onzekerheden; ook artis tieke. En toch zit er een fraaie grondstof in, bij voorbeeld de aanhef van de celli, die door de blazers beantwoord wordt, een thema dat we later enigszins dreigend op nieuw horen. Nochtans verloopt het totaal in het ongewisse. Dit wordt opgevangen door een roes van rhythme en technische virtuositeit in een knap geschreven slot deel. Ook het eerste deel zit vol rhyth- mische complicaties. Op deze objectieve „vluchtheuvels" der muziekmakerij waagt Osieck zich niet zonder succes. Maar de „echte" Osieck lijkt mij in de neven thema's van de hoekdel'en te schuilen. Hans Osieck, die een vaardig pianist is met veel temperament, was als solist een uitstekend pleitbezorger voor zijn werk. En met hem beijverden Verhey en het orkest zich om de lang niet eenvoudige partituur in goed klinkend evenwicht te brengen met de solopartij. Het programma vermeldde ook „Les Djinns" can César Franck, het symphonisch gedicht voor piano en orkest, waarin de componist een eerste poging ondernam om een nieuwe vorm voor het klavierconcert te vinden, waarin hij echter pas met de „Variations symphoniques" meesterlijk zou slagen. Maar de poging is in ieder geval belangwekkend genoeg en de uitvoering ervan werd door het parelende spel van Osieck, alsmede door de orchestrale verzor ging, die een klare poëtische interpretatie van de solist in de hand werkte, tot een succes. Met een zeer klankschone vertolking van de suite „Ma mère l'oye" van Ravel was de avond ingezet. Deze werd besloten met de suite „Oud Nederland" van Julius Röntgen, een stuk waarin de componist met veel orchestraal effect en contrapun- tische kundigheid enige oud-Nederlandse thema's en twee eigen melodieën op oude teksten bewerkt heeft. Groter tegenstelling is wel niet denkbaar dan tussen de geraf fineerde klankentaai van Ravel en het ro buuste oubollige geluid dat Röntgen uit de orchestrale middelen put. Maar beiden zijn ADVERTENTIE „RICHE FOTO ART" 169 GBOTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Verlaging stroomtarieven voor enkele kookstroomverbruikers Sinds de laatste wijziging van de Haar lemse electriciteitstarieven zijn de gebrui kers van kookplaten, die tevens in het bezit zijn van een warmwaterreservoir, voor zover ze buiten de middaguren koken, in ongunstiger positie gekomen dan degenen die volgens het Huishoudtarief stroom betrekken. De eersten betalen dan namelijk 7'/2, de laatsten 5V2 cent per KWU. B. en W. wil len dit verschil thans wegnemen en stellen de raad voor ook voor de eerstgenoemde categorie gedurende de daguren een tarief van 0V2 cent te berekenen. Dat zal de ge meente op f 2.000 per jaar komen te staan. KREUTZBERG DANST IN HAARLEM, Het wederoptreden vaar de bekende solo danser Harald Kreutzberg in de Haarlemse Schouwburg is thans vastgesteld op Woens dag 8 November. Er wordt een nagenoeg nieuw programma uitgevoerd. Als bege leider fungeert Friedrich Wilckens, die is hersteld van een zware ziekte welke ver leden jaar het doorgaan van de voorge nomen tournée door Nederland verhinderde. De Haarlemse raad behandelt op Woens dagmiddag 18 October een uit achttien punten bestaande agenda. ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2S52 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND De eis tot een academische opleiding zou te ver gaan In het onderhoud dat wij dezer dagen met de heer B. T. Boeijenga, secretaris van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Archi tecten, hadden, werd er reeds op gewezen, dat het bij de Tweede Kamer ingedien de ontwerp voor een Architectenwet wel een volledige bescherming biedt van de titel, maar daarnaast slechts een onvolle dige beroepsbescherming. Dat wil zeggen dat bouwontwerpen alleen door een archi tect mogen gemaakt worden, maar het wordt niet voorgeschreven dat ook de di rectie over het bouwwerk aan de architect moet worden opgedragen. De voorzitter van de organisatie, ir. A. J. van der Steur, zei daarover op een pers conferentie: Dit feit heeft in onze kringen nogal wat bestrijding ontmoet. Er zijn vooraanstaande figuren in onze kring, die dit een zo ern stige leemte vinden, dat zij daarom de hele wet in deze vorm niet willen. Onze collega Boeken heeft gezegd, dat een architect, die geen. directie voert, maar alleen ontwerpt, geen architect is en dat daarom deze wet geen architectenwet zou moeten heten. Wij weten zeer goed, dat het bezwaar, dat hier wordt opgeworpen, een zeer reële grond heeft. Dat de B.N.A. in zijn overleg met het ministerie deze beperking heeft geaccep teerd, is, ik erken het, zuiver opportunisme. Het ging uit van de overweging, dat de sprong naar de volledige beroepsbescher ming toch nog wel eens te groot zou kun nen blijken en weerstanden zou kunnen opwekken, die de totstandkoming van de hele wet zouden kunnen in gevaar bren gen, met als gevolg, dat de hele zaak daar mee wel eens voor tientallen van jaren van de baan zou kunnen zijn. De B.N.A. koestert, geleerd door bittere ervaring, nu eenmaal geen overdreven hoge verwach tingen van het inzicht van de buitenwe reld in de problemen, die de architecten wereld bezig houden. Wij verwach ten actieve weerstand bij de particuliere woningbouw, die tot heden de leiding bij de uitvoering, ook in die gevallen, waar hij architecten met het ontwerp belastte, nooit uit handen gaf. Ook verwachten wij een passieve weerstand van de hypotheekban- ken, die vanouds veel inniger betrekkin gen hebben onderhouden en nog onderhou den met de particuliere woningbouw (de z.g. eigenbouwers) dan met de architecten. En tenslotte heeft voor de B.N.A. bij het accepteren van de begrenzing ook de overweging meegesproken, dat de ontwik keling van bepaalde min of meer geprefa briceerde of gemechaniseerde bouwsyste men wel eens op bepaalde gebieden van het bouwvak een redelijk te verantwoorden scheiding van ontwerp en uitvoering zou kunnen meebrengen, die wij zouden heb ben te accepteren. De architecten zullen waakzaam moeten zijn. Dit alles doet echter niets af aan de realiteit van de tegenwerping, dat de be perking van de omschrijving van het be roep tot het ontwerp alleen een gevaar voor de volledige beroepsuitoefening van de architect inhoudt en dat de architecten gemeenschap, wordt het ontwerp wet, waakzaam zal moeten zijn, dat deze scheiding van ontwerp en uitvoering zich beperkt tot die gevallen, waar het redelij kerwijze niet anders kan. Actie in die richting in gevallen van gemeentebesturen, die bij grote wederopbouw-, of woning bouwcomplexen deze weg op willen gaan, wordt reeds nu door het bestuur van de B.N.A. ondernomen. Voorts ging ir. Van der Steur in op de quaestie der opleiding. Daarover zei hij onder anderen: Het wetsontwerp stelt zich op het stand punt, dat het peil van ontwikkeling en be kwaamheid, dat als minimum moet wor den aanvaard, voor inschrijving in het Architeelenregister,. de bekwaamheid moet zijn, die voldoende is voor wat ik zo even noemde: „bouwkunst van alledag". Ver taald in termen van onze hedendaagse vorm van architectenopleiding: het peil van het einddiploma van een cursus voor Voortgezet Bouwkunst Onderricht: het di ploma V.B.O. Er zijn er onder ons, en ook buiten onze kring, die menen, dat deze norm te laag is en dat daardoor de archi- tectentitel zou worden gedevalueerd. Naar hun mening zou de architectentitel op academisch peil moeten liggen. Onze afwijzing van deze opvatting is wel overdacht en steunt op de grond, dat een architectentitel op academisch peil alleen een te lage productie van bevoegde krach- ten zou veroorzaken, zulks in tegenstelling tot de opvatting, dat de oplossing hiervan moet liggen in de ontwikkeling van het beroep in zodanige richting, dat in de toe komst inderdaad het aantal bevoegde ar chitecten tamelijk drastisch zou worden verkleind. Dit zou dan meebrengen een verdeling van het architectenwerk over een beperkt aantal grote architectenbu reaus. Degenen, die op grond van hun niet voldoende opleiding niet meer voor in schrijving in het register en dus voor de uitoefening van het archïtectenberoep in aanmerking zouden komen, zouden hun levensonderhoud en levensvervulling moe ten vinden in arbeid in dienst van de grote architectenbureaux. Ons antwoord op deze argumentering is in de eerste plaats, dat ons tal van voor beelden bekend zijn van architecten met een opleiding en ontwikkeling volgens de lijnen en op het peil van het diploma V. B. O. (niet-academisch opgeleiden dus), die behoorlijk, goed en zeer goed werk maken, van een zodanig peil, dat het in hoge mate onrechtvaardig zou zijn, deze mensen de weg naar de zelfstandige uit oefening van het architectenberoep, waar voor zij kennelijk het geboorterecht bezit ten, te gaan versperren. Het omgekeerde: zwakke architecten met een diploma van bouwkundig ingenieur, komt ook voor. En in de tweede plaats zijn wij uitermate hui verig voor de bouwkundige resultaten van het zeer grote architectenbureau. De prak tijk in de Verenigde Staten van Amerika, waar zulke bureaux veel voorkomen, wijst op de tendens in de eerste plaats het be roep van architect lucratief te willen ma ken en niet op de bedoeling de bouwkunst ADVERTENTIE TEGEN UITERST LAGE PRI3ZEN Moderne Flatwoningen te Oegstgeest Koopprijs Benedenflats 11.500 Bovenflats 10.5C-3 Hypotheek plm. 7.000 per t-,w- JDe woningen worden prima afgewerkt en bevatten elk drie flinke kamers, keuken, badkamer, balcon enz. De benedenflats heb ben verder een mooie tuin cn de bovenflats krijgen ieder een afzonderlijke rijwielbox. Speciaal voor de bewoners van de flats en de overige door de N.V. Standaardbouw al daar te bouwen herenhuizen wordt een fraai park aangelegd ter oppervlakte van ruim 12.000 vierkante meter, met gazons, borders speelweide, broeikassen, vijvers enz. 1 De flats zijn begin 1951 te betrekken. Iedere koper wordt vestigingsvergunning gegarandeerd. 0 Inlichtingen, tekeningen, omschrijvingen enz. N.V. Standaardbouw. Hoofdkantoor Be- zuidenhoutseweg no. 127, 's Gravenhage Tei 77.08.87 en 77.03.17. Door de N.V. Standaardbouw te Den Haag worden momenteel enige complexen parkflats gebouwd in één der mooiste villaparken te Oegstgeest, welke gemeente terecht beroemd is om zijn fraaie parken en plantsoenen, tussen de Rijngeesterstraatweg en de Rijks weg Den HaagAmsterdam. De koopprijzen der flatwoningen, welke afzonderlijk kunnen worden gekocht, zijn uiterst laag en bedragen 11.500 voor de benedenflats en 10.500 voor de bovenflats. De vaste lasten bedragen ongeveer J 38, per jaar. Per woning wordt plm. 7.000 hypotheek gegarandeerd op voordelige voor waarden. Desgewenst kan de koopsom in ter mijnen worden betaald terwijl een speciale betalingsregeling wordt getroffen voor de kopers die hypotheek wensen. SCHEEPVAART Abbedijk, pass. 12 Recife. Alcinous, 12 te Suez. Arundo. 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Atlantis, 12 v. Djakarta n. A'dam. Annenkerk, 10 te Sydney Aardijk, 12 630 m. W. Ouessaht. Agatha (t). 12 v. Port Swettenham n. Pladju. Alblasserdijk, 12 300 m. W.t.Z. Scillies. Algenib. 12 120 m. O. Madeira. Alioth, pass. 12 Lissabon. Altair. 12 320 m. N. St. Paulsrocks. Armilla (t), 12 v. Pladju n. Singapore. Alcyone, 13 te Antwerpen v. Hamburg. Adinda, 7 v. Djakarta n. Pladju. Aalsum, 13 te R'dam v. Calcutta. Akkrumdijk, 14 te Mombassa. AInati, 13 bij Rio Grande. Aludra, 13 bij Finisterre. Alphacca, 13 dwars Maceio. Appingedam, 13 v. R'dam n. Lissabon. Arnedijk, 13 v. Havanna n. Brownville. Arendskerk, 12 te Colombo. Asturias, 12 v. Fremantle n. Djakarta. Alpherat, 13 v. Man of Warcays n. Lorenz Marques. Amsteldijk, pass. 13 Scillies. Andijk, 13 te Galveston. Axeldijk. 14 te Newport News. Breda. 12 v. Antwerpen n. R'dam. Boissevain, 11 te Durban. Boschfontein. 11 te Beira v. A'dam. Bacchus, pass. 12 San Salvador. Barumun, 13 v. Kendari te Makassar. Baud. 12 v. Cheribon n. Singapore. Bloemfontein. 12 575 m. N. St. Helena. Blijdendijk, 12 800 m. O.t.Z. Kp. Race. Beverwijk. 13 v. R'dam 11. Alexandria. Bonaire, 13 te Paramaribo. Boskoop, 14 te Laguaira. Blitar, 13 te Colombo. Bali. 13 v. Aden n. Port Soedan. Bennekom, 13 v. Huacho n. Payta. Caltex Leiden, 12 v. R'dam n. Rastanura. Caltex Pernis, 12 v. Port Said. Celebes, pass. 12 Malta. Cleodora, nass. 12 Finisterre. Cistula, pass. 12 Kp. San Rogue. Coryda. 12 v. Port Said. Cheshire. 13 te A'dam v. Indonesië. Chama (t), 12 700 m. ZW. Flores. Castor. 12 v. Georgetown n. San Felix. Clio. 10 v. St. Lucia n. Fort de France. Coolhaven. 9 te Casablanca v. Rouaan. Caltex Delft, pass. 13 Aden. Caltex The Hague, pass. 13 Kp. La Hague. Caltex Utrecht. 13 te R'dam v. Rastanura. Coram, 13 v. Genua n. Antwerpen. Chitral, pass. 13 Gibraltar. Congostroom, 13 v. Antwerpen n. Bordeaux. Cottica. 13 v. A'dam n. Demerara. Castel Bianco, 12 v. Djakarta n. A'dam. Dalerdijk. 12 225 m. N. San Miguel. Delft, 13 te Hamburg. Duivendijk, 12 325 m. W.Z.W. Mona eil. Delfshaven, pass. 13 Fernando Noronha. Drente. 14 të Balikpapan. te dienen. Het aantal architecten, dat in staat is een zeer groot bureau te leiden zonder af te zakken naar het peil van een manager van een zakélijk concern met alle gevolgen van dien, achten wij uitermate klein. Wij zien veel meer heil in de ge zonde ontwikkeling van het normale ar chitectenbureau met een bezetting van 515 man aan opzichters en tekenaars. Dit is een maat, die het de leidende archi tect nog mogelijk maakt zich persoonlijk met het ontwerp in te laten, er de leiding over te behouden en er zich persoonlijk in te verdiepen. Het grote bureau kan naar onze mening alleen bouwkundige vruchten afwerpen als de leiders ervan het verstaan, teamwork van hoog gehalte te inspireren. Mensen, die dit verstaan, zijn zeldzaam; zij komen in elk geval veel te weinig voor om het zeer grote architectenbureau met zijn grote gevaren van commercialisering en vervlakking van de architectuur als regel te willen propageren. ADVERTENTIE CENTRAAL APOTHEEK v/h FLORIJN M. VAN DER VLERK, APOTHEKER GR. HOUTSTRAAT 78, Haarlem. Tel. 10500-10502 lerbij delen wij U méde, dat met ingang van 16 October 1950 onze Apotheek aangesloten is bij t alle In Haarlem werkende Ziekenfondsen, zodat inschrijving van Ziekenfondsleden thans mogelijk is „De Rode Donau" (Rembrandt) Wan neer over tientallen jaren de politieke span ningen in de wereld zich zullen hebben gewijzigd en de zwaartepunten van de inter nationale geschillen en problemen elders zullen liggen, zal men van deze film kunnen genieten met de ontroering en de zuiver- menselijke bewogenheid die zij door een knappe compositie oproept. Los van iedere politieke overtuiging kan de toeschouwer mededogen gevoelen met de figuren in deze geschiedenis, die ten offer vallen aan om standigheden en ontwikkelingen van plaat selijk karakter. Doch in deze tijd, die boven alles een zuiver begrip vereist van alle com plicaties der wereldsituatie een begrip dat c ADVERTENTIE Voor BLOEMENMAGAZIJN te aanvaarden en te prijzen als eerlijke uitingen. En wat het werk van Röntgen be treft, het kan geen kwaad het publiek eens op zulke gezonde rond-Hollandse klank te vergasten. Wij hebben ons niet ie schamen voor onze „Oud-Hollandse Boerenlied] es" en zeker niet voor een zo belangrijk gege ven als de oude Halewijn-ballade, die door Röntgei meesterlijk ontwikkeld werd in zijn suite. De uitvoering van „Oud-Neder land" gaf, bij alle karakteristiek, blijk van een zeer verzoi'gde afwerking. Een bijzon der compliment verdiende ditmaal het koper. JOS. DE KLERK toch al zo moeilijk te verwerven is werkt een dergelijke film de verscherping van de tegenstellingen in de hand, en, wat erger is, zij doet dat opzettelijk, niet minder opzet telijk dan de moderne Russische films, die men in het Westen tot nu toe gezien heeft. Zij doet dat met middelen die misschien wel ontleend zijn aan de realiteit, doch dan ontleend met de verwerpelijke bedoeling om er een bepaalde indruk, een bepaalde stem ming mee te versterken, die toevallig in dit tijdsgewricht te pas komt in de kraam van een politiek streven. De opzet daartoe is zo duidelijk, dat men de onwaarachtigheid in iedere scène bespeurt. En daar tegen moet gewaarschuwd worden alle onrechtvaardig heden, onmenselijkheden, terreurdaden, on beleefdheden en brutaliteiten ten spijt, die de Russen zich veroorloven en die lang zamerhand iedereen wel kent uit andere bronnen dan Hollywoodse films. Dit is een goede film met een verderfe lijke tendens. Geen mens zal er zich bij ver velen, velen zullen er hun ogen vochtig bij voelen worden. Maar juist het feit dat Holly wood deze menselijke bewogenheden exploi teert op een geraffineerde en schijn-vrome wijze, roept, een innerlijk protest op bij de genen die zich door ervaring weten te ver zetten tegen de suggestieve kracht van films en hun nuchter verstand weten te bewaren zelfs bij een „bombardement" van sentimen- taliteiten zoals deze film op het gemoed van de toeschouwer loslaat. Een dergelijke politieke propaganda is niet eerlijk. Het is jammer, dat dit moet worden opgemerkt ten aanzien van een film, die overigens het aanzien overwaard is. J.L. „Misdadig zwijgen" (Cinema P a 1 a c e). Frankie, het meisje dat „nooit ergens spijt van krijgt", wordt op een avond achtereen volgens door drie minnaars bezocht. De laatste vermoordt haar uit jalouzie en weet de politie en de rechters te doen geloven dat de eerste het misdrijf heeft gepleegd. De derde bezoeker, die de juiste toedracht kent, blijft zwijgen omdat hij aan het begin van zijn carrère als auteur niet gecompro mitteerd wenst te worden. Zo wordt Herbert Logan tot de doodstraf veroordeeld, een straf die in levenslang wordt veranderd, hetgeen in de praktijk op vijftien jaar neer komt, Logan is na dié periode bezeten door het verlangen zijn onschuld te bewijzen en de dateer aan de kaak te stellen. En dat pro ces nu werd door de Engels-Braziliaanse regisseur Alberto Cavalcanti met een maxi mum aan originaliteit en spanning opge bouwd. Door de combinatie van fragmenten uit het werk van de schrijver Christopher Drew en de bekentenis van de werkelijke dader op diens sterfbed, wordt Logan van iedere blaam gezuiverd. Cavalcanti heeft dit verhaal door zijn subtiele verfilming ver doen uitstijgen boven het gemiddelde van dergelijke scenario's. Er gebeurt veel, maar alles wordt zo logisch in elkaar geschoven, dat men de draad geen ogenblik kwijt raakt. De inter pretatie, ook van de bijrollen, kon niet beter. De volmaakte filmstijl van Cavalcanti dwingt ook nu weer aller bewondering af. J.H.B. „The big wheel" (L u x o r). Een uitgespro ken sensatie-film over twee niet altijd even frisse aspecten van de Amerikaanse auto racerij, namelijk de midget-races en de 500 mijl van Indianapolis. Het verhaal waar in Mickey Rooney als coureur met te veel praatjes de hoofdrol speelt verschilt op zich zelf niet zoveel van de talloze andere vol gevaar, eer en glorie, die over deze sport in omloop zijn. Maar of het nu noodzakelijk was, een realistische opname in te lassen van een coureur, die levend verbrandt in zijn wagen, lijkt ons twijfelachtig en het doet voorts weer eens de vraag rijzen welke maatstaven de filmkeuringscommissie eigen lijk aanlegt. De opnamen van de Indiana- polis-race zijn inderdaad ten dele authen tiek, met dien verstande, dat men zo onge veer alle ongelukken die in de loop der jaren op deze gevaarlijke baan zijn gebeurd, in deze ene race heeft gestuwd. De film geeft een oneerlijk beeld van de autoren- sport, die althans naar Europese smaak niet bedoeld is als amusement voor lieden, die graag iemand voor hun ogen zien ver ongelukken. W. L. B. „Jungle Girl" (S p a a r n e) De liefhebbers van een boeiende avonturenfilm kunnen deze week in het Spaarne-theater terecht, want daar verschijnen Frances Gifford en Tom NeaJ op het linnen venster. En dat be tekent een wervelwind van spanning, sensatie en romantiek. Waar Nyoka, het meisje uit de jungle en haar vriend Jack die een strijd op leven en dood voert voert om een ver borgen schat in handen te krijgen, het leeu wendeel van de spanning voor hun reke ning nemen, zorgt de kleine Kimbu voor enkele komische momenten. Aan „Jungle girl" kan men een paar prettige uren be leven. L. v. B. Het City-theater prolongeerd deze week „Whiskey als water" en Frans Hals „Voor wie de klok luidt". ADVERTENTIE voordeliger! Delfland, 13 v. Bahia n. Las Palmas. Duivendijk. 14 te Cristobal. Eemdijk, 11 v. Cristobal. Elmina, 13 te A'dam v. Lobito. Ena, 13 te Cristobal v. Curasao. Etrema, 13 v. Takoradi te Pepel. Enggano, 12 nog te Khorramshar. Esso Amsterdam. 12 485 m. N.O. Flores. Esso Den Haag (t). 13 475 m. W.NW. Finisterre Esso Rotterdam. 13 200 m. ZW. Sombrero eil. Friesland, 12 v. Colombo n. Penang. Felipes (t), 12 v. Djakarta te Pladju. Gaasterlcerk, pass. 12 Kp. St. Vincent. Ganymedes, 12 v. Antwerpen n. A'dam. Gouwe. 13 v. Koping te Oulu. Grootekerk, 13 te Port Said. Groote Beer, 13 850 m. O.ZO. Guardafui. Hecuba, 13 te A'dam v. Paramaribo. Heelsum, pass. 13 Casquets. Heemskerk, 12 te Port Elisabeth. Helena, 13 c. Demerara n. Curacao. Hersilia, 12 225 m. NW. Madeira. Hestia, 13 v. Puerto Barrios n. Tela. Ittersum. 11 v. Houston n. Galveston. Japara (krl). 14 te Singapore. Java, 14 te Semarang. Jobshaven. 13 te Mondah. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 v. Sydney n. Makassar Klipfontein, 13 te Antwerpen. Kola Gede, 13 te Singapore. Koningstaven. 7 v. Casablanca n. Port Lyautey. Kertosoho, pass. 13 Guardafui. Kota Baroe, verw. 14 te Marseille. Kota Agoeng, pass. 13 Aden. Leopoldskerk. 13 v. Aden n. Port Said. Leuvekerk, 12 v. Suez n. Aden. Lucita, 13 v. Heysham n. Belfast, Langlee Scott. 13 v. R'dam n. Kobe. Lawak, 14 te Penang. Lekkerkerk, verw. 14 te Marseille. Lindekerk, pass. 13 Beachyhead. Loenerkerk, 13 v. Suez. Laagkerk, pass. 13 Rasmadraka n. Calcutta. Laurcnskerk, pass. 14 Gibraltar. Loosdrecht, 13 v. Colombo te Bombay. Malea, pass. 12 Formosa. Malvina. 13 te Miri v. Buenos Aires. Manoeran, 9 te Vancouver.. Midas, 11 v. Cadiz n. A'dam. Mitra, pass. 13 Ouessant. Mijdrecht (t), 12 v. Buenos Aires n. Dakar. Maaskerk, 12 te Hamburg. Mentor. 12 anker Beyroeth. Maas. 13 v. Maracaibo te Lake Charles, Macuba, pass. 13 Perim. Mapia, 14 te Colombo. Merwede, pass. 13 Miami. Meerkerk, ~13 v. Manilla. Molenkerk, 13 v. Dakar n. Freetown. Muiderkerk, 13 v, Adelaide n. Fremantle. Maasland, pass. 13 Bahia. Nieuw Amsterdam, pass. 12 Scillies. New Australië (rep.), 26 verw. te R'dam. Nestor, 12 te Hamburg. Nieuw Holland. 13 v. Sydney te Melbourne. Napoli, 13 te Port Said. Otranto, 3/11 verw. R'dam v. Djakarta. Odysseus. 12 v. Livomo n. Napels. Ossendrecht. 13 pass. Burlings. Overijsel. 13 v. Djeddah. Orestes, 12 110 m. N. Kp. Orange. Oranje. 13 v. Suez n. Colombo. Parkhaven, pass. 12 Finisterre. Phrontis. 12 verw. Djakarta v. A'dam. Polyphemus. 12 v. Port Said n. Halifax. Prins Frederik Hendrik, pass. 12 Kp. Wrath, Papendrecht, 13 pass. Mona eil. Frifis W. v. Oranje, 12 v. R'dam n. Chicago. Prins Willem II, 12 v. A/badan n. Port Said. Prins Willem III, 12 bij Belle Isle. Poseidon, 12 235 m. N. Turks. eil. Prins Frederik Hendrik. 14 verw. Hamburg. Prins Joh. W. Friso, 13 te Montreal. Prins Philips Willem, 7 v. Curacao n. A'dam, Polydorus, 14 te Alexandrië. Prins Alexander, pass. 13 Beachyhead. Ruys, 32 390 m. O. Rio Grande. Riouw, 11 te New York v. Djakarta. Rondo, 13 v. Bombay n. Calcutta. Radja, 11 v. Vancouver n. Kaapstad. Rempang, 13 v. A'dam n. Indonesië. Salatiga, pass. 32 Wake eiL Slamat, pass. 12 Malta. Salawati, 13 verw. New York n, Djakarta. Sardcna, 12 v. Pladju n. Miri. Siberoet, 12 Flores. Sommelsdijk, 12 op de Elbe. Sumatra, 12 v. Port Swettenham n. Belawan. Saparoea, pass. 12 Vlissingen. Samarinda. 18 verw. Calcutta n. Los Angeles. Stanvac Talan Akar. 10 n. Palembang. Straat Soenda, 11 v. Hongkong n. Manilla. Sarangan, 13 v. Calcutta n. Makassar. Stad Maastricht, pass. 13 Ouessant. Stad Schiedam. 14 te Gibraltar. Skaugum. 13 550 m. O.ZO. Guardafui. Sloterdijk. 11 te Soerabaja v. New Orleans. Streefkerk, 13 dwars Massawa. Singkep. pass. 144 Kp. Bougaroni. Soesldijk, 13 v. Philadelphia te New York. Stad Haarlem, 13 te Genua v. R'dam. Sunetta, pass. 13 Dondrahead. Tjisadane, 13 te Singapore. Tankhaven IH (t), 12 te Sungeigerong. Ternale, 12 v. Donggala n. Menado. Tiba, 12 195 m. W. Las Palmas. Tjipondok, pass. 12 Kp. Corriëntes. Tjitjalengka 11 v. Soerabaja te Makassar. Tabinta, pass. 13 Str. Saleier. Titus, pass. 13 Kp. St. Vincent. Tosari, 13 bij Kp. Bougaroni. Trompenberg, pass. 13 v. Flores. Van Riebeeck, 12 te Sorong. Van 't Horf, 12 v. Cheribon n. Djakarta. Van Heutz. 10 te Hongkong. Venus. 13 v. Brindisi n. Bari. Waterman. 12 te Menado. Willem Barendsz, 12 360 m. NO. San Miguel. Weltevreden, 13 te R'dam v. Djakarta. Willemstad, pass. 13 Beachyhead. Willem Ruys, 12 17 u. v. Belawan. Zwijndrecht, 32 v. Bari n. Sfax. Zeeland, 12 te Dublin v. Gdynia. Zijpenberg, 14 te Savona v. R'dam. Schepen met repatriërenden uit Indonesië Amarapoora, ca. 17 Nov. te R'dam. Atlantis, ca. 10 Nov. te Amsterdam, Asturia. ca. 17 v. Djakarta, ca. 9 Nov te A'dam. Castel Bianco, ca. 15 v. Djakarta, ca. 9 Nov. te Amsterdam. Chitral, ca. 17 verw. A'dam. Cyrenia, ca. 22 Nov v. Djakarta, ca. 15 Dec. te Rotterdam. Dorsetshire, ca, 13 Nov. v. Djakarta, 15 Dec. te Rotterdam. Empire Brent, ca. 21 v. Djakarta, ca. 18 Nov te Rotterdam. Groote Beer, ca. 28 verw. A'dam. Hellenic Prince, begin Nov. A'dam verw. Joh, v, Oldenbarnevelt, ca. 1 Nov v. Djakarta, ca. 29 Nov. te A'dam. Kota Inten, ca. 16 v. Soerabaja, 16 Nov. te R'dam Nelly, 16 v. Djakarta, 12 Nov. te R'dam. New Australia, ca. 26 te R'dam. Otranto, ca. 13 te R'dam. Sibajak, ca. 13 Dec. v. Djakarta, ca. 7 Jan. te Rotterdam. Skaugum, ca. 23 te R'dam. Tabinta. ca. 1 Nov. v. Djakarta, ca. 29 Nov. te Amsterdam. Volendam. ca. 11 Dec. v. Djakarta, 10 Jan. te Rotterdam. Zuiderkruis, ca. 26 v. R'dam n. Korea 24 Nov. verwacht. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10