Was Vrijdag de dertiende uw ongeluksdag? DOOF? bontekoe™— —.heemstede Predikbeurten SLEUTEL weg j Zaterdag 14 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Haarlemmers geven hun antwoord Volgens een oud en toch nog nieuw bij geloof, is het getal dertien het ongeluks getal en is Vrijdag de ongeluksdag. Me nigeen die gistermorgen een blik op de kalender heeft geworpen, zal met een be nauwd gevoel deze dag der dagen begon nen zijn. Anderen, die zich dit niet zo veel voorkomende feit nauwelijks gerealiseerd hebben, schaarden zich zoals gewoonlijk met dertien man om de tafel, zagen zwarte katten passeren of tippelden met een vro lijk gezicht onder een ladder door. Dan is er natuurlijk de niet zo heel kleine categorie van lieden, die dit alles wel wisten, doch er zich niets van aan trokken, omdat ze nu eenmaal niet bijgelovig zijn. Hoe is het gisteren echter in Haarlem toegegaan? Om tenminste een klein over zicht te krijgen van hetgeen de Haarlemse bevolking gisteren overkomen is, stelden wij een aantal brave burgers de vraag: „Wat is uw ervaring van deze dag?" En zo belandden wij eerst bij de voor zitter van de Haarlemse Sociëteit „Teister- bant". de schrijver Godfried Bomans, die - ons iets kon vertellen omtrent de oorspi-ong van dit bijgeloof. De heer Bomans meende, dat 13 het ongeluksgetal is. omdat het vlak tegen het goede getal 12 ligt, dat een dozijn betekent, '."andaar dat men ook wel 11 als ongeluks getal beschouwt. „Vrijdag", aldus de heer Bomans, „is inderdaad de ongeluksdag. Het grootste deel der werkende lieden krijgt immers Zaterdags zijn weekgeld en zit dan ook Vrijdags nogal krap. Bovendien ging de Godin Freya met haar gemaal Odin door een vreselijk ónweer, dat toch ook een on gunstige betekenis heeft". Wij dankten de heer Bomans voor deze duidelijke uiteenzetting en vroegen hem naar zijn persoonlijke ervaring van deze dag. Voor hem bleek dit geen ongeluksdag te zijn, want in de morgen was juist zijn nieuwste boek uitgekomen, „Een halve eeuw Trappistenleven", zijnde een kroniek der Cïsterciënserabdij „Maria Toevlucht" te Zundert, 1900—1950. In een kudde taxis op het Stationsplein troffen wij de heer R. Kuiper, die met een gerust gemoed in zijn wagen 13 op een vrachtje stond te wachten. „Daar heb ik helemaal niet bij gedacht", zei hij toen we hem vertelden dat het Vrij dag de 13de was. „Maar nou u 't zegt, ik heb waarachtig ongeluk vandaag, want zes vrachtjes van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds is waarachtig geen geluk. Over wagen 13 hebben we anders niet te klagen, want we hebben er ook wel eens goeie vrachtjes mee. Maar vandaag is het mis Even later schudden wij de hand van het blonde meisje Helene Nikkels, Hyacin tenlaan 12rd. Dit meisje ging als enige van de in Haarlem geborenen haar der tiende levensjaar in, want in het bevol kingsregister staat op 13 October 1938 alleen haar naam. „Ik heb een fiets gehad en een brief van me broer uit Washington enZij toonde ons haar cadeaux en vertelde dat ze bijna de hele Beatrixschool getracteerd had en dathaar vriendinnetjes Woensdag middag al geweest waren. Het verhaal van de dag hoorden we van de heer E. van der Pol die in het Asyl voor zwervende dieren aan de Ridderstraat uiteraard nogal eens met zwarte katten te maken heeft. Op deze Vrijdag de dertiende was er inderdaad iets met zo'n dier aan de hand geweest, een gecompliceerd ver haal van een kat die ingesloten zou zitten in een dichtgemetselde kelder aan de Groenendaalsteeg. De radio-wagen van de politie kwam er zelfs aan te pas en men stond juist plannen te beramen om de kelder open te breken, toen er plotselinj gemiauw klonk en een grote zwarte kater verscheen. Het beest had kans gezien via een onopgemerkt luchtrooster te ont snappen. De Haarlpmse stationschef bleek even zwijgzaam als anders en kon zeker geen uitsluitsel geven op de vraag of de trein gisteren meer gemist werd dan anders. Tenslotte de rode haan. die wel wat laat tot de ontdekking kwam dat hij van daag toch ook iets moest presteren. Zo kraaide hij gisteravond om ongeveer kwart voor tien bij slager Deen aan de Leidsevaart. Slager Deen kreeg de vlam in de pan tijdens het vetsmelten. Een dame waarschuwde de politie en toen ging het allemaal bliksemsnel: 21.50 brandmelding, 21.51 twee wagens zijn onderweg, 21.52 politie meldt dat brandje door de slager zelf met een snelblusapparaat is geblust. Waarna de rode haan weer met de brand weer op stok ging. Dit is dan de kleine staalkaart van Haarlems lief en leed op deze Vrijdag, de dertiende. ADVERTENTIE SCHOUS LET OP DE KLEINTJES Bij aankoop van een kinderwagen ontvangt Iedere koper ter gelegenheid van ons 75-jarig jubileum een bon, op vertoon waarvan bij een vooraanstaand fotograaf de baby gratis kan worden gefotografeerd. Nieuwste modellen van Delft's Kinderwagens voorradig in de prijzen i 93.75, f 103.75. f 11 5.65 enz OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 October 1950 ONDERTROUWD: 13 Oct., N. A. Busker- molen en B. Klein. BEVALLEN van een dochter: 9 Oct., J, P. EngelchorJager; 11 Oct.. M. KloosBartels; 12 Oct., F. A. HoenderdosSpaan; E. B. TrosVan Hoven. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct., F. A. Roetman—Steixr.er; 12 Oct., A. C. Koster— Schoone; G. H. NieuwenhovenBeers; E. A. BeringenRuijgrok. OVERLEDEN: 11 Oct., H. Godefrooij Geutskens, 76 j., Meidoornplein; C. van Lee ning, «O j.. Joan Maetsuyckerlaan; 12 Oct., J. Grollé, 77 j., Jan Gijzenkade; G. A. van den EijkhoffNederkoorn, 78 j., Pooeling- straat. ADVERTENTIE U KUNT NA ONDERZOEK HET VOOR U MEEST GESCHIKTE HOORTOESTEL OP PROEF KRIJGEN Benoemingen bij het onderwijs B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar aan de Hogere Burgerschool A met vijfjarige cursus de heren A. Bakker te Haarlem (Maleise taal). H. W. Fris te Haarlem (stenografie), A. Klimenko te 's-Gravenhage (Russische •aal) en G. de Ridder te Amsterdam (Spaanse taal); tot tijdelijk leraar aan het Lorentzlyceum de heren L. J. van Mechelen te Haarlem (muziek) en W. D. J. Marchant te Heemstede (Frans). De voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de J. P. Coenschool (Gys- brecht van Acmstelstraat) luidt: 1. mevrouw wed. E. JordansBaume te Haarlem. 2. me juffrouw C. Koopman te Haarlemmermeer. 3. mejuffrouw E. Hedlund te Haarlem. Voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de Teylerschoo! (Haarlemmer- liedestraat 29) 1. mejuffrouw E. Hedlund te Haarlem. 2. mejuffrouw. C. Koopman te Haarlemmermeer. 3. mejuffrouw R. E. B. van Keulen te Haarlem. P.E.N. boekte in het vorig jaar een reserve van ƒ203.364 In het jaarverslag over 1949 van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land wordt meegedeeld, dat het energie verbruik in het eigen verzorgingsgebied gestegen is tot 448 mill. kWh (toeneming ten opizchte van 1948 10,5 '"V Aen Amsterdam en aar. de Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven (S.E.P.) werden boven dien geleverd 11 en 4 mill. kWh. De centrale te Velsen wekte 442 mill. kWh on. De hoogste belasting trad od op 28 November en 2 December 1949 tussen 16 en 18 uur met 102.000 kW. Van Amsterdam werd ten be hoeve van de energielevering aan het Gooi 88,5 mill. kWh ingekocht met een hoogste belasting van 22.000 kW. De aanleg werd uitgebreid voor een waar de van rond f 17 millioen. Als belangrijkste uitbreidingswerken zijn te noemen: de op stelling van twee Werkspoorketels en een Babcock Wilcox-ketel met een gezamen lijk vermogen van 43.000 kW.: de 150 kV- koppelverbinding tussen Leiden en Velsen: een 50 kV verbinding AmsterdamHilver sum: hei aansluiten en stichten van 55 nieuwe transformatorstations (voedingspun- ten van laagspanningsnetten). De sii'oomlevering aan de P.E.N, laag- spanningsgebieden omvat 138.061 klein verbruikers, toeneming wegens bouw van nieuwe woningen e.a. 4274 verbruikers. De stroomlevering aan deze verbruikers bedroeg 123,5 mill kWh (toeneming 9,9 Het aantal electrisch kokenden steeg tot 26.449. Einde van het jaar waren 7563 "heet- waterreservoirs in gebruik. Het gemiddeld jaarverbruik per aansluiting vcor verlich ting en huishoudelijke doeleinden bedroeg 838 kWh met een gemiddelde kWh-nrijs van 8,85 cent. De zes nog zelf distribuerende gemeenten Alkmaar, Bergen, Egmond aan Zee. Den Helder, Hilversum en Haarden namen te zamen 34 mill. kWh af (toeneming 12 De ontvanagsten bedroegen f 25,1 millioen, de kosten van opwekking, stroominkoop en distributie f 23,7 millioen. Na afschrijving van f500.000 op het bedrag van f20 millioen der' nog niet uitgevoerde grote bestellingen en f618.800 voor bijzon dere lasten kon een toevoeging aan de reserve plaats vinden van f203.364. Het aantal leerlingen van de Anslijn- school aan de Parklaan ir. Haarlem is zo toegenomen, dat de leermiddeienvoorraad niet meer toereikend is. B. en W. stellen de raaa voor f 3300 voor uitbreiding beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE Terug uit Parijs met de laatste coiffures voor de komende winter. Nieuwe methode voor haarver Mooie natuurlijke tinten. Ten volle gegarandeerd. Onze nieuwe permanent evenaart natuurkrul „SALONS DE COIFFURE" GR. HOUTSTRAAT 71 rd ïng. Gcd. Oude Gracht - Haarlem - Tel. 19157 Tweehoofdige leiding bij G.E.B. thans definitief Toen in November 1949 ir. C. A. Doets, die tot dat tijdstip president-directeur was van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem, benoemd werd tot directeur van de Glasfabrieken in Leerdam, besloot de Haarlemse raad aan de heer Doets gedu rende een jaar verlof te verlenen buiten bezwaar van de gemeentekas, daar men de praktijk van het dagelijks beheer van de toen betrekkelijk kort geleden samen gevoegde lichtbedrijven eerst eens wilde aanzien. Nu schrijven B. en W. aan de raad, dat in het verstreken jaar de leiding van het Energiebedrijf in goede handen was, terwijl de reorganisatie inmiddels haar beslag kreeg. Aangezien de heer Doets geen prijs stelt op terugkeer ei* met B. en W. van mening is, dat in de samenstelling van de directie geen wijziging behoeft te komen, stellen B. en W. de raad voor de functie van pre sident-directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf op te heffen en ir. Doets uit die functie eervol ontslag te verlenen. Omroepverenigingen gaan strijd krachtenprogramma verzorgen De radio-uitzendingen voor de militairen, welke tot nog toe werden verzorgd door het radio-programma voor de Nederlandse strijdkrachten, zullen 15 October worden overgedragen aan de grote omroepvereni gingen. Enige maanden geleden hebben de mili taire Voorlichtingsdiensten zich tot de om roepverenigingen gewend met de vraag of zij deze belangrijke voorlichtingstaak wil den overnemen. Daar is uitvoerig over on derhandeld en de omroepverenigingen stel den zich op het standpunt dat de radio ook op militair gebied een voorlichtende taak heeft. Deze taak zullen zij op 16 October aanvaarden. Zij zullen elk in hun eigen programma's de militaire uitzendingen verzorgen en elk zal er gelijke aandacht aan besteden. Die aandacht zal ook gelijk verdeeld zijn over marine, leger en luchtmacht. Na 15 October zullen de militaire uitzendingen minder zendtijd in beslag nemen dan nu, omdat het contact met Indonesië er geen deel meer van zal uitmaken. Eén wekelijkse uitzending zal nog onder verantwoording van de regering blijven en wel de serie ,.De Westerse Unie meldt zich". De overige militaire uitzendingen staan na 15 October onder verantwoordelijkheid van de omroepverenigingen, maar er zal een nauwe samenwerking tussen de om roepverenigingen en de militairen blijven bestaan. i Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 15 October waargenomen door: dr. J. Reurink. Aeraenhouis Duinweg 8, tel. 26035 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Dr. G. E. Godbor over de Britse nationale gezondheidsdienst Het genootschap Nederland-Engeland heeft gisteravond zijn winter-programma in Brinkmann geopend met een lezing over de Britse nationale gezondheidsdienst door dr. G. E. Godbor, een hoge functiona ris van het Engelse ministerie van Volks gezondheid. Dr. Godbor zei, dat de na tionale gezondheidsdienst thans 2yx jaar werkt en dat men er rekening mee moet houden, dat hij zich nog niet ten volle ont plooid heeft, aangezien hij de toestand voor zijn inwerkingtreden niet in één slag heeft kunnen veranderen. Vroeger was het in Engeland zo, dat er weliswaar een ziekteverzekeringsysteem bestond, maar dat gold alleen voor de werknemer zelf, zodat het ongetwijfeld voorkwam dat vrouwen en kinderen, die medische behan deling nodig hadden, deze wegens de kos ten moesten ontberen. Het systeem, dat specialisten moesten leven van de op brengst van een privé-practijk, bracht met zich mee, dat in gegoede streken zich een opeenhoping van specialisten vormde, terwijl in andere districten zij met een lampje gezocht moesten worden. Ook de organisatie van de hospitalen liet wel eens wat te wensen over. Zoals de toestand nu is, kan iedereen in Engeland (buitenlanders ook) ten allen tijde gratis medische hulp krijgen. En daarvoor hoeft hij geen zegeltjes op kaar ten te plakken, hetgeen de ganse admini stratie ten zeerste vereenvoudigt. Het systeem is echter voor niemand verplicht, noch voor de patiënt noch voor de arts. Wanneer men de gehele of een gedeelte lijke behandeling zelf wil bekostigen, dan is daar geen enkel bezwaar tegen. De praktijk heeft echter geleerd dat 95 van de Britten van de dienst gebruik maken. Men mag zelf zijn dokter kiezen en de arts mag een patiënt weigeren. Men kan ook desgewenst van arts veranderen, al heeft men daar een „vertragingstermijn" van drie weken voor ingesteld. De arts wordt betaald per patiënt en per periode. Het aantal doktersbezoeken is met dertig percent gestegen en vorig jaar werden vier doktersvoorschriften per hoofd gegeven. Natuurlijk is in de aanvang door som migen misbruik gemaakt van de dienst en er waren mensen, die voor ieder wisse wasje naar de dokter renden. En aan de andere kant waren er ook artsen, die schoonheidsmiddelen of sherry voorschre ven, want ook de medicijnen worden gratis ter beschikking gesteld. Deze en andere misstanden zijn echter al goeddeels ver dwenen. Wat de tandheelkundige verzorging be treft, zei dr. Godbor, dat de Britten zich daar vroeger weinig aan gelegen lieten liggen. Nu bezoeken jaarlijks 15 millioen mensen de tandartsen, die een geweldige hoop werk verzetten en momenteel zeer hoge salarissen verdienen. Voor dure be handelingen, zoals het maken van gouden kronen, inlays en bruggen is echter een speciale toestemming van de plaatselijke organisatie nodig. Seclert de invoering van de dienst zijn 14 millioen mensen gaan „brillen". Ook deze zijn gratis, met dien verstande dat duurdere monturen door de patiënt zelf betaald moeten worden. Het speet dr. Godbor, die zelf een oogglas draagt, al leen, dat hij de minister niet had kunnen overhalen om ook monocles in de gratis verstrekking op te nemen. In zijn heldere en belangwekkende uit eenzetting over deze indrukwekkende dienst, die er garant voor staat dat in Groot-Brittannië iedereen die medische hulp nodig heeft, deze krijgt, gaf dr. Godbor ook nog een overzicht van de plaatselijke organisatie van de dienst waarin zowel leken als vakmensen zitting hebben. ADVERTENTIE Zo gingen ze de winter in. 's Avonds zette Pilon een olielamp op tafel, die 'n gezellig warm licht vers-preidde. En uit de kast van Pilon kregen ze ieder een boekwaarin ze na het eten nog een- paar uurtjes lazen. En soms vergaten ze te lezen, als Pilon hun allerlei vertelde uit het leven in het bos. Later kropen ze dan behaaglijk onder de wollen dekens, terwijl buiten de zachte sneeuwvlokken neerdaalden. En 's morgens, na het ontbijt, haastten ze zich naar buiten, waar het zachte, dikke sneeuwtapijt de bosgrond dekte. Dan maakten ze 'n flinke voorraad sneeuwballen en dan begon het gevecht! Suizend vlogen de witte kogels over en weer en als één van hen 'n voltreffer kreeg, lachten ze allebei om 't hardst. Neen, vervelen deden ze zich niet, al was 't winter. ZONDAG 15 OCTOBER 1950. HAARLEM .Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Dhr. A. Peschar, Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. 4: Consistoriekamer. Litur gische diienst voor Doofstommen en Slecht horenden. 7: Ds. B. van Gelder. Gezins- dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds, E. Pot, Bev. Kerkeraadsleden. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10,30: Dr. A. J. Rasker, 7: Ds. A, J. van Rhijn. 6.45: Zangdienst. Oosterkerk. 10: Ds. A, J. van Rhijn, H. Doop. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. F. van Woerden, Kinderkerk. 10,45: Ds. H. W .Duyvendak, Heemstede. Ba- kenesserkerk. 9.30: Ds. S. H. J. Voors. Kin derkerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugdkerk Diaconessenhuis. 4.30: Dr. A. J. Rasker. Rust huis Jansstr. 10.30: Broeder C. J. Oostenrijk. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. R. F. AsschofC Oost. 10: Dhr. A. J. van Houwelingen Rijk- hoek. Centrum 10: Dhr. A. van der Hoeff, Oogstdienst. West. 10: Dhr. K. II, Oosterha gen, Oogstdienst. Ver. van Vryz. Hervorm den, Jacobstraat 6. 10.30: Ds, J. Heidinga. Donderdag- 21: Ds. J. Heidinga, Avondwij ding (kleine zaal). Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. de Weger. Evan gelist te Rotterdam. Woensdag 8: J. Spie renburg, Alphen a. d. Rijn. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Pred. W. Dubbeldam, Rot terdam. 4.30: Doopdienst in het Sportfond- senbad, Frederikspark, o.l.v. Pred. W. Dub beldam. 8: Jeugdbijeenkomst. Opwekkings samenkomsten. Zuiderstraat 15 Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma. Evangelist te A'dam. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. D. v. d. Ent Braat, Op- heusden. Vrye Evangelisatie, Bakenesser- gracht 65. 9.30 en 5: Student J, A Hamers, uit Utrecht. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10,30: Ds. A. R. de Jong Broeder gemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Litur gische Zangdienst. Zondag" 2: Ds. Schutz, Oogstfeest. Koorzang. Evang. Luth. Gemeen te,, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. F. J. B. van der Chijs. van Zutphen. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10 30: Ds. Daalder. Peuzelaarsteeg 10.30: Mej. B. Luikinga. Wijkgebouv Oos terkerk, Zomerkade. 7.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. Spijker, van Sommelsdijk. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga 5: Ds. J. A. v. Avkel. Wilhelmïnakcrk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig Zuid-Oos- terkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenschapsbond Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. M. v. d. Sluis, A'dam. 10: Zondagsschool. Vergadering van Gelovi gen, Jansstraat 85, 10: Samenkomst (Brood- breken). Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg Zuidzijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangeliepredi king. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 6.30: Samenkomst Gemeen te van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (ach terhaal). 10.15: Avondmaal en predicatie. Kindevbijbelktas tegelijkertijd met de pre dicatie. 7: Evangelisatiesamenkomst. Dins dag 5: Kinderbijbelklas en liederen zingen. Donderdag 8: (in voorzaal) Bijzondere Bij bellezing. H. E. Payne, Amerikaans Evange list. Gemeente Gods, Jansstraat 85. Zaal 5. 10: Samenkomst. Kruisleger. Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst, Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11,15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilheiminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendinggeineente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Bewegïng, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. va Spritis- ten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. G. Molenaar-Kockx, Noordwïjkerhout. Centrale Avond van De Jonge Kerk, Wijlc- gebouw Ged. Oude Gracht. Donderdag: Ds. J. H. Grolle, van Utrecht. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging. Immanuëlkerk. 10: Ds. M. G. Blauw, Em. pred. te Bloemen- daal, Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Heiiigingsdienst. 12 en 5: Kïndermee- tings. 7: Openluchtsamenkomst (Soenda- plein). 8: Verlossingssamenkomst. Deze diensten staan onder leiding van It. kolonel en mevrouw Bakker. Donderdag: Heïligings samenkomst o.l.v. luitenants de Klark en v. d. Hoek. Evang. Luth. Gemeente, in de Noor derkapel, Minahassastraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez, Gemeente, in de Noorderkapel, Minahassastraat. 17.45: Dhr. J. A. Schreuder. Geref. Kerk, Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Candidaat M. Boertien, van Zwolle. HEEMSTEDE. Ned. Hen'. Kerk. Geen ops. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Ds. H. A. Enklaar. N.P.B.. Laren-Blaricum. Doops gezinde Kring, in de Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Koediefslaan. 10: Ds. G. Rienks, Legerpred. 5: Dr. P. J. Richel Camplaan. 10: Ds, A. Dondorp. 5: Ds. G. Rienks. Geref. Kerk, Herenweg 111, 9,30 en 4.30: Ds. M. Vrieze, AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Avondmaal. 17: Ds. A. Oskamp, uit Heemstede. Jeugddienst. Reli gieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, Ev. Luthers Pred. te 's Gra- venhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. de Winter, te Rijk-Haarlemmermeer. 7: Ds. J. C. J. Jürg, te Apeldoorn. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BINNENLAND De Ethiopische regering heeft de be. noeming goedgekeurd van dr. W. Huenck- oud-gouverneur van Suriname, tot gezan te Adis-Abeba. Behalve Ethiopië hal het ressort van dr Huender mede omvatten Eritrea, Zuid.' Arabië en de drie Somali-landen. Tot Kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin is benoemd H. A. A baron Collot d'Escury. Drie maanden gevangenisstraf is geëist tegen een ex-hulpbewaarder van het Huis van Bewaring te Amsterdam, die tegen be' taling pakjes shag aan een gedetineerde had bezorgd. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. Admiraal te Haarlem is ba- noemd tot onderwijzer van de Prot. Chr, school te Willemstad op Curagao. Voor het candidaatsexamen Nederlands recht slaagde in Leiden J. L. Krijgsman te Bloemendaal. Voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur slaagde in Delft J. Claus te Heemstede. By de Rijksaccountantdienst is benoemd tot adjunct-accountant eerste klasse P, Ko ning te Haarlem, B. en W. van Haarlem vragen de gemeen teraad hen te machtigen tot het aangaan van een huurovereenkomst met het bestuur der Algemene Vereniging voor Bloembollen- cultuur voor de grote zaal van het Krelage- huis voor een tijdvak van zes maanden te gen een huursom van f 40 per avond tot een maximum van f 4160, Dé bedoeling is de beoefening van basketball en badminton uit le breiden, Voor verhuur wordt een be- drag van f 3524, te betalen door de ver enigingen, terug verwacht. Voor de bouw van twee woonhuizen met twee garages stellen B, en W. de ge meenteraad voor te verkopen aan A. P. Win- nubst een strook grond, groot ongeveer 690 M2. en gelegen aan de Anna van Burenlaan, tegen een prijs van f 12 per M2. voor de bouw van een woonhuis met garage aan mevrouw A. Bruyn-Willems een strook grond groot 810 M2. en gelegen aan de Crayenes- terlaan tegen een prijs van f 12 per M2. en voor de bouw van een woonhuis met tim merwerkplaats aan H. H. de Bruin een strook grond, groot 310 M2. en gelegen aan de westzijde van de Vergierdeweg tegen een prijs van f 13 per M2. Hedenmorgen liep een voetganger in de Grote Houtstraat bij het oversteken tegen de aanhanger op van een auto van de Ge meente Reiniging. Hij was niet op de aan hanger verdacht en werd tegen de grond gesmakt. Hij is per ziekenauto naar het Elisabeths Gasthuis gebracht, waar kneu zingen aan een been en enige ribben werden geconstateerd. ADVERTENTIE TEL. 11498 LANGE VEKRSTRAAT 18 B>E „StisUraSPECIAMST" BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. Maranatha. Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhuis. Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zerniek. Dg.. Rotterdam, Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10,30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Genezings dienst en Lof. QVERVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds, C. Keers, uit Rotterdam. 19,45: Zondagavond stilte voor Protestant Overveen, voorafge gaan door een Zangdienst, aanv. 19,15 uur in de kerk a. d. Ramplaan. 10: Jeugdkapel, 12-16 jaar, „Irene". Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Fijn van Draat. 5: Prof. Dr. G, Brillenburg, Wurth, HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. N. Kui- péri, Sloten. Geref. Kerk. 10: Ds. D. Zwart. 4: Dezelfde. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Bartlema. van Heemstede. 7: Ds. J. C. Sal-, verda. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Da. Sic- cama van Twisk. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros, H. Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Cand. J. Irik. 3: Ds. M. M, de Jong, H. Avondmaal. Abbenes 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10; Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10: Ds. H. Tulp. 5: Ds. J. C. Meliink. Geref. Kerk. 10 en o: Ds. P. War- menhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, H. Avondmaal. 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Rie- mersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 1.0: Ds. B. Keers, Heemstede. ..De Toorts" 10: Ds. F. Oort, Naarden. „De Kapel". 5: Ds. F. L. van Duykeren, Amsterdam-West. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds A. v. d. Hoenen. West. Kon. Emmasckool, Raafstr. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 7: Dezelfde. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk, 10: Dhr, A. van Besselaar Sr., uit Amsterdam. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boev. 7: Ds. E. Pot, Haarlem. Jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5: Dr. Th. Ruys. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J .J. Ver leur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gein. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds, H. W, Eerland. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. .10: Ds. E. Saraber Jr. H. Doop. 7: Ds. L. J. Bloemsma. van Beesd. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage, Ned. Herv. pred, te Hille- gersberg. Gereform. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschaps hond, gebouw „Ons Huis" Dorpsplein. Dins dag 8: J. W. van Zeijl. Parochie IL Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Mis sen om 7 en 7.45. FEUILLETON Geen Blijvende Stad Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 15) O, hij wist het wel. Achteraf was het hem duidelijk geworden, dat de vreemde wijze, waarop hij de predikant had geïn viteerd om terug te komen „wanneer hij daarin zin had", niet alleen bedoeld was nis een advies om op het goede moment, de zuivere sfeer te wachten. Hij wist nu wel, dat er, heel diep van binnen, de vage hoop was geweest, dat d^dominee zijn af spraak zou vergeten en nimmer zou ko men, zodat hij. Japik, zou kunnen blijven in dit dorp, waardoorheen haar voetstap pen kldnken, waar zij stonden op de straten en langs de bospaadjes, waar hij misschien het onbeschrijfelijk geluk zou genieten haar op een ochtend onbemerkt te kunnen be spieden, haar op een avond ongehinderd gade te slaan, wanneer haar ranke figuur tje zich door de velden bewoog. Niet dat hij er op stond om zijn geheim voor de predikant de enige, die, naast I-Ietty, er mede te maken had verborgen te houden. Maar hij had reeds met de eerste oogopslag gezien, dat Rijpstra het type van een gevoelsmens moest zijn en hij was er zeker van, dat het voor de pre dikant een voortdurende marteling moest zijn af te weten van deze onmogelijke liefde voor zijn vrouw. En wat kon het allemaal nog baten? Zijn leven was voorbij. AlthansDat van Rijpstra en Hetty moest nog beginnen. En een man, die kans had gezien Hetty te winnen, verdiende het, dat men hem uit de v/eg ging, was het waard, dat men zijn pad vrij liet, dat men de voorwaarden voor zijn geluk niet aanrandde. Het was drie uur in de nacht toen Japik, met stijve ledematen van het langdurige zitten en een hoofd, waarin de meest te genstrijdige gedachten als molenwieken rondcirkelden, zijn eenvoudige legerstede opzocht, na één van de zijramen wagen wijd te hebben opengegooid. Reeds kierden de eerste zonnestralen door de gordijnspleten toen een diepe, droomloze slaap zich over hem ontfermde. „Of dominee vandaag bij 'mevrouw Van Duynen wil komen: meneer is vannacht plotseling overleden". Rijpstra was laat naar bed gegaan en kwam juist in zijn ochtendjas en met ver warde haren nog beneden om te rien of de post een brief van zijn zieke collega had gebracht, toen het dienstmeisje deze mede deling deed. Hij had aan zijn preek gewerkt tot diep in de nacht, zodat het eerst nog niet duidelijk tot hem doordrong. Des nachts kon hij beter denken. Er was min der afleiding; er waren geen hinderlijke geluiden, er was geen belgeklingel van bakker of melkboer, geen telefoongerinkel. En de gebeurtenissen van de dag kwamen onvertroebeld door de jachtige drukte, stuk voor stuk en in heldere zwart-v/itte om trekken als op een televisiescherm in zijn geest terug. Niet zelden schreef hij in één nacht een betere preek dan wanneer hij er drie dagen lang aan zat te werken. Hij had wel de telefoon gehoord en met soezerig hoofd aan de vaag tot hem door dringende klanken gemerkt, dat hij ergens werd ontboden, maar de slaap was nog te sterk geweest, zodat het elf uur in de voor middag was eer hij er toe kon besluiten op te staan. Ach, mevrouw Van Duynen weduwe! Dat was een slag voor haar. De predikant, die zich met één blik op zijn bureau ervan overtuigde, dat de post geen brieven had gebracht, zette zich aan tafel voor het ontbijt, dat het meisje in middels had binnengebracht. Zwijgend en in gepeinzen verzonken dronk hij zijn thee. Mevrouw Van Duynen. Ach zij was een goed vrouwtje, hartelijk, vriendelijk en medelevend, zó gevoelig en goedig, dat het wel altijd een raadsel zou blijven, hoe zij de keiharde zakenman, de uitgerekende materialist, die Van Duynen was, tot man had kunnen nemen. Een man, die zich met niets of niemand bemoeide, slechts oog en oor had voor zijn zaken en zakenvrienden en, hoewel zijn vrouw elke Zondag trouw haar plaats in de kerkbank bezette en steeds met overgegeven aandacht luisterde naar de uiteenzettingen van de predikant, zelf zich om God noch gebod bekommerde. Na Rijpstra's komst was mevrouw geleide lijk de diensten van Laersi gaan verzuimen. Rijpstra had het wel gehoord. Zoals men alles van iedereen hoorde in dit kleine dorp, waar iedereen familie was en elkeen zich opwierp als chaperonne van de ander. De oude predikant was haar te zwaar, te dog matisch, te star in zijn beweringen; de jonge was frisser, opener, spontaner en bovendien een veel beter redenaar en im provisator. Er waren er meer, die Laersi's diensten gingen verzuimen en alleen nog bij de jonge dominee kwamen, een om standigheid, die ook aan Laersi niet onbe kend was gebleven en een stille wrok had doen postvatten, een sluimerende jalouzie, die slechts bij bepaalde gelegenheden en dan nog in bedekte termen werd uitge sproken, gelegenheden, waarbij de johgere zich hulde in een welwillend en goedmoe dig zwijgen, wel wetende, dat dit de enige houding was, die voor hen beiden het sa mengaan zuiver kon houden. Mevrouw Van Duynen. Hij zou er direct na de middag heen gaan, kon het nog juist vóór de schoolcatechisaties even waarne men. Weer één, die niet meer onder de leven den vertoefde, die het geroezemoes van de strijd om het bestaan had verwisseld voor de stilte aan gene zijde. Een mens van gelijke beweging als hij, met dezelfde licha melijke en geestelijke vermogens, lag nu roerloos in het witte bed. Alle energie en daadkracht was weg. Inderdaad, de cate chismus had het bij het rechte eind: dit leven was niet anders dan een gestadige dood". De volle zomerhitte van de laatste weken had plaats gemaakt voor een gure Noord westenwind, die donkere wolken als reus achtige luchtschepen langs de hemel deed zeilen. De predikant trok zijn regenjas aan, zette zijn hoed op, liep de tuin in naar het schuurtje, haalde zijn fiets voor de dag en verliet via de tuindeur aan de achter zijde de pastorie. He zou een klein half uur fietsen zijn. De familie Van Duynen woon de een flink eind buiten het dorp, op het zgn. villaterrein en de weg er heen liep bovendien voortdurend omhoog, zodat het stevig trappen was. Ook bij minder zonnig weer was de na tuur prachtig. Het viel hem ditmaal wel bijzonder op, nu zijn gedachten bezig wa ren met dood en vergankelijkheid. De kleu rengamma's waren anders, maar even schoon. Zoals nu de groene toppen van de eiken contrasteerden met het grijs-zwari van de voortjagende luchten daarboven en. even verder, opzij van hem, de korenvelden, helgeel al en wuivend onder de vrij sterke wind, afstaken tegen het donkere groen van de dennebomen daarachter, was het allemaal even mooi. Onder deze en soortgelijke gedachten was de villa van Van Duynen het echtpaar was altijd kinderloos gebleven spoedig bereikt. Zij lag enigszins op een heuvel en de predikant, sedert zijn gymnasiasten- tijd niet meer gewend aan zware lichame lijke inspanning en wat vermoeid van de fietstocht, nam zijn fiets aan de hand en wandelde de met een dikke grintlaag be dekte oprijlaan op naar boven toe, steelse blikken werpend op de villa, waarvan alle overgordijnen waren gesloten. Voorzichtig 1 zette hij zijn rijwiel tegen de stenen pui, schrapte ten overvloede zijn schoenen een paar maal over het grasmatje, betrad hei betegelde portaal aan de voorkant van het huis en trok zacht aan de blinkend ge poetste bel. Na enige tellen klonken vlugge voetstap pen in de gang. Dat moest het meisje zijn. „Ohdominee", zei het land blozend, als had zij heel iets anders verwacht en schaamde zij zich over haar gedachten, „komt u binnen.' Ik zal even mevrouw waarschuwen". Met de hoed in de hand stond hij een ogenblik in de ruime hall. Helemaal achter in de gang klopte het meisje aan een deur en toen zij deze opende, hoorde de predi kant de stem van mevrouw Van Duynen en die van een kennelijk al oudere man. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6