De „schuine lijn" van Dior paRijse silhouetten Tijd van truitjes Salade in allerlei soort Klei- of zand- aardappelen? DE QROTE MODE Tot in schoenen toe Kantklossen isgeduldwerk het moet je kggen In alle kleuren en soorten Welke aardappelsoort zullen wij kiezen om geregeld bij onze groen tehandelaar te betrekken of om voor de winter op te slaan? Is het wel juist, wat vele huisvrouwen hierop onmiddellijk antwoorden: „In ieder geval klei-aardappelen. want dat zijn de beste. Die andere hebben we in de bezettingstijd en tijdens de eerste wereldoorlog al vaak genoeg moeten eten". Daarbij denken zij aan de zwarte veen-aardappelen, die in normale tijden ook nu, gelukkig naar de aardappelmeelfabrieken gaan of als veevoeder gebruikt worden, daar zij voor directe menselijke consumptie eigenlijk ongeschikt zijn. Gebleken is echter, dat velen de z a n d-a ardappelen met deze fabrieksaardappelen over één kam scheren, terwijl de goede zandaard- appel als regel op één hoogte gesteld kan worden met de klei-aardappel van goede kwaliteit. Zo min als bet juist is, dat alleen de dure aardap pelen goed kunnen zijn, zo min is het verstandig te denken, dat alleen de lcleiaardappel goed is. Er zijn grote onderlinge verschil len zowel tussen klei- als tussen zandaavdappelrassen. Ook is het ene aardappelras beter geschikt voor de kleigrond, terwijl het andere op zand beter tot zijn recht komt, terwijl weer andere zowel op klei- als op zandgrond goed gedijen. De eigen heimer geniet bijvoorbeeld een goe de reputatie als klei-aardappel, maar ook op zand gekweekt is deze aard appel zeer goed van kwaliteit. De Noordeling daarentegen, die vooral in het Noorden des lands zeer ge waardeerd wordt, verbouwt men bij na uitsluitend op zandgrond. Wel is waar is de schilkleur van kleiaardappelen in de regel mooier dan van zandaardappelen immers van deze laatste heeft de schil meestal een donker aanzien deze kleur verandert echter niets aan de kwaliteit. Er zijn donker gekleurde zandaardappelen van prima, kwali teit en lichtgekleurde kleiaardappe len van een veel mindere kwaliteit. Zo ziet men dat aan het uitzoeken van geschikte aardappelen voor het middagmaal meer kanten zitten, dan een eenvoudige keuze tussen klei- en zandaardappelen. Overleg met Uw handelaar, let op de prijzen en probeer de soorten, die hém èn U het meest geschikt lijken. Dan kunt U Uw keus maken, onaf hankelijk van een vooroordeel om trent klei- of zandaardappelen. Ook in voedingswaarde en houdbaarheid staat immers de goede zandaardappel niet bij.de klei-aardappel ten achter. De bereiding is voor beide soorten gelijk. Zowel zand- als kleiaardappe len behouden hun smaak en voe dingswaarde het best en zien er ook het mooist uit, wanneer zij gekookt worden in zo weinig water, dat zij vrijwel niet afgegoten behoeven te worden. Zodra de inhoud van de pan kookt, dient dan het vuur te worden getemperd, tot de aardappelen gaar zijn. Wij vertelden U vorige week van vis. Over de voedings waarde, de vóór- en nadelen, over het schoonmaken en wat al meer. En wij spoorden U aan als het enigs zins mogelijk is vis regelmatig op het menu te plaatsen, want er wa ren vele goede redenen voor. Maar wij beloofden tóen, deze week re cepten te geven van allerléi visge rechten. Welnu, hier zij ze! Recep ten, zowel van gebakken als van ge stoofde of gekookte vis; van meer uitgebreide visgerechten en van eenvoudiger; van gerechten met ontgrate of gefileerde vis en van vis waar de graten nog in zijn. Voor elck wat wils dus! Zie eens, wat er voor U bij is! Qestoofde paling 750 g. dunne paling, ongeveer 60 g. boter, zout, desgewenst citroen, salie. De gestroopte paling in moten snijden van 6 a 8 cm.; schoonmaken, goed wassen en zouten. Ze enige tijd gezouten laten staan, de boter in een pan smelten, de paling er in leggen, wat citroensap en saliblaadjes toe voegen en het gerecht zachtjes laten gaarstoven (ongeveer 15 minuten). Men kan paling ook in de oven be reiden. Hiervoor boter in een vuur vast schaaltje doen, de vis er in leg gen, citroensap en salie toevoegen en de vis bestrooien met wat paneer meel. In de oven laten gaar worden (ongeveer y, uur) onder af en toe bedruipen. Misschien hebt U al wel ge hoord van de „ligne oblique" van Christian Dior. Misschien hebt II zich afgevraagd wat dat nu weer voor een duistere nieu wigheid is en, geïntrigeerd als U was, hebt U wellicht het woor denboek er bij Als een Parisienne aan amoureuse complicaties lijdt, dan kan ze zich tot de zanger Alex Marodon wenden. Deze heer beroemt er zich namelijk op dat hij die dames in zeer korte iijd van - hartwonden kan genezen. In de Kolommen van de vrouwenpagina van een bekend Parijs weekblad behandelt Marodon (op teerhartige wijze) de 1000 en 1 problemen van het verliefde en dus gekwelde hart. Hij ontvangt 500 brieven per week Zijn post weet zelfs het ijzeren gor dijn te overschrijden. Hij ontving tenminste een missive van een le zeres uit Sofia, die hem bovendien nog een fles rozenessence aanbood (hetgeen wel een toepasselijk ge- schonk mag heten). Er schijnen een iienlal van deze sentimentele „courïèristen" in Parijs te zijn, die over belangstelling niet te klagen hebben. Een recente sta tistiek heeft aangetoond dat milli- oenen Fransen hun hart uitstorten bij dit soort deelnemende heren. Maar alleen Alex Marodon kwam op het denkbeeld al deze brieven schrijvers in een club ie verenigen. Deze club draagt dan ook zijn naam en kreeg vanaf de dag der oprichting al duizenden inschrijvingen. Sommi ge dames en heren bleven maar een paar weken lid: juist lang genoeg om een echtvriend(in) op te doen, Marodon zelf krijgt nog de meeste huwelijksaanzoeken. Een Amerikaanse, eigenares van een serie schoonheidsinstituten te New-York, wierp eveneens een ver langend oog op Alex en vroeg hem dringend met haar te huwen. Ma rodon weigerde beleefd maar beslist. Hij had daar ook een goede reden voor. De dame in kwestie was 32 jaar oud. Een ander bezwaar vorm de voor Alex de zwarte schapen onder de leden van zijn club. Duide lijker, de zakkenrollers en de tasjes dieveggen. Nu worden de nieuwe leden zorgvuldig geëxamineerd al vorens te worden toegelaten. Juist heb ik een veelgelezen Parijs' week blad voor mij liggen. In die krant mag Claude Maresca (een lieve oude dame) de meest uitzonderlijke en verscheiden vragen beantwoorden, die natuurlijk allen betrekking op de liefde hebben. Een voorbeeld. Ik ben te groot; 1 meter 85, en alle meisjes houden mij voor de gek. Kunt u mij helpen een levensgezel lin van ongeveer dezelfde lengfe ie vinden? Een ander bedroefd man wendi zich ook tot Claude Maresca: Ik ben 30 jaar oud, en ik droom van een echigenote wier hart gelijk met het mijne slaat (hij eist wel veel Kunt u mij helpen haar te vinden? Claude Maresca antwoordt dan braaf en verstandig: een vrouw vraagt niet naar de lengte van een man wanneer ze van hem houdt. Zij let op andere kwaliteiten etc. etc. Dan is er weer een grijsaard aan het woord. Ik ben wel 82 jaar, maar nog jong van hart en tamelijk snel ter been. Mag ik nog de hoop koes ieren orn de vrouw van mijn leven te ontmoeten? En Claude weer: Goe de vriend l'amour n'a pas d'age de liefde kent geen leeftijd. Ik zou nog tientallen van deze voorbeelden kunnen overschrijven. Ik laat 'i na. Voor deze week heb ben we, lijkt me, aan Alex en Clau de en hun trouwlustige bakvissen en grijsaards wel weer voldoende ruim te en aandacht besteed. Groentesla; 100 g worteljes, 150 g gedopte envten, 150 g bloemkool, slasaus of mayonnaise, zout, suiker, azijn of eitroensap, peterselie. De doperwten wassen en gaar koken in weinig water met iets zout. De worteltjes schrappen, was sen en in nette stukjes snijden. De Bloemkool schoonmaken, in kleine roosjes verdelen en wassen. Worteltjes en bloemkool opzetten met iets zout en zoveel kokend wa ter, dat zij net onder staan. Er voor zorgen, dat de groente niet te gaar wordt. Worteltjes, bloemkool en doperwten op een vergiet laten uit lekken 1) en laten afkoelen. De groente daarna vermengen met sla saus of mayonnaise en er desge wenst nog wat zout, suiker en azijn of citroensap doorroeren. De sla versieren door er zeer fijngehakte peterselie op te strooien en er een randje doperwten of stukjes wortel om te leggen. 1) Het groentewater in soep of saus gebruiken. Mocht U dit verzuimd hebben, welnu, dan kunnen wij hier en nu Uw nieuwsgierigheid bevre digen. Die „ligne oblique" is let terlijk vertaald: de schuine lijn. „O ja", zegt U en er gaat U een licht op. U denkt aan die gezel lige swagger met de diagonaal sluiting, die U ergens om de schouders van de één of andere dure étalagepop zag hangen. Dat was 'm natuurlijk, de ligne oblique. Inderdaad, dat was de ligne oblique, of, liever gezegd, één 'van de vele uitingen van die plotsklaps beroemde lijn. Geïn spireerd op Dior? Het is moge lijk, maar zeker is het niet. U moet- namelijk weten, dat bijna alle grote Parijse ontwerpers dit najaar de diagonale lijn als Leit motiv gebruikten, ook al doopten ze hun collecties dan anders. Natuurlijk is er nog verschil in interpretatie. Piguet bijvoor beeld garneert het lijfje van een japon met schuine figuurnaadjes. Carven kruist een gepliseerde fichu over de gedecolleteerde rug van een mousseline avondjapon. Molyneux garneert zijn tunieks met schuin aflopende knopen- rijen en Grès ontwerpt schuine halslijnen. Enfin, dit is maar een greep u-it de talrijke meesterlijke vondsten die dienen om de nieu we lijn te accentueren. Eigenlijk is het zo dat bijna alle garnerin gen en draperieën volgens de „ligne oblique" zijn aangebracht. De lijfjes van de japonnetjes worden gesloten met een schuine knopenrij van de hals tot aan de taille. Bij gekledere modellen zijn de lijfjes volgens de nieuwe lijn gedrapeerd, soms zó, dat de éne schouder bedekt is en de andere onbedekt. Natuurlijk ont komen ook de rokken niet aan deze nieuwe rage. Diagonale plooien en vouwen, schuins af lopende zomen van rokken en oyerrokken, portefeuillerokken, die in A- en X-vorm sluiten, ko- kernauwe rokjes, met ruimte in afstaande volants onder de knie en nog veel meer. Zelfs de zakken spelen hun rol in dit diagonale spel. Als ze toevalligerwijs een traditionele rechte vorm hebben, wel, dan worden ze scheef op de jurk ge plakt en het effect is geheel in stijl. Niets ontsnapt aan de wet ten van de nieuwe mode, ook het schoeisel niet. Perugia ont wierp op speciaal verzoek van Schiaparelli nevenstaande schoen meteen schuine enkelband! ARLETTE. Qebahken spiering 25 a 50 spieringen, zout, bloem, margarine, olie of vet. Van de spieringen de kop afsnij den en de visjes schoonmaken. Ze wassen, inwrijven met zout en het zout even feten intrekken. De visjes door bloem wentelen, in de koeken pan margarine, olie of vet heet laten worden en nu de visjes, steeds met de staarten naai- het midden van de pan, dus in stervorm, vast tegen el kaar leggen en bruin bakken. De spieringen bakken dan aan elkaar en kunnen als pannekoek worden om gedraaid en aan de andere kant wor den gebakken (eerst weer wat olie toevoegen). Dit is een gemakkelijke manier van spiering bakken en deze wijze van opdienen voldoet aardig. Tong a la meunière 4 baktongen, zout, eiwit en pa neermeel of bloem, boter, citroen, peterselie. Van de gestroopte tongen de kop pen afsnijden, de vissen schoonma ken, wassen en de vinnen bijknip pen. De vissen één inkerving geven aan iedere kant langs de ruggegraat, inwrijven met zout en het zout even laten intrekken. De tongen door eiwit en paneermeel wentelen en in de boter bruin en gaar bakken. A la meunière duidt op de manier van opdienen. De tong wordt opge daan met partjes citroen gegarneerd, overgoten met de overgebleven bo ter besprenkeld met citroensap en be strooid met fijngehakte peterselie. Bij tong geeft men bij voorkeur sla en mayonnaise. Visragout 300 g. gekookte vis, y7 1. gekruide visbouillon of slappe vleesbouillon, 35 g. boter, 35 g. bloem, peper, ci troensap, desgewenst: eidooier, melk, of room. peterselie, witte wijn. De vis in stukjes verdelen, terwijl men de graten er uithaalt. Boter in de pan smelten, de bloem er bij doen en bij kleine hoeveelheden Iegelijk de bouillon. Alles goed door laten koken en van het vuur af de dikke saus afmaken met peper, citroensap, eidooier, melk of room, fijngehakte peterselie en witte wijn. Van deze afmaakmiddelen kunt U naar ver kiezing enkele laten vervallen. De stukjes vis voorzichtig in de saus verwarmen. Van „muizentandje" en bruidskantje e neemt in iedere hand een paar klosjes en je begint van links naar rechts: twee over drie, vier over drie, twee over één. twee over drie, twee weg, twee erbij, dubbel draaienDat is kantklossen in dien U het niet begrepen mocht heb ben en in het bijzonder het klossen van een blaadje. En dat blaadje is weer een een onderdeel van het z.g. Cluny-kantwerk. Daarbij behoren ook nog de spijltjes, die met: draaien, gooien, gelijkmatig aantrekken, wor den verki-egen. Hebt U wel eens kantklossen ge zien? Als U de klosjes met garen over het kahtkloskussen ziet heen en weer gaan. bewogen door vlugge vingers, als U de vele spelden ziet, die in een onderliggend patroon zijn geprikt, dan begint het U te duize len. Dat deed het mij tenminste. Maar het is voor de handige hand werksters onder U, dat ik zal trach ten iets van de techniek te vertéllen. Het kantklossen lijkt enigszins op vlechten. Behalve het reeds genoem de Cluny-kant. de spijltjes en blaad jes dus, is er het Torchonkant. Dit omvat de netslag. de linnenslag en de vetergatslag. De linnenslag is de eenvoudigste. Daarom wordt er mee begonnen. Bij de eerste lesmonsters gebruikt men garen van 35 of 40 dikte. Als de leerling bedrevener is, kan hij of zij ook garen van 80 en dunner gebruiken. Momenteel :ijn geen echte linnen garens verkrijgbaar. In plaats daar van kan men bollen DMC-garen ge bruiken van 60 en 70. Deze dikte is ongeveer gelijk aan de 40 van linnen garens. Na enkele lessen is de leerlinge al zover, dat zij een kantje kan klos sen, het z.g. muizentandje. Het bruidskantje aan een zakdoekje, is werk voor. gevorderden. Wil men het bruidszakdoekje volgens de re gelen der kunst vervaardigen, dan moet het kantje met ajour aan het zakdoekje worden bevestigd. Wanneer de leerlinge de derde phase heeft bereikt, dan wordt zij onderricht in het klossen van duchesse-kant. Dit wordt met garen van 140 dikte gemaakt. Het weefsel wordt hiermee ragfijn. Volgt men de methode van de linnen- en de net- slag. dan kan men b.v. blaadjes half om half maken, zodat een schaduw effect wordt verkregen. Voorbeelden van kunstig kantwerk zijn de Zeeuwse en Zuidhollandse boerinnenkappen. Op elk der eilan den in beide piovincies worden de kantkappen volgens een geheel eigen traditie geklost. Bij ieder patroon t- iedere me thode is het zaak, eerst de contouren te maken zonder spelden in het pa troon te zetten. Daarna kan men pas het patroon opvullen. De onderkant van het werk is de rechterkant. Knopen worden aan de bovenzijde aangebracht, bij de spel den. Men kan. het kantklossen slechts dan beginnen, wanneer men gewa pend is met vijftig paren klosjes de palmhouten zijn het prettigste omdat zij zo glad zijn, maar zij zijn ook het kostbaarst een kantklos kussen, dat niet voor minder dan twaalf gulden te koop is en een zeil tje om over het kussen te leggen, opdat de draad niet achter de spel den blijft haken. In totaal zijn de kosten van deze aanschaf te schat ten op 50 gulden. Een goede kantklosster kan even snel klossen als een ander kan ha ken. Alleen de voorbereidingen, het patróontekenen en het prikken van de spelden zijn tijdrovend. Hierbij komt één dringende vereiste: het kantlossen is geduldwerk. het moet je liggen. Anders is het onbegonnen werk. DAPHNE Sinds de jobstijdingen over de wol U weet wel, die van on geveer een mdand geleden! is ons vrouwen de schrik om het hart geslagen. We zagen visioe nen van kluwens vol kronkelig, onappetijtelijk garen, die we door allerlei kunstgrepen, weer glad en als nieuw moesten ma ken enwe holden naar de winkels! Ach. het zal allemaal zo'n vaart wel niet lopen. Dat dachten wij dezer dagen, toen we ietwat schaapachtig stonden te blikken naar een étalage vol schattige truitjes-tegen-een-rede- lijke-prijs. Zolang wij vrouwen nog een bespottelijke geestelijke verwantschap vertonen met de leverancier van onze wol. zolang zal dit blatende kuddedier ons wel goedgezind blijven. Het zal allemaal wel loslopen. Ook met de truitjes. En daarom durven we er vandaag best een paar af te beelden. Van die moderne, met een breed boord. Gezellig, hè? Net iets voor U! ARLETTE. Een mens past zich als vanzelf sprekend steeds aan. Dat geldt voor de hele mens, dat geldt ook voor wat betreft zijn voeding. Al naar de behoefte van zijn lichaam, bepaalt hij welk voedsel hij zal ge bruiken. Meestal gebeurt dit onbe wust. Heeft men b.v. op een feest- avondje een reeks van zoete lekker nijen genoten, dan zal, mén, het zger waarderen als de gastvrouw een kop sterke koffie met crocquetjes, sand wiches of andere hartige hapjes pre senteert. Automatisch zal men hart je zomer geen bord stevige erwten soep believen, zoals men ook niet enthousiast zal zijn om midden in de winter een flink portie ijs te verorberen. Men laat liever de erw tensoep voor de winterse dagen staan en prefereert met warme da gen frisse gerechten. Deze laatste zullen dit keer onze bijzondere aan dacht hebben. Slaatjes zijn heerlijke zomerge- rechten. Er zijn ook vele combina ties te bedenken: slaatjes.met vlees, vis, ei, aardappelen, groenten, vruch ten. Zij kunnen op velerlei wijzen worden opgediend. Hetzij in een glazen schaal, gegarneerd met ei, tomaat, peterselie, augurkjes, mayon naise, hetzij op een platte schotel of kleine schoteltjes. Dat deze slaatjes niet alleen heel smakelijk kunnen zijn, maar ook heel gezond behoeven wij U natuur lijk niet meer te zeggen. Meestal gebruiken wij rauwe groenten er bij, die, doordat zij niet zijn verhit, vi- taminenrijker zijn. Het is goed als U een salade kort vóór het gebruik bereid, want niet alleen wordt een slaatje van lang staan minder smakelijk, maar door het staan gaan ook de vitaminen verloren. Recepten voor 4 personen: Tomaiensla. 8 tomaten. 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn (liefst kruidenazijn), peper, zout, 1 sjalotte, wat peterse lie, mayonnaise of slasaus. De tomaten in heet water dom pelen, ontvellen en in plakjes snij den. In een kom slaolie en azijn, peper, zout en het fijngesnipperde sjalotje doen. De plakjes tomaat met dit sausje vermengen. Opdienen in een glazen schaal en mayonnaise of slasaus er op doen of er bij geven. Italiaanse sla. 1 klein bosje wortelen, 150 gram prinsesseboontjes, enkele stukjes bloemkool, peterselie, olie, azijn, pe per, zout, mayonnaise. Dc wortelen schrappen, de bonen afhalen, de bloemkool schoonmaken. De groenten wassen en in kléine stukjes snijden, De stukjes in water met zout bijna gaar koken. Ze laten uitlekken en marineren in olie, azijn, peper en zout. De groente vermengen met mayonnaise of sla saus. Op oen schotel leggen met een rand slabladeren en desgewenst gar neren met ci, tomaat en peterselie. Garnalenslaatje (opgediend in uitge holde komkommer). 300 g. garnalen, peper, zout, sla saus, 1 kropje sla, wat peterselie, 1 komkommer, 4 plakjes ham of ont bijtspek. De garnalen wassen en eventueel nog. schaaldelen verwijderen. Laten uitlekken en vermengen met peper, zout. slasaus. De sla van lelijke bla deren ontdoen, van de stronk halen cn wassen. Laten uitlekken en op een schotel leggen. De komkommer schillen en halveren. Het zaad ver wijderen en de komkommerstukken nog verder uithollen. Bestrooien met peper en zout. De komkommers met de garnalensla vullen en op de scho tel plaatsen. Garneren met een plakje ontbijtspek of ham en peter selie. A. v. D. Sla van prinsessebonen en aardap pelen; 20C g gekookte prinsessebo nen, 100 g koude, gekookte aardap pelen, 1 tomaat, 1 augurk, (ui of prei of bieslook), enige lepels sla olie en azijn of citroensap, zout, pe per. De prinsesssebonen in stukjes en de aardappelen in blokjes of plak jes snijden. De augurk (en ui, prei 'of bieslook) klein snijden, bij de prinsessebonen en aardappelen voe gen en alles vermengen met slaolie, azijn of citi-oensap,"zout en peper. De sla liefst enige tijd tevoren ma ken, overdoen op een schotel en ver sieren met in partjes gesneden to maat. TT et schijnt als het ware in het LI weer of in de Inch te zitten, net- ais met tollen of knikkeren. Op een gegeven ogenblik begint de jeugd ermee, alsof ze niets anders gedaan heeft. Zo was het dezer dagen ineens hel kleine winkeltje, dat door het kind Lilibeth met een juichkreet uit de speelgoedkast iverd gehaald. De vriendinnen uit de buurt werden prompt uitgenodigd. Een hoekje van de kamer tuerd met s.oelen afgezet en na een inleidende ceremonie van poppen wassen het is ons niet dui delijk waarom begon het spel van loven en bieden.' Lilibeth achter de toonbank had het hoogste woordhoewel de klan ten zich de kaas niet van het brood lieten eten. Op een bepaald moment was de hamsterwoede zo sterk, dat alle stukjes chocolade uit het laadje waren verdwenen, toen het blonde kind zich even had omgekeerd. Zij reageerde er op door een denkbeel dige telefoon te grijpen en een nieuwe grote bestelling te doen. Bij de kast van Mammie natuurlijk. Toen kwam mevrouw De Heus klaarblijkelijk met kind, binnen. Het gesprek, dat zich toen ontspon, was eenvoudig belachelijk, want temid den van alle bestellingen werden de tuonderlijkste paedagogische opmer kingen gemaakt over kind De Heus, dat kennelijk tot een bijzonder las tig soort behoorde. Het v:erd ten minste om de haverklap uit de win kel en achter de gordijnen ge zet. Het liep weg en moest worden gezocht. Kortom Lilibeth en haar klant ondergingen in een kwartier tijd de zorgen van volwassen ouder paren. En even plotseling als het spel was begonnen, was het voorbij. Lilibeth plofte op een stoel neer en op een vraag of ze moe was, ant woordde ze: „Nou, Pappie, zou jij niet moe zijn. als je zo'n stout kind als mevrouw De Heus had?" En op zoveel onschuld bleef Pap pie het antwoord schuldig VRQUWENPAG1NA van Zaterdag 14 October 1950 65ste Jaargang No. 19679

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9