Haarlems Dagblad Het Oude Zeventigduizend man rukken op naar Noord-Koreaanse hoofdstad India wenst geen UNO-strijdmacht Washington accoord met de Franse bewapeningsplannen 65e Jaargang No. 19681 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarïeïd. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 17 October 1950 TOtgsve van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn <®prcrtjte fTaattomdjc «Courant (3rato t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SINDS DE OORLOG zijn in Engeland ongeveer veertig oude landhuizen en kastelen, alle van historische waarde, af gebroken. Talrijke andere worden niet meer bewoond. Het aantal bewoonde ver mindert ieder jaar. Lord de la Warr heeft de aandacht op deze staat van zaken ge vestigd en bovendien betoogd dat alleen het voorkomen van afbraak en zelfs het onderhoud der gebouwen niet genoeg is. Zulk historisch bezit moet, in de termen van een andere Engelsman die Goodhart- Rendel heet „hospitable and gracious" blijven om zijn karakter niet te verliezen. Hospitable and gracious gastvrij en be vallig. in Hollandse woorden die de bedoe ld zo dicht mogelijk naderen. Sommige landhuizen en kastelen worden goed ge bruikt door instellingen van verschillende aairi. maar andere hebben er hun wezen by verloren. Dit is vooral gebleken als meubilering en verdere have en goed, die er'on hoorden, geveild en dus naar alle windstreken verdwenen zijn. De „Natio nal Trust", die zulke zaken behartigt, en in welker jaarvergadering deze woorden gesproken werden, is dan ook van mening dat schilderijen en meubilair behouden moeten blijven als een dergelijk gebouw in overheids-bezit komt. Het is onlangs gebeurd toen de regering een vermaard oud kasteel aankocht, maar- men zou het als regel willen zien en streeft dus naar wetgeving op dit punt. Het is interessant van deze Engelse er varingen kennis te nemen. Met het vraag stuk van het Oude dat verdwijnt hebben wü in ons land niet minder te kampen dan de Engelsen. Te kampen, waar er schoon heid mee teloor dreigt tc gaan. Vorige ge slachten, vooral „de negentiende eeuw", hebben zich daar veelal weinig van aange trokken. Het is later wel beter geworden, maar er gaat niettemin in ons land nog schrik barend veel teloor omdat de belangen voor al van het verkeer dikwijls zo eenzijdig vooropgesteld worden. Dat geldt niet alleen oude gebouwen, wier architectonische schoonheid en historische betekenis in het ng komen, maar in nog meer gevallen natuurschoon, dat met gemak wordt opge offerd door mensen, die er blijkbaar wei nig of geen gevoel voor hebben. Als Engel sen er zich zox-g over maken, dat een oud kasteel of landhuis zijn karakter zowel in nerlijk als uiterlijk zal bewaren zullen sommige nuchterlingen dat wel schrome lijk overdreven vinden. Maar het is eigen lijk beslissend. Wie het overkomt dat hij zo'n oud huis betreedt, waarin de een of andere lofwaardige instelling zich na tuurlijk me tbescheiden geldmiddelen: het is begrijpelijk genoeg! „nieuw" heeft moeten installeren zal zich moeilijk aan een gevoel van triestheid kunnen onttrekken. De lelijkheid van goedkoop modern meubi lair ep vloeren-met-linoleum, in schrille tegenstelling met oude wandbetimmeringen en een mooie schouw (waarvan de afbraak te onvoordelig geweest is) zal hem pijnlijk aandoen. Door hoge ramen-zonder-gor- dijnen wordt dit interieur meedogenloos belicht, Het is treurig en levenloos; het leven en de sfeer zijn heengegaan. De be zoeker, die er aan een conferentie der nut tige instelling komt deelnemen, of mis schien er een lezing houden, beseft dat hij dit al gewaar werd toen hij door de oprij? laan netjes onderhouden, maar toch een verwaarloosde indruk gevend naar het: huis ging. Het heeft hem beklemd. Het is nog maar een lege huls. Die Engelsen, die dit ook ervaren hebben en ernaar streven zoveel mogelijk te red den, zullen daar hard voor moeten werken en, evenals in ons lancl het geval is, heel wat onbegrip ervaren. Hun land is rijk aan mooie oude landhuizen; de weinige Hollan ders die er meer van gezien hebben dan Londen en zijn onmiddellijke omgeving' weten, hoe prachtig zij zijn in het zo be koorlijke landschap van Engelands schoon ste streken. In menig geval zal het uiterst moeilijk zijn ondergang of verwording te voorkomen. Maar het doel is waard dat men er zich inspanning en offers voor ge troost. Als wij mensen der twintigste eeuw daarop meer bedacht zijn dan die van de negentiende dient erbij erkend te worden, dat voor ons ook meer op het spel staat. Want het tempo waarin dit alles zich vol trekt is verhoogd; techniek en organisatie met hun snelheids- en nuttigheids-over wegingen sleuren ons mee en van die schoonheid des lands, die voor zovelen een deel van hun levensvreugde is, dreigt bit ter weinig over te blijven. Wij moeien dat wel begrijpen, waakzaam zijn en weten te handelen. R. P. McCloy veranderde vonnis van Von Weizsaecker Baron Ernst von Weizsaecker, gewezen Duits ambassadeur bij het Vaticaan staatssecretaris bij het voormalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, is van daag uit de Landsberg-gevangenis ontsla gen. Von Weizsaecker. die een der meest omstreden figuren is geweest uit de pro cessen van Neurenberg, bevond zich sedert 25 Juli 1947 in de gevangenis van Lands berg. De vijf jaar gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, werden door de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, veranderd in een straf gelijk aan de tijd in gevangenschap door gebracht. United Press). uTempo van de B.6.C. te langzaam voor televisie" De Britse pers meldt, dat Norman Collins zijn functie als leider van de televisiedienst van de B.B.C. heeft neergelegd. Hij ver klaarde zich niet langer te kunnen vereni gen met een stand van zalven die „voor de toekomst van de Britse televisie beledigend is". Volgens Collins werd de televisie in Engeland gedwongen zich aan te passen aan het langzamer iempo van de B.B.C. en stond men bij sommige afdelingen van de B-B.C. „apatisch en dikwijls openlijk vijan dig" tegenover de televisie. Opvolger van Collins is George Barnes, directeur van de afdeling voor het „gesproken woord". Col lins was verantwoordelijk voor het voorne men tot het uitzenden per televisie van het toneelspel „Party Manners", dat later werd verboden. Alle wegen naar Pjongjang worden door de verbonden troepen beheerst TOKIO, 16 October (Reuter). De troepen der UNO hebben thans alle wegen die naar Pjongjang leiden in handen. Ame rikaanse troepen hebben Sohoeng, ongeveer 70 km ten Zuid-Oosten van de hoofdstad, bezet en zijn verder opgerukt. Volgens frontberichten zijn Zuia-Korea- nen Pjongjang bijna tot op 50 km genaderd. Pjongjang wordt thans bedreigd door een Amerikaans-Zuxd-Koreaans-Bxits- Australische troepenmacht van ongeveer 70.000 man. Generaal MacArthur maakte Maandag avond bekend, dat ook de in de strijd ge harde Amerikaanse 24ste divisie in opmars is naar Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. De 24ste divisie was de eerste Ameri kaanse legergroep die in Juli in botsing kwam met de communistische eenheden dis naar het Zuiden oprukten. Deze divisie heeft zich in de strijd om Noord-Korea aan de linkerflank van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie geschaard. Gruwelen Een Zuid-Koreaanse patrouille rukt snel op naar een tunnel 30 km ten Noorden van Jonghoeng, waarin de Noord-Koreanen 800 Amerikaanse krijgsgevangenen hebben op gesloten. Enkele Amerikanen, die zijn ont snapt, verklaarden, dat zij met hun mede krijgsgevangenen te voet en bijna naakt door de Noordelijken op hun terugtocht van Seoel waren meegevoerd. Zij hadden geen voedsel gekregen en degenen, die niet verder konden, werden neergeschoten. Volgens berichten van het front hebben de Zuid-Koreanen, die van Wonsan uit op rukken in een dal 500 zwaar verminkte lijken van Zuid-Koreaanse soldaten gevon den. Zes overlevenden verklaarden, dat zij evenals de Amerikanen te voet en zonder eten van Seoel door de terugtrekkende Noord-Koreanen waren meegevoerd. Om de terugtocht te kunnen versnellen, hadden de Noordelijken besloten hun Zuid- Koreaanse gevangenen met bommen en kanonvuur af te maken. Volgens een telefonisch bericht van een Amerikaan, die bij de Zuid-Koreanen dient, hebben de Noord-Koreanen in Moentsjon, 15 km ten Noorden van Wonsan. 420 Ko- reanen geëlectrocuteerd. De Koreanen moesten met de handen op de rug gebon den een schuilkelder binnengaan en op de grond gaan liggen, waar zij door middel van electrische draden geëlectrocuteerd werden. Bijna 99 procent der Oost-Duitsers stemden Tegenstemmen: het grote mysterie Volgens de definitieve uitslag der Oost- Duitse verkiezingen hebben 35.544 Duitsers in de Russische zóne van Duitsland het onmogelijke gepresteerd en Zondag „neen" testemd. Doch hoe zij het gedaan hebben en waai de ambtenaren het getal vandaan hebben (ehaald, is het grootste probleem. Niemand kon deze vraag beantwoorden. De officiële Oost-Duitse regeringsver klaring zei ciat 98.44 percent van de kiezers hun stem hadden uitgebracht, hetgeen automatisch betekende dat zij op de com munisten gestemd hadden. Aangezien er geen mogelijkheid was opengelaten om ja of noen kenbaar te maken want alle stemmen werden als ja-stemmen geteld is het een vraag hoe men aan de 35.544 tegenstemmen gekomen is. De cijfers van de -verkieizngen van Zon dag luiden: totaal .aantal kiezers 12.331.905 totaal aantal stemmen 12.139.932 totaal aantal geldige stemmen 12.124.289 totaal aantal ongeldige stemmen 15.643 stemmen ten gunste van de canaidaten 12.088.745 stemmen tegen de candidaten 35.544 percentage dat communistisch stemde 98.44 Paul Hoffman bezocht Nederland Hoffman, de oud-administrateur van de E.C.A., die een reis maakt door de aan het plan-Marshall deelnemende landen, arri veerde Maandagmiddag uit Brussel in Den Haag. Hoffman verklaarde van mening te zijn, dat bij een goed gebruik van de eigen hulpbronnen Europa in staat zal zijn een defensieprogramma ten uitvoer te bren gen zonder dat dit met een daling in de levensstandaard gepaard zal moeten gaan. Hij achtte Europa zelfs in staat binnen één a twee jaar de levensstandaard te ver hogen ondanks een grotere wapenpro ductie. Wat er op het gebied van de Amerikaan se steunverlening aan Europa na afloop van het plan-Marshall in 1952 moet beuren, wist Hoffman nog niet. Paul Hoffman zei, dat Nederland tot dusverre, wat de vrijmaking van de han del betreft, een der meest actieve landen is geweest. Hij dankte voor de grote mede werking, welke hij bij de uitvoering van het plan-Marshall steeds van de zijde dei- Nederlandse autoriteiten had ondervonden. ..De negen Muzen". In Den Haag is opgericht de stichting „De negen Muzen", die tot doel heeft kunstenaars in moreel en materieel opzicht te steunen. West-Duitse Bondsdag krijgt een nieuwe president Erich Kohier (Chr. Dem.) heeft ontslag genomen als president van de West-Duitse bondsdag wegens slechte gezondheid. Drie maanden geleden geraakte Kohier, die in September van het vorige jaar toen de Bondsdag voor het eerst bijeenkwam tot voorzitter werd gekozen, in overspannen toestand en sedertdien moest hij in een zie kenhuis verpleegd worden. Hij is 58 jaar. Verwacht wordt dat Kohier, die bijna twee jaar voorzitter is geweest van de bi- zonale economische raad. in consulaire dienst zal treden. Hermann Ehlers (Chr. Dem.) zal hem waarschijnlijk als voorzitter van de Bonds dag opvolgen. (United Press). Heistelling ingestort; twee slachtoffers Maandagmiddag is bij de bouw van een boerderij te Ramspol in de Noord-Oost polder een heistelling in elkaar gezakt. Twee personen zijn hierbij om het leven gekomen, namelijk de bouwkundig op zichter G. J. Goorhuis, wonende te Mark nesse, die gehuwd was en twee kinderen had, en de arbeider H. de Vries uit Lemmer. „De crisis in het Verre Oosten had vermeden kunnen worden", aldus Pandit Nehroe De premier van India, Pandit Nehroe, heeft medegedeeld dat hij zich niet kan verenigen met een UNO-strijdmacht, zo als voorgesteld is in een door zeven bij de UNO aangesloten landen ingediende reso lutie, aldus meldt United Press. Sprekende tijdens een persconfei-entie, zeide Nehroe, dat het er de schijn van heeft dat de UNO op deze wijze een ver lengstuk worclt van het Atlantische ver drag en gemaakt wordt tot een oorlogsor ganisatie in plaats van een die zicli wijdt aan de internationale vrede. De premier zeide, dat India niet tot de Koreaanse commissie had willen toetreden „wegens onze afwijkende mening ten opzichte van belangrijke onderdelen van de resolutie". Ten aanzien van de pogingen van India om het communistische China tot de UNO toegelaten te krijgen, zeide Nehroe: „Wij jeloven, dat wanneer het nieuwe China te rechter tijd tot de UNO was toegelaten, de crisis in het Verre Oosten mogelijk ach terwege was gebleven en de gebeurtenis sen wellicht een andere loop hadden ge nomen. Volgens Reuter heeft de politieke com missie cler UNO Maandag besloten eerst het voorstel te bespreken tot bijeenroeping van de Algemene Vergadering binnen 24 uur, wanneer de Veiligheidsraad in geval van een aggressie door een veto „verlamd"- wordt, en hierover te stemmen, alvorens andere onderwerpen aan te snijden. Dit voorstel is een onderdeel van het zeven- mogendhedenplan ter versterking van de bevoegdheden der UNO. Een ander onder deel van het plan is het voorstel, dat de leden-staten een deel van hun gewapende strijdkrachten bestemmen voor de vor ming van een leger der UNO om tegen aggressie op te treden. Wysjinski besprak in een rede van ander half uur voornamelijk de juridische kant van het plan en herhaalde zijn bewering, Beschieting der Zuid-Molukjcen gaat voort Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „Zondagmiddag 15 October werden van half vier tot half zes alle plaatsen van Sa- paroea's Zuidkust door schepen van de In donesische republiek beschoten. Er vielen slechts enkele slachtoffers, alle kinderen. Zondagmorgen zijn in de Ambon-baai enige negorijen door korvetten onder vuur geno men. Er vielen geen doden. De gewonden konden in de bergen in veiligheid worden gebracht." Het bureau deelt verder mede, dat men voornemens is zeer binnenkort een dele gatie, bestaande uit de heer Patty (hoofd van het bureau Zuid-Molukken te Den Haag) en de heer Vigeleyn-Nikijuluw naar Lake Success te zenden. Radio-Ambon meldde Maandagavond dat een groet aantal burgers is omgekomen toen Maandagmiddag volgens United Press een Indonesisch marinevaartuig Ambon onder vuur nam, Volgens radio-Ambon vielen 50 granaten in de straten van Am- bon. Vele huizen, openbare gebouwen en een ziekenhuis werden beschadigd. dat de landen, die de Algemene Vergade ring groter bevoegdheden willen verlenen om tegen een toekomstige aanval op te kunnen treden, op onwettige wijze het Handvest trachten te wijzigen. Volgens Wysjinski moet de bijeenroeping van een spoedzitting van de Algemene Vergadering ter bespreking van een geval van aggressie aan het veto onderhevig zijn en niet 24 uur, doch twee weken speling gegeven worden. Syrië en Irak hebben de Algemene Ver gadering der UNO verzocht aan te beve len, dat Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gedurende de huidige zitting van de Assembled bijeen komen om te trachten hun moeilijkheden op te lossen. Een resolutie van die strekking is door beide landen in een commissie van de Al gemene vergadering ingediend. Het onderzoek van het gebeente van Naundorff Op een persconferentie in Den Haag heeft de heer C. J. A. Begeer uit Voor schoten enige mededelingen gedaan over zijn bevindingen bij de restauratie van het graf van Naundorff (of Louis XVII). De heer Begeer, die een uitgebreide studie van deze kwestie heeft gemaakt, stonden drie vragen voor ogen, die bij de restau ratie beantwoord moesten worden, ter staving van zijn theorie dat Naundorff dezelfde zou zijn als de Dauphin. Hij wilde nagaan of de schedelmetingen zijn door vergelijkende portretstudies verkre gen conclusies bevestigen zouden. Voorts was het vaststellen van de leeftijd voor hem van belang. Tenslotte wilde hij zien of de in de strijd of bij moordaanslagen toegebrachte kwetsuren sporen in het ge beente zouden hebben achtergelaten. Als bijkomstigheid bleef voor hem nog de vraag of vergiftiging de dood zou hebben kunnen bewerkstelligd. Ten aanzien van de schedel zegt de heer Begeer dat deze inderdaad dezelfde vorm heeft het leeftijdsverschil in aanmer king genomen welke men op de por tretten van de Dauphin aantreft. Het belangrijkste is de leeftijdskwestie. De deskundige dr. Hulst concludeerde, zulks hoofdzakelijk op grond van de toe stand van het gebit en de vorm van de on derkaak, dat de ouderdom van Naundorff omstreeks de zestig jaar ligt. Een leeftijd van zeventig jaar acht dr. Hulst volkomen uitgesloten. Aangezien Louis XVII in Augustus 1845 zestig jaar oud zou zijn ge weest, is deze uitspraak van grote waarde. Zij rekent namelijk af met de theorie van George de Manteyer dat Naundorff in wer kelijkheid Werg zou zijn geweest, die in 1845 de leeftijd van achtenzestig jaar zou hebben bereikt. Dr. Hulst heeft geconstateerd dat een gedeelte van de linkerschouderkam werd afgesneden of afgestoten. Hij stelde daar bij vast. dat deze kwetsuur niet door Naun dorff zelf kan zijn toegebracht, hetgeen van belang is met het oog op beweringen van mensen die Naundorff als bedrieger willen brandmerken. De vraag of Naundorff door vergiftiging met arsenicum om het leven zou zijn ge bracht beantwoordde dr. Hulst ontkennend. Nadat de heer Begeer nog enige histo rische bijzonderheden over deze kwestie had aangehaald, besloot hij met te zeggen dat de bij de restauratie van het graf ver kregen gegevens van het grootste belang zijn voor de bewijsvoering dat Louis XVII dezelfde zou zijn als Naundorff. Tijdens zijn betoog deed de heer Begeer Franse vliegdekschepen vallen echter niet in de smaak Maandagavond heeft de regering dei- Verenigde Staten in principe de plannen van de Franse regering om haar strijd krachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divisies te brengen goedgekeurd. De Verenigde Staten hebben de afgevaardig den van de Franse regering, die thans te Washington vertoeven, de verzekering ge geven dat de Amerikanen financiële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten van deze strijdkrachten. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, maakte dit be kend op dë bijeenkomst van Maandag van de vertegenwoordigers van de Franse en de Amerikaanse regering. De minister van Defensie, Jules Moch en de minister van Financiën, Maurice Petsche, vertegenwoordigen Frankrijk op deze be sprekingen. Hoewel de Verenigde Staten instemmen met een verhoging van het aantal Franse Op het koraal-eilandje Wake in het Noorden van de Stille Oceaan heeft president Truman met de opperbevelhebber der UNO-troep'en in Korea, generaal MacArthur, een bespreking van twee uur gehad die onder meer de in Noord-Korea le volgen bezettingspolitiek tot onderwerp had. Op de foto: de president in gesprek met MacArthur (links). Onderzoek der bevolking op tuberculose Samenwerking van organisaties in een centraal college Verschenen is een wetsontwerp inzake „bevolkingsonderzoek op tuberculose". Op 20 Juli 1948 is door de ambtsvoor ganger van de tegenwoordige minister van Sociale Zaken een commissie in het leven geroepen, die tot taak had hem van voor lichting te dienen over maatregelen die moeten worden getroffen om de bestrijding van de tuberculose in Nederland zo doel treffend en economisch mogelijk te organi seren. Deze commissie, die bestaat uit dr. P. Muntendam, dr. M. R. Heynsius van den Berg en de heer A. Michels, is tot de con clusie gekomen, dat in het bijzonder op het gebied van de organisatie van het onder zoek van de bevolking op tuberculose der ademhalingsorganen een doeltreffende regeling niet lang op zich mocht laten wachten. De minister van Sociale Zaken en diens staatssecretaris voor Volksgezondheid delen deze mening. Zij achten het wenselijk, dat in een cen traal college een samenwerking ontstaat tussen de particuliere organisaties en in stellingen, die op het gebied van het be volkingsonderzoek werkzaam zijn. Dit college zal aan de minister van Sociale Zaken advies uitbrengen omtrent alle op het bevolkingsonderzoek betrekking hebbende aangelegenheden; daarnaast zal het de coördinatie kunnen bewerkstelligen van hetgeen op dit gebied in den lande wordt verricht. Verwacht wordt, dat door de werkzaam heden van het college aan de min of meer chaotische toestanden, die thans op dit gebied worden aangetroffen, een eind zal komen en dat in gezamenlijk overleg ge streefd zal kunnen worden naar hetgeen algemeen als de meest ideale toestand wordt beschouwd, namelijk dat in de loop van een bepaald aantal jaren iedereen hier te lande wordt onderzocht, dat die onder zoekingen in de eerste plaats geschieden waar zij het meest nodig zijn en dat een centrale verwerking van de resultaten van dit onderzoek plaats heeft. divisies, heeft de Amerikaanse delegatie voorgesteld dat Frankrijk zich in de loop van het jaar 1951 vooral toelegt op de oefe ning van zijn nieuwe divisies. Het comple teren der uitrusting zou tot 1952 moeten worden uitgesteld. De Amerikanen zijn namelijk van oor deel dat als de herbewapening in 1952 in volle gang is, het niet moeilijk zal zijn de modernste uitrusting te leveren, op voor waarde dat Frankrijk en de overige lan den van het Atlantisch pact de nodige manschappen voor het gebruik van deze uitrusting zullen hebben geoefend. De Ame rikanen hebben Frankrijk voorgesteld om de uitvoering van de huidige productie plannen van uiterst gemechaniseerde anti- tankvoertuigen en anti-tankwapens op te schorten tot dat dit materieel volledig zal zijn beproefd. De Amerikaanse afvaardiging heeft zich terughoudend betoond ten opzichte van het Franse plan om belangrijke credieten te gebruiken voor het bouwen van vier vliegdekschepen. Het Amerikaanse stand punt is, dat in het kader van een even wichtige gezamenlijke strijdmacht de vlieg dekschepen door Grcot-Brittarmië en de Verenigde Staten zouden kunnen worden geleverd, en Frankrijk zich zou toeleggen op de landstrijdkrachten en kleine vloot- eenheden. Te Wormerveer is de eerste paal gesla gen voor de bouw van 64 arbeiderswonin gen. De bouw van deze huizen is mogelijk geworden door een bijdrage van f 1000 per woning van een negental plaatselijke industrieën. De totale bouwkosten zullen ongeveer f500.000 bedragen. Hel woord is aan. Horace Greeley In de kunst van sckrijven is de bestetevens krachtigste stiji: de eenvoudigste. mededeling van de tegenwerking die de „Naundorffisten" bij hun onderzoekingen zouden ondervinden, een tegenwerking die naar zijn zeggen op politiek terrein ligt. Hij weigerde echter dit nader te preciseren. Indonesië zal uitlevering van Westerling vragen DJAKARTA, 17 October (Aneta) De procureur-generaal van Indonesië heeft aan het Chinese blad „Keng Po" medegedeeld, dat de Indonesische regering België om uit levering van Westerling zal verzoeken. Het wachten is op de vestiging van de Indo nesische vertegenwoordiging te Brussel. De zaak zal op diplomatiek niveau behandeld worden. Mededeling van Westerling over zijn relatie met Thiessen Naar aanleiding van de in de laatste tijd verschenen berichten over de verhouding tusser. Westerling en Thiessen heeft de heer Westerling aan zijn advocaat in Nederland, jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland, ver zocht het volgende mede te delen. Westerling betreurt al deze publicaties, wat deze ook behelsden en van wie ze ook zijn uit gegaan. Wanneer er al op enig punt een meningsverschil zou bestaan of hebben bestaan tussen Thiessen en hem, dan is het in ieder geval nimmer' zijn bedoeling geweest en voorts in strijd met hun ver houding, dat deze openbaar zou worden gemaakt. Nu dit intussen toch is geschied, stelt Westerling er prijs op te verklaren dat hij inderdaad niet in ieder opzicht accoord gaat met de wijze van propagandavoering door Thiessen, doch dat hij geen reden heeft om aan diens betrouwbaarheid te twijfelen en aan een zodanige twijfel dan ook nimmer uiting heeft willen geven. Aangezien echter door deze persberich ten bij het publiek wel twijfel blijkt te zijn ontstaan, is in onderling overleg be sloten om een aantal neutrale personen te verzoeken een commissie te vormen die over de besteding van de reeds ontvangen en te ontvangen gelden zal beslissen. Hij zou het op prijs stellen indien reeds' te zijnen behoeve ontvangen gelden ten goede kunnen komen aan hier te lande vertoevende mensen die in Indonesië hun bezittingen hebben verloren. De te vormen commissie zal onder lei ding staan van prof. mr. P. S. Gerbrandy. Zowel uit zakelijke als uit persoonlijke overwegingen zou Westerling gaarne naar Nederland komen. De door de minister van Justitie in uitzicht gestelde strafvervolging weerhoudt hem daarvan echter vooralsnog. Turkije verwerpt Bulgaarse nota Turkije heeft Maandag de Bulgaarse be weringen, dat Turkije de Turks-Bulgaarse overeenkomst van 1925 heeft geschonden door het sluiten van de grens op 8 October, van de hand gewezen, aldus Radio-Ankax-a. Bulgarije drong in 'een nota van Vrijdag aan op nakoming van de overeenkomst, waarin, zo werd vex-klaard, beide landen de verplichting op zich namen de emigra tie van Turken uit Bulgarije en vaix Bul garen uit Turkije in geen enkel opzicht te belemmeren. Turkije verklaart dat het de Bulgaarse eis, dat het binnen drie maanden 250.000 Mohammedanen van Turkse oorsprong op neemt, niet kan aanvaarden. Turkije kan deze personen niet allen onmiddellijk op nemen, aldus de nota. en is bereid slechts een vastgesteld aantal te aanvaarden. Tur kije had de grens gesloten, omdat Bulgarije had volhard in het over de grens zenden van zigeuners zonder visa, aldus de nota. Turkije verklaart in de nota, dat het de grens gesloten zal houden, totdat er een bevredigende overeenkomst over de emi gratie is bereikt. Mr. Fockema Andreae naar Washington De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. C. Fockema Andreae, is gisteravond van Schiphol naar Washington vertrokken. De staatssecretaris, die uitgeleide werd ge daan door de nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob, zal in Washington deelnemen aan de voorbe sprekingen voor de bijeenkomst der mi- nisters van defensie van de landen van het Atlantisch Pact. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren bij IJsland was geleyen, trok in Oostelijke richting verder en wordt nu halverwege IJsland en Noorwegen aangetroffen. Het front van de depressie veroorzaakte op de Noordzee luchtdrukdalingen, tengevolge waarvan de wind in ons land toenam. De grootste barometerdalingen kwamen hedenochtend voor in het Noorden van Noorwegen. Bij de Azoren handhaaft zich een krach tig gebied van hoge luchtdruk. 7<?TEMP£RATUUI» IOOS ISOBAAR elawöp.j* neepslag-- ceb'eo CENTRA H MOGE DRUK L LAGE DRUKI scheidingslijn - front- tussen lucht van - VERSCHILLENDE HERKOMST: STAND van Dit .teken GEEFT.DE.WinDRIChtingJI AAN. IEDERE HELE;DWAQSSTR££P.IS EEN.wind jj _iV{£LHE|0 van VIJF METER PER SECONDE®***®** Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tus sen West en Zuidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 18 October: Zon op 7.09 uur, onder 17.41 uur Maan op 15.31 uur, onder 23.10 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 17 October Hoog water: 17.31 en 19.56 uur. Laag water: 3.02 en 15.28 uur. Woensdag 18 October Hoog water: 8.36 en 21.12 uur. Laag water: 3.57 en 16.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1