Haarlems Dagblad „Bewijs dat ge de vrede wilt,? Verkeer President Truman tot de Sovjet-Unie: Geen enkel vredelievend land heeft enige reden, om de Verenigde Staten te vrezen Tweehonderd millioen Amerikaanse dollars voor de Franse defensie Pjongjang reeds gedeeltelijk in handen der verbonden troepen 55c Jaargang No. 19682 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 18 October 1950 tfitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©prccWc Daarlcmscije «Courant (2trato iéj6) Directie: P. W. Peereboont en Robert Peereboom HET NIEUWE wegen-verkeers-regle- mcnt is na enigszins lang wij lige voor bereiding vandaag in het Staatsblad (K 377) verschenen en begin volgend jaar zal de wet in werking treden. De datum is nog niet precies vastgesteld: men gaat in die dingen niet over één nacht ijs. Door meer eenheid in voorschriften hoopt men de weg veiliger te maken. Er zal geen maximum snelheid meer gelden, hetgeen menigeen onveilig zal toeschijnen, maar dat niet be hoeft te zijn. Maar de snelheid zal aldus moeten worden geregeld, dat de auto tot stilstand kan komen binnen de afstand, waarover men de (vrije) weg kan over zien. Vermoedelijk zullen omtrent deze snelheids-berekening in de toekomst wel èni-e gedachtenwisselingen ontstaan, zo wel"P de openbare weg bij de aanhouding van bestuurders, als in de zalen der recht sprekende overheid. Er worden zwaar dere straffen op dronkenschap gesteld. Dit zijn maar enkele hoofdpunten uit een stuk dat een menigte bepalingen be vat, niet alleen ten aanzien van auto's. Fietsers zullen er aan moeten denken, dat zij maar één dier aan de hand mogen mee voeren. Intussen wordt de verschijning van dit stuk voor de automobilisten bege leid met een andere mededeling, inhou dende nieuwe verhoging van de benzine prijs. Voor de invoerings-datum van zulk n besluit is geen lang overleg nodig: het „at vandaag meteen in. Weliswaar is het ditmaal maar een kleine verhoging (1.2 cent per liter) maar die brengt de totale prijs in de vijf „zones", waarin Nederland voor dit oogmerk is verdeeld, dan ook op een prijs die varieert van 36.3 tot 36.7 cent per liter. De automobilist of in verre- we" de meeste gevallen: cle firma waarvoor hij lijdt zal zich afvragen waar het eind zal zijn, geen antwoord weten en zich slechts kunnen troosten met het besef, dat in verscheidene andere landen de benzine prijs nog aanmerkelijk hoger is. Neder land is sinds de oorlog meermalen betiteld als een „goedkoopte-eiland", maar wij kennen weinig mensen die het met deze betiteling eens zijn. De auto rolt intussen voort. Er komen nog steeds meer auto's op de weg. Ge zoudt u kunnen voorstellen dat eenmaal het tijd stip moet naken, waarop de benzineprijs en andere belasting-houdende factoren zo sterk gestegen zijn om van de aanschaf fingsprijzen van auto's maar te zwijgen dat de aanwas tot stilstand komt. Ge zoiidt u dit des te beter kunnen voorstellen om dat er nog steeds zo'n hoog percentage oude beestjes over 's lands wegennet bromt. En kreunt. En knarst. Hier ziet ge er niet zo veel, maar ten plattelande zwoegen zij moeizaam voort. Het sterftecijfer onder de vooroorlogse voertuigen, deze motorische ouden-van-dagen, moet binnenkort gaan oplopen en hun vervanging zal een kostbare zaak zijn. Maar daar staat tegenover dat de nieuwe wagens minder benzine zullen slikken dan hun voorgangers. Er komt ook de overweging bij dat het bedrijfsleven, eenmaal in dit tempo beland zijnde, er moeilijk afstand van kan doen. De kleine ondernemer die er een of twee auto's op na houdt, zal tegenover zijn concurrenten wel genoodzaakt zijn, ermee door te gaan. Vandaar de schrik die de zware belasting van dit verkeersmiddel wekt: men kan er niet meer buiten voor zijn zaken. liet is anders gesteld dan vroeger. In die oude tijden, waarin de personen-auto een luxe was, zouden zulke verhogingen van aan- schaffings- en onderhoudskosten, als wij in deze na-oorlogse jaren al beleefd heb ben, een snelle afneming van het aantal veroorzaakt hebben. Nu is dat niet zo. In verreweg de meeste gevallen ondergaat men de verhogingen als een stijging van onvermijdelijke bedrij fskosten Dat het nieuwe wegen-veiiceers-regle- ment (wat een uitdrukking) ook de bepa ling inhoudt dat nieuwe kenteken-bewijzen (nog een mooie term) de tot. dusver be kende borden met provincieletter en num mer op motorrijtuigen moeten vervangen zal door autobezitters ook niet met genoe gen vernShen worden. Weer nieuwe kos ten. Maar voor hen die deze platen, be horend tot een goedgekeurde soort en voor zien van een Rijkskeurmerk, maken moeten is het een aardig vooruitzicht. Ook voor de garages. Het verkeer rolt verder. Misschien hebt g8 dezer dagen, evenals ik, met enige wee moed gedacht aan het eiland Wake in de Stille Oceaan. Daar hebben president Tru man en generaal MacArthur elkaar ont moet. Zij zijn naar het gebouw, waar hun bespreking plaats had, gereden in de enige auto van het eiland. Welk een oord! U moet daar maar niet aan denken als u morgen- iTiidtfag tegen zessen weer poogt, dat be kende kruispunt te voet of per fiets over te steken. Want hel zou u maar roekeloos maken. U moet er ook niet aan denken als u morgen probeert, in het centrum van Am sterdam een vrije parkeerplaats te vinden. Want als u van zulke vrijheidsgevoelens vervuld raakt als de enige auto op Wake belandt u op de bon. Vandaag is ook de vijfendertigste Inter national Motor Show in Earls Court, Lon den, geopend. Er zijn vierhonderd auto's tentoongesteld (behalve de onderdelen en de motorboten etc.) onder één dak. Het grootste aantal dat ooit onder één dak is tentoongesteld, zeggen de Engelsen (trots, maar ook wel een beetje Amerikaans). Het eiland Wake kan, op sommige ogenblikken in 's mensen leven, een heel wat aantrek kelijker verkeersbeeld oproepen. R. P. Medici veroordelen hef deden uit medelijden Het internationale medische genootschap heeft het doden uit medelijden (euthanasie) veroordeeld. In cle desbetreffende resolutie wordt gezegd, dat euthanasie in strijd is met het openbaar belang, met de medische principes en met de natuurlijke en burger lijke rechten. Aanbevolen wordt, dat de medische genootschappen m de afzonder lijke landen onder alle omstandigheden euthanasie afwijzen. De Franse afgevaardigde verklaarde, dat euthanasie alle mogelijke misdaden en misdadige praktijken mogelijk zou maken. Met 33 tegen 3 stemmen werd besloten dat de nodige maatregelen zouden worden genomen voor de opneming van Duitse en Japanse artsen in het genootschap. Israël was van mening, dat Duitse artsen pas na een proeftijd moesten worden toegelaten. De delegatie verwees naar de „onmenselijke experimenten" van Duitse artsen tijdens de oorlog. SAN FRANCISCO, 17 October (Reuter). President Truman heeft onmiddellijk na zijn terugkeer van het eiland Wake te San Francisco een radiorede tot het Ameri kaanse volk gehouden, waarin hij mee deelde, dat de Noord-Koreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn doeltreffende tegenstand te bieden aan de verbonden troepen. President Truman deed een beroep op de Sovjet-Unie om „concrete en positieve bewijzen te geven van haar voornemen om voor de vrede te werken". In het bijzonder noemde hij vier dingen, die de Sovjet-Unie zou kunnen doen als zij wilde bewijzen, dat zij werkelijk de vrede wil, namelijk: handelen overeen komstig de beginselen van het handvest der UNO; zich voegen bij de andere leden der UNO door een beroep te doen op de Noord-Koreanen om de wapenen onmid dellijk neer te leggen; het ijzeren gordijn optrekken en vrije uitwisseling van in lichtingen en gedachten mogelijk maken en tenslotte, deelnemen aan de pogingen van de UNO om een uitvoerbaar stelsel van collectieve veiligheid te vestigen, waar door „het mogelijk zou worden de atoom bom buiten de wet te stellen en alle andere wapenen en strijdkrachten ingrijpend te verminderen en aan internationale regelen te onderwerpen". De president voegde hieraan toe: „Zolang de Sovjet-Unie dit niet doet. zolang zij geen werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de gemeenschappelijke verdedigingskracht van de vrije wereld op te bonwen. Geen land ter wereld dat werkelijk vrede wil, heeft echter enige reden de Verenigde Staten te vrezen". Truman verklaarde, dat „de Sovjet-Unie en haar koloniale satellieten door haar reusachtige legers zowel in Europa als in Azië een voortdurende bedreiging van de vrede vormen. De vrije landen moeten echter kracht tegenover kracht stellen", zo zeide hij. „Dit is niet de taak van de Verenigde Staten alleen, doch van alle vrije landen tezamen. Geen keus Amerika gaat voort in dodelijke ernst met de opbouw van zijn eigen verdedi ging niet omdat het dit wenst, maar omdat de Sovjet-Russische politiek ons geen andere keuze laat", aldus Truman. Hij gaf uiting aan dé' vastbeslotenheid van de Verenigde Staten om .aggressie te weerstaan. „Wij zijn ons: bewust van de gevaren, waarvoor wij staan", zo zeidè hij. „Wij zullen ons erop voorbereiden om deze gevaren het hoofd te bieden. Laat geen aggressor ons op dit punt misverstaan. Wij hechten waarde aan onze onafhankelijkheid en zullen alles geven wat wij bezitten, om haar te behouden". Vertrouwen Tevoren had de president verklaard, dat hij van zijn bespreking met generaal Mac Arthur was teruggekeerd „met groter ver trouwen in ons vermogen op lange termijn de wereldvrede te handhaven". „Als gevolg van de strijd in Korea is de UNO thans sterker dan ooit", zo zeide de president, die herhaalde, dat de Ameri kaanse troepen niet langer in Korea zullen blijven dan noodzakelijk is voor het doel, dat de UNO zich heeft gesteld". Over zijn onderhoud met MacArthur zei Truman, dat hij met de generaal had willen spreken, omdat „niets beter is dan een persoonlijk gesprek met de bevelhebber te velde, die de problemen daar uit de eerste hand kent". Truman zeide naar Wake te zijn geko men, omdat hij de generaal in deze snel verlopende fase van de strijd in Korea niet te lang van zijn werk af wilde houden. „Op Wake is gesproken over de toe stand in het Verre Oosten en zijn betrek king tot de problemen van de wereldvrede en ook over de noodzakelijkheid van een vroegtijdig vredesverdrag met Japan", zo zeide Truman. In zijn overzicht over de betekenis van de UNO bracht de president in herinne ring, dat deze organisatie vijf jaar geleden in hetzelfde gebouw, waar hij nu sprak, was opgericht. Hij beschuldigde de Sovjet-Unie ervan, dat deze het vredeswerk van de UNO steeds had gedwarsboomd door obstructie en weigering om met de andere landen samen te werken. 'Tenslotte verklaarde Truman, dat de internationale communistische beweging, verre van revolutionnair te zijn, de reac- tionnairste beweging ter wereld is en hij waarschuwde de Aziatische volken even als de andere volken der wereld tegen „de valse revolutie van het communisme", dat er „ten onrechte aanspraak op maakt de vooruitgang van het mensdom te vertegen woordigen". Over de gehele wereld Nog nooit zijn voor de uitzending van een rede van een Amerikaanse president zoveel radiozenders ingeschakeld als dit maal. De „Stem van Amerika", de inter nationale zender van het ministerie van Buitenlandse Zaken, relayeerde de rede naar alle delen der wereld over 25 zenders. Hierop volgden samenvattingen in 26 talen. De volledige tekst werd in het Russisch vertaq)d voor een onafgebroken uitzending van 48 uur uit München, Tanger en Ma nilla. Toenadering? Voorafgaande aan een normale bijeen komst van de politieke commissie der UNO hebben de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinskï. de perma nente Russische vertegenwoordiger bij de UNO, Malik en de raadgever van minister Acheson, Foster Dulles, gedurende een half uur in besloten kring beraadslaagd. Het onderhoud werd mede bijgewoond door Bancroft, directeur van de afdeling UNO- zaken van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, welke zich speciaal bezig houdt met politieke en veiligheids aangelegenheden. Een Amerikaanse woordvoerder beves tigde later dat het drietal alleen van ge dachten had gewisseld over het voorstel van de Verenigde Staten om strijdkrachten ter beschikking van de Algemene Verga dering te stellen ten gebruike tegen aggres sors, ingeval de Veiligheidsraad door een veto tot machteloosheid is gedoemd. Het Amerikaanse voorstel was paragraaf voor paragraaf besproken, zo zeide hij. „Wij hebben enige onzer geschillen be sproken betreffende de vredesresolutie. Er had een volledige en openhartige uitwis seling van zienswijzen plaats met als enig positief resultaat een beter begrip voor onze respectievelijke posities", aldus het offi ciële communiqué dat door de woord voerder werd voorgelezen. Britse Dakota bij Londen neergestort Eén Nederlander onder de achtentwintig slachtoffers Een Dakota van de „British European Airways" met 29 inzittenden is gistermid dag ten Noorden van Londen omlaag ge stort en in brand gevlogen. Slechts één der inzittenden, de steward, overleefde de ramp. liet toestel was uit Londen naar Prestwick in Schotland vertrokken. Het moest echter wegens motorstoring weer naar zijn basis terugkeren. Er is één Nederlands slachtoffer te be treuren, de heer J. van Eik, die als la dinginspecteur werkzaam was bij C. A. van Wankum's scheepvaartmaatschappij te Rotterdam. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. Dinsdagochtend is hij voor een dienstreis naar Engeland vertrokken, waar hij te Glasgow een ladinginspectie van een schip zou verrichten. Kort na de start deelde de piloot per radio mede: „één der motoren weigert. Keren terug naar Northolt". Totdat het ten Noorden van Londen neerstortte, werd niets meer van het vlieg tuig vernomen. Het kwam neer in de tuin van een woning in het Londense voorstadje Hoghwood Hill. Naar de B.E.A. mede deelt, is het toestel volkomen uitgebrand. Brandweerauto's waren spoedig ter plaatse en bespoten het brandende wrak om te voorkomen dat het vuur zich aan de om liggende woningen zou mededelen. Ten Noorden van Londen is Dinsdagmiddag een Dakota van de British European Airways omlaag gestort en in brand gevlogen. Drie en twintig passagiers en vijf leden der bemanning zijn bij deze vliegramp om het leven gekomen. Het wrak van het vliegtuig op de plaats van de ramp. Brandweerlieden zijn bezig met het blussingswerk. Tsjoe En Lai verzoekt opnieuw toegang tot de UNO De Chinese communistische radio heeft Dinsdag de tekst bekend gemaakt van een brief, waarin Tsjoe En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese volks republiek, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO opnieuw heeft verzocht een vertegenwoordiger van com munistisch China tot de Algemene Ver gadering toe te laten voor deelneming aan de besprekingen ov,er de Chinese klacht tegen Amerikaanse aggressie en 'over schending door de Amerikanen van het Chinese luchtruim. Wapenleveranties aan Indo-China krijgen bijzondere voorrang De V.S. hebben besloten Frankrijk 200 millioen dollar te geven als bijdrage in de kosten van het uitgebreide herbewapenings programma. Dit is bekend gemaakt in een te Washington uitgegeven gemeenschappe lijk communiqué van Amerika en Frank rijk na besprekingen tussen regerings functionarissen van beide landen. Dit be drag wordt op voorlopige basis verstrekt uit de reeds door het Amerikaanse Congres toegewezen gelden voor het boekjaar 1951 op grond van de wet op de wederzijdse hulp bij de verdediging. Van deze gelden was ongeveer 5 milliard dollar bestemd voor militaire uitrusting van de Europese leden van het Atlantisch Pact. „Aan Frankrijk is verreweg het grootste afzonderlijke deel van dit bedrag toegewezen", aldus hel com muniqué. Het congres had voor militaire hulp in het Verre Oosten ongeveer 500 millioen dollar uitgetrokken. „Met het oog op het belang van de ope raties in Indo-China zal het grootste ge deelte van dit bedrag gebruikt worden voor het verstrekken van militaire uitrusting, waaronder iichte bommenwerpers, aan de gewapende strijdkrachten van Frankrijk en de Verenigde Staten van Indo-China. Volgens het communiqué is de Ameri kaanse regering van oordeel, dat een mili taire inspanning van de algemene omvang en aard als de Franse regering voor heeft een belangrijke bijdrage zal zijn voor de verdedigingssterkte van het Atlantisch ge bied. Frankrijk zal nu de uitrusting van vijf divisies kunnen voltooien en uitrusting kunnen verschaffen voor vier nieuwe divi sies in Europa. In het Franse herbewape ningsprogramma wordt om tien divisies verzocht. Naar verluidt zal de tiende divisie geheel door de Franse productie worden uitgerust. De uitrusting voor Indo-China zal in het bijzonder voorrang krijgen. Over het definitieve bedrag van de Ame rikaanse hulp voor het Franse herbewa peningsprogramma zal later in algemene besprekingen van de Atlantische raad be slist worden, waarna het Congres zijn goedkeuring hieraan moet hechten. Het is mogelijk, dat Frankrijk en Indo- China 30 a 40 pet. van het gehele Ameri kaanse wapenhülpprogramma zullen ont vangen, te weten 1,8 a 2 milliard dollar. Alarmtoestand De Franse Hoge Commissaris in Indo- China, Leon Pignon. heeft volgens een be richt van Agencc France Presse uit Hanoi, de alarmtoestand afgekondigd in Noord- Vietnam. Volgens mededelingen uit Franse bron nen te Saigon zullen misschien binnen tien dagen Amerikaanse lichte bommenwerpers uit Korea naar Indo-China gevlogen wor den om de Franse troepen te steunen tegen de troepen van de Vietminh. De Franse luchtmacht zou over voldoende Ameri kaans-getrainde piloten beschikken om dé bommenwerpers terstond in gebruik te kunnen nemen tegen de naar schatting der tigduizend manschappen van Ho Tsji Minh in Noord-Tonkin, bij de grens met China. Een Franse missie onder leiding van Letourneau, minister voor de verbonden staten, en de resident-generaal van Ma rokko, generaal Juin, is heden te Saigon aangekomen om een onderzoek naar de toestand in de grensstreek in te stellen. De Fransen evacueren hier burgers uit de laatste grote vesting, Langson. Staatssecretaris Moorman Schout bij nacht H. C. W. Moorman, die ontslag had gevraagd als staatssecretaris van Marine, is met ingang van li October 1950 benoemd tor vice-admiraal. Naar het A.N.P. verneemt zal vice-admi raal Moorman niet aftreden als staatssecre taris van Marine. Het zou de bedoeling zijn hem voorlopig ook te belasten met de func tie van staatssecretaris van Oorlog, met in gang van de datum waarop het ontslag van mr. W. C. Fockema Andreae ingaat. Laat West-Duitsland het plan-Schuman los? Nieuwe minister kantte zich er tegen PARIJS (Reuter). In Frankrijk is ern stige ongerustheid ontstaan door aanwij zingen. dat de West-Duitse regering mis schien niet langer haar steun zal geven aan het plan-Schuman. Tot op heden hebben de onderhandelingen, die in Juni begonnen, goede voortgang gehad, maar er hebben de Franse regering berichten bereikt, dat de West-Duitse staalindustrie zich gaat or ganiseren om oppositie tegen het plan te voeren. De nieuwe West-Duitse minister van binnenlandse zaken, Lehr, de president van de Vereinigte Stahlwerke, waarin 40 procent van de productiecapaciteit voor staal in het Ruhrgebied verenigd is, noemde het plan-Schuman in een rede, die hij kort voor zijn toetreden tot de regering-Ade nauer uitsprak, „een politieke manoeuvre op economisch terrein". Deze rede ver scheen destijds niet in de Duitse pers, en eerst dezer dagen bereikte er de Franse regering een verslag van. Volgens de afdruk in het blad van de Diisseldorfse industriëlen, de „Industrie Kurier" van 14 October zeide Lehr, dat de Franse staalproductie te groot was om in Frankrijk gebruikt te worden en dat de prijzen te hoog waren om het staal in het buitenland te kunnen verkopen. Het doel, dal Frankrijk trachtte te bereiken door het plan-Schuman, was verhoging van de Duit se staalprijs tot het Franse niveau teneinde de Duitse export te bedreigen en West- Duitsland naar hel risico van inflatie te drijven. In Franse regeringskringen acht men het vap betekenis, dat kanselier Adenauer Lehr tot minister van binnenlandse zaken heeft gekozen, twee weken nadat deze zijn tegen het plan-Schuman gerichte rede had uit gesproken. Men ziet er een waarschuwing in, dat de Duitse staalindustrie zich voor bereidt om oppositie tegen het plan te voe ren, dat dr. Adenauer tot dusverre zo ge steund heeft. Het is waarschijnlijk, dat de Franse regering binnenkort aan de rege ring te Bonn langs diplomatieke weg zal laten vragen wat haar bedoelingen zijn. Hei woord is aan. Buxton: Met gewone begaafdheid en bui tengewone volharding is alles te bereiken. Rusland geen lid van de commissie voor hulp aan Korea De Sovjet-Unie heeft Dinsdag de uit nodiging om deel te nemen aan de com missie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. In plaats van de Sovjet-Unie werd Dene marken tot zevende lid van de commissie gekozen. De Russische afgevaardigde, Aroetioe- nian, verklaarde de uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, omdat de raad zijn voorstel om afgevaardigden van Noord zowel als Zuid-Korea aan de commissie te laten deelnemen, had verworpen. Botsing tussen Vampires Twee „Vampire"-jagers van de Britse luchtmacht zijn met elkander in botsing gekomen en omlaag gestort. Beide bestuur ders kwamen om het leven. Het brandende wrak van een der toestellen kwam op slechts tien meter afstand van een dorpsschool neer. Geen der kinderen bekwam echter letsel. Het andere vlieg tuig kwam enige kilometers verder in een open veld neer. Georganiseerd verzet in de Noord-Koreaanse hoofdstad ineengestort De laatste berichten van het Koreaanse front meiden dat de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang reeds voor een groot deel door de oprukkende troepen van MaaArthur veroverd is. In de stad bieden groepen Noord-Koreaanse soldaten tegenstand op ver spreide plaatsen. Het georganiseerde verzet in de stad is gebroken. De Noord- Koreaanse veteranen, die aanvankelijk ter verdediging van de stad waren opgesteld, zün waarschijnlijk in de bergen noordelijk van Pjongjang teruggetrokken. Zuid- Korcanen hebben twee vliegvelden van de stad in handen. De brigade van het Britse Gemenebest, die Pjongjang uit het Zuiden naderde trok met grote snelheid voort. Zij bezette gister avond Hwangjoe op 30 km van Pjongjang. Achter de Britse troepen rukt een regiment van de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie op. De Britten drongen eerst nog Sariwon, op 56 km ten Zuiden van Pjongjang, bin nen. Van de Oostkant stootte de befaamde Zuid-Koreaanse Kapitooldivisie door en zij marcheerde al even snel op als de Britse troepen. Zij bevond zich gisteravond in Samdoeng op 25 km van Pjongjang. Andere Zuid-Koreaanse troepen drongen Jonpo, 5 km ten Zuid-Westen van de haven Hoeng- nam, binnen. Overal verflauwde de Noord- Koreaanse tegenstand terwijl de UNO- troepen hun bliksem-opmars voortzetten. De Zuid-Koreaanse inlichtingendienst on derschepte een radio-boodschap van de Noord-Koreaanse opperbevelhebben, Kim il Soeng, waarin deze zijn troepen bevel gaf, om alle voorraden, die zij niet kunnen mee nemen, te. vernietigen. De Zuid-Koreanen slaagden er later op de dag in om Hamhoeng en Hoengnam te bezetten. Volgens een officier van de Amerikaanse inlichtingendienst vallen vele ver?etshaar- den, zowel in Noord- als in Zuid-Korea op het ogenblik uit elkaar. In het Zuid-Westen plunderen duizenden Noordelijken echter de dorpen, omdat zij dringend voedsel en kleren nodig hebben. Waarnemers in Tokio voorspellen, dat na de slag om Pjongjang de strijd in Korea zal verlopen in een reeks zuiveringsacties, zoals die momenteel al in het Zuiden gevoerd worden. De twee Amerikaanse mijnenvegers „Pi rate" en „Pledge" zijn voor de Noord-Ko- reaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan op mijnen gelopen en gezonken. Een lid van de bemanningen kwam om het leven en elf worden vermist. Beide schepen zonken op 12 October, doch het bericht is pas gisteren door het Amerikaanse departement van marine be-- kend gemaakt. Zuid-Korea protesteert De Zuid-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Ben C. Limb, heeft bij cle interim-commissie voor Korea van de UNO geprotesteerd tegen het plan om verkie zingen in geheel Korea te houden. Naar zijn mening zou hierdoor het prestige van de regering van dr. Syngman Rhee ge schaad worden. President Syngman Rhee heeft vijf gou verneurs benoemd voor de provincies van Noord-Korea. Zijn regering is echter niet voornemens haar wil aan Noord-Korea op te leggen zonder instemming van de bevol king, zo deelde hij mee. Indien de Noord- Koreaanse bevolking aparte verkiezingen wil houden, zal de Zuid-Koreaanse rege ring haar niet tegenhouden. Volgens Syng man Rhee wordt Korea automatisch één, wanneer de „marionettenregering" in, het Noorden is onttroond. Zijn regering stelt voor het volgend jaar in Noord-Korea een landhervorming in te voeren. Havenstaking in Australië In alle Australische havens ligt vandaag het werk stil. 26.000 havenarbeiders sta ken als protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. De staking wordt ge steund door de Labourpartij. Rusland wenst Indiër als secretaris der UNO De Sovjet-Unie heel't voor vandaag bij eenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. Men verwacht, dat zij zal voorstellen een Indiër tot secretaris-generaal van de UNO te benoemen. In een besloten zitting van de Veilig heidsraad had de Sovjet-Unie eerder haar veto uitgesproken over een herverkiezing van Trygve Lie. Het Russische verzoek kwam 24 uur voordat de Algemene Vergadering tot ver kiezing van een secretaris-generaal voor de komende ambtsperiode zou overgaan. Algemeen werd verwacht, dat Trygve Lie herkozen zou worden. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie zal voorstellen Sir Benegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie bij de UNO, tot secretaris-generaal te benoemen. Zou deze geen candidatuur willen aanvaarden, dan neemt men aan, dat de Sovjet-Unie een andere Indiase candidaat, die door Pandit Nehroe zou worden benoemd, zal steunen. De Veiligheidsraad komt hedenmiddag in besloten zitting bijeen om de nieuwe candidaten voor de post van secretaris generaal te bespreken. HET WEER AFGEBEELD Na de frontpassage van Dinsdag, die van vrij veel regen vergezeld ging, kwam ons land tijdelijk aan dc Noordzijde van dit front te liggen, in van oorsprong koude re lucht. Midden op dc Oceaan beweegt een vrij diepe depressie naar het Noord- Oosten, deze storing stuwt zachtere oceanische lucht in de richting van de Britse eilanden en het bovengenoemde front beweegt in die streken dan ook weer naar het Noorden. Aangezien bo ven Frankrijk hoge luchtdrtikicaarden aanwezig zijn, zal de kern v>an de de pressie niet dicht langs ons land komen. Weerbericht OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en overwegend droog weer met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend ma tige wind uit Westelijke richtingen. 19 October: Zon op 7.11 uur, onder 17.39 uur. Maan op 15.53 uur, onder 23.10 uur Hoog en laag water te IJmuidea Woensdag 18 October Hoog water: 8.36 en 21.12,uur. Laag water: 3.57 en 16.25 uur. Donderdag 19 October Hoog water: 10.05 en 22.50 uur. Laag water: 5.12 en 17.46 uur. O0NBEW0LK7 0LICHT BEW O HALF BEW 9 ZWAAR BEW GEHEEL BEW MiS.T SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER ^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR .•i/H BELANGBIJK SIS»-* CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STANO VAR DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND' SNEyjEID^«^jJJF^ETEPPERSECONDE^^

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1