c Rode Kruis wilde reeds in Mei voedsel en medicamenten naar Ambon zenden OUDS Kinawijn De radio geeft Vrijdag t*ee\! Bescherming van Staatsgeheimen Wereldnieuws Donderdag 19 October 1950 Gedelegeerde van Genève mocht wel naar Boeroe en Ceram, maar kwam niet op Ambon Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis acht het wegens de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen in de Zuid-Molukken gewenst kennis te geven van de stappen, die het heeft gedaan om te bevorderen, dat de destijds door de be volking zozeer benodigde goederen en medicijnen naar deze eilanden zouden kunnen worden vervoerd. Reeds op 12 Mei 1950 heeft het hoofd bestuur tiaar aanleriing van een verzoek van dr. Nikijuluw, vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken in Nederland, om medi cijnen en voedsel naar deze eilanden te sturen, besloten onmiddellijk een vertegen woordiger naar Genève te zenden om deze kwestie te behandelen, daar uitsluitend het internationale comité van het Rode Kruis in staat was in deze bemiddeling te ver lenen. Op 15 Mei vertrok het hoofd van de afdeling buitenland van het Nederlandse Rode Kruis naar Genève, waar hij de situatie uiteenzette. Het hoofdbestuur zelf nam onmiddellijk maatregelen om, indien hulp mogelijk bleek, geen tijd verloren te doen gaan en regelde de aankoop der benodigende goe deren en de verscheping daarvan. Ook werd onmiddellijk een crediet geopend. Op 10 Juni werden uit Genève de eerste berichten ontvangen, die hoop gaven, dat een hulpverleningsactie mogelijk zou zijn. Intussen had het Nederlandse Rode Kruis zich ook tot het Indonesische Rode Kruis, de Palang Merah Indonesia, gewend met het verzoek haar steun in deze aangelegen heid mede te willen verlenen. Toen de voorzitter en vice-voorzitter van dit Indo nesische Rode Kruis op 7 Juli een bezoek brachten aan het hoofdbestuur, werd on middellijk deze kwestie ter tafel gebracht. De president van de Palang Merah Indo nesia deelde toen mede, dat hem een af schrift had bereikt, afkomstig van de heer Mohammed Hatta, van een telegram ge richt aan het internationale comité van het Rode Kruis te Genève, waarin tot uiting kwam, dat de regering der Verenigde Sta ten van Indonesië niet kon instemmen met een denkbeeld van het internationale comité van het Rode Kruis om de hulp aan Ambon te doen verlenen door het Indonesische Rode Kruis. In de veronderstelling, dat dit besluit van de Indonesische regering niet defini tief zou zijn werd wederom door het Neder landse Rode Kruis een uitvoerig memoran dum aan het internationale comité van het Rode Kruis gezonden, waarbij de aan dacht op de onbevredigende ontwikkeling werd gevestigd. Het internationale comité wendde zich begin Augustus tot de Indonesische rege ring met het dringend verzoek om in ieder ADVERTENTIE Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koortswerend en versterkend De oude fles vervingen wij om practlsche redenen door een handiger model. L 530 pet i/l L 0e* L 175 per 1/2 L- Dm HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 Alt en piano. 12.00 Platen. 22.30 Weerbericht. 12.33 Zigeuner- kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble en solist. 13.45 Platen. 14.00 Metropole-orkest 14.30 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Prome nade-orkest. 15.40 Voordracht. 16.00 Bas en piano. 16.30 Piano. 17.00 Dat wil ik horen. 17.30 Friese muziek. 18.00 Voor de strijd krachten. 18.15 Causerie in esperanto. 18.30 Platen. 18.45 Gem. koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitz. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Orgel. 20.30 Theaterkoor. 20.45 Klankbeeld. 21.45 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Bas en piano. 22,30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws 8.13 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel er. zang. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraalje.. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 23.35 Dansorkest. 14.00 Voor dé vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film programma. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Causerie, 19.30 Wat met de kerk?. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Viool en piano. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.30 Aether-forum. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Viool, bas en orgel. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws, 23.15 Causerie. 23.30—24.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324- M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12,30 Weerberichten. 12.32 Platen. 12.45 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 15.45 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Filmrevue. 20.15 Symphonie-orkest, 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. geval zijn gedelegeerde in Indonesië toe te staan op korte termijn naar Anrbon te vertrekken. Bij weigering of bij uitblijven van enig antwoord behield het comité zich het recht voor rechtstreeks een gedelegeer de uit Genève naar Ambon te zenden. Kort daarop werd de mededeling ont vangen, dat de gedelegeerde van liet in ternationale comité van het Rode Kruis tezamen met de waarnemend voorzitter van het Indonesische Rode Kruis »per schip Ambon zou bezoeken om de hulpverle ningsactie ter hand te nemen. Eind Augustus, toen de gedelegeerde met dit schip zou vertrekken, bleek hem dat dit vaartuig wel Boeroe en Ceram, maar niet Ambon zou aandoen. Het inter nationale comité nam daarop maatregelen om Uit Zwitserland een gedelegeerde naar het eiland Arabon te zender.. De voorzitter van het Australische Rode Kruis, die juist in Genève vertoefde stelde voor, dat niet een nieuwe gedelegeerde naar Ambon zou gaan, maar dat de gedelegeerde, die reeds de reis naar de Zuid-Molukken had aanvaard, onmiddellijk bij terugkomst via Australië naar Ambon zou vertrekken. Maar nog voor dat dit laatste plan tot uit voering kon komen begon de bezetting van het eiland Ambon door de troepen van de regering der R.I. ADVERTENTIE BEZOEK OR4NJIEBOOM BIER! Verliefde werkster werd door collega schandelijk bedrogen In een van de Rotterdamse ziekenhui zen werd vorig jaar een patiënt Ger! verpleegd, op wie een van de werk sters smoorlijk verliefd werd. Met een- collega sprak ze over haar gevoelens voor Ger. Daar zij op de etage, waar Ger lag, invaller was. wilde deze collega met ple zier de functie van postillon d'araolir ver richten. Er ontstond een geregelde corres pondentie. De werkster sc-hreef drie- en Ger eenmaal per week. Alles ging via de behulpzame collega, die ook vertelde, dat Ger smachtte naar paling, bonbons, siga retten en eau de cologne. Gev's wensen werden prompt verhoord. Dit ging zo maanden lang door tot op zekere dag de verliefde werkster weer op Ger's verdie ping moest invallen. Natuurlijk ging zij naar Ger kijken. Er was echter geen Ger te bespeuren. Toen bleek dat hij het zie kenhuis reeds lang verlaten had. De postillon d'amour werd aan de tand ge voeld en bekende dat zij altijd de brieven schreef, die van Ger afkomstig heetten te zijn. De pakjes had zij gehouden. De be hulpzame collega, een 40-jarige gehuwde vrouw, is door de politie opgesloten. De bedrogene is niet alleen een illusie armer, maar ook ongeveer zevenhonderd gulden, die zij aan geschenken en versnaperingen voor Ger had uitgegeven. ADVERTENTIE Bij verkoudheid ._n£j tY en rheumatische pijnen Aspirin fioerrï7tt tors.' Wering van onbetrouwbare elementen uit overheids dienst Voor een doeltreffende verzekering van de geheimhouding van gegevens, die van belang zijn voor de veiligheid van de staat, acht de regering wering en ver wijdering van onbetrouwbare elementen uit hel overheidsapparaat een vereiste. De overheid beschikt thans wederom over een commissie, die haar in deze kan ad viseren, aldus wordt verklaard in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over liet wetsontwerp inzake be scherming van staatsgeheimen. De regering zal van cle bevoegdheid tot hét aanwijzen Van verboden 'plaatsen, voor zover dit in vredestijd zal geschie den, slechts een spaarzaam gebruik ma ken. Een zodanige aanwijzing zal worden beperkt tot die plaatsen, waar stukken worden bewaard of werkzaamheden wor den verricht van zodanige aard, dat ge heimhouding daarvan in 's lands belang vereist is. Een afdoende bescherming van gege vens, die in het belang van de veiligheid van de staat geheim diénen te blijven moet allereerst worden gezocht in een zeer zorgvuldige vervaardiging, behande ling, verzending en opberging dier gege vens. In ieder geval komen gedeelten van departementsgebouwen voor een aanwij zing tot verboden plaats in aanmerking. Hoewel uiteraard een bijzondere bescher ming van de departementen van Buiten landse Zaken, van Oorlog en van Marine wenselijk is, zullen deze departementen waarschijnlijk niet in hun gehele omvang met alle er toe behorende verspreid lig gende gebouwen als verboden plaats be hoeven te worden aangewezen. Voorts zullen voor aanwijzing zeker in aanmer king komen de bureaux der hogere mili taire staven, verschillende verdedigings werken op of nabij kunstwerken, verschil lende radio- en luchtnavigatiestations, benevens fabrieken of gedeelten daarvan, die geheime militaire projecten in behan deling hebben. Zevende wereldjamboree wordt in Oostenrijk gehouden De zevende wereldjamboree van pad vinders zal van 3 tot 13 Augstus 1951 in Bad Ischl in Oostenrijk worden gehouden. Nederland heeft bericht gekregen, dat het hieraan kan deelnemen met 1.000 verken ners, namelijk 500 van „De Nederlandse Padvinders" en 500 van „De verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging". Drie jongens van 14, 16 en 17 jaar pleegden 47 diefstallen De kinderpolitie te Amsterdam heeft drie jongens gearresteerd, die zich enige tijd geleden schuldig hebben gemaakt aan 'diefstal van een portefeuille met 600 bij een groenteboer in Amsterdam-Zuid. Het onderzoek in deze zaak heeft aan het licht gebracht, dat dit drietal van respectievelijk 14, 16 en 17 jaar in de af gelopen anderhalf jaar niet minder dan 47 diefstallen heeft gepleegd, waarbij de buit gemiddeld uit 40 bestond. Al het geld is door hen opgemaakt. Een wind buks en een alarmpistool, welke zij ge kocht hadden, zijn in beslag genomen. De zaak is aan het rollen gekomen doordat de jongste met een schol uit de windbuks een andere jongen had getrof fen. Een agent van politie ging op zoek naar de buks, waarmede geschoten was en kwam zo in de ouderlijke woning van deze 14-jarige jongen. De vader zei zeker te wetèn, dat zijn zoon geen windbuks had, maar toen de agent aandrong om zelf een onderzoek te mogen instellen werd het wapen gevonden op een verborgen plekje op een rommelzolder. Aanvankelijk beweerde de jongen de buks voor 6,50 te hebben gekocht. Hij kon dit echter niet lang volhouden en bekende, dat hij bijna 30 voor de buks had moeten betalen. Toen werd hem natuurlijk gevraagd hoe hij aan zoveel geld was gekomen. Bij stukjes en beetjes vertelde hij daarna het relaas van de diverse diefstallen. Alle drie jongens komen uit een zeer behoor lijk gezin en krijgen geregeld zakgeld. Zij hadden de gewoonte om als zij geld hadden bemachtigd, dit eerst op te ma ken voor zij opnieuw een diefstal pleeg den. De jongens zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Magazijnbediende stal twee jaar lang textielgoederen Voor de rechtbank in Amsterdam stond gisteren een 27-jarige magazijnbediende uit een groot warenhuis in Amsterdam te recht. Hij erkende bijna twee jaar lang ge regeld kousen, sokken, zakdoeken en over hemden te hebben ontvreemd. Volgens zijn schatting zou hem dit ruim f 1000 heb ben opgeleverd. Het geld had hij met zijn vrouw omgezet in alcohol. De of ticier van Justitie eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het medisch consultatiebureau voor alco holisten. Tegen verdachtes vrouw, die erkende de kousen te hebben verkocht aan derden, eiste de officier negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en eveneens onder toezicht stelling van het consultatie bureau. Gewezen hoofdcommies verdacht van wederrechtelijke bevoordeling De voormalige hoofdcommies bij het mi nisterie van Sociale Zaken, J. A. C. K., is destijds door het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met ontzetting uit het recht om ambten te bekleden voor de tijd van het leven. In de bezettingsjaren zou K. volgens de tenlastelegging aan personen, die door de Duitsers werden gezocht, heb ben voorgespiegeld dat hij hen tegen beta ling in het bezit zou kunnen stellen van valse „Ausweise". Het geld zou hij te eigen bate hebben aangewend. Deze zaak werd Woensdag door de Bij zondere Raad van Cassatie behandeld. K. ontkende het hem ten laste gelegde. Zijn raadsman, mr. S. van Oven, wees in zijn pleidooi op het vele goede werk dat zijn cliënt illegaal voor zijn landgenoten had gedaan en de talrijke mensen die hij naar geallieerd gebied heeft geholpen. Van op zettelijke wederrechtelijke bevoordeling, waarvan in de ten laste legging werd ge sproken, was volgens pleiter niets geble ken. De procureur-fiscaal achtte in zijn con clusie K. echter wel schuldig en vroeg de raad het beroep te verwerpen. Hij was voorts van mening dat K. bovendien voor de tijd van tien jaar uit de beide kiesrech ten ontzet diende te worden. De raad zal over vier weken in deze zaak uitspraak doen. Moordenaars van A. M. de Jong houden 20 jaar gevangenisstraf De Bijzonder Raad van Cassatie heeft de beroepen verworpen ingesteld door de twee voormalige SS'ers L. T. van G. en D. B., beiden uit Amsterdam. Zij hadden in cassatie beroep aangetekend tegen de sententie van het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof, waarbij zij ieder tot 20 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Hun was onder meer de moord op de schrijver A. M. de Jong, gepleegd op 18 October 1943 ten laste gelegd. Radio-telefonie voor lange vliegroutes In Sydney is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van landen en luchtvaartmaatschappijen, die betrokken zijn bij het luchtverkeer in de Zuia-Pa- cific. Vertegenwoordigd waren Australië, Canada, Frankrijk, Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten van Amerika. Het onderwerp der besprekingen was het gebruik van radio-telefonie door vlieg tuigen over grote afstanden. Tot dusverre werd radio-telefonie door vliegtuigen in clit gebied alleen voor korte afstanden ge bruikt. Voor lange afstanden werd ge bruik gemaakt van telegrafie. Sommige luchtvaartlij nen gebruiken reeds radio-telefonie tussen het Ameri kaanse continent en Honolulu op Hawaii. Thans wil men een reeks radio-telefonie- stations oprichten op de route Noord- Amerika-Auslralië. In Europa is het systeem der lange af- stand-radiotelefonie voor vliegtuigen nog min of meer in een experimenteel sta dium. De K.L.M. gebruikt het wel op korte routes als Amsterdam-Londen en Amsterdam-Frankfort. Men kan met radiotelegrafie met minder energie aan merkelijk grotere afstanden overbruggen. Haagse notaris veroordeeld Het gerechtshof in Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak van de Haagse notaris A. J. M. K., die in beroep was ge gaan tegen het vonnis van de Haagse recht bank, waarbij hij wegens valsheid in ge schrifte en verduistering van ongeveer f 60.000 tot een gevangenisstraf van 3 jaren met aftrek van voorarrest was veroor deeld. Het gerechtshof verwierp het beroep en veroordeelde K. voorts tot ontzetting uit het notarisambt voor de tijd van 8 jaar. NU OOK DUITSE „LANGSPEELPLATEN" In Amerika worden sinds enige tijd plas tic gramofoonplaten gemaakt met' een speelduur van 20 minuten. Voor deze pla ten heeft men een gramofoonmotor met een toerental van 33 1/3 nodig. In Duits land heeft men naar een andere oplossing gezocht, waarbij het gebruik van de nor male gramofoonmotor met 78 toeren moge lijk blijft. Hierbij is de speelduur beperk ter dan bij het Amex-ikaanse systeem. Een gramofoonmaatschappij te Hannover heeft als eerste deze plaat in de handel gebracht. De plaat heeft een speeltijd van 8 minuten per plaatzijde. De platen zijn thans ook in Nederland verkrijgbaar. De keuze van het repertoire is nog niet groot, daar de fabriek zich moest beperken tot werken van componisten, die langer dan 50 jaar geleden gestorven, zijn. .-W? #-*•: mmmm Deze mannen, die zo aandachtig een les volgen, zijn leerlingen van de school voov gasturbine-technici te Farnborough. Hun wordt het A.B.C. van het laatste snufje op voortbewegingsgebiedde gasturbine, onderwezen. Vragenlijsten voor bedrijfs- telling worden teruggehaald De tweede phase van de algemene be- drijfstelling, die in ons land wordt ge houden, is begonnen. In de eerste helft van October werden aan ongeveer 500.000 adressen formulieren door tellers uitge reikt. Thans wordt een begin gemaakt met de inzameling der uitgereikte vragen lijsten. De uitreiking is over het algemeen zeer bevredigend verlopen. De formulieren v/aren zoveel mogelijk geadresseerd. De tellers, die de formulieren uitreikten had den opdracht naar bedrijven te zoeken waarvoor zij geen geadresseerde formu lieren hadden ontvangen. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte adressen konden zo nog met vele duizenden worden aangevuld. Met het Griekse schip „Curenia", dat Nederlandse militairen van Djakarta naar Marseille vervoert, kunnen radiobrief- telegrammen worden gewisseld via het Ne derlandse kuststation Scheveningen-radio. PANDA EN DE MEESTER«GEMASKERDE 39. Het was werkelijk geen wonder, dat Panda en Joris Goedbloed erg schrokken, toen zij Graaf Isen Grim op zich af zagen komen! Deze was, nadat Joris hem al zo vaak te slim af was geweest, tot het uiter ste verbitterd geraakt. Toen Joris kans zag, hem in de rechtszaal te beschuldigen van majesteitsschennis, tvas de getarte edelman er uit gegooid en een tijdlang had hij vergramd 'zitten mokken maar toen hij nu Panda met Joris het paleis uit zag komen, begreep hij ineens dat Joris zich als advocaat had vermomd, en dat tvas de druppel die de emmer van zijn woede deed overlopen! Hij trok zijn zwaard en stoof op het tweetal af, waarbij hij woeste gillen slaakte. „Oplichter! Schurk! Bedrieger!" riep hij tot Joris. „Nu doorzie ik je! Jou en al je vermommingenNu heeft het uur' der wrake geslagen!" Kalm toch, kalm. toch goede graaf' antwoordde Joris verschrikt. „Gij zijt overspannen! Uwe zenuwen zijn overprikkeld! Lijdt gij aan'slapeloosheid en suizingen der oren? Ga dan eens voor rust naar het Zonnige Zuiden!" Maar Isen Grim liet zich niet langer door praatjes mislei den, dat ivas duidelijk aan de uitdrukking van zijn ogen te zien; en Panda besloot dan ook om te maken dat hij weg kwam en klom in een boom. IJlings zocht hij een hoge, veilige tak, vanwaar hy met grote angstogen naar beneden staarde. Hij vond, dat hij Joris eigenlijk te hulp moest komen, maar eerlijk gezegd was hij te bang voor het zwaard van Isen Grim. En daar was Joris ook bang voor! Wanneer het Zuiden u te ver is, kunt ge ook eens een Bakkertje nemen dat wil nog wel eens kalmeren!" riep hij angstig uit. „En doe toch niet zo ruw met, dat mooie zwaard goede graaf! U zoudt het, immérs kunnen beschadigen!" BeschadigenIk, ga jou er aan rijgen!" hijgde de Graafterwijl hij vals lachend nader stormde. Dat ziet er niet zo best uitWe moeten de volgende keer maar céns zien, hoe dat afloopt! ADVERTENTIE CORDUROY DE GROTE MODE in blauw grijs, bordeaux, groen en bruin Jongenspakjes met plus-fours vanaf *4 I .DU Sportjackets49.75 Pantalons29.75 Windjacks voor jongens en meisjes, ge- OA en breide pols en boord, vanaf -"■-'U Losse plus-fours ook in Heren-maten M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44 - Tel. 15438 Meenemen van huishoudelijke artikelen naar Indonesië Met ingang van 1 October is een rege ling van kracht' geworden, waarbij is be paald, dat de waarde van de goederen, die door zich in Indonesië vestigende of van verlof naar Indonesië terugkerende personen voor eigen gebruik worden mee genomen, de ƒ250 niet te boven mag gaan. Gaat de waarde van de goederen voor persoonlijk gebruik dit bedrag wel te bo- ben, dan zal de eigenaar bij aankomst in Indonesië deviezencertificaten moeten ko pen voor dat bedrag. Deze nieuwe rege ling staat geheel los van de betaling van invoerrechten. De daarvoor geldende be palingen blijven van kracht. Onder goe deren voor persoonlijk gebruik worden verstaan nieuwe huishoudelijke artikelen, waartoe alle artikelen behoren, die voor een huishouding nodig zijn. Een tweede hands verhuisboedel is vrij van invoer rechten en vrij van de verplichting tot aankoop van deviezencertificaten. Voor een tweedehands verhuisboedel betaalt men bij aankomst in Indonesië slechts het statistiekrecht en het goederengeld. In de praktijk kan het voorkomen, dat verlofgangers in Europa van overgespaard verlofsalaris een nieuwe inboedel kopen en voor deze inboedel bij een totale waar de van meer dan 250 deviezencertifica ten moeten kopen, hoewel voor het ver lofsalaris bij het overmaken van Indonesië naar Nederland reeds deviezencertificaten zijn gekocht. In de week van 8 tot en met 14 October kwamen in ons land 24 gevallen van para- typhus voor, waarvan twintig in Borne (Overijssel). Schade. De orkaan die gisteren centraal- Florida trof, neemt enigszins in krachi af, doch dreigt nog steeds zware scha- de aan te richten aan de gewassen m de sinaasappel tuinen waar de oogst thans voor de deur staat. Men schat de reeds aangericht schade op ongeveer 6.5 millioen dollar. Eén persoon werd gedood en 50 werden gewond. Behoorlijk. De Belgische politie heelt Ie Gent drie personen gearresteerd jn verband met het vinden van een wa. penopslagplaats in een arbeiderswijk van de stad. De politie zei, dat ze eer, „behoorlijke hoeveelheid" revolvers! geweren en munitie had gevonden van Russische, Amerikaanse, Duitse Britse makelij. Dictator. President Juan Domingo Peron heeft gisteravond in een rede ter ge. leg'enheid van de 5e verjaardag van zijn bewind een lans gebroken voor zijn politiek, die volgens hem moet worden gepredikt als een evangelie door wat hij noemde „de apostelen van het Peronisme" die fanatiek dienen te zijn en zich bereid moeten tonen in dienst van dat evangelie te sterven Duizenden aanhangers juichten hem luide toe. Toen hij vroeg: „Zijt gjj tevreden met de regering?", antwoord de de menigte met een donderend „Ja" Candïdaal. Van alle voorzitters van de republikeinse partij in de afzonderlijke staten van de USA -wenst bijna de helft generaal Dwight D. Eisenhower als partijcandidaat voor de presidents verkiezingen in 1952, zo bleek uit een ingesteld onderzoek. Geen enkele voor zitter verklaarde zich tegen een candi- datuur van Eisenhouwer, maar velen weigerden zich over die kwestie uit te laten. Verzoek. Het Belgische departement van Justitie heeft de Kamer van Afgevaar digden verzocht de parlementaire on schendbaarheid op te heffen van de links-socialistische vrouwelijke afge vaardigde mevrouw Blume, wegens de rol die zij gespeeld heeft bij de anti- Leopold stakingen in Juli van dit jaar. Speciale beschuldigingen worden niet gemaakt. Tijdens de stakingen liep me vrouw Blume aan het hoofd van anti- Leopoldistïsche groepen, die warenhui zen dwongen hun deuren te sluiten. Steun. De nieuwe door- de staat gesubsi dieerde Katholieke theologische school in Praag werd gisteren geopend met een Heilige Mis in aanwezigheid van de bisschop Antonin Eltschkner, co adjutor van de aartsbisschop mgr, Josef Beran, terwijl voorts talrijke re geringsautoriteiten de dienst bijwoon den, waaronder de minister voor Ge zondheid Josef Plojhar, een geëxco- municeerd priester. De school werd gopend met een rede van de rector die verklaarde, dat haar voornaamste taak is de belangen van het werkende volk te dienen. Hij zei, dat de nieuwe school „de welgemeende materiële steun zal hebben" van het communistische be wind. Lange reis. In de Sint Paulus kerk in Korsoer (Denemarken) werd gisteren gedoopt de één jaar oude Paul Chris- tensèn, nadat hij .voor dit cloel in gezel schap Van zijn ouders een afstand van niet minder clan 18.000 kilometer had afgelegd. Paul's vader, geboortig uit Korsoer, emigreerde 23 jaar geleden naar Australië en vestigde zich in Sydney waar hij een Iers meisje trouwde. Toen verleden jaar hun zoon geboren werd besloot hij de kleine te doen dopen in de kerk van zijn ge boortestad. Poetsen. Rusland is van mening, dat de poetsvrouwen in dienst bij de UNO te veel verdienen. De Sovjet-afgevaardig de Alexei Roschin stelde gisteren een besnoeiing van de begrotingspost van 5000 dollar voor overwerk en nacht werk van poetsvrouwen in dienst van het hoofdkwartier. De Amerikaanse afgevaardigde in de begrotingscommis sie protesteerde hiertegen en achtte het „onmenselijk om de post voor over werk en nachtwerk te laten vallen. Wij drukken de loonschaal niet in de Ver enigde Staten, aldus de Amerikaan. Hierop liet Rusland zijn voorstel vallen. Uittocht. De Griekse regering heeft de vrije doortocht stopgezet van de Oriënt Express van Bulgarije via de Noordoost-punt van Griekenland naar Turkije. De passagiers zullen derhalve bij de Bulgaarse grens de trein moeten verlaten en per bus via Griekenland naar Turkije moeten oversteken. Dit verbod is een gevolg van het besluit van Bulgarije om met geweld de Turk se minderheid het land uit te zetten en haar naar Turkije te zenden. Toen 100 Bulgaars-Tiu'kse families deze week bij de Turkse grens aankwamen, wei gerde Turkrije hen binnen te laten op grond van het feit, dat zij en in de meeste gevallen ook hun voorouders Bulgaarse burgers waren. Daarop wei gerde Bulgarije de Turken de toegang, Tenslotte bevonden zich deze vluchte lingen in Noordoost-Griekenland en wisten niet meer waarheen zij moesten. üeuwe Uifg aven Dr. R, F. Beerling: Het wankelende Westen: Friedrich Nietzsche Van Loghum Slaterus, Arnhem. De late notitie over dit boekje van dr. R- F. Beerling, eigenlijk aan een „technische storing" te wijten, zal men hopelijk willen opvatten als een eerbewijs de korte stilte voor het applaus, Zoiets komt wel toe aan deze voortreffelijke uiteenzetting, de enige gang van het „Gastmaal der Euwen" (dat is de naam van de serie), die geheel voldoet. Men vindt hier Nietzsche's verwerping van de gangbare conceptie van de Griekse we reld en zijn opstelling van een nieuwe, die alleen het vooivSocratische denken als zui ver aanvaardt; zijn doodverklaring van het Christendom en de bovenzinnelijke waarden daarvan; en tenslotte, na een schets van de verwereldlijking van de Europese filosofie, de postie van Nietzsche aan het eind daar van, als de „voltrekker": de Wille zur Macht, die tot haar recht moet komen in de Ueber- mensch, aan wiens overtuiging van de Ewige Wiederkehr iedere illusie vreemd is dit alles duidelijk gemaakt zonder een spoor van de bemoedigende gezapigheid, waarmee populariserend werk zo vaak de kracht van zijn eigen onderwerp teniet doet. Dat een boekje als dit voor de algemene lezer be doeld is, moet men aannemen; waarbij op gemerkt zij, dat de lezer die voor zichzelf geen hoop op het Uebermensch-schap heeft, door Nietzsche's ideeën in hun naakte vorm alleen maar terneer geslagen kan worden als hij er niet aan voorbij gaat of, natuur lijk. tegenwerpingen weet. die overigens Nietzsche's gedachten niet licht aan het wankelen brengen. In het eerste geval moet het dr. Beerling's gave redelijkheid zelf ojn, die tot troost strekt. 5.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2