JACK MOK mum smt mm f KUNSTHANDEL LEFFELAAR j „Cicero" stal documenten uit de brandkast van Brits ambassadeur HET Tentoonstelling van werk door Lizzy Ansingh; prinses der Nederlandse schilderessen Ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag Minister Stikker federalist-op-termijn De kleine wereld Donderdag 19 October 1950 Haarlems Dagblad en Opreclitr Haarlemsche Courant 3 Spionnage in Turkije Albanese kamerdienaar strooide Sir Hugh Knatchbull-Huguessen zand in de ogen LONDEN (Reuter-ANP) Het conser vatieve Lagerhuislid William Shepherd heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, Woensdag gevraagd of een onderzoek is ingesteld naar het ver loop van de spionnage-affaire te Ankara, waarvan de Britse ambassadeur aldaar in de tweede wereldoorlog, Sir Hugh Knatch bull-Huguessen (thans gepensionneerd), het slachtoffer is geweest. Tevens vroeg hij welke maatregelen zijn genomen om een herhaling in de toekomst te voorkomen. Minister Bevin deelde daarop enige bij zonderheden over deze „meest opzienba rende spionnage-geschiedenis van de tweede wereldoorlog" mede. De kamerdienaar van Sir Knatchbull- Huguessen, een Albanees, wist zich het volstrekte vertrouwen van de Britse am bassadeur te verwerven. De Albanees, die bij de Duitsers onder de naam „Cicero" bekend stond (zijn ware naam hebben zij nooit geweten), wist foto-copieën te ma ken van uiterst geheime documenten, die zich in de brandkast van de Britse ambas sadeur bevbnden, welke hij vervolgens aan de Duitse ambassade te Ankara verkocht. In totaal ontving hij hiervoor een bedrag van 300.000 pond sterling. Zo kregen de Duitsers geheime gegevens over de „ope- ratie-Overlord" het plan voor een ge allieerde invasie in NoordWest Europa in handen. Minister Bevin deelde nog mede dat de Albanese spion zijn óógmérken niet had kunnen verwezenlijken, indien de toen malige ambassadeur te Ankara zich hacl gehouden aan de door de regering gegeven voorschriften over het bewaren van heime documenten. „Er zijn thans", aldus Bevin, „nieuwe instructies uitgevaardigd aan alle betrokkenen. Ook andere maat regelen zijn getroffen, om herhaling te voorkomen". Een ander Lagerhuislid stelde nog de vtaag of ook thans bijzonderheden van strikt geheime militaire aangelegenheden worden verstrekt aan Britse diplomatieke vertegenwoordigers in landen als Turkije. Bevin antwoordde niet. Zonderling vertrouwen ANP voegt hier nog aan toe: Von Papen was Duits ambassadeur te Ankara tijdens de „operatie Cicero". Via Cicero waren de Duitsers reeds zeer spoe dig op de hoogte van het te Cairo en Tehe ran tussen Roosevelt, Stalin en Churchill be sprokene. De rapporten van „Cicero" wer den alle door Hitier zelf gelezen. „Cicero" had een goede stem, waarmede hij Sir Knatchbull-Huguessen, die een groot opera-liefhebber was, aria's voorzong. Mede hierdoor wist hij diens vertrouwen te winnen. Op zekere dag wist de Albanese kamer dienaar zich meester te maken van een sleutel van de brandkast, die de ambassa deur in zijn pak had laten zitten. Hij liet hier snel een wasafdruk van maken en kon zich, met de aldus verkregen sleutel, naar welgevallen toegang tot de brandkast ver schaffen, De eerste waarschuwing, dat er iets mis was, ontving Sir Knatchbull-Huguessen van de toenmalige Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die anti-Nazi was. Deze waarschuwde hem, dat Von Papen in gesprekken met de leider der Turkse bui tenlandse politiek blijk gaf abnormaal goed op de hoogte te zijn van de geallieerde po litiek. In overleg met Londen bracht Scot land Yard daarop een ingewikkelde alarm installatie aan, om de brandkast van de ambassadeur te beschermen. „Cicero" wist die echter buiten werking te stellen en hij bleef zelf buiten schot, daar hij het volste vertrouwen van Sir Hugh bleef genieten. Op de Duitse ambassade was evenwel een anti-nazi gezinde Duitse, een zekere Nelly Kapp, werkzaam. Deze kwam er op een goede dag achter dat de man, wien door de Duitse ambassade te Ankara zulke grote bedragen'werden uitbetaald, de Al banese kamerdienaar van de Britse am bassadeur was. Nelly Kapp waarschuwde Sir Knatchbull-Huguessen. Deze, buiten zichzelf van woede, wilde eigenhandig zijn kamerdienaar arresteren. „Cicero" wist echter te ontkomen. Een door Sir Hugh op hem afgevuurd revolverschot miste. Reeds lang tevoren had de Albanees wien het volkomen koud liet, welke partij de oorlog zou winnen, doch die zeer warm liep voor zijn aardse welzijn zijn 300.000 pond sterling naar banken in Zuid-Amerika doen overbrengen. Hij reisde zijn geld achterna en bevindt zich nu, als schatrijk en waarschijnlijk alom geacht burger in ruste, eveneens aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Geruchten willen, dat „Cicero" zich in Uruguay zou hebben ge vestigd. ADVERTENTIE l 2 TENTOONSTELLINGEN J AMBACHTSKUNST wandtapijten en weefwerk handweverij DE KNIPSCHEER kunstnijverheid potterij handgedrukte stoffen GROTE MARKT 14 DE KUNST VAN HET EDELSMEDEN sieraden en ontwerpteke ningen MARTINSHOF Eefde WAGENWEG 102 ADVERTENTIE Lamshuid Pantoffels 9.75 Lamshuid Wanten 17.50 Grote sortering WINDBREAKERS met Lamshuid gevoerd Barteljorisstraat - Telefoon 15459 Haarlem Agenda voor Haarlem DONDERDAG 19 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Haarlems Christelijk Mannenkoor. 8 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 10—5_uur. Luxor: „Snelheidsduivels", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Whisky als wa ter", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. opaarne: „Jungle girl", il j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor wie de klok luidt". J8 1. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „De rode Donau", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Misdadig zwijgen", 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. VRIJDAG 20 OCTOBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE ONS MODERN DOORSMEERSTATION is ook 's-A VONDS GEOPEND Laat Uw wagen bij ons nazien en doorsmeren VAN LENT's AUTOBEDRIJVEN HEEMSTEDE Heemstcedse Dreef 201 Telef. 28810 Zilveren priesterjubileum van de heer N. I. G. Borsten Zaterdag 21 October hoopt de heer N. I. G. Borsten de dag te herdenken, waarop hij vijf en twintig jaar geleden door mgr. Mazel tot priester van de Vrije Katholieke Kejrk werd gewijd. Een half jaar later werd hij tot eerstaanwezend priester benoemd bij de. toen nog in wording zijnde, gemeente Haarlem. Volgens de gebruiken in de V.K.K. zijn de priesters verplicht hun geestelijk werk ge heel belangeloos te verrichten. Dit brengt mee, dat ze ook een maatschappelijke positie moeten bekleden. De heer Borsten heeft zich steeds doen kennen als een harde werker, die zich door zijn innemende persooonlijk- heid "een grote plaats heeft veroverd in de harten van zijn gemeenteleden. Op verzoek van de jubilaris zal de her denking een eenvoudig karakter dragen. Aan allen, die hem willen feliciteren, zal daartoe de gelegenheid worden gegeven Zaterdag 21 October van drie tot vijf uur te zijnen huize Popellaan 3, Bloemendaal. Overschoenen waren te duur Recherche nam 60 paar in beslag De Haarlemse recherche heeft Woensdag morgen in een schoenenwinkel in de binnen stad 60 paar overschoenen in beslag geno men. De schoenen die tot de oude voorraad behoorden, werden voor 11.90 in plaats van voor de toegestane prijs van 9.90 verkocht. Zaterdag 14 October waren de zalen van het gebouw der Amsterdamse maatschappij Arti et Amicitiee, waar thans een jubileum tentoonstelling van het werk van Lizzy Ansingh" wordt gehouden, vol belangstel lenden, die de opening daarvan wilden bij wonen. Deze in 1875 geboren kunstenares is reeds vijftig jaar lid van het genoot schap, naar voorzitter David Schulrnan in zijn inleiding memoreerde. Er was nog een tweede spreker bij die gelegenheid, de architect Herman Baanders, die gedurende veertig jaren haar buurman op de Heren gracht is geweest. Het was een treffend moment toen Lizzy Ansingh spontaan en met heldere stem de beide toespraken be antwoordde. Zij bedankte de heer Baan ders, die het initiatief tot deze expositie had genomen, zij bedankte ook het bestuur van Arti voor de aan haar werken ver leende gastvrijheid, maar zij bedankte spe ciaalhaar in alle windrichtingen ge- gane schilderijen, die zo vriendelijk waren geweest gedurende enkele weken bij haar terug te komen. Lizzy Ansingh eindigde aldus: „Ik ken ze, mijn schilderijen. Ze zijn als kinderen, die in gezelschap van grote mensen op sommigen toelopen, zich tegen hen aanvlijen en dan aardig babbelen en fluisteren. Tegenover anderen doen zij geen mond open, trekken zich integendeel schuw terug". Het verdient vermelding dat ook burgemeester d'Ailly de kunstenares en kele hartelijke woorden van waardering toevoegde. Wie deze vier zalen doorloopt, waarin ongeveer een zesde van het oeuvre van Lizzy Ansingh is samengebracht, komt tot de overtuiging dat de betiteling „Prinses der Nederlandse schilderessen" haar in derdaad toekomt. Twee genres treden naar voren: het portret en het poppenstilleven. De opzet der portretten moge zeer verschil lend zijn-(tederheid en verborgen ironie wisselen elkaar af), de basis ervan schijnt altijd persoonlijke sympathie te zijn. Haar mannelijk-norse portret van Frederik van Eeden is bij de letterkundigen te weinig bekend. Haar afbeelding van de weduwe Pöfinger heeft de levendige allure van het werk van Frans Hals. Maar haar ware domein is het rijk der poppen. Hier heeft haar verbeelding fees ten gevierd, hier werden vrijwel alle men selijke sentimenten gespiegeld. De kleuren rijkdom is doorgaans in een mysterieus licht gedompeld. De humor is filosofisch, nooit kwetsend. Reeds „Het gele gevaar" (1906) is karakteristiek. In een gezelschap van vier poppen-vrouwtjes is onverwacht een in kostelijke zijde geklede Chinese jongeling binnen gekomen. Drie van de vier vlijen zich al vertrouwelijk tegen de Adonis aan, de vierde pop denkt nog na. De eigen minnaars (links onderaan in de hoek) wer den smadelijk afgewezen en weggestuurd. Het meesterlijke „Knekelballet van Harry van Tussenbroek" (1944) is een grauwtje „Het gele gevaar" door Lizzy Ansinghdat door onze medewerker voor beeldende kunst aan een beschouwing wordt onderworpen. of grisaille: een dans van de ontvleesde elegantie, van de prétentieuze griezeligheid. De „Zeven hoofdzonden" (genotzucht, gul zigheid, gierigheid, toorn, afgunst, ijdclheid en de luiheid in de gedaante van een pop die op een kreeft slaapt) overtreft, naar onze smaak, nog even „De Bron", die com binatie van vermoeide ouderdom en rood wangige jeugd. De bron geeft water dat de jeugd doet wederkeren. Het hoogste slaan we echter aan het machtige schilderij: „Uitvaart van Thérèse Schwartze's palet". Tante Thérèse was jarenlang de lerares van Lizzy Ansingh. Het droeve èn toch somptueuze rhythme van deze in het halfduister voortschrijdende stoet, de adel van de gelaatsuitdrukkingen, doen beseffen dat we hier bij een cortège van moderne „pleurants" staan, die in innigheid niet voor Claus Sluter onderdoen. Er zijn ook enige meer apart staande werken. „De Chinese tuin" is een geschil derde imitatie van kleurig lakwerk. Er is cok een kloek behandeld Bijbels onder werp: Martha die vol toorn achter de door haar gedekte tafel troont (Lucas 10 vers 40). Prachtig is ook het drietal schilderijen „Doktoren uit vroeger eeuwen", een satire Molière waardig: twee in ruime zwarte mantels gehulde geneesheren trachten met theatraal gebaar de deur te sluiten op het ogenblik dat de benige hand van de Dood reeds de deurknop van het slaapvertrek van een zieke jonge vrouw beet heeft. De catalogus o£ „lijst der benamingen", wordt ingeleid met een uitnemende karak teristiek van Lizzv Ansingh door Christ. P. van Eeghen. Jammer dat bij de schilde rijen niet de datum van ontstaan en de namen der eigenaars werden vermeld. Iedere Zondagmiddag van half drie af zal de kunstenares op de expositie aanwezig zijn om hen, die daar prijs op stellen, rond te leiden en in te lichten. H. SCHMIDT DEGENER. Kamertje van zusterhuis Florakliniek uitgebrand Woensdagavond is brand uitgebroken in een op de tweede étage gelegen kamertje van het zusterhuis van de Florakliniek aan het Floraplein. De brandweer heeft het vuur geblust. Het kamertje is geheel uitgebrand. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Voor het politie-diploma met aanteke ning zijn te Amersfoort geslaagd de heren L. Vethaak, J. Zuidlana en .J. de Valk en voor het gewone diploma de heren R. Wolt huis en A. P. Prcnen, allen agenten van politie te Bloemendaal. „Men moet langzaam en voorzichtig op de ingeslagen weg voortgaan" (Van onze parlementaire redacteur) Eind goed, al goed. Dit kan men tenslotte in zoverre zeggen met betrekking tot het Kamerdebat over de Raad van Europa, dat minister Stikker door een glashelder be toog het overigens zo uitermate mat en vaag gebleven debat op een veel beter peil wist te brengen. .Daarmee zij intussen nog geenszins gezegd, dat zij, die met hart en ziel de zo spoedig mogelijke vorming van een verenigd, werkelijk federaal Europa voorstaan, reden tot juichen hadden over de inhoud van het betoog van de minister van Buitenlandse Zaken. Zeker, hij noemde zich federalist, verklaarde een federatief (West) Europa met een uitvoerend orgaan zonder vetorecht en met een brug naar de Atlantische gemeenschap voor te staan, hetgeen hij ook in het Comité van Minis ters van de Raad van Europa heeft ver kondigd. Hij zeide ook nog, dat hij accoord ging met de ter tafel liggende motie, die een aantal Straatsburgse resoluties bijvalt, want aldus de minister men heeft in de Kamer duidelijk doen uitkomen, dat een en ander tot strekking heeft een richt lijn te zijn voor het te voeren beleid, zowel het Nederlandse regeringsbeleid als het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken in het Comité van Ministers. In dit licht bezien bleek er overeenstem ming tussen regering en Kamer te bestaan en was er geen tegenstelling tussen de be windsman en de Nederlandse gedelegeer den ter Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Dat zei althans minister Stikker in de aanhef van zijn betoog. Daarop volgde echter een uiteenzetting, die voor de goede verstaander onbetwistbaar duidelijk maakte, dat de bewindsman al leen tot die stelling kon komen door op zijn wijze het accoord gaan met de aan de orde zijnde motie uit te leggen. Duidelijk werd tevens, dat en waarom hij hei een wijs beleid achtte ten dele inderdaad om dezelfde redenen als de afgevaardigden naar Straatsburg hadden aangegeven (ver mijding van een breuk met de Britten en Scandinaviërs) langzaam en voorzichtig op de ingeslagen weg voort te gaan. Wel beschouwd viel in hem een federalist-op- termijn te ontdekken, gelijk hij tenslotte ook alleen voorstander van het vetorecht- op-termijn bleek te zijn. Ietwat uitdagend vroeg hij zijn gehoor, of dat zelf wel bereid was de consequenties van afstand van nationale souvereiniteit en van vetorecht te aanvaarden. Met voorbeelden maakte hij duidelijk, dat er reden bestond dit ernstig te betwijfelen. Zijn wij bereid de beslissing over afschaffing van de Nederlandse Ma rine aan een internationale autoriteit over te laten, zonder dat we daartegen het veto recht zouden kunnen hanteren? De minis ter, die eerst al had verklaard, dat de regering in deze zelf baas wenst te zijn en zich niet internationaal iets wil laten op leggen, sprak de overtuiging uit, dat de grote meerderheid in ons parlement hier inderdaad net zo over zou denken. De minister is hierna nog aan het af dingen gegaan op enige belangrijke Straatsburgse resoluties. Zo voelde hij niet veel voor de aanbeveling ten opzichte van een Europees leger, uit vrees dat dan juist de kleinere mogendheden minder zeggen schap zouden krijgen op het gebied van de gemeenschappelijke défensie. De normale controle op verlenging van de diensttijd, op uitgaven voor materiaal aanschaffing e.d. moet geschieden door de nationale parlementen. Langs de weg van interpretatieve reso luties het Statuut van Europa eigenlijk veranderen, zinde de minister ook al niet. Voorts was het heel goed merkbaar, dat hij de tijd nog geenszins gekomen acht om tot een flinke herziening van het Statuut over te gaan. Bij de replieken zei hij nog eens, naar aanleiding van een opmerking van mr. Roolvink (K.V.P.), dat men het er over eens was, dat volledige federatie thans niet bereikbaar is. Daarom moest men voor zichtig zijn het vetorecht op bepaalde on derdelen uit handen te geven. Om lang zamerhand nu ook weer niet al te ver te gaan in het afknabbelen van verschillende resoluties, verklaarde minister Stikker (die natuurlijk niet had nagelaten te onderstre pen, hoezeer meer eenheid wegens de drei ging van het Russisch imperialisme ge wenst was) ten volle bereid te zijn, inhoud aan de Raad van Europa te helpen geven en in deze geest zijn werk in het Comité van Ministers voort te zetten. De parlemen taire kinderhanden waren dit keer gauw gevuld. Eenstemmig ging de motie er door, alleen met aantekening van het commu nistisch tegen. Belastingherziening Daarop kwam minister Lieftinck v/eer eens voor het parlementaire front omdat zijn voorstellen tot belastingherzie ning aan de orde kwamen. De heer Van den Heuvel (A.R.) verklaarde, dat als hij van deze bewinds man droomt wat hem zelden overkomt dan in zijn droom de minister in een lange witte jas te zien, experimenterend op een patiënt, het Nederlandse volk. Dit ter inleiding van een betoog, waarin deze af gevaardigde zei, dat we met de belasting- politiek vastgelopen zijn, dat het heel erg was met de directe belastingen en dat te duchten viel, dat verschillende belasting bronnen gaan opdrogen, met als gevolg een te geringe opbrengst aan middelen. In de ontworpen wijzigingen van de In komsten- en Loonbelasting kon hem de regeling tot verlaging van de schoolgelden, wat de middelbare scholen betreft en de collegegelden aan de universiteiten, niet zo bekoien. Hiervan profiteren de minst draagkrachtige gezinnen toch niet. Beter ware het geweest om verlichting te zoeken door verhoging van de kinderaftrek. Ten aanzien van de Omzetbelasting be val de heer Van den Heuvel aan een tarief van 5 te heffen bij de fabrikant. Hij vroeg voorts of er nu wel aanleiding be stond tussen het gewone tarief en het weeldetarief nog een semi-weeldetarief in te voegen. Dr. Lucas (K.V.P.) ging er van uit, dat we thans niet mogen bezuinigen op de investeringen. Daarom achtte hij, in het verband met de Benelux, de voorgestelde verschuiving van belastingdruk van de directe naar de indirecte belastingen aan vaardbaar. Het denkbeeld van de heer Van den Heuvel ten opzichte van de omzet belasting viel hij bij. Ook de heer Hof- stra (Arbeid) deed dit. maar hij wilde toch ook wel erkennen, dat minister Lief tinck de omzetbelasting nu in werkelijk heid wist te maken tot de „belasting van het minste leed." Volgens de heer Hofstra bestond er eigenlijk reden om voor de hogere inkomens de inkomstenbelasting te verhogen in stee van te verlagen, want de mensen met de hogere inkomens zijn juist de grote verteerders. Mét de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen ging hij accoord, omdat in dit geval de mensen met lagere inkomens er geen na deel van ondervinden. Uitvoerig kwam hij voor vereenvoudiging op het stuk der be lastingheffing op. Gaarne wilde hij cijfers over de budgetaire toestand, ook al om zijn houding te kunnen bepalen als er straks geld kostende amendementen ter tafel komen. De heer Lucas wilde de middengroepen meer laten profiteren, door wijziging in de schaal van de inkomsten- en loonbelasting Welnu, daar viel met de heer Hofstra mis schien wel over te praten, als dan maar anderzijds de schaal naar boven ook wijzi ging zou ondergaan. ADVERTENTIE Geef haar, ook hem een artistiek portret „RICHE FOTO ART" I GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Mr. dr. A. F. van Hall 80 jaar Aanstaande Zondag zal mr. dr. A. F. van Hall, die in Huize Spaar en Hout verblijft, zijn tachtigste verjaardag vieren. De heer Van Hall is een zeer bekende figuur in fi nanciële kringen. Hij werd in Amsterdam geboren, waarhij op zijn zes-en-twintigste jaar promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen op een proefschrift getiteld „Trust". Een jaar tevoren kwam hij als administrateur bij 't Amsterdams Trustee's kantoor, waarvan hij nu nog commissaris is. Hij is gedurende vijf jaar secretaris en ge durende meer dan dertig jaar bestuurslid van de Vereniging voor de Effectenhandel geweest. Hij is commissaris van tal van ondernemingen en oud-hoofdbestuurslid van de Liberale Unie. De heer Van Hall recipieert Zondag van drie uur af in Huize Spaar en Hout. ADVERTENTIE Er is heel wat te doen koffiep: over rijzen TJ/c kunnen er lang en 'V breed over praten, maar niemand van ons doet afstand van een kopje koffie op zijn tijd. Want waar blijf je. als je je dal genoegen gaat ontzeggen? Integendeel: méér dan ooit komt het er op aan de beste koffie te kopen die U krijgen kunt. Liever iels goeds voor Uw dure geld, dan een teleurstelling op de koop toe. Verse, krachtige, geuri ge koffie moet het zijn. Die koffie, bovendien door 10 korting in elke prijsklasse goedkoper dan welke andere ook, koopt U bij De Gruyter. Als U óóit het grote voordeel van De Gruyter's 10 korting wilt ondervinden, neem dan nu De Gruyter's Roodmerk koffie. De werkzaamheden aan het nieuwe station te Leiden en aan de verbetering der verkeerswegen rond het station vorderen snel. Er is reeds een begin gemaakt met de bouw van een tunnel onder de spoorlijn Leiden-Amsterdam. Een overzicht <lcr werkzaamheden aan de tunnel. Handelsman Als de schooldeuren opengaan in de late middag, rollen de kinders naar buiten als aardappelen uit een gescheurde zak. Zij trekken langs de straten spelend op huis aan, traag en treuzelend in de frisse herfst die de wereld verguldt. Ziet ze gaan, zoudt ge zeggen dat ze over een kwart-eeuw die vergulde wereld te besturen zullen heb ben? Ge kunt er met geen mogelijkheid advocaten, diplomaten, fabrieksdirecteuren en Kamerleden in zien. Daar lopen dich ters en toneelspelers onder hen, handels mannen en kloosterlingen, postbestellers en staatslieden. Maar ze knikkeren en vechten allen op een gelijke manier, ze komen uit school en ze gaan naar huis met dezelfde honger in dikke stapels boter hammen. Ge moet ze wel van heel dichtbij bezien om er de groten van morgen in te ontdekken. Zo hebben wij gedaan wij hebben van ons raam uit toen kennis gemaakt met een toekomstige handelsman. Hij zal over vijf- en-twintig jaren grote sigaren roken en naar de beurs gaan. Wij hebben van ons raam uit in zijn toe komst gekeken. Wij stoten elkander aan achtfer de ruiten om naar buiten te zien. Daar zit zo een kleine klant aan de overkant op het stoep- randje, hij is bezig vergenoegd kou te lijden en zijn voeten in een plas te steken. Het is een manneke dat ge omver zoudt kunnen blazen, maar hij kijkt gewiekst uit zijn ogen, zo snel en helder als een vogel. Wij zullen hem eens gul trakteren, zeg gen wij tegen elkander. Hij zit daar zo ver kleumd in zijn dunne verschoten truitje waaraan ge zien kunt dat hij een oudere broer moet hebben die het nieuw gekregen heeft. Wij zullen hem een tablet chocolade geven met een schoon zilveren papiertje erom, misschien wordt hij daar thuis wel niet mee doodgegooid in deze dure tijd. Wij schuiven het raam op en roepen Jantje tegen hem. Als hij niet Jantje heet is hij nog gewiekster dan hij eruit ziet, want hij komt aangetrippeld als een franke mus die kruimeltjes ruikt. Het blinkende stuk chocolade heeft hij met een lachje snel gevangen, hij dankt met een vlugge blik waarin we een mengsel zien van verbazing en welbehagen. Het welbehagen dat ieder kind in het aan schouwen van een mirakel heeft. Ziet, daarom worden mirakelen alleen aan kinderen te aanschouwen gegeven. Zij zijn de schepselen die er voortdurend op wachten. Wij hebben plezier in dat ventje met zijn reep, hij dribbelt ermee naar zijn oude plaatsje op de stoeprand en ontdoet het zorgvuldig van het zilveren hulsel. Nu gaat hij ervan proeven, zeggen wij slim, loerend door de gordijnen. Maar hij heeft meer geduld dan wij. Hij ruikt eraan en houdt liet wat van zich af, om het beter te zien. En dan pakt hij het weer in het ritselend zilver. Hij bewaart het voor zijn zusjes en broertjes, zeggen wij. Het is ontroerend. Maar ge kunt van kinderen niet opaan, zij doen de dingen op hun manier. Hij staat op en ziet in het rond, hij heeft in zijn blik de schranderheid van een grote man die weet hoever zijn macht reikt. En wij, achter de gordijnen, kunnen jaren ver in zijn toekomst zien. Hij steekt de hand'op als een verkeers agent tegen een jongeman van ongeveer zijn jaren, die zich op een autoped over de wereld beweegt. Deze rijkaard moet in dat gebaar de autoriteit van de machtige heb ben gezien, want hij brengt zijn voertuig tot stilstand en stapt uit. Er wordt wat gesmiespeld en gekonkel foesd, er wordt naar de autoped gewezen met laatdunkende en aanprijzende gebaren. Maar er komt overeenstemming, zij zwijgen beiden in tevredenheid. De blinkende reep komt tevoorschijn, de rijkaard met het voertuig krijgt er de zui vere helft van. En hij neemt de rijkaard met het zilver voorop, om hem in snelle vaart te brengen waar hij wezen wil. Als de schooldeuren opengaan rollen de kinderen als aardappelen naar buiten. Maar als ge goed kijkt kunt ge soms zien wat er uit zo een aardappel groeien zal. Zo kunt ge soms een ogenblik tussen gor dijntjes door in andermans toekomst glu ren. J. L. ADVERTENTIE HOOFDPIJN? m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cr. Mijnhardt Hoofdpijncablecten. Koker 75 et." Vijftig jaar aan de kas De heer H. W. Kromberg jubileert Zondag 29 October hoopt de heer H. W. Kromberg. procuratiehouder en hoofdkas sier van het kantoor Haarlem der Twentse Bank aan de Zijlstraat, wonende Twijnders- laan 34. zijn gouden jubileum in het bank bedrijf te vieren. Vijftig jaar geleden werd hij aangesteld als jongste bediende bij de Commanditaire Vennootschap Haarlemse Bankvereniging Teding van Berkhout en De Clercq. In 1917 ging deze instelling een fusie aan met de eveneens in de Zijdstraat ge vestigde Hollandse Crediet- en Deposito- bank Mees en Ritsema en de naam van de nieuwe bank werd Haarlemse Bankvereni ging. De Twentse Bank nam in 1931 de Haarlemse Bankvereniging over en men sprak van het kantoor Haarlem van de Twentse Bank. Gedurende vijftig jaar heeft de heer Kromberg aan het bedrijf, dat steeds in perceel Zijlstraat 76 gevestigd is geweest, zijn kraenten gegeven. Altijd was hij bij de afdeling kas werkzaam en sedert een aantal jaren is hij chef. De aanstaande jubilaris heeft de ontwik keling van het bedrijf meegemaakt. Toen hij in 1900 zijn eerste schreden in de bank zette, bestond het personeel uit vijftien leden- Op het ogenblik telt het kantoor honderd vijftig personeelsleden. De afdeling kas van een bank komt het meeste met het publiek in aanraking. Aan gezien de Twentse Bank een groot aantal cliënten heeft, is het te begrijpen, dat de heer Kromberg in de loop der jaren met zeer vele Haarlemmers te maken heeft ge had. Door zijn optreden tegen het publiek is hij zeer gezien. Ook bij de directe van de bank staat hij hoog aangeschreven. De jubilaris zal niet op Zondag 29 October gehuldigd worden, maar op Zaterdagmiddag 28 October. Om hen. die veel met de heer Kromberg te maken hebben gehad, in de gelegenheid te stellen geluk te wensen, zal na afloop van de huldiging door directie en personeel van halfvier tot vijf uur een receptie worden gehouden. Een uur loon voor hen die alles gaven Onder de Haarlemse PTT-ambtenaren is een actie gevoerd voor de „Stichting 1940— 194o onder het motto van „Eén uur loon voor hen, die alles gaven". Een bedrag van f278.10 kon aan de stich ting worden overgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5