c CRETONNE 295 J. Th. KORT Wethouder Geluk redt op het nippertje steun aan de jonge basketballsport Ook met KAAS is Edammer 100 gram 25 c Verhuizingen - Verpakkingen - i^Seubelopslag - Pianotransport Landelijke centrale voor woningruil gesticht Amsterdamse Beurs KORT Inderdaad Ideaal LAXEER-AKSCERTJES Geeri Blijvende Stad Donderdag 19 October 1950 Haarlemse raad Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant Communistische moties: slagen in de lucht De woningnood hield ook gistermiddag Haarlems vroeden weer enige tijd bezig. Bij de ingekomen stukken bevond zich namelijk, zoals de heer Goedee (Arb.) het noemde, „een noodkreet van een vader, die zijn gezin in een te duistere en te vochtige woning aan de Frankestraat ten onder zag gaan". Deze woning, zo zei de heer Goedee, valt Diet te verbeteren en het geval staat niet op zich zelf: in de binnenstad zijn er tien tallen zo slecht aan toe. Daarom vroeg dit raadsüd of het College bereid was van de schaarse wpningen die ter beschikking komen, telkens een aantal ter beschik king te stellen van de op deze onvol doende wijze behuisden. Nadat wethouder Angenent had op gemerkt, dat het Huisvestingsbureau in feite reeds op die manier te werk gaat en dat de onderhavige gezinnen met de meeste spoed zullen worden geholpen, meende de heer Hennevelt (C.P.N.), die de heer Goedee onder citering van het artikel in ons blad van 30 September over deze kwestie was bijgevallen, de raad ook wel mee te kunnen krijgen voor een motie, waarin er bij de minister van Wederop bouw op werd aangedrongen voor dit jaar een extra toewijzing aan bouwvolume ter beschikking te stellen van 137 woningen, zijnde het getal der onhoudbare gevallen. Dit werd evenwel door de heer Goedee als volkomen overbodig bestempeld, omdat zowel de minister als het college voldoende getoond hadden de nood te be seffen. Bovendien zullen de toewijzingen in de komende jaren belangrijk hoger uit vallen. De heer Schippers (K.V.P.) signaleerde hier het intrappen van een open deur en de heer Spek (A.R.) wees erop, dat tenslotte elke gemeente in de zelfde positie verkeert ten aanzien van dit vraagstuk. Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.) maakte van de gelegenheid ge bruik er nogmaals op te wijzen, dat aan de woningbouwverenigingen volgens haar een te groot kwantum ter vrije verdeling wordt gelaten. Die opmerking bracht wethouder H a p p in het geweer, die deze keer kon meedelen dat er in het overleg met de woningbouw verenigingen aanmerkelijke vorderingen waren gemaakt, waardoor het mogelijk zou worden de meest urgente gevallen te hel pen. De heer Hennevelt zag zijn voorstel dus eenstemmig afgewezen door dc niet- communistische fracties, hetgeen hem spij tig deed opmerken dat men dan van die kant maar eens met concrete voorstellen moest komen. ADVERTENTIE voordeliger! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 October 1950 ONDERTROUWD: 18 Oct., G. J. van der Zon en G. Moerkerk; A. J. van Rijn en M. W. Kaagman; D. Lennings en W. M. T. van Meurs; C. P. J. Prins en C. E. Roosen: H. M. M. van Griensven en W. T. de Werd: E. de Jonge en A. van der Walle: P. M. Sweers en H. P. Hofkes: J. Lansing en M. C. van Jaaren: M. Middelkoop en A. H. Flaskamp; T. A. Thijn en E. L. van der Putten: C. A. Sanberg en M. R. H. Kuiper; J. B. Wolbers en M. C. Vastenhout; T. C. Venema en M. G W. Bindels; G. W. Haffert en R. A. van Norde. GEHUWD: 18 Oct., J. W. Wijdeman on M. H. Breems; B. J. Vreenegoor cn S. Nota; G. van Eeken en E. M. Kemper; D«de Berg en J. J. de Boever; C. van der Aar en M. M. van Rossum: K. M. Kemper en H. M. Kathmann: J. A. Trijzelaar en R. Dingjan; J. van Woo ning en A. A. Scheelings; F. A. Horstman en M. M. Visser; P. Plug en J. Kenniphaas; C. Snijders en P. M. van der Mark: T. Hirs en E. M. C. Smid: C. Lammerse en W, E. Koelemijer; J. Vonk en F. J. M. van Benthem: A. C. var. Wooning en G. J. Las- schuit; D. G. Castelein en A. van der Plas; H, Netjes en A. E. Boeree. BEVALLEN van een zoon: 16 Oct., F. K. L. A. BijleveldJung; C. J. A. Niessink— Biegel; 17 Oct.. C. M. P. Groenendijk—Reu vers; W. M. van VeenBijtjes; B. E, Roos Wyss; 18 Oct., M. A. van CampenVisser. BEVALLEN van een dochter: 15 Oct.. F. G. M. Habrakenvan den Haak: 17 Oct., F. WenninkHartman; J. M de VriesBlom; S. H. DekkerPersoon. OVERLEDEN; 16 Oct., A. B. M. Verbeek— Beelen. 72 j„ Grebbestraa;; D. J. Henser., 15 j„ Gasthuisvest; J. HeegWestra, 69 j., Kam perlaan: 17 Oct., S. P. Huijkman, 78 j., Wes- terhoutpark: G. L. L. Alles, 1 m., Jan Gij- zenkade; T. Barnhoornvan Rossum. 66 j., Hagestraat. Zelfde lot Eenzelfde lot was ook de motie van de heer Vooren (C.P.N.) beschoren, waar in bij de regering aangedrongen werd de 5 loonsverhoging te vervangen door een uniforme toeslag van 180.voor alle salarissen beneden de 3600. Wethouder Bakker legde de heer Vooren uit, dat dit geheel buiten de rijks regeling om zou gaan en dat door een der gelijke toeslag de onderlinge verhoudingep der salarissen verbroken werden. Zoiets hoort thuis bij de salarisregeling zelf. Het gaat trouwens niet aan de in moeizaam overleg tot standgekomen toeslagregeling onorganisatorisch opeens te verstoren. De heer Al b r e c h t kreeg de toezegging dat de gemeente de salarisgrens van 3600.voor de 5 loonsverhoging zal loslaten als de regering dat ook doet. Tot nu toe is daarover geen officieel bericht gekomen. De beloning van de minder valide ar beiders zal dan eveneens aan de orde komen. Verrekening Volgens de heren Spek en Van Hou- welingen Rijkhoed (C.H.U.) had Openbare Werken zich bij de raming van de kosten voor de verlaging van de Lie- brug lelyk verrekend. Het oorspronkelijke bedrag werd met maar liefst 8300. overschreden en daarvan konden zij vijf mille niet „thusibrengen". Bovendien was het crediet reeds in Mei 1949 aangevraagd en pas een jaar later werd het werk aan besteed. De heer Van Houwelingen Rijk- hoek vond dat de gemeente bij de gunning een minder elegant systeem van pingelen had toegepast. Wethouder Angenent onthulde, dat het vermoeden was gerezen, dat hier van een „aannemersopzetje" sprake was ge weest, te meer omdat de betrokkenen niet tot weerlegging bereid bleken. De ver hoogde kosten waren een gevolg van de omstandigheid dat men pas later had kun nen vaststellen dat de grond heel wat min der vast was dan men aanvankelijk had gemeend. Bovendien zal er een noodbrug van 1500.moeten worden gelegd, waar van de gemeente Haarlemmerliede de helft zal bekostigen. Voor het overige waren r.och de betrokken polderbesturen noch de gemeente Haarlemmerliede bereid geweest in de verhoogde kosten bij te dragen. Zij zijn daartoe trouwens niet verplicht, Haar lem daarentegen wel tot een behoorlijke oeververbinding krachtens een oude over eenkomst. Daar men anders in 1958 toch tot vernieuwing van de Liebrug moet over gaan, bleek het goedkoper reeds thans een betonnen brug te maken. Noch de heer Spek, noch de heer R ij k- hoek bleken bijster onder de indruk van deze uiteenzetting en de heer Goedee nam de gelegenheid te baat op te merken, dat hij nu wel gedacht had dat de wethou der met een voorstel tot de oprichting van een door de gemeente gecontroleerd bouw bedrijf zou komen, dat elders tegen „opzet jes" een probaat middel was gebleken. De heer Angenent vond echter dat men niet alles wat nog grijs was, zwart moest schil deren. Partijtje basketball Vervolgens mocht de wethouder van Onderwijs, de heer Geluk, enige fikse aanvallen gaan pareren, die hij had uitge lokt met het voorstel om ten dienste van enkele basketball- en badmintonclubs het Krelagehuis te huren. De attaque werd con brio geleid door mevrouw Scheltem a, die het volkomen onjuist vond dat de gemeente zich inschuift tussen de clubs en een particuliere ver huurder. De clubs zullen dan immers min der verantwoordelijkheid hebben ten aan zien van de naleving van het contract. Bovendien werd het basketball op deze wijze gesubsidieerd en zij meende dat daar mee een novum in de subsidiepolitiek ten aanzien van de sportverenigingen werd ge ïntroduceerd. Daarnaast had zij bij de stuk ken iedere toelichting op het sociale belang van deze tak van sport gemist. Het argu ment, dat Haarlem sportstad bij uitne mendheid moest blijven en dat Amsterdam ons in dit opzicht de baas is, vond zij ook al niet zwaar wegen; Amsterdam is ons ook de baas in begrotingstekorten. Met uit zondering van de heer VanderGiesen (Arb.), die al eens meer voor badminton en basketball had gepleit, vielen andere sprekers (de heren Spek, Schippers, Van Turnhout (K.V.P.) haar bij. Wethouder Ge 1 u k daarentegen was ook niet voor één gat gevangen. Hij betoogde handig dat deze subsidiëring, weliswaar ADVERTENTIE CAFETARIA „FLUKS" GROTE HOUTSTRAAT 23 Nasi goreng speciaal met kroepoek en niet altijd in dezelfde vorm, voor alle tak ken van sport geldt. Stelt de gemeente haar terreinen, zwembaden en zalen niet voor een prijs beschikbaar, die v.er beneden de kostprijs ligt? En wat het sociale belang betreft: basketball is een typische volks sport, die steeds meer beoefenaren aan trekt. Het bezwaar is, dat er grote zalen voor nodig zijn en nu had „Bloembollen cultuur" er bezwaar tegen een contract met verenigingen af te sluiten die nog geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Is het dan 7.0 vreemd dat de gemeente de helpende hand biedt? Bovendien hoopt men bij de basketballbond het volgend jaar zo sterk te staan, dat dan geen financiële steun meer nodig is. De badmintonspelers betalen het volle pond. Ook mag niet uit het oog wor den verloren, dat basketball slechts een derde van de ruimte vergt die voor het voetballen nodig is, uit een oogpunt van ruimte-politiek is bevordering van de nieu we sport dus ook aanbevelenswaardig. Ten slotte wees de heer Geluk erop, dat het hier maar om een proef voor het restant van dit jaar gaat. Mevrouw Scheltema was .door dit antwoord verre van overtuigd. Zij kondigde zelfs aan door de onthulling van de huur prijzen van de gemeentelijke sportterreinen zo geschrokken te zijn, dat zij daarop bij de begroting zal terugkomen. In ieder ge val zou zij het nog beter vinden dat in plaats van deze indirecte subsidiëring een renteloos voorschot werd verstrekt. Ook de andere opposanten bleven tegen de gemeentelijke bemiddeling gekant, zodat de heer Geluk ijlings het voorstel zo wij zigde, dat alleen besloten werd vierhonderd gulden ten behoeve van het basketball te voteren. Zelfs daarmee was mevrouw Scheltema niet tevreden, allereerst niet om dat zij nog niets wijzer was geworden om trent het belang van deze sport en voorts omdat zij aanstonds een redactie-fout op merkte: er zou immers vierhonderd gulden worden gegeven, ook al zou het Krelage huis, waar het tenslotte om ging, hele maal niet gehuurd worden. Na deze op merking ontstond er algemene hilariteit, doch de heer Geluk had door zijn draai op de V.V.D. na de tegenstanders mee gekregen. Personalia Het nieuwe raadslid de heer V. G. M. 011 o 1 i n i werd beëdigd. De dames H. E. S i e t s e m a, C. J. H e ij- boer, M. Perry en A. Melchior kregen op hun verzoek eervol ontslag als onderwijzeres aan de scholen waaraan zij verbonden zijn. Ook de heer J. Klunder kreeg het gevraagde ontslag als onderwij zer aan de Lorentzschool. De onderwijsbenoemingen verliepen vol gens de door B. en W. opgemaakte cn door ons reeds gepubliceerde voordrachten. Aan ir. C. D o e t s werd eervol ontslag verleend uit zijn (inmiddels opgeheven) functie van president-directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen jeugdige perso nen, die zich in IJmuiden en Beverwijk aan een groot aantal diefstallen hadden schul dig gemaakt. De een-en-twintig-jarige los werkman J. de R uit Velsen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den en de twee-en-twinlig-jarige M. J. de P. tot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutfen. Beiden was diefstal ten laste gelegd. De zeven-en-twintig jarige fabrieksarbeider J. H. d. R., verdacht van heling werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De twee-en-veertig-jarige kok J. H. A. werd wegens oplichting van een bewoonster uit Bentveld veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voor arrest, Zondag 22 October zal de spoorbrug oyer de Waal bij Nijmegen wegens herstel werkzaamheden niet bereden kunnen wor den, Tussen Arnhem en Nijmegen zullen reizigers met autobussen worden vervoerd, ADVERTENTIE ons bedrijf krijgt U bij ons een prima bediening door betrouwbaar, vakkundig personeel. - ZIJLVEST 41, HAARLEM TEL. 12456-14155-11141 In al deze takken van DAMIAANS ZN Dank zjj de samenwerking' tussen ge meentelijke bureaux voor Huisvesting in het land is het mogelijk geworden een centrale voor woningruil te stichten, waarbij de meeste gemeenten van ons land en ook Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal zijn aangesloten. De centrale is in Utrecht gevestigd en op een daar ge vestigd bureau wordt nagegaan hoe het mogelijk is een ruiling tot stand te bren gen. De werkzaamheden in de gemeenten in Haarlem en omgeving zijn reeds begonnen. Op het Haarlemse bureau aan de Zijl straat kan een Haarlemmer, die zich gaar ne in een andere plaats in het land wil vestigen, zich melden. Hij betaalt voor de te verrichten werkzaamheden 15. Voor dat bedrag zal de centrale drie maal trach ten een geschikt, adres te vinden. Weigert de aanvrager van de drie adressen gebruik te maken, dan moet hij opnieuw een be drag van 15 betalen en ontvangt weer drie maal een adres. Indien de ruiling na twee jaar niet tot stand is gekomen, dan vervalt de aanvraag en de aanvrager kan geen aanspraak op het bedrag maken. Wel kan hij het bedrag terug ontvangen, als bij het eerste verzoek blijkt, dat er geen mogelijkheid bestaat zich te vesti gen in de door hem gevraagde gemeente. 1-Ioe verlopen de werkzaamheden? Een Haarlemmer, die zich bijvoorbeeld in Rot terdam wil vestigen, stelt zich in verbin ding met het Haarlemse Bureau aan de Zijlstraat en deelt mee wat zijn plannen zijn. Haarlem schrijft naar Rotterdam, om te vragen, of er kans bestaat, dat de be trokkene een vestigingsvergunning ont vangt. Wordt daarop gunstig geantwoord, dan wordt een formulier in drievoud in gevuld. Een groot aantal gegevens moet daarvoor worden opgegeven, opdat het centrale punt in Utrecht een goed over zicht krijgt van de verlangens van de aan vrager en van de inrichting van zijn huis. I Een formulier wordt, in dit geval althans, gezonden naar Utrecht, een naar Rotter dam en een blijft in Haarlem. In Utrecht worden de aanvragen nagegaan. In de eerste plaats wordt de mogelijkheid van een 'rechtstreekse ruiling onderzocht doch indien dat onmogelijk is wordt nagegaan of een ruiling met drie of meer gemeenten het gewenste resultaat zal opleveren. In dien Utrecht meent, dat er een geschikte oplossing voor dc Haarlemmer, die naar Rotterdam wil, gevonden is, dan krijgt hij daarvan bericht en tracht dan volgens de bestaande bepaling (toestemming huis eigenaar, gemeentelijke voorschriften, en zovoort) huurder van een huis te worden. Heemstede UITVOERING IN OCTOBER 1951 VAN „JEANNE D' ARC AU BÜCHER" Ter gelegenheid van het veertig-jarig be staan van de Christelijke Oratoriumvereni ging op 11 Mei 1951 zal in October van het volgend jaar in Haarlem een uitvoering worden gegeven van het oratorium Jeanne d' Are au bücher" van Arthur Honegger naar een gedicht van Paul Claudel. Dit zal de eerste keer zijn dat dit werk in Nederland door een Nederlands koor met Nederlandse solisten met gebruikmaking van de oor spronkelijke tekst ten gehore wordt gebracht De uitvoering zal via de radio worden uit gezonden. Slotkoer9 Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 291% 291% 224% 224% 233% 229% 175% 175% 130 Nederlandse Ford 304 Nederlandse Kabel 270 v Berkei's Patent 117% Scheepvaart-Unie 162% 162% Holl.Amerika Lijn 172 Deli Maatschappij 116% H. V A 119 A'dam Rubber 131 Ned Handel Mij, 148% Nat. Handelsbank 86 Billiton Mij II. 223 Voor de kinderen spiegelei Prima erwtensoep 1.3= i cent p. p. Ja, daar stonden ze dan, met de schaatsen onder gebonden. Maar.wat nu? Want zie je, eerlijk gezegd hadden ze geen van beiden ooit rijden geleerd! Zo te zien is dat heel gemakkelijk, en ze hadden bij zichzelf gedacht, dat ze het ook best konden. Maar dat viel geducht tegen.... Jongens, wat was dat ijs glad en wat zaten die dingen raar onder je voeten! N-n-n-noudan g-g-gaan we maar r-r-rijden, hè?" zei Rick onzeker. „Ja.... eh.... ja!" stotterde Bunkie, die zich stokstijf hield. „Wat glad zijn die dingen. ...ze glijden zo onder je uit!" vond Rick. „Ja, hèIk durf me gewoonweg niet te bewegen!" bibberde Bunkie. „Wist jij, dat het nog zo moeilijk zou zijn?" „Nee", gaf Rick toe. „Maar we zullen 't nog moeten lerenLaten we maar eens kalmpjes aan proberen, misschien lukt 't wel gauw!Hela, wat ga jij doen?" „Niks!" zei Bunkie. En gelijk lag hij met 'n plof onderuit.... ONDERLINGE TUINLIEDENVERENIGING Woensdagavond kwam de Onderlinge Tuinliedenvereniging onder voorzitter schap van de heer W. v. Zadel bijeen. Aan de prijswinnaars op de onlangs ge houden jubileumtentoonstelling werden de diploma's en prijzen overhandigd. Ook de prijswinnaars in de onderlinge tuinwed- strijd kregen hun prijzen. Onder de ingezonden planten en bloe men bevond zich ook de vergiftige doorn- plant (Datura), waarover de laatste tijd nogal is geschreven wegens een vergifti- gingsgeval. Medegedeeld werd dat in Februari 1952 een gecombineerde huisbroei-tentoonstel- ling zal worden gehouden met diverse tuinbouwstudieclubs uit de omgeving, waarvoor veel belangstelling bestaat. Tenslotte volgde een bespreking van de komende feestdagen ter gelegenheid van hel 40-jarig jubileum. Bloemendaal Voor het Christelijk Militair Tehuis In de week van 23 tot 28 October wordt in de gemeente Bloemendaal een collecte ge houden voor de restauratie van het Chr. militair tehuis te Haarlem. Zaterdag 28 Oc tober is de dag der straatcollecte. Het comité van aanbeveling bestaat uit Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester, alle Hervormde en Gereformeerde predikanten, de heer G. d'Olivat. Hoofd der Chr. ulo-school en de heef H. Vis, secretaris van het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. Bloemers—Vlasveld, d. GEHUWD: J. J. Hofstede en A. L, Wies- meiier; J. K. R. Hol, en A. C. v. Ombergen. OVERLEDEN: Wed. H. Deelder—Zwart, 76 j Wed. G. v d. Toorn—Faas, 81 A. Giezeling, 81 j„ G. Alozerij—Karmelk, 77 j.; H. C. v. d. Berg. 68 j. SCHEEPVAART Abbedljk. 17 480 m. N. Kp. Orange. Adinda, 17 v. Plodju n. Singapore. Alderamln, 17 140 m. Z. Kp. Verde. Alphaccn, 17 500 m. N. Kp. Orange. Amstelkerk. 17 140 m. Z. Kp. Blanco. Amstelstud. verw. 10 Makassar. Armllla (t), 10 te Saigon v. Singapore. Arundo, 17 250 m Z. Kp, Verde, Aagtekerk, 17 800 m. ZO. Diego Garcia. Alblasserdijk, 17 420 m. Z.ZO. Kp. Race, Akkrumdijk. 18 v Mombassa n. Aden. Aldabi, 18 dwars Recife. Altair. pass. 18 Madeira. Alwakl, 18 te Baltimore. Amsteldiep. 19 te Djakarta v. Cheribon. Annenkerk, 10 te Port Kembla Avendskerk, 18 v. Montevideo na Rosarlo. Atlantis. 18 v. Colombo. Aagtedijk. 19 te Boston v. New York. Alchtba. 19 v. Emden n. Lulea. Amstelland, 19 v. Las Palmas. Appingedam, 18 v, Lissabon n. Barcelona. Arkeldijk, 19 v. Havanna te New Orleans. Bangkalan, 17 te Palembang. Baud, 18 v. Bclawan te Singapore. Bonaire, 17 435 m. N, Kp. Orange. Blommersdljk, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Ball, 18 te Suez. Barendrecht, 17 v. New York n. Aruba. Bennekom, 18 v. Manta n. Cristobal. Bloemfontein, 18 te Kaapstad. Camphuys, 18 te Soerabaja verw. Cistula (t), 17 240 m. O. Trinidad. Coryda (t). pass. 17 Bona. Clio. 14 v. Antigua n. St. Kits. Castor. 17 v. Ciudad Balivar n. Trinidad. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. Bon. Caltex The Hague. 18 pass. Kp. Bougaroni. Caltex Utrecht. 18 bij Kp. St. Vincent. Caltex Delft. 19 v. Port Said. Ceram, Dass. 18 Kp, Finisterre. Corilla, Ï8 dwars Massawah. Duivendrecht (t), 17 550 m. W. Freetown. Dorsetshire, 13 V. Frcmantle n. Sydney. Delfshaven. 18 Kp. Verdisce eil. Danae, 19 te R'dam. Erinnat, 17 v. Hongkong n. Miri Eemdljk, 17 350 m. O. Bermuda. Felipes, pass. 17 Z. Bangka. Friesland, ssm. 18 v. Londen n. Stettin. Farmsum, pass. 18 Landsend. Ganymedes, pass. 18 Bcachyhead. Grootekerk. 18 v. Port Soedan n. Aden. Groote Beer. 18 pass. St. John's eil. Hoogkerk. 19 t.e Vlissingen. Helena, 18 v. Curasao n. Aruba. Helicon, 19 te Laguaira. Hercules. 18 v. Malta te Piraeus. Indrapoera, 18 v. Semarang n. Soerabaja. Jagersfontein, 17 280 m- Z. Dakar. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 630 m. Z.ZO, Torre straat. Java, 19 verw. Makassar. Kertosono, 17 v. Port Soedan n. Port Said. Kota Gede, 18 te Djakarta v. New York. Karslk. 17 te Palembang. Katwijk, 17 v. Danzig n. Antwerpen. Kota Baroe. 18 v. Genua n, Port Said. Kota Agoeng. pass 18 Anderhalfgraadkanaal. Leerdam. 17 800 m. O Kp. Race. Lemsterkerk, 18 verw. Dubai. Langlee Scott, pass 17 Gibraltar. Lekkeikerk. 17 te Genua. Lucita (t), 18 v. Heysham n. Glasgow. Langkoeas, 19 verw. Soerabaja. Larenberg, pass. 18 Gibraltar. Leuvekerk. 18 v. Aden n. Muscat. Lindekerk, pass. 18 Gibraltar. Loenerkerk, 18 te Aden. Loosdrocht, 19 v. Bombay te Karachi. ADVERTENTIE bij Een partij mooie zware cretonne, 120 cm breed in 5 verschillende kleu ren, iets beschadigd, tegen de bijzonder lage prijs van per meter Haarlem - Heemstede Zandvoort Leopoldskerk, 19 v. Port Said n. Genua. Meerkerk, 18 te Singapore. Mijdrecht, pass 17 Kp. Frio. Midns, 17 v. Cadiz te A'dam. Maetsuycker, 17 v. Singapore n. Djakarta. Mitra (t), 17 200 m. Z, Fayal. Modjokerto, pass. 17 Vlissingen n, Antwerpen, Mapia, 18 v. Colombo n. Aden. Merwede, 17 v Jacksonville te Houston. Nelly, 16 v. Djakarta n. R'dam. Nigerstroom, 17 v Port Alexahdrlë n Winnebah Noordwijk, 19 v. Philadelphia n. Baltimore. Nestor, 17 v. Hamburg n. A'dam Napoli, 19 te Marseille v. Djakarta. New Australia. 19 v. Port Said. Nieuw Amsterdam. 18 te New York v. R'dam Ondina, 17 v. Alexandrië n. Suez. Orion, 18 te Algiers. Ovula (t), 16 te Cebu V. Ballkpapan. Odysseus, 13 v. Napels te Oran. Oranjestad, 19 v. Trinidad n. Barbados. Otranto, 18 800 m. O.ZO. Guardafui. Polydorus, 18 v, Port Said. Phrontis, 17 te Pladju v. Djakarta, Pygmalion, 17 v. Maracaibo n. Curacao. Parkhaven, 17 190 m. ZW. eil. Palma. Papendrecht (t), 18 720 m. O. Bermuda. Prins Willem III, 17 v Montreal n. Chicago. Prins Willem IV. 18 v. Chicago n Montreal. Prins Willem V, 17 v Buckville te Montreal. Prins Willem v. Oranje. 17 580 m. W Kp. Clear Prins Philips Willem, 16 v. Willemstad n. A'dam Prins Joh. Willem Friso. 18 n. Quebec. Rolula (t), 17 v, Port Said. Ridderkerk, 17 300 m Z. Kp. Palmas. Roebiuh. verw 18 Belawan. Rondo, 18 verw. Calcutta. Raki, 19 Ie Djakarta. Rempöng, 19 t.e Algiers. Rossum, 19 v. R'dam n. Lissabon. Scherpendrecht (t), pass. 17 Flores. Sumatra, 18 te Colombo. Sallnnd, 18 te A'dam v. Buenos Aires. SloterdÜk, 16 te Djakarta, Soestdijk, 17 v New York n Alexandrië. Sommelsdijk, 18 ie Antwerpen, Saparoea, pass. 17 Vlissingen n. A'dam. Schiedijk. 17 v. Bremen te Hamburg. Slaoe, 18 te Djakarta. Silindoeng. 17 rede Kalianget. Stan vac Talang Akar. 17 n. Tj. Uban. Sarpedon. 18 te Puerto Cabello Stad Breda, 17 v. Bremen te Hamburg. Stad Vlaardingen, 17 bij Bergen. Stad Leiden. 17 775 m. O. Belle Isle. Stad Maastricht, pass. 17 Gibraltar. Stad Schiedam, pass. 19 Finisterre. Stad Haarlem, 18 v. Genua n. Bona, Saniarinda, 18 v Calcutta n. Rangoon. Slngkep, 19 te Port Said. Skaugum, 18 te Suez. Slamat, 18 v. Suez n. Bahrein. Sunetta, 19 te Singapore. Stentor, pass. 19 Gibraltar. Sarangan, pass. 18 ZW. punt Borneo. Streefkerk, pass. 18 Rasfartak. Tabinta, 17 te Hollandla v. A'dam. Tawall, 17 v. A'dam n. Indonesië. TJlbadak. 15 te Hongkong. Taria (tl. 17 275 m. NO. Sombrero eil. Tiba, 17 550 m. N.t.O. St. PaiJlsrocks. Tjltjalengka. 17 v. Djakarta n. Hongkong. Tjhnenteng, 14 v Osaka n. Moji. Tiberius, 17 250 m. W. Martinique. Triton, 17 120 m. N. Monaapassage. Tjibodas, 18 v. Hongkong n. Shimizil. TJisndane, 18 v, Singapore n. Hongkong. Trompenberg, 19 te Le Havre v. Charleston. Themisto, pass. 19 Dover. Tegelberg, -pass. 18 Chagos eil. Tosario, pass. 18 Azoren, Venus, pass. 17 Brindisi. Van Heutz, verw. 18 te Singapore v. Hainan. Vivlta, pass. 15 Thursday eil. Veendam, 17 300 m. W. Scillies. Vrljburgh, 17 v. Casablanca te Londen. Vulcanus, pass. 17 Kp. Bon. Volendam, pass. 18 Beachyhead. Westerdam, 17 130 m. Z.t.O. Kp Race. Willem Barendsz, 17 820 m. ZW .Fayal. Waal, 17 pass. Sir. Florida. Willem Ruys. pass. 18 Guardafui. Willemstad, 17 v. Madeira n. Laguaira. Westland, 18 v. Santos. IJsel, pass. 17 Crooked eil. Zwijndrecht, 17 v. Sfax n. Vlaardingen. Zonnewijk, 18 v, Baltimore n. Venezuela. Zijpenberg, pass. 19 Kp, de Gata, ADVERTENTIE merken tegen verstopping FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 19) Het was voor haar een openbaring naar deze stem te luisteren, die met het enthousiasme en de gaafheid van de jeugd en met de diepte en warmte van de ge voelige persoonlijkheid, recht op haar af kwam om in de tuin van haar wezen bloempje na bloempje neer te zetten. Ze had de ogen gesloten en leunde achterover tn de lage stoel. Zonder weerstreven liet ze zich wegdragen op de buiging van Oscar's stem, liet zich aan zijn hand van het ene land naar het andere leiden. Aan dit totale opgaan in deze declamatie werkte ook de donkere kamer mede en de lichtcirkel, waarin de bladen ritselden waaruit de stem opklonk en waarvandaan sfeer na sfeer in de kamer werd gedragen. Ook Gida was zichtbaar ontroerd toen Oscar tenslotte, als ontwaakte hij uit een droom, de laatste bladzijde van het boek had omgeslagen en vragend naar de dames opzag, om daarna haast onhoorbaar zijn tas te openen en het boek erin te laten glijden. Gida zuchtte lang en diep. Toen zij, na enige ogenblikken van diepe stilte, het grote licht aanknipte, werden zij alle drie teruggeroepen in de werkelijkheid. „Wat was dat mooi!' zei Hetty met vreemd-hese stem, zodat ze een paar maal moest kuchen om de zin te kunnen afma ken. Het kwam uit de grond van haar hart. Oscar staarde verwezen met grote dromen de ogen in het niets. Hij was nog niet hele maal zichzelf weer, had zich ook meer moeten laten gaan dan zijn luisteraarsters, omdat hij de creatieve functie vervulde en zij slechts hadden gepoogd zijn scheppingen mee te beleven en te gevoelen. Voor deze volwassen dromer, dit mannelijke kind, waren gedichten waardevoller dan geld of goed, belangrijker dan alle andere dingen, waarvoor de meeste mensen zich dag aan dag afsloofden en elkaar het leven verbit terden. Hij wist van een wereld, die niet van deze wereld is en slechts in deze we reld, de wereld van de droom en van de schoonheid, kon hij leven en zichzelf zijn. Nadien wilde het gesprek niet goed meer vlotten. Hetty en Gida haalden nog wat herinneringen op. De eerste informeerde naar andere leerlingen, die tegelijk op haar les waren. Sommige bezochten de lessen nog altijd, hoewel ze getrouwd waren en moeder van meer dan één kind. Maar anderen, de meesten, waren al lang ver dwenen, uit de studio, uit de stad, sommi gen zelfs uit het land. „Die ene dikke, weet je wel, die met alle geweld vier keer per week balletles wilde hebben, hoewel ze nog geen benen had om gewoon te lopen, laat staan om te dansen? Ken je haar nog?" „U bedoelt Gré Haamsté?" „Juist ja. Nou, die zit al weer drie jaar in Australië Ik heb nog een keer een briefje van haar gehad, maar daarna nooit meer iets gehoord. Ach, je kunt het ook niet allemaal bijhouden. Als je een school hebt is het altijd een komen en gaan van leerlingen en je hebt je handen steeds vol aan degenen, die op een bepaald moment op les zijn". Een uur nadat Oscar was vertrokken nam ook Hetty afscheid. Ze lachte, toen ze haar gastvrouw de hand drukte en deze vroeg of ze nog eens terugkwam voordat ze weer naar „de, rimboe" terugkeerde. „Ik weet het nog niet. Ik mag niet zo veel op bezoek van moeder. Altijd veel wandelen, veel eten en vroeg naar bed. Maar misschien kan ik haar nog een keer vermurwenIk bel u dan nog wel even op. Heb het in ieder geval erg prettig ge vonden weer eens wat met u te babbelen. Ach er was een trek van ontdaan heid op haar smalle gezichtje „nu heb ik helemaal vergeten Oscar te bedanken voor zijn declamatie, terwijl ik er nog wel zó van heb genoten". „Geeft niets hoor", zei Gida. „Als hij de volgende keer komt doe ik het wel voor je". Op de avond van het gesprek tussen het jonge predikantsvrouwtje en haar vroe gere balletlerares, zaten in Schellingen, in het lege huisje op de heuvel, twee mannen tegenover elkaar. Ernstige dingen moesten zij hebben besproken, dat was hen aan te zien. Beiden deden nu en dan een afwezige trek aan hun sigaar en de stiltes tussen de over en weer gewisselde volzinnen werden langer naarmate de avond vorderde. Japik had om de rook te verdrijven een zijraam opengezet. De bijna geheel achter de kim gezonken zon verlichtte met haar laatste gouden stralen flauw de kamer, aan alle dingen daarin een onwerkelijke glans verlenend. „De eerste maanden waren het moei lijkst", vervolgde Japik zijn relaas, terwijl de predikant zwijgend voor zich uit staar de. „Ik heb vergetelheid gezocht in de drank, al wist ik, dat de drank niets oplost. Maar ik moest de tijd doden en de eerste weken zijn in zo'n geval het ergste. Mijn wereld was uiteengeslagen; de weg naar een andere wereld voorlopig versperd. Dui zendmaal heb ik mijzelf voorgehouden, dat het dwaasheid was het beeld van een vrouw, even sterfelijk en feilbaar als ik zelf was, zó hemelhoog uit te heffen boven alle andere dingen en mensen. Duizendmaal tegen mijzelf gezegd, dat er wel een ander zou komen, zou kunnen komen, even lief en mooi, even rein en onbevangen als zij was Maar ook duizendmaal heb ik mijzelf moeten bekennen, dat het drogredenen waren, zwakke verschansingen, die een listig verstand trachtte op te werpen tegen de vloedgolf van een buiten zijn oevers getreden gemoed. Totdat tenslotte, na jaren van strijd en zwerven, de rust van binnen terugkeerde en het bevrijdende inzicht be gon door te breken, dat het wellicht een vingerwijzing van het leven kon zijn. Dat ik misschien hieruit de inspiratie moest putten voor mijn werk. En pas vanuit die periode dateren de boeken, waarvan ik durf te zeggen, dat ik er alles in heb gege ven, v/at ik bij machte ben te geven, dat ik er mij totaal in heb ontledigd en daarom mijn leven niet als onnut hoef te beschou wen, wijl het aan duizenden van mijn medemensen uren en avonden van innerlijk genieten heeft gebracht en duizenden an deren heeft stilgezet op hun weg van dom me dadendrift of goedkoop en slecht plezier. Niet veel brieven ontvangt een schrijver van de lezers van zijn boeken. Men moet al heel wat neerschrijven, wil het een lezer naar de pen doen grijpen. Maar de enkele brieven, die ik kreeg, waren van een ont roerende dankbaarheid en stil-makende bewondering. Uit deze weinige reacties heb ik de moed geput om verder te gaan. Ik heb ingezien, dat de strijd niet hopeloos is, dat aan sommige mensen nog eer te behalen is, dat er nog exemplaren zijn, die denken kunnen en willen en zich de moeite willen getroosten langs de moeizame weg van veel overpeinzingen zich een wereld- beschrouwing te veroveren, die niet meer van dag tot dag verandert, maar in wezen onveranderlijk is en algemeen geldig, die aan het hart vrede en aan het verstand bevrediging geeft en in staat stelt de slagen van het lot met de glimlach van het weten te incasseren. Voor dezulken werk ik. Niet voor de massa. Wie de hele mensheid wil verlossen, zal vroeg of laat tot de ontdek king komen zijn paarlen voor de zwijnen te hebben geworpen en hij zal aan eigen streven aan de hopeloosheid van de zich zelf opgelegde taak, ten onder gaan. Daar om staat ook in de bijbel, in uw bijbel..." en de zwerver zag even op naar de predi kant, als om zich er van te overtuigen, dat zijn woorden tot hem zouden doordringen, „daarom staat er ook in uw bijbel, dat er „blijdschap is in de hemel over één zon daar, die zich bekeert". „En nu ik dan weet, dat dit dorp niet langer mijn tehuis kan zijn, omdat zij. voor wie ik gevlucht ben, geheel buiten haar wil door de loop van het lot naar hier is gekomen, samen met u, nu is de tijd ge komen om op te breken. Het kan niet nodig zyn daarover met u, die deze dingen be grijpt en aanvoelt, veel te spreken. Ik voor mij heb de eenzaamheid, wanneer ze op mij af kwam, nog nimmer ontvlucht. Ik ben er altijd middenin gesprongen, liever dan lafhartig te pogen om te behouden wat niet meer te behouden was Uw beider leven moet nog beginnen. Het staat nog niet in de zomer. Het mijne neigt naar de herfst. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6