Haarlems Dagblad Minister-president Pleven gaf overzicht van benarde situatie Zuid-Koreanen reeds voorbij het geheel veroverde Pjongjang Zwakke gezondheid noopt Sir Stafford Cripps tot het opgeven van zijn ondankbare taak 65e Jaargang No. 19684 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuiüer Buitenspaarne 12, Tefef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 20 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©ptecljte tjaarlemec^e Courant (3(!nno ï6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Indochina in het Franse parlement Herdenking van gevallenen der laatste veldslagen PARIJS, 19 October (Reuter) Don derdag is het debat in de Franse Nationale Vergadering over Indochina begonnen. Premier René Pleven heeft een verklaring afgelegd, waarin hij verklaarde dat „de Vietminh tenminste twintigduizend man troepen gezonden heeft naar militaire op leidingskampen, die zich juist aan de Chi nese zijde van de grens bevinden". „De in China opgeleide Vietminh-rebellen keren met hun 'daar ontvangen wapens naar Tonkin terug", aldus Pleven. „Deze Viet- minh-bases zijn voor ons onaantastbaar, daar zij zich in China bevinden. Het con tact tussen de Vietminh in Indochina en haar bases in China heeft vooral plaats te Cao- bang, nabij de Chinese grens. De Vietminh heeft hier een weg aangelegd, waardoor zij in staat was een omtrekkende beweging om Caobang te maken. Zodra Frankrijk over aanwijzingen be schikte dat de Chinezen met de Vietminh samenwerkten, heeft het de geallieerden om hulp verzocht bij het leveren van wa pens. De gevraagde wapens beginnen nu aan te komen en er zal steeds meer komen. Indien de strijdkrachten der opstande lingen, die ons thans bestrijden, met bui tenlanders zouden worden versterkt, zou het gehele Indochinese vraagstuk een ander aanzien krijgen. De Franse expeditionaire macht in Indo china, die is samengesteld uit Fransen en Vietnamezen, is thans 166.000 man sterk. Bovendien beschikken wij over 126.000 man Vietnamese hulpstrijdkrachten" Frankrijks premier verklaarde verder nog dat thans militaire overwegingen voor rang moesten hebben boven de politieke, „een toestand, die moet blijven bestaan, totdat wij ons overwicht te velde hebben herwonnen". Vervolgens gaf Pleven een uiteenzetting van de Franse strategie in Indochina. „Wij moeten", verklaarde hij, „geen kunstmatige grensstellingen meer willen bezetten, doch de vijand dwingen zijn bevoorradingslinies uit te strekken, zodat hij dezelfde moeilijk heden met het onderhouden van zijn ver bindingen zal ondervinden, welke tot nu toe ons alleen beschoren zijn geweest". Daarop gaf de Franse minister-president een uitgebreid verslag van de strijd te Caobang op negen October, toen Viet- minh-opstandelingen een sterke Franse strijdmacht in een hinderlaag wisten te doen lopen. „Wij verloren",, verklaarde Pleven met een stem, waarin diepe ontroe ring viel te beluisteren, „75 officieren, 292 onderofficieren en 2839 manschappen. Wij welen nog niet, hoeveel van hen. gewond of krijgsgevangen zijn gemaakt. De vijand had te Coabang het voordeel van nauw con tact met zijn bases over de Chinese grens, die wij niet konden aantasten. De Viet minh heeft van haar kant in de strijd bij Coabang buitengewoon zware verliezen geleden". Toen Pleven was uitgesproken, verhieven de afgevaardigden zich van hun zetels en namen staande een minuut stilte in acht .ter nagedachtenis van de bij Coabang gevalle nen. Slechts de communistische volksver tegenwoordigers bleven zitten. Naar de UNO Het debat werd gehouden tegen een achtergrond van suggesties in verantwoor delijke kringen, dat een militaire actie al leen het Indochinese probleem niet kan oplossen. In de socialistische partij wordt steeds meer de eis gesteld, dat de gehele kwestie aan de UNO wordt overgedragen. Men uit openlijk zijn twijfel over de vraag, of het huidige militaire plan, om van de Chinese grens terug te trekken en de strijd uit te vechten in de rijstvlakten van Hanoi, kan worden uitgevoerd. Linkse voorstellen tot het openen van vredesonderhandelingen met de opstande lingen in Indochina werden verworpen, evenals een communistische motie waarin onmiddellijke vredesonderhandelingen met Ho Tsji Minh en terugkeer van het Franse expeditiekorps naar het vaderland werden voorgesteld. Tenslotte nam de vergadering met 353 tegen 215 stemmen een motie der meer derheidspartijen aan, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de bekwaamheid van de regering, alle noodzakelijke stap pen te nemen om de Franse troepen in Indochina te helpen. Amerika bekent schuld Vliegtuigen op Russisch vliegveld aangevallen De Verenigde Staten hebben Donderdag in een brief aan de secretaris-generaal van de UNO hun verontschuldigingen aangebo den voor een aanval van twee Amerikaan se straaljagers op Sovjet-Russische vlieg tuigen, die op het vliegveld van Soechja Retsjka bij Wladiwostok waren gestation- neerd. In de brief, die door de Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Austin, was geschreven, wordt verklaard, dat de Ver enigde Staten als blijk van goede trouw bereid zijn de veroorzaakte schade te ver- ;oeden. De grootte van het bedrag moet worden vastgesteld door een commissie van de UNO of door een andere passende procedure. Op de eis van de Russische regering, dat de verantwoordelijke personen zullen wor den bestraft, wordt in de brief meegedeeld, dat de commandant van de groep waartoe de straaljagers behoorden, van zijn com mando is ontheven, terwijl stappen zijn genomen om disciplinaire maatregelen te gen de twee betrokken piloten te nemen. Truman verloor zijn glimlach „Op Wake waren twee eerlijke mannen bijeen" WASHINGTON, 19 October. (Reuter). President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat er tus sen hem zelf en generaal MacArthur geen onenigheid bestaat over Formosa. De kwestie is vijf weken geleden opgelost, zo verklaarde hij. De president gaf generaal MacArthur toen instructie een verklaring over zijn standpunt ten aanzien van Formosa in te trekken. De president verklaarde, dat hij met MacArthur Aziatische problemen had be sproken, waaronder de kwestie van een vredesverdrag voor Japan, herstel van Korea en de toestand in Indo-China. Hij liet zich hier niet verder over uit. Truman bevestigde noch ontkende direct, dat de kwestie-Formosa op de bijeenkomst met generaal MacArthur was besproken. MacArthur had in zijn verklaring van vijf weken geleden gezegd, dat Amerika niet moet toestaan, dat Formosa „in vijan delijke handen" valt. De regering verklaar de, dat de UNO de kwestie van de toe komst van Formosa moest oplossen. De president gaf blijk van ongewone tekenen van boosheid over de vragen van correspondenten over de conferentie met generaal MacArthur. Toen een correspon dent hem vroeg, of hij en de generaal het geheel eens waren over Formosa, sloeg de president met zijn vuist op de tafel en verklaarde, dat het jammer was, dat som mige verslaggevers niet konden begrijpen, aat er twee eerlijke mannen bijeen waren gekomen. De conferentie op het eiland Wake was een groot succes, aldus Truman. Er waren geen verschillen van mening. Toen hem gevraagd werd of Amerika Formosa werkelijk zou verdedigen indien het werd aangevallen terwijl de UNO nog niet over zijn status had beslist, antwoord de Truman, dat er geen reden was geweest die kwestie op Wake te bespreken. Over deze kwestie zou worden beslist, wanneer zij zich opdrong. In de nacht van 30 op 31 Juli heeft de 32-jarige Amsterdammer C. E. in de Pater- nostersteeg te Amsterdam de 33-jarige J. D. uit Muntendam door revolverschoten ernstig gewond. De rechtbank heeft D. thans tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hetzelfde tafereel dat wij kortgeleden nog in Znid-Korea zagen, speelt zich thans in Indochina af. Lange rijen inwoners van Langson verlaten met enkele schamele bezittingen hun woningen, op weg naar veiliger oorden, daar een hevige veldslag tussen Franse troepen en nationalisten dreigt. -«aifcê Prinses Margaret heeft in de grote hal van Earl's Court te Londen een automobiel tentoonstelling geopend, waar de laatste producten van de Engelse automobielindustrie worden getoond. Een overzicht van de hal met de sierlijke modellen, welke dc harten der autoliefhebbers sneller zullen doen kloppen. Amerika verloor tot 13 October ruim 26.000 man Hel woord is aan. Democritus: Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleister plaatsen. Automobilist reed na aanrijding door Marktkoopman kwam om het leven De 51-jarige marktkoopman H. Hoeks uit Assen is Woensdagavond om kwart voor twaalf, toen hij met zijn bakfiets van de Zuidlaarüer markt naar zijn woonplaats terugkeerde, aangereden door een auto. Hoeks werd zo ernstig gewond dat hü ter plaatse overleed. De bestuurder van de auto is zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, in snelle vaart weggereden. Op de plaats van het ongeluk: vond de politie een afgebroken portierkruk en glas scherven van een koplamp. Zij wist korte tijd later de auto in een garage te Assen op te sporen. De bestuurder had opdracht gegeven de beschadigingen te herstellen. Hij was niet naar huis gegaan, zodat de politie vermoedt dat hij zich schuil houdt. Voor het kind, door het kind De Noord-Koreaanse hoofdstad Pjong jang is thans geheel veroverd. Britse troe pen marcheerden hedenmorgen Pjongjang van het Westen uit binnen. Tevoren was een Zuid-Koreaanse formatie, de zevende divisie, uit het Noord-Oosten binnenge trokken. De Amerikaanse cavaleriedivisie en de Zuid-Koreaanse eerste divisie dron gen Donderdag de stad binnen. Amerikaanse vliegtuigen, waarvan enkele opereerden van een vliegveld bij Pjong jang, dat slechts 18 uur tevoren was ver overd, hebben aanvallen gedaan op Noord- Koreaanse colonnes, die uit Pjongjang naar het Noorden vluchtten. Een colonne van de Zuid-Koreaanse eerste divisie is door Pjongjang naar het Noord-Oosten verder gerukt en bevindt zich volgens de laat-ste berichten onge veer 11 km. ten Noord-Oosten van de stad, in een gunstige positie om de vluchtende Noord-Koreanen de pas af te snijden. Een woordvoerder van het Zuid-Ko reaanse leger verklaarde vandaag, dat vol gens mededelingen van burgers uit Pjong jang leden van de Noord-Koreaanse rege ring zich naar Hoetsjon, ongeveer 160 km. ten Noord-Oosten van Pjongjang, hadden begeven. De Zuid-Koreaanse regering heeft haar munt in het gehele bezette deel van Noord-Korea ingevoerd. Waarnemers geloven, dat de strijd om Pjongjang de laatste belangrijke veldslag zou zijn. De Noord-Koreanen zullen wel licht trachten meer nabij de grens met Mandsjoerije stand te houden en daar een verdedigingsgebied te vormen. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft bekend gemaakt, dat op 13 Oc tober de Amerikaanse verliezen in Korea 26.083 manschappen bedroegen, namelijk 4.036 doden, 17.711 gewonden en 4.336 ver misten. Sovjet-Unie niet in de UNO-veiligheidscommissie China wel, doch welk China? LAKE SUCCESS, 19 Oct. (Reuter). De politieke commissie der UNO heeft Donderdag met vijftig tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen het gehele zeven- mogendheden-plan voor „verenigde actie voor de vrede", volgens hetwelk de alge mene vergadering bevoegdheid krijgt maat regelen te nemen ingeval van aggressie. goedgekeurd. De commissie keurde met vijftig stem men tegen nul bij vijf onthoudingen de aan beveling goed, dat de volgende landen deel zullen uitmaken van de commissie, welke methoden voor het vestigen van collec tieve veiligheid in de gehele wereld moet bestuderen: Australië, België, Birma, Bra zilië, Canada. Egypte, Engeland, Frankrijk, Joegoslavië, Mexico, de Philippijnen, Tur kije, Venezuela en Amerika. De Sovjet-Unie en haar aanhangers na men niet aan de stemming deel. De politieke commissie benoemde een commissie van veertien landen, die een wakend oog moet houden op de gevaarlijke gebieden in de wereld en aggressie moet trachten te voorkomen. De vijf grote mo gendheden maken deel uit van deze com missie. Er werd niet gespecificeerd wie China zal vertegenwoordigen. Een voorstel van de Sovjet-Unie om in plaats van „China" te lezen „Volksrepubliek China" werd met 41 tegen zeven stemmen bij tien onthoudingen verworpen. Bij de stemming over het gehele plan stemden de Sovjet-Unie en de vier landen van gelijke gezindte tegen. Argentinië, India en Syrië onthielden zich. Het plan moet thans nog door de Algemene Verga dering worden goedgekeurd. Prof. A, A. Verdenius overleden Op 74-jarige leeftijd is te Arnhem over leden prof. A. A. Verdenius, hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkunde de Amsterdamse universiteit. Prof. Verdenius werd op 7 Maart 1876 in Drachten geboren. Na opgeleid te zijn voor onderwijzer deed hij staatsexamen on studeerde vervolgens in Amsterdam Nederlandse letteren. In 1917 verkreeg hij de doctorstitel. In 1933 werd hij benoemd tot hoogleraar. Hugh Gaitskell volgt hem op Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, is om gezondheidsredenen afgetreden. Hij zal ook zijn zetel in het Lagerhuis opgeven. In een brief aan premier Attlee betuigt Sir Stafford zijn spijt over de noodzakelijk heid van zijn stap. Hij verklaarde nadruk kelijk dat Iiij de Labour Party en de rege ring krachtig zal blijven steunen. Tot zijn opvolger is de Engelse minister van Economische Zaken, Hugh Gaitskell, benoemd. Bevrijd van de zware lasten die hem drie jaren lang op de schouders drukten de lasten van een soms hopeloos lijkende financiële politiek in het na-oorlogse Enge land verlaat Sir Stafford Cripps zijn post in het Britse ministerie. Hugh Gaitskell, piinister van Economische Zaken, volgt hem op. Attlee heeft in zijn antwoord de hoop uitgesproken, dat Sir Stafford na een jaar rust weer geheel hersteld zal zijn en dat de regering dan opnieuw een beroep op hem kan doen. Cripps, die 61 jaar is, was de laatste tijd voortdurend overwerkt. Hij keerde deze week van een korte rustkuur uit Zwitser land terug, doch zijn artsen hebben hem geadviseerd ten minste een jaar in zijn landhuis te blijven wonen. Gedurende de drie jaar van zijn econo misch beleid heeft de „IJzeren kanselier", zoals Cripps werd genoemd, het Engelse volk hogere belastingen opgelegd, om het hoofd te bieden aan de grote financiële eisen die in de na-oorlogse tijd aan het land werden gesteld, dan ooit te voren het geval is geweest. Daarbij heeft hij zeker niet zijn belang gezocht, want Sir Stafford verdien de, voordat hij zijn politieke carrière be gon, als advocaat heel wat meer dan nu als minister. Hij werd in 1939 uit de Labour Party gezet, omdat zijn zeer linkse inzichten niet strookten met die van de partijleiding, waartegen hij een felle oppositie voerde. Hij voerde verschillende belangrijke re geringsmissies uit en was van 19401942 ambassadeur te Moskou. In 1945 werd hij weer tot de Labour Party toegelaten. De opvolger Hugh Gaitskell, die 44 jaar oud is en ie Oxford economie heeft gestudeerd werd in Maart van dit jaar minister van Economi sche Zaken, na sedert 1947 minister van Brandstoffen en Energie te zijn geweest. Hij trad op als vertegenwoordiger van En geland op de bijeenkomsten van de organi satie voor Europese economische samen werking. Tijdens Cripps' ziekte nam hij diens functie waar. Hij wordt beschouwd als een van de leidende intellectuelen van de La bour Party. De nieuwe minister van Financiën, die de afgelopen tien dagen Amerika en Canada heeft bezocht wordt morgen te Londen te rug verwacht. In de Verenigde Staten zou hij overeenstemming hebben bereikt over de mate, waarin de Amerikaanse regering hulp zou verlenen voor Engelands herbe wapening. Hij blijft tevens minister van Economische Zaken en zal Cripps' politiek zonder radicale veranderingen voortzetten. Landbouwconferentie der Benelux heden begonnen (Van onze correspondent in Brussel) Heden begint te Luxemburg de ministe riële Benelux-conferentie, welke uitslui tend aan het agrarische probleem is gewijd. In tegenstelling met de verwachting zullen ook de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën er aan deelnemen, wat wijst op het groot belang dat aan een over eenkomst in deze sterk gecontroverseerde landbouw-kwestie wordt gehecht. Voorna melijk dan door Nederland, dat de land- bouw-export naar België wenst op te voeren. Zoals reeds eerder door de experts der beide landen was uiteengezet, is het ver schil tussen de Nederlandse en Belgische landbouwkoslprijzen 30 procent. De Belgen, die in het algemeen erkennen dat hun landbouw een achterstand heeft op Neder land, zijn echter van oordeel dat een groot gedeelte van hei 30 procent kostprijsver- schil te verklaren is door het in Nederland gevoerde landbouwbeleid, dat via het land- bouw-egalisatiefonds de Nederlandse prij zen kunstmatig laag houdt. De Belgen willen daarom vast houden aan het door de drie Benelux ministers van Landbouw op 7 Mei 1949 ondertekende protocol, waarbij het invoerende land zijn binnenlandse markt mag beschermen. Het ziet er naar uit, dat er een oplossing kan worden gevonden in die zin, dat Ne derland het protocol van 1949 voorlopig nog erkent, mits het soepeler wordt ge maakt en het ook door België wordt be schouwd als een overgangsrégime naar een vrije Benelux-eenheidsmarkt voor agrari sche producten. Edna St! Vincent Millay overleden Donderdag is de Amerikaanse dichteres Edna St. Vincent Millay in haar woning overleden op 58-jarige leeftijd. Zij kreeg in 1923 de „Pulitzerprijs" voor poëzie. Van haar meisjesjaren af schreef zij ge dichten. Haar werken werden zeer goed ver kocht Haar echtgenoot, die verleden jaar stierf. \yas de in Nederland geboren impor teur E. J. Boissevain. Na zijn huwelijk in 1923 trok deze zich uit zijn zaken terug om de secretaris van zijn vrouw te worden. INDONESISCHE ARBEIDERSPARTIJ BIJ DE COMMUNISTISCHE PARTIJ De Indonesische arbeiderspartij, de Par- tai Buruh Indonesia, heeft zich aange sloten bij de Indonesische communistische partij. Volgens de Indonesische radio is dit door het bestuur van genoemde partij bekend gemaakt. Het landleger verloor 22.838 man. de mariniers 2.880, de marine 196 en de lucht macht 169. Een officier van de Amerikaanse ge heime dienst te Tokio heeft de verliezen der Noord-Koreanen aan doden, gewonden en krijgsgevangenen sinds het begin van de strijd als 255.000 opgegeven. Hij schatte de sterkte van de Noord-Koreaanse strijd macht boven de 38ste breedtegraad op 70.000 man. Een stafofficier deede mede, dat 150 guerilla-strijders Woensdagavond een plaats slechts 48 km. ten Noorden van Poesan hadden overvallen. Hij voegde er aan toe, dat Amerikaanse veiligheidstroe pen in Zuid-Korea- een nieuw offensief hadden ingezet om de laatste nesten van Noordelijk verzet op te ruimen. Het Zuid-Koreaanse radiostation van Poesan beweerde Donderdagavond, dat de Noord-Koreaanse minister-president opperbevelhebber der Noord-Koreaanse strijdkrachten, Kim Ir Sen, met zijn rege ring naar Mandsjoerije is uitgeweken om voorbereidingen te treffen voor een win- tercampagne. Eigen mening kost 2% jaar in Oost-Duitsland Paul Zeibig, een inwoner van Oost- Berlijn, had openlijk verklaard dat de Zondag in Oost-Duitsland gehouden ver kiezingen „het grootste bedrog vormen, dat ooit heeft plaats gevonden". Voorts bad hij als zijn mening te kennen gege ven dat de president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, „een verrader van de ar beiders" is. Zeibig is voor een Oost-Berlijns ge rechtshof gedaagd en tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nederlander in België beroofd De 26-jarige heer A. Leufkens uit Den Haag, vertegenwoordiger van een Neder landse firma, is in het gehucht Soud l'Ab- baye in België aangevallen door twee man nen, die uit een auto sprongen. Zij beroof den hem van zijn portefeuille met papieren en een bedrag van 3500 franc. De heer Leufkens werd enige tijd later door voor bijgangers bewusteloos op de weg aange troffen. Generaal Kruis naar Washington vertrokken De chef van de Generale Staf. mr. H. J. Kruis, is van Schiphol naar Washington vertrokken. De generaal maakt deel uit van de Nederlandse delegatie voor de conferentie van ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch pact, die de volgende week in Washington wordt ge houden. Huis-aan-huis-actie voor kinderpostzegels Morgen, Zaterdag is het een belangrijke dag voor 250.000 leerlingen van tal van onderwijsinrichtingen in ons land. Dan zul len hun namelijk door de leerkrachten be- stel-enveloppen worden uitgereikt met zakjes kinderpostzegels 1950 en mapjes dierenkaarten, kinderkaarten, Kerst- en Nieuwjaarskaarten, waarop zij tijdens een huis-aan-huis-actie, genaamd „Door het kind voor het kind" gedurende vier dagen bestellingen zullen opnemen. Op ieder adres, waar een bestelling wordt ge plaatst, zal een biljetje worden afgegeven, dat op raam of deur kan worden geplakt. Na 13 November zal het bestelde aan de genoteerde adressen worden afgeleverd en zullen tegelijkertijd de verschuldigde be dragen v/orden geïnd. Ambtenaar verdacht van verduistering van 10.000 Negen maanden gevangenisstraf eiste gisteren de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 44-jarige ar chitect ir. K. uit Deventer, aan wie ten laste was gelegd, dat hij als ambtenaar bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een bedrag van 10.000 had verduisterd. J. Oudegeest ten grave gedragen Onder buitengewoon grote belangstelling is Donderdag op de begraafplaats Rhijnkof te Leiden het stoffelijk overschot van de heer J. Oudegeest, een der voormannen van de oude SDAP, ten grave gedragen. Tot de velen, die zich in de aula hadden verzameld, behoorden minister-president dr. Drees, de heren H. Oosterhuis en E. Kupers van het NVV, de heer Jan van Zutphen, oprichter van „Zonnestraal", staatsraad ir. J. W. Albarda, oud-minister ir. H. J. Vos, voorts vertegenwoordigers van de Vrouwenbond van de P.v.d.A., de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Trampersoneel, de Stichting van de Arbeid en voorts vele afgevaardig den van partij, vakbeweging en culturele instellingen. In de rouwstoet werden tal van vaandels en vlaggen, waarvan vele omfloerst waren, meegevoerd. Op het ogenblik dat de kist met het stof felijk overschot de aula werd ingedragen, zong „De Stem des Volks" uit Leiden: „Aan de Strijders". In de aula spraken dr. F. F. de Bruyn, namens de directie der Nederlandse Spoor wegen, G. Joustra, namens de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Trampersoneel, de heer H. Oosterhuis namens het NW, E. F. Albrechts, secretaris van de P.v.d.A. en de heer J. S. van Mameren, namens de afdeling Oegstgeest van de P.v.d.A. Bij de groeve zong „De Stem des Volks" „Morgenrood" van Otto de Nobel. Een zoon van de overledene dankte voor de grote belangstelling en het medeleven, uit het gehele land ondervonden. HET WEER AFCEBEELD Het hoge drukgebied boven Noord Frankrijk neemt nu langzaam in betekenis af. Een nieuw hoge drukgebied dat Donderdag op de Oceaan was gelegen trok naar Schotland. Tussen beide hoge dr uk-ge bieden treft men een front aan dat de warme en vochtige lucht ivaarin ook ons land zich bevindt, scheidt van min der zachte en droge lucht, die van hogere breedten naar de Noordzee en Zuid Scandinavië is gestroomd. Dit front dat langzaam naderbij komt kan Zater dag ons land bereiken. De depressie voor de kust van Noorwegen beweegt zich nu maar langzaam in Noord Oos telijke richting. Weerbericht IETS LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.NJVI.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met later bijna overal opklaringen. Aanvankelijk in het Zuiden van het land hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Noord. Iets lagere temperaturen. 21 October: Zon op 7.14 uur. onder 17.34 uur Maan op 16.20 uur, onder 1.57 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrgdag 20 October Hoog water- 11.43 uur Laag water: 6.51 en 19.25 uur. Zaterdag 21 October Hoog water: 0.16 en 12.52 uur. Laag water: 8.25 en 20-33 uur. I<?TEMP£RA7UUR 1005 ISOBAAR MlASCPUK V' CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEICINGSLIJN-FRCNT-TuSSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN O IT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1