Haarlems Dagblad Defensie Franse regering gedwongen tot debat over Duitse herbewapening Het net is dichtgetrokken in Noord-Korea, aldus MacArthur 65e jaargang No. 19685 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. HoofdredacteurRobert Peereboom Zaterdag 21 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©ptccbtc Igaariemstijc Courant (tram f656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom WIJ HEBBEN een nieuwe minister van Oorlog en Marine en hij is een finan cier. Mr. s'Jacob is secretaris-generaal van het'departement van Financiën geweest; hij heeft ook andere belangrijke taken op dit terrein vervuld. Dit lijkt een overwe- oin<» van belang. Als deze financier erin zou" slagen een beleid te voeren, waarbij de aan leger en vloot bestede geldsommen Zo nuttig en voordelig mogelijk werden gebruikt, zou dat zeer heilzaam zijn. Er is dezer dagen aan herinnerd dat ongeveer een kwart van de uitgaven op de staats begroting defensie betreft. Het begrotings beeld voor 1951 is bovendien verre van bemoedigend. Er is een tekort van 117 millioen geraamd en minister Lieftinck heeft nu al doen weten dat op een meer dan tweemaal zo hoog tekort gerekend zal moeten worden. Dat zulke verslechtering van de positie in uitzicht wordt gesteld wordt veroorzaakt door de eisen, die juist aan Defensie worden gesteld. De oorlog in Korea heeft het Westen in beroering »ebracht ten aanzien van versterking der Westelijke verdediging. Het Nederlandse aandeel daarin zal zich doen gelden. Er is le dien aanzien door een der bladen (de N. R. C.) een verklaring verondersteld van de keuze van mr. s' Jacob een man van het departement van Financiën die in derdaad aanvaardbaar lijkt. Een contact tussen het beleid van Financiën en dat van Defensie is nu gelegd; minister Lieftinck zal met meer vertrouwen de noodzaak voor uitgaven voor de landsverdediging erken nen nu zijn oude medewerker daarvoor aansprakelijk is. Die oude medewerker zal zijnerzijds met het beleid van minister Lieftinck rekening houden en is bovendien volkomen ingewerkt in de financiële staat van zaken. Met dit begin is een nuttig, doeltreffend en zuinig beheer van de honderden millioe- nen, die Defensie kost, nog niet verzekerd. Een nieuw-benoemde minister kan dat ook niet in enkele weken of maanden bereiken. Hij zou, om het te bereiken, een geest van efficiency moeten wekken die allen, onder hem gesteld, zou moeten gaan vervullen. Dit kost tijd en veel arbeid; het vergt daar bij veel onderzoek en waar nodig herzie ning en verbetering van bestaande organi satie. Het is een geduchte taak, vooral waar het zaken als deze betreft. Maar een hope loze onderneming is het zeker niet en dat de houding en de opvattingen van de man aan de top zich op den duur in alle lagen en rangen van de organisatie zullen doen gevoelen, staat vast. Het is maar de vraag of dit in toenemende mate en met voldoen de herziening van bestaande organisatie zal geschieden. In ieder bedrijf doen de opvat tingen en de werkwijzen van de man-aan- het-roer zich tot in alle rangen gelden. Dat betreft niet alleen economie in het beleid, maar ook andere zaken, die minstens even belangrijk zijn: de ijver waarmee de dag taak vervuld wordt, het initiatief dat nieu we wegen zoekt en verbeteringen uitvoert, ook de bereidwilligheid tot samenwerking met anderen en de mate van wederzijds begrip die daarbij wordt getoond. Feit blijft dat in het particuliere bedrijf, soepeler en bewegelijker in zijn organisatie en in zijn economische mogelijkheden steeds beïn vloed door het weten,'dat het op straffe van ondergang moet zorgen de tering naai de nering te zetten, altijd met meer effi ciency gewerkt zal worden en reorganisa ties ook veel sneller tot uitvoering zullen komen. Dit sluit niet uit dat ook in over heidsdiensten belangrijke resultaten kun nen worden bereikt. Niet alleen in ge meente- en provinciale diensten, maar ook in staatsdiensten heeft men dat kunnen waarnemen; de verschillen tussen onder scheidene diensten zijn ook meermalen gebleken. Wij zijn de gevalgen van het optreden van minister s' Jacob daarom met belangstelling tegemoet. Als hij in zijn leven een periode had gekend, waarin hij aan de leiding van een particulier bedrijf deel genomen zou hebben, zouden wij nog hoopvoller gestemd zijn. Niet zozeer uit een soort chauvinisme, een soort partijdigheid ten aanzien van het particuliere bedrijf als wel uit pure mense lijke ervaring, die niet alleen in Nederland maar ook in andere landen is opgedaan en treffende overeenkomst heeft getoond. Deze minister is in elk geval econoom en financier. Dat mag dan ook wel, waar zulk een groot deel van de enorme Neder landse belastingheffingen aan zijn beheer is toevertrouwd. Fiscale hervorming bij onze Zuiderburen (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van financiën heeft meegedeeld dat het staatsbudget voor 1951 uitgaven voorziet ten bedrage van 63,7 milliard francs of 4,9 milliard gulden. Daar staat een raming aan inkomsten tegenover van 63,8 milliard francs, zodat er op het gewone budget een tegoed is van circa 100 millioen francs. De memorie van toelichting legt de na druk op het feit, dat België thans niet meer kan rekenen op speciale inkomsten, welke voortvloeiden uit de Duitse herstelbeta lingen en de onder beheer staande Duitse goederen. Daardoor zal de Belgische schat kist twee milliard francs moeten derven. Een meevallertje voor de minister van financiën, de bekende hoogleraar in fiscaal recht, prof. J. van Houtte, is het feit dat de werkloosheid in België tenminste volgens de vooruitzichten in 1951 onge veer 800 millioen francs minder aan steun zal kosten en de subsidies nogmaals met 1.7 milliard frc. konden worden verminderd. Maar anderzijds wordt het gewone leger- budget met 1,5 milliard francs verhoogd, het buitengewone met 5 milliard francs. Bovendien heeft de regering beloofd de ouderdomspensioenen te verhogen tot circa 24.000 *francs per jaar of 152 gulden per maand voor de gewone rechthebbenden, en dit gaat aan de schatkist 525 millioen francs kosten. Tenslotte is het een wikken en wegen geworden, waaruit dan toch een evenwichtig budget is voortgekomen, al thans in theorie, want zoals het met alle staatsbegrotingen gaat: men weet pas en kele jaren later of zij in evenwicht waren of niet, daar een aantal inkomsten lang op zich laten wachten, terwijl sommige uit gaven, bijvoorbeeld die voor openbare wer ken, eerst op het volgende budget gaan wegen. Russische nota maakte diepe indruk PARIJS, 20 October (Reuter) De Franse socialisten hebben Vrijdagavond, een week voor te Washington onderhande lingen over Duitse herbewapening be ginnen, een speciaal debat over Duitse her bewapening geëist, voordat Jules Moch, de minister van Defensie, naar Washington vertrekt. Zij zullen eveneens vragen om stemming over een motie over het Duitse vraagstuk, voordat er over het wetsontwerp betref fende de verlenging van de militaire dienst plicht tot achttien maanden wordt gedebat teerd. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering wenst even eens een debat en een stemming voor het begin van de onderhandelingen te Washington. De regering is er mee accoord gegaan, dat er een debat zal worden ge houden. In de wandelgangen wordt verklaard, dat de meerderheid der socialisten vijandig staat tegenover Duitse herbewapening. Maandag zal een speciale bijeenkomst van de regering worden gehouden om het officiële regeringsstandpunt ten aanzien van de West-Duitse herbewapening vast De nieuwe Engelse minister van Financiën, Hugh Gaitskellopvolger van Sir S Cripps. Duitse delegatie is vóór het plan-Schuman Een lid van de Duitse delegatie, welke deelneemt aan de onderhandelingen over het plan-Schuman, de heer Von Hoff, die tevens lid is van het dagelijks bestuur van het Duitse verbond van vakverenigingen, heeft vandaag namens de regering van de bondsrepubliek verklaard, dat er geen wijziging is gekomen in de houding van de West-Duitse regering ten aanzien van het plan-Schuman, en dat de regering dit plan zal blijven steunen. Als lid van de Schuman-delegatie, zo zeide de heer Von Hoff, verklaar ik offi cieel, dat de Duitse delegatie het stand punt mzake het plan-Schuman, zoals dit door dr. Lehr, de minister van Binnen landse Zaken, tot uitdrukking is gebracht, belist niet deelt, en dat de delegatie zich van dit standpunt losmaakt. De heer Von Hoff, die zeide te spreken „in volledige overeenstemming met en met machtiging van" de Duitse kanselier dr. Adenauer, voegde hieraan toe, dat de houding van de Schuman-delegatie wordt gedeèld door de Duitse regering, die zich eveneens los maakt van het standpunt, dat in deze door dr. Lehr wordt ingenomen. Nederland zal niet militair ingrijpen op Ambon De minister-president heeft op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamer lid prof. mr. P. S. Gerbrandy betreffende het ingrijpen met militaire middelen door de Nederlandse regering in het Ambonse conflict geantwoord, dat de regering zich, hoezeer zij het Ambonse conflict betreurt, niet gerechtigd acht in dezen met militaire middelen in te grijpen. te stellen en om in het bijzonder de tekst van de verklaring, die premier René Pleven Dinsdag in de Nationale Vergade ring zal afleggen, goed te keuren. De Sovjet-Russische nota van Vrijdag, waarin de Westelijke mogendheden tegen herbewapening van West-Duitsland wor den gewaarschuwd, heeft een diepe indruk gemaakt op vele afgevaardigden, in het bijzonder op de socialisten. Jules Moch, die Frankrijk op de bijeen komst van ministers van Defensie in de V.S. zal vertegenwoordigen, zou op een bijeenkomst van socialistische afgevaar digden hebben verklaard: „Ik ben bereid de man te zijn, die de Franse herbewape ning tot stand brengt, maar niet de man, die verantwoordelijk is voor de Duitse herbewapening". Paul Ramadier, voormalig socialistisch minister van Defensie, zou verklaard heb ben, dat herbewapening van West-Duits land een „Korea" in Duitsland zou uit lokken, waarbij twee Duitse legers tegen elkaar zouden strijden, „of erger nog, waarbij de West-Duitsers zich bij de Rus sen zouden aansluiten". Een minderheid der socialisten is bereid herbewapening van West-Duitsland te aanvaarden, mits een West-Duits leger deel zou uitmaken van een West-Europees leger. De volksrepublikeinen (Katholieken) delen het standpunt van Robert Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken, die de herbewapening van West-Duitsland meer beschouwt als een kwestie van het bepalen van het juiste ogenblik dan als een principe kwestie. Vice-admiraal Moorman ook staatssecretaris van Oorlog De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij Koninklijk Besluit van heden met ingang van Maandag benoemd is tot staatssecretaris van Oorlog vice-admiraal H. C. W. Moorman, De ontslagaanvrage van vice-admiraal Moorman als staatssecretaris van Marine is niet aanvaard. De Regeringsvoorlichtingsdienst tekent hierbij aan, dat er met ingang van Maan dag dus twee staatssecretarissen van Oor log zullen zijn, van wie mr. W. H. Fockema Andreae zich wegens een speciale missie in het buitenland bevindt. Na terugkeer in Nederland echter zal aan mr. Fockema An dreae op zijn verzoek ontslag worden ver leend. Naar het A.N.P. verneemt, is de benoe ming van vice-admiraal Moorman tot staatssecretaris van Oorlog bespoedigd cloor het feit, dat de minister van Oorlog en van Marine, mr. H. L. s' Jacob, zich binnen enkele dagen naar Washington zal begeven. Vandaag werd op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij" te Amsterdam het 9000 ton metende motor-, vracht- en passagiersschip Slovenija dat voor de Joegoslavenska Linijska Plovidba werd gebouwd, te water gelaten. De Slovenijaop de werf. Ontslag van gehuwde ambtenares opgeschort De ministerraad heeft besloten, in af wachting van het rapport van de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de huwende en gehuwde ambtenares in rijks dienst, de voorgenomen maatregel tot ont slag van de betrokken arbeidskrachten nog maals op te schorten en wel voor de duur van 3 maanden. Tenzij eep nader advies der commissie te zijner tijd aanleiding zou geven tot een andere beslissing kan het gehuwde vrouwe lijke personeel derhalve tot 1 April 1951 ■in dienst worden gehouden. Vrachtauto reed op fietsers in Een doode, twee ernstig gewonden Hedenmorgen om half acht is in Roosen daal een vrachtauto uit Veere, bestuurd door een vermoedelijk oververmoeide chauffeur die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs, ingereden op een groep jonge arbeiders uit Etten en St. Willebrord, die zich per fiets naar Hun werk begaven. De vrachtauto zwenkte plotseling het fiets pad op en reed vier jonge mannen aan. Drie hunner werden ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd, waar A. S. uit Etten later is overleden. Hef woord is aan. Cicero: Karakter zonder kennis heeft vaker tot welslagen geleid dan kennis zonder karakter. Ruim vierduizend man vielen uit de lucht Luchtlandingsoperatie verhinderde hergroepering van de vijand TOKIO, 20 October (Reuter) Ameri kaanse vliegtuigen hebben 40 km ten Noor den van Pjongjang een regiment Ameri kaanse parachutisten neergelaten. De ope ratie werd van een vliegtuig uit door ge neraal McArthur zelf geleid. In een half uur tijds kwamen 4.100 man met uitrusting voor een zelfstandige in- fanterie-actie op de grond neer bij Soek- tsjon en Soentsjon. Generaal MacArthur heeft verklaard, dat de actie ten doel heeft ontsnappingspogingen van de tegenstander te verhinderen. „Wat in het net zit zullen we zien te pakken te krijgen", zei hij. De luchtlandingstroepen werden aange voerd in 80 vliegtuigen die onmiddellijk terugvlogen naar Kimpo bij Seoel om ge schut, vrachtwagens, jeeps en zware uit rusting te halen. Dit materiaal werd later neergelaten. Andere vliegtuigen wierpen voedsel, water en ammunitie boven het landingsgebied uit. Aan parachutes van 30 meter middellijn kwamen houwitsers neer. MacArthur verklaarde na terugkeer te Tokio te geloven, dat de Noord-Koreanen De Katholieke Radio Omroep in Nederland herdenkt 24 November het feit dat zij 25 jaar geleden voor het eerst in de aether kwam. De foto geeft een kijkje in de studiozaal. De geluidstechnicus volgt van de contröle-kamer uit een concert, om aan de hand van de partituur de geluidssterkte te regelen. ten Noorden van Pjongjang niet veel mili taire kracht kunnen ontwikkelen. Door de landing wordt voorkomen, dat zij zich her groeperen. Er was een bombardement door jacht bommenwerpers aan vooraf gegaan, dat drie kwartier duurde. De luchtlanding werd uitgevoerd van ongeveer 235 meter hoogte. MacArthur verklaarde na afloop van de operatie: „Naar wat ik ervan heb gezien is de landing der valschermtroepen voor treffelijk uitgevoerd. Ik heb niets gemerkt van tegenstand door de vijand. Wij schij nen hem volledig te hebben verrast. Het ziet er naar uit dat wij het net hebben dicht getrokken en dit zou het einde moeten be tekenen van alle georganiseerde vijande lijke tegenstand". De verenigde strijdkrachten hebben Don derdag meer dan 7000 krijgsgevangenen gemaakt. Dit is meer dan ooit te voren op één dag, zo verklaarde een Amerikaanse legerwoordvoerder. De woordvoerder zeide, dat de wegen van Pjongjang naar het Noorden en Noord- Oosten „propvol" Noord^Koreaanse voer tuigen en troepen waren* Voorwaarden voor eventuele Duitse herbewapening In Franse officiële kringen wordt ont kend, dat een principieel accoord inzake de kwestie van de West-Duitse herbewa pening tot stand is gekomen tussen Frank rijk en de Verenigde Staten tijdens de Frans-Amerikaanse besprekingen, die te Washington werden gevoerd. Het lijkt evenwel, dat men in Amerikaanse officiële kringen bereid is de volgende vijf voor waarden te stellen ingeval Frankrijk in stemt met het principe van een herbewa pening van West-Duitse eenheden voor de Westelijke verdediging: Dat de Westelijke geallieerde strijd krachten (de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk) steeds veel groter in getale zijn dan de Duitse; Dat de Westelijke geallieerden hun veto kunnen uitbrengen tegen de benoeming van bepaalde Duitse officieren; Dat de geallieerden Duitse eenheden op leiden en zelfs van een kader voorzien; Dat een Europese legerstaf wordt opge richt, die de noodzakelijkheid van een Duitse legerstaf uitsluit; Dat het Engels de commandotaal is. In welingelichte klingen voegt men er aan toe, dat de Franse onderhandelaars kennis hebben genomen van ae Ameri kaanse voorstellen. Cominform-ministers zijn in Praag bijeen Onder leiding van Molotof Radio-Moskou meldt, dat Molotof, Sov jet-Russisch vicc-premier en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag te Praag is aangekomen. Molotof zal een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van alle volksdemocratieën en de Duitse democratische republiek bij wonen, aldus radio-Moskou. Op de bijeenkomst zou men „het besluit van de drie Westelijke ministers van Bui- tenlandse Zaken te New York om West- Duitsland opnieuw te bewapenen" be spreken. De conferentie werd op initiatief van de Sovjet-Russische regering bijeengeroepen en is Vrijdag geopend, aldus meldt radio- Moskou. De ministers van Buitenlandse Zaken van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duits- land, Polen, de Sovjet-Unie, Roemenië en Tsjechoslowakije wonen de conferentie bij. De Tsjechoslowaakse vice-premier Zdenek Fierlinger, die tot voorzitter voor de eerste bijeenkomst werd gekozen, opende de conferentie. De ministers dankten de Tsjechoslo waakse regering voor haar gastvrijheid. Radio-Moskou deelde mede, dat de vol gende personen aan de conferentie deel nemen: Natanaili, Albanees gezant te Mos kou, dr. Moentslo Neitsjef, Bulgaars mi nister van Buitenlandse Zaken, Zygmunt Modzielewski, de Poolse minister van Bui tenlandse Zaken, Anna Pauker, Gyula Kal- lai en Georg Dertinger, ministers van Bui tenlandse Zaken van Roemenië, Hongarije en Oost-Duitsland, Zdenek Fierlinger, Tsje- choslowaaks vice-premier en Molotof. De. Sovjet-Unie heeft eerder op de dag medegedeeld, dat zij geen maatregelen zal dulden, welke gericht zijn op een herleving van het Duitse geregelde leger in de Weste lijke zones. Zij maakte dit bekend in ant woord op een nota van Engeland. Frankrijk en de Verenigde Stalen. Zij ontkende voorts, dat de volkspolitie in Oost-Duitsland een militaire formatie is. Verbond van Nederlandse Werkgevers vergaderde In de te Eindhoven gehouden algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft de voor zitter, de heer T. J. Twijnstra, een rede ge houden waarin hij de hoop uitsprak, dat de onlangs te Torquay begonnen tarief conferentie goede resultaten zal mogen op leveren. Zou het niet lukken de invoer rechten in sommige West-Europese landen te verlagen dan bewijzen deze landen daar mee, dat zij het met de Europese integratie niet ernstig menen. Dan zal het volgens spreker ook noodzakelijk zijn dat Neder land en België hun houding ten opzichte van de handelspolitiek opnieuw overwegen. Rest van Rommels Afrika- corps gedood in Indochina Fransen ontruimen Langson Naar vernomen wordt, beeft het Franse leger in Indochina ook de belangrijkste post aan de Chinese grens, Langson. ontruimd. De evacuatie der troepen begon Woensdag en verliep „gunstig" onder dekking van vliegtuigen. Een Franse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat Vrijdag 200 Vietmlnh- guerilla's zijn gedood bij een bombarde ment op Tsjitsjoi door Franse vliegtuigen. De stad ligt aan de Chinese grens, 40 km. ten Noord-Oosten van Caobang. Te Parijs werd Vrijdag vernomen dat de Franse legerleiding te Hanoi, de hoofd stad van de Noordelijkste Indochinese provincie Tonkin, uitgebreide maatregelen neemt om het hoofd te bieden aan een offensief op grote schaal van de Vietminh- opstandelingen. Er worden te dien einde te Hanoi troepen samengetrokken, die tevens bestemd zijn om, volgens een woordvoer der van het ministerie voor de Vietnamese staten, „de rebellen in het open veld een belissende nederlaag toe le brengen". Te Parijs zijn thans officiële rapporten ontvangen over het verloop van de strijd nabij Caobang, waar een sterke Franse troepenmacht in een hinderlaag viel en door een grote overmacht van de Viet- minh werd aangevallen. In de rapporten wordt met de grootste lof gesproken over het heldhaftige gedrag van de hierbij be trokken leden van het Franse vreemde lingenlegioen, bijna geheel bestaande uit voormalige leden van Rommels „Afrika- korps". „De vroegere Duitse Afrika-strij- ders groeven zich, in een volslagen hope loze situatie, met grote behendigheid in en vochten zich dood", verklaarde een Franse officier, die wist te ontkomen. Van gezaghebbende zijde werd Vrijdag te Parijs nog verklaard dat de Franse legerleiding te Hanoi vurig uitziet naar de toegezegde Amerikaanse vliegtuigen en uitrusting voor valschermtroepen. Zestien millioen voor bijslag aan gepensionneerden Wetsontwerp wordt binnenkort ingediend De regering heeft besloten op zeer korte termijn een wetsontwerp in te dienen waar door de in de „Wet lot verhoging van pen sioenen met een bijslag" vermelde bedra gen een niet onbelangrijke wijziging zullen ondergaan. Plet thans bij 5e Kamer aanhangige wets ontwerp kan niet worden ingetrokken, om dat de nu voorgestelde bijzondere toeslagen dienen in te gaan op 1 Januari 1950. De nader voor te stellen verhogingen zullen op een later tijdstip van kracht worden. De belangen van de gepensionneerden brengen mede, dat zo spoedig mogelijk tot uitkering van de toeslagen krachtens het aanhangig wetsontwerp kan worden overgegaan. Met de aan deze uitkering verbonden voorbe reidende werkzaamheden is inmiddels een begin gemaakt teneinde de betaling van de bijzondere toeslag zoveel mogelijk in No vember en overigens in December te kun nen doen plaats vinden. In totaal is een bedrag van rond 16 mil lioen gulden voor de verbetering der positie van de gepensionneerden beschikbaar ge steld. Het onderhavige wetsontwerp stelt in het vooruitzicht, dat aan de gepensionneer den, die reeds een toeslag ontvangen, wordt uitgekeerd f 90 en aan hen, die zodanige toeslag niet ontvangen f 50. Van deze toe slag zijn uitgesloten de gepensionneerden, die een maximum eigen pensioen van f 4800 of een maximum weduwenpensïoen van f 2200 genieten. De regering ontkent, dat als consequentie van de 5 procent salarisverhoging een over eenkomstige verhoging van de pensioenen zonder meer als eis van rechtvaardigheid zou moeten worden aanvaard. Niettemin heeft de regering gemeend enige verlichting te moeten geven tegen over de gevolgen der devaluatie door toe kenning van een toeslag waardoor alle pensioenen van f 1000 nog een toeslag van 5 procent krijgen en elk lager pensioen maximaal met 20 procent wordt verhoogd. HET WEER AFCEBEELD Een hoge drukgebied, dat in de afgelopen dagen de Oceaan overstak, ligt nu tussen Schotland en Noorwegen. Het nam Vrijdag nog in betekenis toe. Langs de Oostelijke flank hiervan transporleren Noordelijke winden betrekkelijk koude en droge lucht van polaire oor sprong naar het Zuiden. Deze koudere lucht heeft inmiddels het gehele land overspoeld. Hierdoor is de kans op nachtvorst toegenomen. Deze wordt sterk beïnvloed door even tueel aanwezige wolkenvelden. Het ziet er naar uit, dat het hoge drukgebied enkele dagen in de buurt van ons land zal blijven. Weerbericht AFNEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.J. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Afnemende bewolking. Droog weer. Weinig wind. Tamelijk koude nacht met op enkele plaatsen lichte nacht vorst Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 22 October: Zon op 7.16 uur, onder 17.32 uur Maan op 16.30 uur, onder 3.14 uur 23 October: Zon op 7.18 uur, or.der 17.30 uur Maan op 16.39 uur, onder 4.29 uur Hoog cn laag water tc I.Tmuiden Zaterdag 21 October Hoog water: 0.18 en 12.52 uur. Laag water: 8.25 en 20.33 uur- Zondag 22 October Hoog water: 1.16 en 13.43 uur. Laag water: 9.23 en 21.35 uur. 1015, O0NBEW0LKT O LICHT BEW 9 HALTBEW 9 ZWAAR BEW I6EHEEL8EW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN R ONWEER ^TEMPERATUUR I003 ISOBAAR BtLASGSIJK '///f NEERSLAG- GES'EO CENTRA. s H HOGE DRUK L CAGE QSUK p SCMEIDlNGSLIJH-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST vaSTANO VAN OiT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWABSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN V J= M£TEP R£B SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1