I ©Majorette J. TH. KORT In regeringsopdracht vervaardigd wandtapijt vanKORT 7.10 7.75 9.75 6.95 f6.90 3.45 5 Cafetariabedrijf 5 CHOCOLADE BAKJES Een klein vaasje bloemen 0fi v.Em pelen Predikbeurten met chocolade PURE REPEN 10c Najaarstentoonstelling CKort en Bondig Geen Blijvende Stad Zaterdag 21 October 19S0 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant In kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt wordt tot 4 November een tentoon stelling gehouden van over 't algemeen zeer fraaie weefwerken, kunstnijverheidsartike- len, potterij en handgedrukte stoffen. Het is niet onze bedoeling hieraan een be spreking te wijden. Maar er hangt daar een groot gobelin van Jaap Bouhuys, ge maakt in opdracht van de regering voor het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Wie zich nog de tentoonstelling van de Franse gobelins herinnert, komt onwillekeurig tot een ver gelijking van dit wandtapijt van Jaap Bou huys met de scheppingen van Guignebert (Tristan en Isolde, 1945). Jean Lurgat (De Vrijheid, 1943) en Mare Saint-Saëns (Theseus die het monster van Kreta, de Minotauros, doodt, 1943). Onze eerste indruk is dat dit werk van Jaap Bouhys een vergelijking met de grote Franse vernieuwers van het gobelin kan doorstaan. Zijn contouren zijn vaak lichter van kleur dan het vlak dat ze omsluiten: op bijgaande afbeelding is dit gemakkelijk te zien bij de gezichten en de rand der kleding. Daardoor ontstaat een décoratief effect. De omtrekken der ledematen zijn zeer ruim, de bewegingen veerkrachtig cn ADVERTENTIE NU WOLLEN HEREN- ONDERKLEDINC Gemengd wollen herenborstrokken met lange mouwen, maat 5 t.m. 7 Gemengd wollen herenpantalons, lang model met band, maat 5 t.m. 7 Fijne jaeger wollen interlock herenborst rokken met korte mouwen Fijne jaeger wollen interlock herenpanta lons, met elastiek met band 9.95 Mooie jaeger wollen herensinglets 8.10 Gemoltonneerde herenborstrokken met lange mouwen, maat B 5 t.m. 7 Gemoltonneerde herenpantalons, lang model, maat 5 t.m. Jaeger wollen jongenshemden, met korte mouwen, vanaf Jaeger wollen jongensbroeken vanaf 4_55 HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Het door Jaap Bouhuys ontworpen gobelin „De drie Parcen" of „Schikgodinnen". het geheel is monumentaal gebouwd. Aan de bovenzijde overheersen de Griekse kleu ren: blauw (in de lucht) en wit (in de drie gecanneleerde Dorische zuilen). Modern doet het gelaat van de middelste figuur aan. Het is half van voren, half van opzij ge zien. Een effect a la Picasso, dat hier alles zins acceptabel lijkt. Opmerkelijk is het ook dat Bouhuys het transparante, dat bij Saint-Saëns zo won derlijk mooi was, uitnemend weet toe te passen. De drie Schikgodinnen personi fiëren op allegorische wijze het ontstaan, het doorgeven en net afknippen van 's men sen levensdraad. Hier hebben we één be zwaar tegen dit tapijt. Het Knippen van Atropos (de rechtse figuur) is logisch als de draad naar links wordt voortbewogen. Maar dan- houdt Atropos de weefspoel èn de schaar in handen en wordt de taak van Clotho, de linkse figuur, minder belang rijk. Gaat de draad naar rechts dan had den we bij Clotho een wolspoel verwacht. Juist in een gebouw waar het duidelijke van 's mensen handelingen en beslissingen zó op de voorgrond 'staat, hadden we dit ook gaarne in het onderwerp van dit gobe lin gezien. Maar overigens niets dan lof voor dit frisse en bezienswaardige wand tapijt. H. SCHMIDT DEGENER. De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw 1951 23 Februari2 Maart in het Krelagehuis Naar wij vernemen zal er van 23 Fe bruari tot en met 2 Maart 1951 wederom een grote Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw worden gehouden in alle zalen van het Krelage-Huis. Leidsevaart te Haarlem, onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstreken. De tentoonstellingscommissie bestaat uit de dames M. C. D. Wesstra-Mackay, pre sidente der vereniging, C. Fonteyn-Vonk, secretaresse der vereniging en de heren B. W. Lasschuit, voorzitter Haarlemse Handelsvereniging, S. J. Warmer, voorzit ter R.K. Middenstandsvereniging, C. S. Th. van Gink, directeur „Stichting Haar lems Boei". De organisatie is wederom in handen van de heer H. C. Vermeulen te Heem stede. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA i BAKKER'S - 3 bespoten met echte slagroom 15 cent per stuk Prijsverlaging CHOCOLADE REPEN o.a. Cóte d'Or 15 cent per stuk Ook Zondags de gehele dag geopend Gen. Cronjêstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlemterrein Haarlemse politie-inspecteur 7 November in hoger beroep Naar wij vernemen zal de inspecteur bij de Haarlemse politie G. van S. op 7 Nov. 1950 in hoger beroep voor het Gerechtshof in Amsterdam terecht staan. Men zal zich herinneren, dat de Haar lemse rechtbank de heer Van S. op 3 Juni van dit jaar vrijspraak van de tenlaste legging dat hij ais inspecteur van politie opzettelijk geheimen heeft bekend ge maakt die hij uit hoofde van zijn ambt ver plicht was te bewaren. De Officier van Justitie, die drie maan den had geëist tegen deze politieman, die volgens de verdediger mr. B. W. Stomps „het slachtoffer was geworden van een vete tussen twee autoriteiten", is van die uitspraak in beroep gekomen. P. M. Germes nam afscheid van Haarlems Postaal Mannenkoor Woensdagavond nam Haarlems Postaal Mannenkoor afscheid van zijn dirigent, de heer P. M. Germes, die om gezondheidsrede nen zijn functie.moest neerleggen. Van de oprichting in December 1931 af heeft de heer Germes het koor geleid tot steeds hogere prestaties. Vele overwinningen werden er in de loop der jaren op concoursen behaald. Eén keer werd de heer Germes zelfs de directeursprijs toegekend, /een niet geringe onderscheiding voor een amateur. Onder luid applaus werd hem als dank voor de bewezen diensten het ere-dirigentschap aangeboden. De koorleden schonken de'heer Germes een rookstandaard. Tot zijn opvolger werd be noemd de heer P. J. Potgieser uit Beverwijk, die hem tijdens zijn ziekte reeds vervangen had. Onder diens leiding werd in Juni op het Internationale Zangconcours te Haarlem zowel de eerste prijs als de ere-prijs behaald in de eerste afdeling mannenkoren. ONTPLOFFING IN VISWINKEL In een viswinkel in de binnenstad heeft zich Vrijdagmiddag een ontploffing voor gedaan. De vrouw des huizes stond in de keuken vis te bakken toen plotseling, door onbekende oorzahk gas uit de oven ont snapte. Een explosie was het gevolg. Door de luchtdruk werd een winkelruit verbrijzeld. NACHTDEN'ST APOTHEKEN Haarlem: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals apotheek. Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Bloemcndaal Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, telefoon 28320. c ADVERTENTIE BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 2-80-80 De manier, waarop Pilon z'n jonge gasten de eerste beginselen van 't schaatsenrijden leerde, bleek niet slecht. Ze hielden zich vast aan de stok en leerden zo hun benen uitslaan op de juiste manier. De volgende dag ging dat al veel beter. Ja, ze leerden het wel! Binnen enkele dagen waren ze al zo ver, dat ze samen aan de stok vooruit kwamen, zonder dat Pilon die behoefde te steunen. Het ging nog wel erg voorzichtig, en telkens ging er wel een onderstboven op de gladde vlakte, maar dat gaf niet. Ze hielden vol, want ze wilden graag spoedig net zo gemakkelijk over de baan zwieren als de Kabouters! Al doende leert men, en de aanhouder wint. Nog, vóór er een week om wasreden Rick en Bunkie al los. Het ging nog niet erg fraai en ze zwaaiden nog wel wat erg met hun armen, maar in ieder gevalze reden! Dat was al heel wat waard. De vorst zou nog wel aanhouden en vóór het ijs weer ging dooien, zouden ze wel 7iet zo flink met de handen op de rug kunnen zwieren als de Kabouters.13 ZONDAG 22 OCTOBER 1950 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. W. Spliet- hoff. Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. M. N. W. Smit, van Den Haag. Jeugddienst. Orga nist Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. A. H. de Groot, uit Djakarta. Noorderkerk. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. B. van Gelder. Oosterkcrk. 10: Dr. A. J. Rasker.' 7: Ds. A. J. van Rhijn. Kapel Sarepta. 9.30: Mej. J. Seijderveld, Kinder- kerk. 10.45: Ds. C. W. van Deth. H, Doop. Bakenesserkerk 9.30: Dhr. G, Germans, Kin- derkerk. Diaconessenhuis 4.30: Ds. J. van Dorp. Rusthuis Jansslr. 10.30: F. H. Geursen Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost 10: Dhr. J. P. van Eysden Sr. Centrum 10: Dhr. L. de Graaf. West 10: Ds. J. E. Brummelkamp. Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Driebergen. Eglisc Wallonnc, Begijnhof 30. Dimanche 22 Octobre a 10 h. 15: Service et Saint-Cène, preside par le pasteur M. Jospin d'Amstevdam. a 19 h. 45: Réunion: Groupe de Jeunesse; Mr. le pasteur Jospin sur: Hu manisme, Personalisme et Religion. Church of England: Sunday, Oct. 22nd, 3 p, m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong Rev. R. O. Tasker. Stads Evange lisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. W. Bomhof, Evangelist, Enschedé. Woensdag 8: A. F. Besselaar. Amsterdam. Zuiderka pel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. v. Oost veen. Evangelist te Voorburg. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. S: Jeugdbijeen- komst. Opwekkingssamenkomstcn, Zuider straat 15. Donderdag 8: Zendeling G. van den Weg, Driebergen. Zang door Jettie Vis ser. sopraan te Hillegom Ned. Herv. Evan gelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Zandt, Delft. Vrjje Evangelische Ge meente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Stu dent K. Troost, uil Utrecht. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. d. Horst, pred. N, P. B. Haarlem-N, Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Leen- dertz. Peuzelaarsteeg 10.30: Jeugdkerk. Re- monstr. Geref. Kerk. 10.30: Ds. P. M. Luca, van Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk. 10: Ds. P. do Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk. 10: Ds, J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. E. G. van Teylingen, Amster dam. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Gemeente on der het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dins dag 7.30: Ds. J. A. Sminlc. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag Chrigt. Geref, Kerk, Raaks, 10: Leesdienst 5.30: Ds. J. C, Maris. Donderdag 8: Ds. C. v. d. Weele, Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamen- komst (geb. Salem). Leger des Hcils. Schag- chelstraat 26. O.l.v. Maj. Korts. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtmeeting Ged. O. Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Donder dag 8: Jeugdmuziekkorps van Schiedam, o. 1. v. Sr. Kapt. Vos. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Sa menkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Dhr. J. H. Schat Jr. 7.30: Jeugd dienst. 10: Zondagsschool. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodhreken)Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtsa menkomst Parklaan hoek Kruisweg Zuid zijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komst. De Christengemeenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Kruisleger, Wolstr. 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst Donderdag 3: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst, Christian Science, Jansstraat 74, 10: Ned, Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zcndingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst, Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij- dïngsrr.orgeh. Spreker: Ds. W. J. F. Meiners, Soestdijk. Gemeente Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst waarna fami lieavond, Ripperdastraat 8. Zondag 10.45: Ds. H. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Ds. G. Koch. Maandag 8: Gezinsdienst. Mr. A. Bouman, van Am sterdam. Donderdag 8: Gezinsdienst. Ds. H. J. Drost, van den Haag. Ver. van Vrijz. Herv. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. Heidinga. Ver. Doopsgez. Gemeente, in de Noorderkapel, Minahassastraat. 17.45: Jeugdkerk. Leger des Heils. Ceramslraat 4. 10: Heiligingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openlucht samenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssa menkomst. (Spr. luitenante Nauta). Alle diensten staan o. 1. v. de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Donderdag 8: Heiligingssa menkomst. Geref Kerk. Noord-Schotcrkerk, 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Christ, Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 4: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Henkels. 19: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Bartlema. 19: Dezelfde. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. E. G. van Teylingen, van A'dam. Koediefsla.an. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camp- laan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J, Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111, 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan o. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Voorg, O. R. G., Haarlem. I BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Waaidenburg, te Haarlem. Geref. Kerk. 10: Ds. Kuiper te Sassenheim. 5: Ds. v. a. Berg, te Sassenheim. BLOEMENDAAL. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. ..Maranatha'", Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool, d j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan ADVERTENTIE UW FAVORIET - UW SIGARET Ni V. L CPU I 5 D O B B E L M A N N - W A D D I N X V E E N 19: Jeugddienst: Dr. H van der Loos, uit Haarlem. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorgangster der Aid. Gerei. Kerk. 9, 10,30 en 3,30: Ds. J. Overduin. Soefi-Beweging, Acacialaan 28, 11: Dienst, Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez H. Mis. Dinsdag Uitstelling van het H. Sa crament van 14.30 tot 19.30. Daarna Vespers cn Lof. Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn v. Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. A. J. Kromhout, H. Avondmaal. 11.45: Kin derkelk. Geref. Kerk: 10 en 4: Dr. W. G. Harrestein, Amsterdam. Zendingsz'ondag. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Da. C. Soutendijk, van Haarlem. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. H. Avondmaal. 3: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don 6.30: Ds. M. M. de Jong. H. Avondmaal. Be thel Kapel. 10: cand. J. Irik. 7: Ds J. Jörg. van Apjeldoorn. Jeugddienst. Geref. Kerk. 30 en 3: Ds. Hoornstra, van Hoofddorp. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds. J. C. Meilink. Ge loof- en Liefdekerk, 10: Ds. J. Tulp, Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D, Veenhuizen, van Am stelveen. SANTPOORT. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. P, A. Tichelaar, H, Doop. ,,De Toorts". 10: Ds. J. C. Koningsberger, Amsterdam. ,,De Ka pel". 5: Ds. A. D. Meeter, Amsterdam-Oost. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 9 en 10.30: Ds. G, H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr, Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente, 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Ge meente. 9.30 en 3: Leesdienst.Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland, ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber Jr. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez'. pred. te Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. gebouw „Ons Huis". Dorpsplein. Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen. Evangelist te Voorburg. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter Parochie H Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m, Lof. In de week om 7 en 7.45: H. Missen. Haarlemse politie neemt proef met jeugdbrigades Maandagmorgen zal de Haarlemse po litie voor het eerst een proef nemen met het systeem van de zogenaamde jeugd brigades. In andere steden, met name in Amster dam, is het reeds lang een vertrouwd straat beeld geworden, dat op de tijden dat de lagere scholen aan- of uitgaan kleine groe pen schoolkinderen onder leiding van een oudere leerling veilig over drukke ver keerswegen worden geloodst. De bege leidende jongens zijn herkenbaar aan een witte band om de arm en uitgerust met een rode schijf. Automobilisten en andere weg gebruikers zijn verplicht het stopteken van deze jongens op te volgen. De eerste jeugdbrigades worden gepro beerd aan de Christelijke school aan de Dreef en aan de Floraschool aan de Wagenweg. G. Otfo overleden In de ouderdom van 72 jaar is overleden de heer G. Otto, piano- en orgelhandelaar. Vroeger heeft hij vele jaren een zaak ge had in de Jansstraat, later woonde hij aan de Schouwtjeslaan. De heer Otto was een bekend koorzanger en maakte deel uit van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" en van het vroegere H.O.V.-koor. Dinsdag na aankomst van trein 13.31 uur zal zijn stoffelijk overschot te Wester veld worden verast. ADVERTENTIE voordeliger! ADVERTENTIE Bezoekt onze BINNENLAND In een woning in de Dahliastraat te Koog aan de Zaan is een 14-jarige jongen, die op zolder enige gymnastiekoefeningen aan de ringen deed, op onverklaarbare wijze verstrikt geraakt in de touwen. Toen zijn ouders hem vonden was hij reeds overleden. B. en W. van Leeuwarden hebben aan besteed het bouwen van 270 etagewoningen, verdeeld over zeven bouwblokken. Er waren 19 inschrijvers, Hoogste was P. van Zuiden te Stiens met f 3,078.621, Laagste H. C, Gevelce en Zoon te Leeuwarden met f 2.324.400. De heren Mohamcd Karamat All en Iding Soemita, die in de Surinaamse staten de fractie der K.T.P.I. vormen, de partij der in Suriname wonende Indonesiërs, zijn uit de coalitie in de Surinaamse staten getreden Na het uittreden van deze beide statenleden bezet de coalitie 11 van de 21 zetels. De voormalige hoofdredacteur van het tijdens de bezetting in ons land verschenen nationaal-socïalistische blad „De Mist hoorn". G. W. K, uit Amsterdam, die tevens als directeur van de uitgeverij „De Amster damse Keurkamer" volgens de thans tegen hem uitgebrachte dagvaarding een aantal anti-Semitische boeken heeft uitgegeven, waarin propaganda werd gemaakt voor het nationaal-socialisme en voor het vijandelijke Duitse streven om de democratische staats vorm in Nederland op te heffen, zal op Maandag 30 October terecht staan voor de bijzondere strafkamer der Amsterdamse rechtbank. In de Rivièraha! te Rotterdam is de aquariumtentoonstelling ,.De natuur in huis", georganiseerd door acht samenwerkende Rotterdamse aquariumverenigingen, door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. dr, J, In 't Veld, geopend. Te Doetincliem is de elfde Oostenrijkse school in ons land officieel geopend door de Oostenrijkse gezant, de heer R. Seemann, In deze school, die de gemeente Doetinchem van Oostenrijk gekocht heeft, zijn wegens gebrek aan lokaliteiten ondergebracht een R.K. HBS, een openbare lagere school en een kleuterschool. Jhr. P. A. van Buttïngha Wichers is benoemd tot Nederlands gezant en gevol machtigd minister bij de republiek Oostenrijk. De Koningin cn Prins Bernhard zullen voor de overtocht naar Engeland in Novem ber gebruik maken van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". Op de binnenkort te houden jaarverga dering van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V., zal aan aandeel houders worden voorgesteld een dividend van zes procent uit te keren (v. j. 7 pet.) Van de Grebbe die onder Bergen op Zoom door naar de haven loopt en een be langrijk onderdeel vormt van de riolering van de stad is bij de Geweldigerstraat een deel der overwelving ingestort. Tengevolge daarvan is gevaar ontstaan voor enige pan den in deze straat, die boven de overwelving gebouwd zijn. De Nederlandse Blindcnraad deelt mee, dat het medegevoel met de blinden dikwijls op brutale wijze wordt uitgebuit door per sonen, die veel meer en soms ook uit sluitend hun eigen belangen zien dan die van de blinden. Van collectanten, aldus de Blindenraad, moet worden geëist, dat zij zich behoorlijk kunnen legitimeren. In twijfel gevallen vrage men inlichtingen aan de Ne derlandse Blindenraad, Linnaeusparkweg 194. Amsterdam-O. Met ingang van 1 Januari 1951 is aan ir. J. van Noppen, hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting, wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. HAARLEM EN OMSTR. Te Haarlem bestaat een comité van de vereniging voor ontspanning en ontwikke ling der Nederlandse zieken en rustbehoe- venden te Geel (België). Daarin hebben zit ting de heer en mevrouw C. Bomans—Ver- schuer en de heer Heye Vis, Zonnelaan 17. Lezers(essen), die geïllustreerde weekbladen, spelletjes en boeken (Nederlands, Frans, Duits en Engels) voor het doel willen afstaan of versnaperingen beschikbaar willen stellen, kunnen zich met de heer Vis in verbinding FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 2i) Zoals zij hem meer dan eens over een pianist had gesproken, die de lessen voor rhythmiek begeleidde, en met wie zij zo heerlijk qua- tre-mains had kunnen spelen. Tot op het ogenblik, dat vader en moeder het beter oordeelden, dat ze ermede ophield en ze de lessen had geëindigd, hoewel ze toen had gevoeld welk een ontzettende teleur stelling dit voor hem*-was geweest. En hoe zij later thuis een scène had gemaakt, om dat ze haar nieuwe lerares een „oude, ver zuurde schoolfrik" vond en het vertikte om langer les bij haar te nemen zij had het hem allemaal verteld. En daarna was er van serieuze studie ook weinig meer gekomen. De piano werd verlaagd lot een instrument, waarmee zij haar innerlijke spanningen kon afreageren, waaraan ze de blijde en droeve verholen van haar jonge leven kon vertellen. Van die tijd af was ze gaan improviseren. Naar bladmuziek keek ze niet meer oni. Alle muziek moest uit haarzelf komen, zei ze toen. Maar ook die periode was weer voorbijgegaan. En nu kon ze zowel het één als het ander. Vreemd hol klonken hem zijn eigen voet stappen in de oren, toen hij door de ver iaten Dorpsstraat liep. Scherp tekende de wanstaltige schaduw van zijn lichaam zich af langs de muren. Natuurlijk was Rika al lang naar bed. En Liane ook. Hij zocht naar de sleutel en ontsloot voorzichtig de deur. Gelukkig: Liane had het ganglicht laten branden. Dat had ze dus eindelijk geleerd. Hetty deed dat altijd, als hij eens fs avonds laat thuis kwam maar Liane had hij het drie- vier keer moeten vragen voordat ze er aan dacht. Hij vond het zo ongezellig als hij laat thuis kwam alles in het donker te vinden. Net of het hele huis al in ruste was, of je er niet meer bij hoorde, of je in je eigen huis moest inbreken. Die nacht sliep de predikant van Schel lingen om drie uur nog niet. En hij dacht aan die andere avond, nu al weer weken geleden, toen diezelfde Japik hem uit de slaap had gehouden, niet door hemzelf overstuur te maken met zijn levenswijs heden, maar door Hetty te verwarren. Hij herinnerde zich als de dag van gisteren hoe zij snikkend naast hem had gelegen en met de stem van een kind, dat pijn heeft had gezegd: „Ik voel me zo ongeluk kig, Dolf, en ik weet niet waarom. Ik ben zo bedroefd en ik weet niet waardoor. Ik ben zo moe en ik kan niet rusten, zo moe zo moezo moe.en ik kan nog niet slapen. Hei is alsof er een ijzeren band om mijn hoofd zit, of er een loden gewicht op mijn hart ligt. Neem mij in je armen, Dolf, zó, met mijn hoofd tegen jouw schou der en mijn hand om jouw hals ja zo, misschien gaat het dan beter....". En eindelijk was ze ingeslapen, ofschoon het onafgebroken zenuwschokken van haar ranke lichaam tegen het zijne hem had verteld, dat de stormen van binnen nog niet waren uitgewoed, hoezeer het lichaam de bevelen van de natuur tenslotte dan ook mocht hebben gehoorzaamd. w Vrouw Geurts hoefde niet meer het huis houden te doen bij Japik Het nieuwtje ging als een lopend vuur door het dorp. Ze had het met veel ge heimzinnige knikken van haar hoofd en bewegingen van haar beide eeltige werk handen tegen de vrouw van de koster ver teld. En als die iets wist, duurde het geen twee dagen meer of het hele dorp was er van op de hoogte, c „Stel je voor", had ze gezegd, „hij legde negen rijksdaalders voor me klaar, terwijl ik maar één rijksdaalder kreeg per week. En hij zei tegen mij: „Zo is het goed. Twee maanden uw loon vooruit, want u hoeft niet meer terug te komen". „En of ik hem al vroeg of hij ging verhuizen, of ik het niet goed deed, of hij in het vervolg iemand anders wilde nemen, of het te duur was, hij gaf nergens asem op, zat meteen al weer achter zijn tafel in een boek te bladeren. Het was trouwens niet het enige onder werp van fluisterend gevoerde discusssies tussen de vrouwen van Schellingen in de dagen, die verliepen na het onvergetelijke gesprek tussen de predikant en de zonder ling. Bijna iedere dag gebeurde er iets, dat de moeite loonde zich er over op te winden. Nu eens stond er een grote verhuiswagen voor de drie linden aan de voet van de heuvel, waarop Japiks woning stond, en zagen toevallig passerende dorpelingen een aantal mannen met meubels de heuvel af komen en deze in de auto iaden. Dan weer was het een deftige, zwarte wagen waar uit twee mannen stapten in donkere pak ken en met dikke actetassen onder de arm. Notarissen of advocaten zeiden de Schellingers en putten zich uit in gissingen over het doel van hun komst en van hun langdurig verblijf in Japiks huis. Maar het allerwijdst vielen de monden der dorpelingen open, toen een paar we ken daarna een kleine tweezitter door het dorp kwam, bestuurd door een vrouw. Zij stalde het wagentje in de garage vlak tegenover het kleine stationnetje de enige garage, die het dorp rijk was en begaf zich dan te voet naar de heuvel, even buiten het dorp. Zij kon misschien een jaar of vijf-en-veertig zijn, maar haar gang en houding waren nog die van een meisje van 18. Met korte, verende passen en al van verre zwaaiend naar het huisje, liep zij het smalle pad tegen de heuvel op, nadat zij eerst bij een groepje kinderen de weg gevraagd had. Het was hoofdzakelijk haar kleding die de dorpse gemoederen verontrustte: een fel-geel manchester lange broek, bpen bruine schoenen, een hoed, zoals ze nog nooit hadden gezien: hij stond niet op het hoofd, maar hing er van achteren zo'n beetje aan. Om de rand heen was een krans van echte bloemen gevlochten en onder de hoed uit kwam de massa van haar springende, kastanjebruine krullen te voor schijn. „Heb je haar ogen gezien?" zei de kos tersvrouw fluisterend en met veelzeggende knikjes tegen vrouw Geurts. „Net ogen van een wild dier! Ik begrijp niet, wat die vrouw bij hem zoekt!" „Misschien gaat hfj wel met haar trou wen", opperde vrouw Geurts gichelend. Beiden lachten om de dwaze gedachte. Maar eerst recht naar hartelust werd er geroddeld de dag daarna, toen dezelfde dame met haar wiegelende gang en weer zo lang mogelijk zwaaiend naar het huisje op de heuvel, als het ware dansend het smalle paadje van de heuvel afliep, juist tegen twaalf uur, toen alle boeren van het land kwamen om te middagmalen en de schoolkinderen de Dorpsstraat bevolkten. Ze liet benzine in haar auto'tje bijtanken door de garagehouder en onderhield zich even schertsend met hem, betaalde dan en sprong daarna in de wagen om met snelle vaart het dorp uit de tuffen. Neen maar dit was het ergste, wat de Schellingers ooit hadden meegemaakt: een vrouw, die zo maar een gehele nacht bij een manHet was ongehoord, on gepast, het waser waren geen woorden voor. „Zal ik je eens wat zeggen?" De kosters vrouw was juist de ramen aan het zemen. Met een houten nap wierp zij kletsend het water tegen het boven licht van haar buitendeur. Langzaam kwam ze op vrouw Geurts toegelopen, onderweg haar handen drogend aan de Friese schort, die reeds doorweekt was. Vlak voor haar buurvrouw kwam ze te staan en hief met een bezwerend gebaar de wijsvinger van haar rechterhand omhoog. „Het is een slechte vrouw". Vrouw Geurts, hoewel niet geheel en al overtuigd, wist niet beter te doen dan een paar maal verschrikt het hoofd heen en weer te bewegen. Sprakeloos beaamde zij de veronderstelling van haar buur vrouw. Al die jaren, dat ze voor Japik het huis had schoon gehouden, had ze nooit iets van die dingen gemerkt. Maar nu was dan bewezen, dat haar stelling waar was: een man als Japik, die met niemand omging en alleen maar schreef of las en daarmee zijn onderhoud ver diende, moest wel tot slechte dingen komen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6