Nog deze maand wordt het nieuwe Lagerhuis in Engeland geopend Er gebeurt veel Ingezonden stukken Zaterdag 21 October 1950 Ventilatie zorgt voor permanente lente, maar de oude gebruiken blijven Het nieuwe Lagerhuis: De tafel, sierlijk en kunstig bewerkt, is een geschenk van de Canadese regering. De zetel van de „Speaker" op de achtergrond werd door Australië geschonken. (Van onze parlementaire redacteur) Voor wie kort na de oorlog naar Londen kwam, was het een opluchting, dat het centrum van deze wereldstad vrijwel on geschonden bleek te zijn. Alle bekende historische oude gebouwen stonden nog in hun oude glorie. Het ware een ramp geweest, indien het silhouet van het paleis van Westminster met zijn beroemde klokketoren en de nog be roemdere Big Ben zich niet meer in de Theems zou weerspiegelen. Dit bouwwerk van ranke, neo-gothiek, dat het Lager- en Hogerhuis herbergt, hield stand, tenminste voor zover de buitenkant betreft. Want iok de „moeder der parlementen" beleefde haar „10de Mei". Op die datum van het jaar 1941 werd het lot van het Lagerhuis bezegeld. Het werd in de nacht door bom men getroffen, maar de schade beperkte zich tot de vermaarde vergaderzaal, waar kort te voren voor de zoveelste keer histo rische woorden hadden geklonken. - Van buitenaf was de ravage niet waarneem- rHet Hogerhuis, welks Peers het Lagerhuis nooit bij name noemen zij sproken van „een andere plaats", zoals trouwens ook de Lagerhuisleden als zij refereren aan het House of Lords stelde zijn ruimte beschikbaar voor de dakloze kamerleden en verhuisde zelf naar een andere zaal, de „King's robing room". Het was begrijpelijk, dat onmiddellijk na het bombardement besloten werd tot herbouw. De voorzitter (Speaker) van het Lager huis, kolonel Clifton Brown, legde op 26 Mei 1948 de eerste steen, De nieuwe kamer, die op 26 October a.s. met groot ceremo nieel zal worden geopend, is nagenoeg een getrouwe copie van de oude. Het is een magnifiek werkstuk, voorbeeld van Britse ambachtskunst. Zetels, galerijen, wanden en zoldering hebben een oud-eiken be timmering, voorzien van prachtig snijwerk. In tegenstelling met de oude kamer, welke wat eentonig was, is er thans voor de no dige contrastwerking gezorgd, waardoor het geheel veel levendiger is geworden. De zetels zijn met zachtgroen leer bekleed. Het Engelse parlement wijkt naar de vorm in vele opzichten van de meeste andere Europese parlementen af. Het is rechthoekig. Aan de rechterzijde van de „Speaker" zit de regeringspartij met de ministers op de voorste banken. Daartegen over zit de oppositie. Op de dwarsbanken zitten de liberalen. Een ander kenmerk van het Lagerhuis is, dat dit opzettelijk te klein is gemaakt! Verplichte staanplaatsen Ook in de pieuwe kamer zijn er minder zitplaatsen dan leden. Op de lange banken, vier rijen achter elkaar, amphitheatersge- wijs oplopend, is er maar ruimte voor 437 leden. Honderd tachtig zullen moeten staan, voor zover er door inschikken geen plaats kan worden gemaakt. Zij kunnen het debat dan volgen achter de denkbeeldige afschei ding, welke in de oude kamer door een reep leer op de grond werd aangegeven en die nu is weggelaten Wel is er een uit te schuiven boom tussen de eigenlijke kamer en het parlementaire „niemands land". De kamer is zo klein, omdat men er de sfeer zo intiem mogelijk wil houden; Het Lagerhuis mag nooit de plaats worden voor brallende redevoeringen bestemd voor de massa. Een dictator zou er zich daarom doodongelukkig voelen! Het wil op die manier ook de wereld een les geven in de waardigheid van het indi vidu. Die waardigheid wordt in het oog van de verbaasde vreemdelingen wel enigs zins aangetast, als hij ministers en oppo sitieleiders ontwaart met de voeten op de grote tafel, welke een gedeelte van het mid denvak vult. Dat is een privilege, dat het Lagerhuis zichzelf aangemeten heeft. Churchill, die de voornaamste kampioen is geweest van het streven om het oude karakter van het nieuwe Lagerhuis te hand haven, is geëerd door de Churchill-boog, een poort in de wandelgangen, waarvoor stenen uit de ruïnes van de vroegere kamer zijn gebruikt. Alle overzeese gebiedsdelen hebben bijgedragen tot de verfraaiing van ae nieuwe zaal. India en Pakistan schon ken de prachtige deuren, waarin een kijk gaatje is aangebracht. Als namelijk de boodschapper des Konings het Lagerhuis komt sommeren om zich naar het Hoger huis te begeven om de troonrede aan te horen, wordt de deur in zijn gezicht dicht gesmeten, als herinnering aan het feit, dat Karei I in 1642 vijf parlementsleden liet gevangen nemen. De boodschapper moet aan driemaal kloppen, voor hij wordt bin- uengelaten. Eerst heeft de gewapende sup poost nog wantrouwig door het gaatje ge keken en „Wie is daar?" geroepen. Koning geweerd De Koning zélf mag het Lagerhuis nooit binnenkomen. De overige leden van de Koninklijke familie echter wel. Doch dit- |naal zal de Koning een gewoonte van 300 laar breken en voor de opening geheel Onofficieel de nieuwe zaal bezichtigen. Op de vloer der kamer zijn wederom de twee strepen aangebracht, die geen der leden in het debat mag overschrijden. Ze zijn namelijk twee zwaardlengten van elkaar! In de vestiaire is elke kapstok boven dien nog voorzien van de leren riemen, waarin enige eeuwen geleden de leden hun zwaarden staken, als ze ze wilden achter laten. De kamer bezit geen spreekgestoelte en de banken hebben geen lessenaars. Mi nisters en oppositieleiders gebruiken de grote documentendozen, die op de tafel staan, om er hun aantekeningen op te leg- Comité van radioluisteraars Dezer dagen is opgericht de vereniging „Comité Radioluisteraars", gevestigd te Amsterdam. Dit comité stelt zich te doel: het organi seren van de radioluisteraars, die, op grond van de door hen betaalde verplichte luister bijdrage het recht voor zich opeisen om invloed uit te oefenen op en zeggenschap te hebben over de gang van zaken bij de Nederlandse radio-omroep in de ruimste zin; het behartigen van de belangen en het tot uitdrukking brengen van de wensen der radioluisteraars bij overheid en uit zendende instanties, inzonderheid wat be treft de samenstelling en het gehalte der radio-programma's, alsmede de besteding van de verplichte luisterbijdrage; het be strijden van openlijke en bedekte reclame in de radio-omroep; de beteugeling van de overmatige partij-politieke propaganda in de radio-omroep; het verkrijgen ten be hoeve van de radioluisteraars van een radio-programmablad, dat zo de kosten ervan niet bestreden kunnen worden uit de opbrengst der verplichte luisterbijdrage tegen zo laag mogelijke prijs beschikbaar wordt gesteld. Het secretariaat is gevestigd Nicolaas Witsenkade 26 te Amsterdam. ADVERTENTIE Heringa Wuthrieh HAARLEM CENTRALE VERWARMING TOHNSON OLIEBRANDERS gen en ook om er hun vuisten op te doen neerkomen. Op de oude dozen kon men nog de in drukken van Gladstone's zegelring waar nemen! Het „nieuwe" van het nieuwe Lagerhuis is een verbetering der ventilatie (per manente lentetemperatuur), te regelen door een technicus, die onder de zaal zit en door een periscoop naar binnen kan gluren en der acoustiek. Dit laatste met behulp van vele microfoons. De pers juicht, want het aantal persplaatsen, dat in het verleden zo beperkt was, is thans aanzienlijk uitgebreid. Maar officieel is het parlement nog altijd voor de buiten wacht gesloten. Zodra een lid uitroept: „Ik zie een vreemdeling", kan de kamer besluiten om alle binnendringers eruit te jagen. Altijd zijn er mensen, die zeggen dat er niets gebeurt in de wereld, behalve in Korea en Viet-Nam. Om hen te logenstraf fen dit van één week: Er is een rapport gepubliceerd, vermel dende dat een medisch onderzoek heeft uitgewezen dat van de 19.000 New Yorkse politie-agenten slechts 37 platvoeten hebben. De Nizam van Hyderabad heeft afgekon digd dat het verkeer in zijn hoofdstad niet meer behoeft te stoppen wanneer hij zijn avond-auto-ritje maakt. In Amerika is een electronische reken machine uitgevonden die 2604 vermenig vuldigingen of 15.625 optellingen maakt in twee seconden. In Los Angeles is Herbert W. Stusse aangehouden omdat hij een gestolen kip onder zijn arm had. De politie vond in zijn zakken: een kleine bijl, een zoutstrooier en een peperstrooier. In Bloomfield Hills (een stadje in Michi gan V. S.) werd Abdulla ben Brahim aan gehouden wegens het in staat van dron kenschap besturen van een auto. Hij bewees dat hij niet dronken was door tweemaal op zijn handen rondom het politiebureau te wandelen. In New York is de tennisster Gussie Moran in een broekje van luipaardvel op de tennisbaan verschenen. In Den Haag is minister van Defensie Schokking vervangen door minister van Defensie s'Jacob. In Santa Fé werd de heer L. Giannini gearresteerd, omdat hij mevrouw P. Mat- cucci een briefkaart gestuurd had met de woorden: „U zult weduwe worden. Neemt uw maatregelen". Doch hij werd weer los gelaten toen hij had uitgelegd dat hij, als levensverzekeringsagent, op deze wijze haar aandacht had willen vestigen op het nut van een goede polis. In Parijs publiceerde een uitleenbiblio theek van boeken een lijstje van in de teruggekomen boeken gevonden voorwer pen. Onder andere: een poederdons, een babysokje, een sandwich en twaalf tanden stokers. In Londen verscheen een boek over allerlei methodes, die dieven toepassen om juwelen te stelen. Twee weken later werd de schrijver van dit boek beroofd van juwelen ter waarde van f 8000. En dit zijn'nog maar tien nieuwtjes. Er zijn in de hele wereld wel tien millioen bijzonderheden geschied, buiten Viet-Nam en buiten Korea. De wereld is vol dyna miek. De wereld is heerlijk. Maar ge moet haar kunnen zien zoals zij is. Een ronde bol vol verrassingen. Joechheisa, .Toechhei. ELIAS. Praatjes vullen gaatjes In de étalage van het passagebureaiï der K.L.M. aan de kant vanjiet Leidse- plein wordt de voorbijganger keurig voorgerekend wat de Verenigde Slaten van Amerika sedert de oorlog allemaal hebben bijgedragen lot de verhoging van ons welvaartspeil, waarvan u en wij de bolleblozende getuigen zijn. Men dient er bij het beschouwen van deze cijfers of van de koortstabel der Neder landse productie, in het raam daarnaast, wel voor te zorgen dat men niet achter over slaat, want dan kan men heel ge meen terecht komen tegen de paal van één der achttienduizend stoplichten, die een automobiel in de binnenstad tot een overbodige luxe maken. Wie wat nader toeziet ontwaart te vens een lieftallige fotoreportage van het leven der familie Temple in de ge meente Seaford (USA) met precies 3500 inwoners, liggende in de staat Delaware één van de 35.000.000 Amerikaanse gezinnen, die reeds gedurende drie jaren meehelpen om de kwaliteit van de soep in Europa te verbeteren. Men had na tuurlijk ook de familie Fleischbein uit het abrikozen-centrum Sacramento, de hoofdstad van de staat Californië, het land van de gele papavers, kunnen ne men doch waarschijnlijk vond men deze naam net niet geallieerd genoeg. Alle plaatjes zijn voorzien van praat jes, die tezamen 32 gaatjes vullen van een geruit bord. Deze illustraties in woord en beeld van het dagelijks be staan van een paar gewone burgers hebben een doel, anders zouden ze daar niet hangen. Men wil er kennelijk iels mee duidelijk maken. Waarschijnlijk dat de Marshall-hulp niet alleen maar een bom duiten is of een uitvloeisel van een handtekening op een staatkundig papier, doch het resultaat van het lief en leed van de werkende stand, het saldo van een paar millioen huishoud boekjes in een ander deel van de we reld. Dat moet men althans wel uit deze openbare expositie afleiden. Nu worden er over deze familie Temple allemaal bijzonder interessante dingen verteld, die ons meteen een ge heel nieuwe kijk geven op de voorheen zo raadselachtige wereldpolitiek. Alles wat er volgt in de tweede kolom van deze rubriek hebben wij letterlijk over geschreven. Er kwam een meneer naast ons staan, die vroeg of wij dat voor een prijsvraag deden, maar wij moesten hem teleurstellen. De Amsterdammer leeft blijkbaar in de domme veronder stelling dat men een vulpenhouder al leen gebruikt voor het oplossen van kruiswoordpuzzles of belastingraadsels. Zo leeft Amerika Thomas Temple, aldus dit vlechtwerk van teksten en prenten, kortweg Tom genoemd, werkt in een fabriek van Nylon-artikelen. Zijn vrouw Catharine en hij hebben twee kinderen, Albert en Jane van 14 en 9 jaar. Het zijn vrien delijke mensen en altijd bezig. Deze laatste zin is de eerste van een aardige reeks stijlfouten, die wij hier niet zullen overnemen uit sympathie voor de heer Marshall die dit opstel wel niet zelf zal hebben vervaardigd. Het is in elk geval niet ondertekend. Vervolgens vernemen wij dat de fa milie Temple woont in een vrijstaand huisje met vijf kamers, zoals er zoveel in Seaford te vinden zijn. Het handha ven van gezelligheid in huis is één van de geheimen van het gelukkige gezins leven. Meneer Temple, die in 1939 hielp bij de bouw van de Nylon-fabriek in Seaford, behoort momenteel tot het vaste personeel, doordat hij zich lang zamerhand omhoog heeft gewerkt. Op een andere foto aanschouwen wij mevrouw Temple, die belangstellend toeziet hoe Jane haar nieuwe sport schoenen koopt. De boodschappen wor den op Zaterdag gedaan, als de heer Temple met zijn gezin van z'n vrije dag kan genieten. Mevrouw Temple kan uitstekend naaien en verstellen. Het grootste deel van haar eigen kleren en die van Jane maakt zij zelf. Zij wil dat haar huis er keurig uitziet en stoft, aldus laat een volgend plaatje zien, nog even de tafel in de eetkamer af alvorens zij zich ge reed maakt om haar vrienden en ken nissen te ontvangen. Soms komen enige dames, die lid zijn van dezelfde vereni ging waarbij ook mevrouw Temple is aangesloten, bij haar een kaartje leggen. De broer van meneer Temple (die ook in Seaford woont) komt nogal eens eten met z'n hele gezin. In Amerika, zo deelt men ons mede, gaan de verschillende familieleden dikwijls bij elkaar op bezoek. De kerk speelt een belangrijke rol in het gemeenschapsleven. Jane en Albert bezoeken geregeld de Zondagsschool, na afloop waarvan zij met hun ouders de dienst bijwonen. Albert zingt in hst koor. De hele familie groet de predikant en praat na afloop over de preek zoals men op enige foto's kan consta teren. De belangrijkste onthulling uit het leven van de familie Temple hebben wij tot het laatst bewaard. Onder het goed gelijkende portret van een benzinepomp kan men lezen: Meneer en de kinderen stoppen even bij de plaatselijke garage. Ze zijn op weg naar Washington voor een kort bezoek. Dat had u niet gedacht, hè? Over de richel De redactie van deze rubriek is zo ontroerd en getroffen door dit epos van edelmoedige burgerdeugd, dat zij gaarne iets terug wil doen. Bij wijze van con tra-prestatie (het is weinig, maar het komt uit een goed hart) bieden wij de Amerikaanse regering hierbij enige schetsen aan uit het leven van de familie Brilsma uit de Haringvlietstraat (drie hoog achter, met inwonng) in de ge meente Amsterdam (Nederland) met 810.124 inwoners. Als bijzonderheid kunnen wij meedelen dat er nog juist een inwoner werd geboren voor het ter perse gaan van dit blad. Het is een jon gen, die over een paar maanden zal luis teren naar de naam Jan. De familie Brilsma is één van de zo veel millioen gezinnen in Europa, die wel varen bij de Marshall-hulp. Uit dankbaarheid laat mevrouw Brilsma iedere maaltijd volgen door het innemen van enige Hoffman-druppels uit een flesje, dat zij flacon noemt vanwege het stand ophouden. Want meneer Brilsma, die in 1939 het besluit nam een avond cursus machineschrijven en boekhou den te volgen, vervult thans een hoge positie op de fabriek, waar hij een vaste aanstelling heeft. MejuÖrouw Fiep Wes tendorp heeft deze episode op de hierbij ingesloten plattegrond van het menselijk geluk vereeuwigd. Het is de plaat rechts onderaan. Men ziet daarop ook de maat schappelijke ladder afgebeeld en kan duidelijk zien dat meneer Brilsma, die vroeger gewoon Brilsma werd genoemd, geen kruiwagen heeft gebruikt om de sporten hiervan te bestijgen. Men zegt dat dit wel eens gebeurt, doch het lijkt ons niet eenvoudig. Wij verwijzen deze legende dan ook naar het sprookjesland, daar wij haar moeten toeschrijven aan vijandelijke propaganda. Op de eerste plaat ziet u dat meneer Brilsma ondanks zijn promotie nog peul tjes lust. Al zijn boontjes worden gedopt door mevrouw Brilsma, die ook het ver stelwerk verricht, doch bij het breien wel eens een steekje laat vallen. Het dochtertje, dat Everdina Margaretha Louise heet en doorgaans Prulletje (ook wel Konijntje of Vodje) wordt genoemd, bezorgt haar heel wat hoofdbrekens doordat zij telkens door het oog van een naald wil kruipen. Daarom draagt mevrouw Brilsma (zie de volgende foto) krulletjes in het haar, waarvoor zij iedere avond papillotjes draait, vervaar digd van onderschepte correspondentie van de oudste zoon, die liever 's avonds op straat zwalkt dan vaste verkering te zoeken. Rechts bovenaan ziet men hoe de naar zijn vader genoemde Pietje zich voor het slapen gaan zand in de ogen laat strooien. Hij zit in de derde klas van de lagere school en kreeg vorige week zijn eerste onvoldoende voor rekenen omdat hij de tafel van twintig had om gegooid. Iedere Zondag komt de moeder van meneer Brilsma op bezoek. Dat doen alle schoonmoeders in alle gezinnen van De herfstzon trekt schuine lichtbalken door de vensters van de kathedraal, die het bos in dit jaargetijde wordt. En de mens neemt het spel van laat licht en warme kleur in zich op, wetende dat het welbestede minuten zijn in de jacht der dagen. Voorheen en thans Hoe duur het leven is geworden beseft men pas goed, wanneer men nagaat welke prijzen men vóór de oorlog voor de voor naamste levensmiddelen betaalde. In het volgend lijstje vindt men de prij zen van een aantal levensmiddelen, zoals die in Juni van dit jaar in 's-Gravenhage golden en daarachter tussen haakjes de prijzen in het eerste halfjaar van 1938: 800 gram wit waterbrood thuis bezorgd 37 cent (18); bruinbrood thuisbezorgd 26 cent (18); bruine bonen per pond 40!/2 cent (ll'/i); groene erwten per pond 27cent (9i/2); havermout per pond 24 cent (11); rijst per pond 47 cent (11); suiker per pond 38 cent (23); zout per pond 11 cent (5); koffie per pond 201 \'2 cent (49); thee per pond 390 cent (130): margarine per pond 68 cent (52); roomboter per pond 228 cent 78V2slaolie per fles 182 cent (90); reu zel per kg. 223 cent (87^); varkenscarbo- nade per kg. 347 (124); volle melk per liter 21 cent (12); kleiaardappelen per kg. 32 cent (11); rode kool 30 cent 7 '/2sinaas appelen per kg. 109 cent (27y2); gerookte paling per kg. 750 cent (190). (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Museum of trouwzaal? De heer E. P, Schuyt te Haarlem schrijft ons: Ongetwijfeld is de hal van het stadhuis er door de nieuwe aankleding als „mu seum-zaal" op vooruitgegaan, hoewel mijns inziens de moderne klok óf terug moet naar de oude plaats óf naar een andere zaal dient te verhuizen. Maar deze hal is voor^practisch alle Haarlemmers tevens de „trouw"-zaal. En nu mogen we toch verwachten, dat er in een trouwzaal een bepaalde sfeer heerst. Welnu, aan de voeten van het bruidspaar liggen twee hopen kanonskogels; de zijmu ren zijn kwistig voorzien van speren en zwaarden en twee kanonnen moeten er voor zorgen, dat ze het ja-woord ook wer kelijk zullen uitspreken! Hebben twee wereldoorlogen nog niet genoeg leed over ons gebracht? Wil men van deze hal een museumzaal maken, best. Doch dan graag een aparte trouwzaal mèt sfeer en dus zónder oor logswerktuigen. Wij vonden de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, die het nieuwe arrangement van de hal in op dracht van B. en W. verzorgde, bereid bovenstaande opmerkingen te beantwoor den. De heer Baard schrijft: Het feit, dat het Haarlemse stadhuis niet over een officiële trouwzaal beschikt, kan naar ons inzien nimmer de aantasting rechtvaardigen van het historische karakter van onze „burgerzaal", door een meer neu trale (feestelijke?) aankleiding, als pas send kader voor huwelijksplechtigheden. Het historische karakter van de hal van het stadhuis uit nood dus tevens trouw zaal blijft primair en dient in de stof fering van de zaal tot zijn recht te komen. De wapens (de gesmede kogels incluis) werden niet toegepast als een opwekking tot of verheerlijking van de oorlog, doch ter herinnering aan de heroïsche strijd onzer voorouders voor onze onafhankelijk heid en aan het onbloedig en onschuldig bedrijf der 17de-eeuwse schutterijen. Wat de „museumsfeer" betreft, moge de geachte inzender zich er van overtuigd houden, dat de officiële „erezaal", met de gebruikelijke accessoires als hier toegepast, haar bestaansrecht reeds genoot lang voor de musea, die sedert het einde van de 18de eeuw de verzamelplaatsen werden van alles wat oud is, of het er aardde of niet! Van de nood, die deze ruimte tot trouw- gelegenheid schiep, kunnen de bruidsparen een deugd maken: dat 2ij het zich tot een eer rekenen in deze historische sfeer hun ja-woord te mogen laten klinken! En als zij, rondschouwend, méér mochten opmer ken dan de hen omringde familie-leden, mogen zij dan in die oude zwaarden en kogels geen „moord-werktuigen" zien, doch „symbolen" van de vrijheid, door de vade ren bevochten! Helaas is elders geen ruimte gevonden om de zorgen-klok onder te brengen. Het heeft geen zin om haar de dominerende plaats terug te geven als men het er over eens is dat zy gezien haar aesthetische inferioriteit zo bescheiden mogelijk dient te worden opgesteld. Tot inspecteur der directe belastingen ter inspectie der belastingen te Beverwijk is benoemd de adjunct-inspecteur der directe belastingen T. J. van der Zee. De Nederlandse Opera brengt- Zon dagmiddag „Carmen" van Bizet in de Stadsschouwburg ten tonele en Dinsdagavond „Fidelio" van Beetho ven. Bij laatstgeneomde gelegenheid zal Albert van Raalte als dirigent optreden ter herdenking van het feit dat deze veertig jaar geleden zijn muzikale loopbaan begon. Solisten zijn onder anderen Gré Brouwen- stijn, Frans Vroons en Otakar Krans. Het A.T.G. geeft Zaterdagavond een reprise van „De getemde feeksmet Jenny van Maerlant en Johan Schmitz. Het gezelschap van Guus Oster en Johan de Meester vertoont in de Kleine Komedie aan de Amstel nog steeds het door Gerard den Bra bander vertaalde blijspel „Leer om leer", eveneens van Shakespeare. Pierre Monteux dirigeert het Con certgebouw-Orkest op het abonne mentsconcert van Zondagavond. Uit gevoerd worden de ouverture „Ruy Bias" van Mendelssohn, de Vierde Symphonic van Beethoven, het Vierde Pianoconcert van Saint-Saëns en „Don Juan" van Richard Strauss. Solist is de pianist Robert Casadesus. Dinsdagmiddag heeft de jaarlijkse In de hoofdstad uit donateursrepetitie van het Caecilia- concert plaats. Dirigmt is wederom Pierre Monteux. solist Tibor de Machula, cello. Het programma ver meldt de ouverture „ITtaliana in Algeri" van Rossini, het Celloconcert van Dvorak en de Tweede Symphonie van Brahms. Dinsdagavond geeft het Amsterdams Oratoriumkoor met medewerking van de H.O.V. onder leiding van Piet van Egmond een uitvoering van Verdi's Requiem, met solistische medewerking van Corry Bijster, Leni Henning, Peter Offer mans en Theo Baylé. Woensdagmid dag worden er onder leiding van Pierre Monteux twee jeugdconcerten gegeven. In de kleine zaal van het Concert gebouw spelen Zondagavond de cel listen Paul en Maud Tortelier. Maan dagavond zingt de sopraan Emilie Canridge en Dinsdagavond geeft Ge rard Hengeveld in de Bach-cyclus een integrale uitvoering van „Das Woliltemperierte Klavier. Feike Asma bespeelt Zaterdagavond het orgel van de Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk aan de Kloveniers burgwal om weer belangstelling voor dit monumentale instrument te wek ken. Maandag wordt in kunsthandel Huinck en Scherjon aan de Heren gracht een tentoonstelling geopend van nieuw werk van A. C. Willink en enige abstracte composities uit de jaren 1922-1924. Bob Buys exposeert bij Santee Landweer en H. Fiedler in kunsthandel M. L. de Boer. Jean Gabin en Isa Miranda vertol ken de hoofdrollen in de film „De laatste haven" (in De Uitkijk), Orson Welles en Tyrone Power in Borgia schaakmat" (in Tuschinsky). In Al- liambra werd de nog niet door ons aangekondigde film ,De andere vrouw" van Noel Coward geprolon geerd. Nederland, tot heil van de humoristi sche bladen en de bonte programma's van de radio, maar er is bijna niemand die er prijs op stelt. Mevrouw Brilsma stoft op Donderdagmiddag, als zij haar vriendinnen ontvangt, die lid zijn van een andere vereniging dan die waarbij zij is aangesloten, nog eens extra de schoorsteenmantel en portretlijsten af, omdat het damesbezoek altijd stiekem met een vinger over de richels strijkt als zij even naar de keuken is om een kopje koffie te schenken. De prijs van deze koffie bedraagt thans 1.92 per half pond. BOEDA.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7