c Baby's Kou Voorbarige strijd om de macht in de Franse communistische partij Radio geeft Woensdag Ledenvergadering ZandvoorTmeeuwen keurt het beleid van het bestuur goed CJpdBroeh PANDA EN DE MËESTER*GEMASKERDE Wereldnieuws l^iemiwe Uit gaven Dinsdag 24 October 1950 Maurice Thorez wordt de oude niet meer (Van onze correspondent te Parijs) Dagelijks worden duizenden telegram men en brieven naar Parijs verzonden met de beste wensen voor de gezondheid van Maurice Thorez en iedere ochtend publi ceert l'Humanité, het partij orgaan der Franse communisten, over het ziektever loop van Thorez een communiqué, dat door een half dozijn Franse specialisten en chi rurgen ondertekend wordt. Sedert enkele dagen bevindt zich bovendien nog een Russische dokier aan zijn ziekbed, door Stalin persoonlijk gestuurd, om het leven van Maurice Thorez, de „zoon des volks", te redden. Ofschoon de dagelijkse communique's in geruststellende toon gesteld zijn, maken de partijleiders zich niettemin sterk be zorgd over de gezondheid van hun leider, wiens populariteit in deze kringen door niemand wordt geëvenaard. Het staat nu wel vast dat Thorez een ge vaarlijke bloeduitstorting in de hersenen heeft gelrad, als gevolg van geestelijke en lichamelijke overspanning. De doktoren hadden hem rust en vacantie voorgeschre ven, maar zo'n regime bleek niet te rijmen met de taken en plichten die op de schou ders rusten van een beroepsrevolutionair. Kort geleden had Thorez nog een vacantie in het kasteel van zijn vriend Picasso aan de Middellandse Zee doorgebracht, doch ook die rustperiode had de communistische voorman de blijvende genezing waarop men hoopte niet kunnen brengen. Na zijn laat ste aanval moest Thorez, die juist vijftig jaar geworden was, in allerijl naar een kliniek worden vervoerd waar hij onder het wakend oog van Frankrijks knapste specialisten, nu nog steeds verblijft. Aan het algemeen secretariaat lees: het po litieke hoofdkwartier wordt Thorez momenteel door de leider van de Kamer fractie, Jacques Duclos, tijdelijk vervangen. Het schijnt echter wel zeker, d>at de hoogst populaire Maurice nooit meer de oude zal worden en dat hij, ook na zijn herstel, een belangrijk deel van zijn werk zaamheden aan andere figuren zal moeten overdragen. Aan wie? Er heeft zich in de partij al zoiets als een voortijdige strijd om de macht ontketend. Duclos, de gevatte de bater en vroegere koekjesbakker, zou een redelijke kans kunnen maken wanneer hij niet te enen male de allure miste, die tot de verbeelding van de massa spreken kan. Cachin is te oud. Etienne Fa jon staat daar entegen in partijkringen aangeschreven als de coming man. Zijn souplesse wordt ten Mijnenveger Terschelling krijgt wapenschild van gelijknamig eiland De waarnemend burgemeester van Ter schelling, ae heer R. Lauw, zal Donderdag middag om 5 uur namens de burgerij van het eiland een wapenschild van Terschel ling overhandigen aan Hr. Ms. mijnenveger Terschelling. Het schild .zal worden ont huld door de Commissaris der Koningin van Friesland en overgedragen worden aan de commandant van de Terschelling, de luitenant ter zee speciale diensten der -tweede klasse B. B. Bakker. Zo mogelijk zullen zowel het tweede als het zesde flottielje mijnenvegers in Ter schelling verblijven, ook Hr. Ms. Douwe Aukes, het basisschip van de mijnenvegers, zal aanwezig zijn. Het eiland kan dus be zoek verwachten van ongeveer 12 schepen van de mijnendienst. De commandant van de mijnendienst, kapitein ter zee L. H. Quant, zal de gebeurtenis bijwonen. De Marinierskapel der Koninklijke Marine, onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuw- land, zal de plechtigheid opluisteren. Na de aanbieding van hei wapenschild zal er onder leiding van de marinierskapel door personeel van de schepen een mili taire mars worden gemaakt door West- Terschelling. 's Avonds zal de vuurtoren Brandaris met schijnwerpers worden ver licht en geeft de marinierskapel een taptoe en een concert. ADVERTENTIE Vee! inoemeo maakr de maag VBö streek. Wrijf deze aangename 2alf 's avonds op keel, borst ea rug. De pappleisterwerking en de dampen hel- meestal in één nacht 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.45 Trio. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Platen. 15.45 Kamermuziek. 16.15 Voor de jeugd. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Populair concert. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kerk koor. 20.35 Causerie. 20.45 Platen. 20.55 He dendaagse zendingsvragen. 21.15 Amuse mentsmuziek. 21.35 Radio philharmonisch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 ML 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio, 10.20 Voor de vtouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Hawaiian muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 1*6-30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Actua liteiten. 13.35 Pianoduo. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Hoorspel. 22.15 Promenade-orkest. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Weerberichten. 13.15 Lichte muziek. 13.30 en 14.05 Platen. 15.45 Symphonic-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Wals muziek. 17.30 Klankbeeld, 17.40 Jazzmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Klassieke mu ziek- 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuille ton. 20.00 Opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Hobo en piano. 22.45 Kamermuziek. 23.00 Nieuws.. 23.0524.00 Verzoekprogramma, hoogste geroemd. In het verleden wist hij zich dan ook met een onmiskenbare virtuositeit in alle bochten te wringen, die het Kremlin de buitenlandse kameraden voorschreef. Men zal echter voorlopig moeten wach ten, alvorens de vraag beantwoord wordt wie in de toekomst in feite de commu nistische partij in Frankrijk leiden zal. Want officieel is er van een vacature geen sprake. In naam zal Maurice Thorez zijn positie en titel behouden, want als idool is hij ongetwijfeld onvervangbaar. ADVERTENTIE „Breng mc maat 5 Frcfleriks, mevrouw hecfl een zeer kleine voet." choeolade smaakt beter! Sfrand in Katwijk was driemaal onderzocht Volgens deskundigen is het niet onveilig De mijnontploffing op het strand van Katwijk, die aan drie Katwijkse jongens het leven kostte, heeft de vraag doen op komen, of het strand wel veilig geacht kan worden. Uiteraard kunnen er uit zee mijnen aanspoelen, maar ditmaal betrof het een mijn, die in het zand van het strand begraven lag. Deskundigen zijn van mening dat des ondanks het strand veilig geacht moet worden. In Katwijk aan Zee hebben in de na-oorlogse jaren twee millioen mensen het strand bezocht zonder dat zich onge lukken met verborgen mijnen hebben voorgedaan. Het strand is driemaal door de mijnopruimingsdienst onderzocht, zodat mocht worden aangenomen, dat er geen mijnen meer te vinden waren. Het strand is echter voortdurend aan werking onder' hevig. Er zijn perioden, waarin veel zand wordt aangevoerd door de zee, en andere perioden waarin een sterke afspoeling plaats vindt. Zo kunnen mijnen, die zich in zee bevinden, aanspoelen en onder zand bedolven worden. Het is mogelijk dat zij tamelijk diep wegzakken. De mijn, die in Katwijk aan Zee aan drie jongens het leven kostte, was een anti-tankmijn, die tijdens de oorlog niet op het strand werd toegepast. Hoe de mijn zijn weg naar het strand gevonden heeft is niet na te gaan. De laatste tijd is er een sterke zand- afspoeling geconstateerd. Daardoor is het strand hier en daar meer dan een meter lager komen te liggen. Door deze afspoe ling is de mijn waarschijnlijk dicht onder de oppervlakte gekomen. Men heeft in Katwijk aan Zee een tweede mijn op het strand gevonden. Deze is door deskundi gen tot ontploffing gebracht. Treinverbindingen met het buitenland worden verbeterd Groter snelheid, meer comfort De resultaten van de te Amsterdam ge houden internationale spoorwegconferentie betekenen ook voor Nederland een aan merkelijke vooruitgang. Voor de Scandï- navië-express zal de reis met één nacht worden bekort met ingang van de dienst regeling, welke op 20 Mei 1951 in werking zal treden. De reis naar Rome zal met 8 uur worden bekort. De voor-oorlogse „Rheingold" komt te rug, maar zal het traject Hoek van Hol land-Bazel in 21/2 uur minder tijd dan voor de oorlog afleggen. Nieuw is de dienst per Dieseltrein tussen Roosendaal en Antwerpen, ter ontlasting van de Parijse treinen. Er komt een nieuwe verbinding Rotter dam-Hamburg, en een rechtstreekse ver binding met Oostenrijk. Al die verbeteringen zijn een gevolg van hechte samenwerking tussen de spoorweg maatschappijen der betrokken landen, een samenwerking, welke uit dwingende nood zaak is geboren. De spoorwegen hebben het hoofd te bieden aan felle concurrentie van de luchtvaartmaatschappijen. Vandaar ook dat men allerwege de snelheid gaat ver hogen en service gaat geven op ieder ge bied. De treinen zullen in de komende jaren luxueuzer" worden ingericht. Alle internationale treinen zullen op de Nederlandse baanvakken door electrische locomotieven worden getrokken. Passen en douane-controle zal in de rijdende treinen geschieden. Mensenredders onderscheiden Maandagmiddag werden ten raadhuize van Willemstad aan vijf inwoners van deze gemeente onderscheidingen uitgereikt. A. de Visser, rijksbetonningsambtenaar, J. de Visser, wachtmeester der rijkspolitie te water te Wemeldinge, T. Klop, visser te Willemstad ontvingen de zilveren medaille van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen. J. IClop en J. van der Hooft, vissers te Willemstad, ontvingen de bronzen me daille. Op 23 Juli hebben deze mannen op het Hollands Diep bij Willemstad met ge vaar voor eigen leven drie schipbreuke lingen gered. Door particulier initiatief is in Enschede een grote villa aangekocht, die men tot een modern hótel zal verbouwen. Alle auto's en motorfietsen krijgen nieuwe nummers Wijziging moet binnen vijf jaar voltooid zijn In de nieuwe Wegenverkeerswet, die vermoedelijk op 1 Januari in werking zal treden, zijn bepalingen opgenomen voor de registratie en keuring van motorvoer tuigen. Ook voor de nummering van auto's, motorfietsen e.d. is een geheel nieuwe regeling getroffen. Het belang rijkste daarvan is, dat de nummers niet meer bij de eigenaars (of beheerders) van de wagen behoren, maar bij de wagen zelf. Wanneer een auto verkocht wordt, gaat het nummer mee. Het nummerbewijs blijft dus altijd bij het voertuig en dient tevens als keuringsbewijs. Bij iedere nieuwe wa gen moet dus een nieuw nummer aange vraagd worden, hetgeen voor een perso nenauto ƒ4 kost. De provinciale kentekenen zullen ver dwijnen, want de registratie geschiedt landelijk door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De nummerplaten zullen iets kleiner zijn (ook de letters en cijfers). De aanduidingen zullen bestaan uit twee let ters en twee groepen van twee cijfers bijvoorbeeld AB1234. De letters worden willekeurig uit het alphabet gehaald om een run op lage nummers te voorkomen. De serieletters A A zijn gereserveerd voor het wagenpark van hel Koninklijk Huis. Vijf jaar na het inwerking treden van de wet zal de vernieuwing van de auto nummers voltooid moeten zijn. Dat ver nieuwen zal geleidelijk geschieden via de importeurs van nieuwe auto's. De nieuwe wagens zullen met nummer en al afge leverd worden. Later zal men geleide lijk andere wagens (of motor)-bezitters oproepen voor keuring en nummerre gistratie. Actie voor herbouw der Koepelkerk te Willemstad In de avond van 29 Augustus werd de historische Koepelkerk te Willemstad een prooi der vlammen. Slechts de buitenmu ren van het uit de jaren 15961609 date rende kerkgebouw bleven gespaard, waar door het gelukkig op de lijst van monu menten gehandhaafd kan blijven. Er zijn onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om tot herbouw van deze karakte ristieke kerk te komen. Er werd een Actie- Comité opgericht en Willemstad zelf gaf met haar slechts 2000 inwoners een prach tig voorbeeld, door in korte tijd het bedrag van f 20.000 bijeen te brengen. In totaal is thans ongeveer f 35000 bijeen gebracht, hetgeen echter toch bij lange na niet toe reikend is, om aan de herbouwplannen uitvoering te geven. Er is na aftrek van de verzekeringsuitkering en de reeds ontvan gen gelden nog ongeveer drie ton nodig en daarvoor wordt thans een grote actie op touw gezet. Woensdagavond om 8.35 uur zal de bur gemeester van Willemstad deze actie in leiden mei een radiotoespraak voor de N. C. R. V. en Zondag a.s. (Hervormings Zon dag) zal in nagenoeg alle Protestantse ker ken een collecte voor dit doel worden ge houden. Voorts worden plaatselijke comités ge vormd, welke zullen worden ingeschakeld in de verkoop van de fraaie pentekening van de oude kerk, welke hierbij wordt ge reproduceerd. Deze plaat is bedoeld als een dankbe tuiging voor ontvangen bijdragen van mï- stens f 1, vermeerderd met 25 cents voor porto en verpakkingskosten. Het gironum mer van het Actie-Comité Herbouw Koe pelkerk Willemstad is 514000. De kwestie van het badgasten-elftal Bestuursleden blijven, althans voorlopig, in functie ADVERTENTIE SNELNAAIMACHINES voor huisindustrie en thuisnaaisters Compleet met motor, geheel bedrijfsklaar 2200 steken per minuut. Hoge productie. Prijs slechts 469,50 Schriftelijke garantie! Vraag eens vrijbl. inlichtingen bij: Fa ENGEL EN KUIPERS Met 104 stemmen voor en vier stemmen tegen (de bestuursleden bleven buiten stem ming) heeft de ledenvergadering van de Zandvoortse voetbalvereniging „Zandvoort meeuwen" Maandagavond een motie aange nomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de wijze, waarop de zaak van het gadgastenelftal is behandeld, het beleid van het bestuur wordt goedgekeurd en de leden van het bestuur verzocht worden op hun voornemen, om hun functie ter beschikking te stellen, terug te komen. Na het aannemen van deze motie werd de vergadering geschorst. De voorzitter, de heer H. de Jong deelde na heropening mee, dat het bestuur besloten had voorlopig aan te blijven. Het wenst het resultaat van een nieuw onderzoek af te wachten. Mocht dat ongustig voor het bestuur zijn, dan hand haaft het zijn voornemen, om af te treden. Aan het besluit was een gedachtenwisse- ling vooraf gegaan. De voorzitter merkte in zjjn openingswoord op, dat het bestuur het betreurt, dat het heeft moeten besluiten een buitengewone algemene vergadering uit te schrijven. De feilen zijn echter van dien aard, dat het geen andere houding kan aannemen. Van het ere-lid de heer C. Siegers was een brief binnengekomen, waarin deze de wens uitsprak, dat de ledenvergadering zich achter het bestuur schaart en dat zij meewerkt, dat het in functie blijft. De heer AV. Groeneweg diende een motie in, waarin de ledenvergadering vast stelt, dat alle spelers van de wedstrijd „Inwoners —Badgastenelftal" geweten moeten hebben, dat de wedstrijd door de K.N.V.B. verboden was, waarin zij het betreurt, dat de ge schorste spelers van Zandvoortmeeuwen dooi de commissie van onderzoek niet gehoord zijn. waarin opgemerkt wordt, dat er opzet in het spel is, om een excuus te vinden voor de niet-Zandvoortse spelers, waardoor aan buitenstaanders aannemelijk moet worden gemaakt, dat dezen niet op de hoogte waren, dat van een verboden wedstrijd sprake was, waarin de, ledenvergadering spreekt over een twee-slachtige straf van de K.N.V.B. waarin zij aandringt op een geheel nieuw onder zoek en waarin zij tenslotte met de meeste aandrang het bestuur verzoekt geen gevolg te geven aan het voornemen, om af te tre den, omdat dit een zware aderlating voor de vereniging betekent. Het erelid, de heer D. Halderman en ver scheidene leden ondersteunden de motie en spraken hun goedkeuring uit over het beleid van het bestuur. Op verzoek van een der leden gaf de heer De Jong een uiteenzetting van het gespro kene in de vergadering van de commissie van onderzoek. Hij deelde mee met de secretaris te zijn uitgenodigd een bespreking in Aerdenhout bij te wonen. Spreker heeft verteld, zijn spelers van de drie elftallen op de trainïngsavond gewaarschuwd te hebben niet aan de wedstrijd deel te nemen, omdat de kans groot was. dat schorsing zou volgen. Met de Amsterdamse spelers had de heer De Jong geen contact gehad. Kort voor de wedstrijddag kwam bericht van B. en W. m. dat het veld gevorderd was. Daarop heelt hij bij het college geprotesteerd. De terrein- knecht heeft hij in overweging gegeven geen doelpalen neer le zetten en het kleed huis gesloten te houden. Bij de bespreking kwam de vraag ter sprake of de motie succes zou opleveren, De voorzitter verwachtte van wel. Een volgende keer zal men de zaak beter behandelen en Heemsteedse „magnetlst" rekende te hoge pensionprijien De 63-jarige zich noemende „weten schappelijk magnetist" E. H. B. uit Heem stede, stond gistermiddag voor de Haar lemse Economische rechter, omdat hij te hoge pensionprijzen had berekend. Hij was dit pension begonnen nadat hij, door al te veel veroordelingen wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, had besloten zijn „kuurhuis' 'eraan te geven en om te zetten in een normaal pension. HH had evenwel prijzen berekend, die nog uitgingen boven de voor de luxe klasse vastgestelde en dat terwijl de inrichting der kamers volgens de deskundige verbali sant verre van luxueus was. Volgens hem was een indeling in de eerste klasse nog geflatteerd. De Officier van Justitie vond dan ook dat de beschuldigde over de gehele linie „behoorlijk fout lag", De Tuchtrechter voor de prijzen had de zaak naar de Economische rechter verwezen, omdat hij de inmiddels gefailleerde B. toch geen hoge boete kon opleggen. Mr. Wiarda eiste voor de drie overtredingen even zoveel boeten van dertig gulden en een voorwaardelijke hechtenis van drie keer twee weken. De verdediger, mr. F. A. Bijvoet, be toogde dat in de Prijzenbeschikking voor pensions onder luxe klasse niet worden verstaan kamers met een welverzorgd in terieur en een perfecte bediening, doch uitsluitend vertrekken van een bepaalde afmeting waarvan de prijs ook voor de oor log f 100,of meer per maand zou hebben bedragen. Hieraan voldeden de kamers van de „magnetist" (die deze term gebruikte om hem, als „persoonlijkheid", te onder scheiden van de magnetiseurs, die volgens B. maar „zakenlieden" zijn) ten volle, aldus pleiter. Mr. Bijleveld hield het maar liever bij de omschrijvingen van de Horeca-deskun- digen en veroordeelde B. tot drie keer een week hechtenis voorwaardelijk. met de motie bewijst men de sportsamen- lcving een dienst. De motie werd zoals hierboven vermeld met 104 stemmen voor en vier stemmen tegen aangenomen, waarna de voor zitter opmerkte, dat dit een bewijs is dat de leden het beleid van het bestuur goed keuren. Het bestuur meende, dat het een verenigingsbelang was de functies ter beschikking te stellen. Het is anders onmo gelijk met het bestuur van de K.N.V.B. samen te werken. De leden hebben geen moeite gedaan andere candidaten te zoeken en wensten dus het oude bestuur le hand haven. De motie zal naar het bestuur van de K.N.V.B. worden gezonden, ADVERTENTIE Sleutels en Stoten betrouwbaar yerzorgd door hoofdvert. Lips' Slotenfabr. Duizend gulden boete voor Zandvoortse kruidenier De Zandvoortse kruidenier I. J. K. had zich gistermiddag voor de Economische rechter bij de Haarlemse Arrondissements rechtbank te verantwoorden omdat hij op 8 Juli van dit jaar een veel te grote hoe veelheid levensmiddelen had afgeleverd aan de Zandvoorter S. die als eerste ham steraar sinds de strijd in Korea werd ver volgd en veroordeeld. De beschuldigde gaf toe, dat hij had be seft dat het een uitzonderlijke hoeveelheid was geweest voor twee mensen en dat S. bovendien geen klant bij hem was. Maai de kruidenier had nog nooit van de ham- sterwet gehoord en ovlgens zijn eigen ver klaring, alleen maar gedacht, dat zaken zaken waren en dat het een aardig handel tje was. Bovendien bestreed hij, dat de bestelling na de Koreaanse affaire gedaan zou zijn. Het was volgens hem op 20 Juni geweest en hij legde ten bewijze zelfs een nota ge dateerd 1 Juli over. Doch dat beliefde mr. Bijleveld nu juist niet te geloven. Ten eerste leek het hem bijvoorbeeld onwaarschijnlijk, dat S. een telefoontje uit Seoul had gehad „dat het binnenkort zou beginnen" en ten tweede had K. aan de politie oorspronkelijk ook de datiun van 8 Juli genoemd, terwijl hij over het briefje niet had gerept. Ook duid de het geheimzinnige transport van de honderd kilo rijst, de honderd kilo suiker, de honderd tabletten dierlijk vet, de vijftig pakken wasmiddel en de 24 kilo gort niet op een zuivere zaak. Het oordeel van de Officier van Justitie over het verweer van de Zandvoorter va rieerde dan ook van grove leugens" tot „grote kolder". Mr. Wiarda vond hem dan ook het voorbeeld van een man die de hamsterwoede van het publiek aanwakkert en eiste twee weken gevangenisstraf met publicatie van het vonnis. De beschuldigde maakte van zijn recht op het laatste woord een bar slecht ge bruik, want hij prikkelde mr. Bijleveld kennelijk door een halstarrig volhouden van zijn weinig overtuigend betoog. De rechter maakte dan ook korte metten en veroordeelde K. tot duizend gulden boete of zes maanden. In Parijs geboren Amerikaanse baby wordt in ©estzaao gedoopt In de eeuwenoude Nederlands-Hervormde Kerk van het Noordhollandse dorpje Oost- zaan zal op Zondag 5 November een Ame rikaanse burgeres van enige maanden oud ten doop worden gehouden. Deze plechtigheid zal worden verricht door de plaatselijke predikant, ds. N. Padt. Aan de doop van de kleine Suzan Cortrell is een geschiedenis vooraf gegaan, Tijdens de bezetting werd ds, Padt dooi de Duitsers opgepakt en getransporteerd naar het concentratiekamp Dachau. Na de bevrijding trad hij in correspondentie met een Amerikaanse studente uit Califomië, die een adres had gevraagd van een ex- politieké gevangene. Enige jaren geleden vestigde deze zich met haar verloofde in Parijs om daar aan de Sorbonne de studie voort te zetten. De prettige briefwisseling zette zich ook uit de Lichtstad voort, ge volgd door een persoonlijk bezoek van ds. Padt aan zijn inmiddels gehuwde Amerikaanse vrienden. Tijdens deze ont moeting verzochten mrs. en mr. Cortrell of ds. Padt in de kerk te Oostzaan de te ver wachten baby wilde dopen, daar zij half November naar -Amerika zullen terugkeren. Dit verzoek werd gaarne toegestaan en zo zal op 5 November tijdens de kerkdienst de jeugdige Parijse-Amerikaanse Suzan Cortrell In de aloude Nederlandse-Her vormde kerk te Oostzaan ten doop worden gehouden. 43. Ja werkelijk, die oude bouwval, die Panda en Joris Goedbloed nu bereikt had denwas echt het slot Malpertus! Het was erg oud en eigenlijk, was het niet veel meer dan een ruïne, maar Joris wierp de poort open met, een weids gebaar en sprak: „Komt, ventje! Help mij deze onwaardige handkar binnen te brengen in deze heer lijke veste! En loecs welkom! Ik weet, dat mijn kasteel niet bijzonder modern is, maar je zult merken dal hel zeer geriefelijk is!" „Ach wat kan dat me nu schelen," prut telde Panda, terwijl hij hielp de kar naar binnen le duwen. Mijn toekomst is ver nietigd! Jij bent de Gemaskerde, en ik ben je medeplichtige. Er is niets van mij te recht gekomen! Wat zou mijn vader daar löel van zeggen Ik zal geen fatsoenlijk iemand ooit meer eerlijk in de ogen kunnen zien.... en ik ben zo ongelukkig „Kom, kom kom nu toch!" riep Joris uit, nadat hij zorgvuldig de poort weer had ge sloten. „We zijn hier immers volkomen veilig! En kijk eens om je heen, hoe mooi het hier is welk een antiquiteiten, welk een schone oude bouwkunst! Bovendien is er hier geen fatsoenlijk iemand, dus je mag zo oneerlijk kijken als je maar wilt!" En zo praatte Joris nog een hele tijd voort, maar de weldenkende lezers zullen begrij pen, dat hij Panda toch niet kon overtui gen, en dat onze jonge vriend zon op mid delen, om uit zijn moeilijkheden te komen en een nieuw leven te beginnen. Telefoetsjie. Russische bezettingsautorifei. ten hebben bevel gegeven tot het v/e»! halen van de televisiekabels in Oojt Duitsland die sinds 1937 Berlijn me- Leipzig, Keulen en München verbonden De kabels zullen naar de Sovjet-Unie gebracht worden. Aansteker. Twee verdiepingen van het pos(. kantoor Tempelhof in West-Bering 2000 telefoontoestellen zijn door brand verwoest. Een lid van het personeel had voor het naar huis gaan een electrisch kooktoestel aangezet om zijn pijp aan te steken en vergeten het weer uit te doen. Watersnood. In Noord-Algerije zijn tenge. volge van nieuwe overstromingen tal van dorpen geïsoleerd en verbindingen verbroken. Er is bovendien veel vee verdronken. Spionnageproces. Volgens het officiële Roe. meense nieuwsagentschap heeft een ge- rechtshof te Boekarest drie Roemenen ter dood veroordeeld wegens „spionnage voor Frankrijk". Twee Franse beklaag, den kregen levenslange gevangenisstraf Een derde Franse beklaagde, een vrouw, is tot twaalf jaar en een Roemeense tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Te laat Vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht hebben ten Zuiden van New- Foundland wrakstukken waargenomen die naar men vreest afkomstig zijn van de „North Voyager" (1104 ton) die met 800 ton kolen op weg was naar St. Johns. Maandag gaf het vaartuig nood seinen, doch de schepen die naar de op- gegeven positie snelden, vonden geen spoor van de „North Voyager". Scheepsbrand. Gistermiddag is op 24 kilo meter uit de Engelse kust tussen Southend en Clacion een brandend vis sersvaartuig gesignaleerd. Het Duitse stoomschip Fasan heeft inmiddels de in nood verkerende boot, de „Holba" (Lo 350) bereikt en een overlevende, een Canadees, aan boord genomen. Naar de rest van de bemanning wordt nog ge zocht. De brand op de „Holba" is, naar later gemeld wordt, thans gedoofd; De derde bom. Naar aanleiding van het overlijden van Henry Stimson, de Ame rikaanse oud-minister van oorlog, die als zodanig in functie was toen in Augustus 1945 de eerste twee atoom- bommefi op Hirosjima en Nagasaki wer den geworpen, haalt „Le Monde" een passage aan uit zijn mémoires, volgens welke er toen nog geen derde atoom bom was. Stimson zegt met name: „de twee atoombommen, die wij lieten val len, waren de enige die wij gereed had den. De derde was nog lang niet klaar", Politiegeheim. „Opstand tegen het Sovjet- Russische regiem is mogelijk", aldus een voormalig agent van de „N.K.V.D." (Sovjet-Russische geheime politie) Ni- colaj Sinervirsky, op een persconferen tie te New York. Sinervirsky vluchtte tien maanden geleden naar Amerika. Volgens hem is de Russische bevolking niet op het regiem gesteld en heeft zij alleen morele en economische hulp-uit het buitenland nodig om in opstand te komen". De 29-jarige Rus, schrijyer van „Smersj", een boek over de Russische geheime politie, zei voorts: „het Wes ten moet er voor waken het Russische volk niet het gevoel te geven, dat het zal worden aangevallen. Laat het weten dat zijn opstand zal worden gesteund door vrienden, die alleen belang hebben bij het omwerpen van het communstisch regiem". Opgebracht. De rederij, die eigenaresse is van de Britse trawler „Hugh Walpole heeft een radio-boodschap van dat vaartuig ontvangen, waarin wordt me degedeeld dat het door een Russische kanonneerboot is aangehouden terwijl het in de Witte Zee aan het vissen was. De 498 ton metende „Walpole" heeft Huil als thuishaven. In de afgelopen maand hebben de Russen, zoals gemeld, een andere uit Huil afkomstige trawler, de „Swanella" aangehouden en opgebracht, hetgeen eveneens in de Witte Zee ge schiedde. Na vijf dagen is de „Swanel la" weer vrijgelaten. Staking. Tengevolge van stakingen ligt in drie Australische staten, Victoria. Nieuw Zuid-Wales en Zuid-Australië, het spoorwegverkeer stil. Emigratie. Joodse groepen, die Aramees spreken (de taal die, naar men aan neemt Jezus gebezigd heeft) zijn begon nen van Turkije naar Israël té emigre ren. John Brophy; De onsterfelijke ser geant Vertaling van Jan Poorte naar Uitgeverij In den Toren, Naarden. De hoofdpersoon van deze roman is de schrijver Colin Spence, die, als korporaal dienend in de oorlog in Noord-Afrika. van jongen man wordt: zijn verlegenheid over wint. en per telegram het meisje waar bij in Engeland al lang van gehouden heen ten huwelijk vraagt. De geschiedenis van een woestijnpatrouille, onder leiding van de korporaal, als de sergeant gesneuveld is wienst geest de mannen voortgaat te bezie len, wordt afgewisseld met taferelen uit Londen, waar Spence het leven van een jonge schrijver leidt en zijn verzwegen hefae koestert. Er is wel heel wat spanning, en hier en daar een verrassend inzicht, maar niet genoeg om het geheel overtuigend te maken; dat Spence geacht wordt zich de goed-geordende Londense scènes als vanzelf te herinneren in verschillende rustperioden op de woestijntocht maakt een kunstmatige indruk, en de soldaat Cottrell, hoe natuur getrouw misschien ook, is vee! te veel een mispunt om als romanfiguur geloof te wek ken. Het goedige gelukkige slot krijgt met meer betekenis dan het gewoonlijk in andere boeken heeft, maar wel een bepaald zoete- lijkheid door Spence's overweging, als hij aan zijn dode patrouillegenoten denkt: Jn de kaleidoscoop van het leven waren zij tot rust gekomen figuren: iets was verloren ge gaan, maar ook was er iets gewonnen". De onsterfelijkheid van de sergeant had zowel de romanschrijver Spence als de roman schrijver Brophy tot hoger ontwikkelde overpeinzingen kunnen voeren. Misschien zouden er intussen meer ver diensten van het boek blijken als het met a) ontsierd was met foto's uit de film die ernaar gemaakt is, waardoor de verbeelding van de lezer alleen maar telkens beentje gelicht wordt, en als het niet in zo'n zonder ling Nederlands vervat was. Niet alleen de krachttermen van de woestijnratten: Alle donders", „Blikskaters", „Wat voor den dui vel", leiden de aandacht af, S. M. Het geloof onzer vaderen, door Gibbons, opnieuw bewerkt door Dr. Isaia Onings O.F.M.j zesde uitgaaf in de serie Bijdragen tot de eenheid der Kerk o. r. v. Drs Amatus van Straaten O.E.S.A., dr. Ephraem Hen- drikx O.E.S.A., drs Manfred Staverman O.F.M.; Uitg. Wed. J. R. van Rossuni) Utrecht, 1950.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2