IJS Amsterdamse Beurs Hoole en Van Gooi FIAT 500 MINOR STATION CAR STENO-TYPISTE gevr. JONGSTE BEDIENDE Als de stofzuiger zwijgt Stofzuiger Service Huismoeders Let op! VROUWELIJKE SOLLICITANTEN Willen is kunnen! nette pientere jongen BANKETBAKKERSLEERLING gevraagd Dinsdag 24 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Plannen voor bioscopen In Haarlem, Haarlem-Noord en Bloemendaal Naar wy vernemen heeft de directie van het City-theater in Haarlem thans bij Nederlandse Bioscoopbond een aan vraag ingediend om een theater te mogen openen in het gebouw van de vroegere dancing „Lido" aan het Houtplein. Deze plannen bestaan reeds geruime tijd. Het gebouw is reeds door de gegadigden gehuurd en ook bij B. en W. is een aan vraag ingediend. Het College staat daar niet afwijzend tegenover. Dat is uiteraard wel het geval met de andere bioscoopexploitanten in Haarlem, die van mening zijn dat de bezettingsgraad van hun zalen zo minimaal is, dat er eer der van een teveel dan van een tekort aan zalen kan worden gesproken. Bovendien geloven zij, dat een dergelijke aanvraag toch een vreemde indruk maakt op de overheid, die zij er juist van willen over tuigen dat het percentage van de verma kelijkheidsbelasting een ondragelijke last betekent. Tenslotte hoorden we nog de op vatting, dat ook het aantal goede films dat in roulatie komt te gering is om alle bioscopen geregeld van een cultureel ver antwoord programma te voorzien. Het project voor het theater aan hei Houtplein voorziet in een zaalruimte voor 600 toeschouwers. Intussen zijn, sedert vergunning werd verleend voor een theater in Heemstede, ook plannen van een combinatie, die in Haarlem-Noord aan de Planetenlaan een bioscoop wil bouwen actueel geworden. De voorbereiding hiervoor werd enige tijd geschorst omdat men meende, dat men op het ogenblik toch weinig kans maakte een dergelijk project te verwezenlijken. Nu blijkt dat dit minder onmogelijk is dan men had aangenomen zal men zien in hoe verre de plannen werkelijkheid kunnen worden. Tenslotte ligt er ook nog steeds het pro ject van de directeur van het Frans Hals theater voor de bouw van een bioscoop aan de Dompvloedslaan in Overveen. Hier zijn moeilijkheden gerezen nu de bedoelin gen van de gemeente Bloemendaal voor dat gebied niet blijken te stroken met die van de streekplancommissie. Zolang deze moeilijkheden nog niet zijn opgelost, zal er van de bouw van een theater op die plaats niets kunnen komen, doch de exploi tant heeft zijn voornemen niet opgegeven. Afscheid van Korea-detachement Dr. Drees sprak de manschappen toe Op het Binnenhof in Den Haag. heeft minister-president dr. W. Drees officieel afscheid genomen van het Nederlandse de tachement, dat zich Donderdag gaat in schepen voor Korea. Na de vier compagnieën van het deta chement te hebben geïnspecteerd richtte de minister-president zich in een toespraak ■tot de vrijwilligers. „Wel is het getij in Korea reeds gekeerd en schijnt de georga-- niseerde tegenstand gebroken", zo zei dr. Drees, „maar toch wacht u daarginds nog een grote taak. Als bezettingstroepen zult ge meewerken aan het herstel van orde en veiligheid. Dit is een historische taak omdat voor de eerste maal in de geschie denis gemeenschappelijk door de UNO wordt opgetreden tegen een aanvaller. Wij leveren onze bescheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen maar omdat wij in plaats van geweld recht willen stellen". De vrijwilligers defileerden hierna, voor afgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel, voor de minister-president, de mi nister van Oorlog en Marine, de plaatsver vangende chef van de generale staf, luite nant-generaal mr, R. H. Calmeyer, de ge neraals Baretta, Buurman van Vreden, Opsomer en Jager, mr. F. M. A. Scholc- king, burgemeester van Den Haag en ko lonel H. F. Beenhakker, garnizoenscom mandant van Den Haag en nagenoeg alle militaire attachés. Na afloop van het défilé maakte het detachement nog een mars door Den Haag. Exploifafie-accoord voor Belgische en Nederlandse grens-mijnen De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, en de Nederland se ambassadeur te Brussel, baron Harinxma Thoe Slooten, hebben op het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken een Bel gisch-Nederlandse overeenkomst onder tekend op grond waarvan een exploitatie limiet wordt vastgesteld voor de steenko lenmijnen gelegen langs de Maas en aan beide zijden van de grens. Dit verdrag zal de exploitatie van de steenkoolmijnen in Belgisch- en Nederlands Limburg verge makkelijken en in staat stellen het verlies van exploiteerbare steenkool tot een mini mum te beperken. Al Jolson overleden Uit Culver City in Californië wordt het overlijden tengevolge van een hart-aanval gemeld van de bekende zanger en acteur Al Jolson, die in Mei 1886 in St. Peters burg in Rusland werd geboren (zijn ware naam luidde Asa Yoelson) en op zeer jeug dige leeftijd met zijn ouders naar Amerika kwam. Als jongen liep hij op zekere dag van huis weg om zich aan te sluiten bij een reizend circus. Dat werd het begin van zijn succesrijke loopbaan. In 1911 vervulde bij zijn eerste hoofdrol op het toneel te New York in de revue „La belle Paree" en vervolgens speelde hij in talrijke operettes en muzikale comedies. In 1927 trad hij op in de eerste geluidsfilm „The Jazz Singer". Zeer bekend werd ook „De zingende dwaas". Vele liedjes uit zijn films (maar vooral „Sonny Boy" en „Mammy") wer den over de gehele wereld populair en men mag zeggen dat Al Jolson de grote favoriet van twee generaties bioscoopbezoekers was. Zijn populariteit duurde echter nog steeds voort, zij het in verminderde mate. In 1947 werd de geschiedenis van zijn leven verfilmd onder de titel „The Jolson Story". Hij zong daarin nogmaals zijn bekendste nummers, echter alleen op de geluidsband, want Larry Parks verscheen in zijn plaats op het witte doek. In de laatste jaren ver zorgde hij een eigen radio-programma. Al Jolson, die in 1945 voor de vierde keer in het huwelijk was getreden, keerde een week geleden terug uit Korea, waar hij was opgetreden voor de Amerikaanse troe pen. Hij had pas een contract gesloten voor een nieuwe film met Bing Crosby, met de vervaardiging waarvan men deze week zou beginnen. Autobestuurder geraakte bekneld tussen dozen chocolade Hij reed stilstaande motorrijder omver Maandag stopte in de Van der Endelaan te Hillegom de motorrijder J. K. uit Haarlem om zijn stofbril op te zetten. Ach ter hem naderde een kleine auto, bestuurd door de heer L. uit Haarlem en volge laden met dozen chocolade. Doordat deze lading ging schuiven geraakte de heer L. bekneld, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur verloor en met een snel heid van ongeveer veertig kilometer per uur tegen de stilstaande motorfiets botste. De motorrijder werd tegen de straat ge slingerd en kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Hij is naar het Diaconessen- huis in Haarlem overgebracht. Zijn motor fiets was vrijwel geheel vernield. De verkeersbrigade van de rijkspolitie heeft tegen de autobestuurder proces verbaal opgemaakt. Haagse grootmoeders zagen het werk van Grandma Moses Hedenmorgen waren ongeveer honderd grootmoeders, voor het merendeel afkom stig uit verzorgingstehuizen, naar het Haags Gemeentemuseum gekomen om de tentoonstelling van werken van „Grandma Moses" in ogenschouw te nemen. In de aula van het museum werden zij verwel komd door de waarnemend directeur van de Dienst van Schone Kunsten, de heer D. J. Balïoort. Deze zeide tot de aanwezigen, dat zij een tentoonstelling zouden zien van een oude vrouw, die zich op zeer hoge leeftijd aan de schilderkunst had gewijd, hetgeen een bewijs was dat men zich met het klimmen der jaren nog altijd verdien stelijk kon maken. Daarna stelde dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunstzaken ter gemeente secretarie de 90-jarige Cornelia de Niet- Amos aan de Amerikaanse ambassadeur en zijn echtgenote voor. Het oudje bood mevrouw Chapin een pop aan, als ge schenk voor Grandma Moses. Verder sprak de heer Huyler, hoofd van de Amerikaan se Voorlichtingsdienst enige woorden, zeg gende dat in Amerika het leven pas zou beginnen als men grootmoeder is gewor den. Alvorens de bezoeksters de tentoon stelling gingen bezichtigen, werd er een filmpje over het leven van Grandma Moses en haar "werk vertoond. Zandvoort VEBETERING NACHTVERLICHTING Het is aan B. en W. gebleken, dat de straat verlichting des nachts op verscheidene punten verbetering behoeft, vooral ten be hoeve van de reizigers, die met de laatste tram of trein in Zandvoort aankomen. Er is daarom besloten vele avondlampen ook 's nachts te laten branden. Santpoort Terrasvogels blijft op het goede pad Terrasvogels toonde zich direct in de wedstrijd tegen De Meer sterker en na 25 minuten spelen plaatste linksbinnen Cobben op zeer tactische wijze de bal over de doel man van De Meer. Tien minuten later echter ontstond in de achterhoede van Terrasvogels het welhaast traditionele misverstand en de stand was gelijk (11). Na rust hadden Röbken (rechtshalf) en Spanjaard (midvoor) van plaats verwisseld. Na 10 minuten spelen liep Röbken op een pass van Spanjaard, passeerde twee spelers en opnieuw had Terrasvogels de leiding (21). De Meer gaf zich nog niet gewonnen, maar de middenlinie SpanjaardDortmundt Zaal gaf geen krimp, zodat Akkerman Sr. het niet al te druk had. Rechtsbuiten Schol kreeg nog een tweetal fraaie kansen om de Santpoortse voorsprong te vergroten, doch eerst schoot hij tegen de keeper daarna tegen de paal. Vervolgens voorkwam Nederlof op fraaie wijze de gelijkmaker. In de laatste minuut bracht Wijnen met een hard schot de stand op 31. BRIDGECLUB ,.DE KENNEMERS" Na de parenwedstrijden van de bridgers van „De Kennemers" waren thans de pro motie- en degradatie-wedstrijden aan de beurt. De technische commissie heeft een reeks wedstrijden samengesteld welke grote afwisseling geven. De eerste wedstrijd voor de 2de serie is inmiddels gespeeld en de uit slagen waren: Afdeling A: 1. Mulder en Van Munster 32) L-; 2. fam. Soomers 26: 3. Schildwacht en Wyers 24)i; 4. fam. Kroone 23; 5. Hunter en Kruisman 2214; 6. Seegers en Holle man 2110. Afdeling B: 1. fam. Ophof 21; 2. dames Mulder en Holleman 21; 3. Kost en Bodewes 21; 4. en 5. fam. Nathans 18 en Broertjes en mevr. Wiggemans 18; 6. fam. Rietdijk 17; 7. dames Schildwacht en Wyers 10. Afdeling C: 1. Schuurman en Westerhof 31; 2. Breedijk en Andela 3014; 3. mevr. Kulman en van Amerongen 28; 4. fam. Vader 23; 5. mevr. van Amerongen en Kleefstra 22)4; 6. dames Seegers en van Munster 15. RADIO-DIENST VAN HET IKOR. Op 5 November wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort-dorp een IKOR-dienst door de radio uitgezonden. Voorganger is ds. M. v. d. Voet uit Haar lem-Noord. VRACHTAUTO KRAAKTE LICHTMAST Op de Overbiltweg in Santpoort-dorp reed Maandagmiddag een vrachtauto bij het voorbijgaan van een geparkeerde auto een lichtmast omver, die in tweeën knapte. Het warnet van draden dat hierdoor over de weg kwam te liggen, is door het P.E.N. opgeruimd. Metaalgieterij Van Essen werkt op een kwart van de sterkte Bij de ijzer- en metaalgieterij M. B. van Essen aan de Haringkade te IJmuiden, waar gisterbchtend een staking is uitge broken onder de arbeiders die lid zijn van hel E.V.C., is vanmorgen een kwart van het personeel aan het werk gegaan. KORT VERHAAL DOOR WYNCA LOOS Ik sta voor Peters bedje en kijk ver wonderd naar het rustig slapend hoopje mens, dat mijn zoon is. Verwonderd en een tikkeltje teleurgesteld. Ik trek het dekentje wat hoger op om zijn schoudres en streel, om iets goed te maken, zijn ronde bolletje. Hij wordt er niet eens wakker van. IJs, denk ik woedend, ik haat ijs. Om het ge- klieder, het gekleef, de vlekken, het gezeur en de.de.nadélige invloed. Ja, de nadelige invloed op het karakter. Het begon met Pappa's hoofdpijn en het vermaan om toch vooral even rustig te zijn. Waarop Brigitte, die bijna vijf is en sedert haar bevordering tot tweede klasse kleuterschool een zekere soepele houding heeft aangenomen ten aanzien van interne of huishoudelijke problemen, kordaat doch liefdevol voorstelde samen met Peter een laantje om te wandelen. De doen ze wel meer. Ze lopen dan, zeer intiem de armen om eikaars schouders geslagen, zoals kin deren „wandelen" (hier een spinnetje, daar een takje, hier een steentje, daar een torretje, dat de moeite van het nader be-o schouwen waard is) tot de benzinepomp en terug en voelen zich zeer belangrijk, dat ze- al alléén een laantje-öm kunnen wandelen. Ik berekende vlug, dat inmid dels de aspirine z'n heilzame invloed wel zou hebben doen gelden en zette de koers uit. „Vooral niet verder en op de stoep blijven". Na een kwartier begon ik aan het laantje- öm te twijfelen, na een half uur kreeg ik de zekerheid, dat er aan de koers geknoeid was en na drie kwartier gooide Brigitte hijgend haar autoped voor de keukendeur en plofte puffend op een stoel neer. „Ben ikdaarmoe van. Ge-raced. Hele maal naar de ijsmanMaar die was er niet. Wel de ïjsmevrouw. En geen ijs, want ik had geen geld". „De ijsmevrouw?"" vraag ik ontsteld, „maar dat is toch stout". „Nee", zegt Brigitte triomfantelijk, „ik ben niet stout geweest, ik heb niét gezegd: „twee ijsjes", dan had die mevrouw ge dacht dat ik geld had en dat had ik niet". „En Peter? Waar zit Peter?" „Die? Die zit nog bij de ijsmevrouw", meldt Brigitte, volmaakt rustig. „Op de viersprong?" vraag ik ongelovig, „Helemaal op de viersprong? Met al die auto's?" „Ja", knikt Brigitte onbewogen. „Maar dat is tochDat is toch stout". „Nee", lijmt Brigitte nu, achter me aan dribbelend terwijl in in m'n jas schiet, „neeik heb niet gezegd „twee ijsjes", ik had er wél trek in. ik ben er dollop-op". Re zit al op m'n fiets. Dollop-opdaar riskeren ze hun leven voor. Dollop-op ijs. En forensentijd. alle auto's, die langs de viersprong schieten. Ik hoor er minstens twintig piepend remmen, ik zie Peter'min stens twintig maal oversteken, een auto, die om de vluchtheuvel zeiltdat akelige onheilspellende* gepiep van remmen. M'n hart bonkt in mijn keel. En al die bomen, die het uitzicht belemmeren.Ik zie een tipje van een oranje parasol, de ijskar is er nog. Maar Petertje? Sloèten naar huis- snellende auto's en fietsen en motorfietsen, en temidden van al het geraas en geronk, op de rand van het trottoir.Peter. Hij peutert met een houten ijslepeltje tussen z'n sandaaltje en doet kennelijk alsof hij me niet ziet aankomen. Ik smijt m'n fiets tegen de ijskar en vis m'n zoon aan een mouw omhoog. „Kom jij 'ns hier, kereltje", begin ik snuivend. „Gelukkig, dat u er bent", valt ijverig de ijsmevrouw in. „Ik had al gezegd, ik zeg: „Ga ïoch naar huis, jongetje". Maar hij weet goed z'n naam en adres en ik had al gedacht, ik dacht: „Als er niemand komt breng ik dat jongetje wel even thuis". Verbluft over zoveel practisch hulp van onverwachte zijde, stamel ik enige gepaste woorden van dank en voel me verplicht tenminste wat ijs te kopen. Terwijl ze zorgvuldig de wafeltjes op de ijsjes plakt, geeft de mevrouw nog 'n nummertje paeda- gogie weg, door kortweg en wat ondank baar smalend te beweren: „Nou, dat doen ze nóg eens, mevrouw". Hetgeen ik, al fietsend met Peter achter op en de zwiebelende ijsjes in een zakje aan het stuur, eerlijk moet toegeven. Stom natuurlijk, stom om nu nog op een rondje ijs te tracteren. Door die gedachte begin ik nog harder te mopperen op Peter, die schuldbewust zwijgend op de bagage drager zit. Maar door m'n gemopper heen voel ik een diepe dankbare vreugde om z'n handje aan mijn ceintuur, z'n levende, kleine bewegende voetjes, die tegen m'n hielen schoppen „Houd je voetjes op de step, Peter", bits ik achterom. En thuis, als ze zo akelig-onschuldig van hun ijsjes zitten te smullen, moet er toch nog het nodige van m'n hart. „En nóóit meer ijs", besluit ik, „nooit meer". „Als ik later groot ben.begint Peter op zijn wat langzame, bedachtzame ma nier, „als ik later gróót ben, dan koop ik een schietterd en dan schiet ik m'n pappa en m'n mamma dood". Dat doet de deur dicht! Wees maar goed voor je kinderen, verwen ze maar met ijs, de kógel kun je krijgen. „Daar schiet je wat mee op, baas, wie moet er dan je ijsjes kopen?" informeer ik, mezelf bewust remmend voor krassere maatregelen. „Als ik groot bendroomt Peter verder, „dan heb ik een heleboel geld en dan koop ik een blauwe auto en dan race ik het Kopje af en dan ga ik naar de ijs mevrouw enMaar eerst koop ik een schietterd en dan schiet „Voor straf meteen naar bed", beslis ik. „Nu is 't genoeg. Je eten op en naar bed". „Ik lust wel van splazie", zegt Peter on verstoorbaar en negeert de straf en het bed. Maar dat het me menens is bewijs ik boven met nog enige hartige woorden En als jij zo graag van je mamma afwil (dat idee zit me kennelijk hóóg), „dan ga ik wel uit mezelf. Het wordt me hier te ge vaarlijk. Denk je dat ik op jouw schietterd blijf zitten wachten?" „Waar ga je naar toe?" informeert Peter vanuit z'n bed. Zijn grote, donkere ogen kijken vorsend omhoog. „Misschien naar Oma, of „Nu meteen?" Z'n ogen kijken me nog altijd strak aan. „Ja", zeg ik dreigend, „ja, nü". Niet te ver gaan, denk ik ondertussen, hij is nog zo klein „Noudag", zegt Peter en draait zich op z'n zij. Z'n ogen kijken me niet meer aan. er is plotseling iets ijskouds in m'n hart. „En denk maar niet", zeg ik nog bij de deur. „denk maar niet dat je morgen bij me in bed kunt liggen. Als je op de slaap kamer komt, ben ik er niet meer". Ik voel het zelf als een kinderachtig soort wraak, als bruut geplaag van een groot mens tegenover een weerloos kind. dat zich groot wil houden, dat niet toe wil geven. Dat. straks in donker, huilen zal misschien om de moeder, die weggelopen is.Een ver lammend machteloos gevoel bekruipt me, dat ik onbewust fout op fout stapel. Dat ik bezig ben iets door m'n vingers te laten glippen, dat heel mooi en teder en lief is. En nu sta ik voor Peters bed en strijk, om iets goed te maken, over z'n ronde bolletje. Hij wordt er niet eens wak ker van. Geen spoor van tranen. Hij slaapt rustig, onbewogen, de sla^p des recht vaardigen, zoals dat heet. IJs. denk ik woedend, met een loodzwaar gevoel van onvermogen, ik haat ijs. Het mankeert er nog maar aan, dat hij niet vraagt of ik nóg niet weg ben! (Nadruk verboden) Halfweg PERSONALIA De heer L. N. Weber te Zandvoort, onder wijzer aan de Julianaschool te Zwanenburg, slaagde te 's Gravenhage voor het examen wiskunde L, O. SCHEEPVAART Alamak. 21 v. R'dam n. Basrah. Alcinous, 21 v. Napels. Aldabi, 21 te Rio de'Janeiro. Alioth, 22 te Recife. Alnaji. 22 v. Victoria n. Bahia. Amsteldiep, pass. 21 Enggano eil. Amstelkerk, pass 22 Finisterre. Amstelstad, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Arendsaijk, 21 v. Rosario. Asturias, 22 v. Colombo n. Port Said. Axeldijk. 21 v. New York n. Antv.-eroen. Alwaki, 21 te Norfolk. Alcyone, 22 v. A'aam n. West-Indië. Altair, 23 te Antwerpen. Aludra. 23 v. Dakar. n. Montevideo. Amarapoora, 21 900 m. O.ZO. Guardafui. Appingedam. 22 v. Lissabon te Barcelona. Ariadne. 20 v. Spezia n. Palermo. Aletta (t). 35 v. Plaaju n. Saigon. Almdijk, 23 verw. New Orleans v. Tampico. Alphard. 22 280 m. N. Madeira. Arenaskerk, 23 verw. Fremantle. Armilla (t), 24 v. Saigon te Haiphong verw. Arundo. pass. 21 op 120 m. v. Fernando Noronha Alhena. 23 v. Bremen te Antwerpen. Aardijk. 23 te Antwerpen. Aagtedijk. 23 v. Boston te Philadelphia. Akkrumdijk, pass. 23 Perim n. Aden. Alphacca. 23 te New York v. Buenos 'Aires. Arnedijk, 21 v. Houston n. Galveston. Averaijk. 24 v. Antwerpen. Amstelland. pass. 24 Ouessant. Arkeldijk, 24 v. New Orleans te Tampa. Amstelveen. 22 te Baltimore v. Narvik. Bloemfontein, 22 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Borneo. 22 te Belawan. Blitar, pass. 21 Perim. Bantam, pass. 23 Finisterre. Beverwijk, pass. 22 Algiers. Boschfontein. 20 v. Lorenzo Marques te Durban. Bali. pass. 22 St. Romboli. Bandjermasin. 21 v. Bandjermasin n. Sampit. Barumun. 21 v. Kalianget n. Makassar. Baud. 22 v. Singapore te Belawan. Bengkalis, 23 verw. Colombo. Beverwijk, 21 pass. Oran. Baarn, 24 v. Valparaiso te Talcahuano. Barendrecht, 24 te Aruba. Bennekom, 23 v. Cartagena n, Curasao. Caltex Delft, pass. 21 Malta. Caltex Leiden, 22 v. Suez. Caltex Pernis, 22 te R'dam v. Rastanura. Caltex The Hague. 22 te Port Said. Ceram, 22 te Antwerpen. Coryda, pass. 22 Finisterre. Cistula, 22 v. Curasao n. Havanna. Celebes, 21 v. Aden. Caltex Utrecht (t). pass. 21 Kp. Bon. Camphuys, 23 verw. Djakarta v. Soerabaja. Cronenburgh, 21 v. Vigo te Bilbao verw. Castor, 22 v. Curasao n. Inagua. Castel Bianco. 23 150 m. O.ZO. Massawah Corilla. pass. 23 Rass al Hand. Duivendrecht (t). 28 verw. Barv. Enggano. 21 v Abadan n. A'dam. Erinna (t). 22 v. Hongkong te Miri. Friesland. 22 v. Singapore n. Djakarta. Felipes, pass. 20 Tj. Uban. Edam, 22 v. Baltimore te Charleston. Eendracht. 24 v. Beiroeth te Derince. Grootekerk. pass. 21 Guardafui Gooiland, 21 v. A'dam n. Buenos Aires. Gaasterkerk, 22 te Hamburg. Gouwe, 21 v. Oulu n. Zaandam. Groote Beer, pass. 24 Algiers. Hector. 24 v. Messina te Algiers. Hera, 24 te Barbados. Indrapoera. 23 te Makassar v. Soerabaja. Ittersum, 22 v. New Orleans te Jacksonville. Jupiter 22 v. R'dam n. Lissabon. Java, 23 te Semarang. Kota In ten, 21 v. Djakarta n. R'dam. Karsik, 21 v. Palembang n, Djakarta. Koningshaven. 21 v. R'dam n. Casablanca. Kota Agoeng, 25 verw. Djakarta v. Djeddah. Kota Baroe. 23 v. Port Said. Kertosono, pass. 24 Malta. Laagkerk. 22 v. Karachi n. Bombay. Lemsterkerk. 22 te Basrah v. Calcutta. Leopoldskerk, pass. 22 Messina. Lindekerk, pass. 21 Pantellaria. Lieve Vrouwekerk, 23 te Khorramshar. Leersum, 21 v. R'dam n. Galveston. Loosdrecht, 21 v. Karachi n. Aden en Djibouti. Luna. 22 v. Oran n. Limassol. Leuvekerk, 23 verw. Muscat. Lucita (t), 22 v. Heysham n. Liverpool. Langlee Scott. 21 v. Genua. Lemsterkerk, 23 te Basrah. Linge. 21 v. Malmo n. Hudiksvall. Loppersum, pass. 24 Ouessant. Laertes, 20 v. Aden. Marken, 22 te Cochin. Meliskerk, 21 te Genua. Macuba, 22 v. Bandarmashur n. Stanlow. Marpessa, 22 v. Curasao n. Helsinki. Malvina (t), 23 v. Singapore te Miri. Maetsuycker. 20 v Djakarta n. Fremantle. Molenkerk, 21 te Takoradi. Meerkerk. 24 te Penang. Noordwijk, 21 v. Baltimore n. Havanna. New Australia. 26 22 u. verw. H. v. Holland. Nieuw Amsterdam. 27 5 u. verw. Southampton. Oranje, pass. 22 Sabang. Oranje Fontein, pass. 19 Walvisbaai. Oranjestad, 20 v. Barbados n. Madeira. Otranto, 22 dwars Massawah. Overijsel, 22 te Marseille, Orestes, 22 v. Curagao n. Barranquilla. Orion, 23 v. Patras n. Piraeus. Prins Philips Willem, 2l v. San Miguel. Prins Joh. W. Friso. pass. 22 Behe Isle. Polydorus. 23 te Aden. Prins Willem V. 22 280 m. O. Belle Isle. Prins Willem II. 23 325 ni. Z.ZO. Suez. Prins Maurits, 20 te Chicago. Riouw, 21 v. New York n. Curagao. Rossum, pass. 22 Ouessant. Ridderkerk, pass. 23 Las Palmas. Rempang. 23 verw. Port, Said. Reyniersz, 20 v. Makassar n. Songgala. Roebiah. 21 v. Belawan n. Penang. Rotti, 22 v, Clieribon n. Semarang. Rufina. 20 v. Port au Prince n. Trinidad. Radja. 19 te Coosbay Rotula (t). pass. 23 Kp. Carbon. Rijnkerk. 23 v. Hongkong. Stad Haarlem. 22 v Bona n. R'dam. Stad Schiedam. 22 te Antwerpen v. Casablanca. Sehiedijk, 22 te Antwerpen. Skaugum, pass. 22 Malta. Slamat, pass. 21 Perim. Sommelsdiik. pass. 22 Ouessant. Straat Maiakka. 21 te Dar es Salaam. Sumatra, 21 v. Djakarta n. Semarang. Salatiga, 22 v. Doilo. Samarinda, 20 te Rangoon. Streefkerk, 23 te Bahrein. Sarangan. 23 te Amurang v. Makassar. Saroena. 21 v. Pladju n. Miri. Siaoe. 21 v. Benlculen n. Padang. Sigh. 21 v. Tarakan n. Menado. Stanvac Talang Akar (t). 21 n. Bangkok. Stanvac Pendopo (tl, 22 n. Penang. Sarpedon. 22 te Ciudad Trujillo v. Carupano. Stad Arnhem, 23 v. Huelva n. A'dam. Stad Maastricht. 23 v. Savona n. Gibraltar. Stentor. 23 v. Tunis te Malta. Tabinta. 22 v. Biak n. Djakarta. Tomini. pass. 21 GuardafuL Tarakan. 20 v. Soerabaja n. Djakarta. Talisse, 22 v. Aden. Theseus, 22 te A'dam v Italië. Tankhaven I (t). 22 n. Djakarta. Tasman, 22 te Singapore v. Hongkong. Tiba. 21 dwars Recife. Titus. 23 te Beiroeth v. Piraeus. Tjibodas. 22 v. Hongkong te Shimizu. Tjibadak. 20 v. Hongkong n. Singapore. Tjipanas. 22 v Balikpapan te Diakarta verw. Van 't Hoff. 22 v. Singapore n. Aden. Volendam, pass. 22 Gibraltar. Vulcanus. pass. 21 Gibraltar. Van Heutz, 21 v Singapore n. Penang. Van Riebeeck. 21 v. Soerabaja n. Semarang. Venus, pass. 21 Algiers. Vrijburgh, 22 v. R'dam n. Casablanca. Veendam. 23 te Halifax verw. Willem Ruys, 22 v Suez. Westland. 23 te Paranagua. Westerdam, 23 te R'dam v. New York. Waterman. 23 verw. Djakarta v. Soerabaja. IJsel, 23 te Maracaibo v. Curagao. Zijpenberg. 22 v. Saffi n. Vlaardingen. Zaan.-21 v. R'dam n. Gefle. Zeeland, 23 v New Orleans n. Charleston. Zeeland fssm.). pass. 21 Brunsbuttel. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 292 292 Ti 222% 222% 230 A. K. U. 175 175% Fokker 130 Nederlandse Ford 307 Nederlandse Kabel 269 v Berkei's Patent 117 Scheepvaart-Unie 162.>4 163% Holl.Amerika Lijn 175 Deli Maatschappij 115% H. V. A 118% 119 A'dam Rubber 131% 131 Ned. Handel Mij. 149% Nat. Handelsbank 85% Billiton Mij. II 225% Heemstede Voorstellen aan de Raad In de Raadsvergadering van Donder dagmiddag zullen B. en W. nog de vol gende voorstellen ter tafel brengen: Aansluitingen op het riool Wegens de stijging van de prijzen ach ten B. en W. het noodzakelijk de tarieven voor het maken van aansluitingen op riolen van f 30 en f 32 te verhogen tot f 40 en f 42.50. Verkoop bouwterreinen B. en W. stellen voor de volgende ter reinen te verkopen: 823 m2 aan de Franz Schubertlaan voor f 7500 aan mr. A. A. E. Buurman van Vreeden te Bloemendaal voor de bouw van twee woningen; 925 m2 aan de Beethovenlaan voor f 9000 aan de N.V. Phimop te Amsterdam voor de bouw van drie woningen; aan dezelfde N.V. 1127 m2 aan de Franz Schubertlaan voor f 10.000, om daarop drie woningen te zetten; aan W. Kleijn te Heemstede 780 m2 aan de Beethovenlaan voor f 7500, om daarop twee woningen te bouwen; aan H. Stefels jr. en J. Sellmeijer 1871 m2 aan de Sportparklaan voor f 16.000 om daarop vier woningen te zetten en 2325 m2 aan de Troelstrastraat voor f 18.000 om daarop 12 woningen te bou wen. Bibliotheek en leeszaal Gebleken is dat de voorraad boeken in de bibliotheek en leeszaal aangevuld moet worden. Het voornemen van B. en W. is aan de Raad voor te stellen met ingang van 1951 per jaar een groter bedrag voor aankopen beschikbaar te stellen. Nu vragen zij voor 1950 nog f 1000 om in bepaalde behoeften te voorzien. Goedkoper bouwen B. en W. stellen voor om de verplichte hoogte voor slaapkamers, die varieert van 2,20 m tot 2,60 m te brengen op 2,40 m. Dit kan leiden tot verlaging der bouwkos ten. Uit hygiënisch oogpunt is daartoe geen bezwaar. Uitbreidingsplan B. en W. achten het gewenst een wijzi ging te brengen in het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente dat ligt ten Westen van de Herenweg en ten Oosten van de Leidsevaart. Ten Noorden begint het bij de buitenplaats „Ipenrode" en dan gaat het tot de grens der gemeente. Padvindersgroep vierde haar eerste lustrum De padvindersgroep „Prinses Irene" te Heemstede, onderdeel van het district Haarlem van de vereniging „De Neder landse Padvinders" herdacht in Juni het feit, dat de groep vijf jaar geleden door de Hervormde Jeugdraad werd opgericht. Daar in de padvindersbeweging het vie ren van een jubileum in de zomermaanden enigszins bezwaarlijk is, werd de herden king tot Maandagavond uitgesteld. In het Jeugdhuis aan de Hereweg te Heemstede werd de oprichting van de „Prinses Irene"-groep herdacht met de opvoering van een spel onder de titel „Olivia". Dit vrolijke spel voerde de tal rijke aanwezigen naar één der zomerkam pen, als steeds het hoogtepunt na een jaar werken bij iedere padvindersgroep. In zijn openingswoord heette hopman J. Goetharï ook welkom de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard en dankte hem voor zijn belangstel ling in het padvinderswerk. Namens de oudercommissie sprak de voorzitter, de heer A. W. Voors. De Padvindersbeweging zag hij als een stuk opvoeding voor de jongens. Hij dankte de leiding voor de opoffering van hun vrije tijd en wekte de oudei-s op hun medewerking te vei'lenen aan het verkrijgen van een nieuw troep huis en kampeermateriaal. Als dank werd aan mevrouw Goethart een fruitmand aangeboden. Ook de oprichter van de Prinses Irene- groep, hopman Lursen, voerde nog het woord. Onder regie van Tom van Beek werd vervolgens in vlot tempo het Olivia-spel opgevoerd. Twee verkenners gaan op zoek naar de verdwenen troepgeest en raken daarbij in allerlei fantastische avonturen verzeild. De koorzanggroep de ..Goe Kadullekes" onder leiding van Jan Seyffert, vulde de avond met het zingen van enige liederen. Heden, Dinsdagavond, wordt een tweede opvoering van het spel „Olivia" gegeven. kopen hele of gedeeltelijke Inboedels, Taxatie vrijblij vend. U belt no. 22787 of zendt briefkaart Rijksstraat weg 250. Haarlem-N. WIJ GAAN MET DE TIJD MEE! Uit pracht collectie vlotte modellen winterjassen en -mantels, f 3 per week. zon der vooruitbetaling!!! VAN VEEN. Zylweg 26—28 te Haarlem Herenhuis te koop met centrale verwarming, 2 kam. en suite, keuken, 3 slp.- kamers, badk., pr. f 12.500, omg. Zijlweg. Br. no. 6492. HERENCOSTUUMS. Zeg vrouw, ik heb toch maar besloten mijn costuumi bij VAN VEEN. Zylweg 26—28 te kopen. Daar is prachtige stof, bijzondere pasvorm, le klas coupe ende beta ling uiterst soepel, zonder vooruitbetaling. Gevraagd Popul. weten sch. en techn. werken. Goede romans en boeken, v. Avontuur. Ook verzamelingen. Moeten in pr. staat zijn. Aanb. no. 6489 gevraagd v. d. Duynstraat 17. Nieuwe SKODA ROADSTAR'50 te koop aangeb. wegens ver trek, heeft slechts 1000 km. gereden. Speciale prijs. Tel. 16703, Gierstraat 76, H'lem. Alleen tussen 6—8 uur 's av. Zeeofficiersvrouw zoekt 2 KAMERS (ongem.) met kookgelegen heid. Brieven no. 6488 DEKENS BEDSTELLEN Profiteert van onze uit zonderlijke aanbieding Angora dekens (iets vuil) f 19.50. f 22.50. extra grote maten f 27.50; damast bedstellen 3-dIg. f 48. Uit sluitend voor inrichtingen en particulieren (niet v. d. handel). TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Ge bouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. Wegens plotseling vertrek NIEUWE ;e koop aangeboden voor f 3750. Te bevr. Kinderhuis- vest 15. Tel. 19096. Vestigingsvergunning is aan wezig. Maar nu nog het be langrijkste WOONRUIMTE v. echtp. m. 1 kind. Moet in v. m. functie in Haarlem of omg. wonen. Wie helpt? Br. no. 6490. Cadeau is het!!! Zware geheel draaibare rooktafels met verlichting en prachtig chroomgarnituur. Alleen bij ons. Reclameprijs f 35.50. v. VEEN, Zjjlweg 26-28. Hrl. voorlopig voor halve dagen, algehele kantoor ervaring, in de Duitse taal kunnende cor responderen. eigenhandig ge schreven sollicitaties met en referenties onder no. 6486. referenties onder no. 6486. Jongeman, 24 j.. z. z. g. g. als VOLONTAIR in sigarenzaak. Br. no. 64S7 GEMEENTE HAARLEM. Bij het Gemeentelijk Ener giebedrijf wordt gevr. een HORLOGEMAKER (2e bediende) bekend met groot en klein werk. Weekloon f 44.16 tot f 48.96; tijdelijke toelage 2x5 pet. en f 1 per week. alsmede kindertoelage. Sol licitaties op zegel, met uit voerige gegevens omtrent op leiding en praktijk-ervaring, gericht aan de Burgemees ter van Haarlem, inzenden aan de Directie van het Ge meentelijk Energiebedrijf. Harmenjansweg 131. Haar lem, binnen 10 dagen na plaatsing van deze adverten tie. Persoonlijk bezoek uit sluitend na oproeping. Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken te Velsen vraagt voor direct: Aanmeldingen per soonlijk bij de Per- soneelchef (ingang a. d. Corverslaan te Velsen-Noord) op 27 en 28 October a.s. tussen 9 en 10 u. en geen geluid meer wil geven Belt U dan één, zeven, nul, zeven, zeven GROTE HOUTSTRAAT 94 Uo Haarl. Dagblad 34 CENT PER K.G. BETALEN WIJ VOOR UW HUISHOUDLOMPEN. De gehele dag van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur geopend. - Goederen worden ook afgehaald Fa. W. F. CLAUS, Bakenessergracht 4551 Haarlem, Telefoon 11436, b.g.g. 23661. NATIONALE HANDELSBANK N.V. SINGEL 250 AMSTERDAM roept op, in het bezit van diploma 5-j. H.B.S. of daarmede gelijkgesteld diploma, om na korte opleiding te Amsterdam te worden uitgezonden naar haar Hoofd kantoor voor Indonesië te Djakarta. MANGELSTER, STRIJKSTER, PERSSTER en LEERLING gevr. Fijnwasserij ROOKMAAKER, Frankestraat 27. Haarlem. MEISJES, bedenkt eens. hoe snel je het werk aan ons grote textielbedrijf onder de knie hebt. Ook zij, die onlangs de schoolbanken hebben verlaten, kunnen als zij willen aardig bij ons verdienen. ONGEHUWDE DAMES TOT 50 JAAR bieden wij een vaste positie met eventuele opname in pensioenfonds. Ook voor gehuwde krachten tot 50 jaar, in Haarlem gevestigd, is er zittend werk. Zij mogen, indien nodig, een gedeelte van de dag komen. Aanmelden bij Mevr. LINDEMAN, Santpoorterstr. 18. nabij Verspronckweg, Haarlem, dagelijks tuss. 4 en 8 u. A N I M E X lm- en Export Foto en Film Nieuwe Gracht 7, Haarlem vraagt JONGSTE BEDIENDE (Vr.) voor alle voorkomende administr. werkzaamheden, 17—18 jaar. liefst in bezit van Mulo-diploma en kunnende typen. Pers. soil, onder overlegg. van getuigschr. enz. tussen 10 en 11 uur v.m. Vulcaniseer- en Coverbedrijf HERCULES, Mr. Cornelis- straat 6, kan geplaatst worden van 1618 jaar, ter opleiding. VAN DER DRIFT. Zomervaart 144

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3