HUIDKLACHTEN Haarlem gaat Zuid-Oost ontsluiten DÉBRALIIME De drinkwatervoorziening in Noordholland De idealen van de UNO moeten ieder van ons blijvend bezielen Dinsdag 24 October 1950 Als in 1970 ons invjonertal ongeveer 192.000 is, zal daar een kleine stad gebouwd zijn Bij de annexatie van 1 Mei 1927 had Haarlem 114.000 inwoners. Nu is dit aantal gestegen tot 163.350, dus een toeneming van 2150 inwoners per jaar. En Haarlem groeit nog steeds! De verwachting is dat er in 1970 ongeveer 193.000 Haarlemmers zullen zijn. Er zullen in de komende jaren dus heel wat huizen gebouwd moeten worden om die 30.000 mensen die er bij komen een woning te geven. Het aantal dat daarvoor nodig is kan op 7500 geraamd worden. Maar bovendien moet het nu bestaande tekort aan huizen nog weggewerkt worden. Dit wordt op 5000 gesteld. Bij het opmaken van de uitbreidings- nlannen is daarmee rekening gehouden. Daarvoor was het evenwel nodig het plan „Zuid-Oost"' ingrijpend te herzien. Daar over werden ons bijzonderheden verteld door de heren ir. M. Maas en A. J. M. Angenent, respectievelijk directeur en wet houder van Openbare Werken. Meer groen in Haarlem-Oost lil de laatste 20 jaar zijn de meeste hui zen in Haarlem-Noord gebouwd. Ook thans wordt daar nog vrij veel gebouwd, maar het zal niet lang meer duren of in Haar lem-Noord zijn alle beschikbare terreinen volgebouwd. Daarom was hei nodig dat het oog gericht wordt op Haarlem Zuid-Oost. Daar zijn nog terreinen, maar voor die in exploitatie kunnen komen, was het nodig belangrijke beslissingen te nemen over het Uitbreidingsplan. Thans wonen in het Am sterdamse kwartier 19.000 mensen en in het Slachthuiskwartier 8.000. Een bezwaar van het Amsterdamse kwartier is, dat daar op dit moment alleen huizen staan. Dat wil zeggen dat er alle „groen" (plantsoenen, sportvelden, enz.) ontbreekt. Daarin wordt nu voorzien. Ten Zuiden van het Van Zeggelenplein komt een plantsoen en wor den sportvelden aangelegd. Bovendien kun nen later de bewoners van het Amster damse- zowel als van het Slachthuiskwar tier profiteren van het Burgemeester Reinaldapark. dat ten Noorden van de Schipholweg komt. Op onze tekening is te zien, dat daarin grote waterpartijen in ont worpen zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Bernhardlaan een weg voor snelverkeer zou zijn die verbinding zou geven van de ontworpen Schipholweg naar de rijksweg Haarlem-Amsterdam. Het bleek evenwel dat de Rijkswaterstaat bezwaren had tegen de aansluiting op de rijksweg, pmdat er 600 meter Oostelijk ook een belangrijke wegkruising komt. Daarom is nu besloten de Bernhardlaan te bestemmen tot wijk- weg, dat wil dus zeggen voor verkeer in de wijk, geen doorgaand snelverkeer dus. Grote verkeersweg ten Oosten van Haarlem Er is een nieuwe verkeersweg ontworpen ten Oosten van Haarlem, die een nieuwe verbinding zal zijn Velsen-Den Haag. Voor de aansluiting op de weg Haarlem-Am- sterdag is een groots opgezet verkeersplein ontworpen, waarbij gerekend is op een af takking van de bestaande rijksweg ten Oosten van de Bernhardlaan. Deze nieuwe weg zal de Schipholweg kruisen. Die Schipholweg begint bij de Buitenrustbrug. In de toekomst wordt evenwel ook een brug over het Zuider Bui ten Spaarne gebouwd tegenover de Spaar- nelaan met aansluitende wegen op de Schipholweg. De tram uit de Antoniestraat De eleclrisclic tram moet uit de Antho- niestraat verdwijnen. Aanvankelijk is het voornemen geweest de tram over de Bern hardlaan te laten lopen en dan via de Schip holweg over de Buitenrustbrug naar de Itustenburgcrlaan. Daarop zou de bestaan de weg gevolgd worden door het Fredcriks- park en de Tempelievsstraat. Nu is het plan een nieuwe brug over het Zuider Buiten-Spaarne te bouwen in het verlengde van de Herenvest. Daarop zal dan aansluiten een nieuwe weg die gemaakt zal worden en die aansluiting geeft op de Rustenburgerlaan bij de Buitenrustbrug. Om de grond voor die weg te krijgen zul len in het Rozenprieel heel wat huizen ge sloopt moeten worden. Dit plan tot sanering vau dit kwartier is evenwel reeds jaren lang voorbereid. De gemeente kocht daar voor al veel huizen aan. De tram zal dan deze nieuwe weg ook volgen. Maar mocht de tram in de toe komst opgeheven worden dan zal die weg en brug er toch moeten komen voor het ge wone rijverkeer. Op de kaart zijn deze grote plannen ook aangegeven. De nieuwe weg Rustenburger- laan-brug over het Spaame tegenover de Herenvest krijgt een aftakking naar de Kampevsingel, waarvoor huizen aan het Zuider Buiten-Spaarne gesloopt zullen moeten worden. De opzet is om op die wijze een nieuwe weg te krijgen die het verkeer Noord-Zuid in de binnenstad wat verlich ten zal. Er is geen voorspelling te doen wanneer deze plannen zullen worden uitgevoerd. Allereerst is het de vraag wanneer Haar- ADVERTENTIE I zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees middel met „dieptewerkin g" heldere vloeistof, geen gaas f geen pleisters, geen vlekken i I lem in staat is dit werk, dat natuurlijk zeer kostbaar is, te financieren. Bovendien is het zeker dat in een reeks van jaren er nog niet aan gedacht kan worden om hui zen die nog bewoond kunnen worden te slopen. Demping Amsterdamsevaart Het voornemen is de Amsterdamse vaart van de Poort tot de Liedebrug te dempen. De rijweg kan dan belangrijk verbreed worden, terwijl dan de tram minder be zwaren oplevert. Deze verbrede weg zal door de tijd aan sluiting geven op de nieuwe rijksweg Am sterdam-Haarlem die ten Noorden van de spoorbaan zal worden gemaakt. „Rijnland" heeft tegen de demping van dit gedeelte van de vaart geen bezwaar. Waar de nieuwe huizen komen De huizenblokken die zwart op de kaart zijn aangegeven moeten nog gebouwd worden. liet terrein ten Oosten van de Bernhard laan, dat voor huizenbouw bestemd is, zal binnenkort bouwrijp worden gemaakt. Daartoe moet het worden opgehoogd. Daar op zal ruimte zijn voor 2200 huizen. 1-Iet bouwterrein ten Zuiden van de Schipholweg zal zo bebouwd worden dat het als het ware een gemeenschap op zich zelf wordt. Tussen de Schipholweg en de bebouwing komt een groenstrook van 100 meter. „Hoogbouw" Het is bekend dat Haarlem, dat vroeger streefde naar ééngezinswoningen, thans begonnen is met het toelaten van „hoog bouw". In Noord worden al 3 „woonlagen" (huize met twee verdiepingen dus) ge bouwd. In Zuid-Oost zal men op enkele punten tot 4 „woonlagen" overgaan. Er is geen bezwaar tegen om bij een flatgebouw zelf 6 „woonlagen" toe te laten. Uitbreiding Openbaar Slachthuis Aanvankelijk is het plan geweest een nieuw Openbaar Slachthuis te bouwen omdat het bestaande te klein wordt. Daar van is evenwel door B. en W. afgezien. Er is nu grond ten Zuiden van het Slachthuis gereserveerd om de uitbreiding daar te kunnen uitvoeren. Agenda voor Haarlem DINSDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: „Dè getemde feeks" (Stichting Amsterdams Toneelgezelschap), 8 uur. Concertgebouw: Stichting „Door de eeuwen getrouw", vergadering tot steun van Ambon, 8 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 10 tot 5 uur. City: „Er was eens een meisje loos", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Remember Pearl Harbor", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „The Barkleys of Broadway", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Walzer der Liebe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Alarm M de Nachtexpress". 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 25 OCTOBER Stadsschouwburg: „Een vreemd meisjes" (Comedia) 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: ^P'reden Jan Smeterlin, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Samenwerking tussen de Provincie en Amsterdam In ons nummer van 28 Maart 1950 plaat sten wij een artikel over de voorgenomen uitbreidingswerken der Amsterdamse Wa terleiding. Omdat reeds jaren lang uit het wingebied in de duinen (dat zich uitstrekt van Zandvoort tot Noordwijk) 7 a >8 mil- lioen m3 meer water wordt gehaald dan er door regenval in komt, daalt de waterstand geregeld en ontstaat het gevaar van uit droging. Daarom is het voornemen water uit de Lek naar de duinen te transporteren. Deze leiding krijgt een lengte van 56 km; zij zal de Haarlemmermeer doorsnijden en via Heemstede (Groenendaal of Meer en Berg?) naar het wingebied lopen. De bui zen krijgen een diameter van 1.20 meter. Bovendien is het nodig een nieuwe transportleiding (door Haarlem-Oost) naar Amsterdam te leggen om de capaciteit van het wateriransport naar Amsterdam te ver hogen. Aan de Haarlemmerweg in Amster dam moet ook een vierde reinwaterkelder gebouwd worden. De kosten van deze werken werden vóél de devaluatie geschat op 24.500.000. Voorts is het voor de Amsterdamse wa terleiding ook nodig de Plassenwaterlei- ding onder Loenerveen te verbeteren en uit te breiden. De kosten van dat werk worden op 22.000.000 geschat. Wij deelden toen ook reeds mede dat bij de berekening van de capaciteit van de transportleiding een reserve in acht was genomen in de verwachting dat er andere belanghebbenden zich als deelgenoot zou den aanmelden. Dezer dagen deelden wij mede dat op 7 November een bijeenkomst der Provin ciale Staten van Noordholland wordt ge houden. waarin door ir. S. Kramer, adjunct directeur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf, een toelichting gegeven zal worden op het binnenkort te verwachten voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende wer ken die in samenwerking met de gemeente Amsterdam zullen worden uitgevoerd ter Groningse varkensmesterijen gingen in vlammen op Maandagmiddag om ongeveer half vijf brak een felle brand uit in een drietal als varkensmesterijen ingerichte schuren te Bedum in Groningen. De brandweer, die het vuur met al het beschikbare materieel bestreed, kop niet voorkomen, dat twee der schuren in de as werden gelegd. In de schuren waren ruim honderd var kens en enige koeien ondergebracht. De beesten wilden niet uit de schuur die het eerst vlam vatte komen en men kon aan vankelijk slechts enkele tientallen dieren redden. De koeien konden bijtijds uit de vlammenzee worden gehaald. Het aantal omgekomen varkens schat de brandweer op vijftig a zestig. Twee schuren brandden tot de grond toe af, de derde schuur ging gedeeltelijk verloren. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Men neemt aan dat de brand is ontstaan ten gevolge van een defect aan een vuurpot, waarop men regelmatig aardappelen kookte, welke als varkensvoer dienden. De boer had een half uur voor het uit breken van de brand deze vuurpot aange stoken. Dr W. DREES: Vlag voor Korea- vri jwilligers „Ik zou de ogen en vooral de harten van het Nederlandse volk weer willen openen voor de idealen, die aan de Ver enigde Naties ten grondslag liggen", aldus zei de minister-president, dr. W. Drees, gisteravond in de Haagse Ridderzaal, waai de Vereniging voor Internationale Rechts orde in samenwerking -met de Haagse jongeren organisaties het eerste lustrum der UNO herdacht. „Die idealen moeten ieder van ons blij vend bezielen. Wij zelf moeten ze voort durend daadwerkelijk uitdragen. Het zijn niet de regeringen of de mannen in Lake Success, die een nieuwe en betere toekomst voor ons kunnen openen. Het zijn de men sen overal, die dit zelf tot stand moeten brengen, en wel zij, die bereid zijn offers te brengen en te strijden voor hun vrede lievende overtuiging. Na een opsomming van het vele goede, dat door de jonge wereldorganisatie is bereikt, herinnerde de minister-president aan het eerste collec tieve gewapende optreden tegen een aan valler: de strijd in Korea. „Het Nederlandse volk kan er terecht trots op zijn", zo zei dr. Drees verder, „dat naast Hr. Ms. Evertsen ook een Neder lands troepencontingent zal deelnemen aan deze gemeenschappelijke actie in Korea. Al is de strijd thans reeds voor een groot deel gewonnen, het blijft van hoge w-aarde, dat velen hebben gehoor ge geven aan de oproep, zich als vrijwilliger te melden, om de vrede desnoods met in zet van hun leven te verdedigen. Zij zul len ongetwijfeld in Korea nog een taak te vervullen krijgen. Ik verwacht, dat de hier aanwezige deputatie haar mannen de dank der regering en van het Nederlandse volk wil overbrengen. Ik wil hun de ver zekering geven, dat onze heilbede hen vergezelt." Nadat de staatssecretaris van Buiten landse Zalven, mr. N. S. Blom, een over zicht had gegeven van de arbeid van de UNO in de eerste vijf jaar van haar be staan en speciaal van het Nederlands aan deel daaraan, werd de UNO-vlag aangebo den. Oud-minister mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de VIRO, hield daarbij een speechje. waarna enige dames de blauw witte UNO-vlag overhandigden aan majoor M. P. E. A. den Ouden, commandant van verzekering van de watervoorziening in deze provincie. Nader vernemen wij, dat het de bedoe ling is een Naamloze Vennootschap op te richten waarin de Provincie en Amsterdam deelnemen voor het watertransport. Het doel is het winnen, behandelen, transpor teren en verkopen van rivierwater, als mede het verrichten van alle werkzaam heden, die daarmede in verband staan. De verwachting is dat de hoeveelheid rivierwater die Amsterdam van de N.V. zal afnemen, tweemaal zo groot zal zijn als die de provincie zal gebruiken. Amsterdam en de provincie storten elk 50.000 in het maatschappelijk kapitaal. Het is de bedoeling dat Amsterdam een overeenkomst sluit over de levering van water aan de provincie ten behoeve van de watervoorziening van het ten Zuiden van het Noordzeekanaal gelegen gedeelte dier provincie, voor zover deze voorziening wordt behartigd door de provincie. De N.V. zal ook water leveren aan de industrie te Velsen (Hoogovens en papier fabrieken). Er zal een transportleiding gelegd wor den voor het op Leiduin gezuiverde water naar Velsen en Castricum. Het geld dat de N.V. moet besteden voor het uitvoeren dei- werken wordt haar geleend door Amster dam en de Provincie. Amsterdam zal 22.500.000 lenen. Indertijd hebben we al medegedeeld dat de verwachting is dat de werken die uit gevoerd zullen moeten worden om het rivierwater naar de duinen te brengen, ongeveer vier jaar zullen vorderen. Belgisch-Nederlands adres over het Atlantisch leger Een aantal Nederlanders en Belgen heb ben een adres opgesteld, gericht aan de vorsten en parlementen van Nederland en België. In dit adres wordt opgedragen erop toe te zien, dat Nederland en België alleen aan de vorming van een Atlantisch leger zullen deelnemen als voldaan wordt aan de vol gende voorwaarden: a. Het Atlantisch leger zal ophouden te bestaan als de bedreiging door Sovjet-Rusland ophoudt: b. Niet de gehele nationale strijdmacht wordt onder gebracht in deze Atlantische eenheid: c. De manschappen worden ondergebracht in homogene contingenten onder nationaal commando, gegroepeerd onder de nationale vlag en gecommandeerd in'hun eigen taal. De volgende personen hebben het adres ondertekend, voor België: dr. A. Belmans, Antwerpen: R. Dillen. Turnhout; ir. F. A. Donckerwolcke, Kapellen: A. Godderis, Brussel; J. Goethals, Kortrijk; L. Hoste, leper: dr. Jur. J. Lancsweert, Brussel: dr. J. Rombouts, Antwerpen; prof. A. Schoep, Gent: dr. J. A. Spincemaille, Antwerpen- Berchem. Het secretariaat voor België is gevestigd: Antwerpse Steenweg 137, Ka pellen. Voor Nederland: mr. W. Beernink, Dordrecht: drs. G. de Bruyn, Rotterdam; prof. dr. F. C. Gerretson. Utrecht: N. Grij- pïnk, Nijmegen; dr. J. Karsemeijer, Dord recht; mr. dr. J. Meulink. Enschedé; C. M. van Moorsel, Voorburg;-jhr. W. de Savor- nin Lohman, 's Gravenhage; Th. J. J. A. Spoelder, Breda; dr. A. J. Verbrugh, te Dordrecht. Tegen stoffeerder zwaardere straf geëist in hoger beroep De Haarlemse stoffeerder H. C., die in hoger beroep was gegaan tegen het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij hem wegens oplichting een straf van acht maan den met aftrek was opgelegd, hoorde van morgen bij de behandeling van de zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam een hogere straf tegen zich eisen. Hij werd er van verdacht in het begin van dit jaar een verlofganger uit Indonesië bewogen te hebben tot. afgifte van 225 door valselijk voor te geven, dat hij een gedeelte van een woning te huur wist en dat hij zijn bemiddeling daarvoor kon ver lenen. Hij kon geen woning aanwijzen en stak het geld in zijn zak. De procureur-generaal zeide, dat ver dachte reeds eerder oplichtingen heeft ge pleegd en uit inlichtingen is gebleken, dat hij buurtbewoners tracht op te lichten. Spreker achtte de straf van acht maanden te laag en eiste een jaar met aftrek van voor-arrest. Het hof zal 7 November uitspraak doen. Sijtje Boes jubileert Vrijdagavond 3 November zal op Marken een feestelijke_ broodmaaltijd worden aan gericht voor 150 personen. De gastvrouw is Sijtje Boes, de bekende Marker zaken vrouw, die 25 jaar geleden haar winkel opende aan de dijk waar de boot van Mon nikendam aanlegt. Als 13-jarig meisje trok Sijtje en haar jongere zusje er met een mandje vol sou venirs op uit en deden goede zaken met de vreemdelingen. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog ging zij in Haarlem werken, maar dat beviel haar niet en daarom trok zij naar Amsterdam waar ze in een melksalon op de Nieuwendijk terecht kwam. In 1919 keerde Sijtje naar het eiland terug en trouwde een jaar later. Vreemdelingen kwamen haar huisje bezoeken en zij begon kleine souvenirs te verkopen. Op een keer verkocht Sijtje zelfs de Zondagse dracht van zichzelf aan een Amerikaans echtpaar. Een kwart eeuw geleden kocht zij'het hoekje grond waar nu het Marker show-house staat. Twaalf en een half jaar geleden werd er een bazar bij geopend. Vooral door de activiteit van Sijtje Boes is het vreemdelingenverkeer op Marken sterk toegenomen. het detachement vrijwilligers, dat deze week naar Korea zal vertrekken. Een delegatie der vrijwilligers was hier bij aanwezig. Aan het slot van de bijeen komst overhandigde de heer G. van Wer- kum, praeses van het volkenrechtelijk dispuut „prof. Telders" te Leiden aan de heren Drees, Blom en Jonkman een exem plaar van het „United Nations Text book", dat door deze studiegroep is samen gesteld. Voorstel aan de deputatenvergadering der A.R. inzake Ambon Het Centraal Comité van Anti-Revolu tionaire Kiesverenigingen zal op de buiten gewone deputatenvergadering van cie Anti- Revolutionaire Partij, die op 26 October wordt gehouden, voorstellen, te besluiten: 1. Dat hetgeen de bevolking van Ambon door de regering van Indonesië wordt aan gedaan, in strijd is met het recht en met hetgeen ten aanzien van de status der \ol- ken van Indonesië is bepaald in de over eenkomsten, die aan de overdracht van de souvereinitei; door Nederland aan In donesië ten grondslag zijn gelegd. 2 Dat de Nederlandse regering deswege de plicht had en heeft in woorden en door daden te bevorderen dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan. 3. Als haar gevoelen uit te spreken dat het regeringsbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige diep schokkende toestand, veroordeeld moet worden en dat de rege ring alsnog maatregelen van effectieve strekking heeft te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonnese bevol king. En ten slotte: Deze uitspraak ter ken nis van de regering te brengen. Ook Brits vlootescorte voor de „Jacob van Heemskerck" Centrum van Londen wordt versierd en geïllumineerd Wanneer Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord van de kruiser „Ja cob van Heemskerck" met een escorte van andere Nederlandse marinevaartuigen op 21 November de Noordzee oversteken, zul len zij halverwege eenheden van de Britse vloot ontmoeten, die ae „Heemskerck" tot Dover zullen begeleiden. Ook vliegtuigen van de R.A.F. zullen boven het Kanaal de schepen escorteren. Het plan bestaat het centrum van Lon den tijdens het bezoek te illumineren en te versieren. Het parlementsgebouw, de St. Paul's kathedraal, de National Gallery, de admiraliteitspoort en Buckingham Palace, zullen waarschijnlijk met schijn werpers worden verlicht. Versieringen zul len worden aangebracht op de Mali, de brede avenue, welke, begrensd door St. James Park, de verbinding vormt tussen de admiraliteitspoort en het koninklijk paleis, langs Trafalgar Square, waar de fonteinen waarschijnlijk door gekleurd licht beschenen zullen worden en mogelijk ook het plein tussen Westminster Abbey en het parlementsgebouw, indien de ver andering van het middenplantsoen, waar aan men thans bezig is, tenminste op tijd klaar zal zijn. Veiling Huis te Bennebroek Een passage in ons stukje over de kijk dag voor de veiling op het Huis te Benne broek, kan misverstand wekken, Het tegenwoordige Huis is_ inderdaad in 1860 gebouwd, maar daarvóór is er een ander Huis geweest. Zeer veel meubelen, die nu in veiling komen, zijn uit dit oudere Huis afkomstig, dus dateren uit de 17e en 18e eeuw. Haarlemse vrouw stal lap stof op de markt De Haarlemse politie betrapte Maan dagmorgen op het marktterrein op de Ge dempte Oude Gracht de 59-jarige Haar lemse vrouw M. K. op heter daad, toen zij uit een kraampje een lap stof wegnam. Zij bekende even tevoren nog een lap te hebben ontvreemd. H. O. V.-CONCERT SERIE V Op 27 October heeft onder leiding Toon Verhey het tweede H.O.V.-conccrl in de Vrijdagavond-serie plaats. De pianiste Eileen RalL die als soliste zal medewerken, werd in Australië geboren en won op 15- jarige leeftijd een studiebeurs, die haar in staat stelde, naar Engeland te reizen om aldaar aan de Koninklijke Muzïek-academie te studeren. Zij won enige prijzen en debu teerde in 1934 te Londen. Het programma vermeldt vóór de pauze een tweetal werken van Beethoven, namelijk de ouverture „Egmont" en het Vierde Piano concert (met Eileen Half). Na de pauze wordt de Svmphonie in g-moll van Mozart uit gevoerd. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage hield de vereniging voor internationale rechtsorde gisteravond aan de vooravond van de vijfde verjaardag der UNO een bijeenkomst, tijdens welke aan het Nederlandse detachement vrijwilligers voor Korea de UNO-vlag werd overgedragendie deze troepen als'vaandel zullen voeren. Op de foto: de commandant uau het Korea-detachement, majoor Den Ouden, ontvangt de vlag uit handen van mej. dr. Lunsingh-Meyes en mevrouw de Kanter Jubilerende Jac. Bonset ook in Haarlem gehuldigd De bekende componist Jac. Bonset is^ in Augustus van dit jaar zeventig geworden en dat was ook zo ongeveer de datum waarop hij vóór een halve eeuw als orga nist, dirigent en componist een begin met de praclische muziekbeoefening maakte. Bonset heeft in die vijftig jaar enorm veel werk verzet, vooral met het compo neren van koorwerken ten dienste van de zangverenigingen; meer dan tweehonderd van dergelijke composities staan op zijn naam. Het is dan ook verklaarbaar, om niet te zeggen billijk, dat er van de zangers kringen van Amsterdam (Bonsets ge boortestad). van Zandvoort (waar hij sinds jaren woont) en van Haarlem (waar hij veel vrienden telt en zichzelf ook thuis- voelt), een actie uitging om dit gouden jubileum luisterrijk te vieren. Dit is ge beurd. Amsterdam heeft er een gedenk waardige manifestatie van gemaakt. De tweede viering had Maandagavond plaats in de Haarlemse Concertzaal. Hier was het het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" dat de organisatie tot stand bracht. Verder wertken mee het gemengd koor „Poly hymnia", het Amsterdamse „Zanglust" (te zamen met zijn Kinderkoor), „Schoori's Gemengd Koor" en het „Jeugd Orkest" van Haarlems Muziekinstituut. Dank zij deze samenwerking werd ook deze avond een mooi succes en een treffende hulde aan de jubilerende componist. Na een woord van welkom door de heer Willem Hespe, voorzitter van. de commissie van voorbereiding, opende de jubilaris zelf het feestprogramma met de vertolking op het grote orgel van zijn „Marche trinm- phaie". Mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem en voorzitter van het Ere-comité. nam hierop het woord om de heer Bonset te huldigen. Zinspelende op het uitgevoerde orgelstuk, kenschetste mr. Cremers het werk dat de jubilaris in aller lei genres geleverd heeft als een triom fale opgang van een werkzaam leven. Ten slotte sprak hij de verwachting uit dat dit jubileum geen eindpunt in de activiteit van ae zeventigjarige componist zal be tekenen. De heer Dal, voorzitter van het Konink lijk Mannenkoor „Caecilia" deelde hierop mede dat zijn vereniging met algemene stemmen besloten had de jubilaris tot erelid te benoemen, een mededeling die met hartelijk applaus begroet werd. Onder leiding van Corn. Jonker zong vervolgens „Schoorl's Gemengd Koor" een drietal werken van de jubilerende componist, waarbij het goede gehalte van de vrouwen stemmen opviel. Het zeer talrijke publiek kon daarna genieten van de accurate zang van het kinderkoor „Zanglust", dat onder leiding van Willem Hespe twee koorliede ren van Bonset ten beste gaf. Zo kwam men aan het artistieke hoogtepunt van de avond: de uitvoering van !t mannen koor „Het porceleinen Paviljoen" en het declamotorium „Pierrot", dit laatste met medewerking van de voordrachtkunstenares mevrouw Riek Bor.set-Horst, beide door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia", on der de kundige en bezielende leiding van Nico Hoogerwerf. Alle respect voor wat in deze nummers, vooral in het declamatie- werk, gepresteerd werd, zow.el door me vrouw Bonset-Horst, als door het koor en niet liet minst door de componist. Het flink bezette „Jeugd-Orkest" speelde onder directie van de heer Jan Hoeben de „Kennemerland-suite", die Bonset voor dit ensemble schreef op het Damiaatjes-motief, dat „in bossen en beemden" ook gemakke lijk te herleiden was tot een koekoeks motief. „Polyhymnia" liet daarop, onder leiding van Henk Arisz. zeer beschaafd het koorwerk „Het Kind der Glorie" horen, waarbij de heer Cor Smit slagvaardig de belangrijke klavierpartij vertolkte. Wegens het late uur moest het afzonderlijk op treden van „Zanglust" vervallen. Het trad alleen nog op om te zamen met „Polyhym nia" onder directie van haar dirigent Wil lem Hespe, als laatste nummer van het programma „O gulden Hoofd" te zingen. Dit werd een besluit met massale en warme koorklank. Ten slotte dankte de jubilaris allen die aan deze huldigingsavond het hunne had den bijgedragen. Rest ons nog te vermelden dat er een „enveloppe met inhoud" was en dat bloemen en een fruitmand al evenmin ontbraken. En nu komt ook Zandvoort nog met zijn Bonset-hulde aan de beurt. JOS. DE KLERK Programma herdenkingsplechtigheid aan Haarlems Westergracht Het programma voor de plechtige ont hulling van het gedenkteken voor de tien op 26 October 1944 gefusilleerde verzets strijders aan de Westergracht in Haarlem, die Donderdag plaats heeft, is thans vast gesteld. Na zang door het jongenskoor van de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo, zal de voorzitter van het comité dat de totstand koming van het monument heeft verwezen lijkt, plebaan Agterof, de herdenkingsrede uitspreken. Daarna zullen kransen gelegd worden. Nadat een minuut stilte in acht is genomen zullen ds. J. Bronsgeest. Neder lands Hervormd predikant van Haarlem en de heer H. Cox, de voorzitter van het Herdenkingscomité in Haarlem, het woord voeren. De plechtigheid wordt met het Wilhelmus besloten. Van het comité vernamen wij nog, dat de Requiemmis, die in de Bavo wordt ge celebreerd geen onderdeel van de her denkingsplechtigheid uitmaakt. De geeste lijkheid van de Kathedraal wil evenwel op deze zesde verjaardag van de fusillade een mis opdragen voor de zielerust van de slachtoffers die voor de poorten van het kerkgebouw zijn gevallen. Bevredigende belangstelling voor gobelin-expositie Vrijdagavond zal mejuffrouw dr. G. T. van Eysselsleyn in de zaal van het Frans Halsmuseum waar tot 14 November een tentoonstelling wordt gehouden, uitgaande van de onder haar leiding staande werk plaats tot herstel van antieke textiel, voor de leden van het genootschap „Kunst zij ons doel" een historisch overzicht geven van voorkomen en betekenis van het wand tapijt in de loop der eeuwen. Een groot deel van haar bespreking zal gewijd zijn aan de vervaardiging van ontwerpen voor gobelins door beroemde beeldende kunste naars, zoals Rubens en vele anderen. Bij wijze van tegenprestatie zullen enige leden van „Kunst zij ons doel" in de loop van November in het Waaggebouw een schim menspel van Ko Donker vertonen. Over het bezoek aan de tentoonstelling is men niet ontevreden. Er zijn de laatste tijd ook een paar buitenlanders geweest en enige klassen van middelbare en nijver heidsscholen met hun leerkrachten ter be zichtiging van de werkstukken en ter bij woning van enige demonstraties van bij de restauratie gevolgde methodes.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5