Overval op postagentschap te Driehuis Taxi? Bel I „2.3.4.5 Stroomde de Rijn eens langs de duinvoet in Bloemendaal? \Kort en Bondig Ook met MACARÖDÜ is Macaroni kilo 39c Geen Blijvende Stad Dinsdag 24 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Procureur-generaal bij het Gerechtshof eist bevestiging van het vonnis In hoger geroep had zich Dinsdagmor- 1 gen voor het Gerechtshof te Amsterdam ie verantwoorden de acht-en-twintig- jarige J. S. uit Haarlem, die op 29 Juni van dit jaar door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar, verdacht van diefstal van een bedrag, groot 338 ten nadele van de P.T.T., voorafgegaan door geweldpleging tegen mejuffrouw M. Aris, kantoorhoud ster van het postagentschap te Driehuis, door haar gewelddadig een stomp in haar gezicht te geven. Op 21 September van het vorig jaar was S. naar Velsen gegaan en toen hij door Driehuis fietste dacht hij, dat er in hei postagentschap voor hem wel eens een kans was aan geld te komen. Hij nam bij een hoge muur in de omgeving van het kantoor plaats en na een uur kwam hij tot de conclusie, dat alleen een juffrouw in het kantoor was en dat er weinig per sonen het postagentschap bezochten. Toen hij wist, dat er behalve de kantoorhoud ster, mejuffrouw M. Aris, niemand aan wezig was, ging S. naar binnen en wel op zo'n rustige wijze, dat de juffrouw niet be merkte, dat er iemand binnen gekomen was. Met een voorwerp, aai later een leeg jodiumkokertje bleek te zijn. tikte hij haar op het gezicht, vermoedelijk om de aandacht op zich te vestigen. Hij riep „kalm houden" en greep naar een op de tafel staande geldkist. De kantoorhoudster wilde dit beletten en een worsteling ont stond. Zij moest de indringer, toen zij een stomp in het gezicht had gekregen, los laten en van die gelegenheid maakte S. gebruik een greep uit de geldkist te doen. Volgens controle van de kantoorhoudster moet de man een bedrag van 338 hebben gestolen. De man verdween en de vrouw waarschuwde de politie. Het heeft enige tijd geduurd, alvorens S. aangehouden werd. Bij het onderzoek kwam ook aan het licht, dat de man zich aan meer ge weldplegingen met diefstal, zoals op de stations in Meppel en in Almelo en aan diefstal van een fiets in Apeldoorn, had schuldig gemaakt. Tijdens de behandeling van de zaak voor de Haarlemse rechtbank had S. wei nig over de zaak gezegd. Na de eerste vraag had hij geantwoord: „De gegevens zijn in uw bezit. Verder wil ik niets met de zaak te maken hebben". Daarom las de griffier het proces-verbaal voor dat de politie van Velsen na de aanhouding had opgemaakt. Thans was hij spraakzamer. Op een vraag, waarom hij in beroep was gegaan, antwoordde verdachte, dat hij de straf te hoog vond. President jhr. mr. Van der Does de Wil- lebois: „U hebt anders een serie misdrijven gepleegd. Dit vond u blijkbaar normaal. Overvallen werden gepleegd in het post agentschap te Driehuis en in de stations van Meppel en Almelo. Daaruit blijkt, dat u er een gewoonte van maakte." Verdachte: „Ik verkeerde in geldnood." President: „Wat denkt u na afloop van de straf te doen?" Verdachte: ,.Ik wil een normaal leven leiden. Als ik werk, zal ik goed oppassen." Vervolgens gaf verdachte de feiten toe. Als getuige werd gehoord mejuffrouw M. Aris, die een uiteenzetting gaf van de overval in September van het vorig jaar. Toen zij de kas opmaakte, kwam S. onver wacht binnen en greep naar het geldkistje. Een der raadsheren vroeg, waarom ver dachte zo obstinaat is geweest bij de be handeling van de zaak voor de Haarlemse rechtbank. Verdachte antwoordde dat hij kort voor de zitting verschil van mening heeft gehad met de verdediger. Dat had tot gevolg, dat hij niets wilde zeggen. Op vragen van de president deelde ver dachte mee op 4 November van het vorig jaar een overval gepleegd te hebben in het station te Meppel, waarbij het gestolen be drag 500 was en in December daarop volgend in Almelo. Hier stal hij 120. Voorts is hij van enkele diefstallen ver dacht geweest. De procureur-generaal merkte op, dat verdachte de overval in alle kalmte heeft overwogen. Hij vertoefde enige tijd in de ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKK RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 October 1950 ONDERTROUWD: 23 Oct.. G. J. Veen en C. Blansert; A. van Vaneveld en M. Kraaijen- oord. BEVALLEN van een zoon: 21 Oct., J. M. Borst—Stuurman; H. J. Borst—Snoek: 22 Oct., M. van der Ploeg—Pol; T. van Dam— Braun; E. Scholte—Horeman; 23 Oct., M. E. van Putten—van Tongeren; M, Korsman— Geelen. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., T. Stahlivan Kapel: 21 Oct. W. E. Vennik— van Poelwijk; V. Sibrandi—Deen; C. M. Meulman—van Dijk; 22 Oct.. E. M. Kramer —van Gend: M. C. Zv.aag—de Boer; A. Hij- maMeyer; 23 Oct.. K. I. van der Velden Echert. OVERLEDEN: 21 Oct., J. van Velthuijsen, 72 j„ Leidsestraat. omgeving van het postagentschap alvorens hij naar binnen ging. Het bleef échter niet bij deze overval en binnen twee maanden volgden er nog twee. Volgens het psychia trisch rapport moet S. voor zijn daden ver antwoordelijk worden gesteld. Hij toont en heeft geen berouw en vond het blijkbaar geen bezwaar bij grote instanties geicl weg te halen. Bij het bepalen van de straf dient niet alleen rekening te worden gehouden met de hem ten laste gelegde overval, maar ook met de mentaliteit. Dat blijkt ock uit het vonnis van de rechtbank. Spre ker eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. Drost betoogde, dat verdachte ook goede eigenschappen heeft. Hij is een losgeslagen mens en door huise lijke en financiële omstandigheden is hij op het verkeerde pad geraaid. Pleiter ver zocht een lichtere straf op te leggen. Het gerechtshof zal op 7 November uit spraak doen. Ledenvergadering N.T.K.C. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club hield dezer dagen een ledenvergadering. Mevrouw G. de Wilde-Verlaen en de heer G. W. Touber namen de vrijgekomen plaatsen in het be stuur in. Een gedeelte van het Velsense landgoed Beeckestein zal ook het volgend jaar als kampeerterrein voor de afdeling Haarlem der N.T.K.C. beschikbaar zijn. Er wordt nog naar een tweede kampeergelegenheid gezocht. Na afloop van het zakelijke gedeelte sprak de heer T. van der Linde uit Den Haag over „Tentmodellen en het zelf ver vaardigen van tenten". ADVERTENTIE Kapitaal gezocht van particulier 15 a f 20.000 voor financiering van vlot en goed object. Af te lossen in 3 jaar of korter. Hoge rente. Goede zekerheidstelling. Brieven onder no. 6491 bur. v. d blad. De heer J. A. Schippers onderscheiden Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeur van de Nederlandse Crediet- bank te Amsterdam is de heer J. A. Schip pers, wonende te Haarlem, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft Maandag' de heer Schippers te zijnen kantore in de hoofdstad met deze onderscheiding in kennis gesteld. Tuindersknecht krijgt 18 jaar wegens moord op zijn vrouw De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 28-jarige tuindersknecht J. W. van der A. uit 's-Gravenhage veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn 26-jarige echtgenote A. L. Op de zit ting van de rechtbank gaf Van der A. veertien dagen geleden toe dat hij zijn echtgenote in de nacht van 21 Februari van dit jaar met bijlslagen en dolksteken van het leven had beroofd. De verhouding tussen het echtpaar was slecht. Van der A. was vaak werkloos en dit was herhaal delijk aanleiding geweest tot conflicten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aanwijzingen voor deze veronderstelling In het artikel over duinboerderijen in Aerdenhout hebben wij er op gewezen dat de tegenwoordige geologen de veronder stelling, die onze voorouders maakten dat de Rijn in de oude tijd langs de auinvoet onder Bloemendaal gelopen heeft, ver- werpen. De heer C. Sipkes, tuinarchitect te Roekan je, die als oud-Haarlemmer deze omgeving goed kent, schrijft ons, dat hij overtuigd is, dat niet de Rijn, maar wel een arm van de Rijn hier gelopen heeft. Bij de Ruïne van Brederode heeft deze Rijn tak klei achtergelaten. Ook het meertje van Caprera is er van overgebleven, de rest is in de loop der eeuwen dichtgestoven door duinzand. Wij hebben een nader onderzoek inge steld. Onze voorouders veronderstelden dat de Rijn, van Katwijk komende, langs de voet der duinen naar Egmond stroomde en pas bij Bergen in zee viel. Dit werd o.m. ver meld in de „Croniek van Holland" (1517) en door Hadrianus Junius (1588). De heer F. W. van Eeden, die zich sterk interesseerde voor natuurhistorische aange legenheden, schreef in de Volksalmanak van 1878, dat hij overtuigd was dat de Rijn vroeger door de „Andere Hout" (aan die aanduiding, die er op wees dat er nog een andere Hout was dan de Haarlemmerhout, dankt Aerdenhout zijn naam) stroomde. Hij voegde er aan toe, dat in zijn tijd langs het landgoed Boekenrode in Aerdenhout een smalle en kronkelende beek werd gevon den, die naar een watervalletje stroomde en deel uitmaakte van een oude waterloop, wiens richting van Katwijk over Noord- wijk, Vogelenzang, Bloemendaal (ruïne van Brederode) en Velsen nog zeer goed te herkennen was. Eenmaal heeft die stroom de abdijen van Rijnsburg en Leeuwenhorst, het slot Vogelenzang, het klooster Mariën- bosch, de huizen Nuysenburg, Rolland, Tetterode en Aelbrechtsberg besnoeid. Op het terrein van de Koekoek in Aerdenhout verdeelde de beek zich in twee armen. Op die plek kreeg men de indruk dat hier vroeger een groot water is geweest, dat later was ondergestoven. Ook werd daar bij het graven een vrij dikke kleibedding ge vonden, die kenmerkend is voor een rivier. Ook is er een vlakte in de duinen nabij Elswout die sinds oude tijd het Volmeer wordt genoemd. Uit verschillende dingen meende Van Eeden te mogen afleiden dat dit vroeger inderdaad een meer is geweest. De hierboven bedoelde beek liep in dit meer uit en verliet dat ook weer. Bij dit Volmeer stond in 1682 een boer derij het „Volmeerhuis", die bewoond werd door de bekende Haarlemse schilder Maer- ten van Heemskerk. Er werd daar toen een weelde van weldragende ooftbomen gevonden. Nu groeien er in die omgeving alleen naaldbomen, wat duidelijk demon streert hoeveel de waterstand in die omge ving achteruit gegaan is. Dr. P. Hoekstra die (met steun van de gemeente Bloemendaal) in 1947 zijn Streek geschiedenis schreef, meent dat een blik op de geografische kaart van deze omgeving aantoont, dat het onmogelijk is, dat de Rijn, of een Rijntak, in de middeleeuwen langs de duinvoet onder Bloemendaal stroomde. Het blijkt namelijk dat het Oostelijke en Westelijke binnenduingebied ter hoogte van de kromming van de Bekslaan (Voge lenzang) vast verbonden zijn. Daar is dus geen doorsnijding geweest. Dr. Hoekstra vermeldt dat het zeker is dat er in de Middeleeuwen een weg Noord- Zuid bestond die langs het meertje van Caprera liep en ook langs het Volmeer. Op enkele plaatsen zijn er van die weg nog sporen aan te wijzen. Het vermoeden is dat die weg ouder is dan die over Haarlem, zo dat wij hier dan met een gebied te doen hebben dat ouder is dan Haarlem. De schrijver acht het wenselijk een nader on derzoek in te stellen door opgravingen te doen in Vogelenzang, het Mariënbos, Bent veld, Volmeer, Tetterode en Aelbertsberg. Zijn langs die weg de eerste Christen-pre dikers getrokken op hun tocht naar het Noorden? zo vraagt hij. Die weg aan de voet der duinen heeft de naam „Rijnpad" gedragen. Deze inter pretatie acht Dr. Hoekstra evenwel on juist. Botsing tussen personen auto en bromfiets in Bloemendaal De heer W. H. D. uit Bloemendaal die Maandagavond op een bromfiets op de Bloemendaalseweg reed, kwam ter hoogte van de Mollaan in botsing met een per sonenauto, toen de bestuurder daarvan met een grote bocht voor de heer D. de Mol laan wilde inrijden. De heer D. werd enkele méters door de auto meegesleurd. Hij kreeg wonden aan gelaat en handen en kneusde een pols. Fiets en auto werden beschadigd. Haarlemmers verdacht van heling en verduistering aangehouden De Haarlemse recherche heeft Maan dagavond de 29-jarige Haarlemse schilder F. P. aangehouden, die ervan wordt ver dacht op verzoek van de 36-jarige timmer man H. J. van B. een iltis collier te heb ben verkocht, dat de timmerman in de binnenstad heeft gevonden. Beiden zijn voor nader onderzoek ingesloten. „DE DOOD VAN EEN HANDELS REIZIGER" WEDEROM IN HAARLEM Zondagavond gaf de toneelgroep Comedia van het onder regie van Johan de Meester ingestudeerde drama „De dood van een handelsreiziger" door Arthur Miller in de Utrechtse Schouwburg de 75ste voorstelling. Op 28 October bestaat er in de Haarlemse Schouwburg nogmaals gelegenheid dit stuk te zien. De hoofdrollen worden vervuld door Magda Janssens, John Gobau, Ko van Dijk en Due Lutz. Dammen Nederlandse Dambond De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden luiden: Hoofdklasse: DSTOHaarlemse Damclub 8—12: Oosterkwartier—St. Bavo 10—10. Eerste klasse: Stabiel IHalfweg I 911; Haarlem IHillegom I 1010; Beverwijkse Damclub II—Haarlemse Damclub II 11—9; Beverwijkse Damclub IVer. Kaht. Dam mers I voorl. 59. In deze afdeling hebben de Ver. Kath. Dammers en Halfweg de leiding met elk 6 punten uit 4 wedstrijden. Derde klasse: Hillegom IIVer. Kath. Dammers Hl 155. ADVERTENTIE Aan al onze klanten, die wij de laatste tijd hebben moeten teleurstellen, berichten wij dat wij WIT EN ZWART GAREN ontvangen hebben in de No.'s 40, 50 en 60. Prijzen: 63 en 70 ct. per klos a 500 yards. Verkoop in onze fourniturenafdeling Nieuwstraat 3. DE GROOT, Gr. Houtstr. 98 - Nïeuwstr. 3 Biljarten FEDERATIE VAN BILJART VERENIGINGEN De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de biljartcompetitie der F.B.H.O. luiden: A-klas: ADO I—SEG I 6—2; Doelen—ADO II 0—8; SEG IICentrum 26; Zandvoort BW 0—6: KR—DWO 0—8. B-klas: ADO ITelescoop I 62; Kam pervestADO II 26; Telescoop IIH. West 35; OostenBW 62: KRZandvoort 2—6. C-klas: Doelen ISEG 26; H. West Doelen II 80: BWDuvelshoek 62: Te lescoopKR 2—6; CentrumOosten 53. D-k!as: H. West—ADO I 6—2; ADO II— DWO 71: Centrum IOosten 44; KR Centrum II 44; DuvelshoekBW 71. E-klas: SEG—ADO I 0—8; ADO II—H. West 26; KampervestBW 44; Oosten Zandvoort 26; Telescoop rust. Schaken Haarlemse clubs speelden gelijk De uitslag van de in Alkmaar voor de hoofdklasse van de KNSB gespeelde schaak wedstrijd tussen VW en Haarlem luidt 55. D. Appel Jr.G. B. van der Velde 01; P. SeewaldA. Schneiders 10; W. Kwak P: A. van Driel 10; P. VreekenH. Schoe- nitz '-j—Vj; E. J. KayserJ. Wijker liP. HoekstraW. Geuzenbroek 10; A. Beem- ster-boerJ. Blokker 01; ir. G. F. CoolJ. Strengers 01; H. HuibertsA. Haitsma 0—1; G. F. van Brenk—J. Kruijt 1—0. De wedstrijd tussen de Pion uit Amster dam en het Haarlems Schaakgenootschap eindigde eveneens in 55. C. StruylaartG. Kroone 01; Th. van KleefF. A. Spinhoven 01; A. van Oostrom P. Verdonek 10: B. van der HorstJ. M. Marwitz V14; G. Fikke Sr.R. A. G. David son 14; J. Bruinsmamr. G. Snoek Hen- kemans lili; G. Fikke Jr.A. J. A. de Vries 10; G. J. CoomansJ. J. Bert 01; J. StruylaartA. van Sas 10; H. Struylaart H. Verhoeff Jr. liVj. Athletiek Fanny BlankersKoen liep in Bologna Fanny Blankers—Koen nam deel aan wed strijden te Bologna. Op de 100 meter werd zij eerste in 11.9 sec. voor de Italiaanse Sivï, die er 12,4 sec over deed. Derde werd de Italiaanse athlete Cesarini in 12,5 sec. Op de 80 meter horden won Fanny Blan kers met grote voorsprong op haar Italiaanse tegenstandsters. De tijd van onze landgenote bedroeg 11,7 sec,; tweede werd mej. Herzig in 12,5 en derde mej. Cavazzini in 12.7 sec. Voetbal Cursus voor jeugdleiders Voor de aanstaande cursus voor jeugd leiders van voetbalclubs, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de KNVB. bestaat weer grote belangstelling. Honderdvijftig jeugdleiders hebben zich aangemeld. Don derdagavond wordt de eerste bijeenkomst gehouden in restaurant Brinkman, Plein. Dokter C. E. Lindenbergh zal spreken over „Jeugd, sport en wat de dokter daarmee te maken heeft". In de loop van het seizoen zullen spreekbeurten vervullen ir. Hopster, tweede-voorzitter van de KNVB, dr. C. Spoelder, G. W. H, de Korte, H, W. van der Meulen en Tervoort, Training Nederlands elftal Negen en twintig spelers zjjn uitgenodigd voor de training van het Nederlands elftal als voorbereiding voor de oefenwedstrijd var. een voorlopig Nederlands elftal op 1 November tegen een Engelse ploeg te Am sterdam en van BelgiëNederland op 12 November te Antwerpen. Negentien oefenden reeds voor ZwitserlandNederland. Voorts Mortens (Willem 2), Klaassens (WV), Schenk (Sparta), Mangelmans (ADO), Snoek (Eindhoven), Van Beurden (BW) en De Jong (ADO) die hun entrée maken in dit gezelschap en ten slotte Van der Sluis (BW), Roosenburg (Sneek) en Van der Tuyn (Hermes DVS) die er vroeger al eens toe hebben behoord. Zwemmen Zwemcompetitie begint Evenals voorgaande jaren is voor het win terseizoen door de zwemcommissie van de kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond een zwemcompetitie voorbereid en wel voor: dames, nieuwelin gen (heren), juniores (jongens), meisjes en jongensaspiranten. De vereniging, die over alle nummers van een klasse het minst aantal punten behaalt, wordt clubkampioen. Aan de persoonlijke nummers is de titel van kampioen verbonden. De competitie bestaat uit vijf ontmoetingen, waarvan de eerste wordt gehouden op Woensdag 25 October in Stoops Bad. onder leiding van zwemclub Haarlem. Het programma luidt: 50 meter rugslag jongens aspiranten: 50 meter vrije slag dames; 100 meter schoolslag nieuwelin gen; 100 meter schoolslag dames en 5 x 50 meter vrije slag estafette nieuwelingen. De volgende ontmoetingen zijn vastgesteld op: 24 November, 9 December, 1 Februari en 10 Maart. Onderlinge wedstrijden DWT DWT hield Zondagmiddag in het Sport- fondsenbad onderlinge zwemwedstrijden met diploma-zwemmen voor jongens en meisjes en tot besluit een waterpolowed- strijd tussen een zevental uit Indonesië gerepatrieerde militairen en een zevental van In actieve dienst zijnde militaire leden; de gerepatrieerden wonnen met 5-2. Voor de zwemwedstrijden waren de deelnemers (sters) in versci/.llende afdelingen inge deeld; de voornaamste uitslagen zijn: 100 meter vrije slag dames; Tonnie Scheerder 1 min. 20.1 sec. Paula van Brug gen 1 min. 23.1 sec. Bep Nelissen 1 min. 23.5 sec. 66 2/3 meter schoolslag zwemmen meis jes: Mia Prins 60.5 sec. Thea Timmennans '61.4 sec. Hennie Moolenaar 62 sec. 66 2/3 meter schoolslag dames: Nel Hen driksTurkenburg 60.2 sec. Afra van As- sema 64.2 sec. 66 2/3 meter vrije slag heren: Guus Blom 47.5 sec. Jan Glas 49 sec. Wim Tuijp 51.8 100 meter vrije slag heren: Fons Rooze- krans 1 min. 8.4 sec. Jan Lablans 1 min. 13.7 sec. Piet Geukers 1 min. 15.8 sec. 100 meter schoolslag dames; Do Turken burg 1 min. 30 sec. Paula van Bruggen 1 min. 35 sec. Nel Jansen 1 min. 41.8 sec. 66 2/3 meier borstcrawl dames; Nel Hen driksTurkenburg 55.8 sec. Tinie van As- sema 62.6 sec. Ati Krabbe 64.3 sec. 66 2/3 meter schoolslag heren: Joop Mel- chior 57 sec. Guus Blom 60 sec. Ton Boo gaard 61.8 sec. 100 meter schoolslag heren: Jan Lablans 1 min. 22.2 sec. Ton Bleeker 1 min. 23.4 sec. Fons Roozekrans 1 min. 24.8 sec. Dat het ging sneeuwenwas zo erg niet. Maardaar bleef het niet bij. De wind stak op, het werd bijna donkeren de sneeuw viel steeds dichter. Het werd een sneeuiostorm! Dat was lelijker. De storm begon met hevige vlagen te gieren en striemde de sneeuw voor zich uit.Binnen enkele ogenblikken konden ze geen hand meer voor de ogen zien en ze moesten hun ogen beschermen tegen de wilde sneeuwjacht, die hen haast verblindde! VerschrikkelijkWat 'n weer!" jammerde Bunkie. „Ja." hijgde Rick, met de hand voor z'n gezicht. „We moeten omkeren en gauw naar het dorp teruggaan!" Maar jawel.... dat was nu juist de moeilijkheid! Ze konden geen meter ver voor zich uit zien, doch hoe moesten ze de goede weg terugvinden in die storm Almaar joeg de sneeuw in dichte vlagen tegen hen in. Ze moesten helemaal voorover lopen tegen de storm in BINNENLAND Prins Bernliard, die op medisch adviej na zijn operatie nog enige dagen rust moe: houden, heeft zich dezer dagen met ziiri behandelende geneesheer, prof. Nibot* naar het Middellandse Zeegebied begeven' De Prins zal morgen in ons land terugkeren! In de fabriek van de Verenigde Veluwse Melkfabrieken te Nunspeet deed zich Maan dag in de steriliseerafdeling een ontploffing voor. Vijf personen liepen brandwonden op. Er werd vrij grote schade aangericht. De Groninger journalist Wim Dussel zal als enige oorlogscorrespondent met de Ne derlandse «vrijwilligers naar Korea vertrek ken. De heer Dussel is in Indonesië enige jaren als oorlogsvrijwilliger verbonden ge weest aan de Mariniers Voorlichtingsdienst. Het verleden jaar gebouwde hótel-restau- rant „Julianabron" te Woeste Hoeve hal verwege .ApeldoornArnhem is voor 181.000 overgegaan in handen van een groot scheepvaartbedrijf, dat er le zijner tijd een vacantieoord voor zijn personeel van zal maken. De huidige exploitant heeft het be drijf tot 31 Maart 1955 gepacht. Met de „Skaugum", die tegen het eind van deze week te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren de 42ste hulp verbandplaats af deling, 42ste genie veldcompagnie, de 42ste zelfstandige verbindingsafdeling en een deta chement Militaire Politie. Ir. M. C. van Hameien, raadsadviseur van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, is benoemd tot land- bouwattaché bij de Nederlandse missie bij de West-Duitse Bondsregering te Bonn. Uit de statistiek van de Stichting Land verhuizing Nederland blijkt, dat in het twee de kwartaal van dit jaar in totaal 6716 Nederlanders emigreerden naar landen bui ten Europa met uitzondering van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen en wel 2561 mannen, 1679 vrouwen en 2476 kin deren. Hiervan vertrokken 3586 personen naar Canada en 1602 naar .Australië. Het aantal emigranten in het eerste halfjaar van 1950 bedraagt 9553. In het tweede kwartaal van 1950 emigreerden 4258 personen met door de Nederlandse regering gecharterde schepen, 1471 personen met Nederlandse en 712 met buitenlandse scheepvaartlijnen. Per K.L.M, reisden 266 personen en 9 personen maakten van een buitenlandse luchtlijn ge bruik. Deze cijfers zijn kwartaalcijfers, die geen indruk kunnen geven van de jaar cijfers. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal in plaats van Donderdag a.s. Vrijdag audiëntie verlenen. Ds. P. Riemersma. Geref. predikant te Vijfhuizen, heeft voor het beroep naar De venter bedankt. Voor de bouw van een nieuwe kerk ontving de Ned. Herv. Gem. van Haarlem- Noord van een bruidspaar een gift van f500, ADVERTENTIE voordeliger! Waterpolo HPC versloeg Haarlem II Voor de eerste klasse dames werd Zater dagavond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWRVZV. Ans van Viersen v. d. Aardweg bezorgde DWR de leiding. Na goed samenspel maakte Janny van Waard er 2-0 van. Een overtreding in ae achterhoede van DWR bracht VZV nu meriek in de meerderheid. Ver in de tweede speelhelft maakten de Velsense dames hier van gebruik en Bep RoelofsBlok doel puntte. Nadat Greet Zieren de stand op 3-1 voor DWR had gebracht, kwam het eillde- TTtin Voor de eerste klasse heren ging HrC tegen Haarlem 2 te water. Met een goede voorzet van Dijkstra werd Piet Smit in de gelegenheid gesteld de bal in het doel van Haarlem te deponeren. Ondanks het fana tieke spel van cie Haarlemmers vergrootten Linschoten en Piet Smit in de eerste helft de voorsprong voor de Heemstedenaren tot 3-0. Ook in de tweede helft bleef HPC ae Haarlemmers de baas; Piet Smit en Lin schoten brachten toen de voorsprong op 5-0, waarna een overtreding van een HPC'er Hein IJzer een straf worp bezorgde die ingeschoten werd. Koiter bracht de eindstand voor HPC op 6-1. De wedstrijd HVGB 2—VZV, eveneens eerste klasse heren, bracht een 4-3 over winning voor de Velsenaren. Van de ach terhoede speelde Swier de bal naar Schoone die voorzette aan Gravenmaker en aeze schoot de bal in het doel van HVGB. Hier op gingen de Velsenaren wederom op het Haarlemse doel af en met succes. Schoone vergrootte de voorsprong. Frankenthal bracht verandering in de stand (1-2). Kort na de pauze beging Frankenthal een over treding, waardoor hij het water uit moest. Niettegenstaande HVGB met zes tegen zeven verder speelde, was het meer in de aanval. Halsema bracht de stand op gelijke voet, hetgeen van korte duur was, daar Swier er 2-3 van maakte: wederom zorgde Halsema voor de gelijkmaker. Tenslotte maakte Cor Visman voor VZV het winnen de doelpunt. In de tweede klasse heren eindigde Haar lem 3—DWT 2 in 2-1. De wedstrijd Haarlem 4VZV 3, ge speeld voor de derde klasse heren, werd gewonnen door de Haarlemmers met 5-2. In de adspiranten-competitie boekten.de meisjes van Haarlem een 6-0 overwinning op die van HVGB. FEUILLETON Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Haftum 23) „Als ikvulde Gida aan, niet spot tend of terechtwijzend, maar met het ver driet in haar donkere ogen. Een ogenblik later hij had inmiddels een krant van de leestafel gegrist, liet zich in de lage stoel vallen en was spoedig geheel in zijn lectuur verdiept toen Gida de borden had opeengestapeld en naai de deur liep om ze naar de keuken te brengen, zag ze met één oogopslag over zijn schouder heen, wat hem zo in beslag nam. „Financiële Rubriek". Zuchtend zette ze de borden op het aan recht. In het huis op de heuvel staat Japik voor de oude, scheve tafel, één van de weinige meubelstukken, die hij nog heeft overgehouden. De kamer ziet er vreemd uit. Bijna alles is verdwenen. Nog slechts één stoel staat voor de tafel. Het bed ligt zo maar op de grond; dekens zijn er niet meer. Geen kleden op de vloer, geen schil derijen meer aan de wand, niets.niets. De in de hoes opgeborgen gitaar eenzaam in een hoek. Vreemd-onrustig ligt Kazan te snuffelen in zijn mand. Hij is zijn huis kwijt, weet niet hoe hij het heeft. Alles is anders van daag, tot de baas toe. Hij begrijpt er niets van en jankt af en toe klaaglijk. Japik staat voor de tafel. Op de tafel ligt geld. Véél geld en van allerlei soort. Er is een peinzende trek op zijn gezicht, wanneer hij zijn ogen over de stapeltjes Iaat glijden. Achttienhonderd zes-en-zeven- üg guldenZijn vingers knisteren met de briefjes, als wilde hij zich er van over tuigen, dat zij echt zijn. Nóg eens en nóg eens wijst hij de stapeltjes aan, telt de waarden der verschillende stapeltjes bij elkaar op. Juist: achttienhonderd zes-en- zeventig. Hij neemt een stukje papier en schrijft met een stompje potlood nog eens alles onder elkaar, de vreemde geldsoorten omgerekend in Hollandse waarden. Ja, ja, het klopt precies. Hij voelt zich wonderlijk rijk, wonkerlijk rijk. Nóg rijker dan die ene keer, nu vijftien jaar geleden, toen hij voor een boek vijf honderd gulden had ontvangen en daarvoor het huisje op de heuvel had gekocht. Het was niet veel geld voor een huis. Maar het huis was er dan ook naar. Al was het voor hem, de zwerver, een paradijs, een lustoord geweest, omdat hij wel op een bank in het park, in een portiek of in een lege goederenwagon had geslapen, het was toch niet veel zaaks geweest. Dat er drie jaar later door een van de gemeentewerklieden boven de deur een bordje zou worden ge spijkerd, waarop in nare, zwarte teer-let- ters geschilderd stond: „Onbewoonbaar verklaarde woning", kon hij toen nog niet weten. En het deerde hem ook weinig. Zolang hij erin bleef wonen, behoefde het niet te worden afgebroken, maar als hij er uit trok, mocht niemand anders er weer intrekken. Het zou hem een zorg zijn Met nog altijd dezelfde peinzende trek om de mond legt hij de stapeltjes op el kaar; de vijf-en-twintigjes helemaal onder aan, daarbovenop die van twintig, dan van tien, van twee-vijftig en van een gul den. Tenslotte de dunne bundeltjes vreemd geld. Uit de borstzak van zijn donkere hemd haalt hij een oude tabakszak, rolt hem open, doet de stapel geld erin, vouwt hem weer toe en bergt hem dan achter het zwarte hemd op het blote lijf. Zo, dat was dat. Zoekend gaan zijn ogen weer door het vertrek, speurend naar din gen, die hij bezig is te vergeten. Hij mag de kamer nog wel eens extra opmerkzaam bekijken. Over weinige uren is zij er niet meer. Over weinige uren is hij hier niet meer. Zijn vingers glijden langs het behang. Kazan is opgesprongen denkend, dat het de tijd is voor een wandeling. Met lange passen loopt Japik door de kamer, heen en weer, over dezelfde planken, waarop al millioenen van zijn voetstappen staan. Hij werpt het op een kier staande zijraam helemaal open en ademt de koele nacht lucht in. Diep zuigt hij de geur van mos en dennen, van hei en kruiden in zijn lon gen. Voor het laatst, denkt hij. Voor het laatst Naast zijn trouwe viervoeter hurkt hij. Hij heeft er lang over gepeinsd, of hij hem zou meenemen naar het verre, vreemde land. Hij heeft alles overwogen, alle moei lijkheden en zwarigheden van het zwer versbestaan. Kazan is sterk, maar hij wordt oud. Hij zal niet alleen zijn baas in diens bewegingen belemmeren, maar wellicht van ontbering omkomen. Daarom heeft het versland het gevoel overwonnen: hier, in dit huis, waar liet beest van dartel, speels diertje is opgegroeid tot een forse en wijze hond, zal het ook de dood vinden; hoe zwaar het besluit ook is geweest, het is gevallen. En een besluit van Japik is on herroepelijk. Dit even goed als het andere: dat het huis, zijn „home" moet verdwijnen. Dat het uit de dorpssfeer zal gaan even radicaal en onvindbaar als zijn bewoners. Smart, diepe smart staat op het gezicht van de zweiwer geschreven, als hij neer knielt naast de hond, de kop met de twee trouwhartige ogen in zijn beide sterke handen neemt en naar zich toetrekt. „Hoe graag zou ik je meenemen, mijn jongen", zegt hij schor. „Mijn beste, mijn enige werkelijke vriend. Maar wij moeten nu gaan scheiden. Voor jou heeft het leven afgedaan. Voor mij nog niet. En zij moeten nog beginnen.,..". Zacht beweegt het dier de kop heen en weer als wilde het toestemmend knikken. „Nee, Kazan, doe niet alsof je het be grijpt. Jij kent haar niet. Als je haar kende zou je evenveel van haar houden als van mij. Zij was zo zacht, zo lief, zo heel anders dan ik geworden ben nadat ik haar verloor". Weer moet hij kuchen en de tranen, die zijn stem verstikken, wegduwen naar onderen. Liefdevol strelen zijn handen de rug van het dier. Als hij eindelijk op staat en naar de deur loopt, springt het beest kwispelstaartend tegen hem op, niet anders menend, dan dat hij naar buiten mag. „Nee, mijn jongen, jij gaat deze deur niet meer uit. Straks zal de baas jou dra gen, straks, als jij al ver weg bent in het Nirwana van je kornuiten, straks.... Hij zet de wilgetenen mand in de keuken onder de tafel neer. „Kazan!" gebiedt zijn gesmoorde stem, „hier gaan liggen". Met zijn hand wijst hij onder de tafel. Lang zaam voldoet de hond aan het bevel. Hij gaat eerst op zijn achterpoten zitten en ziet vragend naar zijn baas op. De gebie dende vinger blijft wijzen. Traag legt hij eerst de linker en dan de rechter voorpoot op het kleedje in de mand, laat zoet de kop op de voorpoten vallen. Voor de laatste maal bukt de zwerver zich en aait hem over de kop. Dan staal hij met een ruk op, overtuigt zich ervan, dat het raam goed gesloten is, trekt nog even aan de deurknop en draait met een grimmige trek op het gezicht de gaskraan wijd open, zodat het gas zacht-suizend een uitweg vindt. Snel loopt hij naar de kamer, sluit de keukendeur zorgvuldig achter zich en gaat aan de tegenovergestelde zijde vlak bij het wijdopen raam zitten, het hoofd stut tend'in de beide handen. Het moet, vermant hij zichzelf. Wees niet weekhartig. Het dier heeft een zachte dood. Het zal nimmer de bitterheid van de ouderdom kennen, nooit stram en stijf van de ene plaats naar de andere worden ge jaagd. Of wil je hem liever zien sterven van kou en gebrek, straks in de vreemde, wanneer de Slavische winters komen en hij nog meer afhankelijk wordt van de menselijke goedheid en gastvrijheid dan jij zult zijn? Dit is zijn dood. Op de plaats v/aar hij heeft geleefd, moet hij sterven. Door de hand van degene, die hem heeft verzorgd, toegesproken, liefgehad... Hoort hij iets? Is er iemand aan de deur? Geschrokken ziet hij op zijn horloge. Elf uur? Dat is veel te Iaat voor een bezoek. Bovendien: hij verwacht geen bezoek meer. Alles is geregeld, alles afgehandeld. Hem rest nog slechts de slotacte zelf te spelen. Het raampje zal hebben geklapperd, stelt hij zichzelf gerust. En luistert naar het suizen van het gas in de keuken dat in de nachtelijke stilte duidelijk hoorbaar is.« (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6