Haarlems Dagblad Zuid-Koreanen stoten op Chinese strijdmacht in Noord-Korea DeMiddengroep anding van grote Amerikaanse troepenmacht aan Noord-Korea's Oostkust Franse Nationale Vergadering aanvaardt Europees legerplan „Het plan-Pleven zal de besprekingen te Washington bemoeilijken" Alle mogendheden dienen zich te gedragen naar het Handvest 55e Jaargang No. 19689 hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 26 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 27-1 Advert.tarieven op aanvraag by de Admin en «óprechte ïjaariemattje Courant ($nno-t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IJl? de TWEEDE KAMER is grote span ning ontstaan doordat minister Lieftinck een amendement-Lucas op zijn belasting voorstellen onaannemelijk heeft verklaard. Daarmee heeft hij niet alleen de porte feuille-kwestie, dus behoud van eigen post alleen, maar de kabinetskwestie gesteld. Want hij heeft gesproken namens de rege ring. Er is tot dusver aanmerkelijke steun voor' dit amendement-Lucas in de Kamer. Het beoogt meer verlichting van de zeer zware heffing van inkomstenbelasting op j» z« middengroep der inkomens, va riërend van 6000—24000 per jaar. Dit laatste bedrag lijkt hoog, nauwelijks be horend tot een middengroep. Men zou zulke inkomens er dan ook vóór de oorlog iet' toe gerekend hebben. Evenwel is de (sinds lang beslaande) progressie in de belastingheffing bij de veel hogere na- oorkgse aanslagen zo zwaar op zulke in- konrns gaan drukken, dat er nu alle reden ben? t om ze tot de middengroep te reke nen, Iemand die een inkomen van 24.000 heeft, krijgt op geen stukken na dat bedrag in handen. Is hij gehuwd, zonder kinderen, 'dan betaalt 'hij (zonder de personele be lasting te rekenen) 9133 aan de fiscus. HeefUrij één kind dan betaalt hij 8810, bij twee kinderen 8488 enz., maar tegen over deze verschillen staan de hoge school gelden die hij voor die kinderen betalen moet en die ook volgens progressieve hef fing worden toegepast. Op velerlei andere uitgaven wordt hij trouwens ook extra aangeslagen. Dit progressieve stelsel is in wezen begrijpelijk en juist, maar als men hel te ver gaat doorvoeren komt er een nunt. waarop twijfel ontstaat of men in een lagere inkomen-klasse eigenlijk niet beter af zou zijn. Er komt bij dat 'het huïs- vestings-probleem zich sinds de oorlog doet gelden: velen in de middengroep, die gaarne naar een kleinere woning zouden verhuizen, hebben daar eenvoudig geen kans op. Hun wens geldt niet alleen een lager huur, maar lager kosten van veel onderhoud en de mate waarin zij voor ver schillende zaken van levering door parti culieren worden aangeslagen. Hierboven zijn de belasting-aanslagen bij een inkomen van 24.000 genoemd. Stel dat iemand twee kinderen heeft bij een inkomen van 12.000, dus de helft. Dan betaalt hij ruim een kwart daarvan aan belastingen, plus de progressie in de schoolgeld-heffingen en oo'k wat daar nog bij komt. De moeilijk heid is voorts, dat in verhouding tot hun vooroorlogse inkomsten de mensen in de middengroep aanmerkelijk minder gestegen zijn dan vele lagere inkomens. Een en an der noopt hen tot bezuinigingen die weer een klasse werkers, die het vooral van hen als klanten moeten hebben, benadelen. In het Kamerdebat is gebleken dat mi nister Lieftinck de noden der middengroep wel inziet, maar de oplossing, die het amendement-Lucas oppert, niet aanvaar den wil. Volgens het amendement zou de verlaging de geduchte sommen, die de middengroep aan belasting opbrengt, met vijftig'mi'lUoen in een jaar doen dalen. De schatkist kan clit bedrag natuurlijk niet missen, Het .voorgestelde dekkirags-middel (door verhoging van dè omzetbelasting op diensten, van 3 op 4 acht de minister onjuist gekozen en hij heeft bovendien met cijfers aangetoond dat het. verre tekort schiet om het gat te stoppen. Tegenover de opvatting bij verschillende Kamerleden: „wij willen de belastingheffing op de mid dengroep verlagen, vindt gij nu maar de dekkings-micldelen" stelt de minister: „als gij die verlaging wilt, "moet gij met een aanvaardbaar defckingsvoorstel komen; al leen door dat te cloen zult gij bewijzen dat gij niet alleen belasting-vermindering maar werkelijk een verschuiving wilt." Het debat is nu een week verdaagd, namelijk tot Donderdag 2 November. In die tijd zal men zich kunnen beraden. Wel licht zal clit beraad tot een oplossing leiden hel lijkt nog niet waarschijnlijk dat deze kwestie tot een kabinetscrisis zal leiden. Indien het overleg een brug slaat tussén de opvattingen van de fracties der twee groot ste partijen, K.V.P. en P. v. d. A., is de kwestie opgelost. De kans daarop lijkt aan wezig omdat de minister de moeilijkheid ten aanzien van de middengroepen niet ontkent. Hij treedt evenwel, zoals onze parlementaire redacteur het vandaag in zijn overzicht vooropstelt, als verdediger van de schatkist op. De vraag zal nu zijn of men in het overleg, wellicht met een geringer verlaging, dekkingsmiddelen zal vinden die voor beide partijen aanvaard baar zijn. In het ontstane geschil verkeert minister Lieftinck in de positie van een minister van Financiën, die al meer dan vijf jaar aan het bewind is. Ervaring ook in het buitenland leert, dat de spanningen die een bewindsman juist aan dit departement ver wekt niet veel langer houdbaar plegen te zijn. Het is een van de leidende posten der parlementaire democratie, waarop wisse ling van personen „ter noodzakelijke op luchting" met enige regelmaat schijnt te moeten geschieden. Zodat het, al overleeft minister Lieftinck wellicht deze aanval omdat het kabinet als geheel erbij in het geding komt, toch niet verwonderlijk zou zijn als dit incident een voorbode van zijn aftreden binnen korte tijd zou blijken te zijn. R. P. Deense regering afgetreden Zij gleed uit over boter. De Deense regering is Donderdagochtend Vroeg afgetreden nadat zij in de Tweede Kamer met een stem verschil de nederlaag had geleden. De minderheids regering van premier Hedtoft is sinds 1947 aan het bewind geweest. De regering kwam ten val over de kwestie van de rantsoenering van boter in Denemarken. Zij wilde de huidige rantsoenering handhaven. De verenigde oppositie wilde er daarentegen een einde aan maken. Zoals bekend, zijn de vorige maand in Denemarken verkiezingen gehouden. Deze waren nodig geworden door het aftreden van Hedtoft. Zijn drastische economische voorstellen, die ten doel hadden het tekort op de Deense betalingsbalans te vermin deren, ontmoetten scherpe critiek van de verenigde oppositie-partijen. De algemene veriaezingen van 5 September leverden een overwinning op van de socialistische partij van Hedtoft, die weer aan het be wind kwam. Hoewel de partij als de groot ste partij uit de verkiezingen te voorschijn kwam, behaalde zij slechts 59 van de 151 zetels in de Tweede Kamer slechts twee meer dan bij de vorige verkiezingen. Reuter meldt dat volgens te Seoel ont vangen radioberichten van Zuid-Koreaanse strijdkrachten de naar de Mandsjoerijse grens optrekkende Zuid-Koreaanse troepen gestoten zijn op een strijdmacht van com munistische Chinezen van naar schatting 5000 man. Volgens een door de New Yorkse radio uitgezonden bericht uit Korea zijn Ameri kaanse mariniers Woensdag te Wonsan, aan de Koreaanse Oostkust, geland, als voorhoede van een strijdmacht van 50.000 man. Wonsan, dat reeds door de verbon den troepen was veroverd, ligt ongeveer 250 km. ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens. Men zou bij de landing geen tegenstand hebben ondervonden. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse eerste korps is van het algemeen hoofdkwartier te Tokio opdracht ontvangen gebruik te maken van wat er aan strijd krachten nodig is om de Mandsjoerijse grens te bereiken". Volgens deze woordvoerder wordt deze opdracht uitgelegd als een wijziging van de vroegere instructie, dat de Amerikaanse en Engelse troepen op 30 kilometer van de 'grens zouden moeten halt houden en dat alleen Zuid-Koreaanse troepen de bezetting van Noord-Korea zouden moeten voltooien. De Britse brigade bereikte gisteren Paktsjon, ongeveer 95 kilometer ten Zui den van de Mandsjoerijse grens. Naar men verwacht zullen de Zuid-Ko reaanse troepen hedenmiddag (dus Don derdag) de grens tussen Mandsjoerije en Noord-Korea bereiken, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse acht ste leger verklaard. Volgens een frontbe- richt bevindt de Zuid-Koreaanse zesde divisie zich te Kodjang, 29 km. van de grens. Er werd blijkbaar geen tegenstand geboden. De leiding van de Amerikaanse lucht macht heeft medegedeeld, dat Dinsdag een Amerikaanse „mustang"-jager door lucht doelartillerie, die aan de Chinese zijde van de Noord-Koreaanse grens stond opgesteld, is beschoten. De jager werd getroffen en stortte in zee. De vlieger werd opgepikt door een oorlogsbodem van de marine strijdkrachten. Dit is de tweede maal dat van de Chi nese zijde der Noord-Koreaanse grens op Amerikaanse vliegtuigen is gevuurd. Militaire actie in Zuid-Celebes DJAKARTA, 25 October (Aneta). Bij militaire acties van de R.I. in Zuid- Celebes werd het gebied in de omgeving van Malino, waar een groep bewapende personen een brug vernielde en bomen kapte voor het aanleggen van een weg versperring, met goed resultaat uitgekamd. Bij Pinrang werd een aantal onruststokers verjaagd. Volgens een officieel communiqué ver klaarde het daerah-hoofd' van Zuid-Cele- bés' zich achter het militair commando te stellen met betrekking tot het krachtig optreden tegen de ontruststokers. Onder meer werden twee dozijn kara bijnen en een truck van drie ton in beslag genomen. Uit Peking wordt gemeld dat de Chinese regering daar een verklaring heeft uit gegeven volgens welke Chinese troepen opdracht hebben ontvangen Tibet binnen te marcheren teneinde de drie millioen Tibetanen van imperialistische onder drukking te bevrijden en de verdediging van de Westelijke grenzen te consolideren Zuiderkruis brengt vrijwilligers naar Korea Aan de Lloydkade te Rotterdam hebben hedenmorgen de 630 Korea-vrijwilligers zich aan boord van het troepentransport schip Zuiderkruis begeven. Bij de 630 militairen bevinden zich 100 specialisten, de mannen met de groene en rode baretten. Ongeveer 85 van de vrij willigers heeft in Indonesië gediend. Namens de Koningin en Prins Bernhard las vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen een boodschap aan de vrijwilligers voor. „Gedurende de jaren 19401945", zo wordt in de boodschap gezegd, „gingen de Nederlanders met hun bondgenoten samen. Nu zullen zij optreden in opdracht van de UNO om de wereld voor een oorlog te be waren". De boodschap eindigde met de opwek king om zich met ernst van deze taak te kwijten en de naam van ons land in den vreemde hoog te houden. De „Zuiderkruis" zal via Port Said, Aden en Singapore naar Korea varen. Weer een UNO-probleem erbij: Wie moet secretaris generaal worden Vertegenwoordigers van de vijf grote mogendheden zijn in besloten zitting bij eengekomen om te spreken over een op volger van Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. Men kwam wederom niet tot een overeenkomst. De „grote vijf" hebben rapport aan de Veiligheidsraad uitgebracht. Later vergaderde de Veiligheidsraad over deze kwestie. Naar verluidt sprak de Rus Malik uitvoerig over de „noodzakelijkheid van overeenstemming tussen de grote mo gendheden". Da raad ging tot des avonds uiteen zon der tot een besluit te zijn gekomen. Naar verluidt verklaarde Warren Austin (Amerika) in de besloten zitting van de Veiligheidsraad, dat Amerika alles in het werk zal stellen om de Russische oppositie tegen de wederbenoeming van Trygve Lie af te wenden. „Lie's benoeming is een kwestie die de veiligheid van Amerika, hei Verre Oosten, het Midden Oosten en het gehele Westelijk halfrond aangaat," aldus Warren Austin. De twee tegen-candidaten van Lie kon den niet de vereiste meerderheid in de Veiligheidsraad verkrijgen. Men verwacht Gisterochtend vroeg is ook het laatste gedeelte van het befaamde Crystal Palace in Londen, dat in 1936 vrijwel geheel uitbrandde, door het vuur vernield. Een overzicht van de brand van gisteren waartegen de beeldengroepen die de ramp van 1936 overleefden, als silhouetten afsteken. Ondanks twijfel over de uitvoerbaarheid PARIJS, 26 October (Reuter), De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen om drie uur haar goed keuring gehecht aan liet plan van de regering om de herbewapening van Duitsland te beperken tot zijn deel neming aan een Europees leger, onder toezicht van een Europese minister van Defensie. Vóór stemden 348 afgevaar digden, 224 tegen. Tevoren had premier Pleven verzekerd, dat Frankrijk niet zou instemmen met de herbewapening van Duitsland, tenzij de andere landen van het Atlantische pact de beginselen van het Franse plan, zoals deze Dinsdag door hem waren bekend gemaakt, zouden goedkeuren. Pleven stelde drie voorwaarden voor Duitslands deelneming aan de Europese defensie: Eerst moet het verdrag inzake de samen smelting van de steenkool- en staalindu strie getekend worden; er moet een Euro pese minister van Defensie zijn benoemd en de politieke Assemblee van Europa, waaraan hij verantwoording verschuldigd moet zijn, moet zijn samengesteld. De socialistische afgevaardigden drongen er op aan dat opnieuw gepoogd zal worden overeenstemming met de Sovjet-Unie te bereiken, alvorens West-Duitsland te gaan herbewapenen. Hun woordvoerder, Daniel Mayer, steunde het regeringsplan voor de vorming van een Europees leger, doch hij verklaarde nadrukkelijk dat „een her leving van het Duitse militarisme onder geen enkel voorwendsel in de hand mag Minister s' Jacob meent: Met de K.L.M.-consteUation „Rotterdam" is de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob Woensdagavond naar Wash ington vertrokken om daar deel te nemen aan de conferentie van ministers van De fensie der landen, aangesloten bij het At lantisch pact. Voor zijn vertrek hadden wij een gesprek met de minister, waarin hij onder meer vertelde te verwachten Zaterdag 4 Novem ber in Nederland terug te zijn. De confe rentie wordt gehouden op 28, 29, 30 en 31 October. Daarna zal gelegenheid bestaan gedurende twee dagen leger- en marine etablissementen te bezichtigen. Donderdag 2 of Vrijdag 3 November hoopt de minister dan de terugreis te aanvaarden. Uiteraard kwam het plan der Franse regering ter sprake. De minister verwachtte, dat dit plan de besprekingen in Washington zal bemoei lijken. „Immers", zo zeide hij, „nu komt een geheel andere gedachte naar voren dan die, welke de in September gehouden be sprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken beheerste. Bovendien is het plan- Pleven gekoppeld aan het plan-Schuman, waarover nogal het een en ander te doen is". Overigens dacht de minister niet, dat het Franse plan consequenties voor Neder land inhoudt. Wel heeft een en ander tot gevolg, dat de Nederlandse minister per- 1 soonlijk weinig verwachtingen koestert omtrent de besprekingen in Washington. „Er zullen", zo zei hij, „naar mijn mening geen grote besluiten worden genomen. De herbewapening van Duitsland kan Frank rijk intern politiek niet verwerken. Daar voor is de herinnering aan 1870, 1914 en 1940 in Frankrijk nog te levendig. Ik acht het zelfs niet uitgesloten, dat deze moeilijk heden Ie zwaar zullen blijken te zijn voor de huidige franse regering." Het speet de minister zeer, dat hij niet in de gelegenheid was eveneens naar Canada te gaan. „Mr. Fockema Andreae gaat in mijn plaats en vooral omdat Canada ons zulk een belangrijke steun gaat geven op militair gebied had ik graag persoonlijk mijn dank overgebracht, maar ik ben nog te kort minister om langer dan strikt nood zakelijk is uit Nederland weg te kunnen blijven". „Het is niet onmogelijk, dat aansluitend op de conferentie in Washington binnen korte tijd in Londen een conferentie van de ministers van Financiën zal worden gehou den. De economische problemen zijn over heersend bij deze militaire zaken". Tenslotte vertelde de minister dat bij de besprekingen in Washington het zwaarte punt niet op een bepaald onderdeel van de defensie zal vallen, maar dat het gehi besproken zal worden. De staatssecretaris van Oorlog en Marine vice-admiraal H. 7 W. Moorman deed de minister uitgeleide. Het woord is aan. Wallis: Wie al te wijs is valt wel niet door het ijs van het leven, maar hij glijdt ook nooit vrolijk over zijn gladde vlakte. thans dat de kwestie aan de Algemene Vergadering zal worden voorgelegd, waar Lie verzekerd is van een aanzienlijke meer derheid ten gunste van verlenging van zijn ambtstermijn tot twee of drie jaar. Generaal Carlos Romulo (Phihppijnen) voorgesteld door de Chinese nationalis- tische afgevaardigde verkreeg vier stem men, de overige leden onthielden zich. Er werd op gelijke wijze gestemd_ met be trekking tot de door de Sovjet-Unie voor gestelde candidaat, Charles Malik van de Libanon. Voor deze candidaten stemden: nationalistisch China, Egypte, India en de Sovjet-Unie. Sir Benegal Rau (India) had zich als candidaat teruggetrokken. In kringen van de Amerikaanse delega tie werd verklaard, dat binnen enkele dagen weer een vergadering ven de Veilig heidsraad zou worden gehouden. Indien echter geen oplossing zou worden bereikt, zouden de besprekingen niet worden voort gezet. Nederlandse resolutie in politieke UNO-commissie Ceen vertrouwen in Russische vredesvoorstellert worden gewerkt." Mayer drong er bij de regering op aan een poging te ondernemen om het Duitse vraagstuk te regelen door „het openen van besprekingen tussen de geallieerden van het Oosten en het Westen in het kader der UNO", hieraan toevoe gend: „Slechts wanneer een dergelijke po ging zou mislukken, moeten wij er ons mee tevreden stellen alleen voor Europa een oplossing te bereiken." „De acht met de Sovjet-Unie verbonden staten, die op de kortgeleden te Praag ge houden conferentie de wereld vredesvoor stellen hebben gedaan, moeten aan hun woord worden gehouden," vervolgde Mayer die voorts de regering nog verzocht bij de uitvoering van haar plan in te stemmen met de volgende drie punten: Spanje mag niet meedoen aan de vor ming van een Europees leger. Voordat een dergelijk leger wordt ge vormd moeten eerst Europese politieke or ganisaties worden gesticht, die zullen kun nen beslissen over de wijze van aanwen ding van het Europese leger. Er moet naar worden gestreefd in elke Europese organisatie Engeland en de Scan dinavische landen op te nemen. De voormalige minister van Defensie, Pierre Henri Teitgen, Volksrepublikein (katholiek), verklaarde, dat zijn partij het plan der regering geheel steunt. „Het pro bleem der Duitse herbewaping is een vals probleem. De enige oplossing is Europa, dat snel moet worden opgebouwd." Teitgen beval aan. dat een Europees leger door standaardisatie van vervoer, be voorrading en recrutering tot stand zou komen en dat men een Europese vlag zou kiezen. De Fransen zouden moeten zeggen: „Frankrijk mijn geboortegrond, Europa mijn land", aldus Teitgen. Duitse tegenzin Het Franse plan voor een Europees leger ondervond Woensdag zowel in West-Duit se regeringskringen als in de West-Duitse pers critiek. Wel erkent men in West-Duitse regerings kringen, dat een bruikbaar Europees leger het begin van een nieuwe Europese poli tiek kan blijken te zijn, doch men wil niet over het hoofd zien, dat Pleven de vorming van een dergelijk leger afhankelijk stelt van de ondertekening van het plan-Schu man. In West-Duitse regeringskringen vreest men in deze clausule een Franse poging tot koehandel te moeten zien om Duitsland er toe te brengen over zijn be zwaren tegen het plan-Schuman heen te stappen. Natsir kreeg het vertrouwen DJAKARTA, 25 October (Aneta) Met 118 stemmen voor en 73 tegen heeft het Indonesische parlement hedenmiddag de vertrouwensmotie in de regering-Natsir aanvaard. Britse conservatieven wonnen tussentijdse verkiezing Reuter. De Britse conservatieven heb ben bij de Woensdag in het district Scotstoun gehouden tussentijdse parlemen taire verkiezing een meerderheid behaald van 1.319 stemmen, vergeleken met de algemene verkiezingen in Februari. Hier door is de meerderheid van Labour in het Lagerhuis tot 8 gedaald. De conservatieve candidaat behaalde 18.494 stemmen, de labour-candidaat 17.175 en de onafhanke lijke labour-candidaat 680. LAKE SUCCESS, (A.N.P.). De poli tieke commissie van de UNO heeft Woens dag het algemene debat voortgezet over de door de Sowjet-Unie voorgestelde verkla ring met het doel het oorlogsgevaar- te doen verdwijnen en de vrede en veiligheid van de landen te versterken. In dit verband heeft het waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie mr. Van Heuven Goedhart een resolutie opge steld, waarvoor hij vooral de instemming verwierf van de Verenigde Stalen, Enge land, Frankrijk en Mexnco. Uitgaande van de overtuiging, dat de gehele mensheid in vrede en veiligheid wenst te leven en dat dit kan worden bereikt indien alle regerin gen zich gedragen naar de beginselen van het Handvest en erkennen dat aggressie welke wapens daarbij ook worden gebruikt de ergste misdaad is die men tegen de wereldvrede kan begaan, verklaart de Ne derlandse resolutie dat het voor het in standhouden van de vrede noodzakelijk is, dat tegen aggressie verenigde actie wordt ondernomen, dat ieder land zich bereid verklaart doeltreffend' internationaal toe zicht van de U.N.O. op de productie van atoomenergie te aanvaarden, teneinde een verbod van atoomwapens mogelijk te ma ken. Verder acht deze resolutie het noodza kelijk dat alle landen zich bereid verklaren tot een regeling betreffende hun algemene bewapening en hun strijdkrachten over eenkomstig een stelsel van controle en in spectie door de U.N.O. en met het doel tot een geleidelijke vermindering te komen. De resolutie van Nederland eindigt met de verklaring dat deze doeleinden kunnen worden bereikt indien alle leden van de UNO door hun daden bewijzen dat ze de vrede wensen te bewaren. Bij het indienen van de resolutie ver klaarde de heer Van Heuven Goedhart, dat de Nederlandse delegatie niet gelooft en niet kan geloven in de oprechtheid der Sovjet-Russische vredesvoorstellen, „uit- KERSTPAKKETTEN VOOR MILITAIREN IN INDONESIë. Aangezien ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat met Kerstmis en Oudejaar nog ongeveer 9000 militairen van de Koninklijke Landmacht en het voormalig K.N.I.L. in Indonesië aan wezig zullen zijn, heeft de NIWIN 9000 .Kerstpakketten samengesteld, die eind December in Indonesië zullen aankomen. Naar Nieuw Guinea zijn 650Ö Kerstpakket ten verzonden. sluitend omdat woorden en daden van de Sovjet-Unie niet met elkaar in overeen stemming zijn, uitsluitend wegens de ont stellende zwakheid van die voorstellen een zwakheid, die maar al te duidelijk wordt, zodra zij op de keper beschouwd worden". Tenslotte verklaarde mr. Van Heuven Goedhart, dat hij een reactie van de Sovjet- Unie op de ontwerpresolutie verwacht om uit te kunnen maken of de Sovjet-Unie „werkelijk met de andere landen de wil tot vrede bezit of alleen maar wil, dat men ge looft, dat zij die wil bezitt". Na de rede van mr. Van Heuven Goed hart waren verschillende andere delegaties te Lake Success van oordeel, dat deze vijf- mogendhedenresolutie een uitstekende kans maakt om te worden aangenomen. Van Geelkerken tot levenslang veroordeeld De bijzondere strafkamer der Utrechtse rechtbank heeft de thans 49-jarige C. van Geelkerken, tijdens de bezetting plaatsver vangend leider van de N.S.B., leider van de „Jeugdstorm" en inspecteur-generaal van de voormalige Landwacht, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. In de aan dit vonnis voorafgaande over wegingen verklaart de rechtbank dat „als gevolg van het voorbeeld, door verdachte tijdens de bezetting gegeven, vele leden van de N.S.B., die hem blindelings zijn gevolgd, zich door zijn toedoen hebben schuldig gemaakt aan het ernstigste land verraad en hiervoor in vele gevallen met de dood hebben moeten boeten." Gezien deze en andere voor het land uitermate ernstige gevolgen, meende de rechtbank, dat verdachte in feite slechts de allerzwaarste straf kan worden opgelegd. Anderzijds, zo wordt vervolgens overwo gen, wenst de rechtbank de motieven, die Van Geelkerken tot zijn daden hebben ge bracht, alsmede de omstandigheden, waar onder hij ze heeft gepleegd, in aanmerking te nemen. In het bijzonder gelooft de recht bank, dat de invloed, die van zijn omgeving is uitgegaan, niet mag worden onderschat, zoals zeer duidelijk in het rapport over verdachte's persoonlijkheid tot uiting komt. Gezien deze overwegingen veroordeelt de rechtbank Van Geelkerken tot levenslange gevangenisstraf met ontvetting uit de kies rechten, alsmede uit de rechten tot het bekleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht voor de tijd van het leven. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, had de doodstraf geëist. HET WEER AFGEBEELD Nog steeds komt er in de luchtdrukverdeling boven het. Europese vasteland weinig verandering. In een machtig hoge druk gebied dat zich uitstrekt over geheel ScandinaviëFinland en het Noord-Westen van Rusland, zijn de barometerstanden tot 1036 milibaar gestegen. Een depressie boven het Middellandse Zeegebied nam gisteren nog in diepte toe. Tussen beide druksystemen door voeren tamelijk krachtige Oostelijke winden koude lucht uit Rusland over Polen en Duits land naar onze omgeving. Ten Noorden van Ierland bevindt zich een zeer actieve depressie die naar het Noorden koerst en geen invloed op het weer in West-Europa zal kunnen uitoefenen. Men mag daarom rekenen op aanhou den van het huidige weertype. o0nbew0lkt Slicht bew 3 half bew 3 zwaar bew geheel bew. /^temperatuur 1005 ISOBAAR i !y BELANGRIJK NEERSLAG- centra H HOGE DRUK b LAGE OPUK m SCHEIDINGSLIJN •FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST TAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IE0ERE HELE OWARSSTREEPflS EEN WIND- ^^NE^EIDVANtvi5FL<E£££CER^j£CONDE^^^ Weerbericht AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.MI. in De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Overwegend matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 17.29 uur, onder 9.25 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 26 October Hoog water: 3.48 en 16.03 uur. Laag water: 11.51 uur. Vrijdag 27 October Hoog water: 4.21 en 16-35 uur. Laag water: 0.07 en 12.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1