Haarlems Dagblad Lagerhuis Volgens Zuidkoreaanse mededelingen 40.000 Chinezen in Noord-Korea Nieuwe wapenen zullen voor een deel in Frankrijk worden gemaakt Thans zal het worden ontsloten door het Chinese communisme 65e Jaargaug No. 19690 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 27 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <@ptcdjtc tgaaclcmacbc Courant (Iitno 165-6) Directie: P, W. Peereboom en Robert Peereboom HET BRITSE LAGERHUIS is gisteren naar zijn herbouwde eigen vergader zaal teruggekeerd. Bijna tien jaar lang hebben ..the Commons" (House of Com mons is de officiële naam, maar die wordt in het spraakgebruik vaak afgekort) in jie zaal van het Hogerhuis (House of Lords) vergaderd. Op 10 Mei 1941. op de dag af een°jaar na de Duitse inval in Nederland en België, troffen Duitse vliegers met hun brandbommen de zaal van het Lagerhuis, die geheel verwoest werd. Van buiten kon men niets van die verwoesting zien, want de zaal lag midden in dat indrukwekkende complex gebouwen aan de Theems, in het Londense district Westminster, dat als „the Houses of Parliament" wordt aangeduid. Het is schoon en indrukwekkend; het be hoort evenwel geenszins tot Londens rijk dom aan oude architectuur. Eerst in de jaren 18401867 zijn deze Houses of Par liament verrezen. De zaal van het Lager huis h: cl niettemin een sfeer, de ouderdom van de „Moeder der parlementen" waardig. Met haar mooie lambrizeringen bezat zij bovendien een zekere intimiteit en rust, die de debatten der Commons vaak gunstig beïnvloed moet hebben. Wie de invloed van de architecturale omgeving op de mens miskent heeft nimmer gepoogd, haar te ondergaan en er zich rekenschap van te geven. De bouwers van de nieuwe verga derzaal hebben blijkbaar in hoofdzaak ge streefd naar herschepping van de oude; het zal de Hoge Vergadering zelf moeten zijn die er zich niet alleen in inleeft, maar haar ook tot leven brengt. Wij kunnen het wonderlijk noemen dat de Engelsen opnieuw een zaal voor hun volksvertegenwoordiging gebouwd hebben, the a' veel te klein voor is. Het Lagerhuis telt ruim zeshonderd leden; er ïs in haar vergaderzaal slechts plaats voor 432. Bij bijzonder belangrijke debatten en bij stem mingen waarvoor partijen „de ban en de achterban" oproepen dienen de overigen dus te staan. Zulke gevallen hebben zich sinds de laatste verkiezingen, in Februari van dit jaar, waarbij de regeringsmeerder heid tot een achttal zetels terug is gebracht, bij herhaling voorgedaan. Pas een paar weken geleden werd de wet tot uitvoering van de nationalisatie der staal- en ijzer industrie met 306 tegen 300 stemmen aan genomen. Toen verschenen dus bijna alle leden. Het lijkt dus buitengemeen on- practisch, in een nieuwe zaal slechts voor ruim twee derden van het aantal leden zitplaatsen aan te brengen om, wat nog meer zegt, welbewust een voor het Lager huis tc kleine zaal te bouwen. Men kan de Brit zin voor de practijlc niet ontzeg gen en daarom maakt dit een des te merk waardiger indruk. Als men het poogt te verklaren moet men, geloof ik, uitgaan van de gedachte dat hij „de practijlc des levens" niet ziet als een begrip dat cloor logica en nuchtere berekening wordt beheerst. Hij hecht grote waarde aan het verleden, niet alleen in de zin van historische gebruiken en ceremoniële klederdrachtenmaar ten aanzien van al wat in de loop der jaren bewezen heeft waarde te hebben en goed te voldoen. Ook als hij eigenlijk niet ver klaren kan waarom het goed is blijven vol doen. In een gesprek over zulle een onder werp zult gij, 111 den regel, niet tot veel resultaat met hem komen. In dit geval van het Lagerhuis heeft hij er ontwijfeld tegen opgezien de traditie., dié aangeeft dat het Huis een te kleine vergaderzaal heeft,..te. verbreken. Een grote holle ruimte,'waarin de leden'zich min of meer verstrooid zou den gevoelen als de opkomst niet groot was, heelt hem afgeschrikt. Het opgeven Van de sfeer van intimiteit, die de oude zaal bezat, heeft hij niet gewild. En zo hebben honderden M.P.'s (Members of Parliament leden van het parlement) die gaarne vaste plaatsen wilden hebben, gisteren queue moeten maken om tijdig hun visite kaartjes op die plaatsen te deponeren en er zich aldus van te verzekeren. De nieuwe zaal is ingericht, ook wat haar meubilering betreft, in een eenheid van stijl. Dat was de oude ook. Dat schept rust en waardigheid. Ik geloof dat het van betekenis is. Vergelijking dringt zich op. De vergaderzaal van onze Tweede Kamer wordt nu gerestaureerd en dat is geen weel de, Mij heeft het altijd verwonderd dat in (ie schone uiterlijke eenheid van ons oude Binnenhof een zo lelijk en onrustig geval het heeft mij altijd doen denken aan een hotel-hal of iets dei-gelijks zoveel jaren werd geduld. De Tweede Kamer ver gadert nu al enige tijd in de Ridderzaal schoon in haar architectuur, ontstellend goedkoop en stijlloos in haar smakeloze meubilering. Als men zich daar. ter ge legenheid van deze gebeurtenis in West minster, weer eens op bezon? Is het ver standig onze hoogste openbare bestuurs colleges te laten vergaderen in zalen, wei her stijl-gebreken zo duidelijk in het oog springen? Is het niet beter wat meer ver beeldingskracht te hebben omtrent de in vloed der omgeving öp de mens, die zich daarin van de hem opgedragen verant woordelijke taak en de hem verleende waardigheid bij uitstek bewust moet zijn? Het is niet mijn bedoeling een soort alge mene lofzang op de Britse levensinzichten te houden. Ieder volk heeft zijn deugden en gebreken. Maar ik geloof dat men aan de overkant der Noordzee te dezen aanzien dieper en wijzer inzicht heeft dan wij. Al is het niet zo nuchter hetgeen vaak niet de hoogste wijsheid is. R. P. Geen collectieve gratie aan politieke delinquenten Volgens het A. N. P. zijn er geen voorne mens tol collectieve gratieverlening aan politieke delinquenten. Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te on dergaan van maximaal 10 jaar en voor wie het tijdstip, waarop voorwaardelijke in vrijheidstelling niet ver af is, van geval tot geval worden nagegaan, of er aanleiding kan worden gevonden hen voor voorwaar delijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mis- handelin- bijvoorbeeld komen daarvoor met in aanmerking. De te -lenen r a', geschieden geens zins omdat de opgelegde straf niet geacht kan worden juist te zijn, doch moeten wor den gezien als een bijzondere gunst. Later zal worden nagegaan in hoeverre ook bij zwaarder gestraften om gelijke re denen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. Donderdagmiddag is de „Willem Barendsz" van Curagao naar Kaapstad ver trokken. Onbevestigde berichten melden omsingeling van Zuid-Koreaanse eenheden door Chinese troepen Het hoofdkwartier van het achtste Ame rikaanse leger op Korea heeft Donderdag avond een onbevestigd bericht ontvangen, volgens hetwelk een Zuid-Koreaans regi ment door Chinese communisten, ongeveer 48 km van de Mandsjoerijse grens, zou zijn omsingeld. Volgens een Amerikaanse woordvoerder had een gevangene ver klaard, dat het regiment, behorend tot de zesde Zuid-Koreaanse divisie, door „drie bataljons Chinese communisten" was om singeld. Om de krachtcentrales? Volgens onbevestigde berichten, die te Tokio ontvangen zijn, hebben de Chinezen 40.000 man in Korea in de strijd geworpen om te voorkomen, dat de verbonden troe pen de grote krachtstations aan de Jaloe- rivier, die de Mandsjoerijse zware indu strie van energie voorzien, bereiken. De generaal, die het bevel voert over het tweede Zuid-Koreaanse legercorps, heeft hierover een verklaring afgelegd, die de Amerikaanse adviseurs zouden hebben aan vaard. De géneraal verklaarde, dat de Chinese troepen te Oensan, op 70 km van de Mandsjoerijse grens, in de strijd geworpen zijn. Men neemt aan dat het deze strijd krachten waren, van wie de Zuid-Koreanen plotseling krachtige tegenstand hebben ondervonden, zo zelfs, dat zij door vlieg tuigen moesten worden bevoorraad. Aan de grens In een Donderdag te New York opge vangen bericht van radio-Seoel wordt medegedeeld dat Zuid-Koreaanse pa trouilles de Zuidelijke oever van de rivier de Jaloe, in het midden van de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerïje, hebben be reikt. Het bericht van de Zuid-Koreaanse troe pen, dat hun zesde divisie op Chinese troepen gestoten is, is niet dooi' Tokio be vestigd. Onlangs hebben echter te Tokio talrijke geruchten over Chinese troepen concentraties aan de Noord-Koreaanse grens de ronde gedaan. De voorhoede van de Zuid-Koreaanse legers, die heden de grens zullen bereiken, is begonnen met de bestijging van de laat ste bergrug voor de Mandsjoerijse grens. Volgens de berichten van het front onder vinden zij geen tegenstand. Te Pjongjang is de eerste sfieeuw ge vallen en men gelooft, dat het weer in het Noorden veel slechter is. Vliegtuigen der UNO werpen thans pam fletten uit boven overblijvende Noord- Koreaanse bolwerken als die te Tsjongjin, Minister s'Dacob te New York: „Europees leger politiek niet te verwezenlijken" De Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, mr. IT. L. s'Jacob, is Donder dag te New York aangekomen, waar hij de bijeenkomsten van de ministers van Defensie van de mogendheden, welke aangesloten zijn bij het Atlantische pact, zal bijwonen. In antwoord op een vraag van een jour nalist over zijn mening over een Europees leger, zoals voorgesteld door Frankrijk, zei de minister: „Het is politiek onmoge lijk dat op het ogenblik te verwezenlijken' De minister kwam met een vliegtuig van de KLM te New York aan. Korte tijd later, stapte hij in een vliegtuig van het Amerikaanse leger om zijn reis naar Washington voort te zetten. Voor zijn ver trek verklaarde minister s'J acob aan Aneta, voorstander te zijn van een be noeming van generaal Eisenhower tot op perbevelhebber der strijdkrachten van het Atlantisch pact. De Nederlandse regering stemt in met de Amerikaanse plannen voor een zekere mate van Duitse herbewape ning „omdat dit nodig is", aldus de minis ter". In een verklaring aan journalisten van de Nederlandse herbewapeningsplan nen, zoals voorzien in de defensiebegroting, zeide minister s'Jacob, dat Nederland vijf jaar ten achter is bij zijn program van herbewapening tengevolge van het Indo nesische geschil en de daaropvolgende overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. „Wij hebben het merendeel van ons materieel in Indonesië voor het Indo nesische leger achtergelaten met het oog op de handhaving van de orde en het recht aldaar", zo voegde de minister er aan toe. Indochinese opstandelingen bereiden offensief voor Te Saigon wordt vernomen dat de Franse strijdkrachten in Indochina Ban- phiet, een vijf kilometer ten Noord-Oosten van Laokay gelegen post, hebben ont ruimd. De ontruiming geschiedde met het oog op de toegenomen druk van de Viet- minh. De Franse troepen hebben nieuwe stel lingen ingenomen aan de samenvloeiing van de Rode Rivier en haar zijrivier, de Namsi. In een communiqué dc-r Franse leger leiding is Donderdag medegedeeld dat Franse artillerie en jager-bommenwerpers de Vietminh-rebeïlen hebben aangevallen. Volgens Donderdagavond te Saïfeon cir culerende berichten trekt de Vietminh troepen samen voor gelijktijdige aanvallen op beide uiteinden der Franse verdedi gingslinie in Tonkin. Volgens een bericht van hei Russische nieuwsbureau Tass, dat Donderdagavond te Londen is ontvangen, heeft het „Vere nigde nationale Vietnamese front" een oproep tot zijn leden gericht „tot mobilisa tie van het gehele Vietnamese volk en de bespoediging van de toebereidselen voor een algemeen offensief tegen de Franse imperialisten en hun leger". De leden van het nationale front wor den in de oproep tevens verzocht „de partisaneiioorlog in de bezette streken te verscherpen, zich krachtig te verzetten tegen de zuiveringsoperaties van de vijand en de propaganda onder de vijandelijke soldaten uit te breiden". aan de Noord-Oostkust, Kangje in het mid den en Sontsjon in het Westen van het Koreaanse schiereiland. In deze pamflet ten wordt de ineenstorting van het com munistische leger beschreven. De bevol king wordt erin medegedeeld dat voortge zette strijd nutteloos is. India bezorgd over Chinese actie in Tibet Het Indiase departement van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag verklaard dat „de regering van India met grote bezorgd heid heeft kennis genomen van het bericht, dat de Chinese regering eenheden van het Chinese leger opdracht heeft gegeven om Tibet binnen te rukken." De Indiase regering heeft haar ambassa deur te Peking verzocht de Chinese rege ring mee te delen, dat India deze ontwik keling betreurt en erdoor verrast is. Ook heeft de Indiase regering haar gezichtspunt aan de Chinese ambassadeur te New Delhi te kennen gegeven. Gisteren vertrokken van Rotterdam met liet troepenschip Zuiderkruisde militairen van het Nederlandse detachement naar Korea. Op de foto: admiraal N. A. Rosé van Tonningenchef van het Militaire Huis van H. M. de Koninginspreekt het vertrekkende detachement namens de Koningin en Prins Bemhard toe. Jules Moch etaleert het Franse leger PARIJS, 26 October. (Reuter). Tij dens het debat in de Franse nationale vergadering over het wetsontwerp om de dienstplicht in Frankrijk van een jaar op achttien maanden te brengen, heeft de Franse minister van Landsverdediging, Jules Moch, onder meer medegedeeld dat Frankrijk met de massa-productie van vijftig ton wegende gevechtswagens zal beginnen, „zodra de credieten daarvoor zijn toegewezen". Moch deelde verder mede dat Frankrijk voornemens 'is ook ander nieuw wapen tuig in grote hoeveelheden te vervaardigen. Het zal in 1951 ter beschikking van de Franse strijdkrachten komen. Hij noemde onder meer een nieuw gepantserd voertuig voor verkenningsdoeleinden, dat met een krachtig kanon zal worden uitgerust, een dertien ton wegende gevechtswagen, een Franse „jeep", een nieuw draagbaar anti tank-wapen, een nieuw stuk anti-'tank- geschut, een nieuwe anti-tank-mijn, hou witsers met kalibers van 105 en 155 mili- meter en mortieren met kaliber 120 mili- meter. Minister Moch bevestigde dat de Verenig de Staten Frankrijk gedurende het eerste halfjaar van 1951 in staat zullen stellen voor een bedrag van 200 millioen dollar grondstoffen te kopen. Hij hoopte, dat in de tweede helft van het, volgende jaar voor dezelfde waarde zal kunnen worden inge kocht. „In het voorjaar van 1951", vervolgde minister Moch, „zullen nieuwe Britse en Amerikaanse ec-nheden in West-Duitsland worden gelegerd". Hij deelde verder mede dat de Verenig de Staten Frankrijk in Indochina meer hulp zullen verlenen. Er zullen enige lichte bommenwerpers uit Korea naar Indochina worden gezonden. Tot op 15 October heeft Frankrijk dui zenden stukken geschut, machinegeweren, voertuigen, verscheidene honderden ge vechtswagens. en radio-installaties, bene vens „een bepaald aantal" vliegtuigen, uit de Verenigde Staten ontvangen. Minister Moch deelde verder nog mede dat de Franse weermacht wordt gereorga niseerd en bestaan zal uil twee delen, namelijk uit territoriale troepen, die achter het front moeten waken tegenlandingen Nobelprijs voor physiologie in drieën De Nobelprijs voor physiologie van dit jaar is verdeeld onder drie geleerden. Het zijn dr. Edward C. Kendall en Philip C. Hench van de Mayo kliniek te Rochester (Amerika) en professor dr. Tadeus Rech- stein uit Bazel (Zwitserland). De prijs werd uitgereikt voor „hun ontdekkingen betreffende de hormonen uit de schors van de bijnier en de biologische effecten". Reuter tekent hierbij aan, dat de namen der winnaars gewoonlijk voor de officiële uitspraak der jury aan de pers worden ver strekt. Bij deze toekenning echter waren de meningen der deskundigen van het me dische Karolinska-instituut zo uiteen lopend, dat de journalisten tot de uitspraak moesten wachten daar men niet eerder tot overeenstemming was gekomen. De prijs van dit jaar bedraagt 164.303 kronen en 76 öre, hetgeen ongeveer met 113.300 gulden overeenkomt. De drie. ge leerden zullen ieder hun aandeel in de va luta van hun land kunnen opnemen. van vijandelijke valschermtroepen en tegen de verraderlijke bedrijvigheid der vijfde colonnes, terwijl zij tevens de openbare orde moeten handhaven, en uit strijdkrach ten te land en in de lucht, die aan de ver schillende fronten moeten kunnen worden gebruikt. Eind 1951 zal het Franse leger uit tien divisies bestaan. Hiervan zullen er negen met nieuwe Amerikaanse wapens worden uitgerust, terwijl de tiende de beschikking zal krijgen over nieuw Frans wapentuig. Moch zeide verder dat Frankrijk thans 650.000 man onder de wapenen heeft. Dit aantal zal, ten gevolge van de verlenging van de dienstplicht tot achttien maanden, eind 1951 op 717.000 worden gebracht, terwijl het eind 1953 900.000 zal zijn. ,,De Sovjet-Unie", aldus Moch, „heeft een leger van 4.100.000 man onder de wa penen, waarvan er 700.000 in de lucht macht dienst doen, 500.000 in de vloot en de rest in het leger. De Russische dienst plichtigen zijn drie, vier of vijf jaar onder de wapenen. Hoe kan men, wanneer men rekening houdt met deze cijfers, zeggen dat Frankrijk aanvalszucbtige plannen koestert?" Het Britse Lagerhuis in een nieuw onderkomen LONDEN, 26 October (Reuter) Don derdag is officieel de zaal van het Britse Lagerhuis in gebruik genomen. Het oude gebouw werd in Mei 1941, bij Duitse luchtaanvallen op Londen, ver woest. De boog boven de deur de „Churchillboog" genaamd welke toegang verleent tot het nieuwe gebouw van het Lagerhuis, is vervaardigd uit materiaal, afkomstig uit de puinhopen van het oude gebouw. Met de in gebruikneming van het nieuwe gebouw is een einde gekomen aan de gastvrijheid, welke het Hogerhuis de Lagerhuisleden gedurende tien jaar heeft verleend. De zitting werd door de voorzitter van het Lagerhuis, kolonel Douglas Clifton Brown, met gebed geopend. Minister-president Clement Atilee hield de openingsrede, waarin hij gewag maakte van een door alle partijen ingediende motie, ter verwelkoming van de vertegenwoordi gers de gemenebest-staten. Vervolgens werd nog gesproken door de leiders dei- conservatieve en liberale oppositie-partijen. Winston Churchill en Clement Davies. Churchill sprak onder meer de hoop uit dat de soepele banden van verdraagzaam heid. welke toch zo sterk zijn en die de verbindingen vormen tussen de staten leden van het Britse Gemenebest, op den duur eveneens de bindmiddelen zullen zijn tussen alle rassen en volken ter wereld. Clement Davies zeide dat de „familie van het Britse Gemenebest" sterker werd, naar mate de leden-staten grotere onafhanke lijkheid genoten. Koning George reed Donderdag, met zijn gevolg, in grootste pracht en praal door Londen, om het nieuwe gebouw van het Lagerhuis te openen, hij werd onderweg door de menigte toegejuicht. Daar de Britse traditie het de vorst ver biedt de vergaderzaal van het Lagerhuis te betreden, verrichtte Koning George de openingsplechtigheid in het 900 jaar oude, aangrenzende gebouw, de Westminster Hall, waarin zijn koninklijke voorganger Karei de Eerste 300 jaar geleden tot de dood door de bijl werd veroordeeld. Accoord over de Atlantische verdediging Op papier klaar voor geval van nood WASHINGTON, 26 October (Reuter). De militaire chefs van de mogend heden, welke aangesloten zijn bij het Atlantische verdrag, hebben Donder dagavond medegedeeld, dat zij volle dige overeenstemming hebben bereikt over de essentiële maatregelen, die moeten worden genomen voor de de fensie van het Atlantische gebied in geval van nood. Er werd verder overeenstemming be reikt over de algemene voorzieningen voor de benoeming van een opperbevelhebber voor het Europees gebied en zijn taak, over de oprichting van een bureau voor mili taire standaardisatie en over de omvang van de door elk land voor de collectieve verdediging van het Atlantisch gebied bij te dragen strijdkrachten. De aanbevelingen van het militair comité zullen aan de ministers van Defensie van de landen, die zijn aangesloten bij het At- Hel woord is aan. Maeterlinck: De grootste intimiteit is het zwij gen. lanlisch verdrag, worden voorgelegd. De ministers komen Zaterdag te Washington bijeen. Zij zullen op hun beurt hun aan bevelingen naar de Atlantische raad (de ministers van Buitenlandse Zaken) door zenden. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde Donderdagavond te geloven, dat de kern van een hoofdkwartier voor het Europese gebied tegen Januari zou zijn gevormd. De woordvoerder verklaarde, dat de na tionaliteit van de opperbevelhebber voor Europa een zaak was, die door de minis ters van Defensie diende te worden uitge maakt. Hoewel geen besluiten waren genomen omtrent de toekomstige betrekking met de militaire organisatie van de West-Euro- pese Alliantie, aldus de woordvoerder, meende hij, dat de West-Europese unie ten slotte in een Europese regionale organisatie zou kunnen opgaan. Tibet verloochende de moderne beschaving (Van onze correspondent in Londen) In Londen is men van mening, dat het optreden der Chinese communisten tegen Tibet vooral verband houdt met de moge lijkheid, dat zij daar een rijkdom aan mineralen zullen aantreffen, inclusief goud en uranium. De voorraden zouden fabel achtig zijn, hoewel daarover weinig bekend is, aangezien in Tibet mijnbouw verboden is. De invasie van Tibet, dat vanouds als een Chinese provincie gold, brengt boven dien de communisten aan de poorten van India. Een communistische opstand in Nepal, dat Tibet van India scheidt, wordt namelijk binnenkort door velen verwacht. De bewering, dat het communistische Chi na Tibet zal verlossen van Anglo-Ameri- kaanse overheersing, acht men in Engeland grotesk, omdat Tibet in de loop der eeuwen juist zo angstig ervoor gewaakt heeft zijn onafhankelijkheid te bewaren tegen elke buitenlandse invloed. Tibets feodaal, reli gieus regiem moge verouderd zijn, maar of de Tibetanen hun gematigd boedisme willen ruilen voor politieke dictatuur en geheime politie is de vraag. De „zegenin gen" der moderne beschaving gingen aan Tibet voorbij. Er zijn geen bioscopen, kran ten, tremen, auto's. Tibet, dat echter wegens zijn rijk cul tuurbezit geenszins als een primitief land mag worden beschouwd, verzette zich tegen mechanisatie en industrialisatie, en concentreerde zich op het geestelijk leven. De enige defensie wordt gevormd door de natuurlijke barrière van steile bergen met moeilijk toegankelijke, met sneeuw be dekte passen, kale vlakten, diepe ravijnen en een hard klimaat. Het nieuwe China houdt reeds een op volger gereed voor de 15-jarige als God beschouwde heerser, de Dalai-Lama, die door een regent ter zijde wordt gestaan. Hij troont in de van een gouden dak voor ziene paleis-tempel, boven op de rots ge legen, welke Lhasa, de „verboden stad" beheerst. Achthonderd mijl vandaar ver wijderd wacht de 13-jarige Panchan Lama, vroeger een marionet der Chinese nationa listen, die door de communisten is „over genomen". Hij is door hen bestemd om een land te regeren, dat hij nog niet aan schouwd heeft. De communisten beschik ken verder over uitgebannen en aan de andere zijde van de grens levende Tibe tanen, die zorgvuldig zijn opgeleid in de communistische doctrine. De communisten legden strategische wegen en vliegvelden nabij de grens van Tibet aan, dat, naar verwacht wordt, slechts een beperkt gue- rïlla-verzet kan bieden. Vertegenwoordigers van het nieuwe China hebben zo juist een bezoek aan En- land beëindigd. Hoewel zij daar kwamen op uitnodiging van een communistische orga nisatie, werd de delegatie niettemin in het hoofdkwartier der Labourpartij. Transport House, ontvangen in tegenwoordigheid van een aantal kabinetsministers. De regering wilde namelijk de gelegenheid r.iet laten voorbijgaan van persoonlijk contact met de Chinese communisten. Er werden echter niet uitsluitend vriendelijke woorden ge wisseld, zoals op andere recepties, want de woordvoerder van het Chinese gezelschap, waaronder zich enige universiteitsprofesso ren bevonden, liet alle Chinese hoffelijk heid en geslotenheid varen, toen hij rond uit verklaarde, dat de Engelsen, ondanks hun erkenning van het nieuwe China, ach ter het Amerikaanse imperialisme aanlopen en de nationalistische vrijheidsstrijd der Aziaten tegenwerken. Dalton ontkende dit nadrukkelijk. De Chinezen toonden een ondoorgrondelijke glimlach, toen de Engel se minister hun de raad gaf zijn land te zien, zoals het werkelijk is en niet door de ogen der Russische propagandisten. Kamerleden wensen tweede minister van Buitenlandse Zaken In het Voorlopig Verslag over de rijks begroting 1951 betogen vele Tweede Ka merleden dat ook ten aanzien van de Benelux in de practijk de behoefte ge bleken is aan een permanent parlementair contact, waarbij misschien reeds voor een nabije toekomst aan wetgeving moet wor den gedacht, doch zeker thans reeds aan advies en toezicht. Zij herinnerden er aan, dat in Juni van dit jaar parlementariërs uit de drie landen zich eenstemmig voor de totstandhouding van een interparlemen taire consultatieve raad hebben uitgespro ken, dus voor een permanent, institutio neel orgaan. Is de regering bereid, zo vroe gen zij, te bevorderen, dat aan deze wens gevolg gegeven wordt? Hoe ver is het overleg te dezer zake tussen de Neder landse regering en de regeringen der beide andere Benelux-landen gevorderd? Vele andere leden, die zich bij deze vra gen aansloten, merkten op dat de groei van het internationale rechtsleven niet alleen moeilijkheden oplevert voor het parlement, doch ook voor het kabinet. In het bijzon der dachten zij hierbij aan de bezetting van het departement van Buitenlandse Zaken. Zij brachten hulde aan de werk kracht van de huidige bewindsman, voor wiens activiteit zij grote bewondering hadden, maar vroegen zich toch af, of de benoeming van een tweede minister, die zich met Buitenlandse Zaken bezighoudt, niet dringend aanbeveling verdient. Andere leden verklaarden dit denk beeld sterk te moeten ontraden in het belang van de eenhpid van het beleid Oud-minister Schokking onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de oud-minister van Oorlog en Ma rine mr. W. F. Schokking. HEI WEER'AFGEBEELD In het centrum van het machtige hoge drukgebied. dat zich over Noord-Europa uitstrektzijn de barometers nu tot boven 1040 millibaar gestegen. Boven de Mid dellandse Zee bevindt zich nog steeds een actieve depressie. Het belangrijkste neer- slaggebied hiervan heeft zich verder naar het Noorden en Oosten verplaatst. In Zuidwest Ruslandin Zuid-Polen, Tsjechoslowakije en in Zuid-Duitsland is sinds gisteren veel sneeuw gevallen. Van het Noord-Europese hoge drukgebied strekt zich een rug uit in de richting van het Engelse Kanaal. Vannacht lag deze rug over ons land, zodat er weinig wind was en de temperatuur in de Zuidelijke provincies tot omstreeks 5 graden Cel sius onder nul daalde. Weerbericht PLAATSELIJK SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor de Noordelijke provincies: overwegend zwaar bewolkt met enkele regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind tussen Oost en Noord. Temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het overige deel van het land: half tot zwaar bewoüfct mcr plaat selijk enige sneeuw. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Vannacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. 23 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur Maan op 17.53 uur, onder 10.39 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 27 October Hoog water: 4.21 en 16-35 uur. Laag water: 0.07 en 12.23 uur. Zaterdag 28 October Hoog water: 4.53 en 17.07 uur. Laag water: 0.41 en 12.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1