Haarlems Dagblad Koning Gustaaf V van Zweden overleden en «DprctWc Daatiemsttjc Courant (Krato 165-6) Koning van Zweden Grote Zuid-Koreaanse verliezen in de strijd om Ondjong Tot de dood vechtende Ambonezen houden grote overmacht tegen 65e Jaargang No. 19692 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directive, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboo» Maandag 30 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE OUDE KONING van Zweden is Zon dagmorgen rustig heengegaan. Zonder doodsstrijd is het einde van zijn lange levenstijd gekomen. Zijn volk zal zich hem met warmte en dankbaarheid blijven her inneren; het droeg hem eerbied toe en hield van zijn eenvoud. Er zullen vele anecdoten omtrent hem opgehaald worden in Zweden, ook die van zijn langdurige vriendschap met de socialistische minister president Per Albin Hansson, met wie hij zo vaak een kaartje placht te leggen en die hem enige jaren geleden is voorgegaan in de dood. Koning Gustaaf V wordt opgevolgd door 7ijn zoon, kroonprins Gustaaf Adolf, die de oudste troonopvolger van Europa was- «eworden en nu hij zich heeft geprocla meerd meteen de in leeftijd oudste Koning is: al 67 jaar oud. Hij was dus 25 jaar toen zijn vader in 1907 de troon be steeg. Het volk heeft hem twee-en-veertig jaar lang als kroonprins gekend; het is met hem vertrouwd zoals de Engelsen met hun •oenmalige Prins van Wales, toen die in 1901 eindelijk als Edward VII Koning werd. Deze nieuwe Zweedse Koning zal regeren onder de naam Gustaaf VI, maar "net ziet er naar uit dat hij voorlopig de laatste zal zijn die op hoge leeftijd de scepter voert in Zweden. Want de nieuwe kroonprins, die hem mettertijd zal moeten opvolgen, is pas vier jaar oud. Dit kind, de kleinzoon van Koning Gustaaf VI, verloor zijn vader toen die omkwam bij de opzien barende ramp met een KLM-vlïegtuig, be stuurd dooi- Geysendorffer, op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Er zijn weinig koninkrijken meer in Europa Noorwegen, Zweden, Denemar ken. Nederland, Groot-Brittannië, België en Griekenland en niet in alle is het koningschap even hecht gefundeerd. Gelijk in Ons land, ook in Groot-Brittanme -en Denemarken, staat het wel zeer vast ïn Zweden. Sterke overeenkomst in volksaard, bewondering ook voor hun schone land en hun schone litteratuur heeft ons Nederlan ders altijd sympathie voor de Zweden doen gevoelen. Dit verklaart de grote belang stelling, die het heengaan van de oude Koning in ons land heeft gewekt. Minister Stikker is Zondag, officieel deelneming gaan betuigen aan de Zweedse gezant: dat ïs een formaliteit die bij zulke gebeurtenissen is voorgeschreven. Maar In Nederland ver tegenwoordigt zij een belangstelling die echt is. 1 De oude Koning hield niet van vertoon en praal, maar hij bezat grote waardig heid, Hij begreep de democratische ont wikkeling van zijn tijd en stemde .met vernieuwing in. Toen hij in 1907 zijn vader Oskar II opvolgde was het pas twee jaar geleden dat het Noorse Storting, het par lement in cle hoofdstad van Noorwegen (die toen nog Christiania heette, maar later 111 Oslo herdoopt zou worden) tot verbazing dei' Zweden de sinds zo lange tijd be staande Unie verbrak. Het gevolg moest wel een minder goede verstandhouding tussen beide landen zijn. Koning Gustaaf V heeft er zeer veel toe bijgedragen om dat nadeel teniet te doen; zowel met Noor wegen als met Denemarken heeft bij tijdens zijn langdurige regering een voortreffe lijke verstandhouding en in menig opzicnt samenwerking weten te bereiken, die door herhaalde bijeenkomsten der drie Konin gen werd gestimuleerd. De eerste had plaats in de Zweedse havenstad Malmo, in December 1914. Toen was de eerste wereld oorlog al uitgebroken .Tijdens beide wereld oorlogen is Zweden buiten de strijd geble ven, schoon niet zonder grote moeilijk heden en verwikkelingen. Het heeft de voordelen ervaren. In deze tijd houdt het dientengevolge evenwel vast aan een neu- traliteitsgedachte, die naar breder Europees heser een illusie is geworden en toont het zich afkerig bij het streven naai- Europese eenheid. Het zal dit naar veler inzicht' niet kunnen blijven doen; ge ziet hier een groot vraagstuk in welks oplossing Koning Gustaaf VI zijn inzicht en invloed wellicht in belangrijke mate zal kunnen doen gel den. De oude Koning was in 1881 ,.^us nu bijna zeventig jaar geleden op zijn 22ste jaar gehuwd met prinses Victoria van Baden, die toen negentien jaar oud was. Zij is hem al twintig jaar geleden ont vallen. Zij stamde af van dat vermaarde Zweedse Koningshuis der historie, dat de naam Wasa droeg en door dit huwelijk waren dus de oude Wasa- en de jonge Bernadotte-dynastie verenigd; het bloed van beide stroomt in Koning Gustaaf VI, die in 1882 geboren werd. Hij was eerst gehuwd met prinses Margaret of Con- naught, die in 1920 stierf en trad daarna ten tweeden male in het huwelijk met een Engelse prinses: Lady Louise Mountbatten. Zijn dochter prinses Ingrid is de tegen woordige Koningin van Denemarken. Er is een Koning heengegaan en een nieuwe is opgetreden. Het koningschap heeft andere tijden gekend. Het heeft toch, in de wereld, zijn mysterieuse aantrek kingskracht en zijn romantische bekoring niet verloven. Het toont bovendien, in de betrekkelijk weinige landen die het in zijn constitutionele vorm hebben voortgezet en trouw zijn gebleven, zijn grote betekenis en kostbare waarde in hei bezit van een staatshoofd dat onaantastbaar boven de partijen staat en door persoonlijkheid en voorbeeld een persoonlijke invloed-ten- goede kan uitoefenen, die de president ener republiek nimmer beschoren kan zijn. Koning Gustaaf V van Zweden is ongetwij feld een der vorsten geweest die op de toppen, waar het eenzaam is, aan deze hoge roeping hebben beantwoord. R.'P. Chaos in Celebes DJAKARTA, 30 October (Aneta). De correspondent van Aneta te Makassar ver nam met betrekking tot de moeilijkheden met de guerillavechters in Zuid-Celebes, dat in deze streek onder de burgerbevol king honderden slachtoffers zijn gevallen, zowel tengevolge van de guerilla-actïes als door de zuiveringsacties van het leger. In het binnenland werden honderden wonin gen in brand gestoken en tientallen amb tenaren en bestuurders van zelfbesturende landschappen vermoord. Op bestuursge bied bestaat er een chaos, feitelijk functio neert er slechts één bestuursapparaat, dat der stadsgemeente Makassar. Koning Guslaaf V onderhield zeer hartelijke betrekkingen met ons Koningshuis en tal van malen was Prins Bernliard de gast van de grijze monarch bij diens jacht partijen in de buurt van 's Konings zomerverblijf in Oeland. Bovenstaande folo werd gemaakt tijdens een van die bezoeken en toont van rechts naar links Koning Gustaaf V, Prins Bernliard en erfprinsGustaaf Adolf, (kleinzoon van de thans ontslapen vorst en oudste zoon van de nieuwe koning) die begin 1947 bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Kroonprins Gustaaf Adoif zal als Gustaaf VI héden de troon bestijgen STOCKHOLM (Reuter en United Press). Zondagochtend vroeg is de Koning van Zweden, Gustaaf cle Vijfde, in de leeftijd van 92 jaar-overleden. De Koning ontsliep zonder doodsstrijd in zijn paleis bij Stockholm tussen acht uur en half negen, als de oud§te monarch cler wereld. Bij zijn heengaan was alleen zijn kleindochter Prinses Sybilla aanwezig. De krachten van de bejaarde vorst waren sinds Vrijdag voortdurend afgenomen na een nieuwe aanval van bronchialc catarrh, die zijn geneesheren aanleiding gaf in hun communiqués de grootste bezorgdheid voor het leven van de vorst aan de dag te leggen. Vlak voor zijn dood geraakte de Koning bewusteloos en zijn familieleden, onder wie de Kroonprins, die zich in allerijl naar het kasteel begaven, mochten de Koning niet meer levend zien. Terstond nadat het bericht van 's Konings dood door een communiqué was bekend gemaakt, werden in geheel Zweden de vlaggen halfstok gehpsen en in de loop van Zondagmorgen werden in de kerkert rouwdiensten gehouden. Alle openbare gelegen heden in het land sloten hun deuren en de radioprogramma's werden gewijzigd om rouwuitzendingen en gewijde -muziek cle nox-male programma-onderdelen te laten vervangen. Kroonprins Gustaaf Adolf, de,zoon van de overledene, zal vandaag tijdens een parlementszitting tot Koning worden uitgeroepen. Het kabinet zal 11a cle proclamatie van cle nieuwe Koning formeel zijn ontslag in dienen. Kroonprins van Zweden wordt thans de kleinzoon van cle nieuwe Koning, de vierjarige Prins Karei. Gustaaf, zoon van Prins Gustaaf Adolf en Prinses Sybilla. Diens vader kwam 111 1947 om het léven bij een vliegramp van een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Nieuwe landing der Amerikanen aan de Oostkust KOREA, 30 October (Reuter). Troe- pen van het Britse Gemenebest zijn Zon dagavond Tsjongdjoe binnengetrokken, dat 96 kilometer ten Zuid-Oosten van Sinoei- djoe ligt, nadat Amerikaanse jagers en bommenwerpers tegenstand biedende tanks hadden vernietigd. Aan de Oostkust bij Iwon zetten 50 sche pen 27.000 man infanterie van de Ameri kaanse zevende divisie aan land. Iwon ligt ongeveer 100 kilometer van de Mandsjoe- rijse grens. „Wij trekken naar de Mand- sjoerijse grens en vernietigen elke vijand, die wij kunnen vinden", verklaarde de be velhebber dezer divisie, generaal-majoor David G. Barr. ,In het gebied van Ondjong woedt nog steeds een hevige strijd, doch volgens een Amerikaans officier is de toestand thans minder ernstig. Doch de pogingen van Zuïd-Koreaanse regimenten om ten Noord- Oosten van Oensan naar Ondjong en ten Noord-Westen van Oensan naar Tsjongsan- djangsi op te trekken, worden nog ge dwarsboomd door verbeten tegenstand van Noord-Koreaanse formaties. Naar verluidt bevinden zich nog duizenden Noord-Korea- nen tussen Ondjong en Tsjosan, de aan de Jaloe gelegen stad, die verleden week door onderdelen van de zesde Zuid-Koreaanse rtjvisie werd bereikt. Deze onderdelen heb- t m bevel gekregen zich terug te trekken, d >ch de weg wordt hun versperd door oord-Koreaanse troepen. De krachtige tegenstand der Noordelijken i het Noord-Westen blijkt verder uit be- r chten over tegenstand tegen onderdelen van cle Amerikaanse 24ste divisie, die ten Westen van Taetsjon optrekt, en tegen het vijfde regiment van de zevende Zuid- Koreaanse divisie ten Zuid-Oosten van Taetsjon. De nieuwe Koning De Zweedse premier Tage Erlander heeft het kabinet voor een vergadering op Maandagmiddag bijeengeroepen, waarbij Kroonprins Gustaaf Adolf officieel als de nieuwe Koning van Zweden zal worden erkend. De nieuwe Zweedse Koning, Gustaaf de Zesde, is thans 68 jaar. Hij heeft reecis herhaaldelijk zijn vader bij de uitoefe ning der Koninklijke taak geassisteerd. Hij is een verwoed oudheidkundige. Dr Zimmerman gearresteerd Dr. Walter Zimmerman, de Duitse des kundige op het gebied van raketten en radar, die vier weken geleden te Goellin- gen verdween, is Zaterdagavond door de politie te Minden (Westfalen) in de Britse zóne gearresteerd, aldus meldt het West- Duitse nieuwsbureau D.P.A. Zimmerman werd naar Goeltingen overgebracht. De openbare aanklager had een arrestatiebe vel tegen hem uitgevaardigd. Volgens een bericht van de politiecom missaris van Detmold werd professor Zim merman, tegen wie geen enkel aanhou dingsbevel was uitgevaardigd, nadat zijn indentiteit was vastgesteld opnieuw vrij gelaten. Dr. Zimmerman is later echter op een arrestatiebevel, .uitgevaardigd te Goettin- g'cn, wederom te Minden" gearresteerd. Zimmerman is gearresteerd op verden king van oplichting. Hij heeft hiertegen protest aangetekend. Hij ontkent ook enige daad begaan te hebbeii, die de veiligheid van het land zou kunnen schaden. De nieuwe Koning van Zweden, Gustaaf Adolf, met zijn echtgenote, Koningin Louise. De nieuwe Koningin, Louise, geboren Mountbatten, dochter van de markies van Milford Haven, is de tweede gemalin van de Zweedse vorst. Zijn eerste vrouw was Prinses Margaret van Groot-Brittan- nië en Ierland, dochter van hertog Arthur van Connaught en Louise Margaretha van Pruisen, wier huwelijk met de toenmalige Zweedse Kroonprins in 1905 werd geslo ten. De vijf kinderen van Koning Gustaaf VI vier zoons en een dochter zijn allen uit zijn eerste huwelijk. Prinses Margaret overleed in 1920. In 1923 trad de toenmalige Zweedse kroonprins in het huwelijk met Louise. Condolcanties Koningin Juliana en Prins Bernliard hebben in een telegram aan de Zweedse troonopvolger Gustaaf Adolf hun cliep medeleven betuigd bij het overlijden van Koning Gustaaf. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, bracht Zondagmiddag een bezoek aan de Zweed se gezant in Den Haag. Minister Stikker betuigde de gezant na mens de Nederlandse regering zijn deelne ming bij het overlijden van Koning Gustaaf. Uit alle delen der wereld stromen de condoleantiebetuigingen in Stockholm bin nen. Ook president Truman en minister Acheson hebben telegrammen gezonden. De begrafenis zal op 9 November plaats hebben;. Hoop op interventie geeft hun kracht DJAKARTA, 30 October. (Aneta). De verliezen van de Indonesische troepen bij de actie op Ambon kunnen worden geschat op 300 man, die van de Zuid-Molukkers op 600 man, aldus deelden te Makassar uit Ambon teruggekeerde Indonesische officieren aan de correspondent van Aneta mede. Zij gaven ook als hun mening te kennen, dat 11a het bezetten van het ge hele eiland door de troepen der R.I. in cle Zuid-Molukken orde en veiligheid nog niet zullen zijn hersteld. De troepen der Zuid-Molukken trekken zich, als zij wor den uiteengeslagen, terug in de bossen en bereiden een guerillastrijd voor. De hier bedoelde officieren noemden de strijd op Ambon zeer moeilijk „daar de rebellen strategisch betere posities innemen en be ter zijn getraind dan onze troepen." Het Franse persbureau AFP meldt over de militaire situatie op Ambon nog het volgende: Zes bataljons, in totaal ongeveer 5000 man, zijn door de R.I. naar Ambon gezon den ter versterking van de A.P.R.I. aldaar, aldus wordt te Djakarta van wel-ingelich- te zijde vernomen. Om de hardnekkige te genstand van de 'Ambonezen te kunnen breken, is eveneens een groot aantal voer tuigen en stukken veldartillerie naar Am- bon verscheept, die de troepen van de A.P.R.I. het overwicht moeten verschaf fen in wapenen en materieel. Sedert 28 September zijn in de Noordelijke helft van het eiland Amboina reeds ongeveer 6000 man A.P.R.Ï.-troepen ontscheept. Niettegenstaande liet ministerie van De fensie zich over de militaire gebeurtenis sen op Ambon in een voikomen stilzwijgen blijft hullen, maakt men cr in Indone- Inbrekers sloegen hun slag terwijl bewoners juit waren Toen de bewoners van een huis aan de Middenlaan in Haarlem-Zuid Zaterdag avond thuis kwamen van een uitstapje, wachtte hen een zeer onaangename ver rassing. Zij ontdekten, dat inbrekers, kans had den gezien door het inslaan van een ruit de woning binnen te komen. In alle ka mers vonden zij sporen, dat de daders cie inventaris grondig hadden doorzocht. Het bleek dat voor niet minder dan drieduizend gulden aan juwelen was verdwenen, evenals nog een klein bedrag in geld, dat in een portemonnaie zat. De daders zijn aan de achterkant, via een poortje, in de villa' binnengekomen. Zij hadden daarbij het voordeel, dat ook de buren uit waren. Het is reeds de tweecle keer, dat bij deze familie werd ingebrokeó. sisclie kringen, die van de toestand op de hoogte zijn, geen geheim meer van dat de troepen der R.I., nadat zij zïcli meester hadden gemaakt van het Noordelijke ge deelte van het eiland, worden tegengehou den op een afstand van 14 km. van de stad Ambon, waar de Ambonezen op de land engte tussen het Noordelijke en het Zui delijke deel van het eiland een onneem bare stelling hebben ingericht die een lengte heeft van slechts 2 km. De Ambone zen zouden slechts 2500 man hebben, maar zij bieden weerstand tot in de dood en verdedigen zich nu al sedert een maand met succes tegen de aanvallen van Indone sische zijde. Naar het schijnt hebben de leiders dei- Ambonezen aan hun volgelingen bekend gemaakt, dat Nederland, Australië en zelfs de Verenigde Staten tussenbeide zul len komen. Daar het eiland van alle ver bindingen met de buitenwereld verstoken is vechten de Ambonezen zonder te wij ken in de hoop op hulp van buiten. Het aantal hunner gesneuvelden zou reeds 600 bedragen. Eisenhower zal „elke militaire post"' aanvaarden Dwight Eisenhower heeft president Truman Zaterdag de verzekering gegeven, dat hij „elke aangeboden militaire post" zal aanvaarden. De generaal wilde na een conferentie met president Truman tegenover verslag gevers niet definitief verklaren, of hem de functie van opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Atlantische mogend heden was aangeboden. Adenauer ontslaat zijn adviseur Von Schwerin De West-Duitse kanselier, dr. Konracl Adenauer, heeft Zaterdagavond meege deeld, dat hij zijn adviseur voor veilig heidsaangelegenheden, Gerhard graaf von Schwerin, heeft ontslagen. Adenauer deed deze verklaring op een bijeenkomst van Duitse dagbladredacteu ren. Hij zeide, dat Von Schwerin de „vast gestelde grens van zijn taak" te buiten was gegaan. Graaf von Schwerin, die pas kortgele den in zijn functie werd benoemd, heeft in de oorlog het bevel gevoerd over een Duitse pantserdivisie. Men beweerde, dat Von Schwerin een aantal indiscreties had begaan die ook tot ïn de pers waren doorgedrongen. Zo zou hij laatstelijk verklaard hebben, dat de West-Duitse regering een dienst plichtwet aan het ontwerpen was volgens welke genoeg manschappen voor tien di visies zouden kunnen worden opgeroepen. Het voorlichtingsbureau van de kanselier cmtkendé dit. Volgens een woordvoerder van het eerste Zuid-Koreaanse korps namen manschappen van de 24ste divisie ten Westen van Taet sjon twee Chinezen gevangen de eerste Chinezen 111 deze sector. Strijdia-achten van het Britse Gemene best deden Zondag de Westelijke hoek van de bergvesting der Noordelijken in Noord- West-Korea wankelen. Volgens de berich ten naderen zij stellingen, die bemand zijn met troepen van de 17de Noord-Koreaanse brigade, die opdracht heeft gekregen tot de dood toe te vechten om de toegangen langs de kust tot Sinoeidjoe, de nieuwe Noord- Koreaanse hoofdstad bij de grens van Mandsjoerije, te beschermen. Volgens een Zuid-Koreaanse woordvoerder heeft de zes de Zuid-Koreaanse divisie sinds Donderdag in de strijd om Ondjong 30 procent van haai- manschappen verloren. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen staan sterke Chinese communistische troepen aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe. Van enige poging om Noord-Korea binnen te trekken, is echter nog niets ge bleken. Geen Chinezen, doch Tibetaanse „volkstroepen" in Tibet? Tibetaanse „volkstroepen", onder com mando van Chinese officieren en vergezeld van Chinese communistische adviseurs, zijn tot 160 km Tibetaans gebied binnenge drongen, aldus een handelaar, die uit Lhassa te Kalimpong is aangekomen. Hij vei-trok Donderdag uit Lhassa. De troepen rukten langs de weg Naktsjoeka-Lhassa op. Volgens deze handelaar zijn geen Chi nese troepen Tibet binnengevallen. Tibe taans „volkstroepen" zouden ook naai- Ri- wotsje aan de rivier de Detsjoe zijn opge rukt, waarbij zij het Zuid-Westelijke fort van Tsjamdo passeerden. Deze troepen zou- 't fort ingesloten hebben, dat bemand is op divisiesterkte. Op deze wijze zouder de troepen in het fort geen steun kunnen geven aan Lhassa. De afstand van Jye- koendo, waar de „volkstroepen" zich thans bevinden, tot Lhassa zou in ongeveer 18 dagen afgelegd kunnen worden. Genoemde handelaar achtte het niet waarschijnlijk, dat de „volkstroepen" op tegenstand zouden stuiten, daar zij opruk ten in naam van de Pantsjem Lama, die over het algemeen in hoge achting staat. In Lhassa zouden zich vele aanhangers van de Pantsjem Lama bevinden, doch deze zou den de Dalai Lama eveneens in hoge ere houden en deshalve nooit gepoogd hebben de regering omver te werpen. De Tibe taanse missie, die zich in India bevindt en onderhandelingen in Peking wil voeren, is naar Kalimpong vertrokken om de bagage op te halen. Naar men verwacht zal de missie, onder leiding van Sepon Sjakabpa, in de eerste week van November naar Hongkong vertrekken. Volgens Sjakabpa zou de Indische regering de kwestie der visa regelen in overleg' met de Britse en Chinese regering. Officieel wordt te New Delhi gemeld, dat Tibet India om diplomatieke hulp heeft verzocht met het oog op een vreedzame regeling met China. Geen enkele militaire hulp werd gevraagdr^Tibet heeft India niet verzocht de zaak onder de aandacht van de UNO te brengen. Marshall opende conferentie voor Atlantische verdediging WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, generaal Marshall, heeft de ministers van Defensie der landen van het Atlantische pact mee gedeeld, dat de collectieve macht, waar over het Westen kan beschikken „absoluut onvoldoende is om aggressie zonder ern stige en gevaarlijke verliezen te weer staan". Marshall, die Zaterdag de conferentie opende, welke de plannen voor de verde diging van het Atlantische gebied zal moeten overwegen, verklaarde, dat de macht van de UNO niet genoeg was ge weest om de agressors in Korea af te schrikken. „Dit tekort in onze militaire kracht moe ten wij thans zo spoedig mogelijk ophef fen", zo zeide hij. „Van deze bijeenkomst moeten definitieve aanbevelingen uitgaan, die ons niet alleen sterker zullen maken tegen de huidige bedreigingen, doch die dit vlugger zullen doen dan de procedure in het verleden heeft doen vermoeden". Marshall zeide te hopen, dat 1950 in de Hel woord is aan. Francis Bacon: De natuur wordt alleen overwon nen door haar te gehoorzamen. Schietpartijen te Djakarta Nederlandse militairen aangehouden, doch weer vrijgelaten DJAKARTA 30 October (Aneta). Dja karta heeft een onrustig weekeinde beleefd, met verschillende schietpartijen in ver uit- eenliggende stadsdelen, die echter, voor zover bekend, geen slachtoffers hebben ge- eist. Zondagavond brak er een hevige schiet partij uit langs de weg naar Meester Cor- nelis. Er werd geschoten van negen tot elf uur. Maandagochtend vroeg deed zich in de benedenstad een schietincident voor, dat met tussenpozen tot half tien 's ochtends heeft voortgeduurd. Over het incident bij Meester Cornelis luidden de eerste berichten, dat hierbij Ambonese militairen zouden zijn betrok ken geweest. In een onderhoud met Aneta zeide generaal-majoor Scheffelaar het op prijs te stellen te kunnen verklaren, dat bij de incidenten door Ambonezen, die de sta tus van militair der Koninklijke Land macht hebben, geen schot is gelost, hetgeen door een nauwkeurige controle van de mu- nitievoorraad is bewezen. Ernstiger was een schietpartij, die Maan dagochtend heeft plaats gevonden in de be nedenstad van Djakarta. Een woordvoer der van de militaire gouverneur van Dja karta deelde hieromtrent het volgende mede: Ob 2.20 uur werd een schot gelost in de richting van een gebouw waarin troepen van de APRI zijn gelegerd. De wachtposten vuurden terug en kregen daarbij later steun van de troepen der „ringbewaking", zodat er een algemene schietpartij ont stond. Een patrouille van de Indonesische militaire politie wist tegen het aanbreken van de dag een staking van het vuren tot stand te brengen. Dit staken van het vuren zou volgens bedoelde woordvoerder zijn geschied, toen eenheden van de KL, gelegerd in een ge bouw ïn de benedenstad, een witte vlag uitstaken als „teken van overgave". Plot seling viel er weer een schot, waardoor er een uur lang opnieuw een schietpartij ont stond. Toen deze was geëindigd werden 30 KL-militairen, merendeels Nederlan ders, gevankelijk weggevoerd. Precies te 9.10 uur viel er wederom een schot, waar van de herkomst nog niet kon worden vast gesteld, doch dat aanleiding werd tot een nieuwe schietpartij, die tot ongeveer half tien aanhield. Toen pas keerde de rust terug en kon in de benedenstad het zaken leven aan aanvang nemen. Volgens een mededeling van cle zijde der Indonesische autoriteiten zijn de 30 mili tairen van de KL alleen afgevoerd te hun ner eigen bescherming. Zij wei-den inmid dels vrijgelaten en kregen hun wapens terug. Jonge Duitsers in actie De West-Berlijnse politie heeft Vrijdag vier jongens van 16 tot 18 jaar gearres teerd, die de Woensdag tevoren een jongen van 17 uit een Wesl-Berlijns tehuis naar de Sovjet-sector zouden hebben gelokt. Zij zouden hem daar hebben geboeid en aan de Sovjet-Russische autoriteiten hebben afgeleverd. De volgende dag zouden zij uit de kamer van de ontvoerde jongen een brief hebben gestolen en deze eveneens aan de Sovjet-Russische overheid hebben gegeven. De vier jongens zouden voor hun daad duizend mark hebben ontvangen. Zij wer den echter gearresteerd, voordat zij het geld konden innen. Twee van de gear resteerde jongens zouden hebben toegege ven. dat zij reeds eerder voor de Russen ïn West-Berlijn hadden gewerkt. geschiedenis zal voortleven als het jaar, waarin de Westelijke beschaving haar vrees voor het communisme heeft over wonnen. „Onze burgers willen graag weten wat voor strijdkrachten zullen worden opge bouwd, hoe en wanneer en wat elk land zal bijdragen. Zij hebben zeker recht er op dit te weten", zeide Marshall. „Laten wij daarom pogen onze burgers op duidelijke en niet mis te verstane wijze deze kennis te verschaffen en laat ons dan snel en doeltreffend overgaan tot het om zetten van onze plannen in militaire kracht. Dit lijkt mij de voornaamste ver- eiste van deze conferentie", aldus Marshall. HET WEER AFGEBEELD De kleine depressie, die gisteren langs onz< mist sneeuw a regen 4 motregen a hagel v 8uien k onweer 72»£MPERATUUR IOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEOiED centra H HOGE DRUK L LAGE 03UK SCHEIDINGSLIJN-PROMT. TUSSEN LUCHT .VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OiT,TEKEN GEEPT OE.WINDRICHTING 11 j'aanvjeoerehele-.cwarsstreerJis EEN-WINOQ T SNELHEID VAN VMS METER FEn-ScCONd' e Wadden- en Noordzeekust trok en overal regen bracht, is nu vrijwel stationnair geworden. Ze wordt gevolgd door drukstijgingen uit het Oosten en vult zich langzaam op. Ons land komt hiermede opnieuw in de invloedssfeer van het hoge druk- gebied boven Oost-Europa. De fronten van de depressie bij IJsland dringen langzaam door tot over de Britse Eilanden, maar zullen nog geen invloed kunnen uitoefenen op het weer boven het vasteland van Europa. Weerbericht IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Matige, langs de Waddènkust af en toe vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind; Iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland plaat selijk lichte vorst. 31 October: Zon op 7.32 uur, onder 17.15 uur Maan op 20.10 uur, onder 13.37 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 30 October Hoog water: 5.59 en 18.12 uur. Laag water: 1.44 en 13.51 uur. Dinsdag 31 October Hoog water: 6.34 en 18.49 uur. j^asg waten 5.12 en 14,24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1