Van Bennebroek tot Warmonderdam vrijwel permanente verkeerschaos ONTSTOKEN HUID DÉBRALINE Kort en Bondig H. DE VRIES Dinsdag 31 October 1950 Werennet in bollenstreek volkomen ontoereikend Dwars door de bollendorpen loopt een rode gevaarsstreep: de straatweg HaarlemLeiden. De streekbewoners hebben er last van, de weggebruikers mopperen. Het is noodzakelijk dat. binnen niet al te lange tijd, hierin grondig verbetering komt. Toen op gezette tijden de postwagen nog bolderde langs de weg tussen Haarlem en Leiden en af en toe wat vrolijke studenten, al of niet, naar Hildebrands verhaal, met brandende lantaarns per rijtuig naar Haar lem togen om feest te vi'eren in een her berg langs de duinkant, was die weg voor het verkeer goed genoeg. Maar nu dreunen daar dag en nacht de zware goederentreinen van het wegver keer, stuiven auto's en motorfietsen in vrijwel ononderbroken file op de spitsuren voorbij en doen de bussen de ramen rin kelen en de schilderijen van de muren vallen. Het wegenvraagstuk is in de streek tus sen Haarlem en Leiden acuut geworden. Met de blauwe tram is een ernstige bedrei ging van de veiligheid verdwenen, maar het is of men nu nog beter ziet wat er alle maal gebeuren moet. wil dit probleem van het wegverkeer in de Bollenstreek bevre digend worden opgelost. Hoewel druk gebruik gemaakt wordt van de auto-snelweg Den HaagAmster dam, kan men niet merken dat dit enige invloed uitoefent op de mate waarin van de rijksweg HaarlemLeiden gebruik wordt gemaakt, ongetwijfeld door het veel intensiever rijver-keer na de oorlog. Nauwe trechter In Sassenheim moet het verkeer door de nauwe trechter van de Hoofdstraat met de smalle brug, in Lisse vormt het stuk tussen Kanaalstraat en Vierkant steeds weer aan leiding tot opstoppingen. Eén enkele wa gen, hier geparkeerd, belemmert het ver keer, vooral sinds, door het verdwijnen van de trambaan, sommige chauffeurs hun auto's ook aan de Oostzijde neerzetten. In Hillegom lean men het verkeer uit de richting Haarlem via de Van den' Ende laan omleiden, maar dat is ook wel nodig, want de Hoofdstraat is niet alleen smal, maar ook bochtig. Daarbij is er tweerich tingsverkeer voor wielrijders, die vooral wanneer in de bocht auto's gepai-keerd staan, totaal geen overzicht hebben op de rijweg, zodat zich telkens situaties voor doen waarbij alleen een stel goede remmen het maken van brokken voorkomt. Reeds lang bestaan plannen om het ver keer ten Oosten van de dorpen om te lei den en hier en daar is dan ook reeds een gedeelte van deze verkeersweg gereed, maar het kan nog lang duren voor de aan eensluiting voltooid is. Secundaire wegen evenmin bevredigend Ook ten aanzien van de secundaire we gen is de toestand weinig bevredigend. De weg langs de duinen van Haarlem naar Noordwijk is zeer onoverzichtelijk, smal en gevaarlijk. Hier doen zich herhaal delijk ongevallen voor, vooral in de omge ving van de Zilk. De weg die via Hillegom leidt naar Al phen a. d. Rijn en verder is op Iiillegoms grondgebied in bijzonder slechte staat. Er gaat bijna geen week voorbij dat men niet ergens aan het repareren is. Is er geen wa terleidingbuis gesprongen, dan is er wel een gasbuis defect door het zware verkeer, waarop deze slappe weg niet berekend is. De weg gelijkt een lappendeken door al die reparaties. Dan moet het verkeer over het smalle, antieke bruggetje over de Ring- vaart en de niet minder smalle Venneper- mg. De situatie in Leimuiden en Rijnsa- 'terwoude is nog minder bevredigend, maar daar is men 'hard aan het werk aan de nieuwe verkeersweg. Trambaan fietspad? Nu de tram verdwenen is, hopen de fiet sers dat zij zich binnen niet al te lange tijd betrekkelijk veilig kunnen voortbewegen langs de rijksweg HaarlemLeiden, en dat de gevaarlijke oversteekplaatsen zoveel mogelijk vervallen, doordat men niet lan ger genoodzaakt is van één (te smal) rij wielpad gebruik te maken en de voorma lige trambaan gebruikt zal worden voor aanleg van een rijwielpad. En ondanks de hooggeprezen klinkerweg hopen de buspassagiers dat men, bij een definitieve herbestrating van deze weg, voor een asfaltdek zal zorgen. Want terwijl de bussen van de dienst HaarlemLeiden op het gebied van Noordholland comfor tabel rijden weet men met z'n ogen dicht wanneer men de grens van Zuidholland gepasseerd is, want dan begint het schok ken en trillen pas goed. De straatweg Haarlem—Leiden is voor modern verkeer, vooral in de kom der bollendorpen, ten enenmale ongeschikt. En dit wordt ieder jaar erger. De aanleg van een weg, die het verkeer om de dorpen heen zal leiden, vordert echter niet slechts tijd maar ook veel geld, want verscheidene beweegbare of hoge bruggen zullen hierin moeten worden aangelegd om de water- toegangswege'n naar Hillegom, Lisse en Sassenheim te overbruggen. Zolang hier geen afdoende maatregelen worden getroffen, stelt het steeds toene mend wegverkeer de autoriteiten voor vele problemen en de weggebruikers aan steeds groter risico bloot. Een chaos, zoals die op een der drukste Bollenzondagen ontstond, is dan ook vóór alles te wijten aan de totale ontoereikendheid van het wegennet in dit gedeelte van Zuidholland! In hel Belgische parlement verwacht men de indiening van een wetsvoorstel tot het aanleggen van een kanaal tussen Maas en Rijn. Het zou beginnen in het Luikse en bij Neuss in de Rijn uitmonden. Een rechtstreekse verbinding tussen het Bel gische gebied van zware industrie en het Rulirgebied zal otigeltoijfeld van hoge economische en strategische waarde zijn, doch het gehele project zal enorme kosten met zich brengen. Voor een gedeelte kan men immers v;el gebruik maken van een stroomdal door de Ardennen waardoor bijvoorbeeld Verviers een gemakkelijke aansluiting op het kanaal krijgen kan. doch daarna zal het plan neerkomen op een doorboring van enkele grote steen massieven. Zal België inderdaad het kanaal verkrijgen dan moet dit teel een belang rijke verschuiviti.g in enkele verhoudingen der internationale binnenscheepvaart ver oorzaken. Voor Nederland zou dit wel zeer in het bijzonder gelden. Ronde Tafel-samenkomst „Open Religieuse Gemeenschap" Zaterdag en Zondag hield de Open Reli gieuse Gemeenschap de aangekondigde ronde tafel-samenkomst in de zalen van restaurant Brinkmann te Haarlem, over het onderwerp..Moéten wij aan ons atomisme ten onder gaan?" De samenkomst was zeer druk bezocht. Als eerste sprak dr. J. G. Stridiron uit Utrecht over „Massa-mens en persoonlijk heid". Na een schets te hebben gegeven van de maatscbappeliike verwording van de mens, behandelde spreker de mogelijk heden die volgens hem nog aanwezig zijn, om tot een zekere materiële welvaart te komen, die mede een grote invloed zal hebben op de ontwikkeling van het geeste lijk leven. Na deze spreker wees prof. Ch. Glasz van de Rotterdamse Universiteit onder meer op het zich ontwikkelende „slechte wij". Zaterdagavond sprak de heer A. Soes man, arts te Den Haag. Deze behandelde in een helder wetenschappelijk betoog „De stof als religieus vraagstuk". Klaar be lichtte hij de betekenis van de Middel eeuwse alchemie en die van de geestelijke en wetenschappelijke portee van de atoom leer, waarna hij in het gegeven verband zijn hoorders een duidelijk inzicht trachtte te geven in de waarde van homoeopatbie. In een zeer belangwekkende nabespreking gaf hij van de door hem ontwikkelde denk beelden nog een nadere -uiteenzetting. De Zondagochtend was gewijd aan een inleiding van ds. C. Aalders uit Den Haag, die in een pétillant betoog sprak over „Godsdienstige orthodoxie en kosmisch- religieuse bewustwording". Deze beide be grippen die tegenwoordig van wetenschap pelijke en theologische zijde vaak als tegenstellingen worden beleefd, bleken vol gens spreker in wezen een diepe samen hang te hebben. Ook hierop volgde een belangrijke discussie. Zo was het ook met de middagvoordracht van dr. F. W. Zeyl- mans van Emmichoven uit Den Haag,wiens onderwerp luidde: „Kosmische en a-kosmi sche kunst". Hij liet in een heldere uiteen zetting de opeenvolgende perioden der kunstgeschiedenis de revue passeren. Van de Boeroboedoer tot Picasso heeft zich een voortgang van kosmische verbondenheid tot uiterste „aarde-gebondenheid" ontwik keld. Toch zag spreker in de tegenwoordige kunst een zeer belangrijke uiting: hij hoor de er de smartelijke roep in om bevrijding uit haar God-verlatenheid. Typerend was onder meer de vergelijking tussen de be kende kop van Zeus (Jupiter) uit Athene en „de denker" van Rodin. Uit Haarlem zaten aan de ronde tafel mee aan: mevrouw dra M. M. Boldingh; ds. A. R. de Jong, die de algemene leiding had; prof. Ch. Glasz; Jan Visser, kunst schilder en ds. G. J. Waardenburg. Heernsteecfse melksanering nog verre van populair Toch zeer weinig concrete klachten De grote grief van de Heemsteedse en Acrdenhoutse huisvrouwen tegen de melk sanering is en blijft dat er van de toege zegde keuze uit twee melkhandelaren niets terechtkomt. Men stelt zich immers op het standpunt, dat een keuze tussen een melk- handelaar die voor 13 of 14 uur bezorgt en een, die in sommige gevallen pas na drieën aan de deur komt, in feite geen keuze is. Dat is wel de belangrijkste en principi- eelste klacht die gistermiddag in de „In het wapen van Heemstede" gehouden ver gadering van de vertrouwenscommissie voor de melksanering ter sprake kwam. Van de zijde der Coöperatie van Heem- steedse melkhandelaren werd daaren tegen aangevoerd, dat op grond van de cijfers aangetoond kon worden, dat de noodzaak van die keuze niet zo dringend is als wel wordt beweerd; immers, van de ongeveer zesduizend Heemsteedse huis houdens hebben er slechts veertig hma ver langen naar een bediening door de ..tweede melkslijter" te kennen gegeven. En dat ook overigens de bezorging tot weinig klachten aanleiding geeft, werd ook wel bewezen doordat de commissie maar vijf klachten over de afgelopen maand te behandelen had. Twee daarvan betroffen het optreden van een bezorger, die zijn cliënten famili- aar-brutaal te woord stond. Met de werk gever zal hierover gesproken worden, men achtte ontslag niet uitgesloten. Dan was er een klacht van een banketbakker, die meende dat zijn taartjes zuur werden door de hem geleverde melk. Men wees erop, dat deze man als grote verbuiker vrij is in het kiezen van een leverancier. Overigens bleek ook dat andere banketbakkers, die van dezelfde handelaar melk betrekken, geen klachten hebben. Dan was er een brief van een dame, die zelfs invloeden van een kerkgenootschap bij de melksanering veronderstelde en bovendien „de motorpolitie" aan de deur had gekregen omdat zij kwaad van een melkhandelaar zou hebben verteld. Voor zover de in deze brief geuite bezwaren concreet zijn. zullen ze worden onderzocht. Tenslotte was er een brief van de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen met klachten over de gang van zaken in Aerdenhout. Een der vertegenwoordigsters van die wijk meende, dat het hier een particulier meningsverschil, geen algemene klacht betreft. Niettemin zal ook die kwestie met de adresserende vereniging en de betrok ken slijter worden opgenomen, Intussen blijft de bezorging in die buurt een zorgenkind. Practisch bedient er slechts een firma, die reeds een extra be zorger heeft aangesteld, doch die zich geen grotere uitgaven kan getroosten, temeer niet nu het Bedrijfschap Zuivel geen toe- j stemming heeft verleend tot een melk- prijsverhoging van een cent per liter spe- ciaal voor de bezorging. Een der vertegenwoordigsters van Aer denhout vond net anders maar vreemd, dat men daar geen vrije keuze heeft uit de plaatselijke melkhandel, doch wel een Hillegoms bedrijf met de melk voorziening kan belasten. ADVERTENTIE is lelijk en pijnlijk. Maak een. einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende HET HU1DGENEESP.UDDEL WIET I I „DIEPTEWERKING" Italiaans Opera-concert Op Maandag 6 November wordt in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem de eerste uitvoering in ons land gegeven van een opera-programma door een aantal Italiaanse zangers en zangeressen, allen bekend als hoofd rol vertolkers. Het zijn de sopranen Anna Surani, Lucïana Bertolli en Irma Colasanti, de bariton Antonio Salsedo en de tenoren Francesco Carrino en Achille Casartelli. De concerten gedurende de ge hele tournee van ruim een maand zullen onder leiding staan van Nino Gajoni, diri gent van de Arena di Verona. Het pro gramma vermeldt aria's, duetten, trio's, kwartetten, ensembles, ouvertures en in termezzi uit werken van Verdi, Puccini. Rossini, Donizetti. Leoncavallo, Mascagni en anderen. De artistieke leiding berust bij de directeur van de Grande Compagnia d'Opera Italiana te Milaan. Medewerking verleent het voltallige orkest van de HOV. Verkeerde naam opgegeven De zestigjarige Haarlemmer die Vrijdag avond bij een opstootje in de Groendaal- steeg werd gearresteerd omdat hij de ruit van een café had vernield, blijkt niet W. de H., zoals hij opgaf, doch W. N. te heten. De man heeft zijn toevlucht tot een naams verandering genomen, omdat hij reeds zes maal in het politieblad stond gesignaleerd. De Kamer van Koophandel Over de verkiezing van leden In een bericht dat wij onlangs plaatsten over reorganisatie van de Kamers van Koophandel en het weer oprichten van een afzanderlijke Kamer voor Haarlem en Omstreken, is een onjuistheid geslopen. Wij schreven dat de leden niet meer ge kozen worden, doch door de minister be noemd. Dit laatste geldt evenwel alleen als een Kamer voor de eerste maal wordt ingesteld, zoals nu In Haarlem. Overigens worden de leden gekozen. In de wijze van verkiezing is echter een verandering gekomen. Voor de oorlog vond de verkiezing van de leden der Kamers plaats door middel van het stelsel van evenredige vertegen woordiging, op dezelfde manier als nu nog de verkiezing plaats .vindt van gemeente raden, met dien verstande dat de verkies baarheid en de kiesgerechtigdheid beperkt waren tot degenen die in het Handels register stonden ingeschreven. Dit kies stelsel was voor lichamen als de Kamers van Koophandel te ingewikkeld en de toe passing er van leidde in vele gevallen tot een samenstelling der Kamers, waarbij van evenredige vertegenwoordiging dei- onderscheiden bedrijfstakken weinig te be speuren viel. Waar bovendien stemplicht ontbrak, werd het resultaat van deze om slachtige en kostbare verkiezingen maar al te dikwijls bepaald door de activiteit van een kleine groep. Bij de reorganisatie van 1941 vervielen de verkiezingen geheel en werd het be noemingsrecht, overeenkomstig het leiders beginsel. geheel in handen van de voor zitter gelegd. Thans wordt de toestand zo. dat de leden overeenkomstig door de minister ge geven richtlijnen worden gekozen door de zittende leden. Voor elke plaats beveelt het bestuur tenminste twee personen aan, van wie ten minste één niet tot de aftre dende leden behoort. De leden worden dan voor de tijd van vier jaar gekozen. De helft treedt echter om de twee jaar af, zodat steeds de nog zitting hebbende helft der Kamer de nieuwe leden kiest en zich op deze wijze steeds verjongt. Tegen ex-hoofdredacteur van „De Misthoorn" 14 jaar geëist Voor de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft zich te ver antwoorden gehad de thans 52-jarige G. W. K. uit Amsterdam, die tijdens de be zetting directeur van de uitgeverij „De Amsterdamse Keurkamer" en hoofdredac teur van het nationaal-socialistische blad „De Misthoorn" is geweest. De president van de strafkamer las een aantal artikelen en gedichten van ver dachte voor, welke een nationaal-socia listische en anti-Semietische strekking "hadden. De verdachte zei: „Als ik dit alles hoor ben ik verbaasd dat ik dat alles heb geschreven". Hij verklaarde, geheel met het nationaal-socialisme te hebben af gerekend. De officier van justitie merkte op, dat van K's geschrijf een verderfelijke invloed is uitgegaan. Vele zwakke broeders heeft hij daarmee in de afgrond gestort. De offi cier eiste 14 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. D. A. Viskil uit Haarlem, zag verdachte meer als dichter dan als politicus en als een man, die ge tracht heeft te strijden voor de culturele ontwikkeling van ons volk. De president bepaalde de uitspraak op 13 November. Statistiek der rijksfinanciën Dezer dagen is verschenen de statistiek der rijksfinanciën 1945-1949, een uitgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Er blijkt uit dat de rijksuitgaven in 1900 slechts 154 millioen bedroegen. De gevestigde binnenlandse schuld steeg in de periode 19001950 van 1147 millioen tot 7732 millioen. On 1 Januari 1950 bedroeg de totale staatsschuld 23.316 millioen, ongerekend een bedrag van 4110 millioen aan geschatte vergoedingen we gens geleden oorlogsschade. Aan opbrengst van alle ten behoeve van het rijk geheven belastingen werd voor 1949 geraamd 3624 millioen (opbrengst in 1900: 120 millioen). De raming be droeg na aftrek van het aandeel voor het provincie- en gemeentefonds voor de Loon- cn Inkomstenbelasting 1096 millioen; Omzetbelasting 712 miliïoen; Vermogens- aanwasbelasting 400 millioen; Vermo gensheffing ineens 300 millioen; Invoer rechten f 215 millioen: Vereveningsheffing 200 millioen; Vennootschapsbelasting i 160 millioen en Tabaksaccijns 155 mil lioen. Van de gedetailleerde gegevens zijn vooral die van de Loon-, Inkomsten- en Vermogensbelasting van belang, omdat als gevolg van de reorganisatie van de belas tingdienst in 1941 zeer belangrijke econo mische gegevens beschikbaar zijn geko men, zoals de verdeling der belasting plichtigen naar bedrïjfsklassen, naar het aantal kinderen, waarvoor belastingaftrek wordt verleend en naar de bestanddelen der inkomens van ten minste 10.000. Het Nederlandse Hof heeft veertien dagen halve rouw aangenomen wegens het overlijden van koning Gustaaf V van Zweden. De verbinding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee Alleen exploitatie van Dieseltram rendabel Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft in opdracht van hel ge meentebestuur van Bergen (Nh.) een rap port uitgebracht over de tramverbinding van Alkmaar naar Bergen aan Zee. De op dracht tot het instellen van dit onde-zoek vloeide voort uit de voorgenomen ophef fing van de huidige stoomtramverbinding, welker exploitatie een jaarlijks tekort van f 204.000,opleverde. De Nederlandse Spoorwegen stelden voor in de vervoersbe hoefte te voorzien met autobussen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ex ploitatie met autobussen niet rendabel zal kunnen zijn en dat een stoomtramexploi tatie uit bedrijfs-ecenomische overwe gingen evenmin de aangewezen exploi tatievorm is. De enige rendabele exploitatievorm is volgens het rapport de Dieseltram. Alleen de exploitatie van een Dieseltram zal, ge geven de omvang en de structuur van de vervoersbehoefte, een voordelig saldo kun nen opleveren. Dit is een noodzakelijke voorwaarde voor het voortbestaan van de exploiterende onderneming. Öp grond van een onder 1500 zomer gasten gehouden enquête is komen vast te staan, dat deze gasten voor 90 een tram verbinding prefereren boven een busver binding, zodat de voorkeur van de gebrui kers samenvalt met hetgeen op econo mische gronden wenselijk kar, worden geacht. De meest rationele exploitatiewijze van de Dieseltram kan verkregen worden met een zelfstandige N.V., die buiten het grote bedrijfsverband der Nederlandse Spoor wegen staat. Het is volgens het rapport niet juist, dat als stoomtractie niet rendabel blijkt er slechts één uitweg is: autobussen. De uitweg is de lichte, moderne Diesel tram. aldus het rapport. De oude baanvakken zijn afgeschreven bezit, dat grote opbrengsten kan afwerpen als een moderne Dieseltram wordt gebruikt. Op grond van dit rapport heeft het ge meentebestuur van Bergen er bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat met klem op aangedrongen de railverbinding Alk maarBergen aan Zee te doen voortbe staan met een lichte Dieseltram. geëxploi teerd door een afzonderlijke N.V. Het gemeentebestuur is bereid in deze N.V. deel te nemen. Haarlemse recherche deed een goede vangst Met de arrestatie van de 23-jarige Haar lemse schilder R. S. van E., die Vrijdag 27 October werd gepakt, omdat hij er van werd verdacht de inbraak in een woning aan de Klever parkstraat op zijn geweten te hebben, heeft de recherche een goede vangst gedaan. Bii 'n uitgebreid onderzoek bleek dat deze jeugdige inbreker in de laatste paar weken meer dan een doziïn inbraken heeft gepleegd. Hij bekende na melijk de dader te zijn van diefstallen in woningen in de Meester Covnelisstraat, de Vredenrijkstraat. de Begastraat, de Reitz- straat, de Tafelbergstraat en de Bandoeng- straat. Hij bekende voorts de diefstal van een rijwiel en een reeks inbraken in Bloe- mendaal, Velsen en Zandvoort. Een deel der gestolen goederen kon nog worden achterhaald. De 17-jarige loopknecht L. v. d. L, en de 21-jarige los-arbeider J. B. van II. werden aangehouden, verdacht van looddiefstal. Zij bekenden lood ontvreemd te hebben van het dak van een onbewoonde villa in Haarlem-Zuid. ADVERTENTIE Gcd. Oude Gracht* 27 - Jacobünestraat 3 se permet d'attïrer voire attention sur une collection de livres fraingais, tlassiques et modernes, qui vient d'arriver, et dont une pirtie est exposée dans notre vitrine. Agenda voor Haarlem DINSDAG 31 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Maatschap pij tot bevordering dr Toonkunst, optreden van Zara Nelsova (cello) en Geza Frid (piano), 8 uur. Stadsschouwburg: „Anna Lucasta" (Comedia). 3 uur. Frans Hals: Haar lems Kunstgemeenschap „Les enfants du Paradis", 8 uur. Spaarne: „De verdwenen goederenzending", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Borgia schaakmat", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Oproer in de gevan genis", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Gisteren werd ik vennoord", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De held van de jungle", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg „Gelukkige jaren" (Haagse Comedie). 8 uur. Lutherse Kerk: Evangelische maatschappij, spreker prof. dr. W. J. Kooiman, 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems trio, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Het nieuwe fabriekscomplex van Beijnes in Beverwijk dat morgen officieel geopend wordt. ANP-Aerofoto) EHVC werd eerste in volleyballtournooi Het volleyballtournooi „Frans Hals" heeft een spannend verloop gehad. Het tournooi was voorbereid door de „Volley-Stars" en E.H.V.C, (Eerste Haar lemse Volleyball Club), die nog niet lang bestaan en opgericht zijn door leerlingen van middelbare scholen. Het spel stond op een zeer hoog peil vooral in de laatste wed strijden. Dc uitslagen waren als volgt: Brandv eer— Stadhuis 20; KweekschoolVolley St. 2 2—0; HBS b 1—CIOS 2 2—1; EHVC 1— Brandweer 20: HBS b 1Kweekschool 2—0; VCK 2—EHVC 2 2—0; VCK 1—CIOS 1 2—1; IHJ 1—Volley St 1 2—0: HBS b 2— Volley St. 3 2—0; HBS A 1—VCK 1 1—2; VCK 1—VCK 2 2—0; IHJ 1—HBS b 2 2—0; EHVC 1—HBS b 1 2—0; VCK 1—IHJ 1 2—1; EHVC 1—VCK 1 2—0. EHVC werd winnaar en ontving de beker; VCK werd tweede. Hockey Pakistan komt in ons land De wedstrijd tussen Nederland en Pakistan zal op 18 November te Amsterdam worden gespeeld. Pakistan zal na het tournooi te Barcelona enkele wedstrijden in Europa spelen. Op 9 November komt Pakistan te Madrid uit tegen Spanje, op 18 November volgt dan de wedstrijd te Amsterdam en op 19 November een wedstrijd tegen België te Brussel. Nederlands elftal in Barcelona aangekomen De Nederlandse hockeyplocg is Maandag avond te Barcelona aangekomen.. Woensdag 1 November wordt de eerste wedstrijd ge speeld tegen Spanje b. Op 2 November komt het Nederlands elftal uit tegen de winnaar van de wedstrijd FrankrijkWales. Voetbal Commissie van beroep behandelt de zaak van Zandvoortmeeuwen De commissie van beroep van dc Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond heelt Maandagavond te Haarlem onder leiding van dr. C. Spoelder vergaderd ter behandeling van het beroep van enkele spelers van Zand voortmeeuwen, die zich niet konden vereni gen met de uitspraak van de strafcommissie, die hen voor enkele weken geschorst had wegens het deelnemen aan de verboden voetbalwedstrijd Inwoners van Zandvoort Badgastenelftal. Hun bezwaar gold speciaal het opleggen van een voorwaardelijke straf tegen niet-Zandvoorters. De in beroep gekomen spelers werden in de gelegenheid gesteld hun bezwaren naar voren te bren gen. Zij erkenden vermoed te hebben, dat er van een verboden wedstrijd sprake was, doch zij zijn tevoren niet gewaarschuwd. Bovendien was de opbrengst van de wed strijd voor een goed doel. Volgens hen moe ten de andere voetballers begrepen hebben, dat er geen toestemming door de KNVB was verleend. Bij het eerste onderzoek waren de spelers van Zandvoortmeeuwen niet gehoord, echter wel de andere voetballers. De commissie van beroep achtte het onder zoek nog niet volledig en stelde de beslis sing uit. BINNENLAND Het bestuur van de „'jcnicenschappe- lijke Actie van Nederlandse Vrouwen" heeft telegrafisch de bemiddeling ingeroepen van dc U.N.O. en van de Veiligheidsraad „opdat ae zo noodzakelijke medicijnen en voedsel, die in Singapore op verscheping naar Ambon wachten, onmiddellijk verzonden worden". Twee Amsterdamse effectenhandelaren, de 52-jarige J. W. C. en de 47-jarige J. ter M. zijn onlangs door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij zich in 1946 schuldig zouden hebben gemaakt aan het vervalsen van stukken ten einde de belasting te ontduiken. In hoger beroep is bevestiging van deze vonnissen geëist. In de Peel bü Venray zijn thans bijna 23.000 Duitsers begraven. De meesten zijn gesneuvelden, maar ook liggen er de Duit sers begraven die tijdens de bezetting een natuurlijke dood zijn gestorven, die door verzetsorganisaties zijn geliquideerd of die het meest wegens desertie door de Duitsers zelf zijn gefusilleerd. De graven worden van betonnen kruisen voorzien. De heer C. F. O., oud-voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel te Am sterdam en gewezen firmant van de Fa. K. en Co. zal zich op 7 November voor ae Am sterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Hem is verduistering ten laste gelegd. In October 1948 werd medegedeeld dat de firma K. en Co. besloten had haar bedrijf als commissionair in effecten op te heffen. Later bleek dat ae middelen uitgeput waren. In een draad- en kabclf3briek in Am sterdam is een 35-jarige arbeider gestruikeld en tussen de bewegende delen van een machine gevallen. Hij was op rlag dood. De Groninger kustvaarder „Patria", die Zondagavond nabij de Zuid-Oostkust van Zweden aan de grond liep. is Maandag de haven van Kalmar binnengesleept. Het schip heeft schade aan het roer. Bij Koninklijk Besluit is het Model- melkbesluit ingetrokken. Wegens de lage waterstand op de Waal. heeft de rijkswaterstaat de nachtvaart boven Tiel stroomopwaarts verboden. Met het K.L.M.-vlïegtuig „Overloon" zijn Maandag 55 personen r.aar Australië vertrokken. De naam Van der Kolk komt elf maal op de passagierslijst voor en de Brabantse familienaam Toirkens twaalfmaal. Een 21-jarige Eindhovcnaar heeft Maandagmiddag in de Maasstraat in Weert een 24-jarig meisje verscheidene steken met een dolk toegebracht. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond. De dader werd door voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgegeven. HAARLEM EN OMGEVING Ds. H. Visser, Chr. Geref. predikant te Sassenheim. heeft voor het beroep naar Doesburg bedankt. Dc kerkcraad der Geref. kerk van Over- veen besloot op voorstel van de diaconie om zich tot het centraal diaconaal bureau dezer kerken tc Utrecht te wenden met hei. voor stel om zodra de toestand op Ambon dit mo gelijk maakt een gecoördineerde actie met andere kerken te ondernemen om voedsel pakketten en medicinale middelen daarheen te zenden. De heer J. E. Swart. assistent op de "Chi rurgische afdeling van het Diaconessenhuis te Haarlem, ontving heden te Sittard het her- inneringskruis 1940—1945, toegekend door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, voor bewezen diensten in de jaren 1944—1945 als leider van het Rode-Kruis- team tot hulp van de Zuid-Limburgse bevol king en na de bevrijding als leider van een team in Amsterdam. De heer F. J. Jansen, Bastiaanstraat 28 te Haarlem was op 5 October 25 jaar in diensl van de C. A. V. „Volharding" alhier. Wegens ziekte van de jubilaris kon dit feit op die datum niet feestelijk herdacht worden. Nu de heer Jansen weer hersteld is. zal de viering' plaats hebben op Woensdag 8 November, Des mor gens om 10 uur zal hij ten kantore van de Coöperatie, Houtmarkt 19/21door bestuur, directie en personeel worden gehuldigd. Jubileum Biljartvereniging „Dc Poort". De biljartvereniging „De Poort" heeft het twaall' en halfjarig bestaan gevierd. De voor zitter bracht dank aan de heer J. B. van Schoonhoven, die het secretariaat op bijzon der goede wijze heeft waargenomen. De heer D. Scheidier Jr. bracht hulde aan de voor zitter. de secretaris en het lid W. Henfling die twaal en half jaar lid zijn; zij ontvingen als aandenken aan deze bijeenkomst een geschenk. Een gezellig samenzijn volgde daarna. Het bestuur van de Stichting „Puck", toneelgroep van en voor jonge mensen, heeft zich met een adres gericht tot de Provinciale Staten van Noordholland, waarin zij ver zoeken een subsidie voor het seizoen 1950 51 te verlenen. ADVERTENTIE Favoriet Nieuws Door onze tijdige inkoop zijn wij in staat tegen zeer lage prijzen onze artikelen aan te bieden o.a. WOLLEN JAPONSTOF 130 cm breed 7.25 ItAMAGc, onkreukbaar, voor Cocktail japonnen 5,90 Tevreden en trouwe klanten hebben wij gemaakt dank zij onze gediplo meerde coupeuses, die Uw japon maken voor ƒ20,—. Prima coupe. B3rtcljorisstr. 27 b.d. Gr.Markt,TeI. 11770 Franse en Belgische ploegen zijn gewijzigd Wegens het niet beschikbaar zijn van enkele spelers is dc Franse ploeg voor de wedstrijd tegen België op Woensdag in het stadion van Colombes op verschillende plaatsen gewijzigd. Hetzelfde geldt voor het Belgische team dat Voussure (Racing Brus sel) en Van Steelant (Nicolaas) moet missen. Anoul (FC Luik) wordt als linksachter op gesteld en de voorhoede is geheel veranderd. De ploegen verschijnen in de volgende opstellingen: Frankrijk. Doel: Ibrir (Toulose); achter: Garriga "Bordeaux) en Marché (Reims); midden: Arnaudeau (Stade Frangais), Lamy (Racing Parijs) en Scotti (Marseille); voor: Strappé (Rijssel). Kargu (Bordeaux), Ba- ratte (Rijssel), Flamion (Marseille) en Doyé (Bordeaux). België. Doel: Meert (Anderlecht); achter: Vaillant (Anderlecht) en Anoul (FC Luik); midden: Van der Auwera (RC Mechelen), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC); voor: Lemberechts (FC Mechelen), Freddy Chaves (La Gantoise), Mermans (Ander lecht), Albert de Hert (Berchem Soort) en Coppens (Beerschot). Sport in 't kort JEAN SNEYERS EUROPEES KAMPIOEN VLIEGGEWICHT. De Belg Jean Sneyers heeft Maandagavond het Europees kam pioenschap vlieggewicht op zijn naam ge bracht door in Nottingham een puntenover» winning in vijftien ronden te behalen od d» Brit Tcrry Allen, houder vah de titel.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5