ABDBSIROQP Li "ill!// Franse intuïtie Radio geeft Donderdag Dames- handen ^^NATO G Eft Ernstige aanrijding op de Kleine Houtweg Voor efficiënte woningbouw MEESTER-GEMASKERDE Wereldnieuws V oensdag 1 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant IN DE WERELDPOLITIEK Sinds Zaterdag zijn de ministers van Buitenlandse Zaken der landen, die aange sloten zijn bij het Atlantisch Pact. in Wash ington reeds doende om een oplossing te vinden voor het probleem dat de werking van het pact al sinds de eerste overeen komst verhinderd heeft effectief te worden: Het probleem of West-Duitsland als zelf standige eenheid moet worden bewapend en opgenomen in de defensieve organisatie voor Europa, of dat het als leverancier van militaire eenheden zal worden beschouwd zonder zelf een stem in de opperste leiding van het pact te hebben. De voornaamste reden waarom men tot nu toe nog geen eenstemmigheid over een van deze twee oplossingen heeft weten te bereiken is gelegen in het feit dat zowel in Frankrijk als in West-Duitsland zelf reso lute protesten tegen het volgen van elk van deze twee wegen zijn opgegaan, in Frank rijk zelfs zo resoluut dat de regering zich officieel heeft uitgesproken tegen het her bewapenen van West-Duitsland, wanneer dit niet zou gepaard gaan met het inscha kelen van dit bestuursgebied in een Euro pese politieke eenheid. Het Franse plan, om voor Europa een soort militair Schuman-procédé te volgen, waardoor een politieke autoriteit aan het hoofd zou komen te staan van een Europese defensiecoördinatïe, kan men beschouwen als een compromis dat de bedoeling heeft bij te dragen tot de oplossing van het bran dende vraagstuk der Duitse herbewapening zonder dat de uitgesproken Franse mening over deze aangelegenheid geweld wordt aangedaan. Tevens gaf de Franse regering een blijk van brede visie door de nadruk te leggen op het onloochenbare feit, dat een effectieve Europese samenwerking ook op het militaire terrein niet mogelijk is zonder de instelling van super-nationale macht. De totstandkoming van een Euro pese federatie in de essentiële onderdelen van economie en defensie is door het Schu- man-plan (economie) en het plan-Pleven (defensie) systematisch van Franse zijde bevorderd en de overtuiging van de Fran sen. dat daardoor het Duitse gevaar uit de Europese samenleving zou verdwijnen, wordt in vele Europese landen gedeeld. Nu het er echter op aankomt om in het kader van het Atlantisch pact de practische stap pen te nemen om deze overtuiging in een daad om te zetten en nu voor de aange sloten Europese landen dus opnieuw het netelige vraagstuk van afsplintering hun ner souvereiniteit aan de orde komt is er een duidelijke vrees om met de Franse plannen in zee te gaan en zelfs het Ameri kaanse ongeduld is niet in staat de Euro pese landen van hei pact tot een besluit aan te sporen. Wat de Engelse houding be treft, hebben de Fransen waarschijnlijk geen ogenblik de illusie gehad dat deze ook maar in het minst aan het plan tegemoet zou komen, doch blijkbaar hebben zij ten einde raad het principe opgegeven om al tijd en overal hun compromissen te richten naar de Engelse onwil om de Europese een heid te bevorderen. Bidault heeft het tijdens de behandeling van het plan-Pleven in het Franse parlement nog duidelijk gezegd: Wij zijn het moe geworden Engeland alleen maar in de Raad van Europa te zien zitten om de Europese eenheid te verhinde ren. Bidault is wel geen regeringspersoon en er zijn in Frankrijk nog wel invloedrijke figuren die Engeland niet gaarne loslaten, doch wat betreft de Duitse herbewapening kan men wel van een tamelijk volledige Franse eenstemmigheid spreken: Frankrijk zal nooit, zelfs niet terwillevan Engeland, J een herbewapend Duitsland dulden dat een nieuw gevaar voor Europa worden kan. Thans is bekend geworden dat bij de conferentie te Washington de Scandina vische en Benelux-minïstei's zich tegen het Franse plan hebben verklaard. Zij blijven dus Engeland trouw en Amerika zal nu geen andere keus hebben dan de Fransen af te vallen en de Duitse herbewapening door te drijven zonder de garantie van een Europese politieke autoriteit. Is er werkelijk een doorslaande reden voor de vrees der Fransen met betrekking tot een nieuwe Duitse bedreiging? Opper vlakkig beschouwd is die vrees een ge voelskwestie. die op weinig realiteit steunt, doch de feiten der laatste weken wijzen on miskenbaar in de richting van nieuwe mo gelijkheden nieuwe en gevaarlijke, Er is bij de West-Duitsers van hoog tot laag een toenemende neiging te bespeuren om wellicht ook uit reactie tegen de zelfgenoegzame wijze waarop van Weste lijke zijde over Duitse militaire krachten wordt onderhandeld de Duitse eenheid buiten de geallieerden om te bespoedigen. Dat iedere „rechtgeaarde" Duitser die een heid als een ver doch onomstotelijk ideaal in zijn hart draagt zal aan weinig twijfel onderhevig zijn en dat de inschakeling van West-Duitsland bij het Westen ook door de West-Duitse autoriteiten onmogelijk als permanent kan worden beschouwd is meer malen gebleken. Welke zijde eenmaal die Duitse eenheid kiezen zal hangt voor een groot deel af van de dan geldende omstan digheden in de Europese politieke situatie en wanneer de Duitsers meer kans zien om een bepaalde zelfstandigheid te bereiken ADVERTENTIE Maak dadelijk een einde aan die voort durende hoestbuien, die U nodeloos uit putten en Uw gehele gestel ondermijnen. Geef Uw verzwakte luchtpijpen hun zo no dige veerkracht terug. Neem vandaag nog akker s abdijsiroop, het geneesmiddel bij uitstek, dat zeer spoedig Uw hardnekkige hoest zal stil len en Uw ademhalingsorganen grondig zal zuiveren van slijm en ziektekiemen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Hoogmis. 9.35 Platen, 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koor. 12.00 Angelus. 12.03 Kamerorkest. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Kamerorkest. 12.55 Zonnewijzer. ISiOO Nieuws. 13.15 Reportage uit Rome. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dubbelkwartet. 17.50 Regerings uitzending. 18.00 Piano. 18.15 Platen 18.30 Belastingpraatje. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Koor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen, HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 11.45 Voor kinderen. 11.00 Mezzo-sopraan en piano. 11.30 Platen. 11.45 Reportage. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Con cert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16-00 Assortimento. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws.*1 18.15 Sport. 18.30 Dansorkest. 19.00 Gesprek met de brandweer man. 19.10 Sopraan, dameskoor en orgel. 19.45 Voor de strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Omroeporkest. 21.10 Hoorspel. 22.30 Let op de bel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen, 16.45 Middeleeuwse muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldalen. 19.00 Nieuws. 19.30 Koor. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE Bij guur weer en huishoudelijke arbeid R MER Gelei door een compi-omis met het Oosten, zullen zij die kans waarschijnlijk nemen ten koste van het risico dat nu eenmaal aan een der gelijke keuze vastzit. En nu de symptomen. liet is bekend dat de Duitse arbeiders in West en Oost een tamelijk geregeld contact hebben door middel van hun in beide regeringen zete lende afgevaardigden. Dat, geldt zowel voor de communisten als de socialisten en de christendemocraten. De Oost-Duitse vak verenigingen gebruiken sinds lang de Duit se eenheid als lokmiddel voor die van het Westen, en, zoals gebleken is, niet zonder succes. Officieel wordt in West-Duitsland niets van dien aard toegegeven, doch in officiële uitlatingen wordt steeds meer het element van zelfbewustheid duidelijker, dat nergens anders op gebaseerd kan zijfl dan op de overtuiging dat Duitsland hei ene Duitsland in de toekomst mede het lot van Europa zal kunnen bepalen. Dat de Fransen de mogelijkheid van een eventuele Russisch-Duitse coalitie en dus een genadeloze catastrofe zien, bewijst dat zij verder kijken dan de eisen der Europese defensie van het ogenblik. Het is wellicht niet meer dan een intuïtie, doch deze Fran se intuïtie is al eens vroeger in de geschie denis waardevol gebleken, al hebben de Fransen zelf toen nagelaten er de conse quenties uit te trekken. J. L. ADVERTENTIE kan toch °°NgeetZievengeniete. zijnen meer v« eIlïo0 - - 'Tk HATORr., Het Zenuwsterkende Voedsel In hoger beroep zwaardere straf geëist tegen chauffeur In de vooravond van de twaalfde Januari van dit jaar zag de Haarlemse bankdirec teur mr. P. Fuhri Snethlage, toen hij in 'n miezerige regen naar huis fietste, hoe voor hem op het kruispunt van de Kamperlaan de Paviljoenslaan en de Kleine Houtweg een bestelwagen, die uit de Hertenkamp laan kwam, met een harde klap tegen een kleine personenauto die juist uit de Kam perlaan kwam botste. Vervolgens zag hij tot zijn ontsteltenis, dat de bestelauto door de schok recht op hem toe reed. Tengevolge van de onver mijdelijke botsing moest de heer Fuhri Snethlage twee maanden in het zieken huis worden verpleegd. Hij had een nier bloeding. twee gebroken ribben en een gekneusde knieschijf opgelopen. Een der inzittenden van de aangereden personenauto was er al evenmin goed aan toe. Het was dokter Wessel uit Hilversum die door de schok een been had gebroken. De Haarlemse rechtbank had de bestuur der van de bestelauto enige tijd later tot een maand hechtenis veroordeeld, op grond van het feit, dat hij aan de wagen van de Hilversumse arts geen voorrang had verleend. De chauffeur vond de straf te hoog en gisteren diende zijn appèl voor het Am sterdamse Hof. Zijn verdediging kwam hierop neer, dat hij de auto niet had zien aankomen, dat hij ter plaatse niet bekend is en dat de situatie zeer onoverzichtelijk is op het onderhavige kruispunt. De heer Fuhr Snethlage bevestigde, dat na het ongeluk met behulp van kalkstrepen voor de weg gebruikers verduidelijkende aanwijzingen op het wegdek zijn aangebracht. Intussen meende de procureur-generaal, dat de Haarlemse rechtbank verdachte Bankbiljettencirculatie met ƒ76 millioen toegenomen Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 30 October blijkt sterk de invloed van de maandwisseling, die een der zwaarste ultimo's van het jaar pleegt te zijn. Op 1 November moeten de half jaarlijkse pachtbetalingen verricht worden, hetgeen meestal in contanten geschiedt. Dat hiervoor veel bankpapier nodig is, blijkt wel uit de toeneming der bankbil jetten met f 76 millioen tot f 2809 millioen. Het vervallende bedrag aan schatkistpapier in November wordt geraamd op f 46Ó mil lioen. Een andere post van de weekstaat, die een weerspiegeling is van de zware ultimo, zijn de voorschotten in rekening-courant, die van f 59 millioen tot niet minder dan f122 millioen zijn opgelopen. Het totaal van de vorderingen op het buitenland is met f 5 millioen verminderd. Tegenover de toe neming van de vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken staat een stij ging van de verplichtingen, doordat de vrije saldo's van deze instellingen zijn aan gegroeid van f396 millioen tot f414 mil lioen. Het saldo van de schatkist nam met 7 millioen gulden af en de tegenwaardereke ning bleef vrijwel ongewijzigd. Steun voor gerepatriëerde militairen In Utrecht is de stichting „Het vader land getrouwe" opgericht. Initiatiefnemers zijn de oud luitenant-kolonel en bataljons commandant van de 7-December-divisie J. Bruintjes te Vinkeveen, die als voor zitter optreedt, F. J. Herber te Bilthoven, secretaris, W. S. Brons te Amsterdam en O. F. W. Kleering van Berenbergh te Leeuwarden. Het ligt in de bedoeling dit bestuur met nog enkele gerepatriëerde mi litairen uit te breiden. De stichting heeft ten doel morele en materiële steun aan de gerepatriëerde militairen 'te verlenen en het oplossen van de woningproblemen en steun aan zieke en gewonde militairen. De stichting tracht dit te bereiken in samen werking met de demobilisatieraad, Ge westelijke Arbeidsbureaux en met. in stanties die op hetzelfde terrein werkzaam zijn. niet zwaar genoeg heeft gestraft. Niet al leen achtte hij bewezen, dat diens snelheid onder die omstandigheden veel te hoog was geweest, doch ook was gebleken, dat hij aan een van de Kleine Houtweg ko mende autobus evenmin voorrang had ver leend. De gevolgen waren zeer ernstig ge weest en het had heel goed kunnen zijn dat een der aangeredenen aan de gevolgen was bezweken. Daarom eiste de procureur-generaal twee maanden hechtenis met zes maanden ontzegging van het rijbewijs. Uitspraak op 13 November. Honderd Nederlanders uit Russische kampen ontslagen De ambassadeur van de Sovjet-Unie heeft op het departement van Buitenland se Zaken meegedeeld, dat dezer dagen on geveer honderd Nederlanders, die sinds de oorlog in kampen in de Sovjet-Unie ver toefden, op transport naar Nederland zijn gesteld. Er worden voorbereidingen ge troffen om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duitse zóne af te halen. De namen van deze Nederlanders en de reisroute zijn nog niet bekend. Zo dra nadere gegevens bekend zijn, zullen die worden gepubliceerd. cccooccccocc^o^coc^ Scherpzinnig speurdersiverk bij P.T.T. jj Op 14 October werd door monsieur j Robert, postbode te Bouaké, Cöte i d'Ivoïre (Franse Ivoorkust in Centraal j Afrika) een brief naar Nederland ge zonden met het volgende adres: Monsieur le directeur Saadhas no 218, 5 Avenue forest M. Haarlein (Holland) Alleen het woord „Holland" was juist in dit ttdres. Op 24 October werd de brief echter reeds te bestemder plaatse afgeleverd. Combinerende en deduce rende wist de post te ontdekken dat M. Haarlein Haarlem moest zijn. No j 218, 5 Avenue forest Boschlaan) bleek ten rechte Spruitenboschstraat 6 en,.Monsieur le directeur Sa.ad- has" werd vertaald als „Simavi-kan- toor" (directeur D. Saathof). De brief bleek inderdaad bestemd te zijn voor het vrij vertaalde adres. Meni-r ge detective lean bij de PTT (Prompt Ter Tafel) nog in de leer gaan. Een interessante proef in Voorburg De woningbouw gaat thans op gang ko men, zo constateerde dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaai van de_ Wederop bouw en Volkshuisvesting. In 19*48 werden 36.000 woningen gebouwd en in 1949 43.000. Het ziet er naar uit, dat het er in 1950 47.000 a 48.000 zullen worden. Maar ook dat 'tempo is nog niet hoog genoeg om binnen redelijke tijd ons tekort van 250.000 woningen weg te werken. Daarom wordt getracht het aantal tot 50.000 a 55.000 op te voeren en dit aantal reeds in 1951 te bereiken. Wij bouwen nu meer woningen dan er nodig zijn voor de normale aanwas der bevolking. Alleen het Westen des lands maakt hierop nog een uitzondering, om dat daar veel woningen extra nodig zijn wegens de voortschrijdende industriali satie. Deze woningvoorziening kost zo ver volgde de heer Van der Meer veel geld. Per jaar moet daarin 500 a 600 millioen gulden geïnvesteerd worden. Voor elke woning is dat gemiddeld 10.000. Dit geld is slechts gedeeltelijk rendabel, omdat de huren de uitgaven lang niet dekken. Voor elke Woningwetwoning betaalt het rijk 50 jaar lang 225 per jaar, voor elke parcti- culiere woning die onder de premiere geling valt gemiddeld 4000 in eens. Dit maakt dat de schatkist elk jaar voor de woningbouw 200.000.000 moet op brengen. Deze last is feitelijk ondragelijk. Daarom wordt ernstig gestreefd naar ver mindering. Die wordt gezocht in een ver laging van de bouwkosten, zonder daarbij het wonïngpeil aan te tasten. In Voorburg wordU thans een interes sante proef genomen, waarbij medewer king wordt verleend door het bouwbedrijf, de architecten eri het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting. Er wor den daar 51 woningen gebouwd, waarin nieuwe materialen worden beproefd. Deze worden niet alleen getest op degelijkheid, maar er wordt ook precies berekend hoe veel bezuiniging daarin zit. Ook worden er nog veel andere proeven genomen. Er zijn huizen die in verdieping hoogte variëren van 2.44 tot 2.80 meter. Op die manier hoopt men vast te stellen wat de beste hoogte is, zowel wat betreft verwarming, ventilatie als behagelijk- heidsfactor. Natuurlijk wordt dan ook be rekend hoeveel bezuiniging lager bouwen geeft. Want een lagere kamerhoogte spaart niet alleen enige lagen steen. De trap kan één trede lager worden, waar door ook het trapportaal wat kleiner van afmeting wordt. Is eenmaal vastgesteld welke kamerhoogte het meest aanbeveling verdient, dan moet die ook in de toekomst als regel worden toegepast. Dit maakt dat de fabrieken dan vaste standaardmaten voor kozijnen en deuren kunnen fabrice ren, waardoor de bouwkosten belangrijk dalen. Een architect zal die vaste maten in zijn ontwerp dienen op te nemen, maar hij blijft verder vrij in zijn ontwerp. Er mag geen „eenheidsworst" komen. In Voorburg moesten de architecten wel ontwerpen ma ken die aanpasten bij een basis-platte grond, maar in het ontwerpen der gevels waren zij geheel vrij. Bij een deel der hui zen is veel glas toegepast, ook al om vast te stellen welke uitwerking dit heeft op de verwarming. Verdere proeven hebben betrekking op één rioolafvoer voor twee huizen, riool buizen van een geringere diameter dan nu algemeen wordt toegepast, leidingen van gas en.water van plastic, tussenmuren van verschillende materialen enz. Met belangstelling" hebben wij, onder leiding van de heer Van der Meer, dit complex huizen in Voorburg bezichtigd. Over de bereikte resultaten is pas te oor delen als de huizen voltooid zijn en alles op degelijkheid is getest. Daarmee zal nog wel een jaar gemoeid zijn. Maar nu staat reeds vast, dat er belangrijke bezuini gingen verkregen zullen worden. Om een voorbeeld te noemen. Er is een plafond van ander materiaal op de markt gekomen dat niet minder is dan het materiaal dat nu algemeen gebruikt wordt. Het heeft evenwel het voordeel dal per woning een besparing van 150 verkregen kan wor den. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Aartje van der Does, wonende te Driehuis, gemeente Velsen. Zeeweg 393. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. J. van Leeuwen, mach. looninpakker. wo nende te Westzaan, Parkstraat 13. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. E. M. J. Minderop, advocaat en procu reur te Aerdenhout, gem. Bloemendaal. Tjeerd de Bruin, veehouder wonende te Purmerend, Neckerstraat 141. Rechter-com- missaris: mr. II. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Lieuwen, advocaat en procureur te Purmerend. Voorlopige surséance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d. 26 October 1950 is voorlopige surséance van betaling verleend aan: Jan Wieling, café-exploitant, wonende te Heemstede, Oosterlaan 9, met benoeming van mr. A. J. Fibbe. advocaat en procureur te Haarlem, tot .bewindvoerder. Plet verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandag 4 December 1950. Carel Scharten overleden Gisteravond overleed op 72-jarige leef tijd te Florence de Nederlandse schrijver Carel Scharten, bekend door de talrijke romans, die hij schreef in samenwerkin; met zijn echtgenote, Margo Antink. Tot zijn bekendste werken behoren: Een huis vol mensen, De vreemde heersers, Het geluk hangt als een druiventros. Het wonder der liefde, en Het leven van Francisco Cam- pana. Als dichter deed Carel Scharten zich kennen in zijn bundel Jeugdverzen en in het treurspel „De zonde van Koning Da vid". Als criticus gaf hij verhandelingen over de litteratuur in „De Gids" en andere litteraire tijdschriften. Voorts zijn er reis verhalen van zijn hand verschenen, zoals „De schatten van Griekenland" en „Ver borgen schoonheid van Toscane en Umbrië". Nieuwe selectie-methode voor dienstplichtigen De selectiemethode bij de Nederlandse Leger is thans aan de gewijzigde doel stelling van de Nederlandse Strijdkrachten aangepast. Bij de selectie van de dienst- plichtingen wordt nu een nieuwe werk wijze toegepast. Duurde vroeger de eerste lichamelijke en psychotechnische keuring twee dagen, thans neemt deze slechts één dag in beslag, maar daarna vindt er „bij de troep" een aanvullende selectie plaats. Gedurende de drie maanden der „eerste opleiding" worden de soldaten daartoe door hun commandanten en een selectie-officier nauwkeurig geobserveerd en gekwalifi ceerd naar gedrag, omgangsvormen, inzicht, lichamelijke vaardigheid en verantwoorde lijkheid ter bepaling van de functie, die de soldaat in een bepaald wapen zal gaan vervullen. Degenen, die voor een opleiding tot reserve-officier of onderofficier in aan merking komen worden daarvoor door hun regimentscommandant voorgedragen en gaan dan naar de kaderscholen, de aspirant-officieren via een selectiecentrum. Meer dan voorheen schept dit systeem de mogelijkheid in het militaire apparaat „de juiste man op de juiste plaats" te stellen. Op de foto: Een der lichamelijke oefe ningen die in liet nieuwe selectiesysteem als „geschiktheidsproef" gebruikt worden. De in- en uitvoer in September Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige cijfers bedroeg de waarde van de to tale invoer in September 666.000.000 en van de totale uitvoer f 475.000.000. PANDA EN 50. Zoals we bij de vorige gelegenheden hebben vertoond, wilde Graaf Isen Grim met alle geweld afdalen in de put, om daar naar 's Konings Schat te gaan zoeken, en nu stonden Joris en Panda dus geduldig aan de zwengel te draaien om hem in zijn em mer naar de diepte te laten zakken. Panda was zó opgelucht, dat hij vergat dat hij eigenlijk kwaad was op Joris en dat hij net weg had willen gaan. „Hè, wat is dat goed afgelopen!" zei hij. ,.lic dacht al, dat de graaf op ons ging schieten met: dal kanon!" „O -=■ maar dat doet hij ook," antwoordde Joris, alsof het heel gewoon was. „Zeker daarvoor is hij gekomen! Hij gaat. op ons schieten zodra hij weer boven is!" Maar dat was Isen Grim nog niet. Ilij daalde en daalde in de put en keek strak naar be neden, en schreeuwde het uit van vreugde, toen hij daar werkelijk in een plasje water op de bodem de schat zag liggen! Bij dat alles lette hij er niet op, dat dit een put*was met twee emmers; als de ene werd neerge laten, kiuam de andere naar boven. Maar hij had geen Lijd om daarnaar Le kijken. Al spoedig bereikte hij de bodem, en toen hoorden Panda en Joris Goedbloed hem brullen: „Ja ja! Ik heb hem! Ik heb de schat! Ha! Hi! Ho! De schat! Ik heb hem! Nu wil ik weer naar boven!" „O..." zei Panda teleurgesteld tot Joris: „hij wil weer naar boven en dan gaat hij op ons schie ten „Dat zou onaangenaam zijn", meende Joris. Maar ik vraag me af of Zijne Hoogheid denkt, dat wij hem weer op gaan hijsen. Dat zou een ontroerend blijlc van vertrouwen zijn en slechts node zou ik dal beschamen Vrede. Volgens het Oost-Duitse Nieuw- bureau hebbén van de 17.350.434 W* ners van Oost-Duitsland 16.461.802 him handtekening gezet onder de vrédef oproep van Stockholm (R.T.R.) Overval. Ten Zuiden van Manilla (Philin, pijnen) zijn twee treinen overvallen waarbij twee personen gedood en drie gewond werden. In het geheel werd ter waarde van 50.000 dollar medegenomen Kerken. Op een conferentie van de protest tantse kerken van de provincie Trans" vaal is eenparig een motie goedgekeurd* waarin de regering verzocht wordt geen enkele katholieke emigrant in de Zuid- Afrikaanse Unie toe te laten. Van 19« tot nu was het aantal katholieken in Zuid-Afrika van 529.000 tot 614.000 toe genomen. Protest. Dinsdag hebben 1.500 Schotse mijnwerkers het werk neergelegd uil protest tegen de naar hun oordeel on. toereikende loonsverhoging die onlang; door de arbitragecommissie is toegekend aan de minst bezoldigde mijnarbeiders. Buit. Radio-München meldt dat een kir met 85 slangen gestolen is uit een auto die in het stadspark geparkeerd stond! Onder de slangen bevinden zich Zuiri- Amerikaanse specimina, die uiterst gif. tig zijn en die bestemd waren voor eo.i wetenschappelijk instituut. Verzamelaars. De politie van de Britse sec tor in Berlijn heeft de vice-presideiu van de onder Russisch beheer staande Berlijnse spoorwegen Kurt Freitag en een communistische vakbondsbestuur der Hermann Frahn gearresteerd. Zij werden gegrepen toen zij ongeveer 130 arbeiders in het ontruimde Lehrter sta tion in de Britse sector opdracht gaven daar liggend materiaal te verzamelen en naar do Russische sector te brengen. Cholera. Van officiële zijde is medegedeeld dat de cholera woedt in het Zuiden en Noorden van de staat Bombay, In de derde week van October overleden hier 166 personen aan de gevreesde ziekte, tegen 200 in de voorafgaande week. In dc getroffen districten wordt met drie mobiele medische hulpcolonnes ge werkt. Van de twee millioen inwoners zijn er thans ruim een millioen ingeënt. Belangrijk. De speciale politieke commissie der U.N.O. heeft Dinsdagavond bestolen v de regeringen der bij de U.N.O. aange sloten staten toe te slaan volledige di plomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Zij besloot tevens het verbod op de deelneming van Spanje aan he: werk van de gespecialiseerde bureaux van de U.N.O. op te heffen. Het besluit moet nog door de Algemene Vergade ring worden goedgekeurd. Brug. De Egyptische regering en de Suez- kanaal-maatschappij zijn overeengeko men een brug te bouwen over het Suez- kanaal bij Ferdan, in de nabijheid van de spobrweggrenspost te El Kamara. Deze brug zal het Egyptische vasteland verbinden met het schiereiland Sinai en de onder Egyptisch beheer staande kuststreek van Gaza. De maatschappij van het Suez-kanaal was oorspronkelijk tegen de bouw van een brug gekant met het oog op de mogelijkheid, dat deze het verkeer in het Kanaal zou bemoeilijken. Oppositie. Voor de tweede maal in een weelc hebben de Belgische socialistische, liberale en communistische Kamerleden ,.jhet parlement verlaten, waardóór de voorzitter opnieuw de vergadering moest verdagen, omdat het quorum niet meer aanwezig was. Het verlaten van de Kamer was een protest tegen de onderwijsbegroting van de homogeen katholieke regering. De begroting voorziet in gelijke regerings- subsidies voor openbare en katholieke scholen. Donderdag had de oppositie de Kamer om dezelfde reden verlaten. Spel. Zoals gemeld, is aan de West-Berlijn- se kant van de sectorgrens tussen het Oosten en het Westen van de stad, met behulp van twee ongeveer vijftien meter hoge masten, die circa tien meter uit elkander staan, een „lichtkrant" tol stand gebracht, die door de West-Ber- lijnse kranten gezamenlijk wordt be heerd. Thans worden in de Russische sector van Berlijn twee overeenkomsti ge masten gebouwd, waarmede men ai- breuk wil doen aan de leesbaarheid van de West-Berlijnse „lichtkrant". Veel achterblijvers op de Technische Hogeschool Termijn voor het afleggen van examens Het aantal beschikbare plaatsen op de Technische Hogeschool te Delft wordt voor een belangrijk gedeelte ingenomen door studenten, die het onderwijs niet blijken te kunnen volgen, zulks ten koste van de genen, die het wel kunnen. Dit probleem werd reeds vóór de oorlog als urgent be schouwd. Thans is het naar de mening van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wegens de zeer grote toe neming van het aantal studenten aan de Technische Hogeschool dringend gewenst naar een oplossing te zoeken. De minister heeft daarom een wetsont werp tot wijziging van de Hoger Onder wijswet ingediend, waarbij de toelating tot de examens beperkt wordt. Voorge steld wordt de gelegenheid tot het af leggen van de beide delen van het eerste dus het propaedeutisch examen te ontzeggen aan hen, die zonder dat daartoe geldige redenen aangevoerd kunnen wor den niet binnen nader te bepaien termijnen deze delen met goed gevolg hebben afge legd. Wanneer men het eerste gedeelte bin nen de vast te stellen termijn heeft afge legd en dus toegelaten is tot het tweede gedeelte, moet ook dit tweede gedeelte binnen een bepaalde termijn met goed gevolg zijn afgelegd. Het ligt in het voor nemen voor het eerste examen een tijds limiet van vier jaren te stellen, met dien verstande, dat het eerste deel in elk geval binnen twee jaar met goed gevolg moet zijn afgelegd. De termijnen zullen zo ruim zijn, dat er voldoende tijd zal overblijven om aan het studentenleven deel te nemen. De regeling zal met grote behoedzaam heid worden gehanteerd. Het ontwerp behelst voorts de invoering in de hoger-onderwijswet van het diploma van metaalkundig ingenieur. De snel voort schrijdende ontwikkeling van de weten schap en de techniel- der metalen eist dat aan een instelling van hoger onderwijs personen kunnen worden gevormd, die deze weienschap en techniek beheersen en aan de ontwikkeling er van kruinen mede werken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2