Jfeilig f Verkeer MACHINESTIKSTERS HANDWERKSTERS BIJPERSERS KLEERMAKER OPTEKENAAR Geüniformeerde benden terroriseren nog de ondernemingen op West-Java H. DE VRIES Vi PHILIPS Woensdag 1 November 1950 Een scène ui; ..Anna Lucastavan welk stuk gisteren in Haarlem de première ging met Cor Hermus (geheel links). Rie Gilhuys. Jef de Groot en Ko van Dijk. Toneel „Anna Lucasta" Comedia onder regie van Joan Remmelts Afgaande op het gisteravond met de landelijke première in de Haarlemse Schouwburg van het toneelspel „Anna Lucasta" behaalde succes is de prettige verwachting gerechtvaardigd dat Comedia hiermede een gelukkige keus zal blijken te hebben gedaan. Dit stuk van de Amerikaanse schrij ver Philip Yordan zal, vooral dank zij de doorlopend boeiende en op hoog peil staande uitvoering, zijn weg naar het pu bliek wel vinden en waarlijk niet alleen door de zeer plastische taal die men bij wijlen kan vernemen. De titelheldin is een jonge vrouw die door haar vader (een meestal dronken puritein met een tot in het misdadig- pathologische verwrongen karakter) uit huis wordt verjaagd en het verkeerde pad op gaat. Gedurende twee jaar leidt zij als verloren dochter een losbandig leven, tot dat er een rijke liuwelijkscandidaat komt opdagen en de familieleden haar uit gro tendeels baatzuchtige motieven weer in het gezinsverband opnemen. Er ontbrandt een liefde op het eerste gezicht, die in een minimum van tijd het tevoorschijn halen van een smetteloze trouwjapon tot gevolg heeft. Direct na de plechtigheid dreigt het aandoenlijke geluk verstoord te worden, maar net als in het sprookje van Asse poester komt alles uiteindelijk goed te recht. Als het doek voor het laatst valt, mag de toeschouwer aannemen dat Anna Lucasta en haar nobele echtgenoot een lang en zonnig leven tegemoet gaan. Hier uit kan men leren, aldus de overigens zon derling geredigeerde toelichting in het programma, dat de ware liefde tussen twee mensen in staat is het kwade te over winnen. Oorspronkelijk had dit stuk, dat zich afspeelt in een armelijk milieu van Poolse emigranten, een tragisch verloop. Zo werd het althans door het kleine Amerikaanse Negertheater in New Yoik gespeeld in 1944, nadat de schrijver drie jaar lang vergeefs had geprobeerd zijn. werk aan de man te brengen. Toen het na enige weken naar Broadway verhuisde, besloot men er met het oog op de oorlogsomstandigheden {die al genoeg narigheid meebrachten) een rooskleurig slot aan te breien. Zo is het gebleven, al kan men het moeilijk een verbetering noemen. De lotgevallen van Anna Lucasta wor den smakelijk genoeg verteld om de war me belangstelling van het publiek een avond lang vast te houden. Daarbij mag men zich gerust bedenken dat het stuk thans in wezen niet meer is dan een kleu rig melodrama, in het genre dat aan het einde van de vorige eeuw zijn bloeitijd beleefde, geheel opgebouwd uit schlager factoren, om een term uit de populaire psychologie van de reclame te gebruiken. De oude geschiedenis van het honds be jegende meisje met een gouden inborst, dat aanvankelijk de weg der zonde bewandelt, doch tenslotte door oprechte liefde in de veilige haven der door de burgerlijke stand beschermde zaligheid wordt gedre ven, blijkt telkens weer nieuwe mogelijk heden op te leveren, die hun effect niet missen. Voeg daarbij een doorgaans be schonken vader, die in di'ïft het huiselijk meubilair kapot slaat (lussen twee haak jes: een prachtige rol van Cor Hermus), een schilderachtig vertoon van slechte eigenschappen, een kijkje in het nacht loven in' een zeemanskroeg en een scheut edelmoedige romantiek, dan heeft men wel ongeveer de sleutels tot de verklaring van het succes in handen. Men wordt door dit op primitieve hartstochten drijvende stuk van Philip Yordan nu en dan herinnerd aan het werk van Erskine Caldwell en rijn soortgenoten, mede door de pikante humor. Dank zii de voortreffelijk afgestemde regie van de gelukkig bij Comedia terug gekeerde Joan Remmelts werd de achter ieder vertrouwelijk woord verscholen sen timentaliteit voor overdrijving behoed. Door een sterke, doch .tot in de finesses beheerste contrastwerking kon men zelfs herhaaldelijk een zuivere, gevoelige toon beluisteren. Rie Gilhuys schakelde al haar talenten in om de rol van Anna Lucasta gelbofwaardig te maken. Zii slaagde daar in, zo niet ononderbroken dan toch steeds weer opnieuw, in bijna iedere scène. Guus Hermus als de eerlijke minnaar uit het Zuiden en Ko van Dijk als de rondbor stige zeeman leverden haar zulk correct tegenspel, dat alle gebeurtenissen geheel aanvaardbaar werden. Over het algemeen zag men trouwens zulke kostelijke staal tjes van onversneden acteurschap, speciaal in de tekening van het aan lager wal ge raakte milieu, dat ik daar gaarne een af zonderlijke bespreking aan zal wijden als de voorstelling enige tijd is ingespeeld. De medewerkenden zijn onder anderen Magda Janssens, Ellen de Thouars, Truus Dekker, Emmy Lopes Dias, Jan Teulings, Bob Verstraete en John Soer. DAVID KONING ADVERTENTIE KUNSTHANDEL JJEFFELAAR LES MAITRES DE LA P tl NT URE Reproducties naar oude en moderne meesters ADVERTENTIE Damesmantelconfectiebedrijf ECCBE vraagt: voor coupe Aanmelden dagelijks 8—5 uur bij de Afd. Personeelszaken, Gasthuisstraat 3 Haarlem. IJsvereniging voor Haarlem en omstreken Dinsdagavond hield de IJsvereniging Haar lem en omstreken (afdeling van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier) haar jaarlijkse algemene vergadering in restaurant Bolwerk onder voorzitterschap van ir. W. Fuhri Snethlagc. De secretaris, mr. J. G. Betlink, bracht het jaarverslag uit. Hij deelde mee, dat het aantal leden weliswaar iets is toegenomen, doch er zijn te weinig leden. Dat is enigszins vreemd, omdat de belangstelling voor de jaarlijkse dorpentocht zo groot is. Uit Haar lem en omgeving namen in de afgelopen winter 283 dames en heren deel, van wie er slechts enkelen lid waren. De deelnemers (sters) waren vermoedelijk niet op de hoogte, dat de leden een reductie genieten. Dat de afdeling zich niet kan ontwikkelen komt ook door het ontbreken van goede banen. Doordat het scheepvaartverkeer zo lang mogelijk in stand gehouden wordt kunnen er geen tochten in dc naaste omge ving op het programma geplaatst worden. De penningmeester de heer E. Verwaal bracht het financieel verslag uit. Dc perio diek aftredende bestuursleden werden herkozen waarna tot afgevaardigde naar de op Zaterdag in Amsterdam te houden jaar vergadering van de Ijsbond Hollands Noor derkwartier mr. J. G. Bettink gekozen werd. LEDENCONCERT H.O.V. Het Belgische pianoduo, bestaande uit Janine Reding en Henry Piette. zal mede werken aan het derde ledenconcert, dat de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey op Dinsdag 7 November zal geven. Het programma vermeldt vóór de pauze een tweetal werken van Joh. Seb. Bach, namelijk de Suite in b kl. terts, waarin de fluitsoii worden gespeeld door Marius Ruysink, solo-fluitist van de H.O.V., als mede het Concert voor twee piano's in C gr. terts, met Janine Reding en Henry Piette als solisten. Een eerste uitvoering van het Concerto voor twee piano's van Bartok, welk werk oorspronkelijk eveneens a.s. Dinsdag door het duo ten gehore zou worden gebracht, kan helaas geen doorgang vinden, daar het orkestmateriaal niet tijdig gearriveerd is. Waarschijnlijk zal dit werk nu volgend jaar worden uitgevoerd. In de plaats hier van zal het duo het Concert voor twee piano's van Frincis Poulenc uitvoeren. Als besluit van dit concert zal worden uitge voerd de Suite „L'Oiseau de feu" van Strawinsky. Iieuwe Uatöaven Een eeuw Nederlandse Schilderkunst, door J. Knoef; N.V. Em. Querido, Amster dam; 1948. Een eeuw Nederlandse Muziek, door Eduard Reeser; N.V. Em. Querido, Amster dam, 1950. Gevleugelde Woorden, Een verzameling van bekende citaten, spreekwoorden en zegs wijzen in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans. Latijn en Grieks, zoveel mogelijk met opgave van de oor sprong en voorzien van een vertaling of verklaring in het Nederlands, bijeengebracht door J. H. de Ruyter. vijfde geheel herziene druk verzorgd door J. Tersteeg; H. J. W. Becht, Amsterdam. Amerika, Aspecten van leven en cultuur, o. r. v. Dr. E. J. Dijksterhuis, Jaap Romijn en Bert Voelen; bijdragen van Anna Blaman, prof. dr. P. J. Bouman. Drs. W. J. van de Woestijne. Caspar Höweler, A. van Domburg, E. G. Marshall en vele anderen; Uitg. Mij. W dc Haan N.V.. Utrecht, 1950. Het Hongerjaar 1566, door Erich Kuttncr, met een inleiding van prof. dr. J. Romein, naar het oorspr. manuscript in het Neder lands bewerkt door Johan Winkler; N.V. Amsterd. Boek- en Courantmij, Amsterdam, 1949. Van Anti-Aristocratie tot Democratie, Een bijdrage tot de politieke en sociale geschie denis der stad Utrecht; N.V. Em. Querido's Uitg. Mij.. Amsterdam, 1950. In dienst van Diana. Een bundel schetsen, beschouwingen en verhalen, de jacht cn de honden betreffende, door J. Craandijk; N.V. v/h. firma M. J. van der Loeff. Enschede. Juliana Rcgina 1950, 2de deel; jaarlijks overzicht in woord en beeld van de gebeur tenissen rond ons Koninklijk Gezin; samen gesteld door J. M. Hardi en D. Wijnbeek; Uitgeverij Hollandïa. Baarn. Una Sancta. Katholieke eenheid en Chris telijke liefde, door Karl Adam; Ned. ver taling van C. J. Micklinghoff O.P., voorwoord van di\ A. Maltha: Uitg. Helmond. Helmond. De Bijbel behandeld voor jonge mensen, door Wolf Meesters met platen van Isings, aflevering 13; Uitg. Maatschappijen J. H. Kok N.V. te Kampen en J. B. Wolters N.V. te Groningen. Het nieuwe sportboek voor de jeugd, o. r. v. Theo Ramaker; L. J. Veens' Uitg. Mij. N.V., Amsterdam. Voor de planters zijn de tijden moeilijker dan ooit (Van onze correspondent te Djakarta De hoop van de optimisten onder de planters op West-Java, dat na de souve- reiniteitsoverdracht de levens- en arbeids omstandigheden aldaar langzamerhand zouden verbeteren, is reeds grotendeels in rook vervlogen. Deze mensen, die dagelijks met de heus wel werkwillige bevolking te maken hebben, staan in het grootste deel van Java's Westkant voor steeds nog groeiende moeilijkheden als terreur, zowel tegen de planters zelf als tegen de onder nemingsarbeiders, afpersing, toenemende diefstallen en het voortschrijdende proces van sociale hervorming. Velen van de nog overgebleven ervaren planters, die na de Japanse capitulatie met enthousiasme het werk "hervatten, over wegen dan ook ernstig weg te trekken naar andere landen, waar zij met hun land- bouw-ervaring kunnen hopen op een al thans „rustige" werkkring. Men verwijte deze planters geen gebrek aan „hardheid" een moeilijker tijd dan de laatste vijf jaren in Indonesië zullen zij noch in Cana da, Afrika. Zuid-Amerika, of waar ook ter wereld hebben te doorworstelen. Op rooftocht met auto-convooi Onlangs nog waren vijf ondernemingen op West-Java het doelwit van benden, die gebruik maakten van vrachtauto's en jeeps en waarvan de leden uniformen droegen. Die benden vertonen een merkwaardige overeenkomst met georganiseerde troepen. Het gaat deze lieden niet zo zeer om het moorden dan wel om de ondernemings producten. Op de onderneming Bodjong Gedeh onder de rook van Bogor, haalde bijvoorbeeld een bende rubber weg ter waarde van bijna 32.000 roepia's. De bende- De toonkunstenaar Albert van Raalte, die Dinsdag zijn veertigjarig jubileum als dirigent vierde, recipieerde in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam. Het ensemble „La Rosarpa" bracht de jubilaris een muzikale hulde. Op de voorgrond van links naar rechts de voorzitter van het huldigingscomité, dr. E. J. Abrahams; mevrouw Van Raalte en Albert van Raalte. Aan de harp Rosa Spier. ADVERTENTIE LIBR AIRIE Gcd, Oude Gracht 27 - Jacobijnestraat 3 permet d'attirer votre attention sur une collection de livres francais, classiques et modernes. qui vient d'arriver, et dont une portie est exposée dans notre vitrine. Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: „Gelukkige jaren" ^Haagse Comedie). 8 uur. Lutherse Kerk: Evangelische maatschtappij, spreker prof. dr. J. Kooiman. 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems trio, 8 uur. Frans Hals: „It had to be you", toegang alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 u. Spaarne: „De verdwenen goederenrending", -•30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Borgia schaakmat", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ralace: „Oproer in de gevangenis", 18 j., 2, 415, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gisteren werd ik vermoord", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: De held van de jungle", 14 j., 2.15. 4.30, 7 9.15 uur. DONDERDAG 2 NOVEMBER Concertgebouw: Nederlandse Vereniging van spiritisten „Harmonia", Allerzielenher- nenking, 8 uur. Nassauplein 8: Ned. Vei', van Natuurgeneeswijze, spreker A. van Wezelen burg, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. De Russische zone Maandagavond, Centraal Station, 21 uur 18. Terwijl een drievoudig terug kaatsende stem als van een dragonder per microfonische dienstmededeling een lampenist naar het seinhuis ontbiedt, davert langs het tweede perron Oost zijde de trein uit de richting Utrecht binnen. De locomotief slaakt een zucht van verlichting. Tegelijkertijd worden van het voorste rijtuig alle ramen met een smak geopend om een wild India- nengeloei uit te laten: het American National Ballet Theatre, de culturele trots der Verenigde Staten, door presi dent Truman persoonlijk naar Europa afgevaardigd, is in Amsterdam gearri veerd. Dit zestig leden tellende gezelschap komt regelrecht uit Triest en moest het ondervinden dat om zes uur 's morgens om de een of andere duistere reden de slaapwagens werden afgekoppeld. Slechts af en toe (eerst nabij Luik en later in de buurt van Nieuwersluis- Loenen) had men een oogje dicht kun nen doen. Het boven gesignaleerde vreugdebetoon geldt echter de danser Kelly Brown, die bij de eerste de beste grens tot de ontdekking was gekomen dat hij zijn paspoort in zijn hotel had achtergelaten, zodat hij moest terug keren om vervolgens het vliegtuig te nemen, dat hem een geweldige voor sprong op de anderen verschafte. Ieder een omhelst hem alsof hij een expeditie naar de Noordpool heeft gemaakt, welk ritueel in tweede instantie wordt gewijd aan de dirigent Alexander Smallens, die reeds een paar dagen in ons land ver blijft om met de verschillende orkesten te repeteren. Verder zijn ter begroeting aanwezig mr. Evert Cornells van de Wagner-Vereniging en mr.-zeg-maar- Piet Mijksenaar als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Als het eerste tumult is verstomd en alle kaken van de artisten met kauw gom zijn gesloten, worden er een paar honderd spiksplinternieuwe koffers in allerlei malen en kleuren uit de wagons naar buiten geheveld. Witkielen in zon derlinge gewaden, die geen sterveling voor witte kielen kan houden, snellen toe om de bagage op lorries te laden. Het is een drukte van belang, die nog ver meerderd wordt door markante ver schijningen in een soort generaalsuni formen, die de verwarring onnoemelijk vergroten door het op forse toon slaken van kreten als: Doelen, Europe en Kras- napolski, welke laatste uitroep aan de eerste solo-danser Igor Youskevitch de verbouwereerde vraagt ontlokt: „Is dit de Russische zóne van Amsterdam?" De eerste klacht geldt de temperatuur, omdat alle dames, die bijna zonder uit zondering op elkaar lijken, haar winter mantels in de koffers hebben gelaten. Lang wordt daarom echter niet ge treurd, want mevrouw Beek van de Haagse concertdirectie, die de zakelijke belangen behartigt, troont iedereen aan een zoet lijntje mee naar het eerste per ron, waar de post cn het verblijfgeld klaar liggen. Een aanlokkelijk vertrek heeft men voor deze uitbetaling niet ge kozen. Die geschiedt namelijk in het zie- kenkamertje van het Rode Kruis, waar men bij hel binnenkomen moeite moet doen om niet over een gereedstaande brancard te struikelen. Er zijn 24 brie ven voor de beroemde gastmedewerk- ster Alicia Alonso en 60 papieren gul dens voor allemaal. „Dat zijn vijftien dollars", wordt er achter de tafel bere kend. Doch niemand heeft enige aan dacht voor de koersen, verdiept als men is in de correspondentie uit den vreem de. „Nou nog mooier, ik heb een com pleet gedicht uit Milaan gekregen!" ver zucht de uit Tsjechoslowaakse ouders geboren solist John Kriza'i die blijkbaar als Billy the Kid ook het hart van een Italiaanse schone veroverde daarginds. Hij is helemaal gelukkig dat hij er geen woord van begrijpt. Vreemde viool Zo langzamerhand hebben wij onder vonden dat er één ambacht bestaat, waarbij men alle dertien ongelukken uit het spreekwoord op één avond moet trotseren. Dat is het vak van impresario, het laatste dat wij ter wereld zouden kiezen. Wij hebben Maandagavond een schier grenzenloze bewondering opge daan voor mevrouw Beek, die als een rots in de branding der moeilijkheden bleef glimlachen dat het een lieve lust was. Nu moet u niet zeggen, dat u nog nooit een rots hebt zien glimlachen, want dan kent u mevrouw Beek niet. Het begon al direct op het station, toen het bleek dat de onmisbare décors niet waren meegekomen. Die stonden nog ergens in Straatsburg op een dood spoor. Zouden ze niet bijtijds arriveren, dan kon men de gehele tournee wel van de lijst met goede voornemens schrappen, want men beschikte niet over de nodige muziek, althans over voldoende partitu ren voor het orkest om veranderingen in de programma's aan te brengen. Maar gelukkig hebben wij inmiddels vernomen dat de wagon in goede banen is geleid en Dinsdagmiddag om vijf uur dat is dertien kwartier voor de pre mière op het Centraal Station zijn intrede deed. In het hótel dreigden er allerhande nieuwe perikelen. Het gaat namelijk bij reizende balletgroepen altijd zo dat er tenminste drie of vier andere personen ingekwartierd moeten worden dan vol gens de vooruit gestuurde opgaven, waarbij men dan nog de misverstanden kan voegen, die voortvloeien uit het ge bruik van echte namen en pseudonie men. Het was dan ook een gerinkel met sleutelbossen zonder eind. Toen de ver warring het hoogtepunt had bereikt, kwam er opeens de mededeling dat de prima ballerina Nora Kaye onwel was geworden en een dokter wenste. Geluk kig vond men er één in het nabije Bin nengasthuis, die met behulp van slaap poeders de dankbaarheid van danslie- vend Amsterdam wist te verdienen. Over deze Nora Kaye doet een aardig verhaal de ronde. Tc harer introductie moge dienen dat zij in 1920 in New York werd geboren als kind van een gedeel telijk Russische familie en dat de be kende auteur Louis Bromfield over haar schreef: „Zij is één van onze belang rijkste klassieke ballerina's en waar schijnlijk de grootste in het moderne, psychologisch ingestelde pantomimische ballet. Als zij niet zou dansen, zou zij stellig een zeer vooraanstaande actrice zijn." Deze Nora Kaye is gehuwd met de vermaarde violist Isaac Stern, vroeger een overtuigd tegenstander van het bal let. Na de eerste voorstelling (aldus ver haalt het maandblad Danskroniek) van Fall River Legend, dat over de gerucht makende strafzaak Lizzie Borden han delt, nam haar schoonmoeder Nora ter zijde en zei: „Isaac zou het me kwalijk nemen als hij wist dat ik het je vertelde, maar hij heeft gedurende de hele voor stelling zitten huilen. Je zult je wel af vragen waar hij blijft, maar hij durft niet te komen omdat zijn ogen nog rood zijn." Op een avond toen Nora Kaye optrad in Lilac Garden" met viool begeleiding. meende zij iets vreemds te horen in de orkestbak. De muziek klonk anders dan gewoonlijk. Latei' vernam zij dat niet de concertmeester had ge speeld, doch haar echtgenoot. Zij moest zelfs toegeven dat hij het bijzonder goed had gedaan voor een debutant op dit gebied! Als een aap Nu wij het toch over violisten heb ben. maken wij meteen van de gelegen heid gebruik om op een ander onder werp over te stappen. Wij hoorden na melijk een wonderlijk verhaal over Joep Voigtïuhmidt. die deel uitmaakt van het Sweelinck-kwartet. Deze was eens met zijn .kinderen, zoals dat een goed huisvader betaamt, aan het wande len in 't Vondelpark op een mooie,zonni ge dag in September, dus nog niet eens zo heel lang geleden als wij het ons wel herinneren twee jaar. Op een mo ment, dat hij nog steeds verwenst, zei hij met de overmoed die soms door jeugdherinneringen wordt ingegeven: „In deze bomen klom ik vroeger altijd, toen ik zo oud was als jullie nu." Vol ontzag, maar toch met een glimp van twijfel, keken de kleuters naar hun vader op. Tenslotte kwam bij één van hen het hoge woord eruit: „Ik geloof er niks van. Doe het dan nou nogges!" Voigtschmidt protesteerde natuurlijk, maar tenslotte wilde hij toch niet de kleinste zijn. Met succes wist hij zijn snoeverij waar te maken. Net was hij in de reeds gelende bladeren verdwenen, toen er een professor langs kwam, die wekelijks bij hem muziek-onderricht placht te genieten. Natuurlijk herkende deze onmiddellijk de kinderen. Vrien delijk zijn parmantige baardje strelend wilde hij weten: „Zijn jullie hier zo alleen aan het spelen?" „Nee meneer," antwoordden de bla gen. „Pappie is d'r ook. Die zit boven in die boom daar!" Vier kleine vinger tjes strekten zich in de vermaledijde richting. De professor knikte met de be rusting van iemand die veel weet en dus veel vergeven kan. Wijdbeens stelde hij zich op onder de kolossale eik, zette zijn handen als een megafoon aan zijn spreekorgaan en riep: „Meneer Voigt schmidt, bent u daar?" Hedenavond geeft hel American National Ballet Theatre een voor stelling in de Stadsschouwburg met medewerking van het Rotterdams Philharmonisch Orkest.. Op het pro gramma staan: ..Les Sylphides" op muziek van Chopin, de grote pas- de-deux uit „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofski enBilly the Kid" van Eugene Loring op muziek van Aaron Copland. Vrijdagavond geeft de Nederlandse Opera een reprise van „De Vliegen de Hollandervan Richard Wagner, met Greet Koeman, Otakar Kraus en Jan van Mantgem. Met ingang van heden vertoont Co- media dagelijks in hét Centraal Theater het toneelstuk „Anna Lu casta" van Philip Yordan onder re gie van Joan Remmelts. met onder anderen Cor Hermus en Rie Gilhuys, Ko van Dijk en Magda Jansseits. In het Leidseplein Theater is de A.B.C.-expres van Wim Kan en Corry Vonk met een maand gepro longeerd. In de Kleine Komedie aan de Amstel begint vandaag de revue „Alle gekheid op een stoJckie" met Toon Hermans en Jan van Ecs. Het Concertgebouw-Orkest geeft hedenavond een abonnementscon cert onder leiding van Pierre Mon- teux, met als solist Jan Damen die het Vioolconcert van Sibclhis ver- In de hoofdstad uit tolkt. Verder staan op het program ma: het Orgelconcert van Hendrik Andriessen. uitgevoerd door de com ponist, een Symphonie van Mendels sohn en een suite uit „De driekante steek" van M. de Falla. Donderdag volgt hiervan een herhaling. In de kleine zaal van het Concertge bouw spelen Nikolai en Joanna Graudan (cello en piano) Vrijdag avond sonates van Baeh. Beethoven. Mendelssohn en Debussy. In Ons Huis voeren Ellen Nicasie-Stotijn. harp en Haakon Stotijn. hobo. even eens Vrijdagavond werken van Bach. Handel. Ravel en Julius Röntgen uit. Leden van ..De Brug" stellen hun werk ten toon in museum Fodor. aan de Keizersgracht. De aangesprokene bevrijdde zijn hoofd uit het lover en zei iets terug in de trant van dat hij wel beneden zou komen. De kleur van zijn wangen lever de een paradijselijk contrast met het gebladerte. Maar de professor toonde zich hardnekkig. „Doet u geen moeite." zei hij, zonder hatelijk te willen zijn. ..Blijft u maar zitten waar u zit. Ik wou alleen maar even zeggen, dat ik morgen verhinderd ben om van uw wijze lessen te profiteren, daar ik college moet geven op een ander uur dan gewoonlijk." Men vertelt dat Joep Voigtschmidt op dat moment wenste werkelijk een aap te zijn, in het bezit van cocosnoten. Als wij dit verhaal niet geheel trouw aan de waarheid hebben opgedist, dan fan taseren wij in commissie. Onze zegsman is een eerbiedwaardig iemand. EOEDA. leden kwamen met vrachtauto's en jeeps, geweren in de hand, het terrein opzwer- men. De rubber verkopen de rovers aan Chinese opkopers te Bogor. Djakarta en andere plaatsen. Een administrateur van een grote onder neming in het Bogorse vertelde ons, dat van de reeds tijdens de Japanse bezetting gedunde rubberaanplant dagelijks nog tientallen bomen onder bijlslagen vallen. Rubberhout is uitstekend brandhout en indt als zodanig bijvoorbeeld te Djakarta gereed aftrek en de verbindingen zijn ge riefelijk genoeg om deze „houthandel" lucratief te maken. Alle ondernemingen met goede verbindingswegen lijden onder dit euvel. De politie staat machteloos tegen over deze soort diefstal, die direct het .ondernemingskapitaal" aantast. De gesto len latex, dan wel in kampongs bereide jeroofde rubber ging naar de altijd aan wezige Chinese opkopers, die niet schro men deze producten bij grote handelskan toren aan te bieden als „bevolkingsrubber". Met de thee is het hetzelfde liedje. Ec zijn ondernemingen in het Bogorse. SoeloB- boemische en Tjiandioerse om een paar streken te noemen buiten het Pengalen- ganse. dat een gelukkige uitzondering schijnt te vormen, waar de bevolking zestig, zeventig procent van de plukrijpe thee steelt, of waar de tappers voor derge lijke percentages aan rubber stelen. Politie kan weinig uitrichten. Het euvel is te zeer verbreid om er paal en perk aan te stellen. De politie die over het algemeen nog betrouwbaar is te noe men, brandt voorts niet graag haar vingers, omdat de vijandschap van de „geünifor meerde benden", waarvan niemand precies weet of zij nu misschien geen officiële of afgevloeide militairen zijn, haar veel te duur komt te staan. De planters zelf zijn uit hoofde van hun Nederlandse nationa liteit of wegens hun verwantschap met „kapitalistische instellingen" thans in een positie, dat zij niets anders kunnen doen dan zich beklagen bij de officiële instan ties en hun directies. Deze geven dan uiteraard de gebruike lijke richtlijnen, hetgeen daarop neerkomt, dat de planters deze diefstallen maar dooi de vingers irioeten zien. Een andere weg is trouwens onmogelijk. Wie zich zou verzet ten, is immers zijn leven niet meer zeieer. Publicaties hebben eveneens meestal een averechtse uitwerking. Op een onderneming op vijftig kilometer van Dajakarta werd enige maanden gele den een hoofdadministrateur, die geregeld poolshoogte op zijn vier ondernemingen ging nemen, een week lang in een cachot van luttele meters in het vierkant op water en brood gehouden. De man was niet be reid de losprijs van 30.000 roepias te be talen. Na een week werd hij door ingrijpen van hoge militairen uit zijn benarde positie verlost. Dergelijke afpersingsmethoden ko men meer voor en het is geen geheim dat sommige planters van hogerhand toestem ming krijgen bij tijd en wijle wat af te schuiven voor feestjes en zo, om der lieven vrede wille. Bantam maakt met een dertiental onder nemingen eon gunstige uitzondering op de regels van West-Java, maar ook de plan ters hier twijfelen aan een goede toekomst voor komende generaties Nederlanders in hun vak. Zij gronden deze mening op de waarneming dat de zogenaamde sociale hervorming in wezen een ondermijnings systeem is tegen de kapitalistische instel lingen in het algemeen. Dit systeem wordt centraal geregeld cn locaal uitgevoerd met de slok achter de cteur. I ADVERTENTIE Philips Autolampen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers. Door de ingebouw de schokbrekcr weerstaan zij de schokken van ruwe wegen en kuilen. DUPL0LAMPEN Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 October 1950 GEHUWD: 31 Oct.. L. E. J. van Niekerk en A. C. M. Bakkenhoven. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., H. R. Grintten Broeke; 29 Oct., E. E. van der Helm—Schuring: 30 OctG. C. M. Stoelman Mica; J. J. Tukkervan der Ploeg: 31 Oct., J. HaanDollé; H. de Jagervan der Vecht. BEVALLEN van een dochter: 27 Oct.. C. A. Aldersvan der Peet;. 29 Oct., H. E. Reumann—Hoosstede: 30 Oct., A Botter— Vosmeer; M. Boot—Kingma. OVERLEDEN: 29 Oct.. P. Nieuwenhuis Lcijermar. 59 j„ Dr. Leijdsstraat; D. Riemens —Meester. 73 j„ Rijksstraatweg: 30 Oct., M. H. DernisonBrink, 74 j„ Pres. Steijnstraat; J. Steenbakker, 85 j., Hyacintenlaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5