Haarlems Dagblad Chinese troepen vallen aan in Noord-Korea Aanslag op Truman Nationalisten uit Portorico wilden de president vermoorden Amsterdamse rechtbank verbiedt de K.P.M. troepenvervoer naar Ambon Enorme drukte in Rome, dat op klassieke wijze verlicht was 63r Jaargang No. 19695 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitènspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 2 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©prcrbtc Daariemsrije Courant (Jhtna t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AMERIKAANSE POLITIE veronder stelt dat het een aanslag op president Truman zelf was, die twee nationalisten van het eiland Portorico gisteren beoogden, ioen zij zich met geweld toegang poogden ie verschaffen tot Blair House te Washing- Ion, de presidentiële ambtswoning. Als dat hun voornemen was, en zij zich niet wilden beperken tot een demonstratief gevecht met zijn lijfwacht, hadden zij hun plan wel heel onbeholpen gemaakt. Blijkbaar waren zij dan evenmin op de hoogte van de sterkte en de opstelling der bewakers als van het feit, dat de president juist op het punt stond Blair House te verlaten om de ont hulling van een gedenkteken voor een Britse veldmaarschalk bij te wonen. Men krijgt nu de indruk, dat Truman aan directe bedreiging is ontkomen doordat zijn be- laBers iets te vroeg waren. Dat de Ameri kaanse politie meent dat zij hem inderdaad persoonlijk treffen wilden, zal wel gegrond zijn op een eerste verhoor van de over levende dader. Het is nu bij een schietpartij tussen de lijfwacht en de twee aanvallers gebleven. Zij hebben geen voet in Blair House kun nen zetten. Een van hen, Torrezola, is op de stoep doodgeschoten en de ander, Col- lazo. ernstig gewond. Intussen hadden zij eerst drie politiemannen getroffen: één van hen is gestorven en de twee anderen zijn gewond. Een later bericht meldt, dat vol gens een Portoricaanse nationalist een com plot was gevormd om Truman te vermoor den. Dit zal wel aanleiding zijn om de bewaking van de Amerikaanse president le verscherpen. Dat schijnt dan ook dade lijk gebeurd te zijn toen hij, even na de aanslag, inderdaad vertrok om de voorge nomen onthulling bij te wonen. De historie is trouwens leerrijk op dit punt. Toen in Juli 1914 de Oostenrijkse aartshertog en troonopvolger Franz Ferdinand te Serajewo vermoord werd (hetgeen de aanleiding zou zijn tot het uitbarsten van de eer ste wereldoorlog) was op dezelfde dag al een mislukte aanslag op hgm gepleegd. Doordat men daarna geen bijzondere voor zorgsmaatregelen had genomen slaagde de tweede poging. Er zijn Amerikaanse presidenten door moordenaarshand om het leven gekomen. Dat lot trof in April 1865 een van de groot ste mannen, die de Verenigde Staten ge diend hebben: Abraham Lincoln, tijdens een schouwburg-voorstelling. In September 1901 werd president MacKihby, die ge rekend wordt tot de groep der bekwaam ste staatshoofden van de Unie, op een ten toonstelling te New York door een Poolse emigrant neergeschotenaanvankelijk scheen zijn toestand niet gevaarlijk, maar na een ziekbed van een week kwam een instorting en het einde volgde snel. De herinnering aan deze tragische voorvallen der historie zal nu ongetwijfeld tot de grootste waakzaamheid nopen niet ten gunste van Truman's bewegings-vrijheid. waarvan hij nogal een ruim gebruik placht te maken. Het is nog maar kort geleden dat een Hollander in Washington aankwam, die zei dat hij de president graag eens van nabij' zou zien, te horen kreeg dat daar niet veel kans op was tenzij hij er speciale moeite voor deed en hem de volgende mor gen al tegenkwam: in de prille ochtend, wandelend in zijn eentje. Geen prille morgenwandelingen in zijn eentje meer voor president Truman, denken wij zo. Aanleiding tot de aanslag is kennelijk de nationalistische opstand op het eiland Por torico, die een paar dagen geleden door regeringstroepen bedwongen is. Dat vrucht bare, sterk heuvelachtige eiland in de Caraïbische Zee, het Oostelijkste der Grote Antillen, is eeuwenlang Spaans bezit ge weest, tot het in 1898 in de Spaans-Ameri kaanse oorlog door de Amerikanen ver overd werd. Die hebben er in de loop van een halve eeuw grote technische en sociale verbeteringen tot stand gebracht: een lange lijst, te lang om hier te geven. Zij hebben ook hun bestuurs-stelsel geleidelijk gewij zigd, zodat het van koloniaal tot semi- koloniaal werd. De bevolking (nu tussen anderhalf en twee millioen op een eiland, dat ongeveer een kwart van de oppervlakte van Nederland bezit) Iciest zelf een parle ment, maar Amerika benoemt de gouver neur van het eiland en de zeven departe- menls-hoofden der regering. Onder ver beterende levensvoorwaarden, ook sterk verbeterd onderwijs, is het aanvankelijk spaarzaam-bevolkte eiland evenwel over bevolkt geraakt en zijn arbeidsproblemen gerezen. Overbevolking die zou voor ons Nederlands begrip nog niet aanwezig lijken bij anderhalf millioen inwoners op een kwart van ons grondgebied, als men alleen met deze getallen rekening kon houden. Maar er doen zich meer overwegingen voor, zoals dat bij de statistiek pleegt te gaan als men er werkelijk iets mee berei ken wil. Op Portorico is de arbeid bijna uitsluitend agrarisch: de ligging en de ver bindingen van het land bieden niet dezelfde mogelijkheden als het onze. Nog meer fac toren doen zich gelden. En een minderheid der bevolking is nu, in een nationalistische beweging vereend, tegen het Amerikaanse gezag opgestaan. Met het gevolg dat een aantal slachtoffers aan beide zijden zijn gevallen. Met het tweede gevolg, dat een domme en misdadige aanslag in Washing ton is gepleegd. Of Portorico dat eigenlijk weer op zijn Spaans Puerto Rico heet, hetgeen Rijke haven betekent vergelijkingen biedt met andere gebeurtenissen in de naoorlogse wereld? Men moet ze niet te snel maken de omstandigheden verschillen sterk. R. P. Grote veldslag in Tibet Radio-Peking maakt melding van een grote veldslag bij Tsjamdo, 650 km ten Oosten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Vol gens dit Chinese bericht werden twee En gelsen, twee Indiërs en 20 hoge Tibetaanse lunetionarissen gevangen genomen. Volgens de radio is Tsjamdo veroverd door het tweede veldleger van het „volks bevrijdingsleger" en wel op 19 October. Bij de strijd om de stad vielen aan de zijde dei- verdedigers 4000 doden en gewonden, In welingelichte kringen te New Delhi wordt verklaard, dat India er in heeft toe- *esJemd de Dalai Lama, geestelijk en we reldlik leider van drie millioen Tibetanen, asyl te verlenen. Be Dalai Lama zal Lhasa echter niet verlaten „zolang als er onderhandelingen gaande zijn met communistisch China", al- jjus heeft de minister van Financiën van hbet, Tsepon Sjakabpa, verklaard. Amerikanen in zware gevechten gewikkeld met soldaten in Chinese uniformen TOKIO, 2 November (Reuter). Een woordvoerder van de UNO-strjjd- krachten op Korea heeft voor de eerste maal toegegeven, dat Chinese troepen de strijdkrachten der UNO in het ge bied Taetsjon-Oensan (in het Noord- Westen) aanvallen. „Wij weten echter niet of deze troepen de Chinese rege ring vertegenwoordigen", zo voegde hij er aan toe. Een woordvoerder van het Amerikaan se leger heeft verklaard, dat de toe stand in het gebied van Oensan zich op „critieke wijze" zou kunnen ont wikkelen. Het Amerikaanse eerste corps is hier in zware gevechten ver wikkeld. In de laatste 24 uur zijn com munistische troepen tot 15 km in posi ties der UNO doorgedrongen. Piloten der UNO hebben sterke concen traties Chinese troepen in Chinese unifor men waargenomen, die oprukken naar het Noord-Koreaanse strijdgebied. De troepen zijn waargenomen op de weg die van Tsjo- san aan de Chinees-Koreaanse grens Zuid waarts leidt, aldus een woordvoerder van het eerste corps. Piloten hebben eveneens gemeld vroeg in de morgen vijf straaljagers van het laatste Russische type waargenomen te hebben en wel in 't gebied tussen Sontsjon en Sinoeidjoe. aan de Noord-Westkust. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, verklaarde Woens dag op een persconferentie dat de berich ten over steun van Chinese communisti sche eenheden aan de Noord-Koreanen de regering van de Verenigde Staten met zorg vervullen. Acheson voegde er met betrekking tot de kwestie Tibet aan toe dat de V.S. tot dus ver nog niet voldoende afwisten van het bericht dat Chinese communistische legers Tibet waren binnengevallen om tot het be sluit te komen, dat een „daad van aggres- sie' was gepleegd. Amerikaanse voorhoeden drongen Woens dag door tot op 25 km van de tijdelijke Noord-Koreaanse hoofdstad Sinoeidjoe, in het uiterste Noord-Westen. De Amerikaan se 24ste divisie veroverde de stad Namsi- riong bij de monding van de Jaloe. Communistische en Amerikaanse straal jagers zijn voor het eerst in de geschiede- Trygve Lie herkozen als secretaris-generaal Rusland houdt voet bij stuk LAKE SUCCESS, 1 November (Reuter). Trygve Lie is door de Algemene Ver gadering van de UNO herkozen als secre taris-generaal. Voor Lie werden 46 stem men uitgebracht, vijf tegen hem. Er waren zeven onthoudingen. De benoeming geldt voor drie jaar. Vóór de stemming verwierp de Assem blée met-37 tegen 9 stemmen, bij 11 ont houdingen, een Russische resolutie om de kwestie uit te stellen en de Assemblée te vragen nog eens te beraadslagen over een andere candidaat. Ook een resolutie van Irak werd verworpen, waarin instelling door de Assemblée van een commissie van zeven werd voorgesteld om de kwestie nog eens te bestuderen en binnen twee weken verslag uit te brengen. Alleen de Sovjet-Unie en haar aanhan gers stemden tegeh het voorstel tot verlen ging van Lie's ambtstermijn. Australië, Irak, China, Syrië, Egypte en de Saoedi- Arabië behoorden tot de landen, die zich van stemming onthielden. De Iraakse afge vaardigde meende, dat Liè in de Palestijnse kwestie „niet geheel onpartijdig" was ge weest en niet genoeg gedaan had voor de Arabische vluchtelingen uit Palestina. De stemming ovér Lie's benoeming vond bij handopsteken plaats. De Russische afgevaardigde Wysjinsky verklaarde opnieuw, dat de Sovjet-Unie Lie niet als secretaris-generaal zou erken nen. Acheson over de besluiten ten aanzien van Duitsland De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft verklaard dat tussen alle landen van het- Noord-At lantische verdrag volledige overeenstem ming bereikt is ten aanzien van de volgen de punten: De noodzaak dat Duitsland zijn bijdrage levert aan de Europese verdedigingsstrijd- krachten. Er zal geen sprake zijn van iets ais een Duitse generale staf of een natio naal leger. Het zal Duitsland niet toege staan zijn zijn oorlogsindustrieën opnieuw tot leven te brengen. slaags geweest. In ambtelijke kringen te Washington gelooft men, dat de commu nistische straalvliegtuigen van bases in China zijn opgestegen. Aan geen van beide kanten werden bij dit gevecht vliegtuigen neergeschoten. Volgens een Amerikaanse piloot hadden de communistische straal vliegtuigen naar achteren gerichte vleugels en geleken zij veel op het Russische type, waarvan de snelheid duizend km per uur zou bedragen. Gevangen genomen en als zodanig ge- identificeerde Chinezen hebben, naar ge meld wordt, verklaard, dat veel tanks, ka nonnen en troepen uit Mandsjoerije over de Jaloe zijn gebracht. Russische adviseurs zouden samen met de Noord-Koreanen de verdediging van Sinoeidjoe voorbereiden. Engelse Protestantse Kerken betreuren dogma Behalve de Church of England, hebben thans ook de andere protestantse kerken van Groot-Brittanhië de waarschuwing laten horen, dat het dogma over de licha melijk tenhemelopneming van de maagd Maria huns inziens een nieuwe hindernis vormt bij het bereiken der eenheid onder alle christenen. Dit werd medegedeeld in een verklaring van dr. W. E. Farndale, moderator van de Free Church Council, welke alle protes tantse Britse kerken omvat, met uitzonde ring van de Church of England. (United Press). Turkije zendt ambassadeur terug naar Madrid De Turkse regering heeft de Turkse am bassadeur in Spanje, Asad Atuner, op dracht gegeven zo spoedig mogelijk naar Madrid terug te keren. Volgens kringen te Ankara wil Turkije de eerste mogendheid zijn, die de diploma tieke betrekkingen met Spanje hervat na het besluit van de U.N.O., ten einde de Turkse zienswijze kracht bij te zetten, dat de verdediging van het Middellandse Zee gebied ondeelbaar is. Schietpartij voor Trumans woning Uitvloeisel van opstand in Portorico tegen het Amerikaanse gezag WASHINGTON, 1 November (Reuter). De lijfwacht van president Truman heeft Woensdag twee mannen neerge schoten, die zich met geweld toegang wilden verschaffen tot de tijdelijke ambtswoning van de president, Blair House. De president stond op het punt zijn woning te verlaten om een offi ciële plechtigheid bij te wonen. Men veronderstelt dat het een poging was om de president te vermoorden. Mannen van de geheime dienst, die cle president bewaken, doodden een aanvaller en verwondden cle andere ernstig. De aanvallers openden het vuur op dè' lijfwacht, maar enkele ogenblikken later vielen zij onder een salvo van de politie mannen. Een van hen was onmiddellijk dood. Een lid van de lijfwacht werd ge dood, twee andere politiemannen ernstig gewond. Men zag president Truman, die met zijn gezin in Blair House woont -zolang het Witte Huis gerepareerd wordt, na de schiet partij uit een raam kijken. De president vertrok kort daarna naar de Arlington-begraafplaats om een korte toespraak te houden bij de onthulling van een gedenkteken voor eén Britse veld maarschalk. Hij werd onderweg door zijn lijfwacht en motorpolitie streng bewaakt. Later is komen vast te staan, dat de gewonde aanvaller, de 36-jarige Oscar Collazo, lid was van de vevolutionnaire nationalistische partij van Portorico. Zijn vrouw heeft verklaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Portorico kan niet langer de slaaf van de Verenigde Staten zijn." Nader wordt gemeld, dat een nationalist uit Portorico bekend heeft dat er een com plot bestond om Truman uit de weg te ruimen. Oscar Collazo is wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Rebellie op Portorico Het verband tussen de aanslag op Tru man en de gebeurtenissen van de laatste dagen op het eiland Portorico in de Caraï bische Zee, Zuidelijk van Florida, is niet moeilijk te leggen. Het eiland staat onder Amerikaans gezag sinds het in 1898 in de Spaans-Amerikaanse oorlog door de Ame rikanen werd veroverd en blijvend bezet. De president der Verenigde Staten be noemt de gouverneur en de uitvoerende raad van departementshoofden. In het con gres der Unie is het eiland dat dus een semi-koloniale status heeft vertegen woordigd door een resident-commissaris die door het volk van Portorico gekozen wordt. Reeds jaren bestaat een streven, gecoör dineerd in de'nationalistische partij, om het Amerikaanse gezag op het eiland te ver zwakken en enkele dagen geleden barstte dit streven uit in een nationalistische op stand tegen de gouverneur Marin. Na schietpartijen en aanslagen op autoriteiten, die vele doden kostten, schijnt de toestand thans door de regering beheerst te worden. Regeringstroepen gebruikten machinege weren, handgranaten en traangasbommen toen zij Woensdag een veldslag leverden van drie uur tegen nationalisten, die zich Wat er overbleef van het lijnvliegtuig van de British European Airways dat, komende uit Parijs. Dinsdagnacht bij de landing op London Airport in een dichte mist tegen een stapel draineerbuizen botste, verongelukte en uitbrandde. De ramp kostte 2S personen het leven. verschanst hadden in een winkel te Milla Palmeras bij San Juan. Het nationalistische verzet tegen het Amerikaans bestuur werd krachtiger toen het Congres zijn goedkeuring aan een nieü- we constitutie had gehecht. Een officiële opgave van het aantal slachtoffers sinds het uitbreken van de nationalistische opstand stelt het aantal doden vast op 46 en het aantal gewonden op 51. Volgens het rapport zijn 15 nationa listen gedood, 15 gewond en 88 gearres teerd. 29 politiemannen werden gedood en 9 gewond. Verder werden twee leden van de nationale garde gedood en 11 gewond. Vier burgers liepen verwondingen op. In San Juan en andere belangrijke ste den is een sterke regeringsstrijdmacht ge concentreerd. Twee Portoricanen, wier identiteit nog niet is vastgesteld, werden Woensdag avond neergeschoten door de inzittenden van een auto die daarna op de vlucht gin gen. De schietpartij had plaats nabij de woning van Oscar Collazo, een der Porto ricanen die tijdens de aanslag op president Truman werd gewond. Intussen is de vrouw van. Collazo ook gearresteerd. Sovjet-Russische circulaire aan de Algemene Vergadering Op initiatief van de Sovjet-Unie is aan de afvaardigingen van de Algemene Ver gadering een verzoekschrift tot onmiddel lijke en onvoorwaardelijke invrijheidstel ling van 2840 Griekse politieke gedepor teerden rondgedeeld. Het document zegt, dat de gedeporteerden slechts vastgehouden Hel woord is aan Longfellow: Een nederlaag kan een vermomde overwinning zijn. worden, omdat zij weigeren een „akte van berouw" te ondertekenen, welke de rege ring van Athene van deze personen tracht los te krijgen. Uitspraak in kort geding De president der arrondissementsrecht bank te Amsterdam, mr. C. W. Thöne, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding van de republiek der Zuid-Moluk- ken (eiseres) tegen de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij (gedaagde). De republiek der Zuid-Molukken had de K.P.M. gedagvaard in verband met het ver voer van troepen der R.I. naar Ambon. In de dagvaarding was de eis gesteld, dat de K.P.M. zou worden veroordeeld tot staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervoer, aangezien dit door de eisende partij wordt beschouwd als een schending van artikel 2 lid 1 van de over- jangsovereenkomst afgesloten ter Ronde Tafel conferentie. De aanval op de repu bliek der Zuiö-Molukken wordt door deze als een onrechtmatige daad beschouwd en de medewerking van de K.P.M. daaraan als medeplichtigheid. De uitspraak luidde: „De arrondisse mentsrechtbank, rechtdoende in kort ge ding, verbiedt gedaagde, zolang de krijgs verrichtingen tegen eiseres voortduren, haar schepen, al dan niet met personeel, ter beschikking te stellen van de regering der Repoeblik Indonesia of wie daarvoor in de plaats moge ti-eden, teneinde daar mede personen en/of materieel naar het gebied van eiseres te vervoeren, waarom eiseres niet heeft verzocht, zulks op ver beurte van een dwangsom van f 250.000 (tweehonderd vijftig duizend gulden) voor ieder schip, dat gedaagde in strijd met dit verbod ter beschikking zou stellen, en voor iedere reis van dat schip: verklaart dit4 vonnis in zover uitvoerbaar bij voorraad; veroordeelt gedaagde in de kosten van dit kort geding, aan de zijde van eiseres tot aan dit vonnis begroot op 125. Overwegingen Uit de overwegingen van het vonnis blijkt, dat de president het standpunt van de Nederlandse Vereniging voor Interna tionaal Recht, dat de republiek der Zuid- Molukken het recht had de onafhankelijk heid tegenover iedereen te handhaven, deelt; dat dus van een „opstand" der Am- bonese bevolking tegen het wettige gezag geen sprake is, daar dit wettige gezag zelve in artikel 3 der Overgangsovereen komst materieel het zelfbeschikkingsrecht ook om zich los te maken van dat wet tige gezag aan die bevolking heeft toe gekend, terwijl dit wettige gezag daaren boven verhinderd heeft, dat die bevolking op de formeel omschreven wijze dat zelf beschikkingsrecht verwezenlijkt. De president kan zich niet verenigen met de mening, dat ter Ronde Tafel conferentie bij het zelfbeschikkingsrecht nimmer gedacht is aan gebieden als dat der Zuid-Molukken, maar aah de grote deelstaten. Artikel 2 der Overgangsover eenkomst bepaalt dat de indeling van de republiek der Verenigde Staten van Indo nesië in deelstaten uiteindelijk bepaald zal worden door de constituante. Gelet op het grote verschil in volksaard tussen het volk der Zuid-Molukken en de andere volken van de Indische Archipel, in -het bijzonder de bevolking van Java, moet aangenomen worden, dat het gebied der Zuid-Molukken voor een aanwijzing als in artikel 2 bedoeld in aanmerking kwam. Het Koninkrijk der Nederlanden, dat de overeenkomst met de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië is nagekomen, mag aan de bevolking van het gebied der Zuid-Molukken niet verwijten, dat, toen de wederpartij de overeenkomst schond, de bevolking, volkenrechtelijk daartoe be voegd, het zelfbeschikkingsrecht uitoefen de, dat haar bij die overeenkomst was verzekerd, doch haar door de wederpartij werd onthouden. De republiek Zuid-Molukken bestaat zo wel naar het volkenrecht als r.aar het Ne derlandse recht. De K.P.M. erkent, dat de republiek Indonesia (die in de plaats ge komen blijkt te zijn van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië) gebruik maakt en heeft gemaakt van door haar be vrachte schepen van de K.P.M. voor het vervoer van troepen en materiaal bij haar gewapend optreden tegen Ambon en an dere Zuid-Molukse eilanden. Deze eilanden behoren tot het gebied van eiseres. Het gewapend optreden maakt dus inbreuk op het bij de wet Souvereini- teitsoverdracht Indonesië aan eiseres ver zekerd recht op zelfbeschikking en daar mede tevens op de -fundamentele mense lijke vechten en vrijheden, bij diezelfde wet erkend. De K.P.M. neemt, door daar voor haar schepen ter beschikking te stel len, deel aan een onrechtmatige daad tegen eiseres en haar bevolking, die daardoor schade lijden, aldus de overwegingen van het vonnis. Détails van het plan-Pleven Pauselijke afkondiging van dogma (Van onze correspondent te Rome) Het Heilige Jaar, dat tot nu toe ruim twee millioen pelgrims naar Rome heeft ge bracht, heeft weer een van zijn hoogtepun ten bereikt. Hoewel pas enige weken te voren het voornemen bekend werd ge maakt om op 1 November het dogma van de ten hemelopneming van de maagd Maria af te kondigen, zodat het niet meer mogelijk was de reeds lang te voren vastgestelde data der verschillende bedevaarten te ver anderen, waren er toch terwille van deze plechtigheid heel wat extra-bedevaarten uitgeschreven, met hei gevolg, dat Rome voller was dan ooit. Onder meer kwamen er veertig kardina len en duizend bisschoppen. De meeste sta ten. die de R.K. godsdienst als officiële godsdienst erkennen, hadden voorts bijzon dere delegaties gezonden. Frankrijk werd vertegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Zaken Schuman, die in ver band met deze kerkelijke plechtigheid zijn reis naar Rome. waar eerstdaags een ver gadering der Europese ministers van Bui tenlandse Zaken zal plaats vinden, enkele dagen had vervroegd. Het aantal pelgrims was zo groot, dat de talrijke kloosters en instellingen, die tot nu toe steeds er in slaagden de hotels op af doende wijze aan te vullen, ditmaal te kort schoten. Voor het eerst waren er pelgrims, die zelfs bij particulieren geen onderdak meer konden vinden, niet omdat de prijzen te hoog waren dit is ook vroeger reeds gebeurd maar eenvoudig omdat er geen slaapgelegenheid meer was. Vele duizen den brachten de nacht door in pullman- wagens, autobussen of gewone auto's, waar mee zij de lange reis naar Rome hadden volbracht. Spanjaarden, Zuid-Amerikanen, Ieren. Noord-Amerikanen, Duitsers, Fran sen. Zwitsers en Oostenrijkers waren, in deze volgorde, te Rome het sterkst verte genwoordigd, natuurlijk na de Italianen. De plechtigheid op het Sint Pietersplein werd bijgewoond door ruim 500.000 perso nen. Des avonds was geheel Rome geïllu mineerd. De Shit Pieler werd verlicht vol gens het oude systeem, met vetpannen en duizenden kaarsen in witte kartonnen bekers. Deze verlichting van kerk en koe pel bood een werkelijk onvergetelijke aan blik. Verder werden de meer dan achthon derd kerken en kapellen der stad allen feestelijk verlicht. Nationale legers moeten verdwijnen PARIJS, 1 November (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag op een persconferentie nieuwe bijzonder heden bekend gemaakt van het Franse plan voor een Europees leger. Geen tot het plan toegetreden land zou een onafhankelijk nationaal leger op het vasteland van Europa houden. Er zou ongetwijfeld een overgangsperiode zijn, waarbij slechts een deel van de bestaande territoriale verdedi gingsmacht naar het Europese commando zou overgaan. Het plan houdt volkomen gelijkheid van behandeling in voor alle deelnemende landen. De Fransen wensen niet, dat Duitse eenheden divisies zouden omvatten, doch deze beperking geldt ook voor alle andere deelnemers. De divisies van het Europese leger zouden altijd sa mengesteld moeten zijn uit regimenten van verschillende deelnemende landen. Ook de mate van afstand van nationale souvereini- teit zou volgens het plan-Pleven voor alle betrokkenen dezelfde zijn. De woordvoerder herhaalde, dat landen met overzeese gebieden onafhankelijke nationale strijdkrachten voor deze gebie den zouden hebben. Hij legde er de nadruk op, dat het plan-Pleven uiteindelijk ten doel had de gedachte van zuiver nationale legers uit te bannen. De Franse politiek, aldus de woordvoerdex-, was voornamelijk gericht op de vorming van een Europese politieke federatie met een federale rege ring, die enkele zo niet alle thans door de afzonderlijke landen uitgeoefende souve- reine bevoegdheden zou bezitten. Frankrijk begreep de Britse tegenzin om tot het plan voor een Europees leger toe te treden, doch hoopte dat het zich er mede zou verbinden als het eenmaal bestond. HET WEER AFGEBEELD Een vore van lage luchtdruk die giste ren boven de golf van Biscaje lag trekt vandaag over ons land. De passage gaat gepaard met een ruimen van de wind naar Westelijke richting. De luchtdie ons land nu binnen stroomt, is zeer zacht en we kunnen er op rekenen, dat deze zachtere lucht- zöne de eerste dagen in ons land zal blijven. De zachte lucht is echter vrij vochtig en dus moeten we in de komende dagen wel op lichte regen rekenen. Weerbericht ZACHT WE£R Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Zwakke tot matige en later aan de kust krach tige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar 3 November Zon op 7.37 uur, onder 17.09 uur Maan op 23.59 uur, onder 14.56 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 November Hoog water: 8.02 en 20.27 uur. Laag water: 3.23 en 15.45 uur. Vrijdag 3 November Hoog water: 9.06 en 21-38 uur. Laag water: 4.15 en 16.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1