T. PLOMP Zn. De nieuwe burgemeester van Lisse FILM Amerikaanse FORD'50 FORD 1949 FORD Taunus 1950 FORD Vedette 1950 pracht piano Speelgoed Jos. v. Bodegraven kl. huisje of schuur woonhuizen in Heilo Zaterdag 4 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Benoemd is mr. Th. M. 3. de Graaf, lid der Tweede Kamer, thans burgemeester van Maasdriel Bij Koninklijk Besluit is tot burgemees ter van Lisse benoemd Mr. Th. M. J. de Graaf, lid der Tweede Kamer, thans bur gemeester van Maasdriel. De benoeming gaat 16 November in. Mr. de Graaf volgt dus Mr. W. J. H. M. Lambooy op. Onze parlementaire redacteur had gis teravond nog een onderhoud met de nieuwe magistraat, waarvan wij het verslag hier onder afdrukken: ..Ja, ik kan u wel ronduit zeggen erg blij te zijn met mijn benoeming tot burgemees ter van Lisse", aldus uitte zich gisteravond toen ik hem nog laat te pakken kreeg mr. Tli. M. J. de Graaf, de pasbenoemde bur gemeester van Lisse. Het was weer een drukke dag voor hem geweest. Eerst de vergadering van de Tweede Kamer, waar in hij. lid van cie K.V.P., lol de vooraan staande Indonesische specialisten behoort (hij heeft dan ook deel uitgemaakt van de zogenaamde Negen Mannen, die belangrijk werk hebben vervuld aan de vooravond van de Ronde Tafelconferentie) en 's avonds nog weer een andere vergadering in Den Haag, namelijk als lid van de com missie-Jonkman, die zich bezig houdt met de toepassing van de garantieregeling voor Nederlandse ambtenaren uit Indonesië. Zo kan de nieuw benoemde burgervader van Lisse pas tegen half elf zijn tegenwoordige woonplaats Kerkdriel bereiken. Hij is na melijk op het ogenblik burgemeester van Maasdriel. Ondanks het dus vrij late uur bleek mr. De Graaf gaarne bereid mij langs de telefoonlijn voor een kort onderhoud te woord te staan. Dat paste precies bij de prettige aard van zijn persoonlijkheid. Hij is namelijk, gelijk ook algemeen in de Ka mer gewaardeerd wordt, iemand die op vlotte wijze met zijn medemensen pleegt om te gaan en die daarbij aan zeer aange name omgangsvormen tevens een grote mate van eerlijke onafhankelijkheid paart. Een eigenschap die ongetwijfeld ook bij zonder te waarderen valt. Op mijn vraag of hij eigenlijk al eerder nader contact met de bollenstreek heeft ge had, antwoordde mr. de Graaf lachend dat dit contact, daargelaten dat hij in de laatste tijd een paar keer in Lisse is geweest, zich louter tot dat van het tourisme heeft be paald, maar zo volgde hierop onmiddellijk, het is naar mijn smaak een in alle opzich ten bijzonder aantrekkelijke streek en ik kan u dan cok verzekeren dat ik met grote ambitie mijn nieuwe functie ga aanvaar den en zeker niet in de hoop om Lisse als een soort tussenstation voor een volgende burgemeesterspost te gebruiken. Blijft parlementariër. Mr. de Graaf zal zijn lidmaatschap van de Kamer voortzetten. Hij wees er op, dat wat het tijdverlies aangaat, hij erop voor uit gaat. omdat de afstand van Lisse naar Den Haag heel wat korter is dan van Maas driel uit. "Weliswaar beseft hij ten volle dat zijn taak te Lisse veel omvangrijker zal zijn dan zijn tegenwoordige ambt, maar daar staat dan weer tegenover het geringere tijdverlies voor het reizen naar Den Haag. Hii ontkende niet dat er natuurlijk wel na delen aan de combinatie burgemeester- Kamerlid verbonden ziin, doch in zijn ogen wegen de voordelen: ,.Zo dikwijls kan men juist als burgemeester van een gemeente op bepaalde plaatsen, met name in Den Haag, nuttig werk doen wanneer men deel uitmaakt van het parlement". Ter geruststelling van de Lïssenaren kan ik er zelfs aan toevoegen dat mr. De Graaf bekend staat niet 'alleen als iemand die vlug weet te werken, maar bovendien en tegelijkertijd steeds ernst maakt met de taak waaraan hij zich geeft. Als zodanig heeft hij zich ook doen kennen in de Tweede Kamer, waarin hij tot de eerste krachten behoort. Uit het verdere onderhoud bleek nog dat hij als burgemeester van Maasdriel zich in het bijzonder bezig hield met het maatschappelijk en cultureel werk. Hij is voorzitter van de sociale en culturele commissie in de Bommelerwaard. Ook maakt hij deel uit van de Stichting Cul turele Samenwerking Neaerland-Indonesië en de Nederlandse Antillen. Het echtpaar De Graaf heeft vier kin deren: een zoon van twaalf, een dochter tje van elf, een dochtertje van drie en een Oudedagsvoorziening In een bijeenkomst, uitgaande van de Sociale Raad en voorbereid in samenwer king met de Bond van Maatschappelijke Werkers, heeft mr. J. Everts uit Amster dam Vrijdagavond in de aula van Teyler's Museum gesproken over „Psychologische beschouwingen over de oudedagsvoorzie ning". De spreker merkte in zijn inleiding op, dat hij het onderwerp der oudedags- verzorging vroeger vele malen besproken heeft. Toen behandelde hij de volkssamen stelling. de economisch en sociale betekenis van het vraagstuk, de volkshuisvesting, welk probleem vooral op het ogenblik be langrijk is en binnenkort door het toene men van het aantal personen boven de leeftijd van 65 jaar nog belangrijker is, de financiële kant. en verder het vraagstuk bezien uit een medisch standpunt. Indien een van deze punten besproken wordt, dan denkt men niet altijd aan alle bejaarden. En toch achtte spreker het nood zakelijk dit probleem als één geheel te zien. Het gebeurt nog te vaak, dat ouderen beschouwd worden als mensen die afgedaan hebben. Komt men echter tol een goed inzicht, dan moet men zeggen, dat de bejaarden even belangrijk zijn als de kinderen. Mr. Everts ging verscheidene negatieve factoren na en besprak de economische onzekerheid voor de bejaarden, de mening, dat zij los raken van gemeenschappen (werk, familie, verenigingen), de geleide lijk groeiende eenzaamheid, de verveling, de gedachte geen toekomst te hebben en de ouderdomsgebreken. Over het algemeen worden goede voor zieningen getroffen, waardoor de zorgen minder worden. Dg bejaarden hebben ech ter tijd aan vele dingen te denken. Spreker bRtoc*d« Haf de negatieve factoren over- worn"" m"0'"" werden Dan is het nodig dni zioh ins maken van zich zei* 7ü mepten er van overtuigd ziin, dat ook z" een t°?k te vervullen hebben, zo lang zii leven. Er is voor hen nog een plaats in verenigingen, vooral als zij daarin vroe ger geziene figuren ziin geweest en ook kunnen zii banden onderhouden met hun kinderen.Het vraagstuk van de ouderdoms voorziening is moeilijk, merkte spreker op, doch er is een oplossing te vinden Na afloop dankte mr, F. van der Goot: de spreker voor zijn inleiding. zoontje van één jaar.Nude burgemeesters woning in Lisse ter beschikking is, ligt het wel in het voornemen van de nieuwbe noemde om deze indien enigszins mogelijk met 1 December te betrekken en dat liefst terstond met zijn gezin. Mr. De Graaf is geboren in Noordbra bant op 27 November 1912 en wordt dus binnenkort 38 jaar. Hij bezocht het gym nasium-A van het Sint Norbertus Lyceum te Roosendaal, studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht Indologie (docto raal examen in 1935) en Indisch recht (doctoraal examen in 1936). Van 1937 tot 1946 vertoefde hij in Nederlands-lndië, waar hij rechterlijk ambtenaar was, daar na werd hij burgemeester van Maasdriel en gelijk reeds vermeld is hij sedert 1948 lid van de Tweede Kamer. Herfstrit van de KNAC Van restaurant ..De Rotonde" in Arnhem is Vrijdagavond om zeven uur de eerste van de 200 deelnemers aan de nachtrit van de KNAC gestart. De anderen volgden telkens met een halve minuut tussenruimte. De in schrijving voor deze tocht was aanzienlijk zodat een groot aantal automobilisten na loting moest worden afgewezen. De deel nemers zijn (naar eigen keuze" verdeeld in een a en een b klasse. De a-klassers rijden 420 km. en moeten een gemiddelde halen van 35 km., de b-klassers hebben een opgave van 360 km. en een gemiddelde van 30 km. per uur. Hoofdcontróleposlen zijn gevestigd in Arnhem. Apeldoorn en Lage Vuurse, in welke plaatsen de rijders de route voor het volgend traject op krijgen. Langs de weg is een groot aantal geheime controleposten opgesteld, en geen deelnemer mag op straffe van strafpunten, een weg twee keer rijden. Het eindpunt van de rit is in Avi Fauna te Alphen a. d. Rijn, waar de eerste rijder Zaterdagochtend om 7 werd verwacht. Behalve de 200 deelnemers zijn er tien militaire équipes gestart. Het eerste deel van de tocht ging via Velp en Dieren de Gel derse Achterhoek in. Het bleek, dat ook dit keer, evenals het vorig jaar, de tocht, wat de controles betreft, weer zeer zwaar was. Zo leverde de eerste controle in het donker, bij de muziektent in Spankeren, bij Dieren, reeds voor de meeste deelnemers onover komelijke moeilijkheden op. Vanmorgen zijn de deelnemers in Alphen aangekomen. Gemakkelijk is de tocht niet geweest. De donkere nacht was een geduchte handicap en de smalle landwegen in de Achterhoek maakten het rijden niet zonder gevaar. De rallye-rijders mr. J. J. Sprenger van Eyk uit Baarn en ir. W. F. Hilarius uit Amsterdam reden bij Ruurlo in een sloot. Dat betekende voor hen het einde van de herfstrit. Bij de eerste hoofdconlróle in Apeldoorn wai-en bij de sluiting tien deel nemers niet gepasseerd. Bij de tweede hoofd- contröle in Lage Vuurse waren er weer enigen niet op tijd binnengekomen Het laatste deel van de rit voerde naar Alphen aan de Rijn. Hoewel de post om zeven uur open ging kwam de eerste reeds om halfzes aan. Nederlandse sleepboot verloor kraan met twee man aan boord De Nederlandse sleepboot Hudson meldde Vrijdagmiddag per radio dat zij haar sleep, een kraan van 38 meter lang en 12 meter breed, had verloren. Er waren twee man aan boord van deze kraan. De Blankenburg, die tot dezelfde firma behoort, voer ter assistentie van de Hud son uit. De sleep was op dat tijdstip nog in tact. Ook de sleepboot Schelde is uit gevaren. De Hudson vertrok Donderdag met haar sleep uit Rotterdam met bestemming Oran. De Hudson is nog zoekende naar de ver loren kraan. Nader wordt'gemeld dat de kraan tijdens de afgelopen nacht is gestrand bij Duin kerken. -De twee runners die zich aan boord bevonden zijn in goede welstand. De sleepboten Hudson. Blankenburg en Schelde, alsmede een bergingsvaartuig stellen thans pogingen in het werk om de kraan weer vlot te krijgen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 5 November waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 47. tel. 29993; dr. -J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 28032 en dr. A. G. Degenaar. Pieter de Hoogbstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: zuster P. Mant. Camplaan 17. Geopende aootheek: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206—208. tel. 28320 Politie en brandweer: tel. 28850. Vijfde avond, gewijd aan Bach's „Orgelboekje" De vijfde demonstratie van kerkmuziek, gewijd aan Bach's ..Orgelboekje", had Vrijdagavond in de Waalse kerk op het Haarlemse Begijnhof plaats. De organist Dolf Hendrikse en de koorleiders Jan D. Boeke en Maarten Kooy. respectievelijk dirigent van „Remonstrants Kerkkoor" en „Haarlems Motetgezelschap", hadden ditmaal hun programma afgestemd op de Allerzielen-gedachten, het overwegen van sterven en dood, dat in Bach's liturgische kunst zo ruim vertegenwoordigd is. Maarten Kooy. die als inleider van het programma optrad, wees er op dat, hoewel een dergelijke herdenking niet behoort tot de gebruiken van de Nederlands Her vormde kerkgemeenschap, zij daarom niet als een uitsluitend Katholiek gebruik moet worden beschouwd, daar in Duitsland en andere landen ook door Protestanten de Allerzielendag in ere wordt gehouden, niet alleen om de gestorvenen te herdenken, doch ook om te mediteren over de ver gankelijkheid van het aardse leven en over de eeuwigheid van het hiernamaals. Het „Orgelboekje" bevat prachtige mu zikale parafrasen op dit thema. Dolf Hendrikse liet er een zestal horen, waar van ons de zin verduidelijkt werd door het betreffende koraal, dat eenstemmig alternerend door de twee koorgroepen of in meerstemmige zetting (van Bach of anderen) ten gehore wercl gebracht. Dit laatste is op zichzelf ook een belangwek kend iets. als het niet alleen om mooi zingen, maar vooral om de essentie van dat zingen geschiedt. En al mag dan een vierstemmige zetting van Bach van het Lutherkoraal „Mit Fried und Freud ich fahr dahin" nog zo mooi zijn en door het Remonstrants kerkkoor gaaf en klank- schoon zijn uitgevoerd, de eenvoudige con ceptie als eenstemmig lied, gehoord van de prille stemmen van Maarten Kooy's en semble en vervolgens beantwoord door het meer volgroeide geluid van het koortje van Jan D. Boeke, is er lang niet minder treffend om. Een zeer mooi orgelkoraal is voorzeker dit op „Herr Gott, nu schleusz den Him- mel auf', waarin de componist de lied melodie een ranke omspeling gaf; maar het verbleekt tegenover de plechtige ernst van Bach's zwanenzang, het koraal „Vor deinen Thron tret ich hiermit", dat hij op zijn sterfbed aan zijn schoonzoon dicteer de. Hiermee ging men buiten het „Orgel boekje", maar een passender sluitstuk voor dit programma had men niet kunnen uitzoeken. Trouwens ook de afwisselende orgelwerken stonden los van de liturgi sche koraalreeks. Onder deze orgelstukken viel vooral op de fameuze Passacaglia en Dubbelfuga in c. Bach heeft dit werk niet rechtstreeks voor orgel geschreven, maar voor clavecimbel met pedaal. Uit dit feit trekt Dolf Hendrikse de consequentie dat het niet in afwisselende registraties moet worden vertolkt, zoals dit gebruikelijk is, maar in één kleur, althans dat hoogstens een terrassendynamiek mag worden toe gepast. Dat hij hierdoor de voordelen prijs geeft die een interpretatie op het or gel biedt om het machtige stuk een prach tig relief te geven en de geweldige struc tuur te verduidelijken, heeft Hendrikse voor zijn inzicht in deze over. Wij vragen ons af waar een dergelijke beginselvast heid op uit moet lopen. Het heerlijke stuk helemaal niet meer op orgel te spelen? Dat zou ten minste een uiterste conse quentie zijn. Alle respect voor Hendrikse's technische vertolking en voor zijn ijver voor een zuiver liturgisch orgelspel, maar hij hoede zich voor consequenties als deze, die tot mechanische vormelijkheid moeten leiden. Wij willen hopen dat zijn muzika liteit zich tegen het gevaar van starre vasthoudendheid bijtijds zal verzetten. JOS. DE KLERK Bloemendaal ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST In Bloemendaal-dorp (voor de overige delen der gemeente geldt dit dus niet) wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur de artsendienst waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemen- daalseweg 126, Bloemendaal. telefoon 23449. De avonddienst voor apothekers voor Santpoort-station. Bloemendaal en Overveen van aanstaande Zaterdagavond 6.30 uur tot de daarop volgende Zaterdag <11 November) heeft in de komende week de Bloemendaalse apotheek (mej. M. E. Re\'ers), Bloemen- d.aalseweg 85, Bloemendaal. telefoon 22181. Motorrijder zwaar gewond Ongeval in de Marnixstraat Vrijdagavond is op de hoek Marnixstraat- Duinoordstraat een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een motorrijder zwaar en een duopassagier ernstig gewond werden. In de Marnixstraat reed in Noordelijke richting een vrachtauto, bestuurd door de zes-en-veei-tigjarige groentenhandelaar F. H. B. Deze wilde de Duinoordstraat in rij den en stak de weg over. Uit de Marnix straat naderde van de andere kant een motor, bestuurd door de zes-én-twintig- jarige electrïcien M. D. Achter op de motor zat de vier-en-twintigjarige J. S. Een bot sing ontstond, waardoor de motorrijder en de passagier vielen en ernstig gewond ble ven liggen. D, had een zware hersen schudding, een schedelbasisfractuur ,en een dubbele fractuur aan zijn rechterpols opge lopen en de ander een hersenschudding; bovendien was zijn pols gebroken. Beiden zijn naar het Sint Elisabeths Gasthuis over gebracht. Vanmorgen vernamen wij dat de toestand van M. D., de omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend te noemen was. De motor was zwaar beschadigd en de vrachtauto was aan de voorzijde vernield. De politie heeft de voertuigen in beslag genomen. De politie verzoekt hun, die getuigen van het ongeval zijn geweest, zich te mel den aan het bureau van politie aan de Smedestraat. Tram ramt reinigingswagen De passagiers van de Amsterdamse tram, die vanmorgen omstreeks 11 uur over het Houtplein reed, hebben enkele angstige ogenblikken doorgemaakt. De bestuurder van een rolveegauto van de gemeente-reiniging die van de Baan af kwam en om de rotonde op het Plein wilde rijden, merkte de tram namelijk te laat op met als gevolg dat de tram in volle vaart tegen de achterkant van de rolveegauto botste. De wagen raakte bekneld tussen de tram en een verkeerszuil op het Plein. De verlceerszuil sneuvelde. De achterkant van de gemeente-auto werd ernstig beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Mr. A. Stempels sprak voor de Haarlemse humanisteri Mr. A. Stempels, redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant heeft Vrij dagavond tijdens een bijeenkomst van de gemeenschap Haarlem van het Humanis tisch Verbond gesproken over: De huma nist als staatsburger. Mr. Stempels begon met te zeggen dat de mens als staatsbur ger zowel rechten als plichten heeft. De politieke houding van een staatsburger is van een geheel ander gehalte dan zijn levensopvatting, maar een verbond tussen beide begrippen valt ongetwijfeld te onder scheiden. In de middeleeuwen was het geestelijk en intellectueel leven zeer een zijdig: zij vonden hun bron in het klooster leven. Het klassieke humanisme was een culturele stroming die het denken los maakte van de kerk. Dit klassieke huma nisme vertegenwoordigde echter iets an ders dan het huidige humanisme, dat we daarom beter modern humanisme zouden kunnen noemen. Bij zijn kéüs als staatsburger zal de mens andere normen moetién aannemen dan bij de keuze van zijn levensopvatting. He* humanisme alleen kan geen grondslag zijn voor een bepaalde politiek. Een humanist dreigt wel eens de fout te maken een po litieke organisatie te bouwen op een levens opvatting. Dat zou in strijd zijn met de zogenaamde verdraagzaamheid en de ver draagzaamheid is juist een van de speci fieke trekken van het humanisme. De humanist is naar zijn wezen een democraat en zal zich als staatsburger, dus als democraat, moeten gedragen en actief moeten deelnemen aan het politieke leven. Er is een sociale en politieke noodzaak voor organisatie; zonder deel te nemen aan het politieke leven heeft een humanist weinig waarde. Mr. Stempels besloot met te zeggen: Buiten-kerkelijken die geen howvast hebben kunnen een gevaar zijn. Het huma nistisch verbond zal een geestelijk tehuis moeten vormen om deze buitenkerkelijken op te vangen daar zij anders ten prooi zijn aan geestelijk nihilisme. „Dc mau die de moed had" (Spaarn e) Een bij de bezoekers van dit theater zeer goed bekende filmster speelt de hoofdrol in „De man die de moed had". Het is Gene Autrey, de zingende cowboy, die natuurlijk ook nu weer de held is in een bijzonder spannend verhaal uit het Verre Wésten. Van geheel andere aard is de tweede hoofdfilm „Jenny de wees", een vaak ont roerende geschiedenis van een kind en een hond, die in de woestijn door een dokter worden gevonden. Dezé gebeurtenis heeft voor de dokter vérstrekkende gevolgen: dank zij de hond vindt hij een serum tegen een gevreesde ziekte en kan hij het drei gend gevaar van een epidemie afwenden. De beroemde filmhond Lassy „speelt" in dit verhaal zijn rol weer voortreffelijk. S. K. „Weg des verderfs" (Luxor). Een gewezen militair is na zijn terugkeer uit het leger zijn geheugen kwijt met het gevolg dat hij in grote moeilijkheden ge raakt. Zijn dokter is van mening, dat de geheugenstoornis een eind zal nemen als de man mensen tracht te vinden, met wie hij vroeger omgang heeft gehad. De ex- militair trekt daartoe naar zijn oude woon stad terug en wordt dan betrokken bij een razzia van de politie tegen een misdaöigers- bende. Nieuwe moeilijkheden ontstaan dan voor hem wanneer de leden dezer bende de politie doen geloven dat de gewezen mili tair zich schuldig gemaakt heeft aan een moord op een inspecteur van politie, die er bijna in geslaagd was een der hoofdperso nen aan te houden. Met belangstelling vol gen de toeschouwers de naspeuringen der politie en tenslotte het arresteren dei- daders dat met een schietpartij in groot formaat besloten wordt. John Payne, Sonny Tufts, en Ellen Drew zorgen dat er van het begin tot het einde grote spanning heerst. A. O. „Gekooide meisjes" (Frans Hals). Julien Duvivier's „Royaume des Cieux" be handelt een onderwerp, waarover reeds ontelbare films zijn gemaakt: de toestan den in een verbeteringsgesticht voor meis jes. En ook in deze filmroman is er weel een hardvochtige directrice, die de meisjes op een geniepige manier treitert', zodat'zij tenslotte in opstand komen. Er is ook hier één meisje, dat feitelijk in het gesticht niet thuis hoort en door haar onschuld de andere meisjes tot inkeer brengt. Er is ook de jongeman die liefde heeft opgevat voor deze kleine madonna en haar helpt ont vluchten en tenslotte is er natuurlijk ook de sympathieke assistente, die zich tégen de directrice en haar wreedaardige methoden keert. Het is een ongewoon boeiende film met tal van scènes, die u van ontroering de keel doen dichtsnoeren. Daar is bijvoor beeld het aangrijpende ogenblik clat een van deze meisjes gaat bidden voor haar vriendinnetje, dat de volgende morgen wil ontvluchten. Daar is ook de beklemmende scène van de op bevel der directrice in strak rhythme marcherende meisjes langs het lijk van een harer die de hand aan zichzelf sloeg. Een film die een diepe indruk achterlaat. S. K. In CinemaPalaee wordt deze week de Deense film „Kinderen van de straat" vertoond, die èn om de paedagogische strekking èn om de knappe uitwerking de warme aanbeveling die wij in ons nummer van Donderdag gaven, verdient. „Christoffel Columbus" (City).Het is eigenlijk te verwonderen dat een histo risch gegeven als dat van Columbus' heroï sche strijd tot verwijding 'van 's werelds grenzen meer een strijd tegen de kort zichtigheid en baatzucht dan tegen de elementen tot nu toe zo zelden is aan gegrepen in de filmstudio's, want de ge- geschiedenis van zijn tocht naar het Wes ten en wat er aan voorafging, leveren dramatische bouwstof te over. Dat blijkt trouwens wel uit de film die deze week in City gaat. Een vergelijking met wat er over Columbus bekend is als hislorisch-vast- staand, leert, dat de makers van deze rol prent er naar gestreefd hebben de figuur van deze man, die zijn tijd vooruit was en tenslotte het slachtoffer werd van de pra lende leeghoofden aan het Spaanse hof, uit te beelden zonder zijn fouten te verdoeze len, en ook zonder hem overdadig te deco reren met de glorie van een prestatie die later pas haar ontzaglijke betekenis bewees. Deze opvatting eiste beheersing. Hoe gemakkelijk zou men met een romantische en met talloze franjes versierde dramatiek de feiten hebben kunnen opsmukken? On danks de kleurige kijkspelen van het Spaanse hof is deze film sober gebleven en al zijn er de onvermijdelijke fantasieën geweven rond het persoonlijke leven van de ontdekkingsreiziger, toch 'houdt men de indruk dat het hier in de eerste plaats ging om de eerlijke schildering van een on danks alles groot man. Dat men liet be roemde ei een rol in de film gegeven heeft. kan daardoor ook verklaard worden. Want het tafelkunstje met dit ei was de beste symboliek van Columbus verdienste: Te doen wat iedereen had gekund als iedereen zijn verstand had gebruikt J. L. „Stromboli" (R embrandt). Over de publiciteit van zijn nieuwe film „Strom- boli" heeft de Italiaanse regisseur Roberto Rossellini zeker niet te klagen gehad. Al leen al het feit dat hij met Ingrid Berg man naar Italië trok, heeft veler gemoe deren beziggehouden. Dat hij later zijn favoriete Anna Magnani aan zijn Holly- woodse collega William Dieterle overliet, was nog een tweede aanleiding om belang stelling en nieuwsgierigheid op te wekken. Temeer daar er reeds voorbereidingen waren getroffen om Anna Magnani te laten schitteren in een rolprent die op een der vulcanische eilanden in de Middellandse Zee zou worden opgenomen. Ingrid Berg man moest haar vervangen, maar Anna Magnani, gekrenkt door de houding van haar vroegere regisseur, liet het er niet bij zitten en gaf fascinerend spel te zien in „Vulcano", de tegenhanger van „Stromboli" die artistiek zeker op een hoger peil staat. „Stromboli" en „Vulcano" lijken in menig opzicht op elkaar. Het gegeven niet alleen, maar ook de manier waarop voor soms dramatische scènes een evenwicht is ge zocht, is een punt van overeenkomst. Beide cineasten hebben namelijk hun toevlucht genomen tot waaldijk magnifieke taferelen uit de tonijnvangst en beiden zijn er in geslaagd hun verhaal te laten spelen tegen een achtergrond van prachtige natuurop namen. Ingrid Bergman is de enige ster in „Stromboli". Helaas gaat de adoratie van Rossellini zo ver dat hij zijn camera maar niet van de blonde Zweedse kan afhouden. En zelfs Ingrid Bergman blijkt niet in staat om de vereiste spanning in de lange scènes die zij in haar eentje te spelen krijgt, vast te houden. Het verhaal is sober en wreed hier en daar: Een meisje ziet "alleen kans om uit een kamp voor displaced persons te komen door in het huwelijk te treden met een arme vissersjongen, die haar mee neemt naar zijn geboorteland. Daar krijgt ze te kampen met de onwelwillendheid van de bewoners en als ze er het leven niet langer aan kan,vlucht ze. De uitbarstende vulkaan roept haar een halt toe. Tevergeefs hebben we gezocht naar het ontroerende en het menselijke dat Rossel lini in zijn vroegere creaties heeft weten te leggen, zoals in „Païsa" en „Rome open stad" bijvoorbeeld. Zowel van Ingrid Berg man als van Roberto Rossellini hebben we betere films gezien. L. v. B. Nieuwe lichtbrug voor de Stadsschouwburg Door de grote veranderingen en verbe teringen, die zich de laatste jaren op het gebied van de verlichtingstechniek hebben voltrokken, doet zich de behoefte aan een moderne installatie voor het toneel van de Haarlemse Stadsschouwburg steeds sterker gevoelen. Tot de naar de tegenwoordige opvattingen noodzakelijke outillage van een schouwburgtoneel behoort een zg. licht brug, waarin schijnwerpers worden ge plaatst. In de Stadsschouwburg is de situatie thans zo, dat de als lichtbrug fungerende installatie op de toneelvloer moet worden neergelaten om de schijnwerpers te kunnen stellen. Nadat de installatie weer is opge hesen kan pas blijken, of de schijnwerpers al dan niet goed zijn ingesteld. Dit is zeer tijdrovend, terwijl de juiste belichting op deze wijze vrijwel nimmer wordt ver kregen. Een ernstig bezwaar is ook nog, dat de constructie niet toelaat, dat schijnwerpers worden bijgeplaatst. Daar de meeste to neelgezelschappen zelf over de verlichtings- apparatuur beschikken en deze ook willen gebruiken, ontstaan er moeilijkheden. Ook is om redenen van veiligheid drin gend noodzakelijk de bestaande installatie door een moderne lichtbrug te vervangen. De kosten van een dergelijke lichtbrug bedragen 5500. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. SCHEEPVAART Arnedijk, pass. 2 Keywest. Atlantis. 2 bij Malta. Axeldijk, 3 te R'dam v. New York. Alphacca, 2 te Norfolk. Alwaki, 1 v. Port of Spain. Amstelveen. 31 te Houston v. Baltimore. Atlas, 2 v. Algiers n. Oran. Abbedïjk.. pass. 3 Anti Costi. Amsteldijk. pass. 3 Azoren. Arkeldijk. 1 v. New Orleans u. Le Havre. Alchiba. 3 te R'dam v. Lulea. Alcyone, 2 250 m. ZW. Flores. Alderamin, 3 verw. Pointe Noire. Aludra, 2 120 m. ZW. Kp. Frio. Amsteldijk, 2 100 m. NO. Azoren. Arendsdijk. 3 te Paranagua verw. Adinda t)27 v. Soerabaja n. Pladju. Atmilla (t), 30 te Hongkong v. Haiphong. Amstelkerk, 3 te Hamburg. Aagtedijk. 3 v. New York n. Antwerpen. Albireo, pass. 3 Finisterre. Algorab, 3 v. Londen n. Gibraltar. Alhena. pass. 3 eil. Palma. Amsleldiep, 3 te Aden. Andijk. 3 te Antwerpen v. Londen. Arkeldijk, pass 3 Keywest. Asturias, pass. 3 Bizerta. Aldabi, 1 te Buenos Aires v. R'dam. Almdijk, 3 te Houston. Bonaire, 2 te R'dam v. Demerara. Baarn, 2 v. Arica n. Callao. Boskoop. 2 v. Puerto Limon. Beverwijk. 2 nog te Alexandië. Breda, 2 160 m. O. Madeira. Boissevaïn, 3 v. Durban n. Eastlondeu. Borneo, 3 360 m. Z.O. Socotra. Britsum. 4 v. Sanova te Casablanca. Bantam. 4 v. Port Said. Blitar. 3 te R'dam v. Soerabaja. Boschfontein. 1 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Blommersdijk. 3 te New York v. R'dam Caltex Utrecht it). 2 dwars Muscat Cyrenia. 31 te Fremantle v. Colombo. Caltex Nederland (t). pass. 3 Aden. Caltex Pernis (t). pass. 4 Port Soedan. Caltex The Hague (t), 3 v. Rastanura n. R'dam. Celebes, 3 v. Belawan n Singapore. Cistula. 3 te Curasao v. Havana. Congostroom. 3 v. Takoradi n. Lagos. Caltex Delft <t). pass. 4 Kp. Carbon. Dalerdijk. 2 v. Los Angeles. Duivendijk. 2 v. San Francisco. Delft. 2 430 m. ZW. Fayal. Dïemerdijlc, pass. 3 Monapassag. Ena, 2 v. Aruba n. Gent. Esso Den Haag, pass. 2 Mona Passage. Edam, 2 660 in. O. Kp. Race. Elima. 2 v. Hamburg n. A'dam. Enggano. 3 m Suezkanaal. Friesland. 2 v. Soerabaja n. Bangkok. Friesland. 2 v R'dam te Blyth. Gaasterkerk. 3 v. A'dam n. Teneriffe. Gooiland, pass. 3 Recife. Gadila (t), 3 v. Curasao n. Landsend. Hecuba, pass. 2 Beaciiyliead. Heemskerk, 3 verw. Mozambique. Hera, 3 te Maracaibo. Hercules, 2 v. Cavalla n. Mutzuna. Hestia, pass. 3 Noord v. Azoren. Hersilia, 3 v. Paramaribo n. Demerara. Japara (krl), 2 v. Colombo n. Djibouti. Jupiter. 2 v. Savona n. Palermo. Jobshaven. 2 te Owendo. Joh. v. Oldenbarnevell. pass. 3 Sabang. Kelbergen, pass. 2 Gibraltar. Kota In ten, pass. 2 Guardafui. Keilehaven, 2 rede Batanga. Klipfontein. 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Kota Agoeng, 2 v. Probolinggo n. Djakarta Loenerkerk, 3 te Bahrein v. Bandarabbas. Larenberg. 3 te A'dam v. Huelva. Lemsterkerk. 1 v. Basrah n. R'dam. Lissekerk, 2 te Genua. Leersum, 2 500 m. O. Bermuda. Leuvekerk. 2 nog te Bahrein. Leopoldskerk. pass. 3 Ouessant. Laertes. 2 te Soerabaja. Leerdam. 4 v. R'dam n. New York. Loosdrecht, 3 v. Port Said. Malea. 2 Zuid v. Socotra, Marken. 2 v. Karachi n. Port Said. Metula (t). 2 v. R'dam te Napels. Musi, pass. 2 Pantellaria. Midas, 2 v. Gibraltar. Maas. 2 100 m. N. Bonaire. Mataram, 3 v. Makassar te Soerabaja. Merwede, 3 verw. Jacksonville v. New Orleans Mitra (t), 2 900 m. O.NO. Sombrero. Maetsuycker, 3 v. Fremantle n. Singapore. Meliskerk, 3 te R'dam v. Japan. Mentor. 3 v. Palermo n. Cadiz. Mirza (t) 3 te Tarakan v. Sydney. Molenkerk, 3 te Lagos v. A'dam. Murena (t). 4 v.m. te Port Said. Mijdrecht (t.) 3 150 m. W. Lissabon. Melampus. 2 te Penang. Maaskerk. pass. 4 Kanarische eil. Myonia. pass. 3 Perim. Nigerstroom, 2 v. Dakar n. Plymouth. Nieuw Amsterdam, pass. 2 Bishoprock. Otranto, 3 te R'dam v. Djakarta. Oranje Fontein, 3 te Southampton. Orion. 1 v. Istanboel n. Bourgas. Oranje. 3 v. Djakarta n. A'dam. 4 te Singapore, Oranjestad, pass 3 Wight v. Plymouth. Prins Willem III. 2 v. Chicago n. Montreal. Poelau Laut, 2 bij Kp. de Gata. Polydorus, 2 v. Penang n. Belawan. Prins Joh. Friso, 2 v. Bremen te Hamburg. Pygmalion, 2 te Caphaitien. Prins Alexander. 2 v. Quebec n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, pass. 3 Belle Isle. Prins Willem II, pass. 4 Finisterre. Reyniersz, 2 v. Menado n. Ternate. Rijnland. 2 190 m. Z. Recife. Rufina. 31 v. St. Kitts. n. Guadaloupe. Roebiah, 3 v. Djakarta n. Cheribon. Rotula (t), 3 v. Stanlow n. Tripoli. Riouw, 1 te Galveston v. Curasao. Rempang, 3 Dondrahead. Rijnkerk, 1 te Yokohama v. Kobe. Sibajak, 3 te Port Said. Slamat. 3 te Koweit. Stad Maastricht, pass. 2 Kp. Villano. Stentor. 3 te Iskenderun. Saroena (t), 2 te Miri v. Pladju. Scherpendrecht (t), 2 350 m. Z.ZW. Kp. Race. Soestdijk, 2 te Alexandria. Stad Leiden, 2 110 in. ZO. Kp. Sable u. Curasao. Streefkerk, 2 nog te Damman. Stad Alkmaar, verw. 5 v. Emden n. Lulea. Samarinda. 3 v. Singapore n. Djakarta. Stad Schiedam, pass. 3 Wight. Stad Vlaardingen, 2 v. Narvik n. R'dam. Sumatra, 4 v.m. te Marseille. Sibajak, 4 te Port Said. Schiedijk, 4 te New York v. R'dam. Singkep, 3 750 m. W. Cocos eil. Titus, 2 v. Latakia n. Kimassi. Tjisdane, 1 te Kobe v. Buenos Aires. Tankhaven II (t). 2 v. Palembang n. Belawan. Tero, 2 190 m. NO. Madeira. Tiberius. 2 120 m. NW. Aruba. Tibia, 2 200 m. N.t.O. Finisterre. Talisse, 3 v. Semarang. 4 te Soerabaja. Tawali. 4 v.m. te Aden. Tjibadak, 1 v. Penang n. Mauritius. Themisto, 4 v. Bremen n. Tampa. Van 't Hoff. pass. 3 Guardafui. Volendam. 2 v. Aden n. Colombo. Van Riebeeok, 3 verw. Singapore. Van Riemsdijk, 3 te Djakarta v Semarang. Veendam. 2 760 m. O. Kp. Race. Waterman. 2 v. Belawan n. Colombo. Willemstad. 2 v. Aruba n. Puerto Limon. Woensdrecht. 2 v. Cartagena n. Aruba. Waingapoe, 2 te Tuleliu. Wïeldrecht (tl, pass. 3 Muscat. West-land, 4 te Ilheos. IJsel, 31 v. Cape Haitieii n. Mobile. Zonnewijk. 2 rede Laguaira. Zuiderkruis, pass. 4 Suez. Schepen niet repatriërenden uit Indonesië Amarapoora. ca. 13 te R'dam. Asturias, ca. 3 te A'dam. Atlantis, ca. 9 te A'dam. Cameron ia, ca. 24 v. Djakarta, 20 Dec. te R'dam. Calstelbianco, 4 verw. A'dam. Cyrenia, ca. 21 v. Soerabaia. 15 Dec. te Marseille. Dorsetshire, ca 13 v. Djakarta. 15 Dec. te R'dam. Empire Brent, ca. 25 te R'dam. Johan v. Oldenbarnevell, ca. 30 Oct. v. Djakarta. 26 le A'dam. Kota Inten. ca. 20 te R'dam. Nellv, ca. 13 te R'dam. Sibajak, ca. 13 Dec. v. Djakarta. 3 Jan. te R'dam. Tabinta. ca. 10 v. Djakarta, 8 Dec. te A'dm, Volendam. ca. 11 Dec. v. Djakarta, 10 Jan. te Rotterdam. Waterman, ca. 25 te R'dam. Zuiderkruis, 23 te Poesan. HERENCOSTUUMS. Je hebt succes, Frits, met je nieuw costuum van VAN VEEN, Zylweg 26—28 te Haarlem Er wordt op je gelet. Geen wonder, pracht stof, le klas coupe, vlot model.Inder daad af! De betaling is er uiterst soepel en.... zonder vooruitbetaling. Aangeb. nieuwe d. bl. WINTERJAS m. 54, maatwerk. Ook gesch. voor rouwkl, en bureaustoel. Voor 12 uur. Jasmijnstr. 6. 1 Wij noteerden reeds tien- i tallen VOORSTELLINGEN i voor St. Nicolaas. Zorgt dat u niet te laat komt! i Filmbedrijf I CEB UFA SMEDESTRAAT 4 Tel. 11796—17326 OCCASION nog niet geheel ingereden, laatste type Al deze wagens zijn in staat van nieuw, en worden onder volle garantie verkocht. In- en verkoop van nieuwe en gebruikte automobielen. Ook genegen te ruilen. M. F. v. d. VAART Parklaan 19 Tel. 18035, Haarlem. in ieder gezin zijn de mo derne Naaimachines van BROSENS GEN. CRONJcSTRAAT 148 Tel, 18558 SCHAGCHELSTRAAT 40 Tel. 12921. TE KOOP voor particulier merk Ruucnstein. Te bezich tigen Zaterdagavond tussen 79 uur. Zaanenstr 63, H.-N. door HONDENWEER niet.,LEKKER"meer? Nu Griep- en Ver koudheids tabletten f 0.50 per buisje. DROGISTERIJ HENRI BENDE Zijlstraat 75 Telef. 10542 helpt bij de opvoeding Kinderopvoeding is uitermate zware taak. Vooral als het U ernst is om uw kinderen zo goed moge lijk groot te brengen. Laat ons speelgoed U helpen. De kleintjes zijn er dol op. Een spelend kind stelt geen pro blemen. Speelgoed voor elk karakter, voor elke leeftijd. Vraagt ons advies bij Uw St. Nicolaasinkopen Hcemstede-Aerdenhout. Tel. 26512. Te koop: een HERENHUIS op mooie stand Bos en Vaart, waarv. het bovenhuis, 4 k. keuk.. badk. vrij rijn. Tel. no. 26526. SOLEX CLUB HAARLEM Op Maandagavond 8 uur ver gadering in „Corona", Baan 7. Tel. 21377. Solex-bezitters, toont uw be langstelling, en neemt ken nis van- wat de Solexclub „Haarlem" u biedt. HET VOORL. BESTUUR RIDDERSTR. 3. Tel. 13237 koopt nette kleding, schoe nen en hele of gedeeltelijke inboedels tegen goede prijzen FORD BESTELAUTO te koop, 3/4 ton. Jansstraat 87 zwart. 1898-1950 STOTTEREN! LIPLEZEN voor DOVEN Schriftelijk. GRATIS p. post voor iedereen v. 880 j aai en ouder, AMAND, Pr. Bolwerk 72 Hrl. Persoonlijke afspraak alléén per Telef. 13677. Vraag nu aan. Dagelijks van 24 uur. Te huur of te koop gevr. Gez, 3 pers. m. 1. zoeken in rusti ge omgeving om als woning te verbouwen of stukje grond of iéts derg. om op te bouwen. Hrl. of randgem. Geen H.-N. Desge wenst ruilen voor boven- etage H. C. Brieven no. 6542. MENTON Zuid-Frankrijk. Gem. kamers voor 2 pers. te huur, groot balcon, uitzicht op zee, tuin, badk. Informa ties Scheltema. Voldersgr. 12 Donderdagsmiddags. Middenstandswoninsen In Zandvoort reeds vanaf f 15.500 inclusief grond. Gelegen in villapark. Vestigingsvergunning ver zekerd. Te verkrijgen met f 6000 eigen kapitaal. Te be vragen: Haltestraat 52 en van Speykstraat 2 te Zandvoort. TE KOOP nieuw te bouwen Vrij te aanvaarden. Te bevragen bij de Firma P. KOETJES EN ZONEN. Kennemerstraatweg 17] Heiloo, Tel. 2461 K2200

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10