Haarlems Dagblad Bedroefd antwoord Zware verliezen der UNO-troepen bij Noord-Koreaans offensief Toenadering tussen West-Duitsland en Italië heeft velerlei aspecten UNO-assemblée aanvaardt het Amerikaanse „collectieve vredesplan" De Sovjet-Unie stelt bespreking over Duitslands eenheid voor 55e Jaargang No. 19697 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. TelefoonDirectie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 4 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©pretfete tjaariemsctie Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE TROONREDE, die door de Koningin bij de opening van een nieuw zittings jaar der Staten Generaal in de Ridderzaal wordt voorgelezen, wordt door de regering samengesteld. In het verleden placht het #11 kort en dor geformuleerd document te zijn, dat evenwel grote aandacht genoot, omdat het de plannen der regering voor het komende jaar ten beste gaf. Die geeft het staatsstuk niet meer. Het is veel langer hac vroeger, maar daarmee niet boeien- her geworden. Integendeel. De regering heeft de uiteenzetting van haar voornemens overgeheveld naar de Memories van Toe lichting op de hoofdstukken der staatsbe groting en de Troonrede is als een matte, bloedeloze formaliteit uit beproeving, deze aderlating, te voorschijn gekomen. Nu voelt men in deze tijd, waarin zo grote moeilijk heden zich voordoen en zorg voor de toe komst zulke grote problemen aan de orde stelt, dat juist dit traditionele staatsstuk de 'gelegenheid biedt om krachtige en inspi rerende taal tot het volk te spreken. Het huidige kabinet schiet op dit punt in het algemeen tekort. De jongste Troonrede, teleurstellend in haar inhoud en niet min der in haar foon, heeft dan ook geen goede pers gehad. En evenmin een goede Kamer. Êr zijn in het Voorlopig Verslag over de staatsbegroting verscheidene bedenkingen legen geuit. Daar heeft de regering nu op geant woord. Zij toont zich harerzijds teleur gesteld, verwonderd en tenslotte bedroefd. Zij is er niet van overtuigd dat een andere methode, dan gevolgd is, verkieselijker zou zijn geweest, maar heeft goede nota ge nomen „van de wens der Kamer, dat de Troonrede een boeiend staatsstuk zij". Het klinkt alsof in de kabinetszitting gezegd is: Heb je nou ooit! Nou willen ze ook nog dat een staatsstuk boeiend is! Enfin, men moet met de eigenaardigheden van volks vertegenwoordigingen rekening houden. De regering „zal uiteraard in de toekomst de geopperde bedenkingen gaarne over wegen". Dit om het maar ronduit te leggen is alweer geen boeiende vorm van mededeling. Wij voelen ons nog niet zeker van het aangrijpende stuk proza, dat op Prinsjesdag 1951 een golf van bezieling door de Lage Landen zal moeten doen gaan. Als men tegen die tijd eens iets on gehoords, iets volkomen nieuws waagde en een man die schrijven kan, een man met een goede pen, te hulp riep om het staats tuk tot de rang van litteraire gebeurtenis Ie verheffen? Natuurlijk zouden de ge gevens, hem verstrekt, dan ook belangrijk moeten zijn. Het is maar een idéé van iemand, die ten volle erkent dat hij geen departements-ambtenaar is en dat een term als „herziening in de rangorde der dringendheid van uitgaven", waarmee mi nister Lieftinclc in September de Troon rede bedeelde, hem nog steeds pijnlijk aan doet. Dé regering begrijpt niet waarom het van vermoeidheid zou getuigen, dat zij ge meend heeft in de Troonrede slechts enkele hoofdpunten te moeten aanroeren en uit voerige mededelingen omtrent haar voor nemens in de Memories van Toelichting Ie moeten doen. De regering heeft gelijk, als zij aldus erkent het nog steeds niet te begrijpen. De Troonrede is een staatsstuk, dal een traditie* heeft en dat door talloze mensen gelezen wordt. Het geeft, of de "re gering dat wil of niet, een indruk van de stemming, de ondernemingsgeest, de ener gie die zich in haar kring doen gelden. Men beschouwt dit document als een repre sentatief stuk. Zo ziet men de Memories in Toelichting niet. Als de Troonrede mat. en weinig-zeggend is wekt dit dientengevolge de gedachte, dat vermoeidheid zich bij de regering doet gel den. Dat is helemaal niet zo vreemd en onbegrijpelijk. Ook laat ons maar 'zeg gen: juist regeringen moeten mensen kennis bezitten. Een heel belangrijk iets: deze kennis. Enfin, het kabinet „is niet van- plan zich vermoeidheid te laten aanpraten", zoals het zegt. Maar het heeft ons zélf ver moeidheid aangepraat Gelukkig dat het nu mededeelt, zich nog veerkrachtig genoeg te voelen om het hoofd '.s bieden aan de te leurstellingen, waarvoor het ongetwijfeld niet gespaard is gebleven. Neen, natuurlijk niet. Zo is het leven. Rijk aan teleurstel lingen ook voor mensen, die geen minister zijn. Een van de droeve ervaringen der regering is. dat veelal over haar beleid wordt geoordeeld met miskenning van de gevolgen van vijfjarige oorlog en bezet ting, revolutionnaire ontwikkeling in Zuid-.Öost-Azië en ongunstige internatio nale verhoudingen. Nu nu. Is dat heus zo? Is dat nou niet wat erg somber bekeken? Wij hebben die óingen heus wel gemerkt. Wij zijn niet ge neigd ze te ontkennen. En wij vinden dit een bedroefd antwoord van de regering. Bevestigt het niet, waarom die Troonrede zo vermoeid klonk? Hup Holland! zou men haar willen toeroepen. R. P. Verkiezingen in de Verenigde Staten WASHINGTON, (Reuter). Op 7 No vember zullen de Amerikanen naar de stembus gaan om alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden en 36 van d'e 96 Senatoren te kiezen. Eveneens zijn de gou verneur szet els van 32 staten in het geding. De democraten hebben thans 54 Senaats zetels tegen de republikeinen 42. In het Huis van Afgevaardigden hebben de democraten 261 zetels en de republikeinen 169. De Amerikaanse arbeiderspartij en de Überaal-democratische partij hebben elk een zetel, terwijl drie vacant zijn. De voorzitter van het republikeinse na tionale comité, Guy Gabrielsen, is In zijn uitspraken over de verwachte resultaten fiiet verder gegaan dan de voorspelling, dat zijn partij ten minste vijf zetels in de Senaat zal winnen en ten hoogste dertig zetels in het Huis. Zelfs als deze voorspel ling uitkomt, blijven de republikeinen in beide huizen van het congres in de minder heid. In het democratische kamp verwacht uien er nog enkele zetels van c.e republi keinen bij te winnen. Truman zelf voor spelde „een verschuiving" ten gunste van de democraten. Gewoonlijk verliest de partij, die aan de nacht is, in een verkiezing, waarbij de Pi'esidentszetel niet betrokken is, zetels aan de oppositie. Slechts eenmaal in de laatste achttien jaar hebben de democraten in een dergelijke verkiezing hun meerderheid kunnen vergroten. Dat was in 1934, toen Roosevelts „New Deal" politiek op haar hoogtepunt was. MacArthur heeft inval van Chinese troepen nog niet bevestigd TOKIO, (Reuter en United Press) De berichten van het Noord-Koreaanse front doen blijken dat de Noord-Koreanen, klaar blijkelük gesteund door Chinese formaties, een overrompelend offensief hebben ingezet in de buurt van Oensan en Taets.ion, waardoor de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen zware verliezen hebben geleden. De voorhoeden der Zuid-Koreanen, die in de nabijheid van de Mandsjoerijse grens opereerden voor het offensief, zijn in allerijl teruggetrokken, nadat zij in zware aan vallen der Noordelijken deerlijk gehavend waren. Hun terugtocht is ii> een wilde vlucht ontaard, waarbij zij hun uitrustingen in vijandelijke handen achterlieten. Som mige Amerikaanse en Zuid-Koreaanse eenheden zijn omsingeld en er is weinig hoop dat zij nog naar hun onderdelen kunnen uitbreken. De troepen der UNO, die zich na 48 uur van hevige communistische aanvallen heb ben gehergroepeerd, bereiden zich voor op de verdediging van een bruggenhoofd nabij Andjoe aan de Westkust. Een Amerikaans luchtverkenningsrapport schat, dat drie communistische divisies zich tegenover de eerste cavaleriedivisie en de eerste Zuid-Koreaanse divisie ten Zui den van Oensan bevinden. Amerikaanse, Britse en Zuid-Koreaanse troepen hebben zich langs de rivier de Tsjongtsjon ingegraven. Zij staan bloot aan aanvallen van zwaar uitgeruste Noordelijke strijdkrachten, waaronder vele Chinese troepen, zo meldt een correspondent van Reuter bij het Amerikaanse eerste corps. Bij het vijandelijke offensief werd een cavaleriebataljon twee dagen geleden vol komen omsingeld. De aanvallers liepen de Amerikaanse stellingen onder de voet. Slechts de helft van de troepen van het regiment, dat de eerste schok moest opvan gen, is er tot dusver in geslaagd naar de eigen linies terug te keren. Vrachtwagens, zware uitrusting en artillerie moesten wor den achtergelaten. Tanks werden door „zelfmoordploegen" der Noordelijken bui ten, gevecht gesteld. Rapport van McArthur verwacht over de Chinese interventie In het jongste verslag van generaal Mac Arthur aan de Veiligheidsraad wordt ver klaard, dat „de Noord-Koreaanse commu nistische leiders hebben medegedeeld, dat zij vastberaden alle. mogelijke middelen zullen aanwenden om de strijd voort te zetten, zelfs onder hopeloze omstandig heden." Men verwacht, dat de Verenigde Staten een buitengewone bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zullen verzoeken, indien gene raal MacArthur bevestigt, dat Ch'inése strijdkrachten aan de strijd in Korea deel- nemen.In Amerikaanse kringen te Flushing Meadows verklaart mén, dat nog geen ver slag over deze kwestie is ontvangen, maar dat er een wordt verwacht. In het secretariaat der UNO wordt ge zegd. dat, zo de Veiligheidsraad bijeen wordt geroepen, deze vergadering mogelijk Zondag zou plaats hebben. Generaal MacArthur gelooft niet, dat een „buitenlandse regering" zich met alle macht officieel in de Koreaanse oorlog zal mengen, aldus heeft hij in een interview met de Tokiose correspondent van de Daily Mail verklaard. MacArthur was niet be zorgd over de toestand in Korea, aldus deze correspondent. „Verslagen legers hou den vaak op het laatst nog eens wanhopig stand", had MacArthur verklaard- MacArthur twijfelde er aan, dat de Noord-Koreanen meer versterkingen krij gen dan '111 de eerste periode van de actie. Zij hebben nu alleen meer succes, omdat zij op een kleiner terrein zijn samengetrok ken. Indien de nieuwe strijdkrachten Chine zen zijn, die in opdracht van hun regering handelen, zou de toestand „een geheel an der aspect" krijgen, aldus MacArthur. Invitatie. In Oost-Duitsland laten Ie autori teiten thans lijsten circuleren, waarop men wordt uitgenodigd te tekenen om zich te verplichten niet te luisteren naar West-Duitse of andere West-Euro- pese radiozenders. DE rCGTAID IN 'OORD*IXSft Indisch vliegtuig vermist in de Franse Alpen Een viermotorige Constellation van India is; naar gevreesd wordt, in de Franse Alpen neergestort. Vermoedelijk bevonden zich veertig Indische zeelieden en een beman ning van zeven aan boord. Het toestel was op weg van Bombay naar Londen. Het laatste contact met het vliegtuig kwam tot stand tussen Cairo en Genève, toen het zich boven Grenoble bevond. Het weer was slecht, bij laag wolkendek en sterke wind. Er zijn uitgebreide nasporingen op touw gezet in het Alpengebied waar het vlieg tuig zou kunnen zijn neergestort. Het sneeuwt aanhoudend en het is mogelijk, dat men het toestel niet voor het volgende voorjaar vindt, indien er geen overlevenden zijn, die de vleugels en romp van de sneeuw ontdoen. Dr. Adenauer naar Rome (Van onze correspondent in Duitsland) Bondskanselier dr. Adenauer zal binnen kort zijn eerste officiële bezoek aan een buitenlandse hoofdstad, namelijk Rome, brengen. Op zichzelf is dit een merkwaar dig feit, omdat dit bezoek het eerste tast bare bewijs is, dat Duitsland weer uit zijn na-oorlogse isolement treedt. Maar nog merkwaardiger mag het heten, dat de be treffende hoofdstad Rome is en niet bij-, voorbeeld Parijs of Washington, wat in verband met het Schuman-plan en Duitse herbewapening wel een beetje voor de hand zou hebben gelegen, te meer daar zo wel Schuman als Acheson ï-eeds een bezoek aan Bonn hebben gebracht. Vanwaar plot seling die vriendschappelijke betrekkin gen? Het initiatief is van Italië uitgegaan. Dat kon ook bijna niet anders, want in feite is de Duitse bondsrepubliek diplomatiek nog onmondig. Juist daarom echter is men in de omgeving van Adenauer zo ingenomen met de uitnodiging. Weliswaar zal het nu niet lang meer duren, dat West-Duitsland weer ambassaduers en gezanten de wereld instuurt, maar de waarde van de Italiaan se uitnodiging is vooral: dat Rome het niet meer de nïoeité waard heeft gevonden daar op te wachten. De uitnodiging van de Italiaanse rege ring is niet alleen maar een op prijs gestel de geste. Zij heeft ook politieke betekenis, zelfs par tij-politieke. Daarvoor staat borg de persoon van de Italiaanse minister van Onderwijs, Gonella, die -de uitnodiging overbracht. Deze secretaris-generaal van de Italiaanse christen-democraten, bij wie hij op het ogenblik een belangrijker rol schijnt ie 'spelen clan premier De Gasperi zelf, is al enige tijd groot voorstander van een nieuwe Italiaanse-Duitse toenadering. Hier bij móet men niet vergeten, dat in de C.D. U., de voornaamste Duitse regeringspartij, die door Adenauer naar zijn hand kan worden gezet, de katholieke invloed over- hëerseixd is, hoewel zij nominaal ook de West-Duitse protestanten en nog anderen, een politiek tehuis biedt. Gonella, vroeger buitenlands overzicht schrijver vaiï de Osservatore Romano, staat in het Vaticaan goed aangeschreven. Zijn pro-Duitse, of liever pro-Bonner, politiek was tot dusverre bij De Gasperi op enige reserve gestuit. De uitnodiging aan Ade nauer, die Gonella overbracht toen hij als officieel Italiaans afgevaardigde het partij' congres in Goslar bijwoonde, kan men thans als een overwinning van zijn- streven zien. Ook in andere dan katholieke kringen is men voldaan over het aanstaande bezoek van Adenauer aan Rom,e. Beide landen Het m.s. Modjokerto van de Rotterdamse Lloyd vertrekt dezer dagen naar Indonesië met aan boord: twee kustvaarders voor de K.P.M., twee dregboten voor de Konink lijke Marine en twee polikliniek-boten voor de Simavi. Deze zes schepen, die als deklast mee gaanwegen te zamen 455.000 kg. In de ruimen bevinden zich nog elf aluminium scheepjes voor de B.P.M. Ledenstaten zullen strijdkrachten gereed houden ter bestrijding van aggressie FLUSHING MEADOWS, 3 November (Reuter). De Assembiée van dc UNO heeft vandaag besloten alle leden-staten uit te nodigen een deel van hun nationale strijdkrachten in gereedheid te houden om een eventuele toekomstige aggressie te hel pen bestrijden, zoals een Amerikaanse re solutie voorstelde. Deze beslissing werd genomen met 45 tegen 5 stemmen, bij 7 onthoudingen. Het gehele Amerikaanse plan „voor collectieve veiligheid" werd aangenomen met 52 stem men voor, 5 tegen en twee onthoudingen. De Assembiée verwierp eerst een aantal Russische amendementen, waarvan het be langrijkste wilde, dat geen deel van de nationale strijdkrachten tem behoeve van de UNO zou worden gereserveerd. De Assembiée stemde in totaal 22 keer. De Russische groepering handhaafde haar oppositie tot het laatst toe. Deze groep was de enige die elk onderdeel van het plan verwierp. Hoewel zeven landen, waarender Zweden, zich onthielden wat betreft de bepaling tot reservering van een deel der nationale strijdkrachten in hoofdzaak om grondwettelijke redenen steunden op twee na alle landen het plan in zijn geheel. Alleen India en Argentinië onthielden zich hierbij van stemming. De afgevaardigde van de Libanon was afwezig. De Assembiée nam nog een resolutie aan, waarin de Veiligheidsraad wordt aan bevolen uitvoering te geven aan de bepa ling van het Handvest aangaande het ter beschikking van de Veiligheidsraad stellen van strijdkrachten en te zorgen voor het goed functioneren van de. militaire siaf- commissie. De stemming was 52 voor, geen tegen en 6 onthoudingen. Een beroep op de „grote vijf' om de hangende problemen te bespreken, werd met algemene stemmen goedgekeurd. China bleef buiten Een poging van Rusland om communis tisch China aan deze besprekingen te laten deelnemen had geen resultaat. Het betrok ken amendement werd verworpen met 40 tegen 8 stemmen, bij negen onthoudingen. India steunde het amendement- Engeland stemde tegen, ofschoon het in de politieke commissie een dergelijk voorstel had ge steund. De voorzitter van de Assembiée, Nasroi- lah Entezam van Perzië, zei over het goed gekeurde plan voor collectieve veiligheid: „Het is misschien de belangrijkste resolu tie die ooit door de Assembiée is aange nomen". Dalai Lama gevlucht uit de Tibetaanse hoofdstad Het Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, dat het 9de Tibetaanse regiment naar de Chinezen is overgelopen en dat twee Britten en twee indïërs in de slag bij Tsjangtoe zijn gevangen genomen. De Chi nese autoriteiten stellen een onderzoek in naar de reden, waarom deze buitenlanders in het Tibetaanse leger waren. Chinese troepen zijn de hoofdstad Lhasa tot op 250 kilometer genaderd. De Dalai Lama is met de regent Takta Rimp Otsje en het kabinet met onbekende stemming uit Lhasa vertrokken. Naar verluidt heeft te Lhasa een politieke ommekeer plaats, hebben met dezelfde problemen te kampen, zij voeren nagenoeg dezelfde economische politiek. Dan is er de kwestie van de herbewape ning. die er voor Duitsland en Italië ook ongeveer gelijk uitziet. Beide regeringen zijn van mening, dat hun wil om een bij drage te leveren tot de verdediging van Europa, door het Westen nog niet voldoen de wordt geapprecieerd. Generaal Guderian, het vaak geraad pleegde Duitse militaire orakel, heeft on langs tegenover een Italiaans journalist verklaard, dat er tijdens de tweede wereld oorlog onder zijn Italiaanse wapenbroeders geen „slechte soldaten" waren, alleen maar „slecht gewapende" Wanneer Adenauer en De Gasperi over enige weken hun ge dachten over de militaire materie uitwis selen; zullen zij waarschijnlijk tot de con clusie komen dat de Duitsers en Italianen geen slechte bondgenoten van het Wésten zijn, alleen maar slecht gewapende! Hel woord is aan. Paul Brulat: Oprechtheid: de ware definitie van oorspronkelijkheid. Opstandelingen in Indochina achtervolgen terugtrekkende Fransen Vietminh-rebellen vielen Vrijdagavond in Indochina de achterhoede van het Franse garnizoen aan. dat het aan de grens van China en Indochina gelegen fort Laokay heeft ontruimd. De aanval vond plaats bij het dorpje Kamdoeong, dat ongeveer der tien kilometer ten Zuid-Oosten van Laokay is gelegen. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde te Hanoi dat de val van Laokay de opstandelingen in staat stelt voort te rukken langs een weg, die voert naar de in het Zuid-Westen gelegen Indochinese staat Laos. Laokay beheerst ook de weg naar Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, dat in het midden van deze Noordelijkste Indochinese provincie is gelegen. Verlïeslijst van Portorico Volgens Vrijdag bekend gemaakte offi ciële cijfers zijn 27 personen om het leven gekomen en 41 gewond geraakt bij de on lusten op Portorico. 224 personen, onder wie nationalistische en communistische leiders, zijn iri voorlopige hechtenis geno men. Volgens de secretaris van de gouverneur zijn sinds Donderdagavond geen ongere geldheden gemeld. Naar verluidt zouden leden van de nationale garde zeven kisten dynamiet in een nachtclub in beslag geno men hebben. De 22-jarige mevrouw Torresola, de we duwe van de Portoricaan die Donderdag bij de aanslag op president Truman door de politie werd doodgeschoten, is gearresteerd wegens medeplichtigheid. Zij had Donderdag haar hotel te New- York verlaten met haar 6 maanden oude baby, doch werd later achterhaald. Plannen der Cominform-conferentie te Praa g vormen de basis Vijandelijkheden op Ambon geëindigd, meldt Djakarta DJAKARTA, 4 November (Aueta). Te Djakarta is officieel meegedeeld, dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen bevindt. Zaterdagmiddag heeft de Indonesische regering- een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij van kolonel Kawilarang de mededeling heeft ontvan gen, dat de rood-witte vlag in de stad Ambon is gehesen om kwart over twaalf Javatijd op 3 November. „De regering hoopt, dat het Ambon-probleem hiermede teneinde is en dat de betreurenswaardige incidenten gesloten zijn". Zij prijst het leger, de vloot en de lucht macht, en de civiele diensten en de be volking, die bij de oplossing van dit pro bleem hebben medegewerkt en zegt, dat zij zich ervan bewust is, dat bet probleem zich heeft ontwikkeld tengevolge van de activiteit van „elementen, die de werke lijke principes en doelstellingen van de staat Indonesië verkeerd hebben uitge legd". „De Indonesische regering hoopt thans op de volle steun van het volk bij het herstel van de Zuid-Molukken, na het afsluiten der oude geschiedenis en hoopt, dat een nieuwe periode in een atmosfeer van eenheid en vrede voor de Indonesi sche natie zal worden geopend". Staatssecretaris Fockema Andreae te Ottawa De Nederlandse staatssecretaris van Defensie, Fockema Andreae, is gisteren te zamen met de Britse minister van Defen sie, Shinwëll, en de Canadese minister van Defensie, Claxton, per vliegtuig te Ottawa aangekomen. Beide buitenlandse gasten werden met militaire eer ontvangen. Fockema Andreae verklaarde, dat het voor Nederland zeer moeilijk zou zijn ge weest een. van de drie voorgestelde divisies uit te rusten, indien Canada niet te hulp was gekomen. Hij betreurde het beginsel van een Duitse herbewapening doch aan vaardde het voorzover het herbewapenings plan deel uitmaakte van een gemeen schappelijk defensieschema. In dezelfde geest liet ook de Britse minister van Defensie zich uit. WASHINGTON, 4 November (Reuter). De Sovjet-Unie heeft voorgesteld, dat tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" besprekingen gevoerd zullen worden over de voorstallen van Praag tot vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter hereniging van het land onder één enkele regering, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. In een nota, cyerhandigd aan de ambas sadeurs te Moskou, wordt een desbetref fend voorstel aan de drie andere regerin gen voorgelegd. De. voorstellen van Praag, gedaan op de recente conferentie van Molotof.en de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Alba nië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië, Hongarije en Oost-Duitsland, houden de volgende punten voor een .vreedzame regeling" in: Het uitgeven van een verklaring door de regeringen van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie. dat zij zich zullen houden aan de overeenkomst van Potsdam en niet zullen toelaten, dat Duitsland ge- remilitariseerd of opgenomen wordt in aggressieve plannen. Opheffing van alle beperkingen op een Duitse vredesindustrie onder verhindering van het herstel van het Duitse oorlogs potentieel. Het onmiddellijk sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en het terugtrekken van de bezettingstroepen van alle mogendheden, een jaar na het sluiten van het vredesverdrag. Het instellen van een constituerende ver gadering voor geheel Duitsland, die belast zal zijn met de vorming van een „souve- reine, democratische, vredelievende voor lopige Duitse regering". Gisteravond ontving de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken apart de Franse, Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou. Ministerscomité van de Raad van Europa te Rome De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft meegedeeld dat het ministerscomité van de Raad van Europa, dat gedurende vier dagen te Rome vergadert, het eens is geworden over een Handvest van de Rechten van de Mens voor West-Europa. Een internationaal hof zal op de naleving moeten toezien. De con ventie, waarin het nieuwe Handvest is be lichaamd, zal Zaterdag worden getekend door de ministers van Buitenlandse Zaken of hun plaatsvervangers van 13 Euro pese landen. Voor de opening van de conferentie werd besloten waarnemers uit West-Duitsland en het Saareebied uit te nodigen. Het ministerscomité besloot het in Augustus door Churchill gedane voorstel tot vorming van een Europees leger onder één minister van defensie niet in behan deling te nemen. Een voorstel van de consultatieve verga dering volgens hetwelk enkelingen het recht moeten hebben bij het internationale hof tegen hun regeringen in beroep te gaan, werd naar een commissie verwezen, die uiteindelijk een protocol zal opstellen ter toevoeging aan de conventie. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren zoveel regen in ons land veroorzaakte ligt nu boven Zuid- Duilsland en is minder diep geworden. Verder ontwikkelde zich boven de Adriatische Zee uit deze depressie een nieuwe storing. Een uitgebreid hoge drukgebied strekt zich van Noord-Rusland lot over IJsland uit en heeft bovendien nog een uitloper naar Ierland. Tengevolge van deze luchtdrukverdeling blijft ons land in Noordoostelijke winden, die geleide lijk iets koudere lucht over de Deense wateren aanvoeren. Hoewel het iets kouder zal worden is vanwege het aanhoudend gesloten wol kendek de kans op nachtvorst nog ge ring. Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond lot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met op enkele plaatsen van tijd tot tijd enige regen. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Iets lagerc- temperaturen 5 November Zon op 7.41 uur. onder 17.06 uur Maan op 6.20 uur. onder 1523 uur 6 November Zon op 7.43 uur. onder 17 04 uur Maan op 2.43 uur. onder 15.34 uur Hoog en laag water in IJrauidcn Zaterdag 1 November Hoog water: 1024 en 23.03 uur. Laag water: 5.29 en 18 01 uur. Zondag 5 November Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 6.59 en 19.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1