f(^ii BAKKER 's Cafetariabedrijf 5 VLEESCROQUETBALLEN JuMIeumporitreiten r -Clowntje Riek Predikbeurten Kalenders 1951 Boekhandel VEKO De Zevenster Zaterdag 4- November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemschc Courant 4 Justitia waakt ook over hennen en kuikens De pseudo-vogelpest mag dan vrijwel uitgewoed zijn.. Vrouwe Justitia staat in haar Paleis aan de Haarlemse Jansstraat nog steeds in ae bres om degenen die maanden geleden in het geniep nog even een hennetje wilden verhandelen of ver voeren alsnog voor hun boosheid te laten boeten. Dat ervoer gisteren een inwoner van Purmerend, die volgens de dagvaarding op 13 September van dit mooie jaar „levend pluimvee zonder vergunning van de vee- artsenijkundige dienst had vervoerd". De verdachte ontstreed het feit niet, doch voegde er wel aan toe dat de geadres seerde zijn broer was geweest, hetgeen overigens geen verzachtende omstandigheid vormde. De Officier vond, dat verdachte wel van geluk mocht spreken dat hij met de 31 kui kens en hennen op 13 September was ge snapt, niet vanwege de merkwaardige overeenkomst tussen beide cijfercombina ties, maar omdat op die dag immers de ziekte al heel wat minder heerste en ook omdat het in deze streken niet zo gespan nen had als in het centrum en het Oosten van ons land. Ware dat wel zo geweest, dan had mr. Wiarda zeker een vrijheids straf geëist. Nu bleef het bij vijf-en-twin tig gulden boete en een week voorwaarde lijk, waarvan de politierechter nog een tientje afdeed gezien 's mans veronder stelde financiële moeilijkheden. Hetgeen niet wegnam dat de veroordeelde bereid bleek zijn zoengeld onmiddellijk te depo neren. Daarop is men echter aan de groene tafel nog niet zo berekend. De tweede verdachte van deze trieste Vrijdagmiddag bleek een Haarlemmer te zijn, die het ook al niet zo nauw met de anti-vogelpestbepalingen had genomen en deswege zeventien kuikens en twee haan tjes op zijn erf had laten rondtrippelen zonder dat hij de benodigde documenten met behulp van grote hoeveelheden carbon papier en anilinepotloden had ingevuld. Nu, die kuikens vonden het zo ook wel best, maar niet alzo de lieden die aangesteld zijn om de naleving van al die zo moeizaam samengestelde bepalingen en verordeningen te verzekeren. De Officier, ditmaal overtuigd van de afwezigheid van ieder opzet bij de dader, vroeg tien gulden boete en hij kreeg ze ook. 't Zal de kuikens een zorg zijn, want die hebben het ldppenstadium toch niet meer bereikt. De Gravesfenenbrug Wordt Donderdag a.s. voor het verkeer opengesteld De nieuwe Gravestenenbrug wordt a.s. Donderdagmiddag 3 'A uur door de burge meester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers voor het verkeer opengesteld. Na die plechtigheid biedt de winkeliers vereniging „Spaarnwouderstraat" aan de genodigden een tea aan. Bouwrijp maken van grond Aanvoer van 224.000 m3 zand is daarvoor nodig Daar het de bedoeling is in het volgen de jaar met het bouwen van woningen op de gronden ten Zuiden van de Amster damse vaart en ten Oosten van het Van Zeggelenplein te beginnen, is het gewenst die gronden zo spoedig mogelijk bouwrijp te maken. Daarvoor is het nodig dat 224.000 kub. m. zand wordt aangevoerd. Dit werk zal on geveer 8 maanden duren. De kosten zijn in totaal begroot op 679.000, Het onderhoud van woningen B. en W. van Haarlem stellen de raad voor goed te keuren dat de woningcorpora ties „Onze Woning", „Gemeentepersoneel" en „Eigen Woning" in twee jaar geen gel den op de gesloten leningen aflossen omdat er extra geld nodig is voor onder houd en herstel van gebreken. De looptijd der leningen wordt dan met twee jaar verlengd. Onderwijs te Haarlem B. en W. stellen voor te benoemen tot leraar in de Nederlandse taal en letterkun de aan het Coornhertlyceum Th. M. Ruyg- rok te Bloemendaal. Voorts tot tijdelijk lerares in de biologie en de wiskunde aan dezelfde school me vrouw A. W. Berkelbach van der Spren kel-van 't Hoff te Haarlem. Protestants-Christelijke Nijverheidsschool Het totaal der begroting voor 1950 van de Protestants Christelijke Nijverheids school te Haarlem is (door verhoging der salarissen) gestegen van 131.486 tot 149.736. Dit maakt dat het aandeel dat de ge meente Haarlem betalen moet 5.475 meer is dan op de begroting werd uitgetrokken. ADVERTENTIE KOOKÏ U OP GAS? Komt U dan eens kijken. watSchous U biedt: gasfornuizen en -comforen, oa.: Kuppers- busch, zuinig in het gebruik... met extra Mioge warmtecapaciteit. Als U met Uw gas stellen geen raad weet, schaf U dGn een keukentafeltje aan met geëmailleerd bo venblad: prijs f. 75.65. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 November 1950 GEHUWD: 3 Nov., P. A. Roorda en J. P. Volkmaars. BEVALLEN van een zoon: 2 Nov., G. A. Portegies—van Doorn: M. Mol—Dhaene; 3 Nov., A-.Mantjevan Huis. BEVALLEN van een. dochter: 2 Nov., H. DweelaardCuyon; I. van der Hoeven Lampe; 3 Nov., M. H. LokenbergMaas; H. Beijerbergen van HenegouwenPluim. OVERLEDEN: 1 Nov., B. M. Moolenaar de Ligt,-61 j.. Dutrystraat; 2 Nov., M. L. H. Smit, 44 j., Kleverlaan: C. M. Jacobs, 2 j., Nachtegaalstraat; J. A. van Hest, 59 j., Voor- duinstraat. ADVERTENTIE AAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa/ Onweerstaanbaar lekkere t J 2 stuks25 cent Ook Zondags de gehele dag geopend tot 's avonds 12 uur Gen. Cronjéstraat 121 Rijksstraatweg 238 t.o. Haarleraterrein YYYYYYVYYYYYYYYYYYVYYYYYVYY1 Bouwterreinen Door B. en W. van Haarlem wordt aan de raad voorgesteld de volgende bouwter reinen te verkopen: Aan de N.V. „Westzaan I" te 's-Gra- venhage (tegen f 12 per m2.) 1232 m2. aan de Zuidzijde der Crayenesterlaan, om daarop twee woonhuizen met garages te bouwen. Aan de N.V. Nederlandse werkplaatsen voor luchttechniek te Haarlem 120 m2. (tegen f 20 per m2.) ter vergroting van de fabriek in de Gonnetstraat. Aan J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede (tegen f 14 per m2.) 1050 m2. aan de Noordzijde van de Muiderslotweg, om daarop 7 woonhuizen te zetten. Hoger bouwen Uitbreidingsplan voor Haarlem- Noord wordt gewijzigd B. en W. van Haarlem bieden aan de raad ter vaststelling aan een wijziging van het uitbreidingsplan „Aansluiting Roer- dompstraat-Vondelweg". Deze verandering was nodig omdat er grond moest worden aangewezen waarop huizen met drie woonlagen gebouwd kun nen worden. Haarlem won opnieuw E. H. Tenckinckbeker Voor de tweede maal achtereen heeft de sabeléquipe van de Haarlemse politie, be staande uit de heren G. J. Endlich, C. van Rijswijk. H. Brilleman en E. Holtslag, in de dualmeet HaarlemLeiden beslag gelegd op de door de oud-hoofdcommissaris van politie te Haarlem de heer E. H. Tenckinck voor dat doel beschikbaar gestelde beker en wel met negen gewonnen tegen zeven verloren partijen. De prestatieprijs werd gewonnen door de Leidenaar D. J. Verzijden met drie gewonnen partijen en negen ontvangen treffers, op de voet gevolgd door de Haarlemse équipeleider Endlich eveneens met drie gewonnen par tijen doch tien ontvangen treffers en H. Brilleman (Haarlem) met drie gewonnen partijen en elf ontvangen treffers. Nachtdienst apotheken Haarlem: Apotheek Van Rijn. Kleine Hout weg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 32495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. ADVERTENTIE Firma B. A. CASSEE ZONEN Zijlstraat 83 - Haarlem Complete Woninginrichters heeft ontvangen zending: O. H. WORTELDOEKEN Alle maten Amateurtoneel „Op hoop van zegen" De toneelvereniging S.A.C. (voor Spoor weg- en Ato-Combinatie) heeft gisteravond met haar opvoering van „Op hoop van zegen" in de Stadsschouwburg lang geen slechte beurt gemaakt. Heijermans' „spel van de zee" moge qua probleemstelling en qua manier van dra matisering grotendeels verouderd zijn, het boeit nochtans steeds door zijn voortreffelijke opbouw en om de scher pe tekening van de vele, rijk-geva- x-iëerde karakters die dit tendenzstuk be volken. Conflict en intrige zijn van een volkomen, bijna naieve rechtlijnigheid en bij de uitwerking schuwde de auteur de ovei'dadige effecten niet, maar nochtans wist hij vrijwel iedere situatie en elke claus leven in te blazen, al gaat de realisering daarvan de krachten van dilettantengezel schappen meestal verre te boven. S.A.C. mag echter over haar opvoering van dit moeilijke stuk tevreden zijn., al waren er natuui'lijk fouten en tekortkomingen. Me vrouw M. van den Berghe's Kniertje kon na een wat te vlak begin volkomen over tuigen en in de met bewoixderenswaardige beheersing gespeelde slotscène zelfs ont roeren. Kniers zoon Geert (J. van Droffe- laar) beheerste met zijn verbitterde op standigheid het eerste bedrijf maar liet later door versprekingen en aarzelen een enkel steekje vallen. Hetzelfde kan ge zegd worden van reder Bos, die in het begin van drie danig de kluts en zijn tekst kwijt was maar die overigens in het al gemeen wel de juiste accenten wist te vinden. Een bizonder goede vertolking kreeg Kniers nichtje Jo van mevrouw E. Ho- gervorstSchenau, een uitbeelding die, behoudens een zwak ogenblikje aan het slot na haar woordenwisseling met de i'eder qua dictie, houding en actie wei nig of niets te wensen liet. Regisseur M. Langeveld maakte als de deserteur Barend geen fouten, al gaf hij in de slotscène van het tweede bedx-ijf, voor hij door de rakkers van de water schout wordt weggesleept, wel een tikje te veel van het goede. Men zag verder kostelijke typeringen van Paul van Hooff als de boekhouder Kaps, Toon van Koten en H. Schenau als het diakenhuismannetje Daantje en zijn kameraad Cobus en van J. van Montfoort als de scheepmakers- knecht Simon. Décors, costumes en grime tenslotte kan men zich moeilijk beter wensen. H. C. Vuilnisemmers zijn duurder De gemeente Haarlem moet 2000 uni forme vuilnisemmers aanschaffen. Er was geraamd dat die 5 per stuk zouden kos ten, maar nu blijkt dat de prijs 5.55 is. Het crediet moet dus door de raad ver hoogd worden. Wijzigingen in regiement van orde van de Haarlemse raad In het reglement van orde van de Haar lemse raad zullen, op voorstel van B. en W., enige wijzigingen worden aangebracht. In de eerste plaats wordt het dan mo- gelijk behalve door interpellatie ook schrif telijk inlichtingen van het College te ver krijgen en ten tweede zal door een redactie wijziging een soepeler toepassing van de regeling van het presentiegeld mogelijk worden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 verder denktfe keept motvrij ^AÜTIN L Franse archeoloog sprak over de „Toren van Babel" Boeiende lezing voor „Conférences frangaises" De tweede lezing voor de „Conférences frangaises", die gisteravond in het Frans Halsmuseum wex-d gehouden, oogstte een even groot succes als de voordracht over Francois Villon, die de heer Marc Blanc- pain twee weken geledexx hield. Dat was vooral te danken aan de boeien de wijze waarop de heer André Parrot, conservator aan Frankrijks nationale mu sea en leider van de opgravingen die in 1933 in Irak en Syrië plaats hadden, de silhouetten van de mysterieuze „Toren van Babel" steeds duidelijker voor het geestes oog van zijn toehoorders wist te brengen. Het verhaal van de „Toren van Babel" is de geschiedenis van een verloren illusie, aldus de heer Parrot, die nog steeds weer klinkt in het, overigens zeer verschillende gebruik, van de daaraan ontleende uit drukking. Spreker ging vervolgens, als ware hij een advocaat, een these bepleiten en het voornaamste stuk uit het dossier was voor hem wel het elfde hoofdstuk van het boek Genesis, waarin het relaas van de toren bouwers is weergegeven. Ten onrechte heeft men steeds ggmeend, dat Babel (spraakverwarring betekent. Bestudering van de oorspronkelijke tekst heeft uitge wezen, dat de juiste betekenis luidt: „Deur van God". Een nieuwe greep in het dos sier: rationele uitleggingen als zouden de torens van de Mesopotamische steden ge- dierld hebben tot een koele verblijfplaats voor de vorsten of tot observatoria moesten verworpen worden. In een tekst van Herodotus uit de vijfde eeuw voor Christus bleek eexx oplossing verscholen, doch pas laat raakte men daarvan overtuigd, namelijk na 1912 toen aan de schatten in het Louvre een Assyri- sche schrifttafel werd toegevoegd, waarin alle ax-chitectonische détails over „Het huis waar aarde en hemel tezamen vloeien" waren vervat. Met behulp van Herodotus heeft men begrepen dat deze wonderlijke bouwsels die kxinstenaars van alle tijden tot soms fascinerende uitbeeldingen hebben bezield de Goden tot troon en de mensen tot offerplaats dienden. Het waren enorme „vermanend ten hemel opgestoken han den". Zo bezien was de toren van Babel de heer Parrot achtte het zeker dat hij te Babyion heeft gestaan, waar hij op een kale vlakte inderdaad resten ervan heeft teruggevonden een architectonische uit drukking voor de eeuwige wil van de mens om zich boven de aarde te verheffen, maar ook van de wens dat de Godheid mocht nederdalen op de aarde. Ixx oude tijden leefde dat ideaal onder de volken: in de Bijbel vindt men het ook uitgedrukt in de geschiedenis van de „Jacobsladder", terwijl men in Jesaja het woord vindt: „O, indien Gij de hemelen verscheurdet en nederdaaldet". De heer PaiTot bereikte voor een niet gering deel zijn succes bij het talrijke ge hoor doordat hij zijn lantaax-nplaatjes tel kens op het goede ogenblik tussen zijn tekst liet vertonen, afbeeldingen die bij zonder geëigend waren de aandacht van •zijn gehoor tot het laatste woord vast te houden. Voor de kinderen Wat waren ze allen verheugd! De Kabouters zowel als Rick en Bunkie. Zo snel mogelijk werd door de reddingsstoet de terugtocht aanvaard. Rick en Bunkie waren inmiddels gelukkig weer uitgerust, dus ze konden lopen. De terugtocht duurde heel wat minder lang dan straks, want men behoefde nu niet meer te zoeken en het ging nu recht op huis aan. „Wat 'n geluk, dat jullie die schuilplaats onder de wortel vonden!" zeiden de Kabouters, „Anders had je wél kunnen doodvriezen!" Toen ze weer in het dorp terug waren, bedankten Pilon en de jongens de andere Kabouters vriendelijk voor hun hulp. Toen gingen ze gauw het huisje binnen, waar de kachel bijna gloeiend stond. „Heerlijk warm hier!" zeiden Rick en Bunkie verheugd. „Ik heb koffie gezet ook!" zei Pilon. Jullie moet maar gauw 'n lekker warm kopje drinken, daar knap je helemaal van op!" Nou, dat ging er inZe zaten vlak bij 't lekkere kacheltje en dronken de koffie zo heet mogelijk uit. En 'n kwartier later lagen ze, met 'n warme kruik en met hun hoofd bijna helemaal onder de dekens, te snurken van belang! ZONDAG 5 NOVEMBER 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaierdag 7.30: Dr. A. J. Rasker. Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. H. Doop. 4: Consistoriekamer. Liturgische dienst voor doofstommen en •Slechthorenden 7: Dr. J. de Graaf. Nieuwe Kerk. 10: Ds. W. J, van Elden Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. S. H. J. Voors. Oosterkerk 10: Ds. B. van Gelder. 7: Dr. A. J. Rasker. Kapel Sarepta. 9.30: Mej. J. C. Schreuder, Kindex-kerk. 10.45: Ds. E. Pot. Bakenesser- kerk, 9,30: Dhr. J, P. van Eijsden, Kinder- kerlt. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat 10.30: Dienst. Jeug'tlkapel. Noord 10.30: Dhr. F. H. Geursen Oost 10: Mej. A. G. Becker, Oogstdienst. Cen trum 10: Dhr. F. van Woerden. West. 10: Dhr. W. de Nie. I. K. O. R. Begijnhofkapel. 8.30: Ds. F R. A. Henkels. Ver. van Vrljz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Hei- dinga. Vrijz. Christ. Jeugd. Ged. Oude Gracht 47. 4.30: Di-, J. de Graaf, Jeugddienst voor jongeren van 1519 jaar. Eglise Wallonné, Begijnhof 30. Dimanche 5 Nov. a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur M. Jospin, d'Amsterdam. Church of England: Sunday. Nov. 5th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk Kinderhuissingel: Evensong, followed by Holy Communion, Rev. R. O. Tasker. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. Spierenburg. Alphen a. d. Rijn. Zui derkapel. Zuiderstraat 15. Zaterdag 4 en 8: Bijbelstudie voor jongeren o.l.v. P. D. Bar- delmeyer, Noordwijk aan Zee; H. v. d. Brink Bloemendaal; J. Kits, Doorn en Miss A. Punt van de Bible Club Movement. Zondag 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk aan Zee. 4: Bijbelstudie voor jongeren. 8: Jeugd- samenkomst. Sprs. J. Kits, P D. Bardel meyer en H. v. d. Brink. Opwekkingssamen- komsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven, Maranatha-lezing. O. R. G. Centrum, Westex'houtpark 1 A. 7.30: Ds. A. R. de Jong. H. Avondmaal. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Dorsman. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessei-gracht 65. 9.30 en 5: Ds. W. de Goede, van Wemeldinge. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. H. Doop. Jeugddiensten: Peuze- laarsteeg 10.30: Ds. Hoekema. Minahassa- straat 17.45: Mej. B. Luikinga. Rem. Geref. Gemeente. 10,30: Dr. J, W. Hex-fst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoor weg Jr. 5: Ds. T, Spilker, Bennebroek. Wil- helminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. A. v. Arlcel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Gemeen te onder Het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Sm'ink, van Rotter dam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Woensdag 10 en 7.30: Ds. M. Holtrop Bapliste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. H. Av. (Bevestiging ouderling en diakenen). Geb. „Salem'' Bakenessergx-acht 65. 11: Zondags school. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Ds. J. W. Weenink. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. O.l.v. Maj. Korts. 10: Heilingsdienst 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingsbijeenkomst. Woensdag 18.30 tot 19.15: Instuif tot 14 jaar, van 19.30 tot 21.30 voor ouderen. Donderdag 8: Heiügingsdienst Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Peter van Woerden. Afscheidsdienst we gens a.s. vertrek naar Amerika. 7.30 Sa menkomst. E. Schuurman. Zaterdag 11 Nov. 8: Gecombineerde Jeugdsamenkomst der Volle Evangelie Gemeenten in Nederl. Am sterdam, Hilversum. Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken)Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. Zaal 5. 10: Sa menkomst. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtsamen komst Parklaan hoek Kruisweg Zuidzijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evange lieprediking. De gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Avondmaal en predicatxe. Kinderbijbelklas terzelfder tijd (in aangrenzende zaal). 7: Evangelieprediking. Dinsdag 5-6: Kinderbij belklas. Donderdag: Bijzondere Bijbellezing. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx, Delft. Broedergemeente, Parklaan 34, Zaterdag- 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. F. Frankena. AlIe-Dag-kerk in de verwarmde kerk der Ev. Broedergemeente, Parklaan 34. Op Dins dag 7 Nov. zal des avonds 8 uur een ronde tafelbespreking gehouden worden in de zelfde geest als des Dinsdags en des Vrij dags nam. De avond is voor sommigen be ter geschikt dan de middag. Het Comité. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch, H. Doop. 7: Dr. H. v. d. Loos. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking.. ZIJLSTRAAT 96—98 TELEFOON 11706 ADVERTENTIE ADVERTENTIE POLLMAN MATRASSEN complete collectie voorradig bij BEDDEN-SPECIAALZAAK JANSWEG t.o. Station TELEFOON 14329 HAARLEM Ziet onze speciale P U LL MAN- etalage Bex-kenstraat 10. 10.30: Ds. G. H. v. d. Horst Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiü gingsdienst.. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst. De diensten staari o. 1. v. de luitenants de Klark en v. d. Hoek Donderdag geen samenkomst. (Welkom kommandant Thykjaer in Amsterdam), Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. T, Spilker. van Bennebroek. 5: Ds. P. dé Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Woensdag 8: Ds. J, C. Maris, Dankstond voor het gewas. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof, 10.30: Ds. Henkels. 19: Ds. v. Nieuwenhulj- zen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieu. wenhuijzen. Jeugdkapel. 10: Wijkhuis „De Haven", 10.30: Prinsessekade 3. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. G. J. Sirks, Rem., Leiden. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A, M. Boeijinga. Ds. J. A. v. Arkel, Koediefslaan, 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dx\ P. J Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Religieuze Krinj, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. D. G. v. Vreumingen Remonstr. Pred.. Bussum. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Rasker, te Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Dienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 11.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j, e. o. „Maranatha", Donker el? an. 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkere- laan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv„ Haarlem. Geref. Kerk 8.45, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Be weging, Acacialaan 28. 11: Dienst. OVERVEEX. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A, J. Kromhout. Dankdienst voor de oogst. 11.45: Kinderkerk. 19: Ds. H. Tulp, Lijnden. Geref, Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. M. Ros. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. C. P. Hoekema, van Haarlem. 7: Bed. H. Avondmaal. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds, C. J. Meilink, van Badhoevedorp. Abbenes 9.30: Ds. M. C. Don 6.30: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel 10: Candidaat J. Irik. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds, IJ. van der Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 en 5: Ds. C. J. Meilink. H. Doop. Geloof- en Liefdekerk. 10: Ds. H. H, Tulp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, P. Warmen- hoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT, Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. M. van der Voet, Haax-lem-Noord. Radio-uitzen ding. 6.45: Ds. J. ter Schegget, Amsterdam. Bijzondere Kerkdienst. In beide diensten Koorzang. „De Toorts" 10: Prof. G. C. van Niftrik. Amsterdam. „De Kapel" geen dienst „Jeugdhuis". Jonge Jeugdkerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. E. Reeser West. Kon. Emmaschool, Raafsti". 9: Ds. G. H. van de Woord. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. Dinsdag 8: in de Herv. Kerk. Lezing met lichtbeelden van de heer Dan. Gutter, over de Opbouw in Pa lestina. Met medew. van het "zangkoor „De Lofstem" uit Haarlem. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 7: Ds. C. de Ru Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis" Dinsdag 8: Lezing met lichtbeelden Haar!. Stads EEvangelisatie. Parochie H. Agatlia, Gr. Krocht. H.H, Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Mis- sen of 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C, Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruijs Jr. Gcr. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 6) Dan ga ik nu even naar meneer Benck. Naar meneer Benck? Heeft hij de kamer hierboven? Ja. Hierboven. Maar het is toch mid den in de nacht? Hij slaapt natuurlijk! Dan zal ik hem wakker maken. Maar waarom dan? Om hem naar de sleutel te vragen. De sleutel? Hij had zich al onjgedraaid en ging naar de deur. Ze zat even onbeweeglijk. Dan stond ze haastig op en ging hem achterna. Inspecteur! Hij was al op de gang. Ja, wat is er, juffrouw Van Esbeeck? Inspecteur! U denkt toch niet denkt toch nietdat meneer Benck iets met dat bureau te maken heeft. Dat denkt u toch niet, hè? Ik denk nog niets. Maar ik vind het nodig om naar die sleutel té informeren. Ja maar. dat is toch onzin. Dat kan toch niet! Ik bedoeldat is toch onzin, hakkelde ze verward. Meneer Benck zal toch nietToe inspecteur? Ze keek hem smekend aan. Kom juffrouw Van Esbeeck, laat me nu gaan, antwoordde hij zacht, het zal immmers zó wel blijken dat alles in orde is. Toe, weest u nu niet zo angsjjg. Hij liep de trap op en tikte boven aan de kamerdeur van de oud-zee-officier, welk tikken met een duidelijk „ja" beant woord werd. En bij zijn komst in de kamer van meneer Benck bleek deze inderdaad nog niet naar bed gegaan te zijn. Tussen de wijd-opengeslagen balcondeuren stond een kleine, tengere man met de handen op de rug, uit te zien in de nacht. Hij draaide zich om bij de binnen komst van zijn bezoeker en zijn gelaat vertoonde geen verbazing bij het zien van een politieman. Komt u binnen, inspecteur. U bent niet verbaasd om iemand van de politie te zien? Op dit uur? Nee inspecteur. Ik hoorde het ge rucht beneden. Ik begreep dat er iets bijzonders gebeurd is. Toch niet met Aagje? Zij is vanavond ontvoerd. Wat zegt u? Grote hemel! Zijn kalmte was als bij toverslag ver dwenen. In de grootste ontsteltenis kwam hij op cle ander toe en greep hem bij de arm. Inspecteur. Maar zij is ontsnapt, vervolgde deze snel, u hoeft zich niet ongerust te ma ken. Zij is weer hier beneden en volkomen veilig. Goddank! De kleine man viel neer in een stoel en bleef onbeweeglijk zitten. Inspecteur Renkevoort zweeg om hem te tijd te laten zich te herstellen. In de stilte tikte een antieke, Franse pendule. De kamer van meneer Benck getuigde van een fijne, bijzondere smaak. Tegen het rustig crème van de muren kwamen enige kostbare antieke meubelen bijzon der goed tot hun recht. Er stond een enorme boekenkast, waarvan de boeken ook gelezen waren. In de hoek een viool standaard met muziek er op. Op een open muurvlak een enkel schilderij, voor stellende een bewogen zee. Maar nergens die overdaad van por tretten, herinneringen en andere bullen, waarmee vooral oudere mensen hun ka mers plegen op te siexren. Op de witmar meren schoorsteenmantel brandde een albasten schemerlamp. Maar ook meneer Benck zelf beant woordde in het geheel niet aan de voor stelling, die de inspecteur zich van de oud-zeeofficier had gemaakt. Het enige militaire aan hem was misschien de hou ding van zijn schoudei's, die iets martiaals verleenden aan zijn kleine gestalte. Maar verder was hij tenger en fijn met een zachte stem en behoedzame, bijna gracieu ze gebaren. Hij had het vooi-hoofd van een denker en over zijn blauwe ogen lag een waas als van melancholie. Hij hief nu het hoofd weer op. Pardon inspecteur, begon hij zacht, dat ik u zo liet staan. Gaat u zitten. Ik moest even bijkomen van de schrik. Het spijt mij, dat ik mijn mededeling zo onhaxxdig heb ingekleed, verontschuldigde deze zich, ik had dat kunnen vermijden. De ander keek hem even opmerkzaam aan. U kon niet weten, hoezeer ik aan Aagje gehecht ben, vervolgde hij, ik heb in het geheel geen eigen familie en zij is het enige wat ik nog op de wereld heb. Een schat van een kind. Inspecteur Renkevoort zag ineens weer haar ogen voor zich, haar warm-stralende ogen, toen ze hem sprak over meneer Benck. Dat is dan wederkerig, ant woordde hij. Hebt u al zoveel met haar gesproken? Ja, ze gaf me een beschrijving van al haar huisgenoten. En van u sprak ze als van haar allerbeste, liefste vriend. De blauwe ogen schenen even op te lichten. Dat is ook zo, antwoordde hij simpel, wij zijn als vader en dochter. En dat is altijd zo geweest. Ze zwegen nu beiden. Er was iets van sympathie tussen hen beiden gekomen, vreemd in zo korte tijd tussen twee zo verschillende persoonlijkheden. En de politieman aarzelde plotseling om met zijn vraag aan te komen. De ander scheen het te merken. Wilde u mij iets vragen? begon hij. Ja meneer Benck. Ik wilde met rechercheur Smit het bureau van juffrouw van Esbeeck onderzoeken, waar liaar pa pieren in zitten. Mogelijk ontdekken wij een motief, die tot de ontvoering van het meisje geleid heeft. Aagje vertelde mij, dat zij u gisteren of liever gezegd nu eergisteren de sleutel gegeven heeft. Zou ik die, van u terug mogen hebben? Met genoegen. De oude heer stak zijn hand langzaam in zijn zak. Er kwam een zakdoek uit, een beurs, een notitieboekje. Hij legde alles voor zich neer op tafel, langzaam, behoed zaam. Inspecteur Renkevoort voelde plot seling een zekere spanning en volgde aan dachtig ieder gebaar van de kleine, slanke handen. Nu kwam dan toch werkelijk de sleutelbos te voorschijn, een sleutelbos waaraan vele sleutels zaten. Meneer Benck hield haar met de linkerhand om hoog en ging met de rechterhand de sleu tels één voor één na. Het was alsof hij een blinde was, die ieder voorwerp op zichzelf betasten moest. Het wachten, de spanning werd ondraag lijk. De laatste sleutel was nu door zijn vingers gegleden en nog altijd sprak hij niet. Roerloos zat hij nu met neergeslagen ogen. De stilte suisde hoorbaar, waarin alleen de pendule tikte. De grijze ogen van de inspecteur fixeerden nu onbarmhartig de kleine man, die eindelijk opkijken moest. En hun ogen ontmoetten elkaar. Toen klonk er door de openslaande ramen, die uitzagen op het nachtduistex-e park, de plotselinge triller van een nach tegaal. klaar en zuiver in de zoele zomex-nacht. De oude schokte op. Ik heb de sleutel niet, zei hij. Inspecteur Renkevoort voelde iets, dat hij in zijn loopbaan nog niet dikwijls had gevoeld: medelijden. Hij stond langzaam op. Dat spijt mij oprecht, zei hij zacht. Ik begrijp het nietmompelde de ander. Hjj keek de kamer rond alsof hij van ergens, van iets of iemand nog hulp ver wachtte. En ineens liep hij naar een grote, antieke kast. Wacht u eens even. Zijn bewegingen waren nu vlug, nerveus. Hij opende de zware deuren, trok laadjes open en dicht, rommelde in duistere hoek jes. Toen haalde hij een klein palissander doosje te voorschijn, waarin ook sleutels lagen, hij zocht en diepte er een kleine sleutel uit te voorschijn. Hier is de sleutel van juffrouw Van Esbeeck. Is dit de sleutel die Aagje u in het ziekenhuis gegeven heeft? Probeert u maar. Het is de sleutel van het bureau. Hij legde het voorwerp in de hand van de politieman. Hij keek hem niet aan. Inspecteur Renkevoort knikte even met het hoofd. Dank u meneer Benck. I-lij liep meteen naar de deur. Maar met de knop al in de hand draai de hij zich weer om. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6