Bespreking der Chinese interventie in Korea Spanning in Azië Regering wil de raad en het college van R. en W. van Finsterwolde opzij zetten De strijd in Noord-Korea Wi jziging der Franse houding verwacht 65e Jaargang No. 19699 1" f" 1 i UT 1 Dinsdag 7 November 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. 1 B 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en J£j H |T H g 1 fflflBM I B J 9 0 jjï jfi g ST 1 I S Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor JHy Jfe, Jbs J§b JL Jin J&, BfctfP ^jhy^Sn WjiimI oÜb TllwfflL Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwai'iaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Jj f 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pmijtc Tjaariemsdje Courant (Jfmto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Pcereboom Er GEBEUREN zonderlinge dingen in Azië. De Chinese troepen van Mao-tse- 1 loeng, die Noord-Korea zijn binnengeval len om aan de strijd tegen het overwinnen de leger van de U.N.O. deel te nemen, hadden die strijd in feite al aangebonden. President Truman had Zaterdag te St. Louis in zijn „eigen staat" (Missouri) ver gaard, dat in Korea nog een zware strijd voor de boeg zou liggen ondanks de op de Üoord-Koreanen behaalde overwinning. Generaal MacArthur had gisteren in een communiqué, dat geenszins opgewekt van toon was, doen weten dat het nieuwe, verse leger, verraderlijk en zonder enige oorlogs verklaring door China in de strijd gewor pen, bewerken zou dat de strijd in het gunstigste geval nog de hele winter zou duren. Op deze mededelingen is plotseling het bericht gevolgd, dat het nieuwe verse leger met Noord-Koreanen en al terugtrekt. Het trekt zich terug uit de positie, waarin het een goede kans had om door te stoten naai- de Noordkoreaanse hoofdstad. Het haast zich zozeer, dat de patrouilles van de Amerikanen het contact met de tegen stander zijn kwijtgeraakt. Men vraagt zich met verbazing af, na de verklaringen van Truman en MacArthur die de Chinese aan val als een feit aanvaardden, wat dit nu weer betekent. De mogelijkheid is geop perd dat de Chinezen vooral beducht waren voor het lot van de electrische kracht installaties. die een deel van Mandsjoerije van energie voorzien en die in Noord- Korea. vlak bij de grens, liggen. Een aan nemelijke verklaring geeft dit niet. Er schijnt geen reden te zijn waarom de Wes terse troepen bij afzijdigheid van China deze centrales zouden hebben vernield. Men zou eerder aannemen dat dit gevaar werd opgeroepen door de Chinese tussen komst in de strijd. Waarom trekken nu de Chinese troepen ierug? Men zou blijmoedig kunnen ver onderstellen, dat hun leiders dit achteraf ingezien hebben. Men zou nog blijmoediger kunnen veronderstellen, dat zij hevig ge schrokken zijn van het Amerikaanse be sluit, om de Chinese interventie bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken. Maar zo schrikachtig plegen figuren van het kaliber-Mao-tse-toeng niet te zijn. Hij geeft trouwens blijk van vrijwat ondernemings geest. Tegelijkertijd is hij bezig Tibet te veroveren en heeft hij zich in de, Vietna mese strijd gemengd op een wijze, die de Fransen -met onrust vervult. Nevens de Russische reus cloet cle Chinese reus zich meer en meer gelden. Te Parijs ziet men dit, zoals onze correspondent in de Franse hoofdstad gisteren meldde, als een poker- spel van Moskou. In Europa vreest Moskou de herbewapening' van Duitsland; daarom tracht het in Frankrijk het verzet tegen deze herbewapening te versterken, door een bemiddelende conferentie der Grote Vier voor te stellen. In Azië poogt het druk uit te oefenen, tracht het zijn wens ten aanzien van Duitsland door te drijven, door de Chinezen aanvallend te laten optreden. Het is een nogal ingewikkelde verklaring dei- gebeurtenissen, die men voornamelijk aan dacht schenkt omdat de Fransen bij uit stek logische rekenaars zijn. Maar zij kun nen zich daarom juist vergissen in lieden die het niet zijn. Het zwakke punt in dit betoog schijnt voorts de veronderstelling, dat de Chinese regering zich door Moskou maar gedwee voor zijn doeleinden zou laten gebruiken. China is geen onderdanige satelliet van Sovjet-Rusland zoals Roeme nië of Tsjecho-Slowakije. Het is een ge weldig land met honderden millioenen in woners: met een nog veel grotere bevol- kings-reserve dan die der Russen. Het gehalte van het communisme, dat er heerst is niet duidelijk; met dit etiket wordt trouwens in de tegenwoordige wereld wel zeer vrijgevig omgesprongen. In geen ge val hebben de Chinezen de indruk gewekt, dat zij zich gewillig aan de wensen en bevelen van Moskou hebben overgegeven. Waarom zouden zij ook? Een andere vraag die de Fransen opwerpen, namelijk deze: „Waarom zouden de Chinezen morgen hun vervaarlijk gewicht ook niet in de Vietna mese schaal kunnen werpen?" leidt dan ook tot de gedachte: „Ja, als Mao-tse-toeng daar zelf belang in ziet, maar niet omdat hij er door Moskou heen gestuurd wordt." Ofschoon het Chinese leger in Noord- Korea zich nu terugtrekt, kan men de al gemene toestand moeilijk als gunstig be schouwen. Er wordt in Azië politiek be dreven sommigen noemen zoiets „hogere" politiek, maar dit lijkt een zon derlinge benaming op een wijze en met middelen, die men niet anders dan gevaar lijk kan noemen. De verklaring van Mao- tse-toeng, dat het Chinese leger uit vrij willigers bestaat, geeft een beeld van de onwaarachtigheid, die deze zaken beheerst. Dat het vrijwilligers zijn verandert niets aan de verantwoordelijkheid van de Chi nese regering. Zij is er evenzeer verant woordelijk voor als onze regering voor de zeshonderd vrijwilligers, die door Neder land naar Korea zijn gezonden. China heeft die mannen opgeleid, bewapend en van aanvoerders voorzien, evenals Nederland het met zijn afdelinkje Uno-troepen heeft gedaan. „Moskou", zeggen de Fransen, „heeft een psychologische fout begaan door te denken dat de Chinese interventie in Noord-Korea de Westelijke mogendheden tot onderhandelen over Duitsland zou be wegen. Zij zijn veeleer geneigd, er een waarschuwing in le zien". Men kan het °ok anders beschouwen. Mao-tse-toeng heeft wellicht zelf ingezien, dat hij een psychologische fout heeft begaan door op deze wijze zijn intrede in de U.N.O. te Pogen af te dwingen. En mogelijk hebben de Russen hem geholpen om tot dit besef te geraken. Mogelijk hebben zy hem van advies gediend. Intussen speelt men lustig met vuur. En met welk einddoel? En Europa ver- enigt zich niet. Er zijn zoveel bezwaren tegen. R. p. Arrestatie van Syngman Rhee geëist De Labour-afgevaardigde Fenner Broek- way heeft Zondag op een vergadering ver klaard, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea wegens in Noord-Korea begane wreedheden als oorlogsmisdadiger dient te worden gearresteerd. „Het is onduldbaar dat Rhee, gedekt door de UNO-vlag, kan optreden, terwijl hij bij dit jaar gehouden verkiezingen door de meerderheid der Zuid-Koreanen werd afgewezen." Amerika vraagt speciale zitting Veiligheidsraad Plotselinge terugtocht van de tegenstander in het Noord-Westen LAKE SUCCESS. (Reuter en United Press). De regering van de Verenigde Staten heeft om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Woensdag ver zocht om te bespreken wat een woordvoer der noemde: „De ernstige toestand die ge schapen is door de Chinese interventie in Korea". Intussen kwam uit Korea het verrassen de bericht dat de communistische strijd krachten in Noord-West-Korea onverwacht het contact met de verbonden troepen ver broken hadden en naar het Noorden terug trokken. De omvang van deze plotselinge terugtocht is nog niet bekend, evenmin als de reden. Het contact werd laat in de avond ver broken na een sterke tegenaanval door de Amerikaanse 24ste divisie, waarbij deze enig terrein heroverde. De Noordelijke troepen hebben zich klaarblijkelijk ver scheidene kilometers teruggetrokken. Volgens waarnemers te Tokio is het mogelijk, dat deze troepen zich terugtrok ken wegens zware verliezen en wachten op versterkingen uit Mandsjoerije. Volgens een andere suggestie zouden de Chinezen slechts een „bufferzone" ten Zuiden van de Jaioe wiuen bezetten ter bescherming van de belangrijke hydro-electrische in stallaties. Overal langs de frontlinie melden een heden van de UNO dat zij'er niet in kun nen slagen contact met de communisten te maken, ondanks ver naar voren uitge breide patrouillegang. Het verzoek der Amerikaanse regering om de kwestie der Chinese deelneming aan de oorlog in Korea in de Veiligheids raad te behandelen is gevolgd op de ont vangst van MacArthurs rapport, waarin de generaal een uitgebreid overzicht gaf van de wijze waarop sinds 16 October Chinese troepen de grens overschreden en zich mengden in de strijd, nadat de Noord- Koreaanse eenheden zich hadden terug getrokken en niet meer in staat waren doeltreffende tegenstand te bieden. Mac Arthurs rapport bestond uit uittreksels van de mededelingen van de geheime dienst. „Het" aanhoudend inzetten van Chinese communistische str ij dier achten in Korea en de vijandige houding, die door deze mili taire eenheden, onverschillig of zij zich binnen of buiten Korea bevinden, wordt aangenomen, zijn zaken welke ik verplicht ben onverwijld onder de aandacht der Plan voor drie tunnels onder het IJ Kosten ƒ104 mlilioen De dienst der Publieke Werken van Am sterdam heeft vandaag zijn plannen voor de IJ-oe ver verbinding bekend gemaakt. Men wil een autotunnel en twee personen- tunnels, -elk bestemd zowel voor fietsers als voetgangers, bouwen en voor handkarren, bakfietsen, bespannen wagens en auto's die niet van de autotunnel gebruik kunnen of mogen maken, een pontverbinding hand haven. De kosten worden geraamd op 56 millioen voor de autotunnel, 26 millioen voor de grotere en 22 millioen voor de kleinere personen tunnels, totaal dus 104 millioen. Per tunnel wordt gerekend op een bouw tijd van 3 jaar. Met de voorbereidingen in ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat. ~5. en W. van Amsterdam zijn voorne mens zo spoedig mogelijk voorstellen voor de tunnelbouw bij de gemeenteraad in te dienen. UNO te brengen", aldus besluit Mac Arthurs rapport. President Truman heeft Maandag een lang telefoongesprek met de minister van Buitenlandse Zaken Acheson gehad over de toestand in Korea. De Verenigde Staten hebben de beschul diging van generaal MacArthur, dat Chi nese troepen Noord-Korea zijn binnenge trokken en tegen de strijdkrachten van de UNO vechten, daarop officieel bij de Vei ligheidsraad ingediend. Congres binnenkort bijeen De Amerikaanse Senator Walter George heeft aangekondigd dat president Truman dezer dagen het Congres zal samenroepen als gevolg van het gevaar dat de Kore aanse oorlog naar China zal overslaan. De democraat George, die lid is van de Se naatscommissie voor Buitenlandse Betrek kingen, zeide er van overtuigd te zijn dat de Russen de Verenigde Staten zullen be trekken in een oorlog met China. Hij ge loofde niet dat het tot een wereldoorlog zou komen. Hij vertelde zich gereed te houden voor een bevel van Truman om heden (Dinsdag) of Woensdag het Con gres bijeen te roepen. George meende dat Truman dit al eerder gedaan zou hebben, wanneer er geen verkiezingen zouden zijn geweest. George zeide nog dat hij van het begin af gevoeld heeft dat het verstandig zou zijn geweest om de Noord-Koreaanse hoofdstad te bezetten maar niet verder te gaan. Maar nu de Chinezen er bij betrok ken zijn, moeten zij tegemoet worden ge treden. George meent dat het een lange oorlog zal worden. (United Press) Hei woord is aan Kierkegaard: Al wat indruk op ons maakt be vindt zich in ons zelf. Onze prinsesjes zijn dol op dieren en zij hebben dan ook op Soestdijk al een uitgebreide eigen menagerie van honden, kippen, duiven, een geit en nog tal van andere dieren verzameld, die zij trouw verzorgen en af en toe ook wel eens extra vertroetelen. Burgemeester zal belast worden met het bestuur der gemeente De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt met toepassing van het vierde lid van artikel 146 der Grondwet, de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Finsterwolde (Gronin gen) van hun bevoegdheden te ontheffen en de burgemeester met het uitoefenen der gemeentelijke bevoegdheden te belasten. In de toelichting op dit wetsontwerp wordt gezegd: „Reeds geruime tijd geeft de gang van zaken op bestuurlijk terrein in de gemeen te Finsterwolde reden tot ernstige bezorgd heid. Was vóór 1946 de houding van de communistische leden der bestuurscolleges in die gemeente nog zo, dat een redelijk overleg omtrent de behartiging van de belangen der gemeente in het algemeen op normale wijze kon worden gevoerd, sedertdien is de houding van deze leden allengs zodanig gewijzigd, dat van een normaal overleg of van een redelijke be hartiging van deze belangen niet meer kan worden- gesproken, en dat geleidelijk de plaats van de gemeente als onderdeel van onze staatsorde uit het oog is verloren. Zij schromen niet bij de uitoefening van hun functie een politiek te volgen, welke dui delijk aantoont, dat zij zich van de Neder landse opvattingen hebben losgemaakt en kennelijk beogen het wettig gezag en het gezag der wet te ondermijnen. De opmerking van communistische zijde in een openbare raadsvergadering tegen over de voorzitter, dat met personen van zijn slag zal worden afgerekend, zodra de arbeidersklasse in Nederland, evenals in China, het heft in handen neemt, is een Een woordvoerder van MacArthurs hoofdkwartier te Tokio heeft mede gedeeld dat de troepen der UNO, na vier dagen van harde strijd, er Maandag in wa ren geslaagd een krachtige verdedi- gingsstelling te betrekken in het gebied ten Noord- Westen van de Tsjongtsjon. Een woordvoer der van het achtste Amerikaanse leger verklaarde dat de situatie in Korea in de afgelopen 24 uur „zeer is ver beterd". „Onze li nie wordt gestabi liseerd en niet slechts in de zin dat wij in staat zijn de communis tische aanvallen af te slaan, doch ook in de betekenis dat wij thans hard terug slaan", verklaarde hij. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse strijd krachten hebben in het gebied van Paktsjon in de nacht van Zondag op Maandag on onderbroken gevochten met door hun linies heen sijpelende vijandelijke eenheden; zij zijn Maandag anderhalve kilometer terug getrokken. Maandag hielden deze verbon den troepen krachtig stand aan een linie, acht kilometer ten Noorden van het brug genhoofd van Andjoe. Dit bruggenhoofd moet eerst door de. vijand worden ver overd, wil hij in Zuidelijke richting kun nen doorstoten. In hetzelfde gebied werden ook de bri gade van het Britse gemenebest en andere meer in Oostelijke richting opgestelde Zuid-Koreaanse eenheden, hevig aange vallen; deze aanvallen werden afgeslagen, zonder dat terrein behoefde te worden prijs gegeven. Intussen is medegedeeld dat de Noorde lijken plotseling hun troepen hebben terug getrokken. typisch symptoom van de morele druk, welke op de gehele bevolking wordt ge legd. Bepaaldelijk de ambtenaren worden hetgeen door hun rechtstreeks onderge schikte positie wordt vergemakkelijkt onder sterke pressie gezet en met ontslag bedreigd, indien zij niet bereid blijken overeenkomstig de wil van de wethouders, ook als die in strijd is met wettelijke voor schriften, te handelen. Een typisch voorbeeld moge dit illustre ren. De gemeentelijke instelling voor sociale zaken besloot ter gelegenheid van een staking, die nogal wat stof heeft doen opwaaien, tot het doen van een uitkering aan de stakers, zulks in strijd met de ter zake geldende voorschriften. De Kroon vond in dit ontoelaatbaar optreden van het bestuur der instelling aanleiding tot ingrijpen. De besluiten van de raad tot benoeming van enige bestuursleden werden geschorst. Vervolgens kwam het bestuur der instelling, voor zover in functie, op nieuw bijeen, en trok het besluit tot uit kering van de stakers in. Hierna wendde een der wethouders zich tot de secretaris- penningmeester van de instelling en vroeg hem, wat hij van plan was te doen. De secretaris-penningmeester antwoordde, dat hij na het laatst bedoelde besluit niet tot het uitkeren van gelden zou overgaan, waarop de wethouder hem voorwierp, dat hij dan een wettig besluit der instelling voor sociale zaken ging saboteren, waar tegen maatregelen zouden worden getrof fen. Er is tegen hem gezegd, dat de conse quenties voor hem waren. Nadat het be stuur van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken weder voltallig was, is ver volgens aan de secretaris-penningmeester op grond van zijn houding ongevraagd ontslag verleend. Daarop is een hernieuwd ingrijpen der Kroon gevolgd. Er zouden, aldus de toelichting, meer van dergelijke voorbeelden kunnen worden genoemd. De communistische gezagsdragers schro men niet, welbewust en systematisch, wet telijke en andere voorschriften te negeren en een onjuiste toepassing daarvan te sanctionneren. Ambtenaren, die niet be reid zijn in deze geest mede ie werken moeten daarvan de consequenties aanvaar den. Het is niet te verwonderen, dat op deze wijze en in zulle een sfeer bij het getroffen deel der bevolking der gemeente hei ge voel heerst van te leven in een staat van volslagen rechteloosheid. In het stelselmatig streven om aanhan gers te werven ontziet men zich niet een van elke objectiviteit gespeend beleid te voeren èn te trachten de burgemeester en andere niet-communistische personen, met overheidsgezag bekleed, wanneer zij zich niet wensen te voegen naar de eisen der communistische inwoners, te intimi deren en te vernederen. Dat men hiermede tot dusver niet meer succes heeft gehad, is voor een groot deel te danken aan het koelbloedig en beleidvol optreden van burgemeester Tuin en zijn medewerkers. De regering brengt gaarne hulde aan de wijze, waarop de burgemeester zich van zijn taak gekweten heeft. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat Gedeputeerde Staten van Gronin gen aan de regering hebben voorgesteld met toepassing van artikel 146, vierde lid, der Grondwet de raad en het college van burgemeester en wethouders van hun be voegdheden te ontheffen en de burgemees ter de betrokken gemeentelijke bevoegd heden te doen uitoefenen. De grondwet doet de wetgever het mid del aan de hand om dit gemeentebestuur op zij te zetten. Gebruik van dit middel acht de regering hier onvermijdelijk. Heden Amerikaanse verkiezingen Vandaag worden in de Verenigde Staten de 435 leden van het Huis van Afgevaar digden en 36 van de 96 senatoren gekozen. Heden killen de stembussen tussen 19 en 22 uur (plaatselijke tijd) in de verschil lende staten sluiten. De eerste uitslagen uit de Westelijke staten zullen niet voor middernacht te New York binnenkomen. De meeste uitslagen worden verwacht tussen 21 uur en middernacht (New Yorkse tijd) terwijl pas Woensdag 8 uur Nederlandse tijd een duidelijke aanwijzing over het verloop van de uitslagen kan worden gegeven. Labour v/on stemming over woningbouwkwestie De Britse Labourregering heeft Maan dag in het Lagerhuis een door de conser vatieven uitgelokte stemming over haar woningbeleid gewonnen. Er werden 300 stemmen uitgebracht vóór en 288 tegen dit beleid. De conservatieven onder leiding van Winston Churchill betwistten de ver klaring der regering, dat het land zich slechts 200.000 nieuwe huizen per jaar kon permitteren. Zij stonden er op dat 300.000 als het streefgetal zou worden vastgesteld. Een nederlaag van de regering zou haar aftreden hebben betekend. Zieke leden van de Labourfractie ver schenen dik ingepakt in het Lagerhuis om aan de stemming te kunnen deelnemen. Duitse herbewapening Amerikaanse bezorgdheid was van invloed Een aantal afgevaardigden van de Franse radicale partij heeft volgens Reuters cor respondent Maandag een bezoek gebracht aan premier Pleven en het aftreden van Jules Moch, de minister van Defensie, ge- eist. Zijn houding inzake de Duitse herbe wapening werd gecritiseerd als een gevaar voor de Franse betrekkingen met Amerika. Het is niet bekend, welk standpunt Pleven heeft ingenomen. Uit Parijs wordt vernomen, dat zowel van binnen- als buitenlandse zijde aan de Franse regering is verzocht haar houding ten aanzien van Duitslands herbewapening te wijzigen en duidelijk te doen uitkomen, dat de regering de Amerikaanse conceptie van de Atlantische verdediging volledig steunt. Intussen is vernomen, dat de Amerikaan se ambassadeur in Frankrijk, David Bruce, Zaterdag Pleven de bezorgdheid van de Amerikaanse regering heeft vertolkt over het gebrek aan overeenstemming tussen Frankrijk en de andere Atlantische landen op belangrijke punten van de defensie politiek. Dit onderhoud zou gevolgd zijn na een dergelijk onderhoud tussen Acheson en de Franse ambassadeur le Washington. Naar verluidt zou Frankrijk thans, in tegenstelling met het de vorige week door Moch ingenomen standpunt, het Ameri kaanse plan met enkele wijzigingen willen aanvaarden. Frankrijk zou. aldus wordt gezegd, niet langer er op staan dat de po litieke federatie van Europa en het plan- Schuman moeten zijn verwezenlijk voor dat aan Duitslands herbewapening wordt begonnen. Frankrijk zou er in toestem men dat beide pogingen tegelijkertijd wor den ondernomen. Mr. Mohammed Roem in Nederland De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Mohammed Roem, ver toeft enkele dagen in Nederland, waarna hij zal doorreizen naar Lake Success. Bij zijn aankomst op Schiphol zei mr. Roem onder meer: „Wij streven naar een vreedzame oplos sing inzake Nieuw Guinea. Wij zullen geen moeilijkheden met Australië krijgen, in dien Nederland en Indonesië onderling een oplossing bereiken". Het vonnis tegen de K.P.M. vond de In donesische minister onjuist. „Ik vind het prettig dat de K.P.M.- directie zich er niet bij heeft neergelegd en hoger beroep heeft aangetekend." Mr. Roem verwachtte geen guerilla op Ambon, omdat dit ook op Boeroe en Ceram niet is geschied. Mr. Roem zal hier te lande besprekingen voeren met de ministers Drees, Van Maar- seveen en Stikker. Russisch memorandum over de Alandseilanden HELSINKI, 7 November (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Finland meegedeeld, dat de internationale garantie van de traditio nele onafhankelijkheid der bij Finland be horende Alands-eilanden moet worden op geheven. Dit heeft de Sovjet-Russische ge zant te Helsinki, luitenant-generaal Gregori Savenenkof, in een memorandum meege deeld. Voor de tweede wereldoorlog was de Volkenbond officieel garant er voor, dat deze eilanden neutraal en onversterkt zou den blijven, omdat de Sovjet-Unie deze eilanden als de sleutel van de toegang tot Leningrad beschouwde en Zweden deze eilanden, waar Zweeds wordt gesproken, als een voorpost van Stockholm be schouwde. Het memorandum noemt Finland de beste garant en verklaart, dat elke inter nationale overeenkomst inbreuk zou maken op het in 1948 door de Sovjet-Unie en Fin land gesloten verdrag van militaire bij stand en vriendschap. HET WEER AFGEBEELD Een zeer diepe en actieve depressie trekt langs de Zuidpunt van Groenland in de richting van IJsland. Onder invloed van deze depressie neemt het lwge drukgebied bij Schotland verder m betekenis af. In Frankrijk en hel Middellandse Zeegebied stijgen de baro- meters langzaam. De luchtdmkverschil- len in onze omgeving nemen als gevolg van deze wijzigingen af en de wind wordt steeds zwakker. Uit zee drijven nog wolkenvelden de kustgebieden binnen. Langs de Wad- denkust vielen af en toe nog buien. Weerbericht KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.1. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig wind. later matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht vooral in de Noor delijke kustprovincies van zee bin- nendrijvende wolkenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewolking met op vele plaatsen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk nog op vele plaatsen dichtbewolkt. later op de dag geleidelijk meer bevolking maar tot aan het einde van de middag bijna overal nog droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. 8 November Zon op 7.46 uur. onder 17.00 uur Maan op 5.37 uur, onder 15.59 uur Hoog en laag water te I.Imuiden Woensdag 8 November Hoog water: 1-57 en 14.17 uur. Laag water: 10 03 en 22,17 uur. OOMBEWOLKT O LICHT BEW. 9 HALT BEW 9 ZWAAR 3EW - scheidingslijn-front- tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de .winoflichting JfcfcS AAN-

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1