LOOSJES BOEKEN KALENDERS Hillegomje kunt er nergens heen Sport in het kort Dinsdag 7 November 1950 Haarlems Dagblad eii Oprechte Haarlenische Courant Huiselijk tajreellje in paleis Soestdijk. Evenals alle andere kinderen zijn de prinsesjes dol op plaatjes kijken en als het even kan. worden vader en moeder ook in de pret betrokken. Voorzieningen aan de ijsbaan bij de Kleverlaan B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat er in Januari van dit jaar grote belangstel ling heeft bestaan voor de ijsbaan aan de Kleverlaan, welke de gemeente tijdelijk in orde heeft gemaakt voor het beoefenen van de ijssport. Ongeveer 30.000 dames, heren en kinderen hebben van de baan gebruik ge maakt. Met inbegrip van de voorverkoop van seizoenabonnementen heeft de baan- exploitatie een bedrag van f 9441 opgebracht. De uitgaven uit de exploitatie bedroegen f4202, zodat er een batig saldo is van f5239. Ten laste van dit bedrag komen de uit het reeds verleende crediet voortvloeiende kosten wegens rente en aflossing. Gezien deze resultaten menen B. en W. voor het seizoen 1950/1951 de ijsbaan weer voor exploitatie geschikt te maken. Hiervoor zullen echter enkele, in 1949 niet geraamde, doch dringend nodig gebleken voorzieningen moeten wor den getroffen. Hertoe behoort onder meer het aanschaffen van drie lokethokjes, het aanbrengen van een tweede toegangshek, plaatsen van W.C.'s en urinoir, wateraan sluiting, telefoonaansluiting, plaatsen van een directiekeet. weder aanbrengen van de verlichting. De totale kosten hiervooor wor den op f6000 geraamd. Verwacht wordt, dat ae voor-verkoop van seizoenabonnementen dit jaar een bedrag van f2500 zal opleveren. Indien de weersomstandigheden onverhoopt geen ijs opleveren, zullen de exploitatie kosten, behoudens enkele kosten voor onder- pomper.. vrijwel nihil zijn. B. en W. vragen de raad een bedrag van f6000 ter beschikking te stellen. Muziek Italiaanse vocalisten gaven opera-concert De NV„Het Concertbureau" en de „In ternational show productions" hebben ge meend, dat de tijd weer daar is om het Ne derlandse publiek op echte Italiaanse operazang te vergasten. Zij hopen zelfs dat in de naaste toekomst de glorieuze dagen van de Italiaanse Opera in ons land zullen weerkeren. Ze kunnen daarbij rekenen op de reclame die dag aan dag door de radio gemaakt wordt met uitzendingen van gra- mofoonplaten van de beste elementen op dit gebied. Maar die besten krijgt men niet zo gemakkelijk in levende lijve op onze podia en tussen onze coulissen; ze blijven liever dichter bij huis, zolang ze in hun gloriedagen zijn. Dat maakt dat er voor de goede opmerker een nogal duidelijk ver schil waar te nemen is tussen hetgeen men zich van Italiaanse opera-artisten is gaan voorstellen en datgene wat de geïmpor teerde vocalisten te bieden hebben. Ver rassingen zijn daarbij echter niet uitgeslo ten, vooral als er jeugdige la-achten mee komen die eerst een stukje van de wereld willen zien en de nodige routine opdoen, voordat hun vaderland, naar ze hopen kunnen, geheel beslag op hen zal leggen. Dc ondernemers van deze poging om het Hollandse publiek in contact te brengen met de levende Italiaanse opera-zang heb ben hun tournég grootscheeps opgezet. Niet minder dan zes vocalisten werden er voor geëngageerd, plus een dirigent, die de be schikking krijgt over een van de Neder landse orkesten. Maandagavond kreeg Haarlem cle première. De H.O.V. werkte mee ter begeleiding. Met bewonderens waardige handigheid had de jonge dirigent Vittorio Gajoni het orkest in zijn hand. Hij leidde het vrijwel heen over de menigvul dige klippen van een zeer uitgebreid pro gramma, klippen die nog al eens vei'oor- zaakt werden door onrhythmische zang prestaties. Met de ouverture tot Verdi's „La forza del destino", waarmee de avond ge opend werd, vermocht Vittorio Gajoni een goede indruk te geven van zijn directie- kwaliteiten. Dat werd een gave en span nende interpretatie door het orkest. En verder werd door de coloratuursopraan L. Bertolli, cle dramatische sopraan A. Surani, de alt I. Colasanti, cle bariton A. Salsedo en de tenoren F. Carrino en A. Baltarino een hoorn van overvloed uitgestort van aria's en ensemblestukken uit opera's van Verdi, Puccini, Ponchielli, Rossini en Catalani. Dat waren wel is waar niet allemaal rijpe en goede vruchten, onder meer liet het be roemde kwartet uit Rigoletto nog al veel te wensen over maar er werden toch ook opmerkelijke dingen gepresteerd en door lopend kon men zich verbazen, zowel in goede als in minder goede zin, over de wijze waarop deze theatermensen zich al tijd uit de moeilijkheden weten te be vrijden, Indien de bariton van de troep niet zo slordig met de maat had omgesprongen, zouden wij hem, om zijn fraaie stem, wel licht de ster van het gezelschap genoemd hebben. Nu lijkt ons die titel toe te komen aan de donkere alt Colasanti, vooral om haar zeer muzikale manier van zingen. Ook de coloratuur Bertolli, die over een aange naam geluid beschikt, wist nu en dan goede indrukken te wekken. Zij belooft veel voor de toekomst, maar haar stem zit nog niet geheel vast; soms was haar intoneren on zuiver. De dramatische sopraan Surani zou men in actie moeten zien; zij lijkt ons door kneed in het vak. De beide tenoren hadden bij het publiek het meeste succes; daar zijn het dan ook tenoren voor. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Hf KUNSTHANDEL LEFFELAAR J Moderne Kunstnijverheid Agenda voor Haarlem DINSDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Leer om Leer" (Ne derlandse Comedie). 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. City: uChristoffer Columbus", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De man die de moed had", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Gekooide meisjes", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uuur. Rembrandt: „Stromboli", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kinderen van de straat', alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De weg des verderfs", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Optreden van Harald Kreutzberg, 8 uur. Gebouw Sint Bavo: „Snel- verband", voordracht C. J. van Ledden Hulsebosch over „Wetenschappelijke speur- kunst", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Bazar in wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht Woensdag wordt in het Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 104 een bazar gehou den. Des ochtends wordt er nog hard ge werkt door het damescomité, maar des middags gaan de deuren open en dan is het „feest voor iedereen" tot 's avonds laat toe. Spelletjes voor de kinderen vullen de Woensdagmiddag. Intussen kunnen moe ders haar hart ophalen aan gebreid baby- goed, praktische kinderkleding, mooie handwerken, boek- en plaatwerken voor St. Nicolaas, huishoudelijke artikelen en in de levensmiddelenbranche. Daarna ver enigt men zich in de thee-koffie-limonade- tent, waar met pittige hapjes en zoetigheid de inwendige mens gesterkt wordt. Gezellig onderling gesprek verhoogt hier de feest stemming bij de vele ontmoetingen met be kenden en onbekenden. Des avonds werkt het Rad van Avontuur en wordt het i-estant opgeruimd. De op brengst is bestemd voor ZieTcenzorg, Ge zinszorg en Jeugdwerk in Wijk I der Necl. Herv. Gemeente, die jaarlijks met een aanzienlijk tekort te kampen heeft. Politie-schermen In Amsterdam zijn gisteren de nationale politie-sabelkampioenschappen gehouden. De équipe van de Haarlemse politie, be staande uit de heren Endlich, Brilleman, Van Rijswijck en Holtslag, werd zesde. Rotterdam werd eerste in dit équipe-klas sement. Het individuele klassement in de hoofdafdeling werd gewonnen door de heer Van Dalen uit Den Bosch. De Haarlem mer Brilleman werd zesde. In de eerste afdeling werd cle Hagenaar Koeman eerste. De Haarlemmer Endlich werd derde. Wijziging directie bij het P.E.N. Ir. 1 den Boesterd benoemd In cle heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van.Noordholland is eervol ontslag verleend aan ir. W. Snellen als directeur van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noordholland te Bloe- mendaal, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De vergadering benoemde tot zijn opvol ger ir. J. den Boesterd, thans hoofd ingenieur bij het Gemeentelijk Energie bedrijf te Rotterdam. De heer Den Boesterd werd op 4 Novem ber 1,902 te Hengelo geboren. Na in Zalt- bommel de H.B.S. en in Dordrecht de M.T. S. bezocht te hebben, behaalde hij in 1927 Ir. J. den Boesterd. aan de Technische Hogeschool te Delft zijn diploma voor electrotechnisch ingenieur. Van medio 1926 tot begin 1929 was hij werkzaam bij het Centraal-Normalïsatie- Bureau te Den Haag. In Maart 1929 werd hij door de toenmalige minister van Kolo niën uitgezonden naar Nederlands Oost- Indië; aldaar is hij werkzaam geweest bij de electriciteitsproductiebedrijven op Java en bij de steenkolenmijnen op Sumatra, o.m. als bedrijfsingenieur, later als bedrijfs leider van het landswaterkrachtbedrijf „Bandoengse Hoogvlakte" en als hoofd van de werktuigkundige en electrotechnische dienst van de Boekit Asam Steenkolenmij nen. Tijdens de Japanse bezetting werd hij geïnterneerd en na de bevrijding, in 1946, repatrieerde hij. Op eigen verzoek werd hem per ultimo November 1946 uit 's lands dienst eervol ontslag verleend. Van December 1946 af is hij werkzaam bij het Gemeente-Energiebedrijf te Rotter dam bij de electriciteitsdïstributie. Sedert 2 Februari 1948 is hij belast met de leiding van de afdelingen kabelnet en montage hoogspanning. Voor bewezen diensten gedurende de oorlog tegen Japan werd hij door de koning van Engeland bij dagorder van 4 Juli 1947 onderscheiden met: The King's Commen dation for brave conduct with silver laurel leaf emblems. ADVERTENTIE Filiaal Rijksstraatweg 125 TEL. 23991 (Wilt U noteren? Staat niet in de gids) DEZELFDE grote en fraaie sortering als in onze zaak: Gr. Houtstraat 100 - Telefoon 13060 Wijziging bebouwing bij de Eksterstraat In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal aan de orde ko men een ontwerp-uitbreidingsplan „Ek sterstraat", omvattende het gedeelte der gemeente ter weerszijden van deze straat, ongeveer ten Westen van de Vondelweg en ten Oosten van de Rijksstraatweg. In 1943 was reeds een uitbreidingsplan vastgesteld. B. en W. achten echter wijziging noodzake lijk, omdat sedert de vaststelling van de plannen de stedebouwkundige opvattingen zijn gewijzigd en voorts omdat nieuwe be- bouwingswijzen (bouwen in meer boven lagen) niet in de geldende plannen kunnen worden toegepast. Aan de Eksterstraat, welke een pro fielbreedte heeft van 27 meter en de functie heeft van toevoerweg voor de om ringende woonwijk, is een bebouwing met forsere afmetingen stedebouwkundig ge wenst en verantwoord. In het plan is het stichten van een bebouwing met drie woonlagen mogelijk gemaakt. Gestreefd is naar een onderbreking van de doorvoering van de bebouwing van de Eksterstraat in de Vondelweg, door, voor zover dit moge lijk was, een einde van de Eksterstraat aan te duiden bij de uitmonding van de Zwa luwstraat en wel door middel van het in voeren van een lager tussen-element en meer beplanting met bomen. FiSiaalchef Rijtuigimaatschappij hartelijk gehuldigd Hartelijke woorden, een schat van bloe men en fraaie geschenken hebben gisteren de waardering vertolkt die men allerwege heeft voor de chef van de Haarlemse tak van de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij, de heer L. A. Kleijn. De heer Kleijn vierde namelijk zijn zil veren jubileum in dienst van deze onder neming. De directeur, de heer Heijbroek, gewaagde in zijn toespraak van het goede verstand dat de jubilaris reeds op de boekhoudkundige afdeling toonde te be zitten en dat de directie deed heenstappen over het gebrek aan koopmans- en tech nische ervaring toen zij de heer Kleijn na de oorlog aanwees om het in desolate toe stand vei-kerende Haarlemse filiaal te gaan opbouwen. Die keus is wel gerechtvaar digd gebleken, zoals de steeds gunstiger cijfers over de Haarlemse zaak hebben uitgewezen. De heer Heijbroek hoopte dat de loopbaan van de filiaalchef zou blijven leiden tot huiselijk geluk en zakelijk suc ces en bood namens de directie een bedrag aan dat de jubilaris in staat zal stellen een reis naar Frankrijk te maken. Woorden van hulde en toewijding wer den ook gesproken door de oudste chauf feur in Haarlem, de heer Heintjes, en de chef van de werkplaats, de heer Koelemij. Mejuffrouw Moes bood namens directie en personeel een vulpen en -potlood aan, alsmede een indrukwekkende fruitmand. De heer Kleijn, mede namens zijn ook in de hulde betrokken echtgenote, dankte voor de vele blijken van belangstelling die hij ondervond en toonde zich vooral ver heugd om de goede samenwerking met di rectie, personeel, autoriteiten en collega's. Een druk bezochte receptie besloot het openbare gedeelte van de feestviering. Ziekenhuisverzekering B. en W. stellen de gemeenteraad voor een stichting in het leven te roepen met de te Haarlem werkende ziekenfondsen. De stichting zal zich verplichten ter vervanging van dc bestaande gemeentelijke aanvullen de ziekenhuisverzekering een eigen aan vullende ziekenhuisverzekering voor de verzekerden bij de ziekenfondsen op te rich ten, voor welke verzekering voorlopig voor het jaar 1951 zullen gelden dezelfde premie van acht cent per week per betalend lid. Het betreft hier de vervanging van een overeen komst, waarbij is bepaald, dat op de leden, die daarvoor een premie van acht cent per week betalen, geen verhaal zal worden toe gepast krachtens de Armenwet, indien zij buiten de verpleging in een der ziekenhuizen gedurende 42 dagen, welke voor rekening van de ziekenfondsen komt, verpleging be hoeven voor rekening van de gemeente. Als de overeenkomst wordt aangegaan dan wordt het aantal verpleegaagen gesteld op 180 dagen, inclusief de 42 dagen van de hoofd verzekering. Uitgesloten worden patiënten, lijdende aan tbc en zenuw- en zielsziekten. De gemeente zal zich verplichten zo nodig in de exploitatiekosten een bijdrage te ver lenen tot een zodanig bedrag, dat de stichting voor het jaar 1951 een bedrag van 5 To van de bruto-premie over dat jaar kan reser veren en met bepaling, dat deze bijdrage slechts wordt uitgekeerd voor zover daaraan behoefte is ontstaan door een gemiddelde verpleegprijs van ten hoogste f.8,50. Brand op veerpont Gisterochtend heeft een korte maar felle benzine-brand gewoed in de machine kamer van de Haarlemse-pont, die de dienst onderhoudt op het Noorder Buiten Spaar ne tussen het begin van de Spaarndam- merweg en de Veerpolderstraat. Toen de schipper de dienst aanving, vulde hij de snelverhitter, die op de motor is bevestigd en deze moet voorverwarmen, met bezine en stak hem aan. Hij heeft waarschijnlijk echter wat benzine gemorst en de motor vlatte vlam. De schipper deed in zijn schrik enige stappen achteruit en struikel de prompt over een blik met benzine, dat omviel. Ook deze benzine vatte vlam en toen vond de schipper het geraden om de brandweer te waarschuwen. Deze was snel ter plaatse en bluste de vlammen met koolzuursneeuw. De schade kon nog niet worden vastgesteld, maar blijft in ieder geval beperkt tot de machinekamer. De interlocale telefoongids Dr. M. Nijland-Verwey van de N.V. Uitgeverij v/h. C. A. Mees te Santpoort schrijft dat bevreemding en ontstemming gewekt is door de berichten dat de P.T.T. het voornemen heeft de interlocale tele foongids af te schaffen. Wie in de toe komst over de telefoon in ons land vol ledig gedocumenteerd wil zijn, zal zich 16 verschillende gidsen moeten aanschaffen. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat deze algemene gids 2 keer zetten en drukken van alle nummers en adressen nodig maakt. Dit is ons niet duidelijk. Waarom kan er voor de algemene gids niet van het zetsel der locale gidsen ge bruik gemaakt worden'? Slechts 13 van de abonne's bestelt een interlocale telefoongids, verklaart de P.T.T. Dit wil niet zegen, dat slechts 13 er een interlocale gids on na houdt! Velen behelpen zich, in deze tijd, waarin alle levensbehoeften bij de dag stijgen, met een oude gids. Dat kunnen ze voorlopig blijven doen. Maar de P.T.T. moet daaruit niet afleiden, dat maar 13 van de abon ne's buiten hun eigen kring telefoneert! Houdt de P.T.T., als gemonopoliseerd staatsbedrijf, nog wel rekening met de wensen en behoeften van zijn abonne's? Ds. IVL M. de Jong, Ned. Hervormd pre dikant te Nieuw Vennep, heeft voor het beroep naar Schiedam bedankt. Herdenking van de Russische revolutie Ter gelegenheid van de drieëndertigste verjaardag van de Russische revolutie hield het district Kennemerland van de C.P.N. gisteravond een openbare vergade ring in de Tuinzaal van het Concertgebouw, waar het woord werd gevoerd door liet Tweede Kamer-lid de heer Jan Haken. Het zwaartepunt van zijn rede lag in de vraag „Is een derde wereldoorlog onvermijde lijk?", een vraal, die ieder eerlijk mens zich op het ogenblik moet stellen, aldus de spreker. Hij was van mening dat ondanks alle sombere wolken aan de horizon, als daar zijn Korea. Malakka, Birma, Indo- China en de bewapening der Westelijke landen, deze vraag voor ons land ontken nend kan worden beantwoord. Op één voorwaarde echter, dat Nederland zich los maakt van het Amerikaanse dollar-impe- rialïsme en de hand grijpt, die alle vrede lievende mensen en landen door de Sovjet- Unie wordt toegestoken. De speker ont kende met klem, dat de Sovjet-Unie ooit aanleiding gegeven zou hebben tot enige vrees voor aggressie. Integendeel het nieuwe Rusland steunt alleen de strijd der onder drukte volken. Daarentegen trachten de Amerikanen, Engelsen en Fransen op het ogenblik het rad der historie tegen te hou den. En dat is niet tegen te houden, zo riep de heer Haken uit. Meer dan 800 millïoen mensen steunen op het ogenblik het com munisme en de dag dat het over de gehele wereld de bevrijding van de werkende klasse zal bewerkstelligen is niet ver meer. Niemand had het in het reactionaire kamp voor mogelijk gehouden, dat in 33 jaar deze geweldige ommekeer zich zou voltrekken. En nu nog proberen de kapitalisten over de gehele wereld de tijd te rekken, die hen scheidt van de overwinning van het com munisme. Zij zullen niet schromen om een oorlog uit te lokken, want niet alleen hopen zij daarmee het rad van de geschiedenis tegen te houden, maar zij verdienen er nog geld aan ook, aldus de heer Haken. Zij schromen zelfs niet de horden van Hitier weer in het geweer te roepen onder leiding van generaals als Guderian en Von Mann- teuffel. Maar het zal hen niet baten, riep de spreker uit, want de nieuwe tijd breekt aan en de bevrijding van het werkende volk is niet meer tegen te houden. De bijeenkomst werd opgeluisterd door declamatie van Cor Zwart, alias „Sïjmen". Ook de Heemsteedse jeugd heeft thans haar eerste eigen „schoolverkeersbrigades". Een groepje kinderen onder leiding van een kordaat brigadierslertje op een der oversteekplaatsen op de Heemsteedse Dreef. Al het natuurschoon is verdwenen deuw! Uit ga' Onze correspondent in Hillegom schrijft: Vroeger was Hillegom een bescheiden tuindersdorp. Er doorheen liep de postweg Haarlem-Leiden, overschaduwd door lom merrijk geboomte. Ten Westen strekte zich een rijk geaccidenteerd duinterrein uit. Prachtige buitenplaatsen met schoon aan gelegde parken en waterpartijen verlus tigden het oog van de wandelaar. Dat is alles voorbij. De bollendorpen hebben maar één attractie en dat nog slechts enkele weken van het jaar: de bloeiende velden. Een attractie waar trou wens voor de inwoners het nieuwe al lang af is en die voor hen alleen maar bete kent: meer drukte op de weg. Van al dat schoons van voorheen zijn nog maar enkele schamele resten in Hille- ADVERTENTIE Voor St. Nicolaas moet het zijn Een artistiek portret van groot tot klein. Wij kunnen U thans nog rustig helpen RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 Dienstgebouwtje van Hout en Plantsoenen B. en W. stellen de gemeenteraad voor van het bestuur der stichting „Spaar en Hout" de aan de stichting ir. eigendom toebeho rende grond (moestuin) met daarbij beho rende opstallen, gelegen aan de oostzijde van de Kleine Houtweg voor de tijd van zes jaar te huren tegen een bedrag van f 600 per jaar. Deze teelgrond, Ier oppervlakte van 1 ha., kan uitsluitend worden gebezigd voor hel kweken van bomen en de opstallen kun nen na het aanbrengen van enige verande ringen worden gebezigd voor wagenloods, schaftlokaal, kantoortje en paardenstal voor de dienst van Hout en Plantsoenen. Van de wal in de sloot Gisteravond tegen kwart voor acht draaide een personen-auto van de Raaks- brug rechtsaf de Zijlvest op in de richting Wilnelminastraat. De bestuurder had ken nelijk niet in de gaten dat de weg afgeslo ten was en ploeterde een meter of twintig door de modder van net opgebroken weg dek voordat hij tot stilstand kwam. Hij probeerde toen vol-gas achteruit te rijden, maar toen zijn wielen, na eei-st even door geslipt te hebben, vat kregen, maakte de wagen een onverhoedse schuiver en be landde ondersteboven in een geul van de riolering, die twee en halve meter diep is. De bestuurder kroop er ongedeerd uit, maar er was een kraanwagen voor nodig om de gekneusde auto weer op de weg te krijgen. C. D. J. Brandt, Kruisvaarders naar Jeruzalem Geschiedenis van de eerste kruistocht W. de Haan N.V.. Utrecht Is in het algemeen de Nederlandse litteratuur over niet-vaderlanase geschiede nis gering in omvang, die van de Middel eeuwen is het in het bijzonder: des te verheugender dus het verschijnen van dit werk van professor Brandt over de eerste kruistocht t-die in 1095'96 begon). Het is een voortreffelijk gedocumenteerd en over zichtelijk werk. waarin de eigenlijke be schrijving van de kruistocht wordt vooraf gegaan door een critische bespreking van de bronnen, en door een korte geschiedenis van de Islamietische machtsuitbreiding in het Middellandse Zee-gebied. Wie in de Middeleeuwse geschiedenis niet geschoold is. kan aan wat er in dit boek staat slechts zijn vertrouwen geven, en is niet in staat het belang van de bijdrage tot de politieke geschiedenis van de kruistoch ten "te beoordelen. Hij kan alleen getuigen dat de vraag, door de titel opgewekt, die hij bij het begin, van de lezing stelde, niet tot gehele bevrediging is beantwoord: die vraag zijnde: Hoe was de ideëele drijfkracht, als men wil: de godsdienst, werkzaam in deze mensen, die hun politieke en militaire aan dacht op Jeruzalem richtten? Professor Brandt zegt zc!t als hij de oproep tot de kruistochtvan Paus Urbanus II op het Concilie van Clermont bespreekt: wij zouden opnieuw willen beleven, wat die paar duizend daar hebben beleefd" De beperkte gegevens staan voldoening van dit verlan gen r.iet toe. vervolgt hij, maar men is ge neigd te zeggen, dat een beetje meer mis schien toch wel zou kunnen. Desnoods door stilzwijgend wat ruimte open te laten voor een inspiratie, die de moderne tijd moeilijk begrijpelijk is te maken. Nu is er geen ruimte: zoals hier beschreven is het alles Realpolitik. door professor Brandt met de onbewogenheid van de ware positivist be schouwd: smerige streken die de bevelheb bers tegen elkaar uithalen zijn hem even makkelijk aanvaardbaar als slachtingen onder overwonnenen. Men krijgt de indruk dat de kruisvaarders met een Bismarckse opvatting van wat ..real" is zijn uitgerust, waar zij in werkelijkheid nog lang niet aan loe waren. Dat doet af aan het geloof in de juistheid, niet van de samenstellende delen van het beeld, maar van het beeld zelf. S. M. gom te vinden: de trotse bomenrij van de Sixlaan, de Hoftuin rond het Raadhuis en de beplanting van de Wilhelminalaan met het daaraan grenzende park. vanouds ge naamd het Molenduin. De gazons worden keurig onderhouden, er bloeien bloemen en dientengevolge is het consigne: verboden zich op het gras te bevinden. De kinderen zijn op de straten en wegen aangewezen voor hun spel. Enkele ondernemende buurtverenigingen hebben ten koste van grote offers en krachtig ge steund door het gemeentebestuur, speel tuinen ingericht, maar die bevinden zich aan de buitenkant van het dorp. Voor de bewoners van het centrum is er niets. Het is in Hillegom zelfs moeilijk „een straatje om" te lopen, tenzij men zich wil verpozen in rechthoekige huizenblokken. Ten Oosten van de rijksweg staan voor namelijk arbeiderswoningen. Verschillende straten zijn nog niet doorgetrokken. Men komt niet weg uit de bebouwing. Enkele landelijke laantjes zijn doorgaans slecht bestraat, lopen dood op de Ringvaart en in het Zuiden vormt de Haven een barrière voor ondernemende wandelaars. Wie de oversteek waagt, door het altijd drukke verkeer, naar de Oostkant, moet helemaal doorlopen naar de spoorbaan voor hij links of rechtsaf kan zwaaien. Daartussen is bollenland. Wilhelminalaan, Stationsweg, Pastoorslaan hebben geen enkele zijstraat, het. gaat allemaal recht- toe-rechtaan. Ouders die met hun kinderen willen wandelen zitten voortdurend tussen de huizen, 's Zomers trekt men soms naar het schaarse open stukje duin bij het „Paar- denkerkhof", maar dat is al te ver om te lopen. En voor het strand moet men naar Noordwijk of Zand voort, een rechtstreekse verbinding tussen Hillegom en de zee be staat er niet. Zelfs de voetbalverenigingen zitten op hun terreinen „op ae wip" en men ziet ver langend uit naar het nieuwe gemeentelijke sportpark, met de aanleg waarvan dit jaar nog een begin zal worden gemaakt. Maar ook wanneer dit gereed is, biedt Hillegom weinig of geen aantrekkelijks voor hem die zich eens vertreden wil. Het voorgeslacht heeft ai het natuur schoon in de bollendorpen radicaal opge ruimd. Steeds noodzakelijker wordt het, dat een gelegenheid wordt geschapen, waar vooral de kinderen ongestoord vrij spel hebben. Maar wie durft daar, in deze tijd, aan denken? In Lekkcrkerk is een bak met cement van een betonmolen gevallen, waardoor twee arbeiders werden getroffen. Dc 55- jarige W. O. uit Gouda was op slag dood, de 57-jarige J. van 1* uit Ouderkerk werd zeer ernstig gewond. Waterpolo Waterpoloprogramma Vanavond worden in het Sportfondsenbad de volgende waterpolowedstrijden gespeeld: Van Duyl-beker: DWTHDZ (dames). Kringcompetitie heren derde klasse: Water vriendenHaarlem 4. Zaterdag 11 November, Sportfondsenbad. heren tweede klasse: HVGB 3VZV 2; dames eerste klasse: DWTVZV. Centrale wintercompetitie KNZB. heren: HVGB Meeuwen; tweede klasse heren: DWT 2— HPC 2; eerste klasse: DWTHVGB 2. Boksen Van Dam behoudt zijn titel Maandagavond heeft Luc van Dam in de Ahoy-hal te Rotterdam in tegenwoordigheid van ruim 7000 toeschouwers zijn titel van Nederlands kampioen middengewicht met succes verdedigd tegen Job Roos. Van Dam. die van het begin tot het einde ver in de meerderheid was. won met een zeer grote puntenvoorsprong in 12 ronden. In het weltergewiclit sloeg de Hagenaar Nico Schoenmaker Van Putten uit Guade loupe in zes ronden op punten. Wielrennen Plannen voor zesdaagse wielerwedstrijden in ons land Maandagavond is in Amsterdam op initia tief van de heer M. A. de Jonge een ver gadering gehouden teneinde te komen tot de oprichting van een comité, dat zich zal bezig houden met het organiseren van zesdaagse wielerwedstrijden in Nederland. Dit „Comité zesdaagsen in Nederland" is als volgt samen gesteld: mr, K. R. Beks (Hilversum), voor zitter, W. van Steenbergen jr. (Amsterdam), vice-voorzitter; mr. J. Veenhoven (Amster dam), secretaris; George Hogenkamp (Maarssen), pers en propaganda; mr. R. Kokosky (Amsterdam), juridisch adviseur en de heren H Engelmoer (Amsterdam) en A. Muller (Amsterdam), leden. De eerste zesdaagse zal in de eerste helft van Januari 1951 worden gehouden hetzij te Amsterdam, hetzij te Rotterdam. Automobilisme Rallye de Monte Carlo De lijst van de zestig Nederlandse deel nemers aan de Rallye de Monte Carlo is thans door de KNAC gepubliceerd en zij bevat een teleurstellend gering aantal in schrijvingen uit Haarlem en omstreken. Het is natuurlijk mogelijk dat de inschrijvers uit dit anders zo levendige autosport-centrum ongelukkig zijn geweest bij de loting (ei- waren negentig liefhebbers) en een aantal cracks uit deze contreien is door allerlei omstandigheden verhinderd. Zoals de zaken nu staan zullen er drie équipes uit deze om geving meedoen. Ten eersl.e natuurlijk M. Gatsonides, die van de Rootes-fabriek de nieuwe 2Ï4 liter Sunbeam Talbot ter beschik king heeft gekregen. Het is wel aardig om te weten dat deze eer het officiële fabrieksteam niet te beurt is gevallen Dat moet het nog met de twee liters doen. Het is nog niet bekend wie de tweede man zal zijn van deze rsllye-crack. die reeds drie maal een tweede prijs in de rallye won en die bovendien een serieuze gegadigde is voor de Barclays Bank Cup. de prijs voor de best-geplaatste Britse automobiel, die hij nog maar één keer hoeft te winnen, om hem definitief in zijn bezit te krijgen. Uit Bentveld komt voorts ir. H. D. Prins op Ford Het drietal wordt gecompleteerd door de Bloemendaalse Skoaa-rijder C. Harlaar. De deelnemerslijst bevat verder nog namen van oude rotten als K. Barend regt (Kaiser), de Renault-rijders H. Kreisel en P. Nortier. gravin Van Limburg Stirum (Ford), dr. J J Sprenger van Eijk (Ford Vedette) en H. P. Verkamman van Keulen (Mercedes Benz) DEN BOER NAAR FRANKRIJK. Ver moedelijk zal weer een Nederlands voetbal ler naar Frankrijk vertrekken. Den Boer, midvoor van Sparta, kreeg dezer dagen van de FC Nancy een aanbod. Voor definitieve besprekingen en om eventueel het contract te tekenen zal Den Boer binnenkort naar Nancy vertrekken. OVERWINNING VAN TOMMY FARR OP WILDE. Tommy Farr heeft opnieuw een overwinning behaald. In zijn tweede match na zijn come-back sloeg hij te Leicester de Belg Piet Wilde in de derde ronde k. o. TJEBBES EN KIEVIT NAAR BARCE LONA. Op uitnodiging van de club Na- taton Barcelona zullen Joris Tjebes (HPC) en Kees Kievit (Aegir) op 23. 24 en 25 November deelnamen aan wedstrijden, welke de CNB te Barcelona zal houden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5