Zaak tegen Haarlems politie-inspecteur in hoger beroep voor Gerechtshof Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs (Kórt en Bondig De Zevenster Dinsdag 7 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant -chending van geheimen Op 8 Juni van dit jaar sprak de Haarlemse rechtbank de inspecteur bij de Haarlemse gemeentepolitie G. van S. vrij van de hem ten laste gelegde schending van ambts geheimen. De rechtbank achtte niet bewezen, dat de inspecteur geheime stukken, die betrekking hadden op enige geruchtmakende zaken uit de Bijzondere Rechtspleging, ter inzage had gegeven aan een Haagse illegale werker. Tijdens de behandeling van de zaak voor de Haarlemse rechtbank bleek, dat deze man buiten voorkennis van de heer Van S. de dossiers aan een politieke delinquent had gegeven om afschriften van te maken. Deze politieke delinquent streefde rehabilitatie na en meende dat doel blijkbaar het best te kunnen bereiken door de stukken door te geven aan de toen malige procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. de landbouwer Van Son, de zaak van de Heemsteedse agent De Kruif en dergelijke, over tal van gegevens beschikte, die de heer Van S. productief kon maken bij zijn onder zoek. In ruil daarvoor kreeg hij ook wel eens inzage in de stukken van Van S., hij zou deze enige keren mee naar huis hebben genomen. Mr. Van der Kuil ontkende pertinent, dat hij stukken ten huize van de politie-in specteur zou hebben ontvreemd. De ge tuige gaf toe, dat hij er verkeerd aan had gedaan deze vertrouwelijke stukken op zijn beurt weer aan de „foute" politieman v. d. Donk uit Den Haag te geven. Hij had er geen kwade bedoelingen mee gehad. Ge tuige gaf toe, dat hij plannen had gehad een betrekking bij een Amsterdams dag blad dat door een verschijningsverbod was getroffen te aanvaarden. Als het tot arrestaties zou komen, zou Van der Kuil de primeur krijgen van dat bericht. De gewezen politieman, thans portier, Van der Donk. verklaarde een nauwe rela tie met Van der Kuil te hebben, omdat hij deze uit een kamp had bevrijd. Hij zag. dat de stukken tegen de toenmalige procureur fiscaal in Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel, gericht waren en wist deze autoriteit daar van op de hoogte te stellen. In opdracht van de procureur-fiscaal zorgde de Velsense hoofdinspecteur P. J. van IJzendoorn ervoor, dat de stukken in handen van mr. Sikkel kwamen. In een uitvoerig requisitoir heeft mr. F, J. Hoeffelman, de procureur-generaal, vijf maanden gevangenisstraf geëist. Dit is twee maanden meer dan de officier van justitie voor de Haarlemse Recht bank vorderde. Op de rest van het getui genverhoor, requisitoir en pleidooi komen wij morgen uitvoerig terug. Daarop is de zaak inderdaad aan het rol len gekomen. Voor de Haarlemse rechtbank trad de Haagse Officier mr. J. van Over- beeke als openbare aanklager op. Deze kwam in beroep tegen de door de rechtbank gegeven vrijspraak en vanmorgen werd de zaak tegen de heer Van S. door het Ge rechtshof te Amsterdam opnieuw behan deld. Nadat de verdediger, mr. B. W. Stomps, er de aandacht op had gevestigd, dat de Officier door een schrijffout in een authentieke acte in beroep was geko men tegen een vonnis dat niet bestond en dat het Hof dus eigenlijk niet ontvan kelijk was, welke mening door de presi dent, jhr. mr. Van der Does de Willebois, niet werd gedeeld, gaf de heer Van S. een kort overzicht van de voorgeschiedenis van deze zaak: het hem door de procu reur-generaal in Amsterdam opgedragen onderzoek naar een klacht over politieke dossiers, die weggewerkt zouden zijn en die onder meer betrekking hadden op de „Velser affaire". „Een netelig onderzoek dus", meende de president. „Daarom ben ik ook ieder ogen blik uiterst voorzichtig geweest", ant woordde de inspecteur, woordde de inspecteur. „Hoe kon mr. Van der Kuil (de Haagse illegale werker) dan zo uw vertrouwen winnen?" wilde de presi dent weten, waarop de heer Van S. uitlegde, dat dit een gevolg was van het feit, dat deze over een ontzaglijke kennis van ille gale zaken beschikte. Het verhoor kwam daarop op het ver hoor dat de rijksinspecteur Van Lente de heer Van S. had afgenomen, tijdens welk Van S. had toegegeven, dat hij een paar keer zes stukken aan Van der Kuil had meegegeven. Deze verklaring, zo zeide de heer Van S. thans, had hij toen afgelegd,, „omdat hij zich onder de indinxk van het geharrewar, dat er heerste tussen ver scheidene justitiële autoriteiten over het ie volgen beleid in de „Velser affaix-e", niet erg prettig voelde". Hij zou ook verder gegaan zijn in zijn verklaringen, nadat de heer Van Lente op zijn gemoed had ge werkt en hem de waarschijnlijkheid van een seponering in uitzicht had gesteld. Tegenstrijdigheden? De president en de raadshei-en meen den in deze motieven een tegenstrijdig heid te onderkennen. De voorgeschiedenis van het onderzoek deed er. in hun ogen, niets toe: het ging slechts om de vraag of de heer Van S. al of niet stukken aan Van der Kuil had gegeven. Evenals voor de Haarlemse rechtbank hield de heer Van S. staande, dat Van der Kuil de dossiers bij hem had ontvreemd. Mr. W. D. van der Kuil, eens districtslei der in de Haagse illegaliteit, vertelde dat hij over de „Velser affaire", de overval op ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 November 1950 'ONDERTROUWD: 6 Nov., F. J. van der Tuin en J. J. C. G. van Thienen; C. D. de Rooij en M. Kreeft. BEVALLEN van een zoon: 3 Nov., M. RuiterSteiginga; 4 Nov., J. Rutte—Du Crocq; P. WempeStevan: B. van den Berg Nueman; A. W. A. M. LohmanMannesse; T. BolierHaasbeek: H. SpitsWijtkamp; o Nov.. J. van der VeldtSchmid; M. A. MartinusGerritsen; R. M. BrouwersHer man; M. C. WillaröHopman: M. C. Wek king—Kramer; 6 Nov., A. M. Heinen— Aronds; M. H. van den AnkerVan der Horst. BEVALLEN van een dochter: 4 Nov., A. J. van Dijk—Rijbroek: W. Jonker—van Die ren: R. M. H. LindeboomDe Bock: M. A. SteenhartLeenaertse; E, J. Scheffer Steenkist; 5 Nov.. A. Spoor—Slagmolen; M. G. J. van Marselis—Linnebank; A. W. C. de Goede—Alders: D. T. van RoonBakker; C. M. HarmsenLigthart; G. de RondePes- man; F. OnderweegsVan der Ven; H. Leferink—Visser; A. aan 't GoorSchoen; 6 Nov.. E. C. Lammerse—Van Rooijen. OVERLEDEN: 3 Nov., W. J. de Mink, 58 j„ Wouwermanstraat; F. J. Hoogkamers, 72 j., Hazepaterslaan; S. Zwarts, 79 j., Schoter singel; E. Reef—Lansink, 60 j„ Mentawi- straat; 4 Nov., H. C. Lefering, 58 j., Kamper laan; P, Smit—Van der Meulen, 75 j., Pieter Kiesstraat; W. F. L. Mügge, 56 j„ Ver- spronckweg; L. van den Bold, 69 j., Ruijcha- verstraat; H. M. Bouwer—Van Dam, 71 j.. Kweektuinstraat; T. Boerkoel—-Grapendaal, 52 j,, Kamperlaan; H. G. Wesseling, 58 j„ Jan Steenstraat; 5 Nov., F, StuartBochardt, 81 j„ Tempeliersstraat; 6 Nov., M. H. Dijkman Van Lith, 75 j., Kenaupark. De staat koopt fabrieks complex in Amsterdam Ten behoeve van het ministerie van Defensie Maandagavond zijn de fabrieksgebou wen van de Verenigde Efa-produka Be drijven te Amsterdam in verschillende combinaties geveild. De vorige week zijn de fabrieksgebouwen ingezet voor totaal 251.480, de villa voor 37.500 en de ma chinerieën voor 562.168. Gisteren werden fabrieksgebouwen en machinerieën teza men voor niet minder dan ƒ330.000 ge mijnd (hoger geboden dan de inzet), zodat het gehele complex exclusief de villa voor 1.143.648 verkocht werd. In makelaars- kringen vond men dit zeer hoge bod een zeldzaam verschijnsel. De verwachtingen waren, dat de opbrengst ƒ20.000 tot ƒ50.000 hoger zou worden dan de inzet. Na afloop van de veiling werd bekend gemaakt, dat de Staat der Nederlanden het complex heeft aangekocht ten behoeve van het ministerie van Defensie. De villa werd apart verkocht voor 38.100, 600 hoger dan de inzet. Het ministerie wil het fabriekscomplex als opslagruimte van militaire voorraden gebruiken.^ De roofoverval in Driehuis Haarlemmer J. S. tot drie jaar veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de acht-en-twintigjarige J. S. uit Haarlem, verdacht van diefstal van 338 ten nadele van de P. T. T., door op 21 September 1949 een overval te plegen op het postagentschap te Driehuis, tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek veroordeeld. De Haarlemse rechtbank had hem op 29 Juni tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 289 286% Unilever 220% 219 Philips 232 230% A. K. U 178 176 Fokker 129K Nederlandse Ford 304 Nederlandse Kabel 260 v. Berkel's Patent 115% Scheepvaart-Unie 162 164 Holl.Amerika Lijn 175 Deli Maatschappij 108% H. V. A 114% 114% A'dam Rubber 123% 124% Ned. Handel Mij. 150 Nat. Handelsbank 86% Billiton Mij. II 221% PROVINCIALE STATEN Huide gebracht aan aftredende directeur van P.E.N. Vanmorgen kwamen de leden van de Provinciale Staten van Noordholland in een besloten bijeenkomst bijeen in het ge bouw der Provinciale Griffie. Ir. S. Kra mer, technisch adjunct-directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland hield een voordracht naar aanlei ding van het voorstel, inzake het in samen werking met de gemeente Amsterdam tref fen van maatregelen ter verzekering van een ongestoorde watervoorziening in het voorzieningsgebied van de Amsterdamse Gemeentewaterleiding en van het Pro vinciaal Wateiieidingbedrijf. Spreker zette de noodzaak van de plannen uiteen, deelde mee wat het toekomstig waterverbi'uik wordt en gaf een overzicht van de moge lijkheden. om een oplossing voor het vraag stuk te vex'krijgen. Om half twaalf volgde een openbare ver gadering van de Staten. De geloofsbrieven van de nieuw benoem de leden mevrouw mr. J. M. Stoffels Van Haaf ten (V.V.D.) en mr. H. J. M. Tonino (K.V.P.) werden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd beslo ten, waarna zij geïnstalleerd werden. De perodiek aftredende leden van de raad van toezicht op de Provinciale be drijven mr. A. Bruch en A. Sietsma werden herkozen. Nadat de vergadering eervol ontslag had verleend aan mr. W. Snellen, als directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, bracht de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk hulde aan mr. Snellen. Toen deze 39 jaar was, trad hij in dienst der provincie. Voor die tijd had hij reeds een belangrijke loopbaan achter de rug. In Indië was hij bij de rechteidijke macht werkzaam en daarna gemeente- secretaris van Batavia. Op 1 December 1924 werd mr. Snellen benoemd tot commies in tijdelijke dienst bij het P.E.N. en twee jaar later volgde de benoeming in vaste dienst. Korte tijd daarna werd hij secretaris van de directie. Tot voldoening van de directie en van Gedeputeerden heeft hij gewerkt. In 1941 werd mr. Snellen benoemd tot economisch adjunct-directeur. Deze functie werd destijds noodzakelijk geacht en vroeg de gehele persoon. Kort na de bevrijding werd mr. Snellen het waarnemend direc teurschap opgedragen door het overlijden van ir. Wijnmalen. Op 14 Juni 1949 be noemden de Staten hem tot directeur. Mr. Snellen heeft een zware taak gehad in de laatste jaren, omdat het bedrijf opnieuw opgebouwd moest worden. De resultaten zijn te zien; de productie stijgt immers ieder jaar aanzienlijk. Spreker bracht dank voor hetgeen de directeur gedurende meer dan 25 jaar voor de provincie heeft gedaan en wenste hem nog vele goede jaren toe. Tot opvolger werd benoemd ir. J. den Boesterd uit Rotterdam. De overige punten van de agenda zullen eerst in de afdelingen worden behandeld. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 19 December. Een dode bij reddingswerk op de Mont Blanc Ervaren berggidsen en de beste Franse bergsoldaten zijn Maandagmoi'gen vroeg begonnen met het beklimmen van de Mont Blanc. Een vliegtuig van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij heeft Zondag op 200 meter afstand van de top het wrak van de Constellation „Malabar Princess" gevonden, dat sinds Vrijdag vermist was. In verband met het gevaar van lawines en de hoge sneeuwlaag is het mogelijk, dat de reddingsploegen het wrak niet voor Woensdag bereiken. Amerikaanse para chutisten zullen worden neergelaten, mocht enig teken van leven bespeurd worden-. Een gids, die een reddingsploeg leidde, is door" een lawine om het leven gekomen. Minister s' Jacob in Nederland terug SCHIPHOL. Met hel K.L.M.-lijntoe- stel uit New York arriveerde Maandagmid dag 1 uur op Schiphol de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s' Jacob en de plaatsvervanger van de minister van Bui tenlandse Zaken, jhr. mr. A, W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwev, die in Amerika de bijeenkomst van ministers van Defensie der bij het Atlantisch pact aan gesloten landen hebben meegemaakt. Minister s' Jacob vertelde dat hij het ge voel had, dat de Fransen met het plan- Pleven min of meer alleen staan. Het is zeker niet zo, dat België en Nederland zich achter het Franse voorstel zouden scharen. „Het Franse voorstel", zo zeide hij, „dat ter conferentie naar vox-en werd gebracht, valt samen met een Amerikaans voorstel dat reeds ter tafel lag en dat ter conferen tie nader bezien is." „Het Franse voorstel," zo ging hij voort, „heeft een politiek en een militair aspect. Het militaire comité, dat in Amerika ver gaderd heeft, heeft zich uitsluitend met militaire problemen bezig gehouden. Over de politieke aspecten die zich voordeden, zullen de politieke adviseurs der ministers van Buitenlandse Zaken die de conferentie bijwonen, aan hun ministers rapport uit brengen. Zo zal jhr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer de minister van Buiten landse Zaken in Nederland over de poli tieke aspecten van het Franse voorstel in lichten. De heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer vertrekt Woensdag waarschijn lijk weer naar Amerika. Terechtstellingen op Formosa Op Formosa hebben de Chinese nationa listische autoriteiten negen Formosanen door de kogel terechtgesteld „wegens de poging tot organisatie van een onder gronds communistisch leger". Zij zouden communistische propaganda hebben ver spreid. Volgens waarnemers stellen de nationa listische autoriteiten gemiddeld tien per sonen per maand terecht. Canadese divisie-uitrusting nog dit jaar in Nederland MONTREAL, 6 Nov. (Reuter). De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft Maandag te Montreal ver klaard, dat de uitrusting, die Canada voor een Nederlandse divisie beschikbaar stelt, tegen het einde van dit jaar in Nederland zal zijn. De eerste verscheping zal Montreal op 15 November verlaten en de laatste een maand later. Mr. Fockema Andreae, de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog en Marine, was bij deze aankondiging tegenwoordig in het Canadese legerdepót, waar een klein leger- tje mannen bezig is het voor Nederland be stemde materiaal voor verzending gereed te maken. Het materiaal, dat een waarde van 50 millioen dollar heeft, omvat ongeveer 70 anti-tankkanonnen. De bestemming van een tweede Cana dese gift van een divisie-uitrusting zal pas bekend gemaakt worden, als Canada de aan Nedei-land geschonken uitrusting heeft vervangen. Dapanse communisten ontslagen Volgens de cijfei-s van het ministerie van Arbeid zijn in Japan de laatste drie maan den ongeveer 10.000 communisten ontsla gen. De zuivering is toegepast bij de over heidsinstellingen, pers, radio, bioscopen, vei'keer, mijnen, electriciteitsvoorziening, scheepswerven, drukkei-ijen enzovoort. In Rotterdam is de 49-jarige accountant W. G. H. uit Voorburg gearresteerd, ver dacht van verduistering van enige tiéndui zenden guldens ten nadele van de coöperatie van sleepbootkapiteins „Ren:.ta.". Maar na Kerstmis was de winterse gezelligheid nog niet ten eindeWant een week later was het Oudejaarsavond, en dat vierden de Kabouters ook lustig. Pilon had alles al klaar gezet voor het feest; meel en melk en gist en krenten en wat al niet. Daarvan zouden ze heerlijke oliebollen gaan bakken. En die lustten Rick en Bunkie natuurlijk niet.welnee, helemaal niet! Dat zeiden ze tenminste, toen Pilon het vroeg. „Jammer!" zei Pilon. „Dan zal ik ze alleen moeten opsmikkelen!" Alsof hij aan hun ondeugende gezichten niet zag, hoe blij ze waren met het vooruit zicht van de smulpartij Toen de Oudejaarsdag gekomen was, begon de bakkerij. Pilon had een grote pot vol beslag gemaakt, en toen stookten ze de kachel flink op. De pan met olie kwam daarop te staan en toen de olie flink heet was mochten Rick en Bunkie zelf de oliebollen bakken. Ze leerden het vlug, en tegen de avond hadden ze een paar schalen vol dampende oliebollen klaar Communistische burgemeesters en wethouders ontslagen De Franse regering heeft vier commu nistische burgemeesters en 29 communisti sche wethouders in de 20 Parijse arrondis sementen van hun functie ontheven en vervangen door niet-politieke competente personen, zo heeft het Franse departement van Binnenlandse Zaken Maandagavond laat meegedeeld. De burgemeesters van de Parijse arron dissementen worden niet gekozen doch door de prefect van het Seine-departement benoemd. Post voor de „Empire Brent" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Empire Brent", welke in één dei- tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 November in Nederland wor den ter post bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de vermel ding te bevatten: „Aan boord van het troe penschip „Empire Brent" op thuisreis naar Nederland." De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden ver meld. Oorlogsorganisatie der Nationale Reserve Met de invoering van de oorlogsorgani satie is dezer dagen de definitieve opzet van de Nationale Reserve tot stand gekomen. In Mei zullen 15 bataljons zijn geformeerd, voorzien van staven en verzorgingseen heden. Dit heeft de inspecteur der Natio nale Reserve, kolonel J. Termaten, ver klaard. De vijftien bataljons zullen worden uit gerust met Engels materiaal, dat reeds aan wezig is. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans ruim 7.000. De aanwerving en selectie van de vrij willigers blijft de taak van „Steun Wettig Gezag". SCHEEPVAART Alhena, pass, 5 St. Vincent. Amsteldiep, 4 v. Aden n. Port Said. Aridijk. 5 te R'dam v. New Orleans. Arendskerk, 4 v. Fremantle n. Adelaide. Arundo, 4 v. Santos n. Montevideo. Asturias, pass. 5 Gibraltar. Atlantis, pass. 5 Gibraltar. Averdijk, 4 te New York v. Hdam. Amstelvaart (ex Berlae), 6 te Duinkerken. Albireo, 6 te Antwerpen. Alamak, pass. 6 Str. Messina n. Port Said. Atlas. 5 v. Gibraltar n. R'dam. Abbekerk, 5 te R'dam. Alchiba, 4 v. R'dam n. Narvik. Adinda, 5 v. Singapore n. Pladju. Alcinous, pass. 5 Gravesend. Algenib, 5 te Antwerpen v. Hamburg. Altair. 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Aludra, 6 verw. Montevideo. Alwaki, 5 495 m. KW. Fort Aleze. Amsteldijk, 5 800 m. O.NO. Bermuda. Aagtekerk, pass. 6 Finlsterre. Alnati. pass 6 Ouessant. Amstelpark, pass. 6 Kp. Bon. Amstelstad, 6 v. Soerabaja n. Djakarta. Ariadne, 6 v. Bari n. Catania. Arkeldijk, pass. 6 Bermuda. Abbedi k, 4 te Montreal v. Boston. Alm dijk, G v. Galveston n. R'dam. Alphacca, 5 te New York. Aagtekerk, pass. 7 Ouessant. Appingedam, 6 v. Malaga te A'dam. Akkrumdijk, 7 te Marseille. Baarn, 5 te Callao. Bennekom. 4 v Ponta del Gada n. Antw. Bantam. 4 te Suez. Bacchus. 5 v. Trinidad te Paramaribo. Bangkalan, v. Djakarta n. Sunda. Baud, S v. Semarang n. Soerabaja. Barendrecht (t), pass. 6 Noord v. Azoren. Bengkalis, 7 te Djakarta. Blommersdijk, 6 te Philadelphia. Boissevain, 6 v. Port Elisabeth te Kaapstad. •Borneo, pass. 6 Perim n. Port Soedan. Britsum. pass. 6 Kp. St. Vincent. Bali, G te A'dam v. Balikpapan. Castel Bianco, 4 te Adam v. Djakarta. Congostroom, 4 te Lagos v. A'dam. Caltex Utrecht, 4 rede Bahrein. Ceram, 5 v. Hamburg te Antwerpen. Cistula (t), 5 v. Curacao n. Trinidad 6 verw. Cronenburgli, pass. 6 Ouessant. Caltex Leiden, pass. 6 Rasfartak. Caltex Delft, 7 v.m, verw. Port Said. Clavella,'7 te Abadan van Suez. Duivendrecht, 6 te Dakar. Domburgh, 4 v. R'dam n. Casablanca. Danae, 6 v. Livorno n. Napels, Empire Brent. 5 v. Colombo n. Aden. Enggano, 4 v. Port Said. Eemdijk, 5 v. Hamburg n. Bremen. Elsenburgh, 4 te R'dam v. Londen. Etrema (t), 5 v. Curacao n. Cristobal. Eendracht, 7 v Izmir te Stratoni. Friesland, (krll, 5 v. Soerabaja te Singapore. Gordias, 4 v. Gibraltar. Gouwe. 5 v. Holtenau. Gaasterkerk. 6 dwars Burlings. Gooiland, 6 te Rio de Janeiro. Ganymedes, 7 van Punta Cardon n. Maracaibo. Hercules. 5 v. Mutzuna n. Tunis. Hera, 5 v. Maracaibo n. Kingston. Heelsum, 5 v. New Orleans n. Houston. Hector, 6 te Hamburg. Haarlem. 6 v. Hamburg te Antwerpen. Hoogkerk, 6 v. Genua n. Port Said. Heemskerk, 5 te Dar es Salaam. Indrapoera. 6 v. Soerabaja n. Semarang. Ittersum, pass. 6 Flores. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 v. Colombo n. Suez. Jupiter, 5 v Palermo n. Piraeus. Java. 5 v Singapore n. Port Swettenham. Jobshaven, 6 te Landana v. Libreville. Japara (kxl.), 6 18 u. pass. Guairdafui. Karossa, 5 te Fakfak. Kelbergen, 6 bij Malta. Kota Baroe, pass. 6 Minlcoy. Kota Inten, pass. 6 Port Soedan. Langkoeas, 6 te Singapore v. Djakarta. Leerdam, 5 v. Antwerpen. Lemsterkerk, 4 v. Abadan n. Aden. Luna, 5 v. Tel Aviv n. Catania, Laertes, 3 v. Soerabaja. Lekkerkerk, 6 verw. Karachi. Luclta (t), 6 v. Heysham te Falmouth. Lutterkerk, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Leopoldskerk, 7 te R'dam v. Abadan. Leuvekerk, 6 v. Bahrein te Rastanura. Lissekerk, pass. 6 Elba n. Port Said, Loenerkerk, 6 v. Damman te Ratanura. Lombok, 6 te Kohsichang. Limburg, 3 te Bahia Blanca v. Rosario. Loosdrecht, pass. 7 Messina. Macuba, 4 v. Port Said. Malea, 5 100 m. v. Perim in Rode Zee. Mariekerk, pass. 5 Casquets n. Genua. Metula, 4 v. Napels n. Tel Avlv. Murena, 5 v. Suez. Maas, 5 v. Kingston n. Mobile. BINNENLAND Op 1 October ontvingen 414.196 personen uitkering op grond van de Noodwet-Drees en wel 107.948 echtparen, 129.458 alleenstaan de mannen. De uitkeringen per 1 October 1950 vergen een jaarbedrag van f 143.669.630, bij welk bedrag nog moet worden opgeteld de bijslag van 1 November 1948 van f 1,50 per maand (f 2,50 voor echtparen) en de 5 bijslag van 1 Januari j.l. met een miminum van f 1,— per maand (f2,— voor echtparen). Op 18 October is nabü Assen een marktkoopman door een auto aangereden, ten gevolge waarvan hij overleed. De auto mobilist reed door, maar heeft zich nu bij de politie in Assen aangemeld. Toen hij na het ongeluk in de krant las dat de aangeredene was overleden, heeft hij de wijk naar Frank- rijk genomen, waar hij sindsdien had ver toefd Aan het personeel van een sigaren fabriek te Oosterhout 20 sigarenmakers en 20 meisjes is ontslag aangezegd. In Amsterdam is het proces begonnen tegen de 58-jarige P C. D. die tijdens de bezetting door de Duitsers belast was met het in ontvangst nemen van geld van Joodse landgenoten, aan wie werd voorgespiegeld dat zij niet gedeporteerd zouden worden. D. heeft f8.790.000 ontvangen, waarvan hij zelf een tiende gedeelte heeft behouden. HAARLEM EN OMGEVING Mej. K. v. d. Berg te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres der Chr. school te Broek onder Akkenvoude (Fr.). Mej. E. Klaarhamer te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres ener Bijz. school te Enschede. Mr. A. G. H. H. Roeffen, advocaat en procureur en kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem, staat op de lijst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Eindhoven. Ds. J. E. L. Brummeikamp te Haarlem, predikant in algemene dienst der Ned. Herv. Kerk, heeft het beroep naar Westervoort aangenomen. Overeenkomstig de eis van de procureur. generaal bij het gerechtshof te Amsterdam is de Haarlemse stoffeerder C. H. veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens oplichting van een verlofganger, wie hij bad verteld een huis te kunnen huren, waarvoor hij een bedrag van f225 ontving. De Haarlemse rechtbank had een straf van acht maanden opgelegd. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O F 1, Cremers, zal niet op Vrijdag 10 maar op Zaterdag 11 November spreekuur houden. Maetsuycker, 4 v. Geraldton n. Singapore. Meliskerk, 5 te Hamburg. Maaskerk, 6 te Dakar. Mapia. pass 6 Kp. Carbon. Melampus, 7 v. Penang n. Aden. Modjokerto, pass. 6 Ouessant. Molenkerk. 6 v. Lagos n. Luanda. Mijdrecht, pass. 6 eil. Wight. Marken, pass. 6 Makallah. Muiderkerk, pass. 6 Guardafui. Mentor. 7 van Palermo te Cadü. Merwede. 7 v. Charleston n. Le Havre. Nigerstroom, pass. 5 Las Palmas. Nelly, verw. 6 oass. Kp. de Gata Nestor, 6 of 7 van Tanger te Malta. Omala, 5 V. Calcutta n. Miri. Oranjestad, 4 te A'dam v. Cristobal. Orion, 5 v. Istanboel n. Yerakini. Oberon, 6 xerw. Ciudad Trujillo. Ondina (t). 5 verw. Alexandrië v. Port Said. Overijsel, 5 v. Bremen te Hamburg. Oranje, 6 v. Belawan n. Colombo. Oranje Fontein, 6. v. Ant<,verpen n. R'dam. Poelau Laut, 6 te Genua. Polydorus, 5 v. Port Swettenham n. Singapoie. Pygmalion, 5 v. Puerto Plata n. Antwerpen. Prins Willem II, 6 bij Casquets. Prins Willem V. 4 v. R'dam n. Montreal. Paula (t), 5 Str. Bangka. Plancius, 4 v. Soerabaja n. Buleleng. Prins Joh. W. Friso, 5 v Hamburg te Antw. Perna (t'h 7 verw. Piraeus. Prins Frederik Hendrik. 6 te Montreal v. R dam. Prins Willem IV, 6 v. Montreal n. Antwerpen. Polyphemus, 5 van New York n. New Orleans, Rempang, 6 te Belawan. Riouw, 5 v. Houston n. New Orleans. Roebiah, 4 v. Cherlbon n. Semarang. Rotti, 4 v Makassar n. Balikpapan. Rijnkerk, 5 v. Yokohama n. Nagoya. Reyniersz, 5 rede Makian. Ridderkerk, 6 te Hamburg v, Adam. Rossum, 4 v. Setubal n. R'dam. Radja, 6 v. Los Angeles n. Port Arthur. Roebiah, 7 te Soerabaja. Rotula (t), pass. 6 Finlsterre. Ruys. 7 v. Montevideo te Santo. Samarinda, 5 te Djakarta. Schiedijk, 5 v. New York n. Vera Cruz. Sibajak, 4 v. Suez n Aden. Streefkerk, 5 v. Damman n. Koweit. Sumatra, 4 v. Marseille n. Halifax. Stad Schiedam, pass. 5 Finïsterre. Sanana, pass. 6 Ouessant. Sarangan, 4 te Ternate. Saroena (t), 5 v. Miri n. Pladju. Schie, 5 v. Port of Spain te Paramaribo. Siaoe, 4 v. Djakarta te Soerabaja. Sibigo. 5 te Tjilatjap. Stad Breda. 5 te Londen. Stad Vlaardingen 7 17 u. verw. H. v. Holland. Stanvac Talang Akar (t), 5 te Djakarta. Schevpendrecht. pass. 6 Azoren. Slamat. 6 v. Abadan n. Khorramshar. Straat Soenda. 7 te Lorenzo Marques. Salawati, 1 v. Galveston n. Port Arthur. Stad Arnhem, pass. 6 Ouessant. Stad Maastricht. G te Sas van Gent Tawali, 4 v. Aden n. Djakarta. Teiresias. 6 te Aden. Ternate, 5 te Balikpapan. Tankhaven Hl (t), 4 n. Sungeigerong. Tjibodas, 6 verw. Yokohama. Trompenberg, 5 v. Bremen te Antwerpen. Triton, 6 verw. Guanta. Themisto, pass. 6 Guernsey. Tibia, pass. 6 Gibraltar. Tjipondok, 6 v. Durban n. Mombassa. Tero, 6 v. St. Vincent. Tlba. 2 te Buenos Aires v. R'dam. Tomini, 6 8 u. te Belawan. Tegelberg, pass. 6 Okinawa. Theseus. 6 v. Amsterdam te Tanger. Titus, 5 te Pyli van Kymassi. Utrecht, 6 te Vancouver. Volendam, 5 850 m. W.NW. Minicoy. Van 't Hoff, 7 te Port Soedan. Veendam, 7 v. Le Havre. Woensdreeht (t), 6 v. Curasao n. Savanna. Waal, 6 te Aruba v. Maracaibo. Waiwerang, 4 te Bima. Winsum, 5 v R'dam n, Ceuta. Willemstad, 6 v, Christobal n. Kingston. Westland, 6 te Salvador. Waterman (rep), 6 50 m. Z. Kaap Comorin. Zeeland (ssm.), 4 v. R'dam n. Newcastle. Zonnewijk, 7 n. Curacao. Zuiderkruis, 7 te Aden. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 9) Ze keek hem nu zo vol verwachting aan dat hij het niet waagde te glimlachen. Wat haalde ze zich in vredesnaam in haar hoofd! Een detective! Het was natuurlijk belachelijk. Maar ze was nu ten minste niet meer boos, en het idee van die detec tive scheen haar een beetje over de kwestie-Benck heen te helpen. Dat was dan in ieder geval nog ergens goed voor. Ze had spirit, dit meisje, dat had ze zeker! Hij zou haar voorlopig haar gang maar laten gaan. Wat denkt u er van? vroeg ze nu. Het lijkt mij een schitterend denk beeld! antwoordde hij, maar zullen we dan nu maar weer naar binnen gaan? En hij hipld de portière voor haar open. In de kamer van tante Truus heerste, na alle drukte die er zo pas geweest was, een weldadige stilte De fotomensen waren al vertrokken, de vingerafdrukkenman stond op het punl om naar boven te gaan. rechercheur Smit had de glazen balcon- deuren wijd geopend en de sigarendamp was al aardig weggetrokken. Sluit de deuren maar, Smit, verzocht inspecteur Renkevooi*t, en doe ook de gordijnen maar weer dicht. Ik wilde hier aan de tafel gaan ziften, onder de lamp, hier hebben we goed licht. En u, juffrouw Van Esbeeck, zoekt u uw eigen hoekje weer op bij de poes? Ja, was het antwoord, ik kruip wel weer op de divan. Enhij glimlachte even, als ik u straks misschien de een of andere inlich ting kom vragen, dan wilt u mij die toch wel geven, nietwaar? O, natuurlijk, inspecteur, met plezier! Zoiets als collega's onder elkaar, be doelt u natuurlijk. Precies inspecteur! Zij had nog geen slaap, constateerde hij. Nu zijn aandacht bij de papieren, die er lagen. Het zou nog veel tijd kosten en het zou lukraak zijn als ze iets vonden. Maar hij moest het in ieder geval proberen! En hij schikte de eerste stapel voor zich op het pluchen tafelkleed en schoof een tweede berg papieren naar zijn overbuur man. Een heie kluif, Smit! Ja, inspecteur. Hindert het de juf frouw als ik mijn pijp opsteek? Welnee. Dat hindert de juffrouw niet. Nietwaar, juffrouw Van Esbèeck? O nee, heelemaal niet. Nu zwegen ze alle drie en de twee man nen verdiepten zich in de inhoud van het bureau. Het werd nu heel stil in het vertrek. de papieren ritselden, de pijp pruttelde zachtjes, rookwolkjes kringenlden omhoog in het gele lamplicht. Een enkele keer stond de inspecteur op om weer nieuwe voorraad uit de bureaulade te halen en toen was er ineens een stem: Juffrouw van Esbeeck. Ja, antwoordde ze prompt. Komt u eens even hier als u wilt. Kent u dit étui? Hij overhandigde haar een tamelijk groot étui, een kostbaar ding van fijn marokijnleer en met grijs fluweel gevoerd. Het was leeg. Aan de binnenzijde van de deksel stonden met fijne vergulde letter tjes, de naam van een firma. En ze las: „G. F. Johnson Brothers. Kings Road 64. Cape Town". Ze draaide het voorwerp om en om in haar handen, ze fronste aandachtig haar wenkbx'auwen. Dan legde zij het weer langzaam neer op het tafelkleed. Nee, inspecteur, zei ze zacht, ik heb dit ding nooit gezien. Werkelijk niet, juffrouw Van Es beeck? Denkt u eens heel goed na! Geen enkele herinnering, ook niet uit uw kin derjaren? Ze keek hem ernstig aan. Geen enkele inspecteur, ik weet het heel zeker. Ik heb dit étui nooit eerder gezien. En heeft uw tante ook nooit over een étui gesproken? Of over een juweel, dat er in gezeten zou hebben? Nooit inspecteur. Werkelijk niet. Hij stak het voorwerp in zijn zak, het spijt mij, zei hij enkel. Dan heb ik op het ogenblik uw hulp niet meer nodig. Maar wilt u nu niet wat gaan rus ten op de sofa? Wordt u niet te moe? Ze schudde met een glimlachje haar hoofd. Echt niet, inspecteur. Ik dank u wel. Er was al weer een tijdje voorbij ge gaan, toen voor de tweede maal de stilte werd verbroken, en nu door het meisje. Inspecteur Renkevoort hoorde haar op staan en ineens zag hij haar, tot zijn stomme verbazing, naast zich geknield op de grond en half onder de tafel. Hij legde het kasboek van tante Truus, dat hij aan het doorwerken was, naast zich neer. Mijn lieve hemel, wat doet u nou? Ik zoek een voetenkussen, kwam haar stem van onder het tafelkleed. Er moet er hier één zijn. O, pardon! Hij schoof zijn stoel achteruit. Maar laat mij dan ten minste even... Dank u. Ik heb al beet. Zij kwam vlug overeind, zonder hulp van zijn hand, die hij uitstak om te helpen. Zij zag er nu ineens weer zeer uitdagend en kwajongensachtig uit. Hij staarde haar verbaasd aan. Ik zie, dat u nog. steeds geen slaap hebt! O nee, ik kan uitstekend tegen nacht braken. Ze ging weer naar baar schemerig hoekje terug, zette haar voèten op het kussen en trok de dikke poes weer op haar schoot. Hij wachtte nog even, of zij verder nog iets wilde zeggen, maar schoof toen zijn stoel weer aan de tafel en nam het kasboek ten tweede male op. De stilte viel opnieuw in de ongezellige kamer. Toen opende het meisje haar handpalm Ze had het voorwerp uit de verte gezien onder de tafel, vlak bij de schoenen van inspecteur Renkevoort Geen mens had het zien liggen daar buiten de lichtkring van de lamp. Een klein, onaanzienlijk dingetje. En nu verscheen er een triomfantelijke uitdrukking op haar gezichtje. Die olie domme kei-els van de politie, daar kwamen ze met hun lampen, hun toestellen en hun vingerafdrukken en ze zagen niet eens wat er vlak voor hun op de grond lag! De uilskuikens! Zie je, daar moest je nu een scherpe vrouwelijke blik voor heb ben! En het was nog wel een bewijs, dit kleine dingetje. Een schitterend en zonne klaar bewijs! Het was een manchetknoop, maar geen gewone manchetknoop, zo als je ze bij dozijnen in de winkels kunt kopen. Deze manchetknoop was een smaragd, een heuse, echte, groene smaragd. En op die smaragd was een familiewapen gegx-aveerd. Ze had dat familiewapen al ontelbare malen horen beschrijven. Deze pijl, ge kruist met een bosje riethalmen en ge kroond met een hertengewei, prijkte o.a. op de zeventiende eeuwse inrijpoort van het voorvaderlijke huis. Je kon het terug vinden op de oude stenen pomp, onder de linde, op de binnenplaats. Het was gebor duurd, in rood en goud en blauw, op het haardscherm in de grote salon. En op een canapékussen in de kleine salon. Het was gegraveerd op vier dozijn tafelzilver van het echte-mooi-zware-soort en op de zil veren rozenbowl van de chiffonnière. En het was geweven in de echtlinnen lakens en slopen op de logeerkamers. Het meisje had het wapen nooit gezien, maar zou het uit duizenden kunnen her kennen. Het was het wapen van de edele familie van Blitterswijck! Na het doen van haar ontdekking, was haar eerste impuls om een juichkreet aan te heffen; zij onderdrukte die neiging. Haar tweede impuls was om triomfantelijk met haar vondst naar de inspecteur te lopen maar ook deze neiging wist ze te overwinnen. Een detective, begreep ze, deed zo iets niet. Als een detectieve, zoals zij nu op dit ogenblik, een draad in han den kreeg, dan vertelde hij dat aan geen mens en trok een volkomen effen gezicht. Pas als hij zoveel draden in handen had, dat je er een heel kluwen van kon maken, dan trad hij pas naar voren en ontmasker de de schurk. Dat zou zij ook doen, maar dat zou natuurlijk nog even duren. Mor gen, als ze uitgeslapen was, zou ze nieuwe draden verzamelen, nu zou ze deze draad voorlopig opbergen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6