Scheveningse logger zonk na aanvaring met Engelse drifter Nieuwste 'n Prachtkaart Café-Restaurant „FLUKS" Ook met Chocolade is LETTERS vanaf De Zevenster Woensdag 8 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Niemand vermist, de schipper van de „Mace" viel tegen de kachel Het moet een daverende klap zijn geweest, die gistermiddag omstreeks kwart voor vier op 25 a 30 mjjl Z.W. van IJmuiden tijdsbepaling van de bemanning de boeg van de LT. 35 „Mace" spleet en schipper Albert E. Bensley uit Great Oimersby met het hoofd tegen de kleine potkachel in het logies smeet. Het moet een zwaar geweld zijn geweest, dat dc rafelige neus van de drifter in de huid van de Scheveningse logger „Geertruida Jacoba" boorde, zodat het Noordzeewater naar binnen gudste en de 6>CH. 35 al gauw daarop reddeloos in de diepte verdween. Een wonderlijke scheeps ramp, op kalme zee, zonder mist, zonder vermisten, gelukkig. IJmuiden begrijpt het niet hclemaa:. Wel dat de „Geertruida" massa's water maakte. Wel dat in de vcr- warring van dat moment de twintig mannen van de Geertruida overgestapt zijn op de drifter. Maar niet hoe zoiets gebeuren kon. De geschrokken mannen van de SCH. 35 kunnen echter getuigen, dat het gebeurde De stuur van de LT 35. William Baxter uit Lowestoft herinnert zich die dramati sche ogenblikken nog heel precies en hij vertelt het verhaal, starend over het gladde water van de IJmuidense bergingshaven, waar de „Stentor" het water uit de „Mace" slobbert. „We voeren samen, naast elkaar. Wij zelf hadden dezelfde ochtend in IJmuiden wal- haring gelost. Plotseling leek het alsof de SCH 35 met een excuserende glimlach om zijn moeilijke uitspraak van dat „Sch" uit het roer liep. „Recht op ons af". Er klonk een kreet over de kleine Engelsman en Jack Culiing'nam, een der matrozen, weet nog dat hij in de ruimte greep naar houvast. Een rilling liep langs de oude „Mace", die al sinds 1919 de Engelse wal- visserij bezoekt en een geluid van schu rend, later scheurend staal vertelde dat er een ernstige situatie ontstaan was. Direct begon de Mace voorover te zak ken en de schipper gaf met zijn bebloede kop het bevel de gapende wonde in de boeg van de schuit met een zeil af te dekken. Lading om naar achteren te brengen was er niet een ruim vol netten legt in zo'n geval niet veel tegenwicht in de schaal. Inmiddels was een garnalenbootje, de GO 8 te hulp geschoten en daar werd dc bemanning van de logger op overgezet. Later is de SCH 35 gezonken. In de wachtkamer van het Velsense ziekenhuis heeft schipper Bensley zijn ver haal in drie zinnen gedaan: ik keek op de kaart, voelde de smak en krabbelde over eind om de telegraaf op de brug naar „stop" te rukken. Het was een matige N.W. wind. En het is nog goed afgelopen. Geen van deze mannen maakte de in druk, meer uit de jeneverfles te hebben ge nuttigd dan goed was voor een richtige na vigatie, zoals in Scheveningen verteld wordt ADVERTENTIE Wie wint de LINCOL RACE AUTO? H. STAM DONKERE SPAARNE 20 Kappers vormen club voor technische ontwikkeling In Haarlem is opgericht de R.K. Techni- sche-artisiieke Ontwikkelingsclub voor kap persbedienden „St. Damianus", onderafdeling van de Ned. Kath. Bond van kappersperso- neel „St. Cosmas" te Haarlem. In zijn openingswoord zette de waar nemend voorzitter, de heer A. F. Hendriks de taak van de T. O. C. uiteen, die bestaan zal uit het opleiden voor deelneming aan demonstraties en concoursen. ADVERTENTIE plattegrond in kleurendruk van Duidelak en overzichtelijk Met buslijnen en alphabetisch stratenregister Gistermiddag heeft op de Noordzee25 a 30 mijl ten Zuid-Westen van IJmuiden, een hevige aanvaring plaats gehad tussen het Engelse schip „Mace" uit Lowestoft en de logger Geertruida Jacoba (Sch. 35). De logger zonkdoch de bemanning kon gered worden. De „Mace" werd door de „Nestor" naar IJmuiden gesleept in zinkende toestand. Foto: de „Mace" wordt in de bergingshaven te IJmuiden aan de Kompas- stoelgemeerd. Duidelijk ziet men hoe het enorme gat in de boeg van de „Mace" met een zeildoek voorlopig gedicht werd, om het schip voor zinken te behoeden. Boekh. EUREKA KRUISWEG 13 H'LEM bij het station Prijs slechts L25 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 November 1950 ONDERTROUWD: 7 Nov., B. van Dijk en M. W. Rotteveel; D. M. van der Vliet en E. ter Haak. GEHUWD: 7 Nov., C. M. Osinga en A. S. M. Stoelinga: J. H. Löhr en J. Wanders; R. Rijers en C. M. Hoogcgtijn. BEVALLEN van een zoon: 6 Nov., A. L. Mulder—Kloosterman; 7 Nov., M. G. Spoor Koopman; J. van VeenendaalHulsebosch. BEVALLEN van een dochter: 5 Nov., M. G. MilatzKamp; G. H. van Oosterhout Nijssen; 6 Nov., I. W. HageAugustinus; W. W. DamstraBuis; 7 Nov., A. W. van der Horstvan Aalderen; M. C. Marchand Uitermark; A. A. Spoorvan der Wateren; S. Gerritsenvan Wijk. OVERLEDEN: 5 Nov., J. Wit, 83 j-, Maer- ten van Heemskerkstraat; 6 Nov., C. Spaar garen, 55 j., Burgwal; H. Barendse. 79 j., Waldeck Pyrmontstraat. ADVERTENTIE Reserveer thans reeds Uw Filmvoorstellingen voor het a.s, St. Nicolaasfeest Filmbureau HOLLANDIA Jansstraat 11 - Tel. 12569 Propoganda-vergadering van het CNV Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteravond, zijn traditionele Novem- ber-actie in Haarlem ingezet met een druk bezochte propaganda-veigadering in de grote zaal van het gebouw St Bavo aan de Sm edestraat. De bijeenkomst werd geopend met koor zang, gebed en Schriftlezing, waarna de heer L. Silvis, voorzitter van de Haarlemse Christelijke Besturenbond in een korte toe spraak doel en streven van de C.N.V. uit eenzette. Hoofdbestuurder Th. Palma van de Chr. Bouwarbeidersbond, belichtte vervolgens uitvoerig de vele gevaren die de huidige Westerse beschaving bedreigen, gevaren waartegen, naar spreker betoogde, alleen een waarlijk Christelijke levenshouding een schild kan zijn. Het communisme, dat zijn pogingen om door bruut geweld in het Westen terrein te winnen, mislukken zag, probeert het nu met list: het speculeert op de zorgen en moeilijkheden der arbeiders en wint onder valse voorspiegelingen en via quasi-onsohuldige mantelorganisaties invloed en aanhangers tot zelfs in confes sionele kringen. Nog altiid is 13 procent der georganiseerde arbeide: lid van de E.V.C., nog altijd ook zijn vele Christenen verkeerd of in het geheel niet georganiseerd. Spreker hoopte dat de huidige propaganda-actie van het C.N.V. zeer velen van dezen in de rijen van de Christelijke vakorganisatie zou mogen terugbrengen, waartoe hij aller medewerking inriep. Na de pauze sprak hoofdbestuurder J. H. ten Heuvelhof van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel, die er op wees dat het de voornaamste taak van de mens is. de vijand te bestrijden die in hemzelf woont. Het is niet voldoende Christelijke en maatschappelijke principes met de mond te belijden, men moet, thans meer dan ooit, daden stellen en ten aanval trek ken tegen alles wat de verwezenlijking van die principes in de weg staat, opdat de mens en zijn arbeid overal in vrijheid bloeien kunnen. De avond werd opgeluisterd met koor zang van het Gereformeerd Evangelisatie zangkoor onder leiding van de heer H. Son- dorp en besloten met samenzang. In de pauze werd gecollecteerd voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Gedenkteken Bob Oosthoek Te 's-Gravenhage is een comité gevormd, dat hei voornemen heeft binnen afzienbare tijd een gedenkteken aan te brengen in de Koninklijke Schouwburg ter nagedachtenis aan de jong gestorven acteur en regisseur Bob Oosthoek. Deze heeft een belangrijke rol in de illegaliteit gespeeld, werd in Augustus 1944 gearresteerd en na in het Oranjehötel en Amersfoort gevangen te heb ben gezeten op transport naar Neuengamme gesteld. Koningin Wilhelmina verleende hem posthuum het verzetskruis. Boksen Schagen wint van Elandon De Nederlandse kampioen halfzwaarge- wicht Willy Schagen heeft gisteravond door diskwalificatie door de scheidsrechter in de vijfde ronde gewonnen van de Congolees Ely Elandon. De Congolees had in de tweede en de derde ronde reeds een openbare waar schuwing gekregen wegers te laag duiken en toen hij dit in de vijfde ronde weer deed staakte scheidsrechter De Jong het gevecht ten gunste van Schagen. De kampioen vlieggewicht Theo Nolten heeft door een k.o. zege in de tiende ronde tegen P. Hannes Schneider de bantamtitel, die in handen van laatstgenoemde was, ver overd. Prins Bernhard zal van 27 tot 30 No vember een bezoek aan Malta brengen, dat waarschijnlijk zal samenvallen met dat van de „Karei Doorman". Verlies van de K.L.M. in 1949 f39.7 millioen Het Rijk gaf een tegemoet koming van 37,2 millioen Uit het jaarverslag van de K.L.M. over 1949 blijkt, dat het exploitatie-verlies in dat jaar f 39.687.532,bedroeg. In dit ver lies verleende de Staat der Nederlanden een tegemoetkoming van f37.200.000, zodat een verlies van f2.487.582,bleef bestaan. Dit verlies werd gedekt door af boeking van de reserve voor algemene be langen ad f 513.000,en de reserve voor ontwikkelingskosten ad f 800.000,Het restant ad f 1.174,582 werd onttrokken aan de reserve assurantie eigen risico, De exploitatie-uitgaven bedroegen in 1949 f 151.085.046—, de inkomsten f 137.123.053,Drie-enveertig procent der exploitatie-uitgaven werd besteed aan sa larissen en lonen en daarop drukkende wettelijke en vrijwillige sociale lasten. De resultaten van het bedrijf werden in 1949 in sterke mate ongunstig beïnvloed door de bijzondere omstandigheden op de lijn Amsterdam-Djakarta en door de ge volgen van de devaluatie. Het West-Indisch bedrijf ondervindt een, steeds, sterker wordende concurrentie van buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen in het Caraïbïsche gebied. Het ver voer op de lijn Miami-Curacao-Caracas daalde met 25 pet. Een verlies op het West- Indisch bedrijf was in 1949 onvermijdelijk. Ten aanzien van 1950 wordt in het ver slag gezegd dat krachtige maatregelen ter beperking van het kostenpeil in .uitvoering zijn. Ondanks de steeds toenemende con currentie stijgt de omzet- Voor het lopende jaar moet met een niet onaanzienlijk tekort op de exploitatie worden rekening gehouden. Er bestaat evenwel gegrond vertrouwen, dat in de eerste helft van 1951 eert nieuw evenwichts punt zal worden bereikt. Triomfboog van Molkenboer in kerk te Scheveningen De decoraties door de Haarlemse kunste naar A'ntoon Molkenboer in de kerk van St. Antonius Abt te Scheveningen zijn deze week gereed gekomen. Deze kerk werd ge bouwd in de jaren 1925 tot 1927 door de architecten Joseph en Pierre Cuypers. Een schildering achter het hoofdaltaar ter herdenking van een gebedsverhoring bij een epidemie in deze parochie en twaalf glas- in-looöramen met symbolen van de Christe lijke deugden, vervaardigd naar ontwerpen van Antoon Molkenboer. kwamen reeds destijds tot stand. De voorgenomen uitvoe ring van een triomfboog ter omlijsting van het geder.ktafereel moest wegens economi sche moeilijkheden voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. In Januari van dit jaar werd echter tot hervatting van de werkzaam heden besloten. De triomboog bevat beelden uit het leven van St. Antonius Abt, hem voorstellende als rijke jongeling die zijn ;oederen uitdeelt, als kluizenaar die de ver en als Vrachtauto met varkens botste tegen een boom Tussen Elburg en Doornspijk is heden morgen een vrachtauto, geladen met var kens, met grote snelheid tegen een boom gebotst. De laadbak met de varkens ge raakte los en viel in een sloot. Na drie kwartier had men de chauffeur, K. van R. uit Nunspeet, uitgezaagd. Hij was zeer ern stig gewond. De varkens bleken ongedeerd te zijn.,Een vijftal werd op weilanden in de omgeving aangetroffen, de overigen waren nog in de laadbak van de auto. ADVERTENTIE U will «och gesm irlsko l@peri warcneer Uw kleine zendingen !aa§ vervoeren? Neem dus BESTELDIENST A.B.C. Barrevoetestraat 2 Haarlem - Telefoon 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Toen brak de gezellige Oudejaarsavond aan. Pilon had de lamp opgestoken, de kachel snorde gezellig, en ze zaten met hxm drietjes om de tafel. Midden op tafel stonden de schalen met gesuikerde oliebollen en een kan met honingwijn. En terwijl ze smulden van de oliebollen, zodat hun kinnen dropen van het vet, vertelde Pilon allerlei verhalen uit het Kabouterleven. Vóór ze er erg in hadden, verstreek uur na uur. Maar dat was niet erg, want vanavond mochten ze opblijven, tot het nieuwe jaar begon! Toen het klokje aan de wand bijna 12 uur aanwees, schonk Pilon de bekers vol, want ze moesten met elkaar klinken op het komende nieuwe jaar, dat begrijp je! Ze keken gespannen naar het klokje, dat tik-tik-tik deed.en eindelijk twaalf slagen gaf. „Nou, een gélukkig Nieuwjaar!", zeiden ze tegen elkaar, en ze gaven elkaar handjes en dronken van de warme honingwijn. Toen stonden ze van tafel op en deden de deur open, want opeens kwamen alle Kabouters naar buiten en maakten een geweldig spektakel met potdeksels en bel- len.Dat was het uitluiden van het Oudejaar! HOV-Iedenconcert mei Belgisch piano-duo Het gebeurt niet zo vaak dat we Bel gische solisten in Haarlem te horen krijgen. Ditmaal echter, op het derde leden concert in de Dinsdagavondserie van de H.O.V. kregen wij er twee tegelijk. Janine Reding en Henry Piette, die zich wijden aan het duo-spel op twee klavieren. De kennismaking geschiedde met het Concert in C van Bach. Daaruit kon men vaststel len dat het pianistenpaar over een respec tabele technische vaardigheid beschikt. Maar dit maakt toch niet, dat hun samen spel de geraffineerde eenheid bereikt van BobinVronsky en zeker niet de poëtische gaafheid van RobertsonBartlett. Men hoort bij dit Belgische duo twee duidelijk te onderscheiden piano's, waarvan die van Henry Piette, met een markante en ner veuze aanslag, de boventoon voert en al te opvallend de stuwing aan het samenspel geeft. Die stuwing mag best van een van beiden uitgaan, maar men behoort het niet te kunnen merken. Het is niet zo eenvou dig om het met z'n beiden absoluut eens te zijn en bovendien een behoorlijk compro mis te sluiten met het begeleidend orkest Maar met dat al had de vertolking van Bach's concert de goede eigenschap dat ze levendig en gespierd was en niet in een dood formalisme verliep. Aan het optreden van het piano-duo RedingPiette danken wij voorts de eerste uitvoering te Haarlem van het reeds In 1932 geschreven Concert voor twee piano's en orkest van Francis Poulenc. Het is een werk vol warme, soms subtiele en innige muzikaliteit, die zich vaak verbergt achter geestige flitsen en dwaze capriolen; het is een muziek die in wezen klassiek is, die opzettelijk bij Mozarc te leen gaat en met kwajongensachtige vrijmoedigheid nu eens baldadig en dan weer naïef doet, doch in haar geheel gedragen wordt door een heer lijk lyrisch sentiment, dat zich in zeldzame orchestrale tinten hult; moderne muziek zonder raadselachtigheden, open en klaar, blij en spiritueel. Haar anti-diepzinnigheid geeft er wellicht aanleiding toe dat som migen haar oppervlakkig zullen vinden. Men kan de waarde van iets ook in de ver keerde richting zoeken. Deze Poulenc-com- positie is in ieder geval een onderhoudend stuk dat de aandacht gespannen houdt, dat amuseert door tal van grappige effecten en bekoort door een gevoelige zangerigheid. Janine Reding en Henxy Piette bleken met dit geestige werk uitstekend vertrouwd; alleen konden wij ons moeilijk verenigen met het vrij snelle tempo waarin zij het middendeel (a la Mozart) vertolkten. Ove rigens was het van het tweetal een ver bazend knappe, muzikaal welbegrepen en doorvoelde interpretatie. Ook wat Verhey met zijn orkest bereikte in de alleszins las tige partituur verdient de hoogste lof. Een dergélijke geestige noviteit werkt als een frisse voorjaarsbries, zowel op het podium als in de zaal. De ballet-suite uit „De Vuurvogel" van Strawinsky was geen noviteit op de H.O.V.- programma's, maar onder Verhey's sugges tieve directie, die de poëzie er zo fijngees- tig wist uit te puren, werd dit prachtige orkestwerk toch iets dat er haast mee ge lijk stond. Wij hopen dat Verhey het werk nog eens op een programma zet. De ver klanking mag een kapitale prestatie van ons orkest heten. Zeer voornaam was ook de vertolking van de Suite in b van Bach voor fluiten en strijkorkest, waarmee de avond geopend werd. In rustige tempi liet Verhey het ensemble op zijn voordeligst klinken en hield hij, waar nodig, het stem- menweefsel klaar en doorzichtig, zodat elke zenuw van deze mooie partituur als het ware bloot kwam te liggen. De solo-fluitist Marius Ruysink speelde zijn partij vlot met fraaie toon en veel smaak. Hoewel zonder continuo uitgevoerd, voldeed het geheel uitstekend. Een belangrijke muziekavond. JOS. DE KLERK. Haarlemse beeldhouwer op hoge leeftijd overleden Gistermorgen is de 93-jarige Haarlemse beeldhouwer G. Veldheer overleden. Hij was een bekende figuur in de Spaarnestad. waar hij geboren en getogen was en tot op hoge leeftijd heeft gewoond en gewerkt. Vele thans bekende kunstenaars, als prof. E. Bromier en M. Andriessen, geno ten bij hem hun eerste opleiding en met tal van bouwmeesters werkte hij samen ter verfraaiing van het stadsbeeld. In heel wat gevels in Haarlems straten kan men de door hem gehouwen ornamenten terug vinden. Oudere Haarlemmers zullen zich tevens zijn versieringen aan het Bronge bouw en aan de vroegere villa van me vrouw Petit aan de Wagenweg herinneren. De thans ontslapene was lid van „Kunst zij ons doel", van de Kamer van Koop handel en had zitting in het bestuur van Haarlems kinderdoor. De begrafenis heeft Vrijdagmorgen plaats op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. Twee kinderen verbrand Vermoedelijk als gevolg van een con structiefout in de schoorsteen is Dinsdag avond brand ontstaan in het woonhuis van de familie Bakker te Zuid-Scharwoude. De brand breidde zich zo snel uit dat een negenjarig jongetje en een van één jaar niet meer gered konden worden en in de vlammen omkwamen. QKort en Bondig BINNENLAND By een vechtpartij tussen zigeuners op 11 Mei 1949 in een café te Sittard, werden twee broers gedood en drie personen ernstig gewond. De rechtbank in Maastricht heeit thans S. R. wegens doodslag tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld en W. G. wegens zware mishandeling tot 2 jaar. Een automobilist, die verblind werd door een tegenligger, botste op de Dordtse-, straatweg te Rotterdam tegen een stilstaan de vrachtauto, waarvan de chauffeur bezig was een paar losgeraakte kisten vast te bin den. Deze chauffeur werd ernstig aan beide benen gewond. De schade aan de auto's viel mee. De minister van Justitie, mr. A. A. M, Struycken, heeft in Den Haag de zg, Peni- tentaire Benelux-commissie geïnstalleerd. In deze commissie hebben zitting voor Neder land mr. E. A. M. Lamers, directeur-generaal van het gevangeniswezen en mr. J. E. Erd- man. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg op 1 No vember 1.457.427 tegen 1.445.736 op 1 October. Op 1 October waren er 484.619 aangeslotenen cp het rijksradiodistributienet tegen 485.003 op 1 September HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemenöaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Vrijdag 10, maar morgen. Donderdag 9 November van 10 tot 11 uur spreekuur houden. Ter ere van de leden van het personeel der Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij, die dit jaar veertig of vijf en twin tig jaar in dienst der maatschappij zijn, wordt Vrijdagavond in het Concertgebouw een hul- digïngsavond gehouden. Medewerking ver lenen N.Z.H.-muziekcorps en Maestrovariétê, Dit gezelschap brengt de revue „Schenk mij uw glimlach". De burgemeester van Heemstede zal Vrij dag 10 en Woensdag 15 November geen spreekuur houden. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal morgen, Donderdag, eu Woensdag 15 November geen spreekuur houden. De heer G. Smit te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats-examen Engels. Als advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem is beëdigd mr. M. B. Cohen te Aerdenhout. Geslaagd voor het examen voor lerares in stenografie en machineschrijven mejuf frouw A. Veenstra te Haarlem. De Vrouwenbond N. V. V., afdeling Haar lem houdt op 17, 18 en 19 November in ge bouw „Het Baken" aan de Bakenessergracht no. 10 een bazar. De jonge toneelvereniging: „De Kenne- mer Toneelkring", welke tijdens het vorig seizoen een zeer verdienstelijk debuut maak te met de opvoering van ..Gevaarlijke Bocht" van J. B. Priestley, zal op 25 November het seizoen openen met een opvoering in „Domi" te Overveen. van het toneelspel „Young Mrs. Barrington" (Terugkeer) van Warren Chat ham Strode. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 23 MARSEPEIN FIGUREN vanaf 20 cent. PROEFBANKETSTAVEN va20 cat. BORSTPLAATJES 20 cent p. ons AMANDELSPECULAAS 20 «ent p. ons Prof. Scharoff regisseert twee stukken bij Comedia Zoals wij reeds eerder hebben bericht is de Russische, doch te Rome woonachtige en werkzame regisseur professor Peter Scha roff thans wederom in ons land. Onder zijn leiding heeft Comedia het toneelstuk „Oom Waanja" van Tsjechof in studie genomen, De voornaamste rollen hierin worden ver vuld door John Gobau, Rika Hopper, Rie Gilhuys, Cor Hermus, Joan Remmelts en Frits van Dijk. Van de Nederlandse schrijfster, die zich bedient van het pseudoniem Luisa Treves en die reeds succes mocht boeken met „De ring en de kelim", heeft Comedia een vrolijke één-acter getiteld „De brief van Don Juan" op het répertoire genomen. Ook hierover voert professor Scharoff de regie. De medewerkenden zijn Magda Janssens, Vera Bondam, Myra Ward, Joekie Broedelet, Ellen de Thouars en Jules Verstraete. Deze één-acter wordt gevolgd door „La putain respectueuse" (De eerbiedwaardige lichte kooi) van Jean Paul Sartre onder regie van Jan Teulings met Myra Ward, Jules Ver straete, Ko van Dijk, Otto Sterman en an deren. ADVERTENTIE voordeliger! FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 10) Ze haalde haar beurs uit de zak van haar manteltje, dat ze al tijd nog aan had, en stopte haar vondst voorzichtig in het aparte postzegelvakje; hei rammelde niet! Trouwens, de beide mannen aan tafel schenen haar aanwezig heid nu wel zo wat vergeten te zijn, ze lazen fanatiek in hun papierbundels en rookten ondertussen als fabrieksschoor stenen. De kamer zag blauw van de rook! En de poes was nu ook in slaap gevallen, zij spon niet meer, maar snurkte zo af en toe als een echte oude heer. Die def tige Excellentie! Zij kreeg nu ook slaap. Vreselijke slaap kreeg ze ineens. Het was ook zo stil. En ze vroegen haar niets. Ze zette de slapende kat van haar schoot, haalde haar benen geruisloos naar boven en legce zich neer. Er !ag nog een opgerolde plaid achter op de sofa, die trok ze zowat over zich heen en de dikke kat nam ze weer in haar armen. Toen sliep ze meteen in. Ze bemerkte amper, hoe er zich iemand over haar heenboog en haar zachtjes wak ker schudde. Er was een stem, die haar zei nu op te staan en naar haar eigen ka mertje te gaan. Ze kwam half slapend overeind, ze werd over de gang gebracht en dezelfde stem wenste haar wel te rusten bij de deur. Toen kleedde ze zich werk tuigelijk uit en rolde zó in haar bed. Maar één ding wist ze later niet zeker: had hij „Wel te rusten, collega" gezegd, of had ze dat maar gedroomd? HOOFDSTUK III. De volgende morgen werd Aagje ge wekt door een langdurige roffel op haar kamerdeur en een vrolijke jongensstem, die uitriep: Hè, Aagje. Luiwammes! Ben je nu nog niet uitgeslapen? Het is al tien uur. Je moet er nu maar eens uitkomen hoor, want nu moét ik weten, wat er gister avond gebeurd is! Ze was meteen wakker en wipte haar bed uit en ging op blote voeten naar de deur. En daar roffelde zij van haar kant even hard tegen de binnenzijde. Hou je stil Hans! Ja, ja, ik ben er al uit hoor! Ik zal heus wel voortmaken. Maar hoe weet je dat er gisteren wat gebeurd is? Hoe ik dat weet? Wel lieve kind, terwijl je vanmorgen sliep, hebben er hier drama's in huis plaats gehad. Drama's ge-' woon! Dat je het niet gehoord hebt! Om negen uur kwamen er hier twee recher cheurs aanzetten om van de hele familie, de goeie Dien en Riekje incluis, de vinger afdrukken te nemen. Je begrijpt wat een consternatie! Maar de meeste tegenstand ondervonden zij nog bij de adellijke leden van het gezelschap: freule Frida probeer de zelfs stiekum er van door te gaan en de douairière, nu die ontplofte gewoon! Het idee vande ontploffende douairière was wel in staat om de laatste resten slaap te verdrijven. Het gaf haar zelfs kracht om deze nieuwe dag weer fris onder de ogen te zien. Ga nou maar weg Hans! Eerst ga ik een douche nemen en me aankleden, over twintig minuten ben ik beneden. Maar dan ook geen minuut later! Geen minuut! Het was werkelijk een heel gezellige kamer, het „hol", zoals Aagje het zelf noemde, dat zij zich in „Mon Repos" had ingericht. Weliswaar had tante Truus voor zichzelf de twee mooiste kamers op het Zuiden met uitzicht op het park genomen en aan haar nichtje de Noordzijde aan de saaie Vondelstraat overgelaten, maai' de zonnige aard van het meisje vulde aan, wat haar kamer aan werkelijke zon te kort kwam: er waren altijd bloemen en al die kleine dingen, die aan een jonge- meisjeskamer nu eenmaal een speciale sfeer geven. Boven het voeteneinde van het divan- bed hing een boekenrekje en daarop zat een oud, vuil-wit Teddybeertje met zijn glazige ogen de kamer in te kijken. Het was een haveloos, zielig speelgoedbeestje, kaal geworden en groezelig door jaren lange vertroeteling en enige mislukte po gingen om hem met Persil weer op te bleken. Maar Aagje hield van het beest als een dierbare herinnering uit haar kin derjaren, ze verbeeldde zich nü zelfs nog dat hij een lief gezicht had en met instem ming luisterde naar alles wat zij hem te vertellen had. En inderdaad was er iets aandoenlijks in de uitdrukking van de bruine glazen ogen en het wat scheefge trokken, beduimelde snoetje. Een trouwe kameraad was hij al die jaren voor haar geweest en zelfs het bezit van Tobby had haar liefde voor dit oude mormeitje niet kunnen verhinderen. Maar vannacht was er zoveel gebeurd, dat ze geen tijd kon vinden om dat alle maal uitvoerig te gaan vertellen en moest het zich dus tevreden stellen met een enkel hartelijk knikje als morgengroet. Het keek er niet minder vriendelijk om. Aagje, onder het aankleden, peinsde over de ge beurtenissen van gisteravond en over dat gene, wat Hans haar zo juist verteld had. De vingerafdrukken waren nu van alle huisgenoten genomen; dus niet meer alleen van meneer Benck. Ze voelde het als een grote opluchting. Die vingerafdrukken van meneer Benck hadden natuurlijk niets opgeleverd, dat had ze zonder vingeraf drukken ook wel kunnen zeggen! En nu vandaag zou haar carrière als detective beginnen. Het toeval en haar scherpe ogen hadden haar vannacht een prachtige troef in handen gespeeld, maar nu kwam het er op aan om die troef zo voordelig mogelijk uit te spelen. En eerlijk gezegd, heel eerlijk gezegd, wist ze zelf nog op geen stukken na hoe ze dat zou moeten doen. De gedragslijn, die een echte detective in zulk een geval zou volgen, stond haar nog slechts uiterst onduidelijk voor de geest. Wacht, ze zou proberen de zaak op de manier van de inspecteur te beschouwen. Mogelijkheid nummer I. Ze gaat met de manchetknoop naar de politie en laat het aan hen over de boel verder uit te zoeken. Nee, daar voelde ze niets voor of het moest zijn in uiterste noodzaak om meneer Benck te helpen. Mogelijkheid nummer II. Ze gaat met manchetknoop in de hand naar Arnold en spreekt met een vreselijke stem: Meneer! Ziehier uw manchetknoop! Geef mij er onmiddellijk rekenschap van hoe die manchetknoop onder de tafel van mijn tante komt! Wat zou Arnold nu doen? O jee, deze mogelijkheid splitste zich nu wéér in twee mogelijkheden, dus had je eerst mogelijkheid IIADe bleke Arnold wordt nog bleker, hij stamelt een beken tenis, wordt naar de politie gesleurd en ogenblikkelijk in de boeien geslagen. Nu mogelijkheid IIB de meest waarschijn lijke stellig! de bleke Arnold verbleekt of bloost niet, maar verzint een handig en aannemelijk smoesje dat hij trouwens van te voren heeft kunnen bedenken, want hij heeft de manchetknoop natuurlijk al lang gemist. Nee, erg aanlokkelijk is mogelijkheid II toch ook niet. Mogelijkheid nummer III. Ze speelt haar troef nog niet direct uit, maar houdt hem nog een poosje achter. Natuurlijk, dat doe je altijd met troeven, die hou je altijd eerst een poosje achter. En onderwijl be spiedt ze Arnold, en tevens de douairière, en zoekt nog nieuwe gegevens te verza melen. Ze zou zich desnoods uit eigen be weging kunnen gaan aanbieden om nog eens een uurtje als mpdel te gaan zitten, maar dat was met dit prachtige weer wel een verschrikkelijke penitentie! Onder al die overpeinzingen had ze zich snel aangekleed en kwam, nog vier minu ten binnen de afgesproken termijn, met een vaartje de trap af. Daar zag ze, op de grote eikenhouten kist in de hall, een donkere uniformpet liggen met een paar handschoenen er naast. De inspecteur, begreep ze, en nu al weer op het oorlogs pad! Hij was wel actief, zou hij nu ook nog wat geslapen hebben? Hij moest eens weten, welk een zware concurrent hij in haar had gekregen! En ineens flitste er een idee in haar op. Waarom eigenlijk niet? Ze moest toch eigenlijk, dat voelde ze wel, haar vondst aan de inspecteur mededelen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6