Haarlemse gemeenteraad behandelde een drastisch beknotte agenda Zes jaar geëist tegen Haarlemse kellner die vishandelaar neerstak F. Damiaans Zn W7BIBT De kleine wereld De artillerie hield het kruit droog Onfeilbaar™ Onschadelijk LAXEER AKKERTJES TAMMER Donderdag 9 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Tekort op de politie zal dit jaar een ton bedragen De agenda voor de vergadering van de Haarlemse raad, die gistermiddag werd gehouden, omvatte 24 punten, doch bij het begin van de bijeenkomst deelde mr. Cre- mers mee, dat op verzoek van de Iractie- voorzitters niet minder dan» acht onder werpen geamputeerd zouden worden. De stukken daarvoor waren namelijk (iour vertraging ter drukkerij pas Maan dagavond in het bezit der raadsleden ge komen. Maar zelfs al was het, zoals in de bedoeling lag, Zaterdag geweest dan noa zou de tijd van voorbereiding, vooral voor enkele belangrijke aangelegenheden te kort zijn geweest. Die klacht is de laat ste jaren bij herhaling gehoord, evenals het antwoord van het College dat gestreefd wordt naar een tijdige toezending van de stukken. Nu zullen de drie onderwerpen waarbij haast is op Woensdag 15 November in een extra vergadering aan de orde komen: de nieuwe overeenkomst met de ziekenfond sen, de verbeteringen aan de ijsbaan aan de Kleverlaan en de huur van een stuk grond met opstallen van de stichting" °Spaar en Hout". De overige punten zul len worden toegevoegd aan de agenda voor de vergadering op 29 November. Wal er overschoot bleek niet tot indruk wekkende debatten aanleiding te geven. De invoering van het schriftelijk vragen- recht in de spelregels van de raad bracht de rechtskundige corypheeën van de on derscheidene fracties wegens een onge lukkige redactie in het veld. Wij volstaan met de vermelding' dat mr. Schreurs (KVP) dc kortste en dus beste oplossing vond. Dure politie Achter hel formele punt: vaststelling van een suppletoire begroting" over 1950 ging deze keer de belangrijke kwestie van de rijksbijdrage in de kosten van de poli tie schuil. De heer Men sink (Arb.) bracht dit ter sprake naar aanleiding van een tussen Gedeputeerde Staten en B. en gevoerde correspondentie over de naar een emmer. Bovendien zullen de zeer wei nig draagkrachtigen deze gratis, de minder draagkraehtigen tegen soepele voorwaar den ontvangen. Bovendien heeft de heer Happé een onderzoek doen instellen naar de moge lijkheid in het vervolg de emmers aan dc gezinnen en niet aan de woningen te kop pelen, zodat men voor dubbele kosten bij verhuizing en dergelijke omstandigheden bespaard blijft. Een argumentatie die overigens bij de heer Voorenende zijnen aan dovemans oren was gericht. De ontwerp-uitbreidingsplannen voor de aansluiting Roerdompstraat met Von- delweg en de Eksterstraat in Haarlen- Noord oogstten in het bijzonder de waar dering van de heer VanVelsen (KVP) De voorstellen tot het verbeteren van de toneelverlichting in de Stadsschouwburg, het bouwrijp maken van gronden in Oost en de verhoging van de subsidie voor de Protestantse Nijverheidsschool kwamen er zonder discussie door. Ook de benoemin gen verliepen volgens de voordrachten. Vanmorgen, voor de Haarlemse recht bank. heeft de dader, de 43-jarige Haar lemse kellner J. Th. S. W. A., de droevige omstandigheden verteld, die hem uiteinde lijk lot dit fatale slot hebben geleid. Het was het verhaal van een man, die zielsveel van zijn vrouw hield en moest aanzien hoe een ander zich tussen hem en deze vrouw drong. Van tijd tot tijd leek het huwelijk weer goed te worden, doch steeds weer kwam uit, dat de vishandelaar de omgang met de kellnersvrouw niet ver brak. In Juni van dit jaar stelde A. een echt scheiding voor. doch kwam daarop weer de sleept ooi zijn evenals ie huize,, I V°°rkeur aa" op de achtergrond eveneens van marsepein de"moord kwam hel op vervaardigd. De bouw van Kunststuk f sch heejt een dag gevorderd. J Officier hield ernstig rekening met de persoonlijke omstandigheden Op Maandagmorgen 31 Juli werd het levendige bedrijf op de Haarlemse Botermarkt plotseling verstoord door kreten van schrik en ontsteltenis in de omgeving van de kraam van de vishandelaar A. Schraal. Dc ijlings toegeschoten omstanders vonden de koopman uitgestrekt op de grond, badende in zijn bloed. Uit de opgewonden verhalen van degenen die hem in zijn nering hielpen vernam men, dat een man achter Schraal was omgelopen en hem met een mes twee steken had toegebracht, een in de nek, de ander in de linkerschouder. De dader kon vrijwel terstond gearresteerd worden. Hij slak de handen omhoog en riep: ,.Nu blijft hij van mijn vrouw af". In die zin lag de hele tragedie die aan deze moord was voorafgegaan, besloten. conflict. A. was uit Amsterdam, waar hij werkte, gekomen en trof een groot gezel- De Graveslenenbrug wordt vanmiddag geopend en aan zal er feest zijn in de Spaar nwouderstraat. In de vitrine van een bakkerswinkel staat daarom een even beeld van de brug, De kolos van chocola rust op pijlers van marsepein, de funda menten van het bouwwerk, het Spaarne ADVERTENTIE steads ■rnaeA-q/ee*aayd t f2.- /oer UCerfUdfraayt Uur wUJxlier. Twee jubilaressen gehuldigd bij Doopsgezind Zangkoor In het Noorder Wijkgebouw aan de Molc- naerstraat hield het Doopsgezind Zangkoor op 7 November zijn 56ste jaarvergadering, die onder leiding stond van de heer C. Overbeek. In het verslag van de secretaris, de heer J. ten Wolde, waren woorden van grote waardering gewijd aan de nagedach- - - I tenis van dc overleden dirigent Jac. Zwaan, hel inzicht van hel eerstgenoemde lichaam j)e sympathieke wijze, waarop de heer Piet zeer hoge kosten der Haarlemse politie, van Ègmond diens werk had voortgezet door die tot nu toe werden gemaakt, namelijk de leiding van de Mattheus Passie in de 1.887.562, waar tegenover nog slechts 1.384.000 aan rijks voorschotten staat. Wethouder Bakker deelde mede, dat hierover nog overleg tussen de gemeente en de minister gaande is. Dc gevolgen van het kort geleden bekend geworden poiitïekostenbesluit zijn echter teleurstel lend: Haarlem zal over dit jaar een nadelig saldo van een ton, over 1951 zelfs van 220.000 gulden moeten bijpassen. Er is, zo zei de wethouder verder, de mogelijkheid van een bijzondere bijdrage geopend, doch de heer Mensink vond dergelijke sub jectieve bijdragen maar een gevaarlijke tweede controle, nu direct door het Rijk, op liet gemeentelijk beheer. In ieder geval wenste hij het College sterkte bij de ko mende onderhandelingen. Dc grondverkopen (aan de Westergracht voor herbouw van de door de Duitsers in brand gestoken huizen, aan de Mui'der- slotweg, aan de Gonnetstraat voor indus triële doeleinden en aan de Crayenester- laan) gingen er zonder hoofdelijke stem- mingv door, met dien verstande dat de communisten als gewoonlijk hun tegen stem lieten aantekenen tegen de verkoop van tferrèin in het Zuiderhoutpark. Het voorstel om de prijs van de uniforme vuilnisemmers op zes gulden te brengen bood cle heer Vooren (CPN) gelegenheid zijn stem te verheffen over dit „uitknij pen van de arbeiders" en als leuze van zijn fractie het „Iedereen een gratis vuil nisemmer" te verkondigen. Geen (steeds terugkerende) belasting Weihouder H a p p betoogde rustig, dat het systeem der verplichte emmers een gevolg is van de voortschrijdende mecha nisatie, dat men aanvaifkelijk de emmers inderdaad ook gratis heeft verstrekt, doch dat dit door de sterk gestegen kosten én de benarde financiële situatie der gemeen te helaas niet meer mogelijk is. Dat bo vendien de gemeente Haarlem er niet aan denkt om een reinigingsbelasting in te voeren, zoals elders wel is geschied de kosten van deze dienst te dekken, het geen dan een voortdurende en veel zwaar dere last vóór de bevolking zou betekenen dan dc aanschaffing tegen kostprijs van ADVERTENTIE Geef Uw keel het beste! Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokersadem. Nederlandse vertaling van Jan Engelman op zich te nemen, werd zeer geprezen. Herkozen werden de periodiek aftredende bestuursleden mejuffrouw T. Faber en de heer C. Overbeek. In de plaats van mejuf frouw S. van Zaanen, die wegens familie omstandigheden uit het bestuur was getreden en als penningmeesteresse van het koorfonds had bedankt, werden de dames Tr. Meenke en N. de Ruijter gekozen. Het feit, dat de dames A. Meijer en S. Martens veertig jaar geleden tot het koor waren toegetreden, werd feestelijk herdacht. De voorzitter schetste in hartelijke bewoor dingen beider voorbeeldige verdiensten voor de zangkunst en het verenigingsleven en prees haar trouw en toewijding". Beiden wer den de fraaie oorkonde van de Koninklijke Bond van Gemengde Zangverenigingen in Nederland, gevat in keurige lijst, bloemen en bonbons aangeboden, waarna de verga dering de jubilaressen een ovatie bracht. Mejuffrouw Hartens, die reeds 29 jaar zit ting heeft in het bestuur, dankte uit beider naam in welgekozen woorden. ADVERTENTIE Gaat U verhuizen of gaat U overzee? GAAN MEE MET DANMAANS MveiUG OVERZEE,// Voor verhuizen of verpakken neemt U toch een betrouwbaar adres. Dus daarom neemt U ons, want wij geven U betrouwbaar en vakkundig personeel. Zylvest 41 Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 11141 Speciaal voor opslag van meubilair Gouden jubilarissen bij „Enschedé" In de loop van de volgende week zullen twee leden van het personeel van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. hun gouden jubileum vieren in dienst van het bedrijf. Op 13 November is de heer P. M. Oudshoorn, plaatdrukker, vijftig jaar werkzaam en op 16 November de heer J. Smit, vertegenwoordiger. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 November 1950 ONDERTROUWD: 8 Nov.. J. Ineke en H. van der Wateren L. B. M. Wüst en N. G. Koot: T. J. Dam en E. W. Korthouwer; E. Kapteijn en S. G. de Jong; G. A. Ottolini en F. M. van Stijn; L. Ruijtenbeek en E. ter Weenie; W. van Weert en M. D. de Haan; J. A. Willemse en M. Vermeer; A. Bouma en C. Jansen; A. P. Warmerdam en C. T. Christiaans; C. Hijner en J. Stadt; J. de Vries en J. J. Koen; F. C. de Veer en M. C. Hos; J. van Hoven en H. J. Weidema; J. W. de Beer en E. Loerakker; A. Passchier en J. M. C. van Emmerik: E. J. Reichenfeld en T. van Braam: L. J. Rolff en C. Kernekamp; T. W. J. van Dijk en A. Donker; W. Stecker en M. j van der Pol; J. F. van Rossum en J. H. C. Heijne; L. de Graaff en J. Granditsch; H. F Leautaud en J. de Graaff. A, n -[»--nr a GEHUWD: 8 Nov.. G. Hoogkamer en C. ÖeiMlSl voor Jrlaarlem Dorland: J. Pus en M. van Dijk: W. J. van J Dansik en J. van Es; T. A. Thijm en E. L. van der Putten; M. J. Franse en P. M. Moer kerk: N. J. Mensz en C. M. van Wees; A. P. I Kemper en M. E. Lagerweij: D. van Rijn en j D. A. Soer; G. J. Veen en C. Blansert: J. P. van der Linde en T. Kok; A. van Vaneveld i M. Kraaijenoord; E. W. Schouten en A. A. de Graaf; E. de Vries en A. M. van Alléén in dozen 32, 45 en 70 cent. MMBMaMBMBB 3BI DONDERDAG 9 NOVEMBER Nieuwe Gracht 90: Het Witte Kruis, afde lingsvergadering, 8.30 uur. Nassauplein 8: Nederlandse Vereniging voor natuurgenees wijze, spreker A. Wezelenburg, 8 uur. City: ..Christoffer Columbus", alle leeft., 2.15. 4.30, 1 en 9.15 uur. Spaarne: „De man die de moed had", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Schagen. Hals: „Gekooide meisjes". 18 j., 2.30, 7 en j BEVALLEN van een zoon: 6 Nov., J. 9.15 uur. Rembrandt: „Stromboli". 18 j., 2,Frantzen—Besteman; 7 Nov., H. C. Woltman 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kinderen van de Stolvoort; L. M. Beringen—van Roon; G. Harald Kreutzberg gaf een dans-recital Haralcl Kreutzberg, die gisteravond met zeer veel succes (dat hem tot enkele toe giften van oude favorieten verleidde) een dansreeital verzorgde in de Haarlemse Schouwburg, blijft een wonderlijke ver schijning op onze theaterplanken, altijd weer boeiend ondanks de steeds sterker wordende bezwaren die men tegen de door hem voorgestane richting kan koesteren. Hij is voortgekomen uit en huldigt on verminderd dc beginselen van de zoge naamde vrije school van Mary Wigman, de zo'n jaar of dertig geleden internatio naal populaire voorvechtster van het ex pressionisme. Het heeft thans wel zin om eens te herinneren aan wat zij destijds schreef: „Wij dansers van nu zijn arm. Wij hebben geen traditie, wij hebben geen vaste vormen wier symboliek onaantastbaar is. Maar deze armoede is tevens onze groot ste rijkdom. Wij kunnen nog experimen teren, spelen, fantaseren....". Het toen om de verstarring in louter virtuositeit zo gesmade klassieke ballet de kunst dei- geïdealiseerde beweging, om een term van Fokine te gebruiken heelt inmiddels de belangrijkste vernieuwingen van Isadora Duncan, van Rudolf von Laban en van Mary Wigman voor zover zij nuttig waren overgenomen, zoals het ruim twee eeuwen tevoren al profijt trok van allerlei folklo ristische elementen, hetgeen tegenwoordig opnieuw geschiedt. De aanvankelijk zo heftig beleden vrije richting' verloor daar mede zijn reden van bestaan, zonder ooit tot bloei te zijn gekomen. Er is geen tradi tie ontstaan en het vinden van vaste vor men 'was al bij voorbaat uitgesloten daar inen juist streefde naar zelf-expressie van het individu. Natuurlijk kon de klassieke dans, met een algemeen geldig en voor alles bruik baar vocabulaire, exact en objectief, dc strijd.gemakkelijk winnen van deze Duitse opvattingen, waarvan de subjectiviteit al gauw tot willekeur leidde en die het ter rein effende voor een nog steeds voort- ziekend dilettantisme. Men miste terdege de abstractie van de traditionele choreo grafie. Er bestond geen andere norm, dan die welke voortkwam uit de artistieke ge voeligheid en emotionele stuwkracht van de danser. Kreutzberg is één der zeer weinigen wier persoonlijkheid sterk en vitaal genoeg bleek te zijn om op overtuigende wijze hun bedoelingen door toepassing van een par ticuliere bewegingstechniek tot uitdruk king te brengen. Maar men kan zich niet voorstellen dat zijn creaties ook door een ander tot leven kunnen worden gewekt, zodat ze ten docic zijn opgeschreven. Aan de vele herhalingen van standen en gebjx- ren bemerkt men bovendien hoe beperkt de middelen zijn waarmee hij moet werken. Hij heeft trouwens telkens meer voorbe reidingen, die de monotonie versterken, nodig om tot plastische figuren te komen hetzij snelle lichte pasjes of een vast beraden tred. Maar hij is er dan toch maar in geslaagd een heldere en strenge laai te vinden ter vertolking van zijn ingevin gen, die gemakkelijk aanspreekt en bij alle weldadige versobering van een weel derige fantasie en doorgaans goede smaak getuigt. Momenten van schoonheid bereikt hij evenwel zelden, uiterst zelden. Hoogtepunt van zijn nieuwe programma was „Vijf keer dezelfde muziek" door de verrassende, frisse improvisatie. Ook op hel gevaarlijke terrein van het surrealisme wekte hij met zijn „Drie karakteristieke stukken" veel indruk, al kan men over de waarde en de betekenis van mening ver schillen. Maar met de na de pauze ver toonde „Drie krankzinnigen" (hoe inge nieus ook door uiterlijke middelen gehol pen) keerde hij bedenkelijk naar de geluk kig volstrekt verleden tijd terug. „De engel Lucifer" en „Pan" waren eveneens, vooral in plastisch opzicht, bewonderenswaardige staaltjes van zijn beeldend vermogen. De speelse scènes getuigden van een humo ristische visie op de romantiek, zonder echter de luchtigheid van vroeger terug te vinden, doch de burlesken ontaardden zonder meer in goedkope kluchtigheid. Het publiek toonde zich zeer erkentelijk voor het gebodenc en de danser liet zijn bege leider, de pianist-componist Friedrich Wilckens, enige keren delen in het applaus. DAVID KONING. Overzichtstentoonstelling van werken van Kees Verwey Van 18 November tot 17 December wordt in het Frans Halsmuseum onder auspiciën van de afdeling Haarlem van het Neder lands Kunstverbond een ere-tentoonstel- ling gehouden van werken van Kees Ver wey, naar aanleiding van zijn onlangs ge vierde vijftigste verjaardag. Zij zal, in te genstelling met de kort geleden in de kunsthandel Huinck en Scherjon te Am sterdam plaats gehad hebbende expositie een overzicht geven van de verschillende tijdperken van ontwikkeling van deze Haarlemse schilder. Enkele werken zullen daartoe speciaal door de musea worden afgestaan, zoals een groot stilleven en het portret van Cor nells Veth uit 's-Gravenhage en het por tret van Lodewijk van Deyssel uit Schie dam. Geheel nieuw* is een groot ontwerp voor een wandtapijt, getiteld „Het Oosten". Behalve schilderijen zal de expositie ook een veertigtal nimmer tentoongestelde te keningen bevatten. r is een ere-comité gevormd dat onder voorzitterschap staat van mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Hier van maken deel uit de heren D. J. A. Ge luk, H. P. Baard, dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, Mari Andriessén, Otto B. de Kat, professor J. Bronner, W. Jos de Gruyter, W. C. A. Huinck, Otto B. de Kat, Coba Ritsema en jhr. F. Teding van Berkhout. Laatstgenoemde zal als voorzitter van de afdeling Haarlem van het Kunstverbond de tentoonstelling openen op Vrijdagavond 17 November, waarna de criticus Cornelis Veth een inleiding houdt. straat", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Luxor: ..De weg des verderfs", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 10 NOVEMBER Stad Haarlem: Comité viering wereld- jeugddag. 8 uur. Frans Hals Museum: Haar lems Kunst Gemeenschap, voordracht Clau- dine Witsen Elias, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Spiritualistische studiekring „Geestelijk leven", bijeenkomst, 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. Langbroekvan der Schee: 8 Nov., P. A. A. J. HomburgHubbers; L. W. VinkCorsten; A. M. UijldertScholten; M. B. Wyckelsma Kensen. BEVALLEN van een dochter: 7 Nov., A. M C. GoedhartRondeel; W. M. A. C. Stuur Zijlmans; E. VosDoornekamp; J. M VerhoeffHaak; 8 Nov,. G. M. E. Wesseling Heymans. OVERLEDEN: 7 Nov.. G. LuimeeVree ken, 66 j., Hazepaterslaan; J. W. F. Looper 73 j., Jansweg. schap in zijn huis aan. Hij dacht er welkom te zijn, doch moest ervaren, dat de vis handelaar op verzoek van zijn vrouw de politie ging halen om hem het huis uit te laten zetten. Weliswaar ging de agent daar op niet in, doch de aanwezigen keerden zich zo tegen A.. dat deze het raadzamer vond heen te gaan. Er volgde desondanks na een mislukte poging tot zelfmoord door verdachte nogmaals een verzoening, doch toen de Zondag daarop de vrouw toch weer met de haringkoopman was gaan fietsen, volgde een fel onderhoud tussen de twee min naars. Toen kreeg de kellner het gevoel: „Nu ga ik eraan of hij". Toen hij de volgende dag weer in Haar lem kwam, paseerde hij een winkel waarin een uitbeenmes lag. Op dat moment rijpte in hem het plan de rivaal te doden. Hij kocht het mes, waarbij hij de bediende ver zocht het wapen niet in te pakken. Om half elf vond het drama op de Botermarkt zijn bloedig slot. De getuigen bevestigden dit relaas in grote lijnen. De psychiater dr. R. Vedder karakteriseerde A als een debiele, weinig gevormde persoonlijkheid, „die met de rug tegen de muur vocht". Het misdrijf viel hem bepaald minder dan aan een normaal mens het geval zou zijn. toe te rekenen. De Officier van Justitie vond dan ook de kwestie van de strafmaat het moeilijkste punt in deze zaak. „Op de getuigenbank zit iemand, die moreel even schuldig is als de verdachte", zo zei hij, doelende op de vrouw van de kellner. „Wij hebben hier voor ons een tot het uiterste gesarde en getreiterde man, die niet opgewassen bleek tegen zijn medeminnaar". Met die persoonlijke omstandigheden ernstig rekening houdende, eiste hij zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. A. van Waerden, vond zelfs deze eis, zoals hij in een gedetail leerd betoog toelichtte, aan de hoge kant, gezien alle verzachtende elementen die in het spel waren. De Officier zette in zijn repliek uiteen, dat hij tot deze eis gekomen was om plaat sing in een bijzondere inrichting mogelijk te maken. Uitspraak op 23 November. UITSPRAKEN DÉR RECHTBANK De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een twee en veertigjarige vrouwelijke kan- toox-bediende uit" Den Haag. verdacht van mishandeling van een dame uit Bloemendaal, ontslagen van rechtsvervolging, bevolen dat zij in een krankzinnigeninrichting wordt op genomen met een proeftijd van drie jaar en bepaald, dat zij ter beschikking van de ï'egering wordt gesteld. De Haai-lemmer A. van A., verdacht van heling van een aantal gouden ringen, welke bij inbraken in Noordwijk en Lissc gestolen waren, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden. De officier van justitie had een straf van een jaar en zes maanden geëist. Oude kinderen In het witte licht slaat achter de grote ruiten van de speelgoedwinkel het hele leven in miniatuur uitgestald, het is er de tijd voor, want de herfst heeft zijn loper van natte bladeren al voor Sinterklaas ge spreid. De kindei-s trekken weer in drom men langs de winkels om een keus te doen. Ze moeten lang zoeken dit jaar, want de vader en moeders hebben een boodschap van mijnheer Sinterklaas gekregen dat hij wat krap in zijn contanten is komen te zitten. Maar aan het kijken alleen kunt ge als jonge klant uw plezier al beleven, het is een kleurig feest daar achter die ruiten waar uw fantasie grote ogen bij opzet. Alles wat ge dag aan dag in het leven der grote mensen ziet, vindt ge in het klein daar terug. De meiskes zien er de poppen met haar fleurige uitzetten van kleertjes en tierlantijntjes. de jonge mannekes vinden er hun treinen en autobussen, hun reeskar ren en motorfietsen, hun vliegtuigen en stoommachines. Zij vinden er alles wat het leven hun voor later beloofd heeft en waar voor zij hun best doen om snel tot grote mensen te groeien. Zij vinden er de leeggelopen hoorn des overvloeds van de moderne wereld. Dooi de ruiten bezien zij het leven als door een omgekeerde verrekijker, het is allemaal wat kleiner en prutsiger, maar het is de tech nische weelde van liet leven. Ge zoudt eens aan de binnenkant van die ruiten verstolen van achter een schoolbord dat er te pronken staat naar die kleine liefhebbers moeten kunnen zien, die hun neuzen scheefdrukken tegen het glas om er dichterbij te zijn. Dan zoudt ge om zo te zeggen ook de mensen door een omge keerde verrekijker kunnen bekijken. Want zijn zij niet al in hun jonkheid miniaturen van de groten? De meiskes staan zich moeder te voelen bij deze rijkdom van poppekinderen die verzorgd en vertroeteld willen worden. Zij rekken haar halsjes uit naar schone meu- belementen in nette poppenhuizen, naar badkamers met een douche, naar potten en pannen en fornuizen voor de poppekeuken. Nu bidden zij in stilte een schietgebedje naar Sinterklaas in Spanje om dat alles te mogen krijgen straks zullen zij weten dat zij er eerst een man voor zullen moeten vangen. En dat zij dat anders aan de steel moe ten steken dan met schietgebedjes. De jongskes kijken zich scheel naar de glanzende automobielen die voor- en ach ter- en alle kanten uit kunnen rijden en naar de treinen die over de rails daveren alsof ze ergens haastig moeten zijn. Zij staan te dromen naar vuurspuwende tanks en cowboy-revolvers dat zijn zo de dingen waarmee zij zich in hun fantasie hele krachtpatsers voelen kunnen. Met een auto kan langs de wegen gevlogen worden dat horen en Zien vergaat en met 'n revolver kunt ge maken dat anderen respect voor u hebben Die kleine mannen hier voor de ruiten hebben dat door, misschien zijn zij over jaren nog wel eens dezelfde roekeloze kinderen, als zij een autostuur of een schiettuig in hun handen hebben. Het verschil zal zijn, dat zij er dan Sin terklaas de schuld niet meer van geven kunnen. ADVERTENTIE Hofleverancier 300.000 SIGAREN CORONA ROYAL, vei-kochtcn wij binnen drie maanden. Ons streven om prima sigaren 1:e verkopen op een lager prijsniveau is met succes bekroond. Onze bedrijfstactiek zal er in de toekomst op gericht zijn, tegen redelijke prijzen eigen merken sigaren in de handel te brengen. Gr, Houtstraat SI Haarlem—Militair elftal 41 ADVERTENTIE werken tegen verstopping „Haarlem" was gisteravond weer liet proefkonijn voor een vertegenwoordigend elftal, ditmaal het team der militairen. Het is een natte vertoning gewoi'den, maar des ondanks was het tempo in beide ploegen hoog. De militairen kwamen echter vrijwel niet tot schieten, al deed hun rechtervleugel HendriksMangelmans aardige dingen. Midvoor Homan i.DWV) was weer erg ijverig, maar heeft zijn vorm van vorig jaar nog steeds niet geheel teruggevonden. De enige man die van werkelijk groot kaliber bleek, was de vetei-aan Kammeijer van GVAV, die als spil een stevig partijtje ver dedigde. Hij had het daarbij niet gemakke lijk. want Roozen had er zin in en schoot uit alle standen. Hij had daarmee drie maal succes bij doelman Van Diest, die niet al te zeker van zijn zaak was, wat hem onder deze ongunstige omstandigheden niet al te kwalijk mag worden genomen. Haai-lem speelde al direct zelfbewuster en sterker dan de gasten, maar toch kwamen ook dezen tot enkele aanvallen over rechts. Doelman Snijders had het overigens niet al te moeilijk. Na een kwartier sjouwde Groeneveld goed door de achterhoede van de landsverdedi gers heen en gaf door naar Roozen, die snel ïangs Spanjert ging en een hard, zuiver schot in de hoek van het doel deed verdwij nen (10). Een paar minuten later probeer de Van der Linden hetzelfde kunstje, maar ditmaal was Van Diest op tijd erbij. Na ongeveer twintig minuten kreeg Homan aan de andere kant een goede kans uit een vrije schop, maar hij miste met alleen de doelman Zwemmen Geertje Wielema verbetert Nederlands record rugslag In het overdekte zwembad te Hilversum is de zwemster van De Robben Geertje Wie lema er in geslaagd het Nederlands record 400 meter rugslag te verbeteren. Dit record stond sedert 23 September 1949 (Hilversum) met 5 min. 28 sec. op haar naam. Nu legde zij de afstand af in 5 min. 24,2 sec. zodat zij het record dus met 3.8 sec. verbeterde. Ook poogde zij het wereldrecord 200 meter rug- slag, dat 'op haar naam staal met 2 min. 35,2 sec., te verbeteren, doch deze aanval slaagde I niet. voor zich. Toch was hij het, die hel eerste en enige succes boekte voor de militairen. Met de stand 11 en Haarlem in de aanval kwam de pauze. In de tweedei helft begon de militaire ach terhoede enige vreemde dingen te doen, wat na enkele minuten al leidde tot een doelpunt uit een boogballelje van Roozen. Kort daar op maakte dezelfde speler met een onver wachts schot van links nummer drie. Nog niet tevreden gesteld, probeerde hij het weer eens met een listig schot, dat de doelman stopte. Ook de gasten leken nog eenmaal succes te zullen boeken, toen Homan uit een snelle aanval scoorde, maar de bal was van achter de doellijn vooi"gezet. Tot verdere gevaren kwam het niet meer voor het Haarlemse doel. Jacob hielp ten slotte met een flinke kop bal Haarlem aan een vierde doelpunt. Nederlands militair elftal thans definitief samengesteld. Na de als proef niet geheel geslaagde wed strijd is het Nederlandse militaire elftal, dat Zaterdag te Turnhout tegen de Belgen speelt, als volgt samengesteld: Doel: Gerberink (Enschedé); achter: Her klots (HBS) en Meines (Frisia); midden: Huguenin <VUC). Kammeijer (GVAV), Spanjert (Limburgia); voor: Hendriks (Vi tesse). Mangelmans (ADO). Homan (DWV), Carlier (VVV). Röhrig (HBS). Reserves zijn: Van Diest (HDVS). Roubos (Emma), Kolkman (Go Ahead), Oonk (WFC). Sport in 't kort AJAX NAAR WEST-INDIë. Op initiatief van de Surinaamse regering heeft de ver- tegenwooi-diger van Suriname in Nedeidand, dr. R. H Pos, contact gezocht met de Am sterdamse voetbalclub Ajax voor een tour naar West-Indië. Mochten de onderhande lingen tot een goed resultaat leiden, dan zal de tour waarschijnlijk in Mei van het vol gende jaar doorgaan en niet langer dan ongeveer drie weken duren. BELGISCH ELFTAL GEWIJZIGD. De Belgische keuzecommissie heeft als rechts binnen voor het elftal, dat Zondag tegen Nederland speelt, Van Steclant (St. Niklaas) aangewezen. Dc geblesseerde linksachter Voussure wordt vervangen door Brandt (Lierse S K). Als ge zo eens naar die kleine klanten kijkt, kunt ge er over peinzen of ge Sin- tei'klaas niet eens aan zijn eerbiedwaar dige oren moet trekken om hem wat in de perken te houden. Wij zouden hem moeten zeggen dat hij de dingen eens wat meer van de hoogte uil bekijken moet dat kan voor een heilige als hij niet moeilijk zijn. Ge moet, Sinterklaas, eens wat zien uit te stijgen boven de schroefjes- en moertjes- wereld waarin wij als mensen van deze eeuw gewrongen zitten. Ziet ge, van de hoge blauwe hemel kunt ge de dingen om zo te zeggen wat anders bekijken Dan ligt de aarde met haar groen en haar geel van bos en zand in de zomer en met haar blin kend wil en goud in de winter wat vrien delijker en natuurlijker voor u. Dan ziet ge de mensen in hun doen en laten wat grootser en edeler en dan zult ge merken dat het leven niet enkel een net van staal en plastic om de wereld geweven heeft, en dat ge de kinderen geen waar achtig plezier doet door' hun die spitsvon digheden van staal en plastic al cadeau te doen als ze uit de wieg gekropen komen. Ge zegt dat ge een kindervriend zijt gc wilt uw beschermelingen wat helpen in hun spel dat zorgeloos tijdverdrijf en ple zierig vermaak moet zijn. Maar ge werpt de opgewondenheden en hartstochten der volwassenen in miniatuur door de schoorsteen in schoentjes die ge reed staan. Schoentjes die zó klein zijn, dat uw glan zende, rijdende, ralelende, razende meka- nieken en machienen er niet in passen. Straks, op de morgen van de zesde De cember. rijdt de kleine Kees van de over buren over de stoep in een trapautomobiel waar hij niet kan overheenkijken en zijn zus Marietje heeft een pop die slapen, eten. scheel kijken en natte luiers maken kan. Sinterklaas, het spijt mij dat uw oren wat rood worden van het trekken, maar ik zal u loslaten als ge me antwoord geeft: Zoudt gij het destijds misschien plezierig gevonden hebben als ge uw schone witte baard al zoudt hebben gekregen toen ge als kleine Nico van zes voor het eerst naar de grote school gingt? J. L. ADVERTENTIE HET BEKENDE EN BETROUWBARE RADIO-ADRES UIT DE OORLOG WEET U 'T NOG? Het oudste adres voor Erres Radio en Stof zuigers. KLEVERLAAN 176-178 - TELEFOON 14753 (Betaling in overleg» Paard op hol in Bloemendaal Woensdagmorgen om half twaalf is een paard, bespannen voor een wagen van een Bloemendaalse melkhandelaar, op de Jozef Israëlsweg op hol geslagen. Bij de hoek van de Arnoldslaan viel het dier en de melk handelaar kreeg gelegenheid van de wagen te springen. Het paard stond weer op en zette zijn tocht voort. In de Mesdaglaan viel het paard opnieuw, doch kwam thans gedeeltelijk onder de wagen terecht, waar door het niet meer in staat was, om op te staan. Het dier was licht gewond en het voertuig was beschadigd doordat het in aanraking was gekomen met een hek. En kele flessen melk zijn van de wagen ge vallen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5