Cafetaria-Restaurant „FLÜKS" Amsterdamse Beurs Gazelle De Zevenster Donderdag 9 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Grote verduistering bij Haarlemse melkfabriek Gevoelige straffen geëist tegen twee verdachten De 35-jarige Haarlemse kantoorbediende D. H. v. d. E. had, sinds hij in 1933 bij een Haariemse melkfabriek in dienst trad, steeds belangrijker werk gekregen. In 1943 werd hij belast met de inning van de kwi tanties voor de slijters, waardoor er weke lijks bedragen van zeventig mille tot een ton door zijn handen gingen. In de loop van dit jaar werd ontdekt, dat zijn administratie voortdurend achter was en een groot kastekort opleverde. Door de directie werd dit op ongeveer zestien mille geschat, doch v. d. E., die zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank wegens verduistering had te verantwoor den, meende zelf dat het niet meer dan 'ien tot twaalfduizend gulden was geweest. Het geld zou in zijn huishouding zijn opgegaan, doch de president, mr. J. Fer- werda, lichtte uit het dossier een aantal verklaringen, waaruit bleek dat de ver dachte grote bedragen aan luxueuze lek kernijen had besteed. De directeur van de melkfabriek schetste zijn vroegere employé als een moreel zwak ke figuur. ..En de controle op zijn financieel beheer was het ook", merkte de president op. De verdediger, mr. S. Groen, merkte op, dat pogingen om de zaak te regelen om het gezin van de verdachte onnodig leed te besparen, op raadselachtige wijze waren doorkruist en een justitieel onderzoek werd ingesteld. De Officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond het een verzwarende om standigheid, dat het delict gedurende een lange reeks van jaren werd voortgezet en dat het geld voor luxe werd gebruikt. Spre ker vond een gevoelige straf, een jaar met aftrek, op haar plaats. Mr. Groen voerde twee argumenten voor een milder oordeel aan: een betrekkelijk lage salariëring en het gebrek aan controle. Gelukkig ïs gebleken, dat men bereid is deze man en zijn gezin te helpen, de ver dediger had bovendien een toezegging van een grote firma voor een betrekking, zodat mr. Groen hoopte, dat de rechtbank een zodanige straf zou opleggen, dat deze uit gestoken handen inderdaad gegrepen kon den worden. „Et had geen leven meer" De verdachte zelf zei in het laatste woord: „Ik ben blij, dat het uitgekomen is, ik had geen leven meer." Als tweede verdachte stond de 69-jarige hoofdcontroleur F. F. G. terecht. Hij was in Augustus van dit jaar. na 34 jaar in dienst van de melkfabriek te zijn geweest, gearresteerd onder verdenking, dat hij ge durende een jaar dat v. d. E. ziek was ge weest, op dezelfde wijze geld had verduis terd. Bovendien had hij geprofiteerd van de door v. d. E. verduisterde sommen. G. gaf het feit toe, alleen over de omvang van de verduistering bestond verschil van mening. De verdachte schatte deze op 2000. vol gens de Officier was het het dubbele ge weest. In totaal was er ruim twintig mille verdwenen. „Kind aan huis" „Ik vertrouwde deze man volkomen, hij was bij mij kind aan huis", verklaarde de als getuige gehoorde directeur van de onderneming. Dat vond de Officier dan ook wel een zeer kwalijk ding, al had hij oog voor de tragiek, dat een man enkele jaren voor zijn pensioen alles verspeelt waarop hij recht heeft. De eis luidde: negen maanden met aftrek. Mr. F. Pouwels meende, dat de rechtbank het voor zijn cliënt gunstigste bedrag moest nemen, nu er over de omvang geen zeker heid bestond. Daarenboven vroeg hij zich af of de directie van de melkfabriek niet ten minste, even schuldig stond aan het misdrijf wegens een gebrek aan toezicht en een schamele honorering van mensen, die tonnen door hun handen zien gaan. Met de rapporteur van de reclassering drong pleiter aan op uiterste clementie. De rechtbank zal op 23 November uit spraak doen. SLAGBOMEN" VAN" OVERWEG WAREN NIET GESLOTEN Doordat de slagbomen van ae bewaakte overweg op de Rijksstraatweg Breda- Oosterhout niet gesloten waren, werd Woensdagmorgen de met een paard be spannen wagen van de 19-jarige voerman A. B. uit Breda door een dieseltrein uit de richting Tilburg aargereden. A. B. wist zich tijdig in veiligheid te brengen. Het paard werd echter op slag gedood en de wagen geheel vernield. Het sluiten van de slagbomen van de over weg moet bij de nadering van een trein van het stationsemplacement te Breda uit geschieden. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 23 MARSEPEIN FIGUREN PROEFBANKETSTAVEN BORSTPLAATJES AMANDELSPECULAAS vanaf 20 cent. vanaf 20 cent. 30 cent p. ons Prijzencommissies gaan opnieuw aan de slag Zij zullen met tact en soepel heid te werk gaan „Het ontvangen van deze oproep moet voor u als een koude douche zijn gekomen. We hadden gehoopt op 1 Januari 1951 een streep onder de hele prijzen-beweging te kunnen zetten. Maar ondanks het rege ringsbesluit „Geen prijsstop", is het weer zover, dat de prijzen-commissies in actie moeten komen. Want datzelfde regerings besluit van 6 September zegt nadrukkelijk, dat tegen ongemotiveerde prijsopdrijving met kracht zal worden opgetreden en dat liet prijsvormingsbesluit en de prijsopdrij- vings- en liamsterwet gehandhaafd wor den", aldus de heer Chr. N. van Wijngaar den van het Difectoraat-generaal van de Prijzen op een bijeenkomst van de Prijzen commissies uit Haarlem en omliggende ge meenten, die gisteravond in het gebouw St. Bavo werd gehouden. De heer Van Wijngaarden gaf nog eens een kort exposé van de taak der plaatse lijke prijzen-commissies, die voornamelijk opvoedend en bemiddelend is. Zij zijn zeker geen verlengstuk van de Economische Con trole-dienst en hebben geen opsporings bevoegdheid. Wel kunnen zij gegevens ver strekken aan de regering over eventuele prijs-opdrijving en de regering zal dan niet nalaten in te grijpen. De spreker gaf enige voorbeelden hoe klachten bij de plaatse lijke prijzen-commissies gedaan vaak vér strekkende gevolgen hebben gehad op het prijspeil in het gehele land. Bij het vaststellen of er inderdaad van prijsopdrijving sprfake is, dient men twee dingen in het oog te houden, namelijk de basisprijs en de winstmarge. Wat de basis prijs betreft, deze kan worden gecalculeerd naar de aanschafprijs of naar de vervan gingswaarde. De laatste is bij de huidige tendens tot stijgende prijzen op de wereld markt, natuurlijk de voordeligste voor de detaillist. De regering is hem dan ook te gemoetgekomen, door een basisprijs toe te staan, die de vervangingswaarde zeer dicht benadert. Hij mag namelijk zijn gehele voorraad calculeren op de laatste (reële) inkoopsprijs. Ook bij de marge zijn er twee mogelijk heden, namelijk de marge in geld of de pro centuele marge. De laatste zou, alweer dooi de stijgende prijzen, te grote winsten mo gelijk maken. De regering koos daarom de „marge in geld" met dien verstande dat op de basis-marge van 1 Juni 1950 nog 3 van die marge mag worden gelegd. Op die manier bereikt men ook voor de detaillis ten een soort ..loonstop". De heer Van Wijngaarden adviseerde na drukkelijk met de grootste tact en soepel heid te werk te gaan en uit te gaan van vertrouwen in het bedrijfsleven. Men mag het bedrijfsleven niet verstarren, want van een soepele economie hangt onze welvaart af, zeker bij de toenemende liberalisatie van de internationale handel Aan de an dere kant moet tegen ongemotiveerde prijsstijging met de grootste zorgvuldigheid gewaakt worden. Kunnen wij die niet tegengaan, dan zitten wij in minder dan geen tijd voor de volgende loor.ronde en gaan wij gezamenlijk naar de kelder. En waar de grote zuigkracht van de oorlogs industrie binnenkort zijn invloed zal doen gevoelen op artikelen als textiel, leer en non-ferro metalen, bestaat de kans dat som migen hiervan zullen willen profiteren. wordt ook mef 5 pet. verhoogd Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet. Nu met in gang van September de lonen in het alge meen met vijf procent zijn verhoogd, komt het gewenst voor een overeenkomstige aan vulling ten aanzien van de kinderbijslag van loontrekkenden te bewerkstelligen. Voorgesteld wordt de kinderbijslag voor het eerste kind te stellen op 0,44 per dag, voor het tweede en derde kind op 0,49 per kind en per dag en voor hel vierde en volgende kind op ƒ0,60 per kind en per ig- Het gemiddelde dagloon, dat ten minste moet worden verdiend om over alle werk dagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aanmerking te komen zal worden ge steld op 4.20. De verhogingen kunnen pas worden toe gepast met ingang van 1 October 1950, hoewel de loonsverhoging van vijf procent reeds met September is ingegaan. De Nellv" Zaterdag in Rotterdam Het troepenschip „Nelly" wordt in de morgenuren van Zaterdag met repatriëren de militairen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal waar schijnlijk Zaterdagmiddag om 14.00 uur be ginnen in de haven van Rotterdam. VIJFTIGSTE VOORSTELLING VAN „EEN VREEMD MEISJE" Woensdagavond gaf de toneelgroep „Co- media" in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de vijftigste opvoering van „Een vreemd meisje" (Le don d'Adèle" van Pierre Barillet en Jean Pierre Gredy, met Fien de la Mar, Myra Ward, Jules Ver- straete en anderen onder regie van Jan Teulings. Een voetbalpool in IJmuiden? Velsense politie trekt beweringen in twijfel Aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Lo terij wet 1905 en vaststelling van enige met het loterij wezen verband houdende be palingen, is het volgende ontleend: Men meende te weten, dat zich in IJmui den, naar beweerd wordt zelfs met mede weten van het ministerie van Justitie, een voetbal„pool" van niet onbetekenende om vang zou hebben ontwikkeld, spelende op de uitslagen van de Engelse League. Men zou daaromtrent gaarne willen worden in gelicht. Met name ook zou men van de regering willen vernemen in hoeverre een en ander tot deviezensmokkelarij aanlei ding geeft. Wij vernemen van de Velsense politie, dat men er aan twijfelt, dat zich inder daad in IJmuiden een voetbal„pool" heeft ontwikkeld, daar er zich in deze richting generlei feiten hebben voorgedaan. Voor alsnog worden de mededelingen van de Commissie van Rapporteurs dan ook met de grootste voorzichtigheid beschouwd. Chinese eisen aan Tibet Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben de troepen van het Tibe taanse volksleger opdracht gekregen de vrijheid van godsdienst in Tibet te eerbie digen. Zij moeten de Lamatempels „ener giek beschermen" en mogen zich niet be moeien met godsdienstige oefeningen. Berichten, die Woensdagavond te New Delhi binnenkwamen, meldden, dat de I 16-jarige Dalai Lama en zijn regering nog I te Lhasa zijn. Volgens een uitzending van radio Peking is het „Volksleger" de Tibetaanse hoofdstad Lhasa binnengetrokken. Men meent te weten, dat er Chinese voorstellen van de volgende inhoud zijn in gediend bij de Tibetaanse Nationale Ver gadering: China zou zich niet mengen in Tibets binnenlands bestuur, maar verant woordelijk zijn voor zijn verdediging, bui tenlandse zaken en communicatie. China zou een „symbolische legermacht" station neren in Lhasa en Chinese militaire advi seurs benoemen om de Tibetaanse strijd krachten te reorganiseren. Onderwijsinstel lingen moeten worden opgericht voor de ontwikkeling van de massa en invoering van constitutionele en agrarische hervor mingen. Gemeld wordt, dat de Sawng Lama, een hooggeplaatste monnik in de nieuwe „voorlopige regering", als regent optreedt. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Op de Westelijke oprit van het viaduct van de Provinciale weg te Duivendrecht is Woensdagmorgen een wielrijder uit Ouderkerk a/d. Amstel aangereden door een personenauto. Bij aankomst in een Amsterdams ziekenhuis bleek het slacht offer reeds te zijn overleden. „Assepoester" in Heemstede Het kinderkoor, dat als onderafdeling van het Katholiek gemengd koor te Heem stede gevormd is, heeft gisteravond onder leiding van zijn directeur Evert Haak in het Verenigingsgebouw een opvoering ge geven van de sprookjes-operette „Asse poester". Als alle sprookjes is „Assepoester" eeuwen oud, maar toch blijft de fantastische geschiedenis voortdurend nieuw. De muziek waarmede men het sprookje indertijd tot een operette maakte, is echter danig ver ouderd. Evert Haak heeft blijkbaar ook de wenselijkheid van vernieuwing beseft. Er werd altans door hem een op zichzelf ge slaagde toevoeging aan het eerste bedrijf en ook aan het laatste gemaakt met een elfen- en kabouterscène op muziek, welke geschreven werd met gebruikmaking van nieuwere harmonische middelen. Het komt ons gewenst voor, dat Evert Haak ook de andere muziek gaat vervangen door een moderner klankentaai, want nu is déze „Assepoester" muzikaal gezien, nogal hybridisch geworden. En indien Evert Haak toch aan het wijzigen mocht slaan zou hij in samenwerking met de regisseur Bob Jansen het tweede bedrijf na de vlucht van Assepoester kunnen uit werken, om de teleurstelling ten hove over de verdwijning nadrukkelijker tot uitdruk king te laten komen. De opvoering was bijzonder aantrekke lijk. De jongens en meisjes kenden hun rollen over het algemeen prima. Er viel meermalen pittige actie op te merken in het spel van Assepoester, van de kibbe lende stiefzusters en de liefdeloze stief moeder bijvoorbeeld. De koddige kabouters weerden zich enthousiast en marcheerden grappig op de aardige muziek van Evert Haak. Verder waren er x-anke elfjes en dansende hovelingen in veelkleurige kleding, benevens een hofnar, die het hele stel bij de neus nam. Aan de toneelaan kleding was veel zorg besteed. Met de fraaie costumes maakte de prachtige koets, ge trokken door vurige ballet-paarden, veel indruk. Na afloop van de opvoex-ing werden er woorden van waardei'ing en dank gericht tot alle medewerkenden. Het konijn, dat betoverd moest worden, werd daarin niet betrokken. Dat was sneu voor deze lang oor, die zo keurig zijn best had gedaan in het boodschappenmandje! P. ZWAANSWIJK. Brand in Groninger gasfabriek Woensdagmiddag om ongeveer half vijf werd bij de Groninger brandweer groot alarm geblazen voor een uitslaande bx'and op het terrein van de gemeentelijke gas fabriek. De brandweer rukte uit met groot materieel. Het bleek, dat een voorraad teer had vlam gevat, waardoor een zeer sterke rookontwikkeling ontstond. Groot gevaar leverde een tank met ongeveer twee ton gasolie. De Groninger brandweer hield deze tank nat en bestreed het vuur met schuimblusapparaten. Dank zij het optre den van de bx-andweer is de Groninger gas- fabx-iek voor een grote ramp behoed. Naar de oorzaak stelt de Groninger recherche een' onderzoek in. De schade is beperkt. Nederlands houding jegens Spanje Eerste Kamerlid stelt vragen Het Eerste Kamerlid de heer Oostexrimis (Arbeid) heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd welke ovex-we- gingen de regering er toe hebben geleid, de Nederlandse delegatie ter algemene ver gadering van de U.N.O. te machtigen, in afwijking van haar in 1949 ingenomen standpunt, haar stem uit te brengen vóór de resolutie, waarbij de aanbeveling tot terugroeping van ambassadeurs en gezan ten uit Spanje en de aanbeveling tot uit sluiting van Spanje van deelneming aan intexmationale instelling van de U.N.O. worden teniet gedaan. Voorts vraagt de heer Oosterhuis of uit het stemmen van Nedex'land vóór bedoelde resolutie eniger lei wijziging in de volstrekt afwijzende houding van de regering ten opzichte van het in Spanje heersende politieke regime moet worden afgeleid en of de door de Nederlandse regex-ing in deze aangenomen houding enige consequentie inhoudt voor de houding van Nederland, indien onver hoopt ooit de vraag aan de orde mocht komen, of Spanje, trots zijn huidige rege ringsvorm, in de Europese of Noord-Atlan tische samenwerking op economisch, sociaal politiek, cultureel of militair gebied zal worden betrokken. Sterker ontplooiing van particulier initiatief nodig In een rede voor leden van het departe ment Arnhem der Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel heeft prof. dr. J. Tinber gen, directeur van het Centraal Plan bureau onder andere gezegd: „Wij zijn gevaarlijk dicht bij de spiraal van stijgende lonen en prijzen. Voor de positie van ons land is een laag prijspeil noodzakelijk. Een matige prijsmarge is een groot nationaal belang. Wij zijn erkentelijk voor hetgeen de ondex'nemingen in deze al hebben gedaan, maar er zou misschien nog meer particulier initiatief kunnen worden ontplooid. Hei zou niet ondienstig zijn, in dien men weer zou komen tot de vex-koop van goedkope eenheidsartikelen. Hoe meer particulier initiatief, hoe minder regei'ïngs- ingrïjpen noodzakelijk is. r' Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 287% 285 7/s 220 220% 232% A. K. U. 172 %- 173 131% Nederlandse Ford 305% Nederlandse Kabel 258 v. Berkel's Patent, 115% Scheepvaart-Unie 163% 163% Holl.Amerika Lijn 174 Deli Maatschappij 111% 110% H. V. A 115% 116% A'dam Rubber 125 125% Ned. Handel Mij. 150 Nat. Handelsbank 86% Billiton Mij. II 223% Adres van particuliere beroeps vervoerders tegen de N.V A.T.O. De Nationale Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer en Wegtransport heeft zich in een adres tot de leden van de beide Kamers der Staten Generaal ge wend in zake de N.V. Algemene Transport en Expeditie Onderneming Van Gend en Loos (A.T.O.). In dit adres wordt er op aangedrongen dat er een uitspraak zal worden gedaan om trent de vraag of een staats- of semi-staats- bedrijf als onderneming van goederenver voer over de weg in het Nedex-lands eco nomisch 'bestel aanvaardbaar is Er wordt onder aixdere gezegd dat de A.T.O.een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen, zich na de oorlog is gaan toeleggen op normaal beroepsver voer en hiervoor ruime materiaal-toewij zingen heeft verkregen. Als bedrijf heeft zij dus inkomsten uit het afhaal- en bestel werk voor de N.S, en het normaal vervoer voor derden. Men acht dit een gevaarlijk wapen tegen de particuliere ondernemer. Een liqxxidatie, waarbij aan de particuliere wegvervoerondernemingen of een in overleg tussen overheid en ondernemingen te bepalen wijze en vast te stellen voox-- waarde het thans door de N.V. A.T.O. verrichte vervoer wordt overgedragen zou volgens het adres aan dit bezwaar tegemoet komen. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. M. VersteegDoornen bal, zoon ONDERTROUWD: C. Standaard en A. de Gier; W. Grewen en H. v. d. Koelen; G. Schild en T. M. Tjaden. GEHUWD: J. C. Spiekerman en A. W. Béerling. OVERLEDEN: J. Geerink—Schutte, 60 j.; A. C. M. Horsten. 76 j.; Wed. C. Drenth— Groenewoud, 71 j.; A. Walbrechtv. d. Bilt, 73 j.; A. Rodenhuis, 76 j.; C. M. v. Rijn— Daalwijk, 72 j. SCHEEPVAART Amarapoora, 7 240 m. O. Malta. Amstelveen, 6 v. Port Arthur n. Bombay? Atlantis, 9 22 u. verw. IJmuiden. Averdyic, 7 v. New York n. Boston. Alamak, pass. 8 Kreta. Alnati. 8 te Antwerpen. Arundo, 8 te Montevideo. Aagtedyk. 6 6G0 m. O. Kp. Race. Aalsum, 8 te Hamburg v. R'dam Agamemnon, 7 120 m. NW. Mona Passage. Akkrumdijk, 7 v. Marseille n. Antwerpen. Alcinous, 7 te Liverpool v. Londen. Alcyone, 7 650 m. NO. Sombrero. Algenib. 8 te R'dam v. Antwerpen. Amsteldijk, 7 90 m. ZO. Bermuda. Ariadne, pass. 7 Corone. Arnedijk, 7 630 in. O.NO. Bermuda. Alderamin, 8 v. Pointe Noire te Mataói. Algorab, pass. 8 Kp. St. Vincent. Alliena, 3 dwars St. Paulsrocks. Amstelpark. pass. 8 Kp. Tenez. Amstelstad, 8 v, Djakarta n. Padang. Alpherat. 5 te Lorenzo Marques. Alwaki. 8 te Recife. AverdUk, 8 v. New York te Boston. Aiblasserdijk, 8 v. Tampico n. New Orleans. Aludra. 9 te Buenos Aires. Amsteldiep. 9 anker Port Said. Arendskerk. 8 te Adelaide. Britsum, 6 dwars Oporto. Barendrecht (t). 7 160 m. N. Terceira. Bennekom, 7 200 m. N.t.W. Finisterre. Bliiöendijk, 7 550 m. O. Kp. Race. Boschfontein. 7 430 m. W. Kp. Frio. Breda. 7 700 m. NO. Martinique. Bloemfontein. 8 V. Durban. Boissevain. 8 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Borneo, 8 v. Port Soedan n. Suez. Bantam, pass. 8 Perim. Boskoop. 9 te Barranquilla v. Cartagena. Caltex Nederland (l), pass. 7 Ras al Hadd. Congostroom, 6 v. Lagos n. Pointe Noire. Celebes, 4 te Singapore. Camphuys, 7 v. Makassar n. Menado. Ceronia (t). 8 te Singapore v. Miri. Cyreina, 6 te Melbourne. Caltex Pernis (t). pass. 8 Ras al Hadd. Chama, 8 v, Punla Cardon n. Landsend. Cistula, 8 v. Trinidad n. Finland. Corilla, 8 v. Port Said. Caltex Delft, 9 v» Suez, Duivendrecht, 7 v. Dakar. Diemerdijk, 7 800 m. ZW. Flores. Drente, 7 550 m. W. Guam. Duivendük, 8 te Seattle. Danae, 8 v. Napels n. Gibraltar. Eemdijk, 7 v. Bremen n. R'dam. Esso Amsterdam (t), 7 900 m. O.NO. Sombrero. Eemdijk, 8 verw. 10.30 u. Hoek v. Holland. Edam, 8 te R'dam. Eemland, 8 te Santos. Elmina, 9 v. A'dam n. West-Afrika. Farmsum, 7 v. A'dam n. West-Indië. HAARLEM EN OMGEVING Ds. P. Riemersma, Gereformeerd predi. kant te Vijfhuizen, staat op het tweetal tè 's Gravenhage-West. By tie Gereformeerde kerk onderhou dende artikel 31 K.O. te Haarlemmermeer- O.Z is thans beroepen ds. J. v. d. Haagen te Ulx-um. De heer J. Busser te Haarlem is be- noemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv school te Lisse, hoofd de heer Bunt. Voor het doctoraal examen Nederlands recht slaagde aan de rijksuniversiteit in Lei- den J. F. Withlau te Haarlem. Voor het doctoraal examen Nederlands Indisch recht C. H, M, van Rooy te Haarlem. Mej. A. Brand te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Engels, Voor het examen van civiel-ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool in Delft J. Schroder te Heemstede. Voor scheepsbouwkundig ingenieur slaagde: J Freudenborg te Heemstede. Voor het candi- daatsexamen natuux'kundig ingenieur slaag, den H van Kuyk te Bentveld en E. T. van der Laan te Bloemendaal. ADVERTENTIE Rijwielen Elk model uit voorraad leverbaar J. de Graaf-Kleverparkweg2 jEM TELEFOON 11757 Kaapstad. Natuurlijk was het Kabouterdorpwaar Rick en Bunkie logeerden, niet het enige in t grote bos. Er waren nog veel meer Kabouters, en die woonden ook in bomen en paddestoelhuisjes. En nu gebeurde er bij een groep van die Kabouters een ramp.... Op een koude dag verschenen plotseling in het bos mannen met bijlen en een grote boomzaa,g. Ze keken er overal rond, totdat ze een boom naar hun zin gevonden hadden, een heel dikke. Daar stopten ze dus; ze legden de zaag neer en begonnen met de scherpe bijlen in de stam te hakken. De houtspaanders vlogen in 't rond. Nu zou dat omhakken van die ene boom op zichzelf niet zo heel erg geweest zijn als niet toevallig in deze boom verscheidene Kabouters in de holten onder de wortels hun huis hadden ingericht! Nu schrokken ze plotseling op, want het geluid van de bijlslagen deed hun woningen trillen. Wat was dat?' Gaasterkerk, 8 v. Teneriffe e Hoogkerk, 7 dwars Napels. Hecuba, 7 190 m. N. Madeira. Hestla, pass. 8 Lizard. Hydra, pass. 8 Flores. Hercules, 8 v. Mutzuna te Tunis. Ittersum, 7 120 m. O.NO. Flores. Indrapoera, 9 te Djakarta. Jupiter, 7 v. Palermo te Piraeus. Jobshaven, 7 nog te Dandana. Japara (krl), 9 v. Tjibouti n, Halifax. Java, 7 te Penang. Joh. v. Oldenbamevelt, 8 800 m. O.ZO, Guardafut Kota Agoeng, 4 v. Probolinggo te Djakarta. Kota Baroe, pass. 7 Point de Galle. Klipfontein, 7 v. Antwerpen n, A'dam. Koningshaven, 31 te Casablanca. Kota Inten, 8 22 u. v. Suez. Laagkerk, 8 te Madras. Leerdam, pass. 7 Scillies. Leersuin, pass. 7 Andros eil. Lekkerkerk, 6 te Karachi. Langkoeas, 8 te Port Swettenham. Leuvekerk, 7 rede Rastanura. Lissekerk, 7 dwars Napels. Lombok. 7 nog te Kohsichang. Linge, 7 v. Sundsvall n. A'dam. Lindekerk, 8 te Bahrein. Lerasterkerk, pass. 8 Rasalhadd. Marken, pass. 6 Perim. Muiderkerk, 7 te Aden. Musi, 7 te Port Said. Mijdrecht, 7 te Cory ton v. Buenos Aires. Meerkerk, pass. 7 Perim. Macuba, 8 te Malta. Mapia, pass. 8 Gibraltar. Marïekerk, pass. 8 Gibraltar. Mentor, 8 v. Cadiz n. Antwerpen. Mapia, 7 bii ICp. de Gata. Marpessa (t), 7 120 m. W.ZW. Scillies. Molenkerk, 7 bij St. Thomas. Maetsuycker. 7 150 m. ZO. Christmas eil. Malea, 9 verw. Suez. Manoeran. 5 v. Portland. Modjokerto. 8 23 u. pass. Gibraltar. Maetsuycker, 10 venv. Singapore. Mitra. pass. 9 Madeira. Nieuw Amsterdam, 8 te New York v. R'dam. Nestor, 8 v. Malta n. Alexandrië. Nigerstroom, pass. 8 Lissabon. Nelly. 8 dwars Oporto. Oranje Fontein, 7 te R'dam v. Beira. Oberon, 7 v. Barahona n. Baltimore. Oranje, pass. 8 Point de Galle. Ondina, 9 v. Suez n. Koweit. Orion, 8 v. Yerakini n. Izmir. Prins Willem II, 7 te R'dam v. Basrah. Prins Willem v. Oranje, 7 te Chicago v. R'dam. Phrontis, 4 v. Semarang n. Djakarta. Polydorus, 6 te Singapore. Prins Alexander, 7 700 m. O.t.N. Belle Isle. Pygmalion, 7 450 m. N.NO. Mona Passage. Poelau Laut, 8 v. Genua n. Port Said. Prins Willem IV, 9 verw. pass. Belle Isle. Prins Willem V, pass. 8 Scillies. Rotti, 7 v. Balikpapan n. Sorong. Riouw, 8 v. New Orleans n. Newport News. Radja. pass. 8 Panama kanaal. Rotula, pass. 8 Gibraltar. Ruys, 9 le Rio de Janeiro v. Santos. Samarinda, 7 v. Djakarta n. Cheribon. Schiedijk, 7 in Str. Florida. Stad Vlaardingen. 7 te Vlaardïngen. Stad Breda, 8 v Londen n. Curacao. Salatiga, 7 v. Singapore n. Port Swettenham. Sandenburgh, 7 v. Bordeaux te R'dam. Saparoea. 7 250 m. Z. Kp. Palmas. Scherpendrecht. 7 130 m. W. San Miguel. Schïe, 7 v. Nickerie n. Port of Snain. Stan vac Talang Akar (tl. 7 te Simgeïgerong. Salatiga. 8 v. Port Swettenham n. Colombo. Sanana, 8 dwars Oporto. Sibajak. 8 v. Aden n. Colombo. Sloterdijk. 7 v. Medan. Stad Arnhem, pass. S Kp. Villano. Stad Leiden. 9 te Curacao. Stentor. 9 te Limassol v. Iskenderun. Straat Soenda, 6 te Durban. Streefkerk, 9 te Karachi. Salawati. 5 te New Orleans v. New York. Soestdijk. 9 v. Alexandrië n. Port Said. Sommelsdyk, 8 v. Havanna n. Brownsville. Stad Schiedam, 9 v. Gibraltar. Tabian, 5 te Djakarta v. Soerabaja. Tasman, 8 v. Djakarta n. Singapore. Tjibesar, 7 v. Djakarta n. Soerabaja. Tarakan. 5 te Soerabaja. Tiisadane. 5 v. Yokohama n. Hongkong. Tjitjalengka. 4 v. Djakarta n. Semarang. Ternate. 8 v. Makassar n. Singapore. Tamo. pass. 8 Rio Grande. Theseus, 8 v. Gibraltar n. Tanger. Utrecht, 6 v. Tacoma. Veendam, 8 te R'dam v. New York. Van 't Hoff, 7 v. Port Soedan n. Port Said. Van Riemsdijk, 8 te Cheribon. Van Heutsz, 4 v. Hongkong n. Swatow. Volendam, pass. 8 Minicoy. Vulcanus, 8 te. Catania v. Barl. Waterman, pass. 8 Minicoy. Westland, 7 v. Salvador. Waal, 7 v. Aruba n. Jacmel. Willem Barendsz, 7 350 m. O. Fernando Noronh Willemstad, 8 v Cristobal te Kingston verw. Winsum, pass. 8 Finisterre. Woensdrecht, 8 v. Curagao n. Savanna. Zeeland, 7 v. New York n. Gibraltar. Zuiderkruis, pass. 8 Guardafui. FEUILLETON door mevrouw Bijieveld-Gelinck 11) Het was alleen maar zo sneu van haai- eigen detec tive-carrière, hij zou haai* natuurlijk alles uit handen nemen. En het ging nu juist zo goed. Maar wacht, deze handschoenen deden haar een prachtige oplossing aan de hand. Een anonieme mededeling! In de telefooncel lag altijd een bloc-note er. een potlood. Ze wipte binnen en wilde net een blaadje afscheuren, toen ze zich nog juist bijtijds bedacht. Vingerafdruk ken.' Hij zou natuurlijk fle vingerafdrukken op het papier nakijken. Wat deed een in breker tegen vingerafdrukken? Hij trok handschoenen aan. Ze had erge haast: ze trok zijn handschoenen aan! Zij schoof haar vingers met een vaartje naar binnen. Ze scheurde een blaadje af en schreef met blokletters, geheel onper soonlijk: „Arnold van Blitterswijck was gister avond in de kamer van juffrouw Van Esbeeck. Hij verloor daar een manchet knoop mei een smaragd er op". Het was schitterend zo. Hij zou nooit denken, dat deze mededeling van haar kwam, ze had gisteravond wel gezien, dat hij zo'n beetje gelachen had om haar detec tive carrière. Des te beter. Vlug de hand schoenen uit, het briefje er in gestopt en alles weer op de kist gelegd. En nu gauw naar de eetkamer, ze was nog precies op tijd! Schitterend! prees Hans Preller toen ze binnenkwam. De eetkamer zag er stralend en zonnig uit, met de zware tafel vlak voor de wijd geopende deuren geschoven. Het licht viel op het witte ontbijt servet, op de kleurige schaaltjes en bordjes en op de gi-ote pul met veldbloemen, die midden op tafel stond. Mevrouw had zeer welwillend haar ontbijtboel op een hoekje laten staan en nog eens vei-se thee voor haar gezet. En op de andere punt van de grote tafel zat Hans Preller op haar te wachten en zeherinnerde zich nxx ineens, dat ze nog niet bedacht had, wat ze tegen hem zeg gen zou over gisteravond. Hij had een knap, glad, donker gezicht. Hij was half-Indisch: hij had de brede schoudex-s van een Europeaan, maar de soepele, smalle heupen van de Inlander. Hij was tamelijk Jang, met een benijdens waardig stel witte tanden' en dik, blauw- zwai't haar. Maar het meest Oosterse waren zijn ogen: diepe, fluweelzwax'te ogen, waarin kleine lichtjes vonkten en lokten. Ze keken nu met bewondering naar het meisje, dat binnenkwam. Zo Aagje! Zo Hans! Blijf je me gezelschap hou den? Erg aardig van je, maar ik zeg voor lopig niets. Ik moet eerst eten, ik heb een verschrikkelijke honger! Ga je gang hoor! was het welwillen de antwoord, ik kan wachten. Hij wachtte inderdaad, tot zij twee broodjes had gegeten. Toen begon hij: Vertel nu eens wat er gisteravond gebeurd is. Mevrouw Beerman vertelde dat het bureau van je tante was openge broken. Ja, dat was zo. En er lagen allemaal papieren over de grond verspreid. Is er iets gestolen? Ja, zie je, dat weet ik juist niet. Ik weet op geen stukken na wat of er in dat bureau zat! Dus je mist nog niets? Ik missen? O hemel, nee! Gelukkig, onbezorgde ziel! Maar zeg, je was daar met een politie-inspecteur, hè? Waar had je die ineens zo gauw vandaan? Die had ik nex-gens vandaan! Daar kwam ik mee binnen. Kwam je daar mee binnen? O ezel! schold ze zichzelf, daar heb ik al te veel gezegd! Je was zeker helderziende, dat je hem vast had meegebracht! Ze zocht nog steeds naar een antwoord. Nou zeg? Allemachtig Hans! Je lijkt die inspec teur wel, dat je me zo zit xiit te vragen! Nu, het is anders niets dan belang stelling hoor! Ik vind het reuze vervelend voor je, al dat gedoe! Het was -nu even stil. Ze schonk zich nog eens thee in en smeerde haar derde broodje. Toen zei hij hartelijk: Ik wil me niet opdringen hoor! Maar als je soms ergens hulp mee nodig hebt, dan klop je maar bij mij aan! Het meisje antwoordde langzaam: Och ja, dat weet ik wel, Hans. Het was ook niet aardig van me, dat ik het niet wou zeggen, maar zie je, het is zo ver velend als er door iedereen over wordt gekletst. Ik benlastig gevallen door iemand. Gisteravond op straat? Ja, toen ik de hond uitliet. Erg? Nee, het is goed afgelopen. Maar toch wel zo erg, dat je de politie er bij gehaald hebt! Ja. Maar toe Hans, ik wou er verder liever niet over praten, En vertel het als tublieft niet verder aan mevrouw Beer man of zo. Ik heb een hekel aan geklets. Silence a mort, mademoiselle! Hij had geen oog van haar af, zoals ze daar met smaak zat te ontbijten, fris en kleurig in haar licht-groene jurkje. Een aardig kind! Ze trok er zich gelukkig niet veel van aan! Ben je erg „gedégouteerd" Hans, zo als mevrouw van Blitterswijck zou zeggen, als ik nog een vierde broodje neem? Waarachtig niet? Voor mijn part eet je een hele bakkerswinkel leeg! Dank je. Zeg, ik heb je nog niets medegedeeld over mijn nieuwste carrière. Detective? Ja, heus. Ik kan je onder geheim houding mededelen, dat die mensen van de politie grote uilskuikens zijn. Mijn vertrouwen in de scherpzinnigheid van de politie heeft gistex-avond een erge knauw gekregen. Zijn zwarte ogen glinsterden van nieuws gierigheid. Is het werkelijk? Maar hoezo dan? Dat moet je me nu eens uitvoerig vertel len! Zij schudde lachend vaix nee. Warem pel niet. Ik vertel je niets. Een detective, die een draad in handen heeft, laat nooit iets los voordat de zaak geheel opgelost is. Dat vind ik flauw van je! Het spijt me Hans. Maar dat is nu eenmaal irahaêrent aan een detective- carrière. Ik word nu spoedig een inte ressante persoonlijkheid Och kom! Met bleke gelaatskleur en een koude, doch doordringende oogopslag. Verder een haviksneus Ik wil niet grof worden, Aagje, maar dan zal je neus Ik weet het! Ik weet het! Voorlopig wipt hij nog! Maar dat komt wel, als ik maar tijd van leven heb! Nu en. verder. ga ik geheel ascetisch leven! Ik meen, dat je zo juist vijf broodjes op hebt! Ze lachte nu ook. Heel haar gezichtje straalde van plezier. Een erg aantrekke lijk meisje was het, een lief vrouwtje. Hij schoof langs de tafelrand dicht naar haar toe. Aagje, ik hou van je! Toe, schei nu uit! Wil je niet met me trouwen? Wees niet zo flauw! Maar ik méén het, echt! Hij maakte een beweging om haar aan te halen, maar zij ontglipte hem en stapte over de drempel heen naar buiten. Hij bleef txissen de open deuren staan. Nou hoef je niet dadelijk weg te lopen! Zij keek naar hem zoals hij daar stond: donker, glimlachend, ondoorgrondelijk! Een echte Oosterling! Ik zal je niet verder lastig vallen als je niet wilt, Aagje. Maar laten we dan ten minste goede vrienden blijven. Jagoed Hans. En ga je dan vanavond, als het wat koeler wordt, mee een eindje toeren? Ik weet ergens een aardig wagentje, dat zal ik dan huren. Dat kun je me nu toch niet weigeren! Ze gaf half onwillig toe. Nou, toe dan maar Hans. Maar op één voorwaarde. En dat is? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6