Haarlems Dagblad Traag Europa De Koreaanse oorlog wacht op besprekingen te Lake Success Engeiand weigert visa voor het vredescongres te Sheffield Het electrieiteifsverbruik moet tijdens de piekuren beperkt worden 63e Jaargang No. 19702 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 22230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 10 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en tjaaticmschc Courant (3tnno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TE ROME heeft het comité van ministers van de Raad van Europa vergaderd en alle voorstellen betreffende de Unmaking van Europa naar commissies deskundigen verwezen. Wel heeft het Kn besluit genomen ook. Het heeft besloten een oproep tot de vrede te creaniseren als ..tegenhanger" van de vrëdespetitie van Stockholm, die van com munistische zijde is gesteund. De tekst van iiie oproep zal bij de Raadgevende Verga dering de Assemblee van Straatsburg worden ingediend. Het valt evenwel te begrijpen dat die niet ingenomen zal zijn met de magere kluif, die haar wordt toe geworpen. Zelfs zal zij zich nog niet voldaan tonen na de andere daad, die het comité van ministers heeft volbracht: het heeft de Europese conventie voor de mensenrechten imet plechtigheid) ondertekend. Oproepen lot de vrede zijn schoon, maar daarmee alleen bereikt men de vrede niet. Dat communisten en West-Europese democra ten in concurrentie treden met dergelijke oproepen maakt bovendien een nogal komisch effect. Dat kan niet gewenst zijn. Grappig is de zaak allerminst. Wat de conventie voor de mensenrechten betreft, ook die is schoon, al zou menigeen meer onder de indruk van zulk een document seraken als het tevens de mensenplichten behelsde. Overigens valt niet te ontkennen, cat zulk een conventie op zichzelf ons niet nader brengt tot de eenheid van Europa. Zij kan ermee verbonden worden. Maar op haar eentje zweeft zij in de ruimte, aêlijk de vredesoproep die een tegenhanger van de Stockholmse is. De Raad van Europa heeft een zake lijker doel. Men krijgt opnieuw de indruk alsof zijn comité van ministers van Bui tenlandse Zaken zich tot taak heeft gesteld, hem te beletten dit doel te bereiken zelfs maar te benaderen. Men heeft zelfs moeite de gedachte van zich af te zetten, dat de regeringen in de schepping van die Raad van Straatsburg alleen hebben toe gestemd om hem als kapstok te gebruiken, waaraan men grote plannen kon ophangen. Zo'n Raadgevende Vergadering die kan nooit veel kwaad doen. Men laat hem raadgeven cn legt zijn adviezen, als die wat te moeilijk zijn, rustig naast zich neer. Om dit niet te achteloos te doen schijnen stelt men ze in de handen van deskundigen. Ook het begrip deskundige kan als een kapstok gebruikt worden. Het klinkt goed en maakt indruk op veel mensen. Ministers zp trouwens steeds omgeven door des kundigen juridische, economische, mili taire en andere. Daar zijn veel knappe mensen bij. Maar hun wordt verzocht adviezen te geven over de vaktechnische kanten van een plan, een zaak, een onder neming. Niet de beslissing ligt bij hen. Die moet de minister zelf nemen. Daar is hij voor. Het merkwaardige van het Straat- burgse comité van ministers is, dat het de deskundigen advies vraagt over de beslis singen. En daar is niet veel resultaat van te verwachten. Wel uitstel. Want de des kundigen zullen het niet met elkaar eens zijn. Zij'Zülleh bovendien geen bijzondere animo gevoelen, om zonder ministeriële bevoegdheden in de ministeriële schoenen te gaan staan. Zij zullen, zoals dat eerder is gebéurd, de zaak laten rusten, ter verdere demonstratie van Europese traag heid. De voorzitter van de Assemblee, Paul- Kenri.Spaak, is er boos om geworden.en hij heeft dat in nogal duidelijke termen getoond. Hij- heeft gezegd dat sinds de oor log ministers een verontrustende neiging tonen om besluiten, die de hunne moesten zijn, aan deskundigen over te laten. Dit heeft niets met werkelijke democratie te maken. Het. probleem van de deskundigen is een van de ergste, waarmee wij te maken hebben, verklaart Spaak en als men aan de hoeveelheid problemen denkt, waarmee in deze tijd de Schepen-van-Staat geladen zijn, wil dat nogal wat zeggen. „Met een beetje goede wil en durf zouden wij zoveel voor Europa kunnen doen." En nu moet ik u eraan herinneren, dat de voorstellen van de Assemblee nog hele maal niet ver gingen en dat de werkelijke sprong naar Europese Unie er nog angst vallig bij vermeden was. Zelfs over deze voorstéllen poogt men een besluit nog te vermijden. Het toont traagheid, en gebrek aan moed, en men laat de goede tijd om Ie handelen, straks wellicht de gehele kans, voorbijgaan. R. P. Italiaanse socialisten vragen maatregelen tegen fascisten Het bestuur van de Italiaanse socialis tische arbeiderspartij van Saragat, die drie ministers in het coalitiekabinet heeft, heeft verzocht de snel groeiende Italiaanse neo- fascistische beweging tegen te gaan „die op schandelijke wijze de vaderlandslie vende gevoelens van de jeugd in verkeerde richting leidt en er gebruik van maakt". Het bestuur veroordeelt voorts „het toe nemende binnendringen in openbare amb ten door personen, die getekend zijn door het vroegere fascistische regiem en aie het democratische regiem verraden en ondermijnen, dat toch zo grootmoedig de hand naar hen uitgestoken heeft."" Bovenstaande resolutie is aangenomen Mar aanleiding van de golf van rumoerige demonstraties der beweging tegen het ver bod op het houden van fascistische verga deringen in de laatste twee weken. Amsterdamse apotheek uitge brand na ontploffing in kachel Hedenmorgen heeft een felle brand in de Czaar Peterstraat te Amsterdam een apo theek en een daarboven gelegen étage ge heel verwoest. De Amsterdamse brandweer tukte met groot materiaal uit. Een hevige ontploffing in de kachel, waardoor drie personeelsleden van de apo theek werden gewond, was de oorzaak van de brand. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld). Naar Indonesië: m.s. „Weltevreden" (16 November): naar Nieuw Guinea: m.s. r.Blitar" (27 November): naar de Antillen: s. „Oranjestad" (17 November) en naar Suriname: m.s. „Helena" (23 November). Amerikaanse luchtmacht gaat voort met bombarderen van knooppunten TOKIO, (Reuter). De correspondent van Reuter bij het hoofdkwartier van het achtste. Amerikaanse leger in Korea citeert militaire waarnemers, die van mening zijn dat de aan het front van de Ts jongis jon tegenover elkander liggende strijdkrachten der U.N.O. en van de Noord-Koreaanse en Chinese communisten thans een afwach tende houding aannemen, in afwachting van de besprekingen te Lake Success over het ingrijpen door het communistische China in Korea. Deze waarnemers grondvesten hun me ning op de militair „zeer ongewone" tac tiek, welke in de afgelopen vier dagen door beide partijen is gevolgd. Zij brengen in herinnering dat de Chinese communistische strijdkrachten gedurende het weekeinde het. contact met de troepen der U.N.O. ver braken en begonnen terug te trekken, welke terugtocht ook nadien is voortgezet. De Chinese eenheden trokken terug op een tijdstip, waarop zij niet onder druk dei- verbonden troepen stonden en terwijl.de geallieerden in de verdediging waren ge drongen. Sindsdien is aan beide zijden be hoedzaam gemanoeuvreerd, waarbij klaar blijkelijk het streven voorzat elkanders zwakke plekken af te tasten. Ook aan de zijde der verbonden troepen is het tactische voordeel van de stituatie niet ten volle uitgebuit. Zo heeft de Ame rikaanse bevelhebber generaal Walton Wal ker, ondanks het voortdurend binnenkomen van patrouille-rapporten, volgens welke het gebied voor de geallieerde linies slechts cloor lichte strijdkrachten wordt verdedigd en in sommige gevallen zelfs geheel verla ten is, zijn divisie-commandanten klaar blijkelijk opdracht gegeven niet tot de aanval over te gaan. Naar schatting staan in het Noordelijke gedeelte van het Koreaanse schiereiland 60.000 man Chinese communistische troe pen en evenveel Noord-Koreanen tegen over ruim 200.000 geallieerde militairen, vermoedelijk zijn nog 60.000 Chinese mili tairen naar het Noord-Koreaanse strijd toneel onderweg. Een woordvoerder van de Amerikaanse inlichtingendienst te Tokio heeft verder verklaard, dat er sinds het begin van 1950 een constante beweging plaats heeft van Chinese (communistische) troepen naar Mandsjoerije (thans de Noord-Oostelijke provincie genaamd). De woordvoerder zeide verder, dat een Chinese divisie op ongeveer 10.000 man Drie Westelijke nota's aan Rusland Voorlopig accoord met conferentie grote vier Donderdag werd te Parijs vernomen dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk binnenkort afzon derlijke nota's aan de Sovjet-Unie zul len zenden, waarin zij zullen mede delen zich in beginsel te kunnen ver enigen met het Russische denkbeeld voor een viermogendlicdenconferentie. Zoals gemeld, heeft het Kremlin voor gesteld dat Duitsland het onderwerp van bespreking van een dergelijke conferentie zou zijn De drie Westelijke landen zullen er in hun antwoorden nadrukkelijk op wij zen dat een dergelijke bijeenkomst zorg vuldig zou moeten worden voorbereid en dat zij zich niet zou kunnen beperken tot een bespreking van het Duitse vraagstuk. Het verluidt dat er in de Britse, Franse en Amerikaanse nota's op zal worden ge wezen dat het Duitse vraagstuk 111 verband staat met. het feit dat door de wederpartij een aanvalspolitiek in Azië wordt gevoerd en ëlders voortdurend druk wordt uitge oefend, daarom moet eerst over beide laat ste punten worden gesproken. Verder wordt vernomen dat vertegen woordigers van de drie mogendheden, na het afzenden van de voorlopige antwoor den. weer bijeen zullen komen voor het opstellen van een gemeenschappelijk defi nitief antwoord. De Fransen zijn van me ning dat hierin in bijzonderheden moet worden vermeld welke onderwerpen de Westelijke mogendheden met het Kremlin wensen te bespreken. De Franse regering meent dat het Oostenrijkse vraagstuk en het terugtrekken van de geallieerde bezet tingsstrijdkrachten in Oostenrijk vóór het Duitse probleem moeten worden besproken In Frankrijk zijn het vooral de socialisten die aandringen op besprekingen met de Sovjet-Unie. Zij zijn van gevoelen dat, in dien Rusland onwillig is een overeenkomst te sluiten, het de Franse arbeiders duidelijk zal worden dat het de Russen zijn, die in ternationale overeenstemming onmogelijk maken. zondc-r zwaar materiaal geschat kon wor den. De manschappen hadden echter wei nig ervaring tegen de nieuwe Amerikaanse wapens. Vaak verlieten zij bijvoorbeeld niet de weg als deze uit de lucht aange vallen werd. Naar zijn schatting bevonden zich thans in totaal 52 communistische divisies in Mandsjoerije. Op 3 November bedroegen de Ameri kaanse verliezen in Korea 28.235 man. zo deelt het ministerie van landsverdediging mede. In dit totaal komen voor 4.651 ge sneuvelden, 19.301 gewonden en 4.283 ge vangenen of vermisten. De verliezen van het landleger bedragen 24.665 man, en die van de mariniers 3.185 man. De Zuid-Koreaanse troepen hebben Don derdag twee steden bezet. De ene was ver laten en in de andere werd geen tegenstand jeboden. De achtste Zuid-Koreaanse divi sie heeft het door de Noordelijken verlaten Toktsjon, een centrum van wegen en spoor wegen in het bergachtige smalte gedeelte van Noord-Korea, bezet, terwijl de zevende divisie het nabij gelegen Wonni, waar nog kortgeleden verbitterd werd gevochten, binnenrukte. Amerikaanse vliegtuigen hebben tien duizend brandbommen laten vallen op Poektsjin, een knooppunt van wegen, dat ongeveer 110 kilometer ten Oosten van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Si- noeidjoe is gelegen. Volgens de laatste berichten hebben de Noordelijke troepen een zwaar spervuur op de Amerikaanse troepen bij Koenoeri geopend, het hart van de verdedigings stelling der troepen van de UNO in Noord- West-Korea. Luitenant-generaal Wedemeijer acht China onoverwinlijk Luitenant-generaal Albert Wedemeyer, in de afgelopen oorlog chef van de generale staf onder maarschalk Tsjiang Kai Tsjek en thans bevelhebber van het Amerikaanse zesde leger, gaf in een door hem te Seattle toegestaan persgesprek als zijn mening te kennen dat het wellicht onmogelijk zal zijn het communistische China militair ooit te verslaan. „Uit tien millioen Koreanen werden vijf tien goede divisies gevormd, die ons moei lijkheden genoeg hebben veroorzaakt. Hoe veel divisies zouden er dan wel uit de 450 millioen Chinezen kunnen worden ge vormd? Het is slechts redelijk om aan te nemen dat wij een dergelijke macht mili tair nimmer zouden kunnen verslaan," al dus luitenant-generaal Wedemeyer. Negen communistische Chinese afgevaardigden nciar Lake Success Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag bekend ge maakt dat opdracht is gegeven tot het ver strekken van visa voor de paspoorten van negen 'afgevaardigden van het communis tische China, die naai' Lake Success zullen komen. De negen Chinese communistische afge vaardigden zullen zich niet buiten de ge meente New York mogen begeven. Het woord is aan. Cicero: Over alles kan men met meer vermaak betogen houden dan juist over het vermakelijke. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf V van Zweden bijgezet in het Koninklijk familiegraf in de Ridderkerk te Stockholm. Een foto van een deel van de rouwstoet met van links naar rechts: Koning Gustaaf VI: Prins Bertil; de Deense Koning Frederik; Prins Wilhelm van Zweden; de President van Finland Paasiviki: de Kroonprins van Ethiopië en Prins Bernhard der Nederlanden. Scotland Yard zal de gasten in het oog houden Engeland heeft aan 40 Russische afge vaardigden inreisvisa voor deelneming aan het wereldvredescongres te Sheffield ge weigerd, zo delen de organisatoren van het congres mede. Uit Berlijn wordt gemeld, dat ook aan elf van de 25 Oost-Duitse afgevaardigden geen visa worden afgegeven. Ongeveer 25 Russen zullen Engeland mogen binnen komen. Onder hen aan wie visa zijn geweigerd bevinden zich de schrij ver Ilja Ehrenburg en de componist Dmitri Sjostakovitsj. Alle visumaanvragen werden naar Lon den gestuurd ter goedkeuring door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ook werden visa geweigerd aan tien Oostenrijkse, zeven Finse en een aantal Mexicaanse afgevaardigden. Achttien visa zijn aan Finse afgevaardigden toegewe zen. Tot de Bulgaren aan wie geen visa is uitgereikt behoorden de president van de academie van wetenschappen te Sofia, de rector van de universiteit van Sofia en de rector van de universiteit van Plovdiv. Aan de Franse schilder Pablo Picasso is wel een visum verleend. Volgens de organisatoren van het con gres heeft Engeland in totaal aan 152 bui tenlandse genodigden visa geweigerd.. Aan 38 Nederlandse afgevaardigden zouden Korea op agenda var» de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft hervatting van het debat over generaal MacArthur's jong ste rapport op zijn voorlopige agenda ge plaatst. In MacArthur's rapport worden de Chi nese communisten er van beschuldigd zich in de Koreaanse oorlog te hebben gemengd. Het besluit om de Koreaanse kwestie op de agenda te plaatsen werd genomen na een verzoek van Amerika, Engeland en Frankrijk. De bijeenkomst van de raad begint heden. Het is nog niet zeker, of bet rapport dan ook besproken kan worden, want de Palestijnse kwestie vormt het eerste punt van de agenda Eindcijfers van de Amerikaanse verkiezingen Blijkens de laatste gegevens is de zetel verdeling in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als volgt: Democraten 234 zetels (winst 2, verlies 29), republikeinen 199 zetels (winst 28, verlies 1); onafhankelijken 1 zetel. In het vorige Huis bedroeg de democra tische meerderheid 90 zetels. Er is nog één zetel te verdelen. In de Senaat, waar slechts 36 van de 96 zetels betwist werden, zijn de zetels als volgt verdeeld: democraten 49 zetels (voor heen 52), republikeinen 47 zetels (40). Volgens de laatste cijfers, die nog onvol ledig zijn, hebben 37.189.105 kiezers ge stemd. In 1946, bij de laatste verkiezingen voor het Congres, hadden 34.630.426 Ame rikanen gestemd. Bij de presidentsverkie zing in 1948 brachten 48.833.680 kiezers hun stem uit. Periode van zuinigheid begint Maandag visa verleend en aan twee andere geweigerd zijn. Alle afgevaardigden zullen bij aankomst in Engeland aan een onderzoek worden onderworpen. Scotland Yard zal hun gan gen nagaan. Koning Gustaaf V ten grave gedragen Donderdagmiddag is het stoffelijk over schot van Koning Gustaaf de Vijfde van Zweden bijgezet in het koninklijk familie graf in de „Ridderkerk" te Stockholm. De nieuwe Koning Gustaaf de Zesde, schreed als eerste achter de lijkwagen, gevolgd door zijn broer, Prins Wilhelm en Prins Bertil. Daarna volgden Koning Frederik van Denemarken, Koning Haakon van Noorwegen, de president van Finland, Juho Paasikivi, gevolgd door Prins Bernhard der Nederlanden, dc Kroonprins van Ethio pië, Asia Wasan, de Kroonprins van Noor wegen, de Hertog van Gloucester, die de Britse Koning, vertegenwoordigde en graaf Mountbatten of Burma, broer van de nieuwe Zweedse Koningin. Voorts waren nog ongeveer 45 landen vertegenwoordigd, waaronder de Sovjet-Unie, Indonesië, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Portugal en een aantal Zuid-Ame rikaanse staten, De stoet werd voorafgegaan door een heden van de Zweedse strijdkrachten, die omfloerste vaandels meevoerden en ver tegenwoordigers van de 01de van. de Serafijn in hun ordekledij. Ook het paard van de dode Koning, Ducat, werd mee gevoerd. Langs de weg waren zes Zweedse muziek kapellen, een kapel van de Britse marine en een van de Amerikaanse marine opge steld. De stoet trok over drie bruggen naar het eiland, waarop de uit de dertiende eeuw daterende Ridderkerk staat, en pas seerden hierbij Zweedse, Britse en Ame rikaanse oorlogsschepen, die de vlag half stok hadden en waarop erewachten waren opgesteld. De doodkist was bedekt met het vaan del van de orde van de Serafijn en ook in de kerk zelf zag men emblemen van deze orde. Toen de begrafenisstoet zich onderweg bevond begon het te sneeuwen. Langs de af te leggen weg waren dennetakken ge strooid en ook de lantaarns waren met dennegroen gelooid. Duizenden toeschouwers, ook uit de pro vincie, waren toegestroomd. Hoge boete geëist tegen uitgever van puzzlebladen Overtreding Loterijwet ten laste gelegd „Alle bladen en periodieken die puzzles publiceren, waaraan prijzen zijn verbon den, zijn in overtreding", aldus verklaarde mr. W. A. baron Van der Feltz, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kan tongerecht in Den Haag in een zaak tegen de uitgever van puzzlebladen W. van der L. uit Den Haag. Hij geeft onder andere het maandblad „De Prijsvraag" en het weekblad „Een-Nul" uit. Volgens de tenlastelegging zou hij de Loterijwet hebben overtreden doordat hij in deze bladen vier prijsvragen heeft ge publiceerd, waaraan belangrijke prijzen waren verbonden. Het ging in deze zaak voornamelijk om de voorwaarden, verbon den aan het mededingen naar de prijzen. Er is namelijk pas sprake van een over treding van de Loterijwet, indien de uit gever door het stellen van voorwaarden economisch voordeel van de puzzles zou hebben behaald. Verdachte verklaarde, dat hij geen ver plichtingen had opgelegd aan degenen die aan de prijsvragen hadden willen deelne men. Het kopen van de puzzlebladen was geen vereiste. Ieder kon meedoen; formu lieren waren gratis verkrijgbaar. Het O. M. was evenwel van oordeel, dat gratis deelneming slechts in beperkte mate mogelijk is geweest. Verdachte zocht een systeem, zo zei de ambtenaar van het O. M-. om de gokzucht van het publiek te exploiteren zonder for meel met de Loterijwet in botsing te ko men. Zijn puzzles zijn echter volmaakt in strijd met de geest van de Loterijwet. Mr. Van der Feltz drong aan op een zware straf en eiste f 2000 boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De raadsman van verdachte, mr. H. van Es, was van oordeel, dat zijn cliënt aan een ieder de objectieve mogelijkheid heeft geboden om zonder kosten aan de prijs- puzzles deel te nemen. Hij wees er op, dat vele bladen prijsvragen publiceren en prij zen uitloven voor de goede oplossingen. Waarom worden die bladen dan niet ver volgd? zo vroeg hij. De raadsman vroeg ontslag van rechts vervolging of een geringe boete. I11 zijn repliek zei mr. Van der Feltz, dat alle kranten en periodieken, die prijs- puzzles publiceren, in overtreding zijn. De prijzen, die zij echter beschikbaar stellen zijn gering vergeleken bij die van ver dachte. Bij verdachte gaat het niet meer om de sport van het puzzlen, meende het Openbaar Ministerie. Tenslotte verklaarde de verdachte nog, dat hij ruime bekendheid heeft gegeven aan de mogelijkheid tot gratis deelneming en steeds in contact heeft gestaan met de politie om overtreding van de Loterij wet te voorkomen. De uitspraak werd bepaald op 16 No vember. De eerste Chinese communistische soldalen die. in de strijd tegen de troepen van de UNO in NQQtd-Korea krijgsgevangen gemaakt werden. Van 13 November tot en met 27 Januari zal gedurende de piekuren de uiterste zui nigheid vereist zijn met het gebruik van eleclrische energie. De piekuren zijn van Maandag tot en met Vrijdag van 7.30 tot 9.00 uur 's morgens en van 4.30 tot 6.00 uur 's avonds. Op Zaterdag van 7.30 tot 9.00 's morgens. Wij laten hier een overzicht volgen van de bepalingen, welke ter bezuiniging op het electriciteitsverbruik tijdens de piek uren zijn uitgevaardigd en enige wenken, die door electriciteitsverbruikers in acht j moeten worden genon^n. Het branden van ffchtrcclames tijdens de piekuren is niet toegestaan. Etalagevcilichting tijdens de piekuren is verboden, tenzij de winkelier een schrifte- i lijke overeenkomst met het eleclriciteits- bedrijf heeft aangegaan om de étalage- en winkelverlichting tijdens deze uren tot de i helft te beperken. Buitenverlichting van openbare gebou wen. horeca-bedrijven cn amusementsin richtingen is tijdens de piekuren verboden. Verlichting en verwarming in eleclrische treinen en trams moet tot de helft worden beperkt. Vrijwillige medewerking De electriciteitsbedrijven hebben over leg gepleegd met hun grootverbruikers, teneinde na te gaan op welke wijze men tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren kan geraken, zonder dat de industriële productie wordt ge schaad. Het is noodzakelijk dat werkzaam heden, waarbij veel electrische energie wordt gebruikt, zoveel mogelijk buiten de Pétain komt niet vrij De Franse Nationale Vergadering heeft met 466 tegen 98 stemmen besloten, dat een plan voor vrijlating van de 94-jarige voormalige maarschalk Philippe Pétain „niet in overweging kan worden genomen". De Vergadering koos deze formule om aan te geven, dat zij de zaak-Pétain niet wenst te bespreken, omdat dit buiten haar juris dictie valt De motie was door de Gaullisten inge diend, die van enkele radicalen en gema tigden steun kregen. Ongeveer 50 afgevaar digden onthielden zich van stemming. Volgens de minister van Justitie René Mayer is door toedoen van de regering de verzorging van Pétain verbeterd. Dalai Lamd van Tibet doet beroep op de UNO De Dalai Lama van Tibet heeft een be roep op de UNO gedaan tot tussenkomst in de Chinees-Tibetaanse kwestie. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het beroep van de regering van de Dalai Lama acht November naai" de UNO werd gezonden. Volgens een woordvoerder van het Indi sche ministerie van buitenlandse zaken is de militaire toestand in Tibet laatstelijk niet veranderd. HET WEER AFGEBEELD piekuren worden gedaan: dat zo mogelijk de werktijden worden verschoven, opdat het electriciteitsverbruik tijdens de piek uren kan worden beperkt en dat fabrieken, die behalve over een aansluiting op het openbare electriciteitsnet nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, dit opwek- bedrijf in de piekuren zoveel mogelijk ge bruiken. De Nederlandse radiozenders zullen ge durende de piekuren de uitzendingen on derbreken. Ook de particulieren dienen het electri citeitsverbruik tijdens de piekuren te be perken door gedurende deze uren de uiterste zuinigheid met electrische verlich ting te betrachten. Van bijzonder belang is tijdens deze uren in het geheel geen elec trische straalkachels te gebruiken en het gebruik van stofzuigers, electrische strijk ijzers en andere huishoudelijke toestellen te vermijden. Tot een beperking van het electriciteits verbruik moet worden overgegaan, daar de vraag naar electriciteit tijdens de win termaanden groter zal zijn dan waaraan de centrales zullen kunnen voldoen. Als gevolg van de toenemende industrie wordt verwacht dat het electriciteitsverbruik tij dens de komende wintermaanden groter zal zijn dan verleden jaar. Hedenavond zal om kwart over zeven over de zender Hilversum I, een radio vraaggesprek met dr. E. L. Kramer, direc teur-generaal van de energievoorziening, worden uitgezonden over de beperking vap het electriciteitsverbruik. In de afgelopen 24 uur ontwikkelden zich boven het zeegebied ten Westen tan Portugal enkele storingen, die nu, in diepte toenemend, in Noord-Oostelijke richting trekken. Deze veroorzaken in West-Europa veel bewolking en af en toe regen of motregen. De Zuidelijke tot Zuid-Westelijke winden voeren voor de tijd van het jaar zachte lucht naar onze omgeving. Verder Noordelijk op de Oceaan neemt de depressie bij IJsland in diepte af, maar meer naar het Westen trok een nieuwe storing met grote snelheid'de Oceaan op. De depressie-activiteit blijftdus aan houden. wat inhoudt, dat het weer de komende dagen een wisselend karakter zal hebben. Weerbericht MORGEN VERSPREIDE OPKLARINGEN Verwachting, meegedeeld door net K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Mor gen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur 11 November Zon op 7.52 uur, onder 16.56 uur Maan op 10 26 uur, onder 17.16 uur Hoog cn laag water te IJmuiden Vrüdag 10 November Hoog water: 3.19 en 15.37 uur. Laag water: 11.26 en 23.47 uur. Zaterdag 11 November Hoog water: 4.03 en 16.21 uur. Laag water: 12.11 uur. CONBEWOLKT 0 LICHT BEW 3 HALF BEW •9 ZWAAR 8EW GEHEEL 9EW scheidingslijn-rpont-tussen lucht van vecscmillenoe herkomst '•stand van oit teken geêpt de windrichting AAN- IEOEOE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEIO VAN Vijf l/ETER P£P SECOND!

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1