c D Dit jaar een millioen gulden als opbrengst Kinderpostzegels? Voor Tapijten 'tHollandse Huis De „Hartekamp" in Heemstede is te koop Geallieerde bezetting van Duitsland kost handen vol geld De radio geeft Zaterdag PENDULES HORLOGES VAN NI EL e A de beste a QuLv PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Wereldnieuws j Vrijdag 10 November 1950 2 Het misdeelde en bedreigde kind Het klinkt in deze dagen opnieuw: ..Koopt kinderpostzegels tèn bate van het bedreigde en misdeelde- kind". Nu al 25 jaar. Gelukkig wordt aan die raad gevolg gegeven; elk jaar komt er meer binnen. In 1949 was de opbrengst 718.000. Maar er zijn veel instellingen en verenigingen die een aandeel krijgen, zodat de spoeling toch dun, te dun zelfs, wordt. Daarom klinkt nu niet de raad, maar de dringende aanma ning: „koopt kinderzegels, veel kinder zegels!" want het is noodzakelijk dat er nog veel meer inkomt. Laat ieder meehel pen opdat dit jaar het millioen overschre den wordt! Het Nederlands comité voor Kinderpost zegels had de pers uitgenodigd voor een excursie naar enkele inrichtingen die delen in de opbrengst, om te laten zien waaraan het geld besteed wordt. Het eerste bezoek was aan het Christe lijk Blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist. Daar worden 93 kinderen, die het gezichts vermogen misser., opgeleid tot, zoals men dat noemt, bruikbare leden der maat schappij. Belangwekkend is enkele uren het on derwijs op de school te volgen. De kinde ren krijgen wel gewoon onderwijs, maar natuurlijk op buitengewone wijze. Alles gaat op het gehoor en gevoel. Voor schrij ven. lezen en rekenen worden Braille- tekens gebruikt. Men staat er versteld over hoe vlug het gaat, maar komt tevens ook onder de indruk van het feit. dat van onderwijzer en leerling de uiterste inspan ning wordt gevraagd. Maar gelukkig, de meeste kinderen komen er en leren een vak om later onaf hankelijk door het leven te kunnen gaan. Binnenkort zal een zelfs zijn Meesterstitel behalen en een N.V. heeft zich reeds bereid verklaard hem dan aan te stellen als rechtskundig adviseur. Veel blinden wor den opgeleid voor steno-typiste, ook zijn er rijwielherstellers, telefonisten, piano stemmers en musici. Ook de jonge .blinden op „Bartimeus" geven reeds blijk dat zij niet beklaagd wil len worden. Toch wekken deze kinderen deernis. Veel zonneschijn is er in hun jonge leven niet. daar de eeuwige duisternis hen gedurig omgeeft. Op 6-jarige leeftijd moeten zij reeds het ouderlijk huis verlaten om hun opleiding op school te krijgen. In de eerste levensjaren hebben zij veelal nog niet gevoeld wat zij missen. Ook op het instituut merken zij het niet, want daar zijn immers alle kinderen in dezelfde droeve omstandigheden. Maar toch gaan ze langzamerhand hun tekort voelen, voor al als zij met vacantie naar huis gaan. Dan begint de zware worsteling om zich aan te passen. Dat kost veel inspanning zoveel tyd ook, dat er veelal niet veel uren over schieten om te spelen. Vooral niet als zij de m.u.l.o. volgen, dan moet vrijwel elk uur buiten de schooltijd aan huiswerk be steed worden, want zij werken immers veel moeilijker dan normale kinderen. Toch wordt er wel gespeeld en gewan deld, ook wel gezwommen en gefietst op het terren der stichting. Maar bij dit alles is de altijd-durende nacht een stérke be lemmering. De grote ontgoocheling komt vóór velen als zij het instituut eenmaal verlaten en in cle vrije maatschappij hun weg moeten vinden, waar zij omringd zijn door zien den, die zich zoveel gemakkelijker bewegen in het verkeer en ook in de strijd om een positie in de maatschappij. Niet minder dan 60 der blinden blijft zo werd ons verzekerd gedurende hun gehele leven eryaren dat het uiterst moeilijk voor hen is voor zich een plaatsje in de zon op te eisen. Deprimerend was in zekere zin'het be zoek aan huize „Boldershof" te Druten, een R.K. inrichting voor de verpleging van ADVERTENTIE zwakzinnige kinderen. Dit betreft niet de afdeling van de kinderen die in staat zijn liet buitengewoon lager onderwijs te vol gen. want die hebben een goede kans in de vrije maatschappij terug te keren. Anders is het met de kinderen die zelfs daartoe de begaafdheid missen. Die stakkers zijn zo hulpbehoevend en eisen zo'n speciale ver zorging, dat het ouderlijke huis daarvoor ongeschikt is. Anders komt men tot vrese lijke dingen, zoals het vastleggen van zo'n kind met een ketting aan een tafelpoot, omdat het anders naar een brandende kachel kruipt, of naar buiten dwaalt, waar de gevaren even erg zijn. Op „Boldershof" zagen wij veel kinderen die altijd in bed verzorgd moeten worden. Er zijn er zelfs bij die elk besef dat zij leven missen. Niet veel beter zijn de tien tallen er aan toe die nog rondlopen, maar bijna even wezenloos. Het behoort niet tot de zeldzaamheden dat ouders hun kinderen niet meer bezoe ken. Zij hebben er trouwens ook weinig aan. want de kinderen herkennen hen niet eens. De verzorging van zulke kinderen eist natuurlijk zeer veel opofferingen van de zusters. Wij hebben dit werk enige tijd vol bewondering gadegeslagen. Het deprime rende verdween toen. We kwamen onder de indruk van de liefde die hier betoond wordt om nog een beetje zonneschijn in dit leven van deze stakkertjes te brengen. Och zo zei een der zusters de kin deren zijn nog gelukkig. Zij worden om geven door kinderen die zijn zoals zij zelf. Trouwens voor het maken van enige ver gelijking ontbreekt de kennis. Net zoals een jong hondje dat gelukkig is als het aan gehaald wordt of een koekje krijgt, zo is liet ook met onze kinderen als zij door liefde omringd worden. Zoals „Boldershof" is, zijn er verschil lende gestichten in ons land. Helaas is het te betreuren dat er overal een groot tekort aan plaats is. In Druten is er officieel slechts plaats voor 400 kinderen, maar er zijn er nu 550. En nog is er een wachtlijst ADVERTENTIE A. W. v. G R A A S LANGE VEERSTRAAT 28 - naast KORT Tel. 21379. A. W. VAN GRAAS met 700 namen. Ook andere tehuizen heb ben wachtlijsten, zodat het tekort aan bed den in ons land zeker op 5000 te stellen is. Op „Boldershof" zijn alleen R.K. zusters, maar er worden veel kinderen van niet- R.K. ouders opgenomen. De geestelijke ver zorging daarvan geschiedt, voor zover dit natuurlijk mogelijk is, door de dominés van Druten. Eigenaardig is, dat er soms onverklaar bare afwijkingen onder de patiënten voor komen. Óp „Boldershof" is een 20-jarig meisje dat niet tot lezen in staat is. Maal ais zij één keer een muziekstuk, zelfs een technisch veel eisend stuk, door de radio hoort, speelt zij het feilloos op de piano. Dan zijn er ook zulke kinderen die alleen een speciale gave voor rekenen hebben. Ons derde bezoek gold de Heldring-ge- stichten te Zetten, waar behalve misdeelde ook ontspoorde meisjes (op zedelijk en crimineel terrein) worden verpleegd. Daar hoorden wij interessante bijzonderheden over een nieuwe verpleegwijze die reeds gunstige resultaten heeft afgeworpen. Daarover schrijven wij een dezer dagen nog wel. Nu willen wij besluiten met de opwek king: koop veel kinderzegels! Dan kan er in de genoemde inrichtingen in Zeist, in Druten en in Zetten en in nog zeer vele andere in ons gehele land ver spreid. nog wat meer gedaan worden voor het misdeelde en ontspoorde kind. We hopen dat onze lezers nu een indruk gekregen hebben waar en hoe dit geld besteed wordt. Als over enkele dagen de gezonde kinde ren bij u aankloppen om met glundeye ge lukkige gezichten hun postzegels aan te bieden, mogen dan even de droeve tafreleri die wij tekenden voor u opdoemen. Dan geeft gij desnoods uw laatste kwartje of gulden voor dit mooie doel. De leuze zij: op elk poststuk een kinder postzegel! Van T. De kans dat de gemeente Heemstede het buiten koopt is niet groot ADVERTENTIE K. Onze verrassing! DIANA brengt U voor het eerst deze a elegante Franse dameshandschoen in diverse modetinten.peau de suède gecombineerd met leder Qu^c®diKa/ f 15,95 de modekoningin van Parijs met suèdine gevoerd, portemonnaie en spiegel f 14,25 SUPERKLASSE AMSTERDAM: VAN WOUSTRAAT 82 FERD. BOLSTRAAT 54 DE CLERCQSTRAAT 28 HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 168 Kostbare veiligheid HILVERSUM I, 402 31. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.40 Reportage. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Kamer-orkest. 10.00 Voor kin deren. 10,15 Metropole-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weei-bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Poliüekapel, als inter mezzo: piano en orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Musicerende dilettanten. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Platen. 16.20 Lucht vaart. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht, 20,00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Sint Maartenspel. 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zonaag in. 23.00 Nieuws. 23.11 24.00 Eerste zitting van de raad van elf. HILVERSUM IJ. 298 31. 7.00 Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 3.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansork^st. 13.45 Pianoduo. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kwintet. 14,50 Streekuitzen- ding. 15.15 Populaire muziek. 15.45 Causerie. 36.00 Platen. 16.30 Sport 1645 Kamerorkest 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge mengd koor. 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Causerie. 19.40 Het oude testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Herinneringen. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socailistisch commentaar. 22.00 Metropole orkest. 22.40 De commissaris vertelt verder. 23.00 Nieuws. 23.11 Orgel. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 3L 12.30 Weerbericht, 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten 14.00 Causerie. 14,10 Platen. 14.45 Piano. 15.00 Platen. 15.15 Piano. 15.30 Orgel en zang. 16.15 Ehtnische muziek. 17.00 Platen. 17.10 accordeonmuziek. 17.25 Platen. 17.30 Dis cussie. 18.00 Accordeonmuziek. 18.15 Platen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofcuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma, 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.30—24.00 Platen, (Van onze correspondent in Duitsland) Er zijn thans cijfers gepubliceerd over de kosten van de geallieerde bezetting van Duitsland en over de wijze waarop de rond vijf milliard Mark. welke door de bonds republiek dit jaar moeten worden opge bracht, worden besteed. Elke twee geallieerde soldaten of ambte naren blijken te beschikken over de dien sten van negen, uit de bezettingskosten be taalde, Duitsers. Er. zijn in de bondsrepu bliek 100.000 geallieerde soldaten en ambte naren. Met hun families meegerekend zijn dat 350.000 geallieerde personen. Bij deze zijn in dienst 144.000 Duitse technici. 98.000 beambten, 66.000 chauffeurs, 39.000 dienst boden, 39.000 kellners en 11.000 bakkers en slagers. Bovendien is er nog 48.000 man gemengd personeel. Met elkaar kosten deze jaarlijks 1.33 mil liard Mark. In West-Duitse financiële krin gen wordt er spottend op gewezen dat al dit Duitse personeel 22 divisies zou kunnen volmaken. Daartegenover kan men echter opmer ken dat het tenslotte Duitsers zijn, die hier van Duits geld onderhouden worden en dat het een middel is tegen de werkloosheid. Een ander geval is het echter met diverse uitgaven, die dienen om het leven van de geallieerde families in Duitsland te veraan genamen: dure tapijten, gordijnen, koel kasten, meubelen, sigarettenétuis, badman tels. kleren, enzovoort. Merkwaardig is daarbij dat de Ameri kaanse uitgaven binnen zeer redelijke per ken blijven, terwijl die van de Engelsen en Fransen zeer hoog zijn. Er wordt gemom peld dat de Fransen niet alleen hun gezin, maar ook ooms en tantes, neven en nich ten, naar hun zóne laten komen. In elk ge val krijgen zij voor elk kind, dat zy mee nemen. maandelijks 200 Mark. De bezettingskosten maken in de bonds republiek een kwart van de gehele belas tingopbrengst uit. Het verzet er tegen is groeiende. Daarbij wijst men er op dat deze uitgaven niets met het militaire bezettings- doel, of dat nu voortkomt uit vrees voor ADVERTENTIE Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, ,r bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. Duitsland of voor de Russen, le maken hebben. Het heet dat ook de Amerikanen, die per slot van rekening althans voor ëen groot deel de levensstandaard van hun be zetter bepalen, deze té gezellige toestand beëindigd willen zien en het betreffende geld liever gebruikt zien voor werkelijke bezettingssoldaten, die trouwens op komst zijn. ADVERTENTIE met bim-bam slagwerk, vanaf ƒ52,50 in de bekende, goede kwaliteiten 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Speciaalzaak sinds 1883 Het buiten de „Hartekamp" aan de Herenweg in Heemstede, vlak bij de grens van Bennebroek, werd tot in het begin van de oorlog bewoond door mevrouw C. C. F. G. von Pannwitz-Roth, die in het bezit was van een grote collectie schilderijen. Een groot deel van haar kunstschatten werd naar het buitenland overgebracht. Ook zelf verliet zij ons land. Het blijkt dat mevrouw von Pannwitz niet meer het voornemen heeft naar'Heemstede terug 1;e keren. Het. buiten is namelijk te koop aangeboden, o.m. aan de gemeente Heemstede. De oppervlakte van de „Hartekamp" is ongeveer 28 ha., of 280.000 ml Dit is iets meer dan de 26V2 ha. die de gemeente enige tijd geleden van het builen „Meer en Berg" aangekocht ter vergroting van „Groe- nendaal", voor een bedrag van ruim 500.000 gulden. Daarbij kreeg Heemstede subsidie van het rijk en de provincie. Met de aankoop van de „Hartekamp" zou zo vernemen wij ongeveer een gelijk bedrag gemoeid zijn. Er is evenwel niet veel kans dat de gemeente op dit aanbod zal ingaan, omdat er in die omgevjng voor ADVERTENTIE Dat zuurbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuten met één of twee Rennïes. Laat ze gewoon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraag Reimies bij Uw.Apotheker of.Drogist. Kathleen Ferrier in Haarlem Concert ten besluite van de Bach-herdenking 1950 Op 20 November verzorgt het koor van de Nederlandse Bachvereniging een bui tengewoon concert, dat per radio zal wor den uitgezonden, in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem, ten besluite van de Bach-herdenking 1950. Onder leiding van dr. Anthon van der Horst worden de Can tates. 146, 169 en 80 uitgevoerd met mede werking van het kamerorkest van de Ne derlandse Radio Unie en de organist Albert de KM'k. Solisten zijn de sopraan Mea Naberman, de alt Kathleen Ferrier, de tenor John van Kesteren en de bas Leo Ketelaars. Voor twee kwartjes een boot Wie per postwissel twee kwartjes stuurt aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, krijgt een boot franco thuisbezorgd, een boot, gemaakt van zeep. Teneinde zijn steeds stijgende uitgaven te dekken is het fonds er namelijk toe overgegaan om via winkeliers stukken zeep in de vorm van het jacht „Piet Hein" tegen betaling van vijftig cent te distribueren. Een half mil lioen zeepboten moet worden verkocht. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden brengt uitkomst in bijzondere indi viduele noden, waarin plaatselijk niet vol doende kan worden voorzien. Zo heeft het fonds in 1949 in 914 gevallen hulp ver leend. Hiermee was een bedrag van ruim 200.000 gulden gemoeid. Middenstanders, studenten, werkers in tal van bedrijven en gerepatrieerden konden worden gehol pen. de bewoners thans voldoende wandelbos toegankelijk is. De „Hartekamp" is op het uitbreidings- plail van Heemstede als bosterrein aange geven, zodat het niet bebouwd mag wor den. Aan de „Hartekamp" zijn vele herinne ringen verbonden. In de jaren 17361738 woonde de beroemde geleerde Linnaeus er als gast van George Clifford, directeur van de Oost-Indische Compagnie, wiens lijfarts hij was. In die tijd schreef Linnaeus er enige belangrijke werken over de botanie. Toen J. Craandijk in 1887 zijn „Wande lingen door Nederland" schreef, behandelde hij daarin ook de Hartekamp. De toen malige bewoner was békend om zijn stoe terij, waarin veel kostbare paaiden waren opgenomen. Vele paardenliefhebbers kwa men de stoeterij bezichtigen. In de zomer werden de jonge paarden in de Haarlem mermeer geweid, zodat die dan niet in Heemstede te bewonderen waren. Unie-conferentie op 20 November DEN HAAG, 9 November (A.N.P.). Naar wij vernemen staat het thans vast dat de conferentie van ministers in het kader der Nederlands-Indonesische Unie zal aanvangen op 20 November. De Neder landse delegatie is nog niet samengesteld. De conferentie betreffende de toekomstige status van Nieuw Guinea zal enige dagen na de conferentie van ministers beginnen. KONINKLIJKE SUBSIDIES AAN JONGE SCHILDERS VERLEEND. Op voordracht van de jury voor de koninklijkesubsidie voor vrijeschilder kunst heeft Koningin Juliana vodr' het jaar 1951 een studiebeurs verleend aan de vol gende jonge kunstenaars: de dames Jacoba Gerda HorstVan Mourik Broekman, Nora van der Flier, Elizabeth de Boer, allen uit Den Haag en de heren Dirk Trap uit Groet en F. G. W. Nols en R. Reneman uit Am sterdam. ADVERTENTIE 8 Voor een goede Sint Chocoladeletters eost (p^ - 58. Zoals we de vorige keer gezien heb ben, liet de Koning werkelijk zijn auto stilhouden toen hij Panda aan de kant van de weg zag staan, en hij begon onmiddel lijk vriendelijk: „Wel.eh.zeg ehomanneke! Wilde jij meerij den?" Maar hij werd in de rede gevallen door Meester Marlinus, die een schelle kreet uitstootte en riep: Maar dat is de Niemand! Dat is de Gemaskerde, die uit onze rechtszaal ontsnapteDe Koning keek, geheel in de ivar, van de een naar de andermaar toen zag ook hij wat zijn schrijver bedoelde: „Niemand!" riep hij. „Gemaskerde! Mijn schat!" „Nee-nee,'- sprak Panda kalm. „Nee, Majesteit, dat ziet u verkeerd. Ik ben niet Nieinand, en ik ben ook niet de Gemaskerde! In ben Plukkie Panda, en ik weet toevallig wel, wie de Gemaskerde is, maar ik wil niets meer met hem te maken hebben en ik hoop hem nooit meer te zien, en die schat ook niet, want....". Maar verder kwam hij niet met zijn verhaal, want toen hij zover was werd hij in de rede gevallen door een stem, die van de heuvel-helling af weer klonk en riep: ,,Hee-daar, manneke.... weet ge zeker dat ge niets vergeten hebt toen ge zo-juist een overhaast afscheid van mij naamt?" „De Gemaskerde!" kreet Meester Martinus ten tweede male. En de Koning riep nogmaals: Mijn schat!" En ja hoor.daar bovenaan de heuvelhel ling stond Joris Goedbloed met zijn mas ker op, en in de ene hand hield hij de schat, en in de andere had hij een zware steen. „O, die Joris! Hij is onverbeterlijk!" dacht Panda wanhopig. „Nu overvalt hij zelfs de koning!" Maar hij vroeg zich toch af, wat Joris bedoelde toen hij hem vroeg of hij niets vergeten had Boycot. Het Franse persbureau AFP meldt dat de Boeng Tomo, leider van de In donesische revolutionnaire volkspartij, heeft medegedeeld, dat zijn partij het initiatief zal nemen tot een boycot van de Nederlanders in Indonesië, als op 1 Januari de souvereiniteit over Nieuw- Guinea niet zal zijn overgedragen aan de R. I. Deze boycot zou in hoofdzaak gericht zijn tegen cle Nederlandse on dernemingen in Indonesië. De Neder landse burgers persoonlijk zouden be hoorlijk van voedsel worden voorzien, daar de actie op een „humane wijze" zou worden gevoerd. Hij deelde verder mede, van de andere linkse partijen reeds een toezegging tot medewerking aan de actie te hebben gekregen. Tekort. De Ford Motor Company in Detroit deelt mede, dat zij ongeveer 14000 ar beiders of 11 pet. van het totale perso neel zal moeten ontslaan in verband met een tekort aan staal. Het tekort aan staal dreigt de productie bij alle grote au lof abrieken le vertragen, doch Ford is de eerste maatschappij, die defini tieve plannen bekend maakt voor een productievermindering. Vergelijking. De twintigjarige Oost-Ber- lijnse loodgieter Günther Metscher had laatst een beetje diep in het glaasje gekeken. In de opgewekte stemming, die daarvan het gevolg was, had hij tegenover een lid van de „volkspolitie" gezegd: „De Oost-Duitse regering lijkt het meest op een gans. want zij is zo vet als Pieck, zij kakelt als Grotewohl en zij bevuilt de gehele Oost-Duitse zóne". Het Oost-Berlijnse gerechtshof, waarvoor Metscher gisteren terecht stond, kon zijn vergelijking niet waar deren en qualificeerde deze als „ten dentieus" en als een „gerucht, waar door de vrede in gevaar wordt ge bracht". Metscher's grap zal hem een jaar gevangenisstraf kosten. Monster. De Britse marine heeft thans op heldering gegeven over het „mysterie van het monster van Loch Ness". In 1918 namelijk legde de Britse marine voor het nemen van proeven 300 on geladen mijnen in het meer. Na het einde van de proeven bleven er 100 in liet meer achter en in 1930 verscheen het monster voor het eerst en veroor zaakte een hausse in het toeristenver keer. De verankeringen raakten name lijk één voor één los en de mijnen, groen begroeid en met vier uitsteek sels, verschenen aan de oppervlakte om later weer te zinken als zij volgelopen waren. Ongeveer 40 mijnen bevinden zich nog in het meer en men verwacht, dat in het komende toeristenseizoen het „monster" nog enige malen te voor schijn zal komen. Behandeling-. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Sovjet- Russisch verzoek ingewilligd om toe stemming te verlenen voor het landen van een Russisch vliegtuig te Parijs, dat Maurice Thorez, secretaris-generaal der Franse communistische partij, naar Moskou zal brengen voor medische be handeling. Thorez, die vergezeld zal worden door zijn vrouw, de communis tische volksvertegenwoordiger Jeanette Vermeersch, is nog steeds ziek tenge volge van een bloeduitstorting in de hersenen, die hij een maand geleden heeft gekregen. Ook daar. De Italiaanse regering heeft de door communisten geleide gemeente raad van Pesaro, aan de Adriétische Zèe, geschorst en het gemeentebestuur overgenomen naar aanleiding van de ontdekking van een grote wapenopslag plaats in de gemeentelijke doodkisten- makerij. Vijf meubelmakers, volgens regeringsbladen communisten, zijn ge arresteerd. Zij waren in de fabriek werkzaam wifar 70 geweren, 127 hand granaten, 20.000 patronen, drie pistolen en een vlammenwerper werden ge vonden. Critiek. De „Pravda", het officiële dagblad van de Russische communistische par tij, schrijft in een commentaar op de Amerikaanse verkiezingen, „Verkiezin gen in de Verenigde Staten vormen slechts een krachtmeting tussen twee grote partijen, die in wezen éven reac- tionnair en burgerlijk zijn". Winst. Een ex-officier van de Amerikaan se vloot, die na de oorlog boer gewor den was, had van de Amerikaanse regering voor zeven dollar overtollige legervoorraden gekocht. Later verkocht hij de partij voor 63.000 dollar terug aan de regering, zo is Donderdag door een Senaatscommissie meegedeeld. Verlies. De Britse regering is bereid voor ten hoogste 9 millioen pond sterling in het verlies te delen van het „Festival of Britain", dat volgend jaar wordt gevierd, aldus is officieel te Londen meegedeeld. Grote belangstelling voor Zand. voortse exploitatiemaatschappij Omdat de naam „Zeebad" niet kan wor den gevoerd, daar deze benaming reeds wettelijk beschermd blijkt te zijn, is op de nieuwe bijeenkomst van belanghebbenden besloten de oorspronkelijke naam van de op 2 November opgerichte Exploitatiemaat schappij „Zeebad Zandvoort N.V." .te wijzi gen, en deze te laten luiden „Exploitatie maatschappij Zandvoort N.V.". De heren A. H. Pomper en Joh. C. Jung zijn thans officieel aan het college van B. en W. voorgesteld om zitting te nemen in de door de raad ingestelde studie-commis sie voor het wederopbouwplan der ge meente Zandvoort. De belangstelling voor de nieuw opge richte N.V. in de kringen van Zand voortse exploitanten van Horeca-bedrijven is boven verwachting groot. Men neemt aan, dat einde van deze week ongeveer dertig exploitanten in Zandvort zich als deel nemer zullen hebben gemeld. ADVERTENTIE Op 19 en 20 November zal het eerste lustrum van de stichting „Kerk en Wereld" worden gevierd. Het programma voor deze lustrumviering omvat een herdenkingsdienst in de Grote Kerk te Driebergen op 19 No vember en op 20 November een receptie dooi' het directorium op „De Horst" en de op voering van een door dr F. Boerwinkel geschreven lustrumspel „In de herfst van vijftig".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2