Jtcïliano Algemeen politiek debat in Tweede Kamer begonnen de Haarlems Matrassenhuis Eire, land van de glimlach; Einde der ziekenhuisverzekering in Haarlem Vrijdag 10 November 1950 tweede kamer Mr. Oud wil een kabinet op bredere basis met medewerking van de „derde macht" (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is Donderdagavond begonnen met het algemeen politiek debat over de rijksbegroting. Dr.Schouten (A.R.) begon met enige financiële beschouwingen, die aanvankelijk verre van boeiend waren, zodat de aan dacht meer uitging naar het bloed, dat in 'elands vergaderzaal vloeide. Bij het bin nentreden van de Ridderzaal was prof. Romme gevallen, zodat zijn fractiegenoot ör. Nol hem als medicus deskundige hulp kwam verlenen. Verheugend was, dat de aanvoerder van de K.V.P.-fractie weldra weer op de been was. Onverstoord stond onderwijl zijn collega van de Anti-Revo- lutionnaire fractie voor te rekenen, waar om oe raming van het begrotingstekort niet juiver was. Het peil van de uitgaven is te Üooe. de belastingdruk te zwaar en dit nota'bene in een tijd van gunstige conjunc tuur, zo zeide hij. Met alle eerbied voor de kunde, de arbeidskracht en het uithoudings vermogen van de minister van Financiën moest liet spreker toch van het hart. dat deze bewindsman niet voldoende acht slaat op of rekening houdt met de werkelijkheid. Met kracht moet men beperking van de uitgaven aanpakken. Bij een uitgavenpeil van rond 4 milliard moet bezuiniging toch mogelijk zijn en behoort hiertoe het initiatief van de regering uit te gaan, die immers meer kennis van zaken bezit om trent het staatsapparaat dan welk Kamer lid ook. Ter vermijding van misverstand wees de heer Schouten er op. dat hij bij de door hem gewenste beperking van uit gaven de militaire uitgaven niet uitscha kelt. Sprekers ervaring, als gemobiliseerd soldaat in 1914 tot 1916 opgedaan bij de administratie van een legeronderdeel, heeft hem geleerd, dat er nog heel wat officieren zijn, die van financieel beheer geen begrip hebben. ..Ik ben voor een behoorlijk mili tair apparaat, maar de gelden moeten op verantwoorde wijze worden gebruikt", riep de heer Schouten uit. waarna hij klaagde over gebrek aan besef bij de ambtenaren, dat in de loop van het jaar de uitgaven, behalve in zeer uitzonderlijke dringende gevallen, geen verhoging mogen ondergaan. Na critiek op „de verstoring in de vroegere verhoudingen" in het onlangs herziene Be zoldigingsbesluit, aangebracht door de salarissen van de too-ambtenaren te ver hogen, kwam de A.R.-woordvoerder op algemene politieke aangelegenheden. In zijn in Februari in de Eerste Kamer gehouden rede had prof. Anema geenszins, zoals men hier en daar ten om-echte had aemeend, gesolliciteerd naar een of meer plaatsen voor Anti-Revolutionnairen in het kabinet. Hij vroeg alleen om niet partij politiek, maar nationale politiek richtsnoer voor liet beleid van het kabinet te doen zijn; in laatstbedoeld geval zouden dan ook de Anti-Revolutionnairen hun steun aan het kabinet geven. Mr. Oud's destijds in de algemene vergadering van de V.V.D. aan bevolen vorming van een „derde macht" in onze binnenlandse politiek door samen werking tussen Anti-Revolutionnairen, Christelijk-I-Iistorischen en V.V.D. scheen de heer Schouten niet bijzonder aantrekke lijk te vinden. De Anti-Revolutionnairen willen met ieder, voor zover en waai- mo gelijk, samenwerken: dit met handhaving' van het eigen beginsel. Aldus het standpunt van dr. Schouten, die het overigens nog altijd een raadsel vond waarom de partij van mrOud in 1948 op het stuk van In donesië een andere richting was gaan vol gen dan voordien. Naar aanleiding van de door Spaak en diens geestverwanten ten aanzien van de Belgische koningskwestie aangenomen houding gispte de heer Schouten het in bescherming nemen van die houding dooi de heer Vorrink, om tevens nadrukkelijk aan de minister-president te verzoeken ronduit te willen verklaren hoe hij, en hoe het kabinet denkt over anti-parlementaire actie (politieke werkstaking) met het doel de uitvoering van een wettig tot stand ge komen besluit te beletten. Hierna volgden warme -woorden van sympathie aan het adres van Ambon en verwijten aan dat van de regering, aan wie volgens dr. Schouten, beschamende nala tigheid in dit, aller harten pijn doende treurspel, ten laste gelegd kon worden. Hij eindigde met te betogen, dat het kabinet die eigenschappen blijkt te missen, die on ontbeerlijk zijn om de geestelijke en zede lijke kracht die in ons volk nodig is, te wekken. Er moet nationale politiek worden gevoerd. Geschiedt dit, dan zal de heer Schouten, zonder dat zulks enige sollici tatie" betekent, het kabinet gaarne de hand reiken. Te betwijfelen viel echter of het kabinet hiertoe in staat is. Mr. Oud (V.V.D.) had het eerst over enige internationale aangelegenheden. In stemming met het optreden tegen Korea, instemming ook met de samenwerking met de Verenigde Volken, wier positie echter niet te overheersend moet worden. Daarom is ook Europese aaneensluiting zo gewenst. Inschakeling van West-Duitsland in het Europees verband verdient aanbeveling, mede omdat men dan tevens herleving van het nationalisme bij onze Oostelijke buren eerder zal kunnen voorkomen. Wat de binnenlandse politiek betreft moet thans tegenover de communistisch.e dreigingen de democratische gedachte de democratische beginselen overheersen, zo zeide mr. Oud. Samenwerking op zo breed mogelijke basis stond deze spreker voor en dan ook hier met vermijding van overheer sing door enige partij. Daarom stond hij vorming van „de derde macht" voor door samenwerking van Christelijk-Histori- schen. Anti-Revolutionnairen en V.V.D., in hel bijzonder nu hem de ervaring, onge daan met de formatie van 1948. moest doen erkennen, dat de combinatie van toen hem tenslotte niet had bevredigd. Hij had ook nu nog geen spijt van hel stemmen voor de souvereiniteitsoverdracht, maar daarna was er. met name wat de schending van het zelfbeschikkingsrecht betreft, een en ander gebeurd dat voor mr. Oud's partij aanlei ding was geweest zich in Mei met een motie tegen minister Van Maarseveen te keren. De fractie van de V.V.D. kon niet aan de indruk ontkomen, dat het kabinet na de souvereiniteitsoverdracht vermoeid is ge raakt. hetgeen vooral bliikt uit het beleid ten oDzichte van Indonesië: in dit opzicht stemde mr. Oud volkomen in met 's heren Schoutens opmei-kingen inzake Ambon. Niet bevredigend was de samenstelling en aard van het huidige kabinet, aangezien met 11 van de 15 ministers, behorend tot de K.V.P. en tot de P.v.d.A., al te zeer die twee partijen haar stempel op het kabinet drukken. Mr. Oud hoopte, dat de nieuwe minister van Oorlog de juiste man op de juiste plaats zou blijken te zijn. Maar men kan nu eenmaal bij een minister niet louter op zijn bekwaamheid letten, want ook de politieke richting is een factor van belang. Nadat mr. Oud kenbaar had gemaakt som- miger verlangen naar een tweede minister van Buitenlandse Zaken allerminst te kun nen delen, hield hij zich met de staatsrech telijke positie van de staatssecretarissen bezig. Zijn er werkelijk twee staatssecreta rissen aan Sociale Zaken nodig? vroeg hij. Mr. Oud vroeg zich af of, gezien de poli tieke getalsverhoudingen in het kabinet (6:5:1), hier nog wel sprake kon zijn van een „brede of breder basis". Spreker moest ADVERTENTIE Ateliers voor het Restaureren - Encadreren van Schilderijen en Prenten oprecht verklaren dat het hem en zijn poli tieke vrienden toch meer zou toelachen als hun geestverwant mr. Stikker deel zou uit maken van een kabinet op werkelijk bredere basis dan de tegenwoordige. Een dusdanig gevormd bewind, waarin dan dus inderdaad „de derde macht" een behoor lijke plaats zou innemen, zou de aanvoer der van de V.V.D. toejuichen. Een beslist verzet hiertegen viel zijns inziens bij de P.v.d.A. waar Ic nemen. Herhaaldelijk blijkt overigens dat er geen principiële homogeniteit tussen die partij en de K.V.P. bestaat. Wat de verhouding tussen ministers en Kamer aangaat betoogde mr. Oud, dat men zich terdege tegen één minister kan keren zonder daarmee het kabinet in zijn geheel te treffen. Dit is duidelijk aangetoond, toen minister Schokking wegens gebrek aan vertrouwen van de Kamer aftrad, hoewel het hier toch de uitvoering betrof van het defensiebeleid, dat kabinetsbeleid genoemd mag worden. Het stellen van een kabinets kwestie behoort te geschieden door de mi nister-president en niet. zoals onlangs minister Lieftinck deed, door één van de andere ministers. De minister van Financiën verzet zich volgens mr. Oud onvoldoende tegen het toenemen der uitgaven. Het is absoluut noodzakelijk de uitgaven te verminderen. Moet er meer worden uitgegeven voor de defensie, dan moet men in de civiele sector gaan verminderen. Tenslotte zeide spreker, dat zijn fractie bereid is de regering, waar het maar even mogelijk is. te steunen. Hij hoopte, dat het kabinet de eindstreep zal bereiken. Een tussentijdse kabinetswisse ling vond hij niet begeerlijk. Tegen half twaalf werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. Voordat het algemeen politiek debat be gon heeft de Kamer zich nog bezig gehou den met het wetsontwerp inzake de huis vesting van gerepatrieerden. Met de behan deling hiervan is men nog niet gereed ge komen. Rijdend postkantoor „Voor het kind" De stichting Voor liet Kind zal ook dit jaar een rondreis door Nederland maken met een door de N.S. voor dit doel beschik baar gestelde autobus, om de verkoop van kinderpostzegels te bevorderen. De reis zal van 13 November tot en met 30 December duren. Het rijdend postkantoor zal 20 Novem ber Beverwijk-Krommenie, 22 November Heemstede-Hillegom, 23 November Lisse- Sassenheim en 30 December Aalsmeer- Amstelveen bezoeken. ADVERTENTIE De winter nadert Nó ITALIAN0 hei lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. Een Nederlandse speelfilm in twee Haarlemse theaters Vandaag beginnen in de theaters Cinema Palace en Frans Hals de ver toningen in Haarlem van de Nederlandse speelfilm „De dijk is dicht", het resultaat van de gezamenlijke arbeid van de journa list en cineast A. Kool haas en de N.V. Poly goon. Eerstgenoemde heeft kans gezien een scenario te schrijven waarin, met vermij ding van alle overbo dige détails en uitwei dingen, een zuiver beeld wordt gegeven van het Nederland der na-ooriogse jaren. Hij wist het bijzondere probleem van de jonge Rotterdammer, die bij het bombardement op Westkapelle zijn vrouw verloor en daardoor in een psychische malaise ten onder dreigt te gaan, veel relief te geven door het parallel te behandelen met het algemene probleem van de bevolking van Walcheren, die zich in 1944 voor de schier onoverkomelijke taaie gesteld zag zowel verzoend te geraken met het gemis van veel dat dierbaar was als de schouders te ADVERTENTIE ADVERTENTIE 10% KORIING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Agenda voor Haarlem VRIJDAG 10 NOVEMBER Stad Haarlem: Comité viering wereld- jeugddag, uur. Frans Hals Museum: Haar lems Kunst Gemeenschap, ^voordracht Clau- dine Witsen Elias, 8 uur Lange Veerstraat 16: Spiritualistische studiekring „Geestelijk leven", bijeenkomst, 8 uur. Spaarne: „De rode cirkel". 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: -De dijk is dicht", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dijk Is dicht", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.1o uur. City: -De klokken van St. Mary", alle leeft., 2.15, ■4-30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Stadsschouwburg: ..'n Vreemd meisje" 'Comcdiai, 8 uur; „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" Aerdenhouts kindertoneel2 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. N BLAUWTJE ORANJEBOOM BIER! Onweerstaanbare charme als een warm bad na een winterdag H ET IS GEEN EENVOUDIGE TAAK om een kort bezoek aan Ierland in een al even korte serie artikelen een indruk te geven van een land, dat als geen ander het ongeluk heeft gehad, schromelijk gecarica- turiseerd te worden. Want sterker nog dan de vertelseltjes, die van Holland één groot Volendam maakten, zijn de verhalen, die de lei-en beschrijven als roodharige lieden, die de hele dag whiskey drinken, liever lui dan moe zijn, een vechtpartij boven alles prefereren, in kabouters en boze geesten geloven (leprechauns en banshees heet dat) samen met varkens in hutjes wonen, die slechts door het onkruid op het dak over eind worden gehouden en die alles bij el kaar maar lastige en onbetrouwbare figu ren zijn, die zich het liefst amuseren met het organiseren van hinderlijke revoluties zonder eind en het plaatsen van tijd bommen. Nu is er zelfs geen Ierse koe zo bont of er zit een vlekje aan. Maar het maakt toch wel een heel verschil, wanneer men al die in het scheve getrokken eigenaardigheden terugbrengt tot hun juiste proporties, te weten een benijdenswaardige scheut levenskunst, een scherpe zin voor een ge animeerd en vaak briljant debat, een diep gevoel voor mystiek, de uitvloeisels van economische uitbuiting (die gelukkig aan het verdwijnen zijn) en een bitter en op offeringsgezind verzet tegen een vreemde overheersing, dat enige tientallen jaren ge- Een scène uit het begin van „De dijk is dicht" i Alma en Kees Brusse. zetten onder een werk, dat vrijwel onuit voerbaar leek. In onze bespreking na de landelijke première schreven wij met bewondering over het profijt trekken door Koolhaas als regisseur, daarin bijgestaan door de Haar lemse cameraman Piet Buis. van de opti sche mogelijkheden die de film-apparatuur biedt en noemden als voorbeeld het on vergelijkelijk schone beeld van het visioen met het wellende water en de voortgalop- perencle paarden. Ook wezen wij op het oversteken van de Biesbos als treffende illustratie van het werk der ondergrondse beweging. De grootste in de Profilti-stu- dio's in Den Haag met medewerking van dc amateur-toneelvereniging „Zeelandia" op genomen scène heeft betrekking op de ïlijke verdrinking van tweehonderd .ers van Westkapelle in een molen, theatrale effecten, is hier de tra giek van de werkelijke toedracht behou- dén. Karakteristiek zijn ook de kostelijke repetities van zangkoor en dorpsfanfare. Het gelukkige slot heeft niets geforceerds: het Hgt in de logische ontwikkeling van -het herstelproces opgesloten. De hoofdrol wordt vertolkt door de be kende acteur Kees Brusse. Van de andere beroepskrachten noemen wij Henny Ahna, Kitty Knappert en Jan Teulings. Al heb ben wij. op bepaalde onderdelen wel cri tiek, toch moet gezegd worden dat Kool haas, daartoe door Polygoon binnen rede lijke financiële grenzen in staat gesteld, metterdaad heeft bewezen dat ook in ons land een goede speelfilm gemaakt kan worden. J. H. B. Die eerste indruk zou door een Amster dammer ongetwijfeld populair-weg wor- loden met succes bekroond werd. En men d™ gcqualiUceerd als: „Hoe bestaat et moet bovendien niet uit het oog verhezen, Want slcl u voor een land. waar de mensen «at deze sprookjes merendeels in chcu- werkelijk nog dc tijd nemen om vriendelijk lalie zijn gebracht om propagandistische legen elkaar te zijn. En met alleen tegen de redenen en wel om vele eerlijke gewetens buitenlandse bezoeker, maar werkelijk in Engeland te sussen, toen de twijfel of de te§e" elkaar. Het is beslist geen koele hof- Britse overheersing van dat lastige land lelijks-code. maar oen warme vriendelijk- nu werkelijk wel zo gerechtvaardigd was. heid. die spreekt uit ieder woord en ieder daaraan begon ic knagen. Wie een analoog gebaar. Bezoek een „pub waarvoor het voorbeeld zoekt, herinnere zich maar eens Nederlandse „kroeg toch altijd nog maai wat de Duitsers in de jaren 1940-'45 over de Hollanders zeiden. een lelijk woord is in één van Dublins schemerige straten en ge vindt er de dokter En nu nog zijn er sommige Amerikaanse naast de kolenman achter een glas schui- journalisten (nota bene uit het land waar me"d Stout of een glaasje „Irish whiskey een 25 millioen Ieren of althans Ierse af stammelingen wonen), die na een week in een verrukkelijke conversatie over het eerste het beste onderwerp, dat hun leven- end-trip langs Blarney Castle en Killarney d'S0 speelse geesl gegrepen heeft. Want hel Marken en Volendam van Ierland standsverschil beslaat ervoor de Ieren mei met irriterend enthousiasme de zonderlinge en arrogantie, niet en nederigheid evenmin. IiV het nobele gezicht van deze oude vrouw uit Macroom in lipt Zuiden van Ierland zijn vele van de karakter eigenschappen te vinden van het volk van Eire. Ge leest van dit gezicht de trots, de humor, het geloof, de bemin nelijkheid en bovenal de onverzettelijke vrijheidswïl van de bewoners van dal gezegende eiland. Het is een oud gezicht zoals het gezicht van Ierland zelf oud is. Oud door zevenhonderd jaar bittere strijd tegen vreemde heerschappij. Maar jong tegelijk. Jong als de hoop die eeu- wig bloeit in dat eeuwig groene land en die nooit groter was aan thans, nu de eerste vrije generatie opgroeit in deze jonge staat. Het is het gezicht van moeder Ierland waarvan de dichter 'Padraig Pearse verhaalt, de moeder van de legendarische held Cüchulainn. v.y en de motregen een sluier trekken over de sombere achttiende eeuwse huizenrijen van Dublin, dan valt er een lichte, schemerige weemoed over de mensen en zien zij de toekomst even donker als het water van de Liffey, dat onder de oude bruggen door zijn weg zoekt naar de zee. korte definitie van land en volk te geven, mag van minder belang worden geacht, Maar op het moment, dat het grillige want daarvoor zijn beide te gecompliceerd het feit blijft, dat dit één van de kenmer- klimaat van humeur verandert cn de zon van aard en de bewogen historie van het kendste eigenschappen van het Ierse volk de wolken verjaagt van de eeuwig groene eiland, zonder welke de toestand waarin is. Deze belangstelling voor elkaar, deze be- flanken van de Wicklow Mountains, be- het nu verkeert eenvoudig niet te verkla- hulpzaamheid, dit respect voor eikaars in- ginnen de blauwe ogen weer te lachen, ren of zelfs maar te omschrijven is, krijgt dividualiteit, zij doen aan als een warm trippelen de wonderknappe Ierse meisjes later wel een beurt. Ik zal me daarom in bad na een koude winterdag en wanneer nog een tikje lcittiger door de straten en deze inleiding bepalen tot de eerste indruk, ge die laatste af en toe als ons maatschap- komt ook gij vreemdeling onder de ban die de bezoeker van het gastvrije Eire pelïjk klimaat wilt beschouwen, dan hebt van de onweerstaanbare charme van dit krijgt en die is zo onverdeeld gunstig, dat ge mijn permissie. land. Dan lacht Eire en gij lacht mee. Mee men gedurende de rest van zijn verblijf Men moet uit dit alles niet afleiden dat met dit grillige, maar altijd warme volk hardnekkig blijft speuren naar vervelende de Ieren in een soort chronische blij moe- dat weet te leven en te laten leven, of ongunstige zaken, omdat men eenvoudig digheid door het leven huppelen, want En wanneer de wolken het gordijn weer niet aan kan nemen, dat wat men ziet en niets is minder waar. Hun stemming daalt dichttrekken, blijft er veel van die warmte hoort méér zou zijn dan een fa gade. en stijgt met het weer. En wanneer de mist in u hangen. W. L. B. eigenschappen beschrijven, die de Ieren toch wérkelijk niet bezitten, Of dat nu voorkomt uit de eeuwen van gezamenlijk verzei of dat het alleen maar Ik zal in dit artikel niet trachten een een eigenschap van de Keltische geest is. Kees van Dongen weigert voor Shaw te spelen (Va» onze correspondent tc Parijs) Daags na het sterven van de 94-jarige G. B. Shaw heeft Hollywood zich met de vraag bezig gehouden welke acteur de rol van deze grote schrijver zal moeten spe len in de film, die aan zijn levensloop wordt gewijd. Nadat eerst Danny Kaye, Gary Cooper, Bob Hope en Victor Francen geopperd waren, moet iemand op het denkbeeld zijn gekomen zich tot onze oud-landgenoot, de schilder Kees van Don gen te wenden, die althans door zijn baard enigszins een uiterlijke gelijkenis met wij len G. B. Shaw vertoont. Het antwoord van Kees van Dongen, dat een boude wei gering behelsde, werd als volgt geformu leerd: „Ik ben schilder en geen acteur, ik heb te veel respect voor Shaw en als het om de baard gaat dan komen er ook nog wel anderen in aanmerking". Tenslotte zei Kees van Dongen: „Dat Shaw nu dood is, behoeft voor niemand reden te zijn zich ongestraft aan stupiditeiten over te geven". ADVERTENTIE Wie de geschiedenis van zijn woonstad wil kennen, moet tot zijn geschied schrijvers gaan NIEUWENHUIS DE STAD AAN HET SPAARNE IN ZEVEN EEUWEN Deze fraaie uitgave kan Uw boekverkoper weer leveren Geb. ƒ15— Zaterdag 11 November is het weer Klap roosdag ter herdenking van de gevallenen uit beide 'wereldoorlogen. Het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat zich onder meer belast met de verzorging der graven van hendie in den vreemde voor de bevrijding van Nederland het leven lieten, vraagt op die dag ook uw bijdrage, opdat het zijn taak namens het Nederlandse Volk naar behoren kan vervullen. Financiële consequenties dwongen B. en W. er toe dit voorstel aan de Raad te doen De Vrijwillige Ziekenhuisverzekering te Haarlem heeft indertijd veler aandacht in het land getrokken, omdat die iets nieuws op sociaal terrein was. Het initiatief om die verzekering in te stellen is in 1927 uitge gaan van de toenmalige directeur van de Geneeskundige Dienst dr. J. van Konijnen burg. Zijn opvolger, dr. W. B. Smit. heeft de verzekering belangrijk uitgebouwd en koos haar ook tot onderwerp van zijn dis sertatie. Indertijd hadden de verzekerden bij de ziekenfondsen geen aanspraak op verple ging in een der ziekenhuizen. De opneming geschiedde voor rekening der gemeente, die dan, als de financiële omstandigheden dit mogelijk maakten, de kosten van die verpleging geheel of gedeeltelijk op de ver pleegden, of hun familieleden die daartoe wettelijk aansprakelijk waren, verhaalden. In die lijd kon met een lage premie (5 cent) volstaan worden, terwijl toch zeker heid bestond dat de gemeente evenveel ontving als er uit het verhaal zou zijn gekomen. Na 1927 is het enige keren nood zakelijk geweest de premie te verhogen, omdat de kosten van de ziekenhuisverple- ging gestegen waren. Toen de verplichte verzekering werd in gevoerd, kregen de verzekerden recht op zes weken kosteloze verpleging in een zie kenhuis. De vrijwillig verzekerden kregen toen dezelfde rechten. Om gedekt te zijn legèn verhaal van kosten voor het geval iemand een langere verpleging nodig had dan zes weken, opende de gemeente de mo gelijkheid om een aanvullende ziekenhuis verzekering te sluiten. Daarvoor'werd een premie van 8 cent berekend, maar daarbij waren de verzekerden ook gedekt tegen verhaal voor verpleging in sanatoria, het Parkherstellingsoord, enz. Doordat de tarieven der giekenhuizen in de loop der laatste jaren sterk gestegen zijn, moest de gemeente Haavlem geregeld meer op die verzekering toeleggen. Dit bedrag is nu zelfs op ongeveer 250.000 gul den te ramen. De gemeente had dit tekort geheel of gedeeltelijk kunnen ondervangen door het verhogen van de premie, maar daartegen rezen gegronde bezwaren omdat de vrijwillig verzekerden bij de zieken fondsen reeds enige keren verhoogd waren wat hun gewone premie betreft. Dit heeft er toe geleid dat B. en W. aan de gemeenteraad hebben voorgesteld de ziekenhuisverzekering op te heffen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de besturen der ziekenfondsen zich bereid verklaard hebben tegen de bestaande premie van 8 cent kosteloze ziekenhuisverpleging te garanderen voor ten hoogste 180 dagen. Dit voorstel van B. en W. wordt a.s. Woensdagmiddag in de zitting van de Haarlemse Raad behandeld. Wordt het voorstel aangenomen, dan moet de gemeente in de toekomst voor patiënten die langer in een ziekenhuis ver pleegd worden dan 180 dagen, de verpleeg- gelden betalen, maar dan is zij ook gerech tigd om verhaal toe te passen. Gelukkig zijn er niet veel patiënten die zolang verpleegd moeten worden. De ge vallen bepalen zich lot enkele tientallen per jaar. De verwachting is wel dat dit verhaal door de gemeente soepel zal worden aan gewend. Dat zal dan wel betekenen dat de onvermogenden niets behoeven te betalen en de weinig-vermogenden weinig. Er zullen evenwel ook gevallen zijn dat de patiënten of hun familieleden een vrij be hoorlijk gedeelte der verpleeggelden kun nen terugbetalen. In elk geval wordt verwacht dat de nieuwe regeling voor de gemeente een minder-zware financiële last betekenen zal dan zij nu moet dragen. Intussen wordt het betreurd dat een ver zekering, die indertijd een belangrijke sociale maatregel was, door de veranderde omstandigheden nu moet komen te ver vallen. Zo de gemeente er toe zou zijn overgegaan de premie voor de aanvullende ziekenhuisverzekering te verhogen, zou dit een ongewenst gevolg gehad hebben. Dan zou namelijk de minst-draagkrachtige het zelfde betaald hebben als de meer-draag- krachtige. Er is indertijd wel eens over wogen dit bezwaar op te vangen door een premie naar draagkracht te heffen, maar dit denkbeeld bleek practisch niet uitvoer baar. Mot ingang van 1 November is de Dienst van de Kwartiermeester-Generaal opgeheven en zijn ingesteld de Inspectie der Intendance en de Inspectie van het Verkeerswezen, welke beide inspecties rechtstreeks onder de bevelen staan van de chef van de Generale Stof.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5