Haarlems Dagblad Peking wil, mét Korea, ook de kwesfie-Formosa bespreken Tegenstand in Noord-Korea wordt met het uur heviger De Benelux-unie vordert langzaam maar gestaag naar verwerkelijking Nepalese nationalisten begonnen Zaterdag een succesrijk offensief 65e Jaargang No. 19704 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 13 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Voorwaarde voor aanvaarding van de uitnodiging van de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS (Reutei-) De regering nn Communistisch China heeft medege deeld, dat rij de uitnodiging van de UNO lot bespreking van de kwestie van inter ventie in dc Koreaanse oorlog van de hand ÖI wijzen, indien deze kwestie niet met die van Formosa wordt gecombineerd. In een telegram aan de secretaris-gene raal van de UNO, Trygve Lie, zegt de com- Jnur stisch-Chinese minister-president en inim-'er van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Tji: „Wij kunnen de uitnodiging van de Veiligheidsraad niet aanvaarden omdat de vertegenwoordiger van de centrale volks regering het recht ontzegd wordt in de Veiligheidsraad de dringendste kwestie te bespreken van gewapende interventie in Korea en aggressie tegen China door de regering van de Verenigde Staten". In het Chinese antwoord wordt verder •ezegd, dat „de bespreking beperkt zou blijven tot het rapport van het zogenaamd verenigd commando, wat niet alleen een zijdig en kwaadwillig is doch ook on wettig". Tsjoe En Lai stelt voor. „dat de kwesties van gewapende interventie in Korea en de aanval op Formosa door de Verenigde Staten, gezien de ernst ervan gecombineerd door de Veiligheidsraad zullen worden be- iproken". Delegatie naar Lake Success De UNO is er officieel van op de hoogte gesteld, dat 14 November een communis- lisch-Chinese delegatie van negen per sonen uit Peking zal vertrekken voor bij woning van de besprekingen in de Veilig heidsraad ten aanzien van de beschuldiging van „Amerikaanse gewapende interventie op Formosa". De aanvang van het debat in de Veilig heidsraad over Formosa is gesteld op 15 November. Zoals reeds gemeld, heeft Washington enkele dagen geleden order gegeven tot het uitreiken van visa aan de negen leden van de delegatie. In antwoord op protesten uit de Senaat tegen stappen om communistisch China tot de UNO toe te laten heeft Washington ver klaard, dat de regering van de Verenigde Staten er voor is „alle wettige maatrege len te nemen" om te voorkomen dat de Chinese communisten een zetel in de UNO krijgen, doch dat zij geen veto-bevoegdheid heeft om toetreding van communistisch China te blokkeren. Erkenning van de communistisch-Chine- se regering door de Verenigde Staten is thans niet in overweging. Fransen verwoesten grenspost in Indochina De Franse strijdkrachten hebben de Indo- chinese grenspost Thanpoen, 18 km ten Noordwesten van Moncay, welke Zaterdag door de troepen der Vietminh was ver overd, gisteren heroverd en verwoest, om te verhinderen dat de post opnieuw door Vietminh wordt bezet, aldus wordt te Sai gon medegedeeld. De Franse troepen, die de operatie uit voerden, hebben zich teruggetrokken naar een post meer naar Moncay. De evacuatie van burgers uit Moncay. aan de Chinese grens aan het Oostelijke einde van de Franse linie in Tonking, is begonnen. „De verbonden troepen gaan een bittere winterveldtocht tegemoet" Komen er geen spaken in het wiel dan is de samensmelting volgend jaar een feit Advies aan Truman t „Nog drie tot vier jaar Marshall-hulp" WASHINGTON, 12 November. (Reuter). De economische hulp aan Europa moet ge durende ten minste achttien maanden na afloop van het plan-Marshall (in 1952) voortduren, aldus .een rapport, dat Zondag door Gordon Gray, de voornaamste advi seur, van president Truman over de buiten landse economische politiek bij de presi dent is ingediend. In dit rapport wordt aangedrongen op het verstrekken van stabilisatieleningen, die moeten helpen om de vex-schillende va luta's, converteerbaar te maken, en op be scherming van het pond sterling tegen de gevolgen van het Britse herbewapenings program. Het rapport adviseert ook om 1.600 mil- lioen tot 2 milliard dollar staats- en parti culier kapitaal te verschaffen voor de fi nanciering van de ontwikkeling van de on voldoende ontwikkelde gebieden in de wereld. Om de vereiste expansie van de West- Europese defensie in overeenstemming met de gemeenschappelijke plannen te ver gemakkelijken, moet Amerika bereid zijn nog gedurende drie tot vier jaar economi sche hulp te blijven verstrekken, aldus het rapport. Wapenschandaal in Egypte Drie Egyptische ministers, onder wie de minister van financiën,hebben de. regering verlaten, terwijl verschillende andere mi nisters van portefeuille gewisseld hebben. Serag el din Pasja, de minister van Bin nenlandse Zaken en secretaris-generaal van de Wafdistische (regerings-) partij, heeft de portefeuille van financiën overge nomen, waarmee zijn positie schijnt te zijn versterkt. Hij wordt als de tweede man van de partij beschouwd; eerste is premier Nahas Pasja. Veldmaarschalk Mohamed Haidar Pasja heeft zijn ontslag ingediend als opperbevel hebber van de Egyptische strijdkrachten. Generaal Osman el Mahdi Pasja, Egyp tisch stafchef, is op pensioen gesteld. Naar verluidt heeft deze reeks mutaties te maken met een „wapenschandaal" dat betrekking heeft op de aankoop van on bruikbare wapens en munitie van Italië in de Palestijnse oorlog. Te Cairo gelooft men, dat een twaalftal hoge officieren ontslagen zal worden. Emigratie naar Australië Overeenkomst betreffende 25.000 personen per jaar De Australische minister voor immigratie heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederlandse emigratie-delegatie, me een maand geleden naar Australië ver- hokken is, geëindigd zijn. Er is een over eenkomst gesloten, die thans op de goed keuring van de beide regeringen wacht. Verwacht wordt, dat de overeenkomst zal voorzien in de emigratie van 25.000 Nederlanders naar Australië in 1951 en grotere aantallen in de daarop volgende laren, als de mogelijkheden voor accomo date Australië in staat zullen stellen meer Nederlandse gezinnen onder het immïgra- 'ie-schema in het land op te nemen. De overeenkomst zal van kracht worden °P een nader vast te stellen datum in het begin van 1951. Zij wordt aangegaan voor ron tijd van vijf jaar, met een optie voor verlenging voor wederzijdse regeringen. De regeringen van Nederland en Australië lullen bijdragen in de kosten van het transport naar Australië der emigranten. KOREA, (United Press en Reuter) „De strijdkrachten* der UNO gaan een bittere wintercampagne tegemoet in de woeste heuvels van Noord-Korea", aldus heeft eeu officier van de Amerikaanse geheime dienst Zondag verklaard. „Van een snelle militaire beslissing kan geen sprake zijn". „De communistische strijdkrachten heb ben zich uitstekend opgesteld", aldus ver-" klaarde hij. De verbonden troepen bleven Zondag in Noord-West-Korea, onder sterk toenemen de tegenstand der communistische troepen, langzaam vorderen. Zij rukken voort in sneeuw en regen en worden in de lucht krachtdadig door Amerikaanse vliegtuigen gesteund. Honderd van vliegdekschepen afkomstige Amerikaanse marinevliegtuigen verwoestten de Noordelijke bruggen over de Jaloe, waarover voorraden der commu nistische troepen werden aangevoerd. Over de strijd achter het front wordt ge meld dat het zeventiende Zuid-Koreaanse regiment te Pjonggang vijftig km ten Zui den van de Oost-Koreaanse haven Wonsan, door een communistische strijdmacht is omsingeld. Twee andere communistische regimenten opereren in het gebied van Tsjorwon, dat ten Zuid-Westen van de vroegere Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang is gelegen. Er zijn opnieuw lichte Amerikaanse bom menwerpers van Japanse bases opgestegen om de verbonden fronttroepen in Noord- Korea te helpen. De verbonden troepen in Korea bleven Maandagochtend hun aanvallen voortzet ten. Aan de linkerflank van het front kon de eerste cavaleriedivisie ongeveer ander halve kilometer oprukken. De troepen op het middenfront en aan de rechterflank ondervonden hardnekkige tegenstand. Aan beide zijden van Wonni werden de Ameri kanen iets teruggedrongen en ook een Zuid-Koreaans regiment moest ruim drie km terugwijken. Bij Habongsonni hebben het achtste en het tiende leger, dat aan West- en Oost kust vecht, Zondag contact met elkaar ge kregen, waardoor een ononderbroken ver dedigingslinie van West- naar Oost-kust is verkregen. Dit werd Maandagochtend door een woordvoerder van het eerste legercorps meegedeeld. In de achterhoede zijn de guerillastrijders nog steeds actief. (Van onze correspondent in Brussel) Over enkele weken (op 14 December) zal te Den Haag de plechtige ondertekening plaats vinden van de conventie van de economische unie Benelux. Voordien moe ten de drie parlementen nog het wetsont werp op de unificatie der accijnzen goed keuren. Over deze accijnzenkwestie is overigens het laatste woord nog niet ge zegd. Het is een bittere pil voor de Neder landse stokerijen, dat de accijns op gedistil leerd verhoogd wordt tot niet minder dan 596 gulden per hectoliter (a 50 graden), terwijl de accijns op bier in België niet noemenswaardig wordt verhoogd. Maar dat de economische unie van vele takken van bedrijf een aanpassingsvermogen vergt, weet thans iedere industrieel in de Bene lux. Sedert de Belgisch-Nederlandse han del in October 1949 voor 90 procent werd vrijgegeven, werd op de Benelux-markt een vinnige concurrentiestrijd gevoerd. Verschuivingen die men niet had verwacht, deden zich voor: in Nederland begon men Belgische sigaretten met Amerikaanse smaak te roken, men kocht massa's Belgi sche textiel. In België is de verkoop van Nederlands consumptie- en industriezout vier maal hoger dan in 1938. In bijna alle winkels vindt men thans, keurig verpakt, het Boekelose zout en zo zijn er tal van voorbeelden. Indien geen „accidenten" met de Bene- Franse wetenschappelijke onderzoekers om het leven gekomen Zeven Franse wetenschappelijke onder zoekers, die navorsingen in grotten ver richtten bij Villars les Blament, waren bij hun werkzaamheden tot op 500 meter onder de aardoppervlakte afgedaald, toen zij werden verrast door de overstroming van een onderaards meer. Onmiddellijk togen reddingsploegen, uitgerust met springstoffen en moderne graafwerktuigen aan het werk. Na bijna 24 uur onafgebro ken gewerkt te hebben wisten zij zes der vermisten te bereiken. Vier van hen wer den echter levenloos aan de oppervlakte gebracht, terwijl de twee anderen zeer zwak waren. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten, zij overleden Zondag avond. De reddingswerkzaamheden werden Zondagavond met man en macht voort gezet, in de hoop de zevende onderzoeker, dr. André Meray, nog te kunnen redden. Deze hoop werd vervuld. Dr. Meray was geheel ongedeerd, daar hij, toen de over stroming van het onderaardse meer begon, zich tijdig in veiligheid had kunnen brengen. Het woord is aari. Etienne Rey Om zich te ontwikkelen hebben zwakke karakters behoefte aan voorspoed en krachtige aan te genspoed. Zaterdag zijn overal in de geallieerde landen de doden uit de beide wereldoorlogen herdacht. In Amsterdam werden herdenkingsplechtigheden gehouden in de Nieuwe Kerk en voor het Nationale Monument op de Dam. Beide samenkomsten werden bijgewoond door the British Legion Standard Motors Pipe Band", welk orkest hier voor het monument op de Dam treurmuziek ten gehore brengt. Regering vraagt hulp van India De Haarlemse verkeerspolitie zou gaarne zien dat de wielrijder die Zondagmiddag op de hoek van Zijlwcg en Zijlsingel getuige was van het omverrijden van een verkeers- zuïltje door een autobéstuurder, zich bij haar vervoegde. De regering van Nepal heeft de regering van India om hulp gevraagd op grond van het tussen beide landen bestaande verdrag, aldus verluidt in kringen van het congres te Birganj. In Juli sloten India en Nepal een vriend schapsverdrag, volgens hetwelk overleg zal worden gepleegd, indien de veiligheid van een van beide landen wordt bedreigd. Zondag werd de stad Birganj door 200 man nationalistische troepen bezet. Volgens te Raxaul binnengekomen berichten zou den de radiostations vari Katmandoe en Boeking ook in handen der nationalisten zijn. Dc gouverneur van Birganj en andere ambtenaren zijn gevankelijk naar een ge heime bestemming gevoerd. De nationalis ten hebben een van hun leiders, Tej Baha- doer, lot hoofd van de voorlopige regering te Birganj benoemd. Deze heeft verklaard, dat de nationalistische troepen langs de ge hele Zuidelijke helft van Nepal aanvallen. Zaterdagmiddag is de moeder van de 13-jarige Bertha Hertogh met het K.L.M.- lijnvliegtuig voor Indonesië naar Singapore vertrokken, waar 20 November een proces begint over de vraag of Bertha's huwelijk met een Mohammedaan al dan niet rechtsgeldig is. Deze reis is mogelijk gemaakt door het comilé-Bertha Hertogh in Bergen op Zoom en mevrouw Hertogh, die uien hier op Schiphol ziet kort voor haar vertrek, wil in Singapore vechten met alle kracht die in mij is bnu-mijn.kind terug te krijgen Voor de actie heeft een niet-geïdentificeerd vliegtuig biljetten uitgeworpen, waarin de Nepalse regering werd meegedeeld, dat „het volksleger van het Nepalese congres" Zaterdagnacht met de operaties zou be ginnen. India heeft de politie te Raxaul, dat op slechts 5 km afstand van Birganj ligt, ver sterkt. Een gestadige stroom vluchtelingen trekt uit Birganj naar Indisch gebied. Gemeld wordt, dat het leger der natio nalisten 2.000 man telt. In kringen van het Congres (Nationalistische partij) van Nepal zegt men, dat „het opvallende succes" van dit leger te danken is aan „de buitengewi grote steun van de plaatselijke bevolking". De in de richting van de hoofdstad Kat mandoe oprukkende Nepalese nationalisti sche militairen, hebben het 19 kilometer ten Noorden van Birganj gelegen Semra be reikt. Volgens de jongste berichten zijn zij thans bezig zich in te graven met het oog op de eveneens 2000 man sterke troepen macht der regering, die uit Katmandoe in Zuidelijke richting is opgerukt, om de op standelingen te bestrijden. Nepalese nationalistische zegslieden te Raxaul voorspelden Zondagavond dat bin nen enkele dagen een wellicht beslissende slag tussen de troepen der regering en van de nationalisten zal worden geleverd. Later werd gemeld, dat troepen van het Congres gelijktijdig op negen plaatsen in Nepal hebben toegeslagen. Echtgenoot van Bertha Hertogh bij motorongeluk gewond Manssov Adibi, de Mohammedaanse on derwijzer, die twee maanden geleden met Bertha Hertogh in het huwelijk trad. is bij een motorongeluk te Singapore gewond. Dokters verwachten, dat Adibi pas over twee weken hersteld zal zijn. Dit betekent, dat de behandeling van de zaak voor het oppergerechtshof te Singapore, dat uit spraak zal doen of het huwelijk van Bertha wettig is en voorts onder wiens jurisdictie zij valt, zal worden uitgesteld. De moeder van Bertha, mevrouw A. Her togh, wordt Dinsdag in Singapore ver wacht. RADIO-PHILHARMONISCH ORKEST EN OMROEPKOOR BLIJVEN' BESTAAN In zijn laatst gehouden vergadering heeft het bestuur van de Nederlandse Radio Unie besloten, ondanks de voorgenomen bezui nigingen, alle orkesten en koren ongewij zigd te handhaven tot de invoering van het nieuwe omroepbestel. luxwaterwegen-kwestie de gang van zaken komt vertragen, kan men als vaststaand aannemen, dat Nederland en de Belgisch- Luxemburgse economische unie in 1951 zullen samengesmolten zijn in één econo misch verband. Deze unie met haar rech ten en plichten wordt vastgelegd in een internationaal verdrag en het is dus niet van belang ontbloot eens na te gaan tot wat de beide landen zich verplichten. Zij doen dit ten overstaan van de wereldopinie, want de tekst van het verdrag zal worden meegedeeld aan de internationale confe rentie van de handel en de tewerkstelling. Elke vreemde regering zal tegenover Bene lux zijn standpunt moeten bepalen. In Belgische regeringskringen gaf men ons een globaal beeld van de conventie, welk beeld wij als volgt resumeren: De tekst van de conventie bevat een algemene inleiding, waarin de principes van een economische unie. zoals ze door beide partijen begrepen wordt, zijn vast gelegd. Met name betekent de unie een vrij verkeer van goederen, kapitalen, dien sten en mensen over het gehele grondge bied der unie. Dit vrije verkeer moet steu nen op een totale omwisselbaarheid van gulden en franc. Het is niet nodig een gemeenschappelijk deviezenfonds op richten, maar het is absoluut noodzakelijk dat een gemeenschappelijke handelspoli tiek tegenover andere landen wordt ge voerd en dat de monetaire politiek parallel loopt. Bij dit algemeen gedeelte is een aantal speciale protocols gevoegd, met name het landbouwprotocol van de jongste conferen tie te Luxemburg, een nog te ondertekenen arbeidsprotocol. waarbij bepaald wordt dat de arbeiders van elk land zullen be handeld worden als de ingezeten arbeiders, het protocol over de unificatie der accijn zen, een monetair protocol, dat bepaalt, dat voorlopig geen Nederlandse kapitaals investeringen in België en Luxemburg zul len plaats vinden, daar Nederland nog een te groot tekort heeft aan fréncs, voorts een speciaal protocol over de aannemingen van openbare werken en materiaalleveringen aan overheidsinstanties. Het voordeel van het systeem der proto cols is, dat deze kunnen worden afgeschaft, zodra zij hun reden van bestaan hebben verloren. Een voorbeeld: indien over enkele jaren de technische achterstand van de Belgische landbouw op Nederland zou zijn ingehaald en in Nederland de subsidies aan de landbouw opgeheven worden, kan een totale vrije concurrentie tussen Belgische en Nederlandse landbouwproducten tot stand worden gebracht. Het protocol kan dan vervallen, terwijl het intussen een brutale marktverstoring heeft belet. Het zou natuurlijk vermetel zijn te ge loven, dat van 1 Januari 1951 af alles van een leien dakje zal lopen. Moeilijkheden, waaraan men niet had gedacht, zullen op dagen. De Haagse December-conferentie zal wel niet de laatste bijeenkomst van de Benelux-ministers zijn. Een economische unie is tenslotte een levend wezen en men vergete niet. dat beide volkeren vaak ge heel andere psychologische reacties hebben. Wij wezen er reeds op, dat het vijf jaren heeft geduurd voor de Belgisch-Luxem burgse unie gesmeerd begon te lopen en dat nog in de dertiger jaren een protocol werd ondertekend, waarbij de Belgen zich verplichtten hun landbouwexport naar het Groot-Hertogdom te beperken, De Belgische hogere ambtenaren, met wie we het probleem reeds zo vaak hebben besproken, beklemtonen zeer sterk de mo netaire aspecten van de unie: voorwaarde tot een stevige unie is het evenwicht van de Nederlandse betalingsbalans, en de be taling door Nederland, van zijn Belgische import met voor België bruikbare deviezen. Haast van chauffeur kostte wielrijdster twee tanden Epn automobilist-met-veel-haasr wilde Zaterdagmiddag, toen het verkeerslicht bij het Kruiswegviaduct, in Haarlem op groen versprong de voor hem wachtenden in de file passeren, waarbij hij op de linkerhelft van de weg geraakte en een van de andere kant komende fietster aanreed. Door de schok braken twee tanden in haar boven kaak af en haar fiets werd deerlijk geha vend. De chauffeur, een Haarlemmer, heeft een proces-verbaal geïncasseerd. „Vredescongres" van Sheffield naar Warschau Onze Londense correspondent telefoneer de ons heden: Het vredescongres van de „partisanen voor de vrede", dat te Sheffield zou wor den gehouden, is afgelast en alle deelne mers zijn uitgenodigd om naar Warschau te komen. Mogelijk zijn de organisatoren van het „vredescongres" te Sheffield niet rouwig om de verhuizing naar Warschau, omdat zij nu hun propaganda ten top kunnen voeren. Zij hebben hun besluit om de bijeenkomst in Sheffield het industriële centrum van de Britse herbewapening te annuleren, genomen omdat het daar dreigde mis te lopen wegens het feit dat degenen, die aan de touwtjes zouden trekken, de toegang tot Engeland geweigerd werd. Attlee had, zoals men zich herinneren zal, op het jaar lijks diner van de buitenlandse pers het congres scherp aangevallen, doch verklaard dat de regering niet de bevoegdheid had de bijeenkomst te verbieden. De vrijheid van vergadering en van het woord was, mits de wet niet overtreden werd, juist de kracht der democratie. De regering behield zich echter het recht voor bepaalde buiten landse gedelegeerden te weren. Welke norm daarbij werd toegepast is nog niet helemaal duidelijk. Maar uit het feit. dat nagenoeg alle leden van het organiserend comité werd verhinderd aanwezig te zijn, kan worden afgeleid dat de regering doelbe wust op een spitsing aanstuurde tussen de vertegenwoordigers van de Cominform en hun medewerkers al of geen partijcom munisten en de min of meer argeloze pacifisten. Mocht het congres in deze vorm zijn doorgegaan, dan zou de officiële leiding ervan er van de verte uit weinig of geen vat meer op hebben gehad. Dit risico was natuurlijk te groot voor het Kremlin. Australische persstem Amerika wenst basis op Nieuw Guinea Den Haag: „Onzin" Het Australische blad „Sunday Sun" geeft als de mening van een „betrouwbare diplomatieke zegsman" weer, dat president Truman en generaal MacArthur het er over eens zijn, dat de Verenigde Staten machtige militaire bases in Nederlands Nieuw Guinea moeten vestigen. Volgens deze correspondent zou generaal MacArthur aan president Truman als zijn mening te kennen hebben gegeven, dat Australië van vitaal belang is als een mili taire basis voor de Verenigde Staten in de Zuidelijke Pacific en dat een Nederlands- Australisch beheer over geheel Nieuw Guinea van essentieel belang is voor de veiligheid cn verzekering van de positie van Australië. „Naar te Canberra wordt gezegd, heeft de Nederlandse regering aan de Verenigde Staten te kennen gegeven, dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is met be trekking tot de eisen van Indonesië inzake Nieuw Guinea, dat alle onderhandelingen zijn vastgelopen en dat Indonesië als zijn stellig voornemen heeft te kennen gegeven, Nederlands Nieuw Guinea met geweld te zullen bezetten", schrijft het blad. „President Truman heeft daarna de Nederlandse regering laten weten, da- Amerika aan Nederland steun zal verlenen bij het afwijzen van de eis van Indonesjë en de Nederlandse regering heeft goed gevonden, dat de Verenigde Staten voor rang zullen hebben bij het vestigen van machtige militaire bases in Nederlands Nieuw Guinea." Het blad voegt hieraan toe, dat president Truman en generaal MacArthur bii hun besluit werden beïnvloed door de ernstige toestand die zich in Indochina heeft ont wikkeld. In bevoegde Haagse kringen werd boven staand bericht als „volslagen onzin" gekenmerkt. Men merkte bovendien op, dat de conferentie over Nieuw Guinea nog moet beginnen en dus van een „vastlopen der onderhandelingen" geen sprake kan zijn. HET WEER AFCEBEELD Voor de Noorse kust bevindt zich een uitgebreid depressiegebied. Een randstoring hrervan trok in de nanacht snel langs de Waddeneilanden in de richting van Dene marken, terwijl een volgende storing zich over het kanaal in Oostelijke rich tingen bewoog. Deze storingen gaan alle vergezeld van uitgebreide regengebieden. Aan de ach terzijde van het depressiegebied komen stormachtige Westelijke en Noord- Westelijke winden voor die koude lucht, uit Canada afkomstig, met grote snel heid in de richting van Europa trans porteren. In deze koude lucht komen buien voor die plaatselijk van hagel vergezeld gaan. OONBEWOLKT 0LICHT 3EW 3 HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN TC ONWEER JPTEMRERATUL 1005 ISC3AAR BSLANGRUK NSEOSLAG- GEBIED CEtrTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHElOlNGSLiJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTOEER iS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER R£P SECONDE Weerbericht NU EN DAN BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige in de kustprovincies tijdelijk harde Westelijke wind. Iets 14 Novembci Zon op 7.57 uur onder 16.51 uur Maan op 13.32 uur. onder 20 53 uur Hoog en laag water te IJmuideu Maandag 13 November Hoog water: 5.39 en 17.5 uur Laag water 1.17 en 13.37 uur. Dinsdag 14 November Hoog water: 6.30 en 18.52 uur. Laag water: 2.04 en 14.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1