PHILIPS H00GTEZ0N Qok met Borstplaat is 250 gram slechts 45c Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 13 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsebe Courant Leermoeilijkheden met normale kinderen Dr. L. M. van Dis sprak voor Paedagogische Vereniging Het is altijd een groot genot te luisteren naar de man die uit de volheid van zijn hart en daarbij met grote ervaring spreekt over het beroep, dat hem lief is, hetzij hij schijn werker, predikant, typograaf of een onderwijsman is als de rector van het Coornhertlyceum, dr. L. M. van Dis. Dit hebben de vele honderden ouders Vrijdag avond ervaren, die de stromende regen trotseerden om in het gebouw der Vrij zinnig Hervormden in Haarlem te luisteren naar sprekers opvatting over hèt probleem, waarmee zovelen „zitten". „Is 't niet ergerlijk, dat men moet spre ken over leermoeilijkheden met normale kinderen? Moeten er moeilijkheden zijn?" vroeg de heer Van Dis in de aanvang van z n boeiend betoog. „Kijk naar Engeland met zijn oude cultuur en naar het jonge Amerika, waar niet duizenden kinderen blijven zitten en waar men het stelsel huldigt, dat het schoolgaande kind blij en gelukkig moet zijn". Maar liever dan de toch niet in een handomdraai te verwezenlijken nieuwe school in Anglicaanse stijl te bespreken, hield spieker zich bij het voortgezet on derwijs hier en nü, met zijn 34-urige les- week en overladen huiswerkprogram, zijn gebondenheid aan strakke voorschriften cn het bepaald-zijn door de maatschappe lijke groei. Het voortgezet onderwijs heeft een dub bele functie: onderrichtend en selecterend. De maatschappij eist die selectie en de scholen in ons land volgen die op een ho peloos stuntelige wijze uit, namelijk slechts door afwijzen, het laten doubleren en ver wijderen van leerlingen. Te zelden worden alle middelen te baat genomen het opgroeiende kind te bemoe digen, te sterken en het datgene te laten doen, wat het wèl kan inplaats van te eisen, waartoe het bij herhaling niet in staat bleek. Dr. Van Dis bezag de moeilijkheden in het geheel van de impasse waarin de sa menleving zit, daarmee recht doende aan de hele opzet van deze voortreffelijke lezingen-serie. Hij belichtte vier hoofdzaken, die onno dig tot leermoeilijkheden leiden. De veelheid van verspreide kennis, in plaats van keuze- en kernvakken. Daarin was de oude Latijnse school van de acht tiende eeuw moderner en is thans de Middelbare Meisjesschool naar haar school stelsel te prefereren boven andere middel bare scholen. Wat we ook doen door ver lichting van examens en allerlei lapwerk, de hoofdfout blijft: te vele vakken. Onvoldoende evenwicht De ware ontwikkeling bestaat in het met volle belangstelling zich werkelijk verdie pen in een paar vakken. De voorbereiding tot zelfstudie is de belangrijkste taak van het midde'baar onderwijs. Een tweede oor zaak van leermoeilijkheden is te zoeken in de leeftijdsverschijnselen van de op groeiende jeugd. Groei van lichaam en geest gaat schoksgewijze, brengt onvol doende evenwicht. Juist op deze leeftijd vragen onze kinderen onopvallende toewij ding en daarbij rust.en strakheid van de leiding in school en thuis. Rustige lei ding. een goede sfeer en een verstandige voeding zijn een betere remedie dan.... dure bijlessen! Zich afvragend, hoe de jongeren zich in de situatie van het heden vertonen, noem de spreker, hen vergelijkend met de gene ratie van omstreeks 1915: frisser, opener, vlotter, eerlijker, met meer interesses, maar helaas ook onbeschaafder. Hun grootste tekorten zijn gebrek aan volhar ding, concentratie, taaiheid en onverzette lijke wil lot slagen. Inplaats daarvan ver toont zich te vaak een krampachtig haken naar afwisseling en vermaak. De remedie ligt in liet huisgezin Door het tonen van belangstelling, door een vriendelijke drang en wijze beperking van de jacht naar vaak zinloos vermaak zouden veel leermoeilijkheden voorkomen worden. Het gezin is de rustbrengende factor, zodat vaak eerder sprake is van een gezins- dan van een schoolprobleem. Als vierde en laatste factor noemde de heer Van Dis hel gevaar van de verkeerde schoolkeuze. Niet te vroeg naar de H.B.S. of Gymnasium! Niet te hoog grijpen voor her kind! Zich afvragen: wat is de school, waarop het kind de beste persoonlijke groei-mogelijkheden heeft, waarop het met vreugde werkt, omdat het voelt de leerstof aan te kunnen. Daarbij moet de waarde ringsschaal: U.L.O., Meisjes-H.B.S., H.B.S. a, H.B.S. b, Gymnasium a of b verbroken v/orden, want die is radicaal fout. aldus dr. Van Dis. Niet de stand, de wens of de eerzucht van de ouders 'oepale de keus, doch de capaciteiten, die in de goedgeleide school en het rustige, veilige ouderhuis blijken. Hier ligt een opdracht vooral voor de ouders, zodat zelfbezinning en wellicht zelfherziening van de ouders in deze de moeilijke, maar voor het geluk van de kinderen onontbeerlijke eis is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. De volgende lezing is op 30 November. Prof. dr. M. J. Langeveld spreekt dan over „Karaktervorming". Creech Jones komt in Haarlem spreken ADVERTENTIE Verkoop en verhuur THEO VAN AMERONGEN De Radio-specïalisl van Heemstede RAADHUISSTRAAT 33 - TELEFOON 29413 Creech Jones, de Engelse oud-minister van Koloniën, komt op Maandagavond 20 November een rede houden over de Britse koloniale politiek in Brinkmann voor net Genootschap Nederland-Engeland. De tour nee van de heer Creech Jones door ons land geschiedt onder auspiciën van de Britse ambassade. Creech Jones bekleedde een ministers- functie tot aan de jongste verkiezingen. Hij werd niet herkozen in zijn district en kon daarna dus geen deel meer uitmaken van de regering. Kamermuziek-avond voor Muzenforum door Emil Telmanyi Emil Telmanyi, een violist van wereld vermaardheid, concerteerde voor de Bloe- menclaalse kunstkring Muzenforum in samenwerking met zijn dochter, de pianiste Annette Schiöler-Terlmanyi. De eerste helft van de avond was ge wijd aan twee grootmeesters der toon kunst G. F. Handel en J. S. Bach. Van Bach speelde Telmanyi de Partita in d kl. terts voor solo-viool. Hij gebruikte hiertoe een bijzondere strijkstok, niet recht, zoals de tegenwoordig gebruikte, maar diep- uitgebogen, dieper zelfs dan de strijkstok van Tartini. die omstreeks het jaar 1740 toegepast werd. Deze strijkstok maakte het Telmanyi mogelijk drie of de vier snaren van de viool tegelijk tot klinken te brengen, wat van belang werd voor de uit voering van Bachs Partita. Nu hoorde men de meestal als een arpeggio gespeelde ac- coord-tonen in een volle harmonische sa menklank en bij de polyphone fragmenten de melodie-tonen met de volledige tijds waarde. De Sarabande kon nu in onge repte klank tot ons komen, evenals de be roemde Ciacona. Overigens viel de ver tolking op door klankschakeringen, meer dan door een werkelijk muzikale spanning. Dit was trouwens ook het geval met de voordracht van de Sonate in D van Handel, waarbij Annette Schïöler de klavierpartij op zich genomen had. Deze was hiermede niet bijzonder gelukkig, vooral niet in het tweede deel. Hier viel reeds op wat zich later op de avond bij de uitvoering van de Sonate voor viool en piano opus 9 van Carl Nielsen, de Variaties over een thema van Josef Joachim van Ernest Walker en Tzi gane van Maurice Ravel nog nadrukke lijker liet gelden: het volslagen gemis van constructief vermogen en van klankfan tasie. Verder bleek de technische beheer sing beperkt. De Sonate van Carl Nielsen, de schoon vader van de violist, werd door de voort durend aangedikte viooltoon een ver moeiende ervaring. Er kwam geen hoogte punt en geen spanning in* deze grauwe klankuniformiteit. Van de variaties van Walker, die hierbij zeer vrij te werk ging en soms zelfs alleen in het thema de impuls tot zijn muzikale inspiratie gevonden lijkt te hebben, is ongetwijfeld meer te maken, dan op dit concert tot stand kwam Maar gelukkig hoorden wij nog de Tzi gane van Ravel! En vooral tijdens de in leiding voor solo-viool herkende men Emil Telmanyi als de kunstenaar, die in de ge ëmotioneerde muziek van Ravel een voor treffelijk uitdrukkingsmiddel vond voor een eigen gevoelsleven en die daardoor met zijn spel overtuigen kon. P. ZWAANSWIJK Ds A. R. de Jong herdacht 40-jarig predikantschap Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 November 1950 GEHUWD: 11 Nov., W. J. N. Erlings en A. van Veen. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov., A. M. Wijkhuizenvan Winterswijk; o Nov.. W. T. van der LofGaleitner; D Nov., E. J. Sala van Es; G. C. HeemskerkTersteeg; 10 November, C. A. SandfortSchee pers; C. A, L. BergmanWeber; 11 Nov., J, E. GrootOverbeek. BEVALLEN van een dochter: 7 Nov., A. M. Wijkhuizenvan Winterswijk; 8 Nov., M. JansenGlorie; 10 Nov., G. M, van Eijk Roos; J M. Zonneveldvan der Griend; J. W. EmansDiesveld; A. A. van Steijn Buren; A. van RijswijkMaarschalkerweerd; 11 Nov,, G. BosVeldsma. OVERLEDEN: 8 Nov., C. Jonkman, 42 j., Jan Gijzenkade; 9 Nov., C. E. Stutterheim Becker, 88 j Dr. Schaepmanstraat: G. Klink hamer—Drijfhamer, 87 j.. v. Oosten de Bruynstraat: 10 Nov., C. Verdam, G6 ,i„ Sche persstraat; A. Akkerman, 71 j., Indischestr. Gistermorgen hield ds. A. R. de Jong, de voorganger van het O.R.G.-Ceritrum in het gebouw van deze religieuze ge meenschap in het Westerhoutpark in Haar lem. een herdenkingsrede ter gelegenheid van het feit, dat hij voor veei'tig jaar be vestigd werd als Nederlands Hervormd predikant van 's Heerenhoek op Zuid- Beveland. Ds. dc Jong had de tekst Exodus 3 14, ,,Ik Ben heeft mij tot u gezonden", tot uitgangspunt van zijn meditatie gekozen, dezelfde woorden, die ook veertig jaar geleden tot leidend motief van zijn intree- preek dienden. Hij had die passage toen zeker intuïtief gekozen, wnal pas cle laat ste jaren was hij de diepe en universele waarheid ervan in zijn volle omvang gaan peilen, zoals ds. dc Jong opmerkte. Doch een geestelijke verwantschap met de Mo- zesfiguur had hij toch altijd gevoeld. Mozes immers moest een cultuur, een comfortabel leven achter zich laten en de woestijn ingaan om zichzelf en zijn roe ping te vinden. Ook ik, z» zei ds. de Jong, heb meer malen de opdracht gekregen: ..ga uit uw land": eerst uit dc kringen der burgers en van de rechtzinnigheid, toen uit de groe pen der niet-gelovïge socialisten, later uit dc kerk en nog weer later uit allerlei anti- militairistïschc kringen. Toen kwam de laatste kentering: de tekstverklaring niet meer uit de gevoelssfeer alleen, doch ook met inschakeling van dc exacte weten schap. Doch door alle strijd heen was de jubi laris tot de overtuiging „Christus noch tans" gekomen, een conclusie die eigenlijk van stonde aan in zijn persoon verankerd had gelegen. Ds. de Jong bracht dank aan al degenen van wie hij zoveel warme vriendschap in alle diepte- en hoogtepunten in zijn leven hadondervonden. Vanavond wordt het jubileum op een „Gemeenschapsavond" in het O.R.G,-cen trum herdacht. Het hoofdbestuur van hel „Helden der Zee-fonds Dorus Rijkers" zal aan alle oud- redders een kolcnlocslag van 50.geven en verder alle uitkeringen, die verstrekt wor den met 10 pet. verhogen. Ouden van dagen genoten van toneel en cabaret De verdienstelijke amateurs van de toneel vereniging van de Haarlemse gemeentelijke dienst van Sociale Zaken stonden Zaterdag middag in hotel „De Leeuwerik" op de planken om de Haarlemse ouden van dagen, de goede jaarlijkse traditie getrouw, enige uren aangenaam bezig te houden met de opvoering van hel vrolijke blijspel „Mijn dochter kiest een man" van W. Dumont. Onder regie van de heer J. W. A. M. Maas zijn de spelers er zeker in geslaagd de oudjes een genoegelijke middag te bezorgen. Laat het verhaaltje dan pretentieloos zijn geweest, de mensen van ,,S. Z." hebben er uitgehaald wat er in zat. Met veel verve wisten ze tot een juiste typering van de personen te ko men en aan de rolkennis ontbrak niets. Op hetzelfde moment genoten de leden van de Algemene Nederlandse bond van Ouden van dagen in de Gemeentelijke con certzaal van hel optreden van het cabaret gezelschap „De Kaloma's". Vooral het ge- heugenwondcr Johnny Schouw oogstte met zijn uitzonderlijke prestaties veel succes. Mr. Wajer komt voor zijn moderne goochelkunst eveneens lof toe. De Beierse kapel „Johcz" omspeelde onder leiding van de heer Joh. P. Moen de num mers met vrolijke klanken. Bazar in wijkgebouw aan de Leidsestraat In het Wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Leidsestraat 20 wordt Dinsdag cn Woensdag een bazar gehouden, waarvan dc opbrengst bestemd is voor de wijkverpleging. Er zijn vele hand werkjes te koop. die de verscheidene wijk- elubs in de loop van dit jaar hebben ge maakt en speelgoed, eveneens door leden van de wijk vervaardigd. Verder- worden tc koop aangeboden comestibles, fruit en planten. Voor deelnemen aan attracties is gezorgd. Opgesteld zijn een grabbelton en een vistent. Dinsdagavond zal ds. W. J. van Elden de bazar officieel openen. Natuurlijke voeding bevordert de gezondheid Tijdens een bijeenkomst van de Neder landse Vereniging voor Natuurgeneeswijze welke dezer dagen werd gehouden, heeft de heèr A. Wezeleburg zijn mening uiteen 'gezet over de nadelige invloed van verkeerde voedingsgewoonten op het gevoelsleven van de mens. Spreker begon zijn betoog met op te merken dat lichaam cn ziel een eenheid vormen en koppelde daaraan dc conclusie vast dat de ziel niet normaal kan functio neren als het lichaam 'niet gezond is. Als eisen waaraan moet worden voldaan om het lichaam gezond te houden noemde spreker onder meer natuurlijk voedsel, zonnestra ling en beweging. Aan deze eisen werd volgens de heer Wezelenburg niet meer op redelijke wijze voldaan. Uit diverse proeven is gebleken aldus spreker, dat het gebruik van dierlijk voedsel prikkelbaarheid en aggressiviteit veroorzaken cn dat bovendien zowel de lichamelijke als de geestelijke ont wikkeling worden geremd. Voorts betoogde spreker dat het gebruik van dierlijk voedsel onevenwichtigheid en gebrek aan arbeids kracht en energie in vele gevallen tot gevolg had. Spreker besloot met te zeggen dat terug keer tot een natuurlijke voeding de hefboom was tot een gezond lichaam en een gezonde ziel. ADVERTENTIE voordeliger! Ramplaan-cabaret „Allemaal onzin" Het is jammer dat dilettanten als zij een revue opvoeren het vrijwel nooit verder brengen dan tot een imitatie van wat de beroepsartisten op dit gebied menen te moeten presteren. De gisteren in gebouw Domi te Overveen plaats gehad hebbende cabaret-avond van de buurtvereniging Ramplaankwartier maakte op deze regel geen uitzondering, al was hef succes er niet minder om. Het programma heette „Alle maal onzin" (net als een van de boekjes van Carmiggelt) en was geheel geschreven en samengesteld door de heren Pim en Jan van Hemert, die ook de uitvoering leidden. Laten wij direct vaststellen dat zij aan aar dige invallen geen gebrek hebben- gehad. Speciaal de proloog was rijk aan plezierige kolder. Bij het uitwerken der anecdotes, die aan de vele sketches ten grondslag lagen, gebruikten zij echter te weinig om wegen, al lieten zij in de scène „De ideale vrouw" zien het ook beter te kunnen. Hier was de pointe bijzonder aardig voorbereid. Maar waarom nam men telkens zijn toe vlucht tot nabootsing van de geknepen toontjes, waarmee de Nederlandse komie ken op allerlei bonte avonden zo'n goedkoop succes boeken? Overigens was er aan het programma zeer veel zorg besteed. Er werd medewer king verleend door enkele vocalisten, door een dansgroep onder leiding van Ans Duk- lcer en door het revue-orkest „The Rhythm Stars", dat het publiek op de nieuwste favorieten tracteerde. De poging om de in de zaal aanwezigen „Zie de maan schijnt door dc bomen" te laten zingen op de wijs van „De sluizen van IJmuiden" mislukte enigszins omdat men er de voorkeur aan gaf de zeeman uit het oorspronkelijke lied luidkeels vaarwel te blijven kussen. De samenwerking aan weerszijden van het voetlicht liet nogal wat te wensen, want op een gegeven moment zag men vier oude mannetjes ten tonele verschijnen, terwijl de musici nog vol gloed bezig waren aller hande prairie-klanken voort te brengen. Ook de gebruikelijke zingende zusjes ont braken niet. Zij brachten een vrolijke hymne aan een „rens" in de Taxas-vallei. Het geheel hield echter een duidelijke belofte in. De beide heren Van Hemert zijn tot veel goeds in staal en de Ramplaan- spelcrs ontplooiden een niet alledaagse be drevenheid in dit moeilijke genre. Zij zullen stellig ccn wat meer eigen vorm weten te vinden. D. K. Autobotsing op de Herenweg te Heemstede Zaterdagavond omstreeks zes uur reed op de Herenweg te Heemstede in de rich ting Bennebroek een met een paard be spannen wagen, welke niet voorzien was van een brandend rood achterlicht. De chauffeur van een vrachtauto, C. van der P. uit Haarlem, die in dezelfde rich ting reed, zag de wagen pas op het laatste ogenblik en week scherp naar links uit, juist op het ogenblik dat uit tegenover gestelde richting een personenauto, be stuurd door de heer P. van G. uit Haarlem, naderde. Een hevige botsing volgde, waar bij beide auto's ernstig werden beschadigd. De inzittenden van de personenauto liepen ichaafwonden op. J Grap met slechte afloop Joligheid kan tot vreemde gevolgen lei den. Er was Zaterdagmiddag in de Kleine Houtstraat een voetganger die juist een appel in de maag cn het resterende klok huis in de hand had. En er stond een gla zenwasser op een ladder. Met een grote boog legde het klokhuis daarop de afstand tussen de voetganger en de glazenwasser af. De aldus belaagde begaf zich schielijk straatwaarts, de werper van het projectiel, de weerwraak niet afwachtende, nam de benen. Helaas, „hij bracht daarbij de veiligheid van het verkeer in gevaar", zoals het in de politie-verordening' heet, want in zijn ver langen om weg te komen, liep hij tegen een vijftienjarig meisje, dat juist voorbij fietste, op. Hel kind viel en moest met een paar gebroken ribben naar het gasthuis worden vervoerd. Tegen de leutige wandelaar is proces verbaal opgemaakt. Het Schemerlampje De stichting wcldadigheidsfonds „Het Schemerlampje" te Haarlem roept, evenals vorige jaren, de medewerking in lot steun van haar aclie, door een stcunbon te kopen van f 1-Ict fonds stelt zich ten doel om met Kerstmis in hel zorgelijke leven „de armsten der armen, onder de ouden van dagen" van alle gezindten, een lichtstraaltje te brengen in de vorm van een extratje. Men kan dona teur worden tegen f 3 per jaar. Het dagelijks bestuur van het fonds be slaat uil de heren: J. Roggeveen. Gea. Oude Gracht 81. P. Barend. Bakkerstraat 64, en J. A. Mulder, Hoogerwoerdstraat 9. Een tamboerscorps te Haarlem Bij voldoende deelneming wil men te Haarlem een tamboerscorps oprichten. Een beroep wordt gedaan op gedemobi liseerde tamboers, hoornblazers en pijpers, maar er kunnen ook leerlingen van min stens 16 jaar worden aangenomen. Het initiatief gaat uit van twee oud militairen, waarvan een oud tamboer majoor van het corps mariniers is. Te Am sterdam en te Rotterdam zijn door deze ook reeds corpsen in liet leven geroepen. In Haarlem kunnen over deze plannen in lichtingen verkregen worden: Pieter Kies- straat 58. „Sneeuwwitje" Voor een zeer talrijk, uiteraard over wegend jeugdig publiek, gaf Aerdenhouts Kindertoneel, zoals steeds onder leiding van mevrouw J. van Kampenvan den Brink, gistermiddag in de Haarlemse Schouwburg een opvoering van het sprook jesspel met zang en dans „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" door Piet Franse, vol gens het programma bewerkt naar frag menten uit de gelijknamige tekenfilm. Deze vertoning overtrof aanmerkelijk die van hetzelfde stuk nog niet zo lang ge leden, onder meer 'doordat de aankleding en de décors thans heel wat beter verzorgd waren. Over het algemeen werd er trou wens aardig geacteerd, vooral in de hoofd rollen. D.e titelheldin, de boze koningin en de hofnar bewogen zich gemakkelijk en verrasten door een heldere dictie en goede (hoewel soms al te duidelijk opgelegde) intonatie. Men zal er echter verstandig aan doen de gebarentaal zoveel mogelijk te be perken. Maar ook de kabouters gaven tal van aardige dingen te zien en zorgden voor- menige leuke scène. Het is merkwaardig dat men bijna alleen nog maar meisjes op de planken ziet. Mevrouw Hesmerg had de even eenvoudige als aardige dansjes inge studeerd en mevrouw FortgensGeutskens verzorgde de pianobegeleiding. D. K. De Sint is gearriveerd Jong Haarlem bereidde hem een glorieuze ontvangst De Goedheilig man uit Spanje heeft Zaterdagmiddag zijn ietwat vroegtijdige intrede in de Spaarnestad gedaan. Hij kwam op uitnodiging van de Kleine Hout straatvereniging, die aan het heuglijk feit het loffelijk doel had verbonden om er de loterij ten bate van het kleuterhuis Mar griet mee te steunen. Maar daar dachten de duizenden kleuters, die stevig de han den van hun ouders vastklemden, niét aan, toen zij op de Turfmarkt de aankomst van Sinterklaas en zijn zwarte Pieten afwacht ten. Het zag er eenvoudig zwart van de Hulp voor buitenlandse correspondentie van zieken De Postzegel Ruil Inzamelclub „Tot ons genoegen", die zich ten doel stelt zieken huis- en sanatorium-patiënten wat ver strooiing tc bezorgen door hen van post zegels, sluitzegels, sigarenbandjes e. d. te voorzien, is in het afgelopen jaar zo uitge groeid, dat de'organisatie die belangeloos door enige jonge Haarlemmers wordt ver zorgd, handen tekort begint te komen. Men is in correspondentie getreden met buiten landse verzamelclubs en men verzoekt thans om medewerking van mensen, die bereid zijn Spaanse en Italiaanse brieven voor de patiënten te ver-talen. Het adres van het secretariaat is Lange Molenstraat 38 rood in Haarlem. De vereniging wil tevens aan de bij haar aangesloten patiën ten een Sinterklaas-geschenk uitreiken en iedereen die een cadeau beschikbaar wil stellen, kan zich daartoe met het secre tariaat in verbinding stellen. Voorzitter KAB De heer A. van der Veldt te Haarlem is benoemd tot voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging in het Bisdom Haar lem. Thans is dc heer v. d. Veldt districts- bestuürder. Voorlopig blijft de heer v. d. Veldt te Haarlem wonen en ook deel uitmaken van de Haarlemse Gemeentex-aad. Zeven jaar voor ex-hoofd redacteur van „De Misthoorn" De Bijzondere Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de 52-jarige voormalige hoofdredacteur van het natïo- naal-socialistische blad „De Misthoorn", G. W. K. uit Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf Van zeven jaar met aftrek van het voorarrest. De veroordeelde, die zich na de bevrij ding in België heeft opgehouden, is in ons land pas gedetineerd op 27 Januari 1949. De rechtbank ontzette K. tevens uit de kies rechten voor de tijd van het leven. Tegen K. was veertien dagen geleden veertien jaar geëist. In de motivering van het vonnis wordt gezegd, dat de veroordeelde „geheel aan de zijde van de Duitse vijand heeft gestaan en er blijkbaar slechts op uit was het be lang van de vijand te dienen ten koste van het Nederlandse volk". Aan K. was ten laste gelegd, dal hij als oorlogscorrespondent van de S.A. in Duitse krijgsdienst was getreden en dat hij als di recteur van de uitgeverij „De Amsterdamse Keurkamer" en als hoofdredacteur van „De Misthoorn" nationaal-socialistische boeken had uitgegeven en nationaal-socialistische artikelen en gedichten had geschreven en gepubliceerd. Schaken Nog twee partijen remise De hedenmorgen voortgezette partijen in het internationaal schaaktournooi te Amster dam tussen Donncr cn Van Schellinga (54 zetten) cn Reshevsky en Najdorf (47 zetten) zijn in remise geëindigd. Dammen Malfray opnieuw Frans kampioen Georges Malfray (Parijs) heeft wederom beslag gelegd op het kampioenschap van Frankrijk. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Georges Malfray (Parijs) 17 pnt.; 2, en 3. Henri Bajolle (Marseille) en Marcel Navarro (Algiers); 4. Joseph.Mérono (Casa blanca); 5. Georges Post; 6. Antoine Mélinon; 7. Henri Caubère (Toulouse); 8. en 9. René Fourgous (Perpignan) en Paul Coutens; 10. Edmond Finance (Nice); 11. Joseph Brouze; 12. Pierre Minet (Calais). Raichenbach, Ghestem en Bonnard waren niet van de partij. Hillegom De Sint zul ou mensen en mensjes en toen de stoomboot uit Spanje tenslotte meerde, steeg het ge murmel, dat „vol verwachting" was, tot een ovatie voor dc Spaanse bisschop, die wuivend en vriendelijk gebarend de loop plank afwandelde. Hij had wel enige moeite om zijn calèche te bereiken, zo drongen zijn jeugdige aan hangers op cn zelfs toen hij goed en wel gezeten was, omstuwden de Iiaarlemmer- lj es zijn door twee paarden getrokken rijtuig. Zelfs de dreigende roeden van de Pietermanknechten vermochten hen nau welijks ontzag in te boezemen. De rijtocht zelf werd weer een glorieuze tocht, want overal langs de route, in de Kleine Hout straat, de Lange Veerstraat, op de Gedemp te Oude Gracht en het Klokhuisplein en in de Jansstraat stonden peuters zonder tal de favoriete bisschop toe te juichen. De rit vond zijn hoogtepunt bij het kleu terhuis Margriet, waar de zwarte Pieten in strooizakken grepen en met brede zwaaien het lekkers deden neerkletteren. En zo begon Zaterdag de tijd van het schoentje voor de schoorsteen en de klop pende hartjes, van borstplaat en marsepein, want de Sint is gearriveerd en duizenden kinderen hebben hem zélf gezien. Naamsverandering van de „Arnoud" Bij besluit van de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Kunstzand- steenfabriek „Arnoud" te Hillegom is de naam van dit bedrijf gewijzigd in „Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V." te Hillegom. Onder deze naamsver andering valt ook de voormalige Katwijkse Kalkzandsteenfabriek te Katwijk a. d. Rijn, een zustermaatschappij van de „Arnoud". Santpoort Fanfarecorps „Wilhelmina" Het was voor de jeugdleden van het fan farecorps „Wilhelmina" Zaterdagavond een belangrijk moment toen het hun beurt was in „De Weijman" op te treden, maar hebben van de geboden gelegenheid om tè tonen waartoe zij op hun blaasinstrumenten in staat zijn, een goed gebruik gemaakt. Het moet voor de leiders van dit leerlin gencorps een genoegen zijn geweest te be speuren hoe deze jongens van 9 tot 12 jaar- hun uiterste best deden het ingestudeerde op dit concert der ouderen uit te voeren zoals het behoorde. Directeur Jan Groot mag tevreden zijn, want zijn leerlingen hebben laten horen dat ze het geleerde in practijk weten te brengen. Een uit leden van het corps bestaand saxofoonkwartet demonstreerde dat een dergelijke samenstelling tot een allerge- noegelijkst musiceren kan leiden. Maar de beste resultaten bereikte Jan Groot met het voltallige fanfarecorps, dat deze avond weer eens prima werk leverde. Fris van klank en zuiver van stemming maakte „Wilhelmina" de Feest-ouverture van Sam. Vlessing tot een geslaagd ope ningsnummer cn de daarop aansluitende pompeuze Kroningsmars van Me.yerbeer had dezelfde kwaliteiten cn verschafte het fraai bezette basregister de kans uit te blinken met rad geblazen, scherp gerhythmeerde passages, die door middenstemmen en klein koper muzikaal werden aangevuld. De Ouverture Francaise met de capri- cieuze motieven, die zó ontleend zouden kunnen zijn aan een populaire De Kock- operelte, was een dankbaar publieknum- rner, dat „Wilhelmina" onder de zeer ver antwoorde muzikale directie vlot ten ge hore bracht. A. J. VAN DER WEIJDEN. „LOODS AAN BOORD" DOOR „AMICITIA". Jan Fabricius' bekende blijpsel „Loods- aarr boord" is door de Santpoortse toneel vereniging „Amicitia" op het programma genomen. Op Donderdag 23 November wordt bet nadat er reeds een besloten voorstelling van gegeven is, in de Weijman opgevoerd. binnenland De Koningin heeft dc medaille van h« Rode Kruis toögokend aan mevrouw A FischerVan Rossem, als blijk van Waar dering voor haar voortreffelijke arbeid ten bate van de mobiele teams van het Neder- landse Rode Kruis in Indonesië en voorha5J vele belangrijke arbeid in de laatste zeer moeilijke periode als algemeen vertegen, woordiger van het Nederlandse Rode Knus in Indonesië. Deze regeringsonderscheidlnt wordt slechts zeer zelden verleend. Dc heer E. Vermeer, secretaris van d» Partij van de Arbeid, is na een verblijf van ruim zes weken in de Verenigde Staten in Nederland teruggekeerd. De heer Vermeer maakte deze reis op uitnodiging van hel Amerikaanse ministerie van Buitenlands Zaken. Met de „Willem Ruys" van de Kon, Rot- terdamsc Lloyd zijn Zaterdag meer dan 800 passagiers naar Indonesië vertrokken Ter voorbereiding van de overgang naar de toepassing der nieuwe verkecvswetgevinE zal door het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, van 25 Novem ber tot en met 31 December geen aanvragen voor een rij-examen in behandeling kunnen worden genomen. Dc Bijzondere Raad van Cassatie ver- wierp het beroep van dc 62-jarige dr. H. V,', van der V. S., die in cassatie was gegaan tegen een vonnis van de Bijzondere Straf kamer tc Den Haag, welke hem veroordeelde lot een gevangenisstraf van 12 jaar. Requj! rant was tijdens dc bezetting leider van hd Nederlands Christelijk Persbureau. Her was ten laste gelegd dat hij pro-Duitse •redevoeringen heeft gehouden en in arlikek-, leden van het Koninklijk Huis heeft b;- ledïgd. Een 19-jarige studente viel Z^terdac- middag uit het raam van de vierde étage van een huis in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam. Het meisje kwam op straat te recht en overleed onmiddellijk. Tijdens een bijeenkomst van het hoofd bestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd welke Zaterdagmiddag in Den Haag°in hotel de Witte Brug wérd gehouden zijn dr' dames A. M. Ie Cosquino de Bussy—van dc Lely uit Amsterdam, A. A. J. Driebergen- van de Meiden uit Amersfoort, L. van Over. eem'uit Scheveningen en ds. G. Bos uit Driebergen als ere-leden van deze vereni ging geïnstalleerd. Deze onderscheiding kregen zij uit dankbaarheid voor het vele werk dat zij tijdens de oorlogsjaren ten bate va n de politieke gevangenen in kampen ou gevangenissen hebben verricht. Zondagmorgen omstreeks kwart voor acht brak brand uit in het R.K. padvinders tehuis aan de Veurstraat in Rotterdam. Na een kwartier was men het vuur meester. He: houten gebouw brandde gedeeltelijk uit. De schade bedraagt ongeveer f1500. De kapitein van het Zweedse s.s. Edilb, dat Zaterdag in Rotterdam is aangekomen heeft de politie meegedeeld dat hij oen Spaanse verstekeling, een zeventienjarige jongen, aan boord heeft gehad, die op de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Maassluis of Schiedam over boord is gesprongen. De jongeman heeft zich 's nachts bij de politie gemeld. Met hetzelfde schip wordt hij nas: Spanje teruggestuurd. HAARLEM EN OMSTR. Voor het candidaats-examen genees kunde slaagde aan de rijksuniversiteit in Leiden de heer G. H. Verwers te Haarlem, Voor het doctoraal-cxamen geneeskunde slaagden mejuffrouw -T. van der Wijst te Haarlem, de heren L. F. J. M. Haase te Ussc en J. M. C. Tombroek te Heemstede. De heer F. Schlattmann te Haarlem is aan de R.K. Economische Hogeschool te Til burg geslaagd voor het propaedeutisch examen economie. De heer C. J. Giebels le Haarlem is aart dc gemeentelijke universiteit van Amster dam geslaagd voor het candidaats-examen Heemstede „De verkochte bruid" Voor het schrijve^ van een goed blijs zijn twee factoren onontbeerlijk; een a dig idee en het talent deze vondst door middel van een geestige dialoog tot een speelbaar stuk uit te werken. Arie van d Lugt, de auteur van „De verkochte bruid", waarmee de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" Zaterdagavond in „Hei Wapen van Heemstede" haar nieuwe speel seizoen opende, beschikte kennelijk over het een noch het ander. Hierdoor kan dit zogenaamde blijspel moeilijk een aanwinst voor het amateurtoneel worden genoemd. Het gegeven mist alle oorspronkelijkheid en de parvenu-achtige moeder die h dochter ten koste van alles aan de schat rijke pretendent wil uithuwelijken, is al in zoveel variaties op de planken gebracht, dat het zo langzamerhand vervelend begint te worden. Natuurlijk is het meisje al ver liefd op een sympathieke monteur, die, om een oogje in het zeil te houden, als dienst bode verkleed zijn entree in de familie maakt. Even natuurlijk krijgt de huisknecht bij de aanblik van dit zonder linge individu onmiddellijk amoureuse nei gingen en wie zal er zich na deze onzin dan nog over verwonderen dat de rijke mede minnaar ten slotte als een ordinaire ge vangenisboef ontmaskerd wordt. Op deze wijze werd het stuk een aaneenschakeling van cle onmogelijkste situaties en tamelijk grof uitgewerkte scènes, die men zelfs in een revue nog nauwelijks zou kunnen accepteren. Regisseur Ferd. Koolbergen had niét de minste moeite gedaan deze klucht enigszins te temperen, zodat de spelers er lustig o| los chargeerden, tot uitbundig plezier van het publiek, dat de gehele avond van de ene lachstuip in cle andere tuimelde. Toch vielen er tussen de vele dwaze typeringen, die hiervan het logische gevolg waren, nog wel enige behoorlijk gespeelde rollen te noteren. Mevrouw J. H. Beek en mevrouw B. Bokelman maakten de beide dames, die te kampen hebben met een verkeerde op vatting van standsverschil; bijna aan nemelijk. Mejuffrouw R. Visser (als Fientje) bleek voor deze vereniging een gelukkige aanwinst. Amusant was ook mevrouw II. Beck Jr. als de recalcitrante keukenmeid, waarnaast de huisknecht van II. Sperling aanzienlijk le kort schoot. Slolkoers Ojrenings- Vrijdag koer'sen Koninklijke Olie 287 287% Unilever 22134 22134 Philips 232J4 SM A. K. U 175 'A 175 130 Nederlandse Ford 306 Nederlandse Kabel 253 v. Berkel's Patent 11734 p5| - Scheepvaart-Unie 16434 163 Holl.Amerika Lijn 174 Deli Maatschappij' 114 112% h. v. a 12134 11934 A'dam Rubber 132 12934 Ned. Handel Mij. 152 Nat. Handelsbank 87 Eilliton Mij. 11 323

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8