c 3 Radio geeft Donderdag Houding der C.H.-fractie na heengaan van mr. Schokking ongewijzigd PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE Wereldnieuws j Woensdag 15 November 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Vredesresolutie 99 99 De volledige mislukking van het zoge naamde vredescongres te Sheffield in En geland, dat na één uur vergaderen uiteen ging en naar Warschau verdween, is wel licht een direct gevolg geweest van de maatregelen der Engelse regering om visa te weigeren aan de voornaamste gedele geerden, doch men kan zich moeilijk ont trekken aan de indruk dat dit congres, zo het ongestoord in Sheffield voortgang had kunnen hebben, een nog grotere misluk king zou zijn geworden. Thans hebben sommigen misschien nog de stimulans ge kregen van de overweging dat ook in het traditioneel-democratïsche Engeland de vrije meningsuiting aan banden wordt ge legd en dat de Engelse regering, die naar de letter de grondwettelijke vrijheden on gemoeid liet, langs een omweg mogelijk heden aangreep om dit congres te ver hinderen. Voor doorgewinterde communis tische propagandisten is deze overweging wellicht een dankbaar aanvaarde motive ring van hun bewering dat de veelgepre zen vrijheid in de Westelijke landen een fictie is. Doch overigens zullen de menin gen over deze zaak niet ver uiteenlopen: Het karakter van de vredescampagne der „partisanen van Stockholm" is zodanig ge brandmerkt en gecompromitteerd als zijn de van Sovjet-Russische origine, dat de Engelse regering allerminst een „tegen de wereldvrede gerichte daad" stelde toen zy besloot het congres afbreuk te doen. Het congres te Sheffield zou een voort zetting zijn geweest van de reeks van vre descongressen die sinds het voorjaar 1943 onder Russische inspiratie werd gehouden. Het hoogtepunt van deze reeks vormde de bijeenkomst van Stockholm op 19 Maart 1950, waar een resolutie werd goedge keurd die sindsdien in alle landen der we reld door communistische groeperingen ter ondertekening aan den volke werd voorgelegd. Dat vele millioenen handteke ningen onder dit stuk werden geplaatst behoeft niemand te verwonderen: De han dige formulering van de resolutie waar oppervlakkig beschouwd geen mens die de oorlog verafschuwt wat op kan tegen heb ben liet een staal van sluwe en gewe tenloze misleiding zien, die onder het mom van een devote vredeswil de alge mene wens der volken om in vrede te leven geraffineerd exploiteerde. „Uw handtekening kan een atoomoorlog voorkomen! Teken voor de vrede!" Aldus luidde het opschrift van de resolutie, die drie eisen aan de „regeerders der staten" stelde, namelijk verbod van atoomwapens, strikte internationale controle op atoöm- energie en het brandmerken van de re gering, die het eerst gebruik maakt van atoomwapens, als oorlogsmisdadigster. Deze oproep, basis van de vredescam pagne der zich „partisanen" noemende communisten en geestverwanten, omvat voor de mens die alle oorlogsgepraat en alle bedreigingen van zijn vredig bestaan moe is, aanlokkelijke elementen. Voor hem is deze reslutie niet een directe aanval- met-woorden op de Verenigde Staten, doch een in algemene termen gestelde pre ventie. die de schijn draagt van onpar tijdigheid. Wanneer men een Amerikaanse senator op een hoge post hoort beweren „dat het misschien wel nodig zal zijn om atoom bommen op Chinese steden te gooien" dan is het effect van zulk een vredesresolutie -natuurlijk nog extra sterk, juist door het verschil in toon. De gewone mens, die ADVERTENTIE is zo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, g**ijp tijdig in en w wel op de meest krachtdadige wijze! AKKERS ABDIJSIROOP is en blijft hel kindermiddel bij uitstek, dai wegens zijn geneeskrachtige en slijmoplossen- de werking jeugdige „heesters" als een schild beschermt. Gebruik steeds-. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9,00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Piano. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal-ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 18.45 Muziek van het Leger des Heils 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 In dienst van het vaderland. 1940 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gewijde muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaak- tournooi 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Viool en piano. 11.30 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't siponnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 U kimt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Causerie. 15.10 Voor zieken. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.35 Concert. 19.05 Gesprek met de brandweerman. 19.15 Platen. 19.45 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroeporkest. 21.25 Orgel. 21.45 Hoorspel. 22.20 Let op de bel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Volksliedjes. 12.15 Lichte muziek, 13.30 Weerberichten. 12.32 Voor landbouwers; 12.30 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les, .15.15 Jazz. 15.40 Franse les. 16.00 Orgel, 16,30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws, 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 Politieke causerie, 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. .22.47 Platen, 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. niets van doen heeft met wat zijn regeer ders op zeiter ogenblik uitbroeden op in ternationaal terrein, hoort niet graag dat hijzelf met zijn dierbaren „misschien nood zakelijkerwijs met atoombommen zal wor den uitgeroeid", omdat er toevallig een verschil van mening heerst tussen Peking en Washington, en hij zal liever zijn hand tekening onder de Stocltholmse petitie zet ten dan onder zijn eigen doodvonnis. Hiermede is de sluwheid van deze vre- despetitie volledig getekend alsmede de onverantwoordelijkheid van praatgrage senatoren. Maar de mens, die alleen maar leven en veilig leven wil, raakt er zijn hoofd door kwijt figuurlijk voorlopig, letterlijk later wellicht. Want het is niet aan te nemen, dat hij er beter zal afko men, wanneer hij eraan medewerkt dat Rusland zich het witte kleed van vredes engel kan aanmeten en onder die ver momming kan voortgaan de volken een voor een onder een regiem te brengen, dat zij verafschuwen en dat hen niet past. Een afspraak tussen de grote landen om het atoomwapen af te schaffen onder de voorwaarden die Rusland stelt want dat is de „controle" die in de v redespet i- tie wordt geëist zou de Sovjet-Unie meteen een oppermachtige positie geven in de internationale krachtsverhoudingen. Haar gigantische leger, haar onuitputte lijk mensenreservoir, aangevuld met de even onuitputtelijke massa's van China, zouden de wereld overleveren aan haar genade. Niet te controleren door de bui tenwereld zou Rusland kunnen voortgaan met de fabricage van zijn atoomwapenen in volkomen isolatie, terwijl de andere landen door hun principiële politieke ge meenzaamheid geen kans zouden hebben de afspraak te ontduiken en eveneens atoomwapenen te maken. De controle die ADVERTENTIE Onrustig, gejaagd? Mijnbardt's Zcnuwtabletten s'c-ckcn en kalmeren Uw zenuwen. de Sovjet-Unie voorstelt is in werkelijk heid een verhindering van controle, want zij wenst er niet de verplichting aan te verbinden inspectiecommissies op haar grondgebied toe te laten. Dat is in de vier jaren, gedurende wélke de UNO reeds tracht een formule voor atoom-controle te vinden, reeds tot in den treure gebleken. De controle die de Verenigde Staten voorstaan en die verwerkt is in het door Rusland verworpen Amerikaanse atoom plan, is in werkelijkheid een beheer. Het gaat hier om een foutieve vertaling van het Engelse woord ..control", dat beheer sing of beheer betekent, doch wordt ver taald met controle, wat wil zeggen: in spectie. Amerika wil een internationale commissie het beheer van alle atoom energie, atoomwapenen en atoomgrond stoffen op de gehele wereld geven. Rus land wenst alleen maar „inspectie", doch dan slechts in zoverre dat deze inspectie zich beperkt tot het kennisnemen van de cijfers en mededelingen die Rusland zelf verstrekt. Maar dat alles wordt in de Stockholmse resolutie niet aangeroerd. Hier heet het slechts: Teken voor de vrede! Uw handte kening kan een atoomoorlog voorkomen! En de goedgelovigen die uit de Ameri kaanse hoek slechts woorden over oorlog horen en uit het Oosten schijnheilige vre- desklanken vernemen, hebben geen keus meer. Zij zijn slachtoffers van berekende sluwheid der Oostelijke imperialisten en van gebrek aan zelfbeheersing der Weste lijke woordvoerders. En zij tekenen. Voor de vrede tekenen zijn in een geestelijke verwarring die een hoogtepunt heelt bereikt. En de vrede? Die wijkt achlqr de muur dezer verwarring steeds verder terug. J. L. ADVERTENTIE (zeer voordelig) /for/feetftaasyrkM/ucZ V 3-25 TWEEDE KAMER Prof. Romme: Als het niet anders kan dan maar een Europese federatie zonder Engeland (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet, dat het in het algemeen tijdens het gisteren in eerste aanleg ge- eindigde jaarlijks politiek steekspel niet zwaar te verduren heeft gehad, kon in het bijzonder voldaan zijn over wat het Dins dagmiddag te horen kreeg. Met name dan bij monde van de, na zijn, (zoals hijzelf tot vermaak van zijn gehoor opmerkte) deze keer buiten de vergaderzaal begane misstap, herstelde aanvoerder van de fractie van de K.V.P., prof. Romme, alsook van de C.H.-fractieleider, de heer Tilanus, Deze laatste moge dan met zijn politieke vrienden mr. Schokking's uittreden uit de ministersploeg in meer dan één opzicht be treurd hebben, hij moge tevens hebben vastgesteld, dat nu deze Christelijk-Histo- rische voorman niet is opgevolgd door een partijgenoot, uit het in 1948 moeizaam op getrokken kabinetsgebouw een steen is weggevallen, deze omstandigheid bleek geen aanleiding voor de Christelijk-Histo- rischen om hun houding tegenover' het kabinet te wijzigen. De daden van het ministerie zullen zij zakelijk blijven beoor delen. Aan het slot gaf de heer Tilanus namens zijn groep nog eens de allerminst een oppositionele geest ademende verzeke ring, in deze moeilijke tijden het kabinet zoveel mogelijk te zullen steunen. Te voren had hij er wel op aangedrongen, dat men van de ministerstafel niet te vlug zal zijn met het stellen van kabinets- of porte feuillekwesties; van zulk een dwangmetho de was hij niet gediend. Hij hoopte, dat het begrip voor gemeen overleg ten volle zijn betekenis moge houden. In grote trekken genomen, viel er een aanmerkelijk onder scheid waar te nemen tussen de vrij on welwillende rede van mr. Oud van de vorige week, en de van bereidheid tot samenwerking getuigende beschouwingen van de heer Tilanus. Trouwens, ook in andere opzichten kon men nogal opvallende verschillen tussen dit tweetal beluisteren. Zo gaf bijvoorbeeld de C.H.-woordvoerder te verstaan het betoog van mr. Oud over de „derde macht", waartoe dan nota bene onder meer de Christelijk-Historische Unie zou moeten behoren, wel met belangstel ling, echter niet steeds met instemming te hebben aangehoord. De in Mei van dit jaar door mr. Oud voorgestelde motie tegen het Indonesisch beleid en diens ganse bij die gelegenheid aangenomen houding kon de heer Tilanus niet waarderen. Na in dit op zicht van een zekere tweeslachtigheid in de houding van de leider van de fractie van de V.V.D. te hebben gewaagd, gaf de heer Tilanus te kennen, niet te willen meedoen met mr. Oud, als deze voortdurend de leuze laat horen, dat het kabinet moe is, hetgeen de C.H.-afgevaardigde bestreed. Ook hier weer een vriendelijkheidje aan het adres van het kabinet en een afstand nemen ten opzichte van niet „de derde man", maar de man van de derde macht. Waarlijk, prof. Romme deed nog niet zo onverstandig, toen hij, sprekende over die derde macht (Anti- Revolutionnairen, Ohristelijk-Historischen en V.V.D. tussen wie dan toch iets meer dan louter samenwerking, namelijk zekere homogeniteit zou moeten bestaan om het in een komend kabinet goed met elkaar te kunnen vinden), zijn zin plotseling afbrak, om zich tot het plaatsen van een vraag teken met betrekking tot de werkelijke macht van de derde macht te bepalen. „De fractie van de K.V.P. koestert de verwachting het kabinet te kunnen blijven steunen, als het zijnerzijds bereid is voort te gaan op de weg van het gemeen over leg. De fractie stelt vertrouwen in het be leid van het kabinet, hieronder mede be grepen het beleid ten opzichte van de Indonesische aangelegenheid", aldus prof. Romme, Ook inzake Ambon stond hij aan de zijde van de regering. Hij noemde som- miger verlangen om ten behoeve van Am- bon tegen Indonesië oorlog te gaan voeren, on-wijs. Aan Nederland viel niet te ver wijten, dat Djakarta de R.T.C.-bepalingen omtrent het zelfbeschikkingsrecht niet was nagekomen. Het was dan ook onjuist om wat er nu met Ambon is gebeurd, om de burgeroorlog, die er gèvoerd is, bescha mend voor Nederland te noemen. Mocht de Republiek Indonesia niet bereid blijken aan Ambon in behoorlijke mate autonomie toe te kennen, dan vond prof. Romme dat het eventueel mede op de weg van onze rege ring zou liggen, ingrijpen van de Unci of van een ander orgaan van de U.N.O. te bevorderen, opdat het tot eerbiediging en het hooghouden van "net recht kome. Nadat hij Korea met zijn omwentelende invloed op defensiegebied als uitgangspunt had genomen voor enige kanttekeningen bij het buitenlands beleid, stelde hij de vraag of volgens het Statuut van de Raad van Europa, binnen dal kader wel thuis hoort het in het leven roepen van een Europees leger (plan-PIeven). Gaarne zou hij van de regering vernemen of zij, indien het Sta tuut zulks inderdaad uitsloot, dan wijziging van het Statuut wenselijk achtte. Wèl Europees federalisme, doch in vredesnaam nu maar voorlopig zonder Engeland, ware te verkiezen boven geen Europees federa lisme vanwege de-Engelse afzijdigheid, al dus prof. Romme. Overgaande naar onderwerpen van bin nenlandse aard. bepleitte prof. Romme, in den vervolge de Troonrede te maken tot een woord, gericht tot het volk en voor ieder burger begrijpelijk zonder nadere uitleg; er dient ook meer in voor te komen omtrent de plannen van de regering voor het nieuw aangebroken zittingsjaar en om trent de wegen, waarlangs zij die plannen wil trachten te'verwezenlijken. Met betrekking tot allerlei wensen op Chauffeur doodgedrukt onder kantelende auto Dinsdagmiddag is bij Maastricht een vrachtauto beladen met aardappelen geslipt en gekanteld. De 29-jarige chauffeur pro beerde nog uit de wagen te springen, maar raakte daarbij bekneld tussen het portier van de cabine en kreeg de auto op zich. Hij was op slag dood. Sieepboot op Oostersche!de gekapseisd Tengevolge van de storm is de ruim tweeduizend ton metende sleepboot Amer, die op weg was naar België op de Ooster- schelde gekapseisd en gezonken. De 47- jarige schippersvrouw en haar 15-jarige dochter verdronken. De schipper en zijn beide zoons konden zich in veiligheid stellen. Aan boord van een ander schip zijn zij in Wemeldinge aangekomen. Het stoffelijk overschot van de vrouw is bij Ouwerkerk op Duiveland aangespoeld. sociaal-economisch gebied, noem ik het verzoek van de K.V.P.-fractie om een Ge zinsraad te scheppen, waarin dan zowel de overheid als de maatschappelijke organisa ties vertegenwoordigd zouden moeten zijn, voorts de door haar woordvoerder geopper de gedachte om ten behoeve van de mid denstand, de ruggegragt der samenleving, een interdepartementale middenstandscom missie in het leven te roepen. Ter. opzichte van de arbeiders beval hij aan: meer in schakeling in de organisatie en de resul taten van de onderneming. Aan het slot van zijn rede roerde prof. Romme nog enige politieke kwesties aan. Er moest meer naar eendracht worden ge streefd. Dat was hij met mr. Van der Goes van Naters eens. Tevoren had hij (wat ook de heer Tilanus deed) met deze toch nog Wel even gepolemiseerd over de houding der socialisten in België ter gelegenheid van de verwikkelingen over de konings kwestie. Maar goed, duidelijk was thans komen vast te staan, dat onze socialisten van terreur niets willen weten: pluim op de hoed van mr. Van der Goes van Naters. Niet op die van dr. Schouten (A.R.), want deze had het kabinet ten onrechte verweten geen nationale politiek te voeren noch te kunnen voeren. Jammer vond spreker het, dat de persoonswisseling Schokking s' Jacob, hoewel niet. beoogd, enige ver schuiving in de politieke formatie van 1948 had opgeleverd. Dit was echter een tijdelijk door de omstandigheden te voorschijn ge roepen verschijnsel. Zo spoedig mogelijk hoopte prof. Romme de samenstelling van 1948 weer tot stand gebracht te zien.' De heren Hofstra (Arbeid). Van de We tering (C.H.), Janssen (K.V.P.) en dr. Lucas (K.V.P.) hielden zich nog met finan ciële beschouwingen bezig, waarop terug gekomen kan worden bij het antwoord van minister Lieftinck. Avondvergadering In de avondvergadering gaf ds. Zandt (St. Geref.) uiling aan zijn verontwaardi ging over de Indonesische politiek van de regering, welke volgens hem op een ver schrikkelijk bankroet was uitgelopen. Er is ginds een sterke communistische invloed gegroeid en een communistische staatsgreep in een nabije toekomst is allerminst uitge sloten. Indonesië is niet rijp voor zelfbe stuur, zei deze afgevaardigde, die ook het optreden inzake Ambon gispte. De houding van de, in een ander deel van zijn betoog becritiseerde Verenigde Volken in welke organisatie hij niets ziet deed bij ds. Zandt de vergelijking opkomen met Kaïn's „Ben ik mijn broeders hoeder?" Na critiek op Soekarno's propagandareis voor aan sluiting van Nieuw Guinea bij .Indonesië, kwam ds. Zandt aan de instelling van de U.N.O., ten opzichte waarvan het „mene tekel" aan de wand duidelijk zichtbaar was. In het politieke klachtenregister van deze afgevaardigde kwam natuurlijk we derom gebrek aan eerbiediging van de Zondagsrust voor. En even natuurlijk was ook zijn gebruikelijke waarschuwing voor de zijns inziens dreigende gevaren van de macht van Rome. Twee communisten waren aan ds. Zandt voorafgegaan. Eerst de heer De Groot, die voor den dag kwam met een motie, waarin betreurd werd dat onze afvaardiging te Lake Success opdracht had gekregen voor volledig herstel van de diplomatieke be trekkingen met Franco-Span je te stemmen. Vervolgens wilde de heer Gortzak gaarne van de minister-president vernemen dat deze het van het grootste belang acht, dat de door Rusland voorgestelde viermogend- hedenconferenüe zo spoedig mogelijk plaats zal vinden. Onze binnenlandse politiek wordt volgens deze sprekerdoor het bui tenland bepaald, met name door Amerika. Waarom is minister Schokking eigenlijk afgetreden? Wanneer zullen al onze mili tairen uit Indonesië terugkeren? Aldus een paar vragen van de heer Gortzak, die ons meedoen in Korea veroordeelde, om ver volgens, na zich tegen „herleving van een fascistische weermacht in Duitsland" te hebben gekeerd, de loon- en prijspolitiek ter sprake te brengen. Hij drong op een prijsstop aan. Minister Drees sprak hierna nog enige woorden ter inleiding van zijn Woensdag uit te spreken antwoord. ADVERTENTIE In het kader van onze speciale „RR0PAGANDA-YERK00P voor OUDE PRIJZEN" Weefsto. TAFELKLEDEN grote maat 140 diverse dessins 170 1Q.S0 Gestreepte SLAAPKAHERKLEEDJES 60 115 14.90 Handweef TAFELKLEDEN met wol 140 x 170 23.- Wollen reversible SLAAPKAHERKLEEDJES dssdns ,00 n&5 60x120 18.85 VERTO MATJES 45 x 90 3.75 KELIM TAFELKLEDEN 140x170 29.25 SAMOA MATTEN 1 40 x 180 27.75 GOBELINSTOF voor meubelbekleding ',n 130 breed SALONKLEEDJES pluche 120 x 180 26.90 Moquette TAFELKLEDEN pracht kwaliteit grote maat 140x1 70 0S.» VOETZAKKEN 16.50 PLAIDS 140x170 27.75 MOLTON DEKENS 110x160 3.98 HAARDFAUTEUIL old linish 46.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Anderhalf jaar voor acrobatische dieven Tegen drie Amsterdammers eiste de offi cier van justitie bij de Arnhemse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf wegens dief stal uit rijdende vrachtauto's. Het drietal ging er 's nachts met een gehuurde auto op uit. Onderweg klom een van hen over op rijdende vrachtauto's, haalde daar pak jes uit en smeet die dan vlug op de weg, v/aar de anderen ze opraapten. Ook sprong de acrobaat soms van de weg af op rijdende auto's. In de nacht van 22 op 23 Augustus werden de Amsterdammers tussen Arnhem en Eist op heterdaad betrapt. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS 62. „De helft.uitgerekend precies de helft van uw schat, Majesteitelijke Maje steit! riep Joris Goedbloed vanaf zijn ver hevenheid. Dat is precies, wat ge onze jeugdige Panda verschuldigd zijt voor de kleine dienst die hij u beweeshoe nu?' Wat ziet mijn verbijsterd oog? Gij twij felt, Allerverhevenste Majesteit! Aymij! Bijna zoude ik van ontzetting deze steen uit mijn handen laten vallen. „Nee- nee-nee-nee!" riep de Koning benauwd. En Meester Martinus zei: „Het ernstigste van de toestand is hierin gelegendat dit individu feitelijk gelijk heeft! Dat, jeugdige persoon, genaamd Panda-, heeft werkelijk recht op de helft van de schat!" „Nou eh.tja.nou.eh.vooruit dan maar!" zei de vorst. „Tel hem de helft maar uit, dan kom ik tenminste in de geschie denisboekjes als de Goedgeefse!" „O a oe!" zei Panda, want die was door de ontwikkeling der gebeurtenissen ge heel overweldigd. Maar dat nam niet weg, dat hij vol belangstelling toekeek, toen Meester Martinus uit de auto steeg en hem geduldig precies de helft van de schat ging uittellen. „Aha! De waarheid over wint," zo riep de Gemaskerde Joris goed keurend van boven. „Hel geeft mij een schone voldoening om waar te nemen, dat er nog eerlijkheid bestaat in deze wereld. Reeds vroeg ik mij klaaglijk af: waar moet dat heen? doch zietZijne Majesteit doet zijn woord gestamd! Éen schoon voorbeeld voor rovers en dieven en ander schuim. Intussen was Meester Martinus klaar met tellen, en Panda vjas volkomen van de kook door de rijkdommen, die hij om zich heen zag liggen en die hij zijn rechtmatig eigendom, mocht noemen; kronen, diaman ten halssnoeren, diademenzakken met goud en wat al niet meer. „Ikik geloof niet.... dat ik dit aan mag nemen.... eh.... of..., eh.dat ik dit allemaal alléén kan dragendacht hij verward Melkwol. In Groot-Brittannië wordt thans' wol gemaakt van een speciale soort af geroomde melk, het product van een Nederlandse firma. Het proces is nog in het experimentele stadium, maar voorlopige resultaten wijzen uit dat deze wol een schitterende kwaliteit heeft en zeker tot het beste substituut voor wol mag worden gerekend. De melkwol zal sjechts een kwart of een derde gedeelte kosten van de prijs van schapenwol. Geen weet van. De Australische minister president Menzies deelde gisteren mede, dat het Australische departement van Buitenlandse Zaken niet beschikt over gegevens waaruit zou kunnen blij. ken, dat de Verenigde Staten voorne mens zijn op het gebied van Nederlands Nieuw Guinea uitgebreide militaire bases in te richten. Menzies zeide dit in verband met een bericht in de „Sydney Sunday Sun", dat van het inrichten van dergelijke Amerikaanse bases in Nederlands Nieuw Guinea melding maakte. Vertrek. De Nederl. journalist Hazelhoff, die korte tijd te Manilla onder arrest is ge weest wegens verdenking van het plan, om mr. Soumokil van Ambon te ont voeren, heeft van de Philippynse immi gratiedienst het verzoek gekregen, Ma nilla te veriaten. Zijn visum is niet vernieuwd. Heden zou hij per vliegtuig naar San Francisco vertrekken. Recht. De West-Duitse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een ontwerp, overeenkomst tussen Nederland en Duitsland betreffende de teruggave van Rijnschepen, waarover sedert lange tijd onderhandelingen gevoerd zijn. De overeenkomst moet van beide zijden nog worden ondertekend. Door deze regeling wordt een einde gemaald aan een sedert anderhalf jaar omstreden kwestie, betreffende het eigendomsrecht over tijdens de oorlog in Nederland gebouwde schepen. Vertegenwoordiging. Het Indonesische mi. nisterie van Buitenlandse Zaken treft voorbereidingen voor het vestigen van een vertegenwoordiging bij de regering van communistisch China in Peking. Dit is meegedeeld door- Radio Indonesië. Volgens dezelfdebron is het waar schijnlijk, dat de vroegere Indonesische minister van voorlichting A. Mono- noetoe benoemd zal worden tot zaakge lastigde bij de regering van de Chinese volksrepubliek. Tanks. De Britse minister voor de lucht macht, John Slrachey, heeft in het La gerhuis medegedeeld dat Engeland de productie van de vijftig ton wegende „Centurion" lank meer dan verdubbeld heeft. Hij wilde de grootte van de hui dige productie niet mededelen. Bezwaar. De West-Duitse regering heeft zich vandaag aangesloten bij een pro test van de voornaamste partijen in de Bondsdag tegen de uitlevering van Duitse oorlogsmisdadigers door de geal lieerden en de terechtstelling van oor logsmisdadigers, die door de geallieerde rechtbanken ter door zijn veroordeeld. De minister van Justitie, Dehler, ver klaarde dat. 28 Duitsers ïn Duitsland op terechtstelling wachten en 30 in de Westelijke landen. Dollars. Dr. Richard Bissell, plaatsver vangend beheerder van de administra tie van het Marshall-plan, heeft Dins dag in een rede tè Washington ver klaard, dat de economische hulp aan Europa zeer kan worden beperkt. De dollars voor Europa moeten meer wor den besteed voor militaire dan voor economische hulp, aldus dr. Bissell. Verkeerde bestemming. Een vrachtauto met 53.900 communistische pamfletten bestemd voor Oost-Berlijnse politieke groepëh, reed bij vergissing West-Ber- lijn bininen, waar zij door de politie werd aangehouden. De pamfletten wer den in het openbaar verbrand. De be stuurder van de auto en een tweede in zittende zijn aangehouden, om onder vraagd te worden. De pamfletten wa ren voor verkoop bestemd. Lijfstraf. De Egyptische minister van be voorrading heeft medegedeeld dat (ie straf van kastijding met de zweep op nieuw zal worden ingesteld voor de handelaars, die zich niet houden aan de vastgestelde prijzen voor de voor naamste producten. De maatregel maakt deel uit van het program ter bestrijding van de hoge kosten van het levenson derhoud. De lijfstraf zal ïn het open baar, op straten of op pleinen, worden uitgevoerd. Schaaktoumooi te Amsterdam Drie schakers hebben thans de leiding De uitslagen van de Dinsdag gespeelde partijen in het schaak+ournooi te Amsterdam waren: Trifunovic—Euwe V:na 21 zetten. StahlbergFoltys 10. GligoricGolombek afgebroken. GudmondssonDonner 0—1. SzabadosNajdorf ViV- na 32 zetten. Van Scheltinga—Kottnauer Vi—Vz na 35 zetten. Reshevsky—Van der Berg 1-0 na 28 zetten, TartakowerO' Kelly 01 na 40 zetten. PilnikKramer afgebroken. PircRossolimo Vs na 40 zetten. De stand na de derde ronde luidt: 1, 2. en 3. Rossolimo, Stahlberg, Reshevsky 2Vi pnt.; 4. Gligoric 2 pnt. en een afgebroken partij; 5. Najdorf 2 pnt.; 6. 7, 8, 9, 10,11. en 12. Pirc. Trifunovic, Van Scheltinga, Donner, Van der Berg, Euwe en O' Kelly VA pnt.; 13. en 14. Pilnik en Golombek 1 pnt. en 1 afge broken partij; 15. en 16. Tartakower en Sza bados 1 pnt.: 17. Kramer 'i pnt. en 1 afgebr. partij; 18, 19. en 20. Foltys, Gudmundsson en Kottnauer punt. De partij TrifunovicEuwe, een orthodox koninginnegambiet, was reeds spoedig in zo danig stadium gekomen, dat voor geen van béiden iets bijzonders viel te bereiken. Na de 21ste zet werd op voorstel van Trifunovic tot remise besloten. Donner verdedigde zich tegen Gudmunds- sond Hollands, klaarblijkelijk geïnspireerd door Rossolimo. die deze verdediging met voorliefde speelt. Donner bleef hevig aan vallen en met succes. Bij de 29e zet was de koning van Gudmundsson in een matzet ge dreven, Van Scheltinga (wit) verkreeg tegen Kott- nauer in de konings-Indische partij een betere stelling. Hij won een pion. Dit bleek echter niet voldoende voor winst. Bij de 35ste zet werd tot remise besloten. De oude grootmeester Tartakower heeft zich tegen de Belg O'Kelly niet kunnen handhaven. Bij de 40ste zet moest Tartako wer de strijd opgeven. ReshevskyVan der Berg, Nimzo-Indisch (Rubinstein-variant). De partij vorderde langzaam; wit kreeg aanvankelijk enig positievoordeel, maar raakte later in een ernstig stellingsnadcel. Bij de 28ste zet moest de Nederlander de vlag strijken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2