Het Hek van de Dam. Hekken van „De Kennemer Duinen" gaan Vrijdagmorgen zonder ceremonieel open Crofe vraag: „Hos zal hef publiek reageren de beste SVl.DouwmaenZoon VULPENHOUDERS BALPENNEN BEBOEKPERS Zwierige Asaph weldra op Bavo-orgel Woensdag 15 November 1950 In hef feken van de Parnassia EREBEGRAAFPLAATS Vrijdagmorgen om half negen zullen de duinwachters van „Het Nationale Park de Kennemerduinen" de zeven toegangshek-' ken tot de 1200 hectaren ongerept natuur schoon henoorden de Zeeweg en ten Zui den van het gebied van „Duin en Kruïd- berg" wagenwijd openzetten. En met die eenvoudige handeling zal dan dit uitge strekte natuurreservaat ter beschikking van de bevolking in Westelijk Nederland zijn gesteld. Ir. E. C. M. Roderkerk, directeur der stich ting die „De Kennemerduinen" beheert, heeft ons gisteren nog iets verteld van de talloze grote en kleine maatregelen die in een korte spanne tijds getroffen moesten worden om de opening nog dit najaar mogelijk te maken. In de eerste plaats moesten de toegangen aangeduid worden: drie aan de Zeeweg, een bij het Kopje, een bij Beek en Berg en twee aan de Noordgrens bij Duin en Kruid- berg. Hechts van de weg treft men nu het een voudig groene, bord met gele letters aan, dat de grens van het gebied markeert, links een bord in dezelfde uitvoering en ver sierd met de in een oranje vlak gestyleerde Parnassia de duinplant die tot embleem van het reservaat werd gekozen waarop de erecode voor de bezoeker vermeld staat. Twaalf voorwaarden waarvande nale ving voor de goedwillende bezoeker niet veel moeilijkheden zal opleveren. Bewaking Voorlopig heeft men voor de bewaking de beschikking over drie duin wachters, vijf terreinwerkers en drie jachtopzieners. De volgende zomer komen er nog twee duin wachters bij. Hoewel het nationale park tussen het onder- en het opgaan van de zon gesloten is, zal er ook 's nachts bewaking zijn met het oog op de stropers. Voorlopig mag er nog slechts gewandeld worden op de verharde wegen, want het wandelpadennet zal pas geleidelijk tot stand kunnen komen. De twee meest Wes telijk gelegen Noord-Zuidverbindingen tus sen Zeeweg en Duin en Kruidberg mogen ook per fiets worden bereden, evenals de tussengelegen dwarsweg, maar voor het overige zijn alle vervoermiddelen taboe. Bij de ingangen en op de punten, waar de fietspaden in voetpaden overgaan, zijn een voudige, doch ruime fietsenstallingen inge richt, Bordjes geven de plaats daarvan aan. Er is trouwens voor een doeltreffende be wegwijzering gezorgd met opgave van de afstanden. Bij de ingangen is bovendien de diohtst bijzijnde gelegenheid waar kaarten verkrijgbaar zijn vermeld. Daartoe heeft men enkele bekende paviljoens, restaurants en bureaux van vreemdelingenverkeer, zo- ADVERTENT1E 9 Voor een goede Sint Chocoladeletters 5 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 NOVEMBER Gebouw Cultura: Ned. Vereniging van spiritisten „Harmonia", bijeenkomst, 3 uur. De Nijverheid: Ned. Vereniging voor sexuele hervorming, 3 uur. Spaarne: „De rode cirkel", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dijk is dicht", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dijk is dicht", 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j., 2. 4.15 7 en 9.15 uur. City: „De klokken van St. Mary", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Anna Luq.iste" (Co- jnedia), 3 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. wel in Bloemendaal als in Haarlem, bereid gevonden. De toegangsprijzen zijn voorlopig tot 1 April van het volgend jaar vastgesteld; voorshands zijn er dagkaarten voor volwas senen en voor kinderen van 5 tot 12 jaar en seizoenkaarten tot April. Daarna zullen die prijzen opnieuw bekeken worden en de seizoenkaarten door maand- en .jaartoe gangsbewijzen worden vervangen. Ook wordt de mogelijkheid van ruïterkaarten er zijn enkele ruiterpaden onder het oog gezien. Maar die lielc materie is voor de directeur nog een gesloten boek, omdat men ternauwernood weet hoeveel bezoek n zal krijgen en evenmin hoe de exploitatie zal uitvallen. Daarom ook heeft vergelijking met de toegangsprijzen van andere recreatiegebie den in de omgeving weinig zin, omdat de ligging, grootte en intrinsieke waarde daar van ook geheel verschillen van „De Ken- nemer Duinen". Voor een paar dubbeltjes kan men zioli binnenkort ook een duidelijk in vijf kleu ren uitgevoerd kaartje verschaffen, dat het dwalen tussen Bokken vlak, Ezel weitje, De Lakens. Het Zeeveld en Het Snoelcebos en hoe de andere pittoreske aanduidingen van terreingedeelten in ,.De Kennemer Duinen" ook mogen luiden, zal vergemakkelijken. Niet botaniseren Ons is de vraag gesteld of er nu werke lijk zoveel bezwaar tegen is, dat de bezoe- ADVERTENTIE CORDUROY en MANCHESTER plusfours en korte broeken Gen. Cronjcslraat 42-. 44 - Telefoon 15438 ADVERTENTIE KLEUREN v.a. f4.75 P POTLODEN M. STR1JLAND SCHOTERWEG 5-7 kers eens van het pad afwijken en het veld ingaan. Dat zou immers een strop zijn voor de natuurliefhebbers die willen botanise ren. Ir. Roderkerk bleek op dat punt tame lijk onvermurwbaar. In de eerste plaats zijn er natuurliefhebbers en lieden die doen alsof ze het zijn en die twee categorieën zijn niet altijd uit elkaar te houden. Ten tweede raakt men door dat gebotaniseer vaak de zeldzaamste planten kwijt. Troost Maar tot troost der natuurvrienden kan vermeld worden, dat excursies onder lei ding van deskundig personeel wèl mogelijk zijn. Ir. Roderkerk gaat ervan uit, dat de be zoekers de welstand van het park evenzeer ter harte gaat als hem en daarom zal hij niet zijn toevlucht tot het prikkeldraad ne men. Hij peinst er zelfs over of de stekelige afzetting die de duinen van Rijnland be schermen, vervangen zou kunnen worden door een even probate doch minder hate lijke afscheiding. Trouwens, de fraaie duin roos De Egelantier is een tenminste even vinnige beschermer van een afgezet terrein. Voorts zullen er talloze banken worden geplaatst om de vermoeiden rust te geven. Plannen genoeg Ir. Roderkerk heeft plannen genoeg. Er zal een doorgang naar zee komen, die on geveer ter hoogte van het enigszins sinis tere. geheel vervallen bunkerdorp het strand bereikt. En dan is er natuurlijk het probleem van het kampeerterrein. De ruimte van „De grote Schapenkamp", op ongeveer 1200 meter van de kop van de Zeeweg, is er als geknipt voor. Een opper vlakte van dertig hectaren, .waar driedui zend kampeerders een plaats kunnen vin den. Maar in 1951 zal dat er zeker nog niet zijn, want er zijn heel wat moeilijkheden op te lossen. De gemeente Bloemendaal moet haar medewerking verlenen, evenals de Rijksdienst voor het Nationale Plan. En het terrein zal, om een massaal bezoek te kunnen verdragen, bebost moeten worden, zodat het waarschijnlijk is, dat „De grote Schapenkamp" pas geleidelijk geheel als kampeergelegenheid in gebruik kan wor den genomen. Pluimveemarkten zijn v/eer toegestaan Het gunstige verloop van het optreden van pseudo-vogelpest in ons land geeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aanleiding, de verbodsbe palingen welke verband hielden met deze hoenderziekte, te verzachten. Bij beschikking van minister Mansholt is bepaald, dat alleen de verbodsbepalingen ten aanzien van vervoer van levend en dood pluimvee, veren, eieren, broedeieren, pluimveemest en verpakkingsmateriaal uit, naar of binnen een grensstrook van 5Va kilometer breedte langs de Belgische grens en in de provincies Zuidholland en Over- ijsel waar nog enkele besmettingshaar den zijn blijven gehandhaafd. Alle verbodsbepalingen betreffende het vervoer, het houden van markten en ver kopingen in het overige deel van het land worden ingetrokken. Het verbod van keu ringen en tentoonstellingen blijft voorlopig voor het gehele land bestaan. Ook de ver bodsbepalingen omtrent in- en doorvoer van het buitenland uit worden gehand haafd. Uit een en ander mag niet worden afge leid dat de pseudo-vogelpest in ons land bedwongen is: Mevrouw Hertogh bij haar dochter SINGAPORE, 15 November (Reuter). Na een scheiding van acht jaar zag me vrouw Hertogh heden haar dertienjarige dochter Bertha terug, nadat Bertha tot tweemaal toe had geweigerd haar moeder te spreken en daarbij gezegd had, dat haar moeder „haar zoveel ellende had bezorgd". Mevrouw Hertogh volhardde echter in haar wens, haar dochter weer te zien en ging naar een armoedig huis op de Ran goon Road, waar Bertha met haar echt genoot en pleegmoeder, Aminah, woont. Animah vroeg haar, waarom zij voor het meisje bleef vechten. „U hebt haar aan mij gegeven'", zeide zij. Mevrouw Her togh ontkende dit. Toen Bertha, gekleed in een rose maleis kebaja en een blauwe sarong, binnenkwam, berispte mevrouw Hertogh haar kind, omdat het haar niet wilde spreken. Bertha antwoordde hierop: „Waarom bent u hier gekomen? Ik heb genoeg verdriet". Daarna volgde een felle discussie in het Maleis. Bertha zei: „Ik ben Mohammedaanse en ik zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij.'toen ik een kind was, hebt weggegeven". Mevrouw Hertogh kuste Bertha en verliet haar met tranen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar nog terug' hebben. Zij is van mij en ik kan niet naar haar vader in Nederland teruggaan zon der haar", aldus mevrouw Hertogh. PSEUDO-VOGELPEST IN OOSTZAAN In Oostzaan is onder het pluimvee van een bewoner van het Noordeinde pseudo- vogelpest geconstateerd. Honderd kippen zijn in het destruclorbedryf te Purmerend vernietigd. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank is ingetrokken de door haar bij beschikking d.d. 30 Augustus 1950 aan Lodewijk Alber- tus Weber, stucadoor, wonende te Haarlem, Timorstraat 195, voorlopig verleende sur séance van betaling. ADVERTENTIE T O N N E M A SNEE K Auto-ongeluk op Rijksweg Meppel—Steenwijk Acht gewonden Gisteravond half zeven reden op de rijksweg tussen Meppel en Steenwijk bij het dorp Nijeveen een personen- en een bestelauto op elkaar. De personenauto werd bestuurd door een aannemer uit Steenwijk, die met zes werklieden op weg was naar Steenwijk. Toen hij voor een groentenkar moest uitwijken, kon hij een bestelwagen die van de tegenovergestelde richting kwam niet meer ontwijken. De personenwagen werd bijna geheel vernield. De bestuurder en de zes arbeiders liepen allen min of meer ernstige kwets uren op. De bestuurder van de bestelwagen werd licht gewond. ADVERTENTIE Grote keuze in elke prijsklasse Grote Houtstraat 55-5" Haarlem - Tel. 1939" JAN VERDONK heeft de puncteerma- chine, zijn passers, beitels en messen terzijde gelegd en bekijkt met welgeval len het beeld dat onder zijn vaardige han den uit het ruwe lindenhout is ontstaan: de nieuwe Asaph, die de rechterzijde van het orgel in Haarlems Grote Kerk zal be kronen. De oude Asaph is vergeleken bij zijn opvolger inderdaad maar een povere figuur, die zichtbaar aan ouderdomskwalen lijdt. Het verschil schuilt vooral in de welige haardos en baard: er zit in die lokken en i krullen van de jongste een zwier, een De voltooide Asaph de Tweede. „Schwung." zoals de beeldhouwer het zelf graag noemt, die niet alleen de bezielde kunstenaar verraadt die eens eventjes in al dat peuterige copieerwerk zich heeft kunnen laten gaan en een staaltje van een formidabel vakmanschap, zoals men tegen woordig nog maar zelden treft, ten beste gaf. Naar onze moderne maatstaven gerekend is deze Asaph, getrouw evenbeeld van de schepping van de achttiende eeuwse beeld houwer Van Slogteren voor het instru ment van Christiaan Muller, verre van fraai. Maar als men er wat langer naar kijkt en oog krygt voor tal van knappe details komt men op dat oordeel-op-het- eerste-gezicht toch weer enigszins terug. Ir. Verdonks verscholen atelier aan de Middenlaan is de nieuwe Asaph in het loodwit, gezet. Men rekent erop, dat dat een afdoende remedie is legen de slopende krachten van de houtworm die ook de oude Asaph ten gronde hebben gericht. De kop van de oude heer zal bewaard blijven, het vermolmde restant zal wel in de kachel van de heer Verdonk verdwijnen. Het uit Amerikaans grenen bestaan' schild, dat de Leviet in de hand houdt en de Psalm „Singhi; vrolick Gode" vermeldt, krijgt een verfje en wordt nu Asaph junior in de hand gedrukt. En verder valt nog op te merken, dat de snaren van zijn luit als enig onderdeel machinaal zijn vervaardigd: het zijn namelijk gordijnroeden, die de heer Verdonk voor een paar dubbeltjes uit een bekend Haarlems warenhuis heeft ge haald. Binnenkort zal de jonge Asaph naar ziin 35 meter hoge standplaats worden gehesen en daai- geconfronteerd worden met het beeld van de man, die hem aanstelde tot hoofd van het Israëlitische zangersgilde: Koning David. Mat en Half Mat De grote moeilijkheid bij het schaak spel, zo hebben wij ons laten vertellen, is de opening. Deze kan bij voorbeeld naar verkiezing Voor-Indisch, Sieili- aans en Tsjechisch zijn. Een ander in teressant kenmerk van het schaken is, dat het gespeeld wordt door drie soor ten meesters, te weten gewone meesters, grootmeesters en burgemeesters. Deze laatste» doen altijd de eerste zet. De eersten daarentegen de laatste. Na u op deze wijze een duidelijk overzicht van de voornaamste spelregels gegeven te hebben, gaan wij over tot de orde van de dag, namelijk het verslag uitbrengen van het Wereldschaaktour- nooi, dat op het ogenblik in de Amster damse Effectenbeurs gehouden wordt. Zo gauw men binnentreedt springt al onmiddellijk het ingrijpende verschil met een voetbaltournooi in het oog. Ten eerste wordt voetbal op één veld ge speeld en schaak op vierenzestig. Vrije trappen zijn niet toegestaan. Dat zijn wel de voornaamste verschillen. Ook onderscheiden de spelers achter de bor den zich aanmerkelijk van die op het groene veld, zowel in lichaamsbouw, denkvermogen als in kleding. De hof felijkheid verbiedt ons dit nader te pre ciseren. Alleen de heer O'Kelly de G'alway kon op een zeer athletische lichaamsbouw bogen. Mocht gij denken, dat deze schaker een Ier is, dan slaat gij de plank mis. Hij bezit namelijk de Belgische natio naliteit. Het is trouwens opvallend hoe zeer de namen van deze denkers mis leidend zijn. Zo komt de heer Rossolimo niet uit Italië maar uit Frankrijk, de heer Pilnik niet uit Tsjechoslowakije, maar uit Argentinië, de veteraan Tar- takower (hetgeen niets anders dan Rus sisch voor gebakjeseter is) niet uit Rus land maar uit Frankrijk, de heer Go- lombek niet uit Polen maar uit Enge land, de heer Szabados niet uit Hon garije maar uit Venetië, waar hij naar wij vernemen egn bloeiend redersbedrijf leidt, de heer Reshevsky niet uit Polen maar uit de V.S. en de heer H. (voor Haye) Kramer niet uit Nederland maar uit Friesland. Al deze heren zien blijk baar tegen het aannemen van een nieuwe nationaliteit even weinig op als tegen de aanschaf van een nieuwe ulster. De oudste van alle deelnemers is de heer Xavier Tartakower, die nu al 64 jaar meeloopt, de jongste onze landge noot Donner, pas 22 jaar oud. Hij is heel lang en speelde net een partij tegen de lieel kleine Reshevsky, zodat het wel Mat en Half Mat leek. De jongeheer Reshevsky speelde als achtjarig won derkind simultaan in Scheveningen. Dat was in 1919. Sindsdien verliest hij wel zijn haren, maar niet zijn partijen: Als bijzonderheid kunnen wij nog ver melden, dat hij maat 36 van schoenen heeft. Hij heeft zulke kleine handen, dat hij er twee nodig heeft om een toren te versjouwen. Hij is één van de favorieten, maar dat zegt niets want schaken blijft schaken evenzeer als voetbal de eigenaardigheid bezit om voetbal te blijven. Gelijk spel De stelling dat schaken een rust gevende bezigheid zou zijn, hebben wij helaas niet bevestigd gezien. Het deed ons leed dat vrijwel alle matadoren in mindere of meerdere mate de span ning afreageerden, door bepaalde onder delen van hun spierenstelsel in tril lende, schokkende of anderszins uitzon derlijke beweging te brengen. Zo slaag de dé heer Nicolas Rossolimo er in om tijdens de dramatische momenten zijn bovenlip met zijn neus te beroeren. De heer Pilnik draaide de punt van zijn rechtervoet met ongeveer vierduizend toeren per minuut in het rond als er wat te denken viel. Van deze dramatische momenten heb ben wij er enige gezien. Eén daarvan deed zich voor toen de partij Euwe Stahlberg naar onze bescheiden begrip pen 66 stond. Iedere keer wanneer één van de spelers een zet had gedaan, stond hij op en wandelde heen. alsof de zaak hem verder niets aanging. Hij loerde eens bij zijn buren, of hij daar nog iets op kon steken. Deze wandelin gen deden zich ongeveer één keer per uur voor. Plotseling verbrak iedereen uit het publick de touw-afzetting, die het tournooiveld omsloot en draafde naar de tafel, waarop het nog steeds 66 stond. „Een dramatisch moment", zei iemand naast ons. De heer Euwe lachte eens tegen de heer Gideon Stahl berg uit Zweden en deze lachte terug. Toen verzetten zij ineens alle stukken tegelijk. „Penalties?" vroegen wij ver baasd. „Remise", zei onze buurman laat dunkend. Hieruit bleek in elk geval dat men pas tot grote initiatieven overgaat nadat liet spel remise is geraakt, zulks in gelukkige tegenstelling met de tram. Kom ereis kijken Op de naburige tafel had inmiddels Reshevsky zijn tegenspeler op zijn Don ner gegeven. De hele atmosfeer ging in het algemeen trouwens zwaar van grote beslissingen. Aan tafel 1 bewees Szaba dos tegen Golombek dat hij in een openingslabyrinth kon wandelen zonder er in verstrikt te raken. Hij verdedigde zich in een semi-mondain Zwols dame gambiet rustig en zeker en stond in de afbreekstelling vrijwel gelijk. Een ern stig verschijnsel dat wij niet willen na laten te signaleren was dat dé Tsjech Foltys en de Joegoslaaf Pirc op de twaalfde zet hun dames ruilden. Met zulke practijken komt men in Amster dam niet verder. Deze partij, zo lezen wij in een nabeschouwing, eindigde met een Siciliaan in de voorhand waai- niets op te zeggen valt. Dan is er tenminste één heer aan die tafel. Dat er schaak-technisch heel wat te genieten viel, zal niemand willen ont kennen. Wij smulden van een fraai ont ruimen van een dame-vleugel, water tandden van Stahlbei-g's keuze uit een hangende en een geïsoleerde pion, maar betreurden het dat Euwe zijn kans tot een zwaar georchestreerde partij niet waarnam. Ook waren er nogal wat hangpartijen, wat dat ook wezen mogen. Hebben wij u tot nu toe alleen een gedétailleerd verslag geleverd van de meesterlijke verrichtingen, dan moet ge daar niet uit afleiden, dat dé kenners zich alleen in de zaal bevonden. Want behalve de spelers en officials, waren er ook toeschouwers, zij het dan niet veel. Deze gedroegen zich voorbeeldig, riepen niet „Goal" wanneer er een stuk geslagen werd (niet te verwarren met: wanneer er één stukgeslagen werd), schreeuwden niet „Hup Max" of andere populaire aamrioedigingskretcn, maar schuifelden rond in een voorbeeldige stilte, die slechts door wat geschuifel onderbroken werd. Zij dromden om de grote borden waai' de partijen slimme zet voor slimme zet op werden aange- gegeven en volgden met goedkeurend hoofdknikken de manoeuvres van de meesters. Heel af en toe gleed er bij een nieuwe zet een lichte trek van twijfel over het gezicht van één der supporters, maar wanneer die door iedereen was opgemerkt, maakte zij weer plaats voor welwillende 'uitdrukking van „Nou ja, die jongen begint pas". Het schaaktournooi ook trouwens, want iedere speler moet negentien par tijen spelen. U moet daar maar eens gaan kijken in de Effectenbeurs, waar overdag de koersen rijzen en dalen en je 's avonds de schakers hóórt denken. BOEDA. Hedenavond vertoont het Rotter dams Toneel in de Stadsschouwburg „De Vrek" van Molière mei Ko Ar- noidi in de titelrol. Verder werken onder anderen mede Coba Keiling, Richard Flink en Kees Brusse. De regie iverd gevoerd door Lucien Arnaud naar aanwijzingen van Charles .Dullin. De vertaling is van Anna Blamande muziek van Ma- rius Flothuis. Donderdagavond geefl de Haagse Comedie eveneens in de Stads schouwburg een reprise van „De knecht van twee meesiers" van Goldoni onder regie van Cees Laseur met Jan Retèl in de titelrol. Vrijdag avond verzorgt de Nederlandse Opera een uitvoering van Hof}- manns Vertellingen" door Jacques Offenbach onder muzikale leiding van Charles Bruck. In de hoofdrol: Chris Reumer. Van Donderdag af bespeelt Comedia wederom het Centraal Theater mei de klucht ..Een vreemd meisje'' met Myra Ward. Fien de la Mar. Jules Verslraete en andereu onder regie van Jan Teulings. Verder blijft in de schouwburgen alles bij het oude. In de hoofdstad uit In de Jeruzalemkërk op het Jan Mayenplein geeft het Christelijke mannenkoor ,fDe lofzangers" een lustrumconcert mei medewerking van het gemengd koor Apolloen solisten. Het Concertgebouw-Orkest speelt op het abonnementsconcert van heden en morgen onder directie van Jean Fournet als bijdrage lol hel festival ter herdenking van Ravel onder meer de Rhapsodie Espagnole, het Pianoconcert en de tweede suite Daphnis en. Chloë". Solisten zijn Nicole Henriot, piano en Suzanne Danco, sopraan. Vrijdag wordt het Ravcl-festival in ie kleine zaal van het Concertgebouw voortgezet met een gala-avond, waar aan medewerken het Amsterdams Kamermuziekgezelschap, het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Feliw de Nobel, het Concertgebouw Trio en de zangeres Bodi Rapp. Uit gevoerd worden onder meer de Chansons Madécasses. Zaterdagmiddag houdt de Parijse modekoning Jacques Fath een mode show in het Victoria Hotel. Vakgroep veehouders L.T.B. De tuberculosebestrijding onder het vee Op de jaarvergadering van dc vakgroep veehouders van de L.T.B.. te Haarlem ge houden, besprak de voorzitter, de heer M. P. van der Weyden, in zijn openingsrede de melkprijs, de veevoederpositie, het zuivelfonds, de kaasheffing en de t.b.c.- bestrijding. De melkprijs is een van de voornaamste zaken waarbij de veehouders belang heb ben. In 1949 is het loonpeil met 5 ver hoogd en de melkprijs met ongeveer 5 verlaagd. Spreker vroeg zich af of, nu in 1950 opnieuw een loonronde van 5 is afgekondigd, de melkprijs wederom met 5 naar beneden moet? Men kan de vee houder wel blijven aansporen tot grotere productie, maar de financiering ervan zal dan toch ergens vandaan moeten komen. De heer Roelevel, lid van ae landelijke ■veehouderijcommissie van de Stichting van de Landbouw, gaf in overweging de gecal culeerde prijs van 13.45 ct. per liter te verhogen toi 19 cent. Het komt er per saldo op aan, dat een goed ondernemers- loon wordt uitbetaald. De voorzitter M. P. van der Weyden achtte het raadzaam zich neer te leggen bij de melkprijs van 18 ct„ echter onder voorbehoud, dat als de melkprijs onver hoopt lager zou komen te liggen, de mi nister zal worden medegedeeld, dat de veehouderij niet langer zal meedoen aan de productieslag. Omtrent de tuberculose bestrijding on der het vee werd nog aangevoerd, dat de tuberciline reactie nooit voor 100 op gaat. Wil men behoorlijk ingelicht zijn, dan dient men de geschiedenis van de stal, waaruit het dier voorkomt, grondig te kennen. Dr. IJ. M. Kramer, directeur van het melkcontróle station te Den Haag, wees er op, dat gemiddeld onder de boerenkinde ren driemaal zoveel tuberculose voorkomt als onder de andere kinderen. Als men weel, dat er in Nederland 250.000 boer derijen zijn en dat slechts 150.000 bedrij ven vrij van t.b.c. zijn, dient men te be denken dat op de overblijvende 100.000 bedrijven circa 500.000 dieren zijn. Deze reageerders dient men samen te drijven en liefst volkomen te elimineren, vooral in Noord- en Zuidholland, aldus spreker. De journalist W. Snitker in de Tweede Kamer herdacht Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gisteren aan het begin van de verga dering de journalist Wim Snitker herdacht (een precedent in de parlementaire ge schiedenis), door wiens heengaan de Ne derlandse journalistiek in het algemeen en de parlementaire pérs in het bijzonder een groot verlies heeft geleden. Met hart en ziel was Snitker man van grote kennis en wetenschappelijke zin, van artistieke be gaafdheid, welke in proza en poëzie tot uiting is gekomen zijn taak van parle mentair journalist toegedaan. Aan een krachtig, blijmoedig geloof paarde hij een rake kijk op de nuchtere werkelijkheid in de politieke strijd alsook daarbuiten. Zijn stijlvolle beoordelingen en weergave van hetgeen zich in de parlementaire arena af speelde, getuigde levens van een strikt eer lijke, onafhankelijke geest. Hij had hart voor zijn werk, hij had daarbij ook hart voor het parlement en voor alles wat zich daarin afspeelde, vroe ger en in het tegenwoordige. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in welgekozen woorden, waarbij zich namens de regering de minister-president aansloot, de ontslapene herdacht, die een sieraad was van dal ïrote parlementaire ge zin, waartoe president Kortenhorst ook de parlementaire pers rekende te behoren. In de Russische zóne Geschiedenisonderwijs wordt van militaristische tendens ontdaan Volgens een bekendmaking van de Britse autoriteiten in West-Berlijn zijn Sovjet-Russische opvoedkundigen in de Oost-Duitse bezettingszone bezig de ge schiedenis van Duitsland over de laatste 150 jaar te herschrijven. Iedere Oost-Duitse onderwijzer of on derwijzeres moet thans zijn of haar leer lingen het volgende bijbrengen: ..Militairisme is uit den boze. De term „held" mag in de geschiedschrijving over Duitsland van de laatste 150 jaar niet wor den gebruikt, daar elke door Duitsland gevoerde oorlog na de bevrijdïngsstrijd van 1813 een veroveringsoorlog is geweest. Daarom moet de kinderen worden bijge bracht dat de aan Duitse zijde in deze oor log gevallenen niet als helden mogen wor den vereerd, terwijl evenmin gedenk tekenen te hunner ere mogen worden op gericht. Deze gesneuvelden zijn namelijk slechts de ongelukkige slachtoffers van de valse politiek, welke door tyrannen werd gevoerd". „Aan de andere kant", aldus heet het verder in deze nieuwe Sovjet-Russische instructies voor het Oost-Duitse geschie denisonderwijs. „zijn de soldaten en de mi litaire leiders va*i de Sovjet-Unie helden in de ware zin van het woord, want zij hebben hun vaderland verdedigd, toen dit op verraderlijke wijze was aangevallen". Verder wordt nog medegedeeld dat alle onderwijzers „politiek actief" moeten zijn en daarbij de richtlijnen van de S.E.D. moeten volgen. Tenslotte wordt nog medegedeeld dat het godsdienstonderwijs in beginsel alleen in kerken mag worden gegeven. Het mag nog in de klaslokalen worden gegeven, zolang de kerken nog niet over ruimte vcor het godsdienstonderwijs beschikken, doch zodra dit wel het geval is, wordt alle gods dienstonderwijs buiten de kerken ver boden. Mevrouw Van der Ley tc Amersfoort heeft het leven geschonken aan een drieling. Het zijn jongens. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5