Het Haarlemse inwoners-aantal zal in 1950 weer met 2000 stijgen 155- 2 3 9 9 1 OEK Gazelle Amsterdamse Beurs Ook met KAAS is Volvette GOUDSE 100 gram 25c c -Clowntje Riek Kort en Bondig) Juist nu! WlIiTl m SJLEÜTEL WE©.?' De Zevenster Woensdag 15 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Groot geboorte- en een klein vestigingsoverschot Het inwoner-aantal van Haarlem steeg in het derde kwartaal van 1950 met 556. De vermeerdering in de eerste negen maan den van dit jaar ïs 1545. Op 1 October had Haarlem 163.525 inwo ners. Het laat zich aanzien dat er in het vierde kwartaal nog minstens 475 bij ko men, zodat dan aan het einde van het jaar de 164.000 vol zal zijn. De totale aanwas zal dit jaar dan boven de 2000 uitgaan. Maar dit is geen normale groei. Dit kwartaal kwamen er in Haarlem namelijk 492 per sonen uit Indonesië; er vertrokken er slechts 87 van hier naar Indonesië. Een verschil dus van 405. Ook over de maan den Januari-Juni deed zich dit verschijn sel voor, ook al was het in een wat minde re mate. Daaruit blijkt dat het inwoner aantal van Haarlem alleen sterk groeide door de vestiging van gerepatriëerden uit Indonesië. Onder de gerepatriëerden waren be roepsmilitairen met hun gezinnen. De Haarlemse jongelui, die naar Indonesië gingen om hun dienstplicht te vervullen, werden niet van het Bevolkingsregister afgevoerd, zodat zij er ook niet weer op gezet behoefden te worden nu zij terug komen. In het derde kwartaal werden 828 kin deren geboren; het aantal overledenen was slechts 295. Het geboorte-overschot is dus 533. Over de eerste negen maanden van 1950 zijn de cijfers: geboren 1817, overleden 624. Geboorte-overschot 1193. In de maanden Juli-September vestig den zich te Haarlem (de gerepatriëerden meegerekend) 2272 mensen; er vertrokken er uit Haarlem naar elders 2249. Een ves- tigings-overschot dus van slechts 23. Wat de wisseling tussen Haarlem en de buitengemeenten betreft, zijn de volgende cijfers te geven: Naar Heemstede 130, uit Heemstede 73. Naar Bloemendaal 128, uit Bloemendaal Naar Bennebroek 8, uit Bennebroek 6. Naar Haarlenimerliede 9, uit Haarlem- merliede 17. Naar Velsen 80, uit Velsen 44. Heemstede, Bennebroek en Velsen na men dus meer bewoners van Haarlem op, dan er inwoners uit de gemeente naar Haar- nem kwamen. Daarentegen kwamen er meer inwoners uit Bloemendaal en Haarlemmerliede naar Haarlem, dan er Haarlemmers naar die gemeenten verhuisden. Voor de grootste drie gemeenten zijn de Ouden van dagen biljarten De bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel beschikken over een biljart, doch zij hebben weinig ge legenheid hun krachten te meten met anderen. Een aantal Haarlemse biljarters was bereid wedstrijden met de ouden van dagen te spelen. De stand na de eerste avond is 22. Vrijdagavond worden in hötel „De Leeuwerik'" acht partijen gespeeld. Bij de Haarlemse ploeg zijn twee dames. Voor de derde wedstrijd komen de biljarters weer in het Tehuis voor Ouden van-Dagen bijeen en wel op Woensdag 22 November en de prijs uitreiking is bepaald op Woensdag 29 No vember. De laatste bijeenkomst draagt een feestelijk karakter en velen hebben mede werking toegezegd. ADVERTENTIE Geef haar, ook hem EEN ARTISTIEK PORTRET RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 November 1950 ONDERTROUWD: 14 Nov. B. H. J. Polman en C. F. Remmen; J. G. Wigcherink en C. Hoonhout; G. van Ee en A. H. Buma. GEHUWD: 14 Nov., A. E. C. Hekel en E. M. de Goede BEVALLEN van een zoon: 11 Nov., J. A. A. Hoesvan Baaren; 13 Nov., A. M. Koopen —van Diemen. BEVALLEN van een dochter: 10 Nov., J. M. Castien—Garsten; 13 Nov., G. F. Beringen Verdam. OVERLEDEN: 12 Nov., M. de Weyer, 42 j.. Gasthuisvest; J. Eveleer.s, 55 j.. Kamperlaan. ADVERTENTIE EVEN EEN TELEFOONTJE LQOSJ ES Filiaal Haarlem-Noord Rijksstraatweg 125 voor een uit onze catalogus „DE BOEKENWERELD 1950-51" (gratis verkrijgbaar) cijfers over de maanden Januari-Septem- ber van dit jaar: Naar Bloemendaal 374, uit Bloemendaal 361. Naar Heemstede 233, uit Heemstede 301. Naar Velsen 321, uit Velsen 145. Uit deze cijfers blijkt dat er thans vele mensen, die in Velsen werken maar in Haariem wonen, thans naar Velsen verhui zen. Dit jaar gaf de uitwisseling een over schot van 156 voor Velsen. ADVERTENTIE Motor- carriers Uitvoering: 150 cc JLO Luchtgekoelde motor, Oliebadkast, Boschver- üchting en ontsteking Nü op zeer korte termijn leverb. 3. BE GRAAF, Kleverparkweg 2 HAARLEM TELEFOON 11757 Gemeente koopt werk van Juies Chapon Door de gemeente Haarlem is aange kocht het geschilderde portret „Marijke" van Jules Chapon, dat wij hierbij afbeel den. Het doek zal een plaats krijgen in de moderne afdeling van het Frans Hals museum. Chapon houdt gedurende de eerste helft van deze maand een expositie van zijn werken uit de laatste tijd in „Het Huis van Looy". Speeltuinvereniging in het centrum gesticht In de Dinsdagavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond gehouden verga dering, uitgeschreven door de buurtvereni ging „Vooruit", is besloten tot het oprich ten van een speeltuinvereniging voor kin deren, woonachtig in de omgeving van het Wilsonsplein, Grote Houtstraat, Gedempte Oude Gracht, en Botermarkt. De bijeen komst stond onder leiding van de heer A.. Terrol, voorzitter van „Vooruit". Deze deelde mee, dat de buurtvereniging reeds veel gedaan heeft voor de jeugd, echter niet voldoende. Het is van groot belang, dat er een speeltuinvereniging wordt opge richt en dat de kinderen regel matig op het Wilsonsplein bijeen komen. Indien er een vereniging bestaat dan zal het gemeentebestuur worden gevraagd medewerking tot het inrichten van een tuin op dit plein te verlenen. De voorzitter ver wachtte grote belangstelling ïn de buurt. Vermoedelijk zullen zeshonderd ouders lid worden en dat zou betekenen, dat in de omgeving van het Wilsonsplein de grootste Haarlemse speeltuinvereniging gevormd wordt. Ook achtte de voorzitter het van be lang een gebouw te stichten, waar regel matig bijeenkomsten gehouden kunnen worden en de jeugd kan timmeren, zagen, handwerken enzovoort. Een lid van het onderwijzend personeel en een bestuurslid van het Haarlems Ver bond van Speeltuinverenigingen wekten de aanwezigen op medewerking te verlenen aan de plannen een vereniging op te rich ten. Hierna werd tot stichting van een speel tuinvereniging besloten. Een voorlopig be stuur van tien leden zal de voorbereidende maatregelen treffen. De bewoners zullen bezocht worden en hun zal verzocht wor den lid of donateur te worden. NOGMAALS „GELUKKIGE JAREN". De Haagse Comeaie geeft zowel Zaterdag als Zondag in de Haarlemse Schouwburg een herhaling van het blijspel „Gelukkige Jaren'' door Samuel Taylor onder regie van Cees Laseur, met Paul Steenbergen, Elisabeth Andersen, Jan Retèl en vele anderen. ADVERTENTIE DEZE WEEK OPENING van onze gemoderniseerde zaak Ged. Oude Gracht 52 tegenover de kerk Communistische Hannie Schaft-herdenking Evenals het vorige jaar zullen ook nu op 26 November de communistische jeugd organisaties de Haarlemse illegale werk ster Hannie Schaft herdenken. De deelnemers zullen zich op de Dreef verzamelen en van daar naar de Erebe graafplaats aan de Zeeweg trekken. VIJF EN TWINTIG JAAR GEPENSIONNEERD De heer W. Poelgeest, gepensionneerd rangeerder van de Nea. Spoorwegen, zal op 16 November 25 jaar gepensionneerd zijn. De oude collega's noemen hem „de schipper". Des zomers vaart' de thans ruim 80-jarige alle dagen met zijn motorbootje. Bovendien vergeet hij niet dagelijks te zwemmen. Heemstede Begrafenis drs. W. Snitker Vanmorgen had te Heemstede onder grote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen drs. W. Snitker, in leven parlementair redacteur van De Volkskrant. Vooraf werd in de kerk van St. Bavo aan de Herenweg een plechtige mis van requiem opgedragen door drs. A. Zwart kruis, leraar aan het Seminarie „Hage- veld". Opder de aanwezigen waren de staat kundig hoofdredacteur van De Volkskrant, prof. mr. C. P. M. Romme, en enige redac tieleden van dat blad, de toneelschrijvers Anton Sweers en H. Dievendal en de directeur van de Openbare Bibliotheek van Heemstede, de heer P. V. de Wit. Aan de groeve bad drs. Zwartkruis het Onze Vader. ADVERTENTIE Wie wint de LSMCOL RACE AUTO? Vraag gratis formulier aan de Lincol- winkelier. - 25 November inleveren H. STAM DONKERE SPAARNE 20 - HAARLEM Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 286 287% 220 221% 2301/2 A. K. U - 174 y* 129 - Nederlandse Ford 311 Nederlandse Kabel 253 v. Berkei's Patent 117 Scheepvaart-Unie 162% Holl.Amerika Lijn 172V2 Deli Maatschappij 112 110% H. V. A 117 116 A'dam Rubber 127 1251/2 Ned. Handel Mij. 1491/2 Nat. Handelsbank 85 Billiton Mij. II Klaprooscollecte De opbrengst van de collecte, welke Za terdag ter gelegenheid vair de jaarlijkse Klaproosdag gehouden werd, is 1008.05. Kinderzegel-actie Ook te Heemstede werd een begin ge maakt met de verkoop van Kinderpost zegels. In het postkantoor aan de Binnen weg is een met tapijten gedrapeerde stand ingericht, waar de echtgenote van de bur gemeester, mevrouw L. C. A. L. van Rap- pardMundt, zich als presidente van het plaatselijk comité het eerste met de ver koop belastte. Woensdag' 22 November zal de gemeente door de rijdende postauto worden bezocht, welke van 91 uur op de Binnenweg bij de winkelgalerij zal zijn gestationneerd. Daar zullen deze zegels eveneens verkrijg baar zijn, terwijl de brieven welke met Kin derzegels gefrankeerd zijn, van' een spe ciaal stempel zullen worden voorzien. ADVERTENTIE voordeliger! Voetbal Rotterdam—Bondselftal De samenstelling van het Bondselftal, dat 18 November een wedstrijd te Rotterdam speelt om de gouden" onafhankelijkheids beker tegen het Rotterdams elftal, luidt: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Boonkamp^CBlauw Wit) en Alberts (Vitesse). Midden: Klaassens (VW), Krijgh (BW) en Spanjer (Limburgia) Voor: Vermunt (RBC), Mang'elmans (ADO), Stempher (BW). Kuneman (HBS) en Röhrig (HBS). Reserves: Hagenaars (Volewijckers), Huy- bregts (BW), Weenink (Brabantia) en Langelaan (HBS). RCH TEGEN EDO Door de wedstrijd Rotterdam—Bondselftal zijn enige competitiewedstrijden van Zondag uitgesteld, o.a. RCHDe Volewijckers, EDO —HBS, VSV—HERMES DVS en SW— Haarlem. Ingelast is de competitiewedstrijd RCH EDO in het Heemsteedse Sportpark. Wielrennen Strijd wordt spannend in de zesdaagse te Brussel Na de sprints van middernacht was de stand in de Brusselse zeslaagse als volgt: 1. Brunee!De Beukelaar 510 pnt.; 2. Ramon—Thyssen 42S pnt.; 3. Schulte—Peters 379 pnt.; 4. OckersNaeye 359 pnt.; 5. Van SteenbergenHendrickx 279 pnt.; 6. Kubler Bruyland 241 pnt.: 7. AccouDepauw 235 pnt. Op een ronde: 9. Van Vliet—Gillen 165 pnt.; 10. SerinAdriaenssens 120 pnt. De andere koppels hadden 2 of meer ron den achterstand. Schaken Afgebroken partijen voortgezet De afgebroken partij uit de derde ronde in het schaaktournooi te Amsterdam tussen Pil nik en Kramer is na 59 zetten door Kra mer opgegeven. Golombek gaf de partij tegen Glïgoric na'54 zetten op. EEN MILLIOEN VOOR ZES STUIVER. Een Engelse pool heeft Dinsdag een record bedrag van 104.417 pond (ruim 1.050.000 gulden) uitgekeerd voor een inzet van sixpence aan een man die acht gelijke spelen goed geraden had van de Engelse wedstrijden van Zaterdag. Voor de kinderen Terwijl Rick en Bunkie het bed voor de gast gereed maakten, zette Pilon koffie en maakte het avondeten klaar. Kapo (zo heette de Kabouter), voelde zich op zijn gemak, en het werd een heel gezellige maaltijd. Ze praatten allen honderd uit. Het' was echt leuk, zo onverwacht nog een huisgenoot erbij te hebben. En Kapo was blij, dat hij een onderdak gevonden had. Niet alleen bij Pilonmaar ook bij de andere Kabouters was het in orde gekomen. Alle daklozen waren gastvrij opgenomen. Het gaf natuurlijk een hele drukte. De bakker van Kabouterdorp maakte gauw zijn oven aan, want met zoveel vreemden erbij moest er meer brood zijn. Maar hij vond het helemaal niet erg; hij stopte hef brood in de oven en bakte het lekker brum, want de gasten moesten het beste van het beste hebben, vond hij. Die avond zaten ze nog wat gezellig bij elkaar aan de ronde tafel, met een geurig kopje koffie. Buiten la.g de sneeuw en in het donker ging de koude wind langs de bomen. „Ik ben blij, dat ik hier zo lekker warm kan zitten," zei Kapo. „Ik zou nu niet graag in de kou lopen!" ADVERTENTIE GOED VEILIG EN VOORDELIG vervoeren wij Uw goederen. Daarvan kunt ook U profiteren Besteldienst A.B.C., Barrevoetestr, 2 Haarlem Tel. 18428, na 6 u. 14810-14® Justitie weet niets van voetbalpool in IJmuiden Naar aanleiding van opmerkingen van Tweede Kamerleden over z.g. voetbalpools in het Voorlopig Verslag inzake het wets ontwerp tot wijziging van de- Loterijwet 1905, delen de ministers van Financiën en van Justitie onder andere mede, dat een onderzoek is ingesteld, dat evenwel geen positief resultaat heeft opgeleverd. Over een voetbalpool te IJmuiden zijn noch bij het ministerie van Justitie, noch bij de politie ter plaatse concrete gegevens be leend. Indien hier te lande voetbalpools mochten werken in nauw verband met buitenlandse voetbalpools, dan is de kans groot, dat bij de uitvoering deviezenvoor- schriften worden overtreden. Tot dusver kon, voor zover bekend is, een dergelijk geval van deviezenovertreding niet worden achterhaald. Het Openbaar Ministerie blijft ter zake evenwel diligent. Een voetbalpool, afgestemd op de uit slagen van voetbalwedstrijden in Neder land, zal, indien voor het aanleggen daar van geen vergunning is verleend, moeten worden beschouwd als een verboden loterij. Graf onrechtmatig geruimd De politie te Nieuwe Pekela heeft proces verbaal opgemaakt tegen de administrateur van de begraafplaats der Nederlands Her vormde gemeente wegens onrechtmatige verwijdering van een graf, dat in 1947 door de administrateur was opgeruimd omdat het in verval was geraakt. De administrateur verklaarde dat hem het recht was gegeven vervallen graven op te ruimen. Het geruimde graf was dat van een bur gemeester, die de gemeente 1200.lega teerde op voorwaarde dat zijn graf tot in lengte van dagen zou worden onderhouden. Man en vrouw verdronken in te water gereden auto Een schipper ontdekte hedenmorgen in het Hoendiep te Groningen een auto, welke geheel onder water lag. Nadat de brand weer met een kraanwagen de auto op de wal had getrokken trof men in de wagen de lichamen van een man en een vrouw aan. Waarschijnlijk is de auto in de afge lopen nacht te water gereden. De slachtoffers zijn vermoedelijk afkom stig uit Leiden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. Knbl, lampekappenfabrikant, wonende te Haarlem, Cornelissteeg 5. Rechter-com- mïssaris mr. C. E. Muller. Curatriee mej. mr. L. A. Cleveringa, advocate en procu reur te Haarlem. Johannes Meesters Sr.. aannemer, wo nende te Driehuis, gemeente Velsen, Drie huizerk erkweg 19. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet; curator mr. P. J. Prin sen Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem. A. de Zwart, apparatenfabrikant. wonende te Haarlem, Wouwermanstraat 100. Rech- ter-commissaris mr. C. E. Muller; curator mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en pro cureur te Heemstede. H. Cohen Rodriques, smid, wonende te Haarlem, Minahassastraat 9 rd. Rechter commissaris mr. C. E. Muller; curatriee mej. mr. S. Boekman, advocate en .procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: J. Koren, schilder en behanger, wonende te Heemstede, Slotlaan 1. SCHEEPVAART Aalsdijk, 13 v. Bremen n. Hamburg. Aalsum, 13 v. Hamburg te Antwerpen. Aardijb, 13 520 m. W. Scillies. Abbedijk, 13 100 m. ZW. Ouessant. Alm dijk, 13 950 m. W Flores. Arnedijk, 14 verw. te Antwerpen. Alchiba, 16 verw. R'dan v. Narvik. Abbedijk, 14 v. Tlu-ee Rivers n. Botwood. Algenib, pass. 14 Ouessant. Akkrumdijk, 15 te R'dam. Amstelpark, pass. 14 Ouessant. Arendskerk, 14 v. Adelaide n. Melbourne. Arnedijk. 14 te Antwerpen. Axeldijk, 14 v. Antwerpen. Aagtedijk, 15 v. Antwerpen. Averdijk. 1-1 te New York. Aagtekerk, 15 te R'dam v. Sydney. Alcyone, 14 v. San Juan n. Cuidad Trujillo. Alphard. 15 v. Santos. Arkeldijk, 15 te Le Havre. Bali, 15 verw. IJmuiden. Blommersdijk, 14 te New York v. Norfolk. Blijdendijk, 13 te New York v. R'dam. Breda, 14 te Cristobal. Beverwijk, 15 te Sfax v. Alexandrië. Borneo, 15 te Genua. Camphuys, 13 te Menado. Clavella (t). 13 60 m. NO. Rasalhadd. Corilla (t), pass. 13 Bizerta. Castor, 13 90 m. Z. Mone eiland. Celebes, 15 te Djakarta Congostroom. 14 anker Port Gentil. Caltex Leiden (t), pass. 14 Malta. Diemerdljk, 14 te Antwerpen. Dalerdijk, 14 v. San Francisco n. Portland. Eendracht, pass. 13 Kp. Bon. Esso Amsterdam (t.), 13 165 m. N.NO. Madeira. Ena, pass. 14 Flores. Esso Den Haag, 14 te R'dam v, Aruba. Farmsum, 13 270 m. W.ZW Finisterre. Gadila (t), 13 90 m. ZW. Flores. Garoet, pass. 14 Sabang. Gooiland, 15 te Santos. Hecuba, 13 nog 1130 m. Maracaibo. Helicon, 13 v. Turkseil. n. Laguaira. Hera, pass. 13 Kp. San Antonio. Hermes, 14 v. Bahia te Recife verw. Hoogkerk, 14 v. Port Soedan n. Aden. Hydra, pass. 14 Ouessant. Hercules, 14 v. Oran te Cartagena. Indrapoera, 15 te Belawan. Aan mr. G. J. Wiarda is eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan deze universiteit is benoemd mr. J. P. Hooykaas advocaat-generaal bij de Hoge Raad. Mv, Hooykaas is voornemens uit deze functie ontslag te vragen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 26-jarige tuinder J B. uit 's Gravenhage wegens moord op diens 25-jarigé echtgenote levenslange gevangenis- straf geëist, De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft acht jaar gevangenis, straf geëist tegen de 37-jarige los-arbeider C. J. W. te Nijmegen wegens poging tot ver- Gisteravond om kwart voor acht ont spoorde bij het binnenkomen van het slation Baarn een rijtuig van een uit Amsterdam komende electrische trein. Hel baanvak Hilversum—Baarn werd versperd. Tussen Amersfoort en Baarn wordt met een diesel- electrische trein een pendeldienst onder houden. De heer V. RL uit Santpoort reed Dins dag in Den Haag tijdens een hevige regenbui met zijn auto van de Jacob Catsstraat naar de Zuidwal. Hij zag hei water van de Zuid- wal voor een geasphalteerd» wegdek aan en reed pardoes de gracht in. Hij wist uit de wagen te komen. Toegeschoten voorbijgan gers haalden hem uit het water. De auto is later door een kraanwagen op de wal ge trokken. ADVERTENTIE Nu zoveel mensen om U heen verkou den zijn, moogt U vooral Uw keel niet verwaarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik !t >1 ■0 ce^| Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent1! BOB' Ino, 14 v. San Juan. Jagersfontein. 15 verw. Beira. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Fuez n. Port Said. Keilehaven, 13 rede Port Gentil v. Batanga. Kelbergen, 14 v. Catania n. Casablanca. Kota Inten, pass. 14 Kp. Carbon. Larenberg, 14 v. R'dam n. Genua. Lindekerk. 15 verw. Koweit. Lombok, 11 v. Belawan n. Madras. Loppersum, 14 v. Bagnoli n. Huelva. Laagkerk. 13 te Calcutta v. R'dam. Laurenskerk, pass. 14 Ouessant. Lekkerkerk, 13-te Bombay. Leuvekerk, 15 v. Damman n. Koweit. Macoma (t), 13 Z. v. Ibïza n. Genua. Merwede, 13 650 m. W. Flores. Madoera, 14 v. Southampton n. Genua. Mitra, 14 te Malta v. Curagao. Musi, 14 v. Suez n. Aden. Mapia, 14 te A'darn v. Soerabaja. Mentor, 14 te A'dam v. Levant. Modjokerto, 15 v. Port Said n. Suez. Nieuw Amsterdam. 13 375 m. O.ZO. Kp. Race. Orestes, 14 verw. Manta v. Balboa. Odysseus, 13 te Savona v. A'dam. Prins Joh. W.-Friso, 13 325 m. W. Scillies. Pygmalion, 13 575 m. W.ZW. Flores. Prins Alexander, pass. 14 Wight. Poelau Laut, 14 v. Suez. Reyniersz, 15 verw. Soerabaja v. Makassar. Rotula (t), 13 225 m. O. Malta. Rijn, pass. 13 Kiel. Roebiah, 14 v. Makassar n. Balikpapan. Rondo, 15 te Madras v. Calcutta. Rijnkerk, 14 v. Hongkong. Stad Arnhem, pass. 13 Zuid v. Balearen. Stad Vlaardingen, 13 110 m. W.NW. Trondheim. Stad Alkmaar, pass. 14 Olandsreb lichtschip, Empedocle. Stad Breda, pass. 14 Azoren. Stad Dordrecht, 15 v. R'dam n. Porto Empedocle Stad Haarlem, pass. 14 Finisterre. Stad Schiedam, 15 v. Savona n. Saffi. Soestdijk, 15 v. Aden n. Colombo. Sibajak, 14 v. Colombo n. Fremantle. Sommelsdijk, 11 v. Havanna te Brownsville, Slamat. 13 v. Bahrein n. Bombay. Salatiga, 15 te Bombay. Saparoea, 14 te Walvisbaai. Tawali, 16 te Djakarta verw. Tosari, pass. 12 Kp. Hatteras. Telamon, 13 240 m. N. Mona Passage. Trompenburgh, 12 te Kingslynn. Tabian, 14 v. Singapore n. Belawan. Talisse, 14 v. Soerabaja n. Panaruka». Titus. 14 v. Izmir n. Tunis. Tegelberg. 13 te Kobe v. Rio de Janeiro. Tjipanas, 12 te Durban. Tjipondok, 13 te Zanzibar. Tamo, 14 v. Buenos Aires n. San Lorenzo. Tero, 15 te Santos verw. Tibia, 14 v. Suez n. Abadan. Van Riemsdijk, 15 verw. te Belawan. Veendam, 13 165 m. W. Scillies. Van 't Hoff, pass. 14 Str. Messina. Volendam, 14 150 m. NW. Cocos eil. Wickenburgh. 14 te Londen v. Casablanca. Waterland, pass. 14 Ouessant. Waterman, 14 te Suez. Westland, 14 te St. Vincent. Wieldrecht, 15 te East London v. Rastanura, IJssel, 16 verw. Curagao v. New Orleans. Zaan, 13 v. Norrsundet n. A'dam Zuiderkruis, 16 verw- Singapore. ADVERTENTIE TEL. 11,93 - LANGE VEEKSTilAAT U DE ..SLEUrciSPSCJAltST" FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 16) Arnold drentelde langzaam weg. Hij zag er wel ietwat terneergeslagen uit voor zover ze dat aan zijn rugzijde kon beoor delen. Nu stond hij stil aan de trottoirrand, lichtte zijn linkerpols ai een gewoonte gebaar op tot vlak bij zijn gezicht en keek toen hulpeloos omhoog naar de toren van 't American Hötel. Weer kreeg Aagje een gevoel van medelijden en daar ze, behal ve detective, een ..hartelijk schepseltje was, besloot ze hem een beetje te gaan troosten. Terwijl hij langzaam de tramrails van de Weteringschans overstak, wipte zij vlug de rijweg over, langs de Schouwburg, de Marnixstraat over, laiigs het plant soentje en daarna de rijweg weer terug. En toen Arnold van Blitterswijck, na een tweede sigaret opgestoken te hebben, juist Trianon weer passeerde, kwam hij daar opeens zijn huisgenootje tegen, stralend en schattig in haar groene zomerjurkje. Ze slaakte een kreet van verrassing! Nee maar Arnold! Jij hier! Hoe is het mogelijk! Ja kind, glimlachte hij met het be schermende air, dat hij altijd tegenover haar aannam, ik ben het werkelijk. Maar hoe kom jij hier? Zo vroeg, bedoel ik. Ja. Matineus hè? Het is zo'n verruk kelijke dag! Je bent zeker gewekt voor die vin gerafdrukken. Dat had ze nu niet moeten zeggen! Hij fronste zijn rossige wenkbrauwen. Hij werd dikwijls onaangenaam getroffen V>or haar „realisme", zoals hij het noemde. Herinner me niet aan die affreuze affaire! Och, het spijt me Arnold. En wat zei mama? Mama was afschuwelijk gechoqueerd. Afschuwelijk! Ze ligt nu op de sofa met een natte doek op hel voorhoofd. Ze krijgt van emoties altijd migraine! Aagje dacht nog even aan de „ontplof fing" van vanmorgen, maar zag dan in eens -twee bezoekers die juist opstonden uit hun rieten stoelen. Hè toe Arnold, daar gaan net twee mensen weg. Laten we hier even een kopje koffie drinken. Het is hier zo leuk! Hij aarzelde even, maar dorst het dan loch niet te weigeren. Zij gingen tegen over elkander zitten aan het rieten tafel tje en hij hield haar zijn sigarettenkoker voor, Dank je Arnold. Ik rook nooit, zoals je weet. Een van de vele eigenschappen, die ik ïn je apprecieer! antwoordde hij hoffe lijk. En over zijn schouder heen tegen de ober: Twee koffie! Trouwens, vervolgde hij, zijn stoel wat in haar richting verschuivend, ik apprecieer je helemaal bijzonder. Bij zonder, Aagje. Jeje kent mijn gevoe lens. Ze keek op de klok van het American Hótel. Vijf voor half één. Om half elf had ze aan de ontbijttafel gezeten. Twee huwe lijksaanzoeken in twee uur tijds! Toe Arnold, smeekte ze, hier alsje blieft niet! Vind je het hier niet passend? Een beetje schuw? Ze beet met haar witte tandjes in haar onderlip. Och welnee! Pardon! De ober zette twee kopjes koffie tussen hen neer. Ik hoopte, hervatte Arnold, nu je voorstelde om een kopje koffie te gaan drinken, dat je er nu anders over dacht dan gisteren. Hij fronste weer. Nu ben ik weer realist, dacht ze. Wat een rare, lichte zwemmerige ogen heeft hij toch. Helemaal geèn ogen, helemaal geen ziel! Zij dronken nu zwijgend hun koffie. Het meisje keek naar het fleurige verkeer langs het trottoir. Leuk zaten ze hier, peinsde ze. Arnold en zij. Wat een combinatie! Ik heb, begpn hij ineens te vertellen, vanmorgen een alleraardigste ontmoe ting gehad. Alleraardigst. Ja? Eén van onze mensen van Blitters wijck. Een oude getrouwe. Werkelijk een aandoenlijke ontmoeting! Wat aardig! Hoe was het mogelijk, dacht het meisje, dat twee mensen elkaar zo voor de gek konden houden! Het was goed dat hij niet op haar gezicht lette, want nu „ontplofte" zij letterlijk van plezier! Ja heel aardig. Gerrit heet hij, Gerrit Haagjes. Onze oude palfrenier. Wat een typische naam. O ja, dat weet jij zo niet. Een echte Blïtterswijck-naam. Eerst had je Johan Haagjes, die was hoefsmid. Een bijzonder sympathieke man, ik heb hem nog goed gekend. Hij is driemaal getrouwd geweest. Uit zijn eerste huwelijk had hij vier zonen: de oudste was Johan, en dan had je Leen- dert en Anthonie en Hendrik. Uit zijn tweede huwelijk had hij zeven zonen: Adriaan en weer een Johan, want toen was de oudste dood, en Willem en Die Gerrit was dan zeker de elfde zoon uit het derde huwelijk! Nee, nee! De zesde uit het tweede. Uit het derde huwelijk waren er geen kinderen. Goddank! Een aardig type, die Gerrit. Bijzondei' sympathiek! Wat die allemaal -nog weet van vroeger! Hij heeft grootpapa nog ge reden, iedere Zondag naar de kerk in ons familierijtuig, je weet wel, met ons wapen in blauw en goud op de portieren. Groot papa had dan zijn zilverbrokaten vest aan, en zijn dikke zilveren horlogeketting en daar hing nog een kleinood aan Zullen we eens opstappen, Arnold? Als je wilt, goed. Hij schoof zijn stoel achteruit. Je moet nog afrekenen! Och ja. Dat gaat van de ƒ4.20 af, dacht ze. De ober boog, ze stapten op. Zoals ze daar samen over het trottoir gingen waren ze een knap paar. Zeg, die Gerrit, begon ze weer voor zichtig, toen ze een eindje opgelopen waren, woont die nu in Amsterdam? Ja, maar hij wou weer naar Blitters wijck teruggaan. O, dus je hebt hem hier nooit opge zocht. Nee, dat doè je toch niet. Een pal frenier! Zyn intonatie sprak boekdelen. Zij boog het hoofd onder zijn bestraffende blik. Natuurlijk niet, sprak ze mee, en waar zou zo'n man nu een onderkomen hebben! In een kosthuis ergens, denk ik. Maar dat interesseert me niet! Och nee, het particuliere leven van zulke mensen, daar sta je mijlenver vandaan! Mijlenver bóven, bedoel je natuurlijk! dacht ze ineens hef tig, Lammeling die je bent! En ze zwegen lange tijd. Pas toen ze de Vondelstraat instapten verbrak zij weer de stilte. Als we straks thuiskomen, krijgen we op ons kop. Hij trok pijnlijk met zijn mond. Op ons gezicht, verbeterde ze. Hoezo? Nu er was toch een uitgaansverbod? Er mocht niemand de deur uit! Daar weet ik niets van. Maar er stond een agent ïn de straat voor het huis. En ook een aan het achter hekje. Ik heb geen agent gezien. Ik ook niet! Toen ik uitging ten min ste niet! Enfin, we zullen het wel zien. Ze naderden nu het huis. Tezelfder tijd stond de douairière van Blitterswijck samen met inspecteur Renke- voort voor het raam in de hall uit te kijken in de straat. Daar komen ze aan! riep ze verheugd. Ky'k, Arnold en Aage samen. Een char mant paar, vindt u niet? De inspecteur antwoordde niet. Hij was, ongeveer een half uur geleden, de zitkamer van mevrouw van Blitters wijck binnengekomen en had de oude dame op de sofa aangetroffen, nog steeds bezig' te lijden aan migraine. Pardon mevrouw! begon hij zachtjes, neemt u mij niet kwalijk als ik u stoor, (Wordt vervolgd).* s

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6