Haarlems Dagblad Bezuiniging „Atlantische strijdmacht onder één bevel is het doeltreffendst voor Europa" Noordelijke tegenstanders in Korea trokken opnieuw terug Uitlevering Russische deserteur geëist voor vrijlating van twee Britten Franse Nationale Vergadering eist groter macht voor Raad van Europa é5e Jaargang No. 19707 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 16 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dptettjtc tjaariemscbc «Courant (Hhno ï6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VERSCHEIDENE KAMERLEDEN heb- Vbcn bij de algemene beschouwingen (r qc staatsbegroting aangedrongen op v-vjiiugingen. Het is begrijpelijk. De be- njtmg duidt op een te verwachten aan- •Vnüjk tekort over 1951 en de minister van f„ancien heeft na de indiening al moeten yaren dat het nog aanmerkelijk groter mi kunnen worden. Bovendien heeft hij vt einde van zijn belasting-latijn" in uit- •ciit gesteld, opnieuw gesproken over het ,jat Nederland sinds de oorlog een 'Zienlijk verarmd land is en de beeld- i-^ak ..mei de rug tegen de muur" ge- v.iga. Dit alles werd beïnvloed door de te jachten belangrijke stijging van de uit een voor defensie. Men behoeft geen be- ^ps-financier te zijn om te begrijpen, dat (?n land door een oorlog geteisterd is a cchterop geraakt in zijn normale ont- liBrling, terwijl het bovendien een bui- •>n ;IIe verhouding staande schuldenlast ^c! en heeft gekregen, het in de grootste «am geraakt als het na vijf jaar alweer Jir enorme defensie-uitgaven wordt ge rild. Bovendien ervaren wij al uitgaven jp dit stuk, die een kwart van de inkom en verslinden en is de openbare mening haar best ironisch gestemd over de Anomie, waarmee dit beleid in de laatste ••ren is gevoerd. Op de uitgesproken wensen der verschei- Kamerleden heeft minister Lieftinck Kiteren geantwoord met de mededeling, 'alhij' 100 a 150 millioen wil besparen. Hij ijl ;o spoedig mogelijk met de Staten Generaal overleggen, hoe dit gebeuren -,et. De regering heeft al overlegd en de "«oaring zal zo worden uitgevoerd, dat ;-;n sociaal-economische belangen woi'- •;jr. geschaad. Dit is een nogal algemene ücduiding: men kan zich al voorstellen boevelen zich straks ten woorden-strijde ijlen gorden om aan te tonen, dat de door :en voorgestane belangen het etiket „so- aal-economisch" behoren te dragen. Als :;n denkt aan die andere, die onmisken- :;ar het etiket „cultureel" verdienen, zucht -;n, Als men aan de hoofdstukken Defen se denkt en aan de ervaren financier mr. «'Jacob, die ze als nieuw-benoemd minister der zijn hoede heeft gekregen, rijst even- Hl dc hoop dat juist op dit stuk veel te toon zal zijn. Waarop dan de in een nabije toekomst te verwachten nieuwe verhoging ..on die hoofdstukken zal volgen het is «1 blijft een droeve zaak maar tenrnin- i;e met de troost, dat er nu economischer gewerkt wordt. In hoofdzaak valt niet ie ontkennen, dat al het streven haar Ktiale verbetering, culturele verheffing en economische uitbreiding en reorganisatie in hoofdzaak tot mislukken gedoemd is als men telkens weer voor de dreiging van een Dieuwe wereldoorlog wordt geplaatst en jor tot geweldige, improductieve uit- voor landsverdediging wordt ge- ioopt. In hoofdzaak valt evenmin te ontkennen, dat als de vele kleine landen West-Europa zich niet aaneensluiten lij hun economische mogelijklieden niet uitbuiten en in een positie blijven verkeren, die zowel in economische als in dëfensieve zin steeds zwakker wordt. Men kan de ogen wel voor deze onaangename waar heden sluiten en zijn aandacht tot de mo gelijkheden van het ogenblik bepalen, maar daar wordt het niet beter mee en de waarheden worden er niet minder waar door, Omtrent de aard van zijn besparingen heeft minister Lieftinck zich nog niet ver der uitgelaten, behalve dan door de ge wone dienst en de uitgaven van tijdelijke aard ervoor aan te duiden en het Land- bouw-Egahsatiefonds te noemen. Een deel van de besparing zal worden bereikt door meer economisch te werken. Wij zijn nog niet toe aan de „aanpassing", die in de tijd van minister Colijn als leuze gold. Dit be grip is toen zozeer verwenst dat het woord -wellicht voor een eeuw of daaromtrent -politiek-onbruikbaar is geworden. Mis schien zal het een opvolger gaan vinden in „versobering". In Engeland zegt men „austerity" en deze term is er zowat even populair als aanpassing bij ons was. Mis schien zouden wij beter „beperking" of -begrenzing" kunnen zeggen. Wat is ten slotte Europeser dan begrenzing? De mededeling van minister Lieftinck zal sis een noodzakelijkheid erkenning vinden. Het bereiken van besparing door „meer economisch te werken" zal de regering' -oor de zwaarbeproefde belastingbetaler worden aangerekend als een plicht. Als hij de vraag stelt. ..waarom heeft de Staat dan iot dusver blijkbaar minder economisch gewerkt?" zal hem dit te vergeven zijn. R. P. Politieke UNO-commissie over Indiërs in Zuid-Afrika Dij de bijzondere politieke commissie is ooor India, Indonesië, Irak en Birma een ootwerp-resolutie ingediend, waarbij de gemene Vergadering verzocht wordt Zuid-Afrika aan te zetten een regeling te •soiten voor het lot van de 300.000 in Zuid- Afrika verblijvende Indiërs. Volgens de adieners van dit ontwerp, dat door gene es! Roniulo namens de Philippijnen werd '«gelicht, zou het optreden van de UNO P het kader van het Handvest ter hand ling van de vrijheid en de menselijke •aardigheid geen inmenging betekenen. 'f- afgevaardigde van Nederland en België, 'f 'net standpunt van Zuid-Afrika steunen, ^•"klaarden evenwel soortgelijke acties p." UNO als een inmenging in de binnen- - óse aangelegenheden van een mogend- ■stf te beschouwen. Frankrijk achtte het fwal dubieus en zou zich derhalve ont- •Vj'uden. De Franse delegatie heeft zich wüwens voorstander verklaard van de op ging dezer kwestie door besprekingen de betrokken mogendheden. Nederland drong er bij monde van de ftt Patijn bij Zuid-Afrika. Pakistan en Wia op aan niet de deur voor verdere Verhandelingen over het optreden ten Vzien van de Indiërs le sluiten. „De hele Vk", aldus Patijn, „behoefde een lang Proces van verzoening en onderhandelen" Picasso niet naar Londen Ds schilder Pablo Picasso, een van de vê:nige Franse afgevaardigden naar hel piier communistische auspiciën te Shef- »;!d georganiseerde wereld-vredescongres, •«ft geweigerd de opening van de ten- instelling van zijn schilderijen te Lon- ;en bij te wonen (nadat hij aanvankelijk V toegezegd wel te zullen komen,,we- j}W het 'optreden dezer regering tegen de 'rjanisatbren van het tweede wereld- Vdescongres te Sheffield. Minister Shinwell in het Lagerliuis Het Franse plan had politieke aspecten en eiste „nadere bestudering" De Britse minister van Defensie Shinwell heeft in het Lagerhuis gezegd dat al len bij de besprekingen te Washington van het defensiecomité van het Atlantisch pact het belang erkenden van een of an dere Duitse bijdrage tot de gemeenschap pelijke verdediging van het Westen. „Wij zijn allen vast van mening", aldus Shinwell, „dat er voldoende waarborgen moeten zijn om te voorkomen, dat het Duitse militairisme herrijst". Over het Franse plan, dat de vorming beoogt van Duitse eenheden binnen het kader van een Europees leger, zei Shin- well: „Ofschoon wij bereid waren dit Franse plan aan een objectieve studie le onderwerpen en de erkenning van cle noodzakelijkheid om Duitse troepen te ge bruiken voor de verdediging van het Wes ten in dit plan toejuichten, kwam het ons voor, dat het plan een aantal verstrekken de politieke besluiten nodig maakte, die de betrokken landen in dit stadium mis schien niet zouden willen nemen". „Het in overweging nemen van het Franse plan zou daarom onvermijdelijk grote vertraging meebrengen bij de vor ming van de geïntegreerde strijdmacht onder één opperbevelhebber, die alle At lantische landen beschouwden als de vol gende stap die genomen moest worden bij de opbouw van de West-Europese verde diging". In principe werd overeenstemming be reikt, zo deelde de minister verder mede, over de wenselijkheid van een spoedige vorming van een gecombineerde strijd macht onder één opperbevelhebber. Dit is volgens hem de doeltreffendste wijze om West-Europa, met inbegrip van West- Duitsland, te beschermen. Voorts waren allen vol lof over het besluit van de Ame rikaanse regering om aan de gecombineer de strijdmacht deel te nemen en in vre destijd een aanzienlijke strijdmacht in Europa te stationneren, buiten de huidige bezettingstroepen in Duitsland. „Over de aard van Duitslands bijdrage is men het nog niet eens geworden. Naar onze mening", aldus de minister, „gaat het in de eex'ste plaats om een militair pro bleem, maar aangezien in het Franse plan een aantal moeilijke politieke kwesties te berde wex'd gebracht, besloot het defen siecomité de zaak te verwijzen naar de plaatsvervangers van de raad en naar het militaire comité ter verdere bestudering. Deze zullen rapport üitbrengexx aan het defensie-comité, dat naar mexx hoopt in het begin van de volgende maand zal ver gaderen. Fransen hopen op compromis „Er is geen reden om pessimistisch te zijn over de kansexi op een verzoening tus sen het Franse en het Amerikaanse stand punt ixizake de Duitse hei-bewapening", zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen der Nationale Vergadering vei'klaard. „De onderhande lingen tussen de plaatsvervangers van het Atlantische pact te Londen maken in deze goede vorderingen." Leden van de commissie trekken uit deze uitlating de conclusie, dat er aanwijzingen zijn, dat de Franse regex-ing het vraagstuk der Duitse herbewapening in een minder onbuigzame geest tegemoet treedt, dan zou zijn gebleken uit het twee weken geleden door Jules Moch, de minister van Defensie, te New York ingenomen standpunt, zo voegt Reuter hier aan toe. De minister zeide verder, dat de vor ming van een nationaal Duits leger strijdig zou zijn met de voorwaarden van het Frans-Sovjet-Russische verdrag, hetgeen niet het geval zou zijn met het opnemen van Duitse contingenten in een Europees leger. Ieder land zou naast deze contingenten nog zijn nationale strijdkracht handhaven. De Duitse strïjdkx-achten zouden echter beperkt blijven tot de contingenten voor het Europese leger. Tussen Frankrijk, Engeland en Amerika werden onderhandelingen gevoerd over de verruiming van de Duitse staalpi'oductie- grens teneinde het mogelijk te maken, dat in Duitsland Westelijke bewapeningsorders uitgevoei-d zouden kunnen worden. Deze ooi-logsgoederen zou Duitsland dan uit voeren. Jules Moch, de Franse minister van De fensie, heeft in de Franse Nationale Ver gadering verklaard, dat Fx-ankrijk geen Duitse divisies zal aanvaarden en evenmin een ministerie, dat de dekmantel zou vor men van een Duits opperbevel. Moch sprak echter eveneens zijn ver trouwen uit, dat de huidige onderhandelin gen zullen leiden tot een overeenkomst die voor beide partijen aanvaardbaar- zal zijn. Hij zeide, dat Amerikaans materiaal in zo'n snel tempo wordt ontvangen, dat Frankrijk eind 1951 negen van de tien divisies, die het dan heeft, voldoende zal hebben bewapend. Sovjet-Russisch protest: Dr Drees Vliegtuig met Thorez werd aangevallen BERLIJN, 15 November (Reuter). Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet- Russische controlecommissie in Duitsland, heeft geprotesteerd tegen „een Amerikaan se aanval op een Sovjet-Russisch passa giersvliegtuig, uitgevoex-d in West-Duits- lanó toen het toestel op weg was van Parijs naar Berlijn". In een brief aan de Amerikaanse hoge commissaris, John J. McCloy, verklaart Tsjoeikof: „Elf November 17.03 uur (Mos- kouse tijd) viel een Amerikaanse straal jager van het type R80 (Shooting Star) een Sovjet-Russisch passagiersvliegtuig van het type F-47 aan. Het Russische vliegtuig was op weg van Pai-ijs naar Berlijn. Aan boord bevond zich de zieke secx-etax-is- generaal van de Fx-anse communistische partij, Maurice Thorez. Ongeveer 50 km ten Westen van Frank fort viel het Amerikaanse straalvliegtuig het Sovjet-Russische toestel aan door het tot op een afstand van tien meter te nade ren. Het Amerikaanse toestel naderde nog voor een tweede maal en verdween daarna in de wolken. Slechts de behendigheid van de Russische piloot voox-kwam het beschadigen van het passagiersvliegtuig. Het betrof hier een op zettelijke provocatie, daar de Amerikaanse autoriteiten van de komende vlucht op de hoogte waren gesteld. Ik protesteer tegen dit incident en eis een ernstige bestraffing van de verantwoordelijken. Ik verzoek u mij mede te delen welke maatregelen gij hebt getroffen", zo besluit de brief. Door onbekende oorzaak is yisternacht een personenauto in het Hoendiep te Groningen gereden. Een schipper ontdekte gistermorgen de wagen die geheel onder water lag. Op de foto: de Groningse brandweer bezig met het optakelen van het verongelukte voertuigwaarin men de lichamen van een man en een vrouw aantrof: Knooppunt Haerjong met de grond gelijk gemaakt Amerikanen en Engelsen hebben heden hun opmars in Noox-d-Korea voortgezet, teneinde het bruggenhoofd aan de Tsjong- tsjon uit le breiden. Zij ontmoetten geen tegenstand. In de sector van Paktsjon zijn eenheden van de eerste Amex-ikaanse divisie infante rie vanochtend bijna vijf kilometer gevor- dex'd, eveneens zonder tegenstand te ont moeten. Britse en Australische troepen zijn Paktsjon binnengedrongen en trokken daarna vooi-bij de stad zonder tegenstand te ontmoeten. Paktsjon ligt bijna 15 kilometer ten Noorden van de Tsjongtsjon, waai-op de verbonden troepen terugtrokken, toen de Nooi-d-Koreanen met Chinese verslex-king plotseling dreigden de verbonden legers af te snijden. Intussen bindt de guerilla-acliviteit ach ter de linies een aanzienlijk aantal man schappen der verbonden troepen. Een Brits bataljon heeft Woensdag lichte schermut selingen gevoerd met guerillastrijdkrach- ten ten Zuiden van Seoel, terwijl ook de pas-aangekomen Turkse en Philippijnse eenheden tegen de guerilla's zijn op getreden. Federatie met Engeland op sommige gebieden mogelijk „Het zou onjuist zijn door te gaan voorlopig zonder Engeland" In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag heeft prof. Romme gevraagd wat het standpunt der ï-egering over een Europese federalisatie is, nu Engeland daai-aan voorlopig niet meedoet. Pi-of. Rom me was van mening dat men dan maar moest kiezen voor een Europese federatie voorlopig zonder Engeland. In de Kamervergadering van gisteren heeft minister-president Dr. Drees hierop geantwoord, dat het zijns inziens onjuist was door te gaan met de federatie van Europa (vooi'lopig) zonder Engeland. Deed men dit wel, dan zou men een oveihaaste beslissing nemen. Men kan slechts lang zaam vordex-ingen maken, aldus Dr. Di-ees, die voorts zei, dat men moeilijk van Enge land kan verwachten, dat het instemt met een Europese federatie in de zin van een constellatie, die de verschillende landen ovex-koepelt en bijzondere bevoegdheden zou hebben. Maar Dr. Drees was van me ning dat de kwestie niet gesteld behoeft te worden zoals px*of. Romme doet. In de ene zaak kunnen we met Engeland samen wei-ken, in de andere niet. Het plan-Schu- man bijvooi-beeld kan zonder Engeland uit gevoerd worden, ofschoon er wel een ver binding zal zijn tussen de ox-ganen van dat plan en Engeland. Maar andei-zijds, wat voor zin heeft een Europees leger waaraan Engeland en Scandinavië en Zwitsex-land niet meedoen? Dat zou toch geen Europees leger zijn. Hier is het dus zaak in Atlan tisch verband tot overeenstemming te ko men, aldus Dr. Drees. Het woord is aan W. G. van Nouhuys: Van Charles Lamb wordt ge tuigd: Zijn talent bestond uit dat mengsel van fijngevoeligheid en ironische blijmoedigheid, van realiteitszin cn paradoxale op merkingsgave, van schuilgaand meegevoel en openhartige zelf liefde, die samen de humor vor men. Brandstichting en terreur in Oost-Java SOEEABAJA, 16 November (Aneta). Ongeveer 80 V» van de totale tabaksoogst in Besoeki (Java's Oostpunt) is door brand stichters vernield, aldus Aneta. Na de reeds vermelde branden in de voorgaande dagen zijn in de nacht van 14 op 15 November weer tientallen droogschuren, waarvan de meeste met tabak waren gevuld, in vlam men opgegaan. Van de ongeveer 480 droog schuren in het Besoekische zijn er volgens betrouwbare inlichtingen 400 verbrand. Volgens een vooi-lopige schatting bedraagt de schade 30 millioen rupiah aan tabak en 10 millioen aan de schurén. Op verschillen de plaatsen heeft men rampokkers gezien die helmen droegen, waai-op het embleem van de sikkel en de hamer was geschilderd. Op verschillende plaatsen in het gebied van Maesan zijn bekendmakingen aange plakt, ondertekend door de Partai Kom- munis Indonesia, waarin de bevolking met de dood wordt bedreigd als zij bamboe of hout aan de ondernemingen levert. Volgens de plaatselijke dagbladen zouden 7 Indo nesiërs zijn vermoord omdat zij met Neder landers zouden hebben samengewerkt. Naar Aneta vex*nam zijn 500 man van de mobiele brigade uit Soerabaja naar het Be soekische vertrokken. Rusland stelt koehandelvoor Een meerderheid vóór: Verenigd Europa desnoods zonder Engeland De Franse Nationale Vergadering heeft met 353 tegen 184 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt uit genodigd te streven naar een vergroting van liet politieke gezag van de Raad van Europa. De motie werd door alle x-egerings- partijen en enkele rechtse afgevaardigden gesteund. AUeen de communisten stemden tegen. Invloedrijke politieke leiders, die hel standpunt weergaven van ongeveer 300 afgevaardigden van MRP, centrum- en rechtse partijen, verklaarden zich bij het debat voox-stander van een verenigd Europa zonder Engeland. Zowel Paul Rey- naud (gematigd) als Bidault (MRP) ver klaarden, dat de enige manier om de af kerigheid van Engeland van een verenigd Europa te overwinnen was: „snel handelen, zo nodig zonder Engeland". Zes uit Rusland teruggekeerde Hage naars zijn in arrest gesteld, daar zij in de dossiex-s van de P.R.A. te boek staan als voormalige SS'ers of lieden die in Duitse krijgsdienst waren gëtreden. - De socialisten waren tegen elke regionale overeenkomst zonder Engeland. Men verwacht, dat de aanhangers van „Europa zonder Engeland" op de komende vei-gadering van de Assemblee van dc Raad van Europa, die aan het einde van deze weck te Straatsbui-g begint, zullen trachten hun standpunt aanvaard te krijgen. West-Duitse socialisten legen De West-Duitse sociaal-democraten heb ben Woensdag verklaard, dat zij weigeren mei de regeringspartijen tot overeenstem ming te komen over een voorstel aar. het parlement met betrekking lot ce Straats- burgse x-esoluties. Het meningsverschil gaat over de belang rijke besluiten inzake het Europese leger en het plan-Schuman. De Duitse socialisten weigei-en positieve stappen voor de ver- wezenlijking dezer besluiten te nemen. Zij zullen aan het parlement, dat heden zijn uitgestelde debat over de Raad van Europa houdt, voorstellen deze besluiten voor kennisgeving aan te nemen en zich daar mee te distanciëren van een voorstel der regeringspartijen waarin deze besluiten worden toegejuicht. Generaal MacArthur heeft heden bekend gemaakt, dat Haerjong een knooppunt in de verbindingslinies der Nooi-delijken, door 30 vliegende reuzenvestingen met de grond gelijk is gemaakt. De vestingen wiex-pen 40.000 brandbommen op de stad. Haex-jong is het Noordelijkste doel dat de supex-forten tot dusver hebben aangevallen. Uit inlichtingen, die op het hoofdkwar tier van het achtste Amex-ikaanse leger binnenkomen, blijkt, dat in de laatste paar dagen nog meer Chinese troepen Kox'ea zijn binnengekomen. In totaal blijken er thans 100.000 Chinese soldaten aan of ach ter het front te liggen. Er waren echter Woensdag nog geen aanwijzingen, dat de Chinezen hun troepen wilden gebruiken voor andere dan defen sieve actie. Patrouilles van de vex-bonden troepen aan de flank van het Noord-Westelijke front bex-ichtten Woensdag, dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen aan de rechter flank van de vex-bonden legers zich op nieuw hadden teruggetrokken. Twee weken geleden trokken de Noorde lijken zich eveneens onverwacht terug om contact met de verbonden troepen aan het Tsjongtsjonfx-ont te vermijden. De brigade van het Gemenebest en de 24ste Amex-ikaanse divisie patrouilleerden 5 tot 7 kilometer voor hun linies zonder tegenstand te ontmdfeten. Op sommige plaatsen vonden zij goedgeplaatste en ge camoufleerde verdedigingsposities vex-laten. De troepen der UNO beginnen reeds de invloed te ondervinden van de koude, die echter nog niet op zijn hevigst is. Van de Mandsjoerijse bergen waait een ijskoude wind over de Amerikaanse, Engelse,Austra lische en Zuid-Koi eaanse manschappen, die ongeveer 15 kilometer ten Noox-den van de Tsjongtsjon zich in een nieuwe vei'dedi- gingslinie hebben ingegraven. De verbon den tx-oepen hebben zich thans stevig ge vestigd rondom het bruggehoofd te Andjoe, het belangrijke kx-uispunt voor de bevoor rading uit het Zuiden. De verbonden strijdkx-achten hebben een communistische landingspoging op de Koreaanse Oostkust afgeslagen, zo deelde een woordvoerder van het tiende corps mee. De communisten trachtten mariniers met kleine boten aan land te zetten. Kapitein Payne Best gast van Koninklijk Paar De Evening Slandax-d meldt, dat een dei- gasten op een kleine partij op Buckingham Palace, tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard, de Engelse ka pitein Payne Best zal zijn, die bekend is uit het incident van Venlo in 1939. Kapitein Best was een der agenten van de Britse geheime dienst, die bij Venlo door agenten der Duitse regex-ing ontvoerd over de Duitse grens gebracht werden. Hij heeft de volgende jaren in een concentratie kamp doorgebracht en werd door Ameri kaanse troepen te Wildbad in Tirol bevrijd, kort voordat hij zou worden terechtgesteld. Volgens een woordvoex-der van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-Unie geweigerd, twee En gelsen, die in Duitsland worden vastgehou den, vrij te laten, voordat de Engelsen een Sovjet-Russische officier, die bij hen asyl gezocht heeft, hebben uitgeleverd. De twee Engelsen zijn luitenant-vlieger John Driver van de R.A.F. en soldaat John Wiliam Bennett. Driver moest door slecht weer in de nacht van 5 September een noodlanding maken in Oost-Duitsland. Bennett die als bewaker meereed in een militaire goederentrein van de Britse zóne naar Berlijn werd in de nacht van 6 op 7 September per abuis in de Sovjet-Russi sche zóne achtergelaten. Volgens liet Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken hadden de Sovjet-Rus sische militaire autoriteiten in Duitsland te kennen gegeven, dat hun terugkeer „vei-gemakkelijkt zou worden door de uit levering van een luitenant van het Rus sische leger die enkele dagen tevoren was gedeserteerd en bij de Britse autoriteiten asyl gezocht had". Sir David Kelly, cle Britse ambassadeur in Moskou, heeft er op gewezen, dat de bewuste luitenant een politieke vluchte ling was en uitlevering tegen zijn wil in strijd zou zijn met het recht van asyl, aldus de verklaring van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Britse ambassadeur zal blijven aandringen op de vrijlating van de Engelsen. De naam van de Russische officier is luitenant Bistrof. Honger Thans is door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen een ver- klaring uitgegeven, waarin de „persoon lijke motieven van luitenant Bistrof voor zijn vlucht uit het Sovjet-Russische leger" worden vermeld. „Mijn hele leven in de Sovjet-Unie", al dus luitenant Bistrof, „is een lange strijcl geweest, om niet van gebrek om te komen. Gedurende de ooi'logsjax-en was het tekort aan levensmiddelen zo groot, dat de si tuatie niet verschilde van hongersnood. Ik heb reeds vaak willen vluchten. Dat ik er uiteindelijk toe ben overgegaan komt hoofdzakelijk doordat ik de toestanden in Rusland heb kunnen vergelijken met die daax-buiten. Ik ben geboren te Goebakha, in de pro vincie Molotof. Deze provincie en de om ringende districten vormen een der vele centra van Sovjet-Russische kampen voor het verrichten van gedwongen arbeid. Ik zag, hoe de in de kampen gevangen ge zette arbeiders 's morgens onder zware bewaking naar hun werk werden gebracht. Vele der dwangarbeiders waren vroeger „vrije arbeiders". Zij warén wegens ver zuimen van het werk tot een, drie, zeven of meer jaren dwangarbeid veroordeeld. Dat „verzuimen" was in negen van de tien gevallen het gevolg van ziekte of van lichamelijke uitputting door ondervoeding. Ziekenverlof werd haast nooit vex-leend. Elke afwezigheid zonder verlof werd bijna automatisch beschouwd als simuleren of als, wat nog veel erger was, sabotage van de socialistische wederopbouw. Ilc weet cleze dingen uit eigen ervaring, want ik heb zelf vier jaar in een fabriek te Goe bakha gewex-kt. Bij. het plaatselijke kerk hof was een vaste dagploeg van vijf man in dienst, die uitsluitend tot taak had de lijken ter aarde te bestellen van degenen, die de vorige dag op het werk waren overleden. In October 1949 werd ik bij de Sovjet-Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland geplaatst"., aldus het door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerde relaas van de gevluchte Sovjet-Russische luitenant Alexandro- witsj Bistrof. Acheson acht de internationale toestand gevaarlijk De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson, heeft Woens dag op een conferentie van vertegenwoor digers van 200 ox'ganisaties van zijn minis terie verklaard, dat de Verenigde Staten al het mogelijke moeten doen om te ver- hindei-en, dat de gewapende interventie van communistisch China in Koi'ea de we reld in een tragedie van de meest kolossale aard stort." „De wereld bevindt zich in een zeer, zeer gevaai'lijke periode der geschiedenis, welke steeds gevaarlijker wordt, naarmate de toe stand zich ontwikkelt", zeide hij en hij voegde er aan toe: „Het schijnt me toe, dat een ramp kan worden voorkomen, maar zij kan slechts worden voorkomen, indien wij in onze politiek en in ons leiderschap in de gehele wereld een grote mate van gezond verstand aan de dag leggen". HET WEER AFGEBEELD Onder invloed van een rug van hoge druk kwamen de afgelopen nacht in liet Oosten van het land flinke opklaringen voor, waarbij de temperaturen aanzienlijk daal den. Een nieuwe depressie die langs de Zuidkust van Ierland trok verplaatst zich in de richting van België. Het re- gengebied beslaat geheel Frankrijk, een gedeelte van België en vanmorgen om 5 uur reeds het uiterste Zuid-Westen van ons land. Nieuwe Oceaanstoringen doen de ko mende dagen aanhoudend wisselend weer verwachten. ONBEWOLKT ggjï ©LICHT BEW REGEN ©HALF BEW MOTREGEN A HAGEL V BUIEN 9 ZWAAR BEW. GEHEEL SEW IR CV.'EC? 72temperatuur lOOS ISC8AAR belangrijk neehslag- CENTRA h hoge druk L lage druk stand van dit teken geert de windrichting aan- iedere heue dwarsstreep 's een wino- shelheid van vijf meter per secqnqe Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en West. In het Oosten van het land vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. 17 November Zon op 8.02 uur .onder 16.47 uur Maan op 14.28 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 16 November Hoog water: 8.26 en 20.58 uur. Laag water: 3.52 en 1634 uur. Vrijdag 17 November Hoog water: 9.38 en 22.16 uur. Laag water: 4 55 en 17.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1