Vragen over herbouw van woningen, plaatsen van borden en over terrein voor „Jongensstad" 12 Ook met KOFFIE is Koffie met gratis reep! Een wijziging der Haarlemse Poliiie-verordening Uitbreidingsplan voor Haarlem Zuid-Oost QKort en Bondig Vrijdag 17 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Gemeenteraad van Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag besloten tot het aangaan van een ruil van gronden nabij „Bloemen- heuvel" met de heer R. Burdet en consor ten. tot aankoop van grond nabij het Kerk plein (eigendom van A. Cassee en van G. Til en consorten) wegens de bouw van wo ningen aan de Donkerelaan, lot verkoop van een strookje grond van de tuin van perceel Bloemendaalseweg 125 aan G Daams ten behoeve van een achteruitgang, tot handhaving van „De Volkscredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten", evenals tot hel opnieuw vaststellen van de voor dat lichaam vastgestelde bepalingen, lot het aangaan van een algemeen kasgeld- besluit voor hel jaar 1951 en het aangaan van een deposito-overeenkpmst met de „Stichting Openluchttheater Bloemendaal". Mr. A. W. Luikinga was namens W. van der Prijt in beroep gegaan tegen het be sluit van B. en W. waarbij bouwvergun ning voor drie opstallen op een terrein nabij de Vogelenzangseweg werd gewei gerd. B. en W. stelden voor afwijzend op liet beroep te beschikken. Mr. WildtMeyboom (V.V.D.) vroeg of hel mogelijk was het punt aan te hou den, omdat hij inmiddels een verweer op het advies van B. en W. heeft ontvangen en hij hel gaarne nog wilde bestuderen. Mr. Vliegen (Arbeid) achtte aanhou ding van het punt niet noodzakelijk. Er zijn een beroepschrift en een prae-advies en meer is niet nodig voor het nemen van een beslissing. Ir. Tirion (V.V.D.) merkte op. dat de aanvrager van de bouwvergunning vroeger is meegedeeld niet te bouwen en dit heeft hij wel gedaan. Het gevolg is geweest, dat opstallen, liggende op het grondgebied van Bloemendaal afgebroken zijn. Er is geen reden, om medewerking te verlenen. De voorzitter, j h r. m r. C. J. A. den Tex zeide, dat het hier geen dubieuse zaak is, waarvoor nog meer toelichting nodig is. Binnenkort zal weer geen vergun ning op een aanvrage door dezelfde W. van der Prijt verleend worden, zodat de zaak nogmaals in de raad aan de orde kan komen. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard. Het voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende registratie en ADVERTENTIE RADIO-eN GRAHÖFOONSPECIALIST GROOrE HOUTSTRAAT 108 TÉU5046 HAARLEM OORD voor OORD OORD OORD OORD OORD OORD OORD OORD OORD— OORD AApPl DE RADIO- en GRAMOFOON- VjWlxL' SPECIALIST sedert 1913. ALLE PLATEN LANGSPEELPLATEN GRAMOFOONS EL. GRAMOFOONS PICK-UP INSTALL. PLATENWISSELAARS GELUIDSINSTALL,. GRAMOFOONMOTOREN PICK-UPS NAALDEN PLATEN-ALBUMS NIEUWUuist uitgekomen „5 DECEMBER" een buitengewone SINT- NIC.-PLAAT voor iedereen Na 18 November geen schepen meer ter haringvangst De afzet van gezouten haring wordt onder meer door de geringe exportmogelijkheden bemoeilijkt, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Er moet dan ook worden gevreesd, dat voor de nog aan te voeren gezouten haring geen afzet zal worden gevonden. Iu verband hiermede heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten bepaald, dat het met ingang van Zater dag IS November 1950 verboden is vissers vaartuigen ter zoute haringvangst te doen uitvaren. Gedurende veertien dagen na deze datum is liet nog toegestaan gezouten of gekaakte haring in Nederland aan te Voeren. Het sluiten van de haringteelt 1950 heeft géén betrekking op de aanvoer van verse haring. Had de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanvanke lijk bezwaren tegen deze beëindiging van de zoutharingvangst. thans zijn deze be zwaren, nadat gebleken is dat tussen reders en unieverkeer, de vertegenwoordigster van de werknemers, overeenstemming over deze maatregel is bereikt, weggevallen. ADVERTENTIE Voor Uw kleuter Wollen Delana hemdjes van 1G jaar ƒ2.55 lot ƒ5.25 Wollen skipakjes ƒ24.95, ƒ27.- y£UJeeVbi VOOR DE BABy ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 November 1950 GEHUWD: 16 Nov., J. Engel en A. Keur; J. Kalf en H. H. Melius; R. van den Haak en M. Iking; J. A. Hoogenberk en L. W. Reijns. BEVALLEN van een zoon; 14 Nov., A. M. ZantvoortLangeveld: 15 Nov.. G. C. van LeenKrom; N. van Hasselten Bouwhuijs; C. K. PeetoomLampen. BEVALLEN van een dochter: L. C. M. BergfelöMulder; 16 Nov.. Z. G. Sjoordema Potze; E. G. C. A. BuysSeijen ten Hoorn; G. Duils—de Vries. OVERLEDEN: 13 Nov., J. H. Nijhuis. 56 j.. v. Oldenbarnevcldtlaan: 14 Nov.. M. J. Franssenvan der Horst. 77 jEikenstraat: 15 Nov., J. M. Koopen, 2 d Linschotenstr. exploitatie van volkstuinen, om de aardappelmoeheid te bestrijden, was voor de heer Lagendijk (A.R.) aanlei ding het college in overweging te geven de moestuinen ook onder de verordening te laten vallen. De voorzitter zegde toe nader over leg 1e plegen met de Plantenziektekundige dienst. Bij de rondvraag bracht ir. De Va ssy (Arbeid) de nieuwe bepalingen inzake het bouwvolume voor 1951 ter sprake. Buiten het volume om kan tot herbouw worden overgegaan en ook kan gebouwd worden, als geen steun aan de overheid gevraagd wordt. Hoe staat het in Bloemendaal met eventuele plannen? De voorzitter zegde een onder zoek toe. Mevrouw Dalmeyer (Arbeid) had gelezen, dat het gemeentebestuur gewei gerd had mee te werken aan het plaatsen van borden bij ingangen van ..De Kcnne- mcr Duinen", waarna de voorzitter meedeelde, dat er onderhandelingen gaan de zijn over verschillende verzoeken. B. en W. willen die en bloc behandelen. Mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) in formeerde naar de stand van zaken van de stichting „Jongensstad". Wethouder Hyszeler deelde mee, dat hel voor het doel gevraagde terrein bij „De Rijp" niet geschikt te noemen was. Daar om is het bestuur der stichting in overwe ging gegeven te trachten een terrein bij de schietbaan in Overveen in huur te ver krijgen. Dat terrein was bijzonder ge schikt, doch het was reeds voor een ander doel bestemd. B. cn W. kunnen thans geen ander terrein, dat I a 1V2 h.a. groot is en aan bepaalde eisen moet voldoen, aan wijzen. Op een vraag van mr. W i 1 d t M e ij- b oo m over het verkrijgen van een betere verlichting op de Julianalaan antwoordde de voorzitter, dal als er geld beschik baar komt, plannen voor een betere ver lichting uitgevoerd worden. Verlichte Zaterdagmarkt Nu de dagen steeds korter worden is het voor de marktkooplieden dikwijls moeilijk, tot sluiting op de onverlichte markt te blij ven staan. Het gevolg was dat een groot deel van hen reeds lang voor sluiting ver dween, een ander deel zich behielp met persgas, kaarsen of andere noodverlichting. Hieraan is nu een eind gekomen: de dienst van het Marktwezen heeft in overleg met de afdeling Haarlem van de Bond van Markt-, Straat- en Rivierhandelaren be sloten, net als vóór de oorlog, een eenvou dige. doch doeltreffende electrische ver lichting op de Botermarkt aan te laten brengen, waardoor het de kooplieden mo gelijk wordt, des Zaterdags het marktbe zoekend publiek tot sluitingstijd (6 uur n.m.) te kunnen bedienen. Wanneer deze verlichting blijkt te vol doen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, ook de Zaterdagmarkt op de Gedempte Oude Gracht op deze wijze te verlichten, alsmede de weekmarkt op Maandag en Donderdag. Wijziging vergunnings- en verlofsrechten Door een onlangs aangebrachte wijziging in de drankwet moeten ook de gemeente lijke vergunnings- en verlofsrechten in sommige gevallen verhoogd worden. Aan de hand van deze gewijzigde tarie ven wordt voor de begroting van 1951 de opbrengst van deze rechten in Haarlem geschat op ruim 37.000 gulden. De helft daarvan moet aan het Rijk worden afge dragen. B. en W. verzoeken de raad tot de voor gestelde wijzigingen te besluiten. ADVERTENTIE voordeliger! Ouderavond Rijkskweekschool Gisteravond vulden de ouders van vrijwel alle leerlingen met personeel en kwekelingen van de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart de grote gymnastiekzaal van het gebouw om de derde ouderavond bij te wonen. Geboren uit 't initiatief van de jonge mensen zelf blijkt dit geregelde festijn zeer gewaar deerd te worden. Een afwisselend programma werd door hen uitgevoerd Een fragment uit Gorters „Mei" gevolgd door gedichten van A. Roland Holst en Slauerhoff brachten de juiste sfeer voor het onderwerp, waarop al hel ten beste gegevene betrekking had ..Het lied van de Zee" was het thema, alle prefaties, waren afgestemd: declamaties. Franse en Engelse liederen, zeer bekoorlijk door begaafde leer lingen uitgevoerde koorzang en samenzang, waaraan ook de ouders deelnamen, een schimmenspel op Duitse tekst en een panto mime. die kennelijk dc invloed verried van de onalngs opgetreden Franse grootmeester Marcel Marceau. Na de pauze werd een voor dilettanten voortreffelijke vertolking gegeven van het derde bedrijf van het spel van de zee „Op hoop van Zegen" van Herman Heijermans. Alle eer voor dc regisserende docent! Op initiatief van de leerlingen, daarin gaarne gesteund door de schoolleiding, werd een poging gedaan, voor het eerst in de lange geschiedenis van Nederlands oudste kweekschool de ouders nader te betrekken in het schoolleven. De heren mr. C. G. Bijle- veld en echtgenote, Duyf, Kok. Mug. Rogge veen en Van Poelgeest werden bereid ge vonden. de organisatie en de mogelijkheden van een oudercommissie te onderzoeken. Dat de jongeren hun organisatievermogen niet van vreemden hebben, bleek toen na de pauze de voorbereidende commissie, ge ïnspireerd door de visnetten waarmee het toneel gedrapeerd was. alle ouders strikten voor hel afstaan van een bedrag, bestemd om als grondslag te dienen van een ouder fonds. Do kwekëlingenvereniging en het in terieur van de school zullen er stellig spoedig de baten van genieten. En tevens komen school en huis weer dichter bijeen nu ook dc ouders met docenten en leerlingen samen werken. Een zeer geslaagde avond, die aan de vor ming van de aanstaande jeugdleiders en leidsters in bijzondere mate heeft bijge dragen. Drogist Joh. H. Daudeij overleden Wij vernemen het overlijden van de heer Johan H. Daudeij, een bekende Haarlemse drogist. De thans ontslapene bereikte de leeftijd van bijna zeventig jaar. Toch kwam zijn overlijden onverwacht, want hij genoot een goede gezondheid. De heer Daudeij was vooral bij de oudere Haarlemmers een bekende figuur, die zich een goede naam verwierf als kruiden- specialist. Ook genoot hij grote bekendheid als lid van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Gedurende véle jaren ontbrak hij op geen enkel concours. De ter aardebestelling heeft Maandagmid dag plaats op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post. moet zijn bezorgd, s'faan""tussëii haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië s.s. „Roepat" (23 Nov.); naar Nieuw Guinea m.s. „Blitar" (27 Nov.); naar de Nederlandse Antillen s.s. „Bênnekom" (2o Nov.); en naar Suriname m.s. „Helena" (23 Nov.). ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Hoofdinspecteur Hellema 40 jaar bij de belastingen In het belastingkantoor aan "net Klein Heiligland heeft gistermiddag de huldiging plaats gehad van de hoofdinspecteur dei- eerste afdeling J. H. Hellema, die veertig jaar bij de belasting in dienst is geweest. Het ganse personeel en vele gasten waren in het zaaltje aanwezig, toen de directeur van 's Rijks belastingen, de heer J. Schellin- ger, de rij van sprekers opende. Hij wees er op. dat de jubilaris in zijn veertig dienstjaren de gehele verandering van de belastingdienst heeft meegemaakt, een verandering namelijk van een zeer rustig dienstvak tot één van de meest overbe laste, die er nu zijn. Hij prees ook de andere verdiensten van de heer Hellema en gewaagde van.de functies die hij naast zijn zware taak vrijwillig op zijn schou ders had genomen, zoals die van wethou der van de gemeente Leeuwarden, be stuurslid van de vereniging van inspec teurs en vertegenwoordiger van het Be heersinstituut. Tot slot bood hij de jubi laris een gratificatie aan namens de mi nister. De heer W. Scholten voerde het woord na mens het personeel van het belastingkan toor. Hij roemde de warme belangstelling van de heer Hellema voor het personeel in een geestige speech en bood de jubila ris als aandenken een album aan met De jubilerende hoofdinspecteur der be lastingen J. H. Hellema bekijkt met de directeur van 's Rijks belastingen, de heer Schellinger (rechts) en met mevrouw Hellema het herinneringsalbum, dat hem door hel personeel van het belastingkantoor werd geschonken. foto's van alle kamers van het gebouw en haar bezetting. Een lange rij van sprekers maakte daar na nog van de gelegenheid gebruik om ae heer Hellema te complimenteren. Zij bestond uit de hoofdinspecteur-titulair A. I. Bakker, de hoofdinspecteur J. C. Bus, de ontvanger H. IJ. Visser, een afgevaar digde van het Leeuwardense belastingkan toor cn de heer Jansen, die namens de vereniging van inspecteurs het woord voerde. Er weiden voorts tal van bloem stukken aangeboden. Tot slot bedankte de heer Hellema in een charmante speech voor alle vriende lijke woorden die tot hem gericht waren en die hem diep getroffen hadden. Hij vei'haalde van zijn carrière in het ambte lijke die hem naar tal van Nederlandse plaatsen had gevoerd. Hij zeide er zeker van te zijn, dat het corps van belasting ambtenaren ook de nieuwe en gecompli ceerde taken meester zal worden en sprak de hoop uit. dat hij nog enige jaren zijn beste krachten zou mogen wijden aan zijn werk: de staat te geven wat de staat no dig heeft. Behalve veel gewijzigde artikelen worden tal van nieuwe voorgesteld Doordat de samenleving gestadig groeit. de tijden veranderen en dientengevolge de menselijke gedragingen zich ook wijzigen, doel zich geregeld na verloop van een aan tal jaren de noodzaak gevoelen het geheel der ordemaatregelen van de gemeentelijke overheid, samengevat in de Algemene Po litieverordening, in nadere beschouwing te nemen. Een dergelijke periodieke herziening vormt dan het ogenblik om voorschriften en verbodsbepalingen, welke hun betekenis hebben verloren, te schrappen, om regelin gen. welke blijkens de opgedane ervaringen niet meer volledig of voldoende zijn, aan te vullen of uit te breiden en om zaken, ten aanzien waarvan men heeft ondervon den dat een regeling van overheidswege niet langer kan worden ontbeerd, in nieuwe bepalingen aan de verordening toe te voe gen. Aangezien de laatste algemene herziening der Haarlemse politieverordening van het jaar 1928 dateert, oordeelden B en W. de tijd gekomen om dit werk weder eens ter hand te nemen. Aan deze herziening is een uitgebreid overleg met verschillende diensten en be drijven van de gemeente vooraf gegaan, terwijl voorts de ervaringen en inzichten van de politie en justitie uiteraard een be langrijke rol hebben gespeeld. Door de ontwikkeling der dingen bleek een veel- vuldiger en dieper ingrijpen van de over heid vaak onvermijdelijk. Teneinde de behandeling van deze om vangrijke verordening te vergemakkelijken en tevens een gelegenheid te scheppen om. waar nodig, nog een nadere toelichting te geven, ligt het in het voornemen van B. cn W. deze verordening vooraf in de afdelin gen van de Raad te doen behandelen en naar aanleiding daarvan schriftelijk tc rap porteren. Eerst daarna volgt de behande ling in de openbare raadszitting. De commandant .van een der ..Vliegende Hollander"-Constellations op de trans atlantische dienst van de K.L.M., de heer F. Peetoom, woonde tijdens een rustdag in New York de opvoering van Wagner's opera ..De vliegende Hollander" bij. Tij dens de pauze bood hij aan de vertolkster van een der hoofdrollen, dc sopraan Astrid Var nay, een originele bloemenhtdde aan. De bloemen waren gerangschikt in een gevleugelde Nederlandse klomp. Aan de Haarlemse gemeenteraad is thans toegezonden het ontwerp-uitbreidingsplan „Afronding Haarlem-Zuid-Oost", dat het stadsdeel omvat dat begrensd wordt door Amsterdamse Vaart. Bakhuizen van de Brinkstraat, dr. Schaepmanstraat, Van Nieveltstraat, Cremerstraat, Teding van Berkhoutstraat, Van Zeggelenstraat, de geprojecteerde verlengde Teding van Berkhoutstraat (op de kaarten nog aange duid als X-straat) en de geprojecteerde Prins Bernhardlaan. Over de kern van dat ontwerp, waar tegen geen bezwaren zijn ingebracht en waarmee ook de betrokken commissie van de provinciale planologische dienst zich kan verenigen, hebben wij onlangs reeds geschreven. Een afwisseling van hogere en lagere be bouwing zorgt voor de nodige levendig heid van het geheel. In het hart van deze nieuwe uitbreiding zijn een aantal rustige woonstraten geprojecteerd met eensgezins woningen, terwijl aan de Prins Bernhard laan een randblolc met een hogere bebou wing van drie woonlagen is gedacht. De be bouwing van de verlengde Dr. Schaepman straat vormt een overgang tussen de hier boven genoemde bebouwingen. Winkelcentrum Ter voorziening in de behoefte aan win kels voor de nieuwe woonbuurt is de vesti ging van een aantal winkels en bedrijven mogelijk gemaakt. Deze winkels zijn ge groepeerd in en nabij de X-straat, welke de betekenis heeft van een locale wijk straat. De betekenis van deze straat zal nog belangrijk toenemen zodra t.z.t. de bebou wing van de nieuwe woonbuurt ten Oosten van de Prins Bernhardlaan tot stand is ge komen en de X-straat zich lot een wijk winkelcentrum zal kunnen ontwikkelen. Een perceel grond is bestemd voor bij zondere bebouwing. Gedacht is o.m. aan de mogelijkheid van de vestiging van een hulppostkantoor. Met het oog op de toekomstige, thans nog onbekende behoefte aan bijzondere ge bouwen zijn de gronden op de hoek van de Amsterdamse vaart en de Prins Bernhard laan bestemd voor bijzondere bebouwing in verband met de zeer markante ligging bij de binnenkomst van Haarlem uit de richting Amsterdam. Deze situatie verdraagt een hogere bebouwing dan de aansluitende bebouwing met woningen. Gedacht is o.m. aan de mogelijkheid van een centraal woongebouw voor huisvesting van onvolledige gezinnen. De voorziening van de behoefte aan scho len en buurtrecreatie voor de toekomstige bewoners van de besproken nieuwe woon buurt wordt geregeld in het Zuidelijk aan grenzende. nog vast te stellen, uitbreidings plan. De rust op dc weg In het gewijzigde artikel 37 wordt ge zegd; Het is verboden op of aan dc openbare weg: a. te vechten, onnodig te schreeuwen, tc schelden, te tieren, aan ouderen overlast aan te doen of op te dringen of op eniger lei wijze de orde te verstoren. b. een toespraak te houden. Het verbod vermeld onder b. geldt niet voor hem die handelt met vergunning van de burgemeester. (In de huidige verordening komt het ver bod sub b. niet voor.) Reinheid der straten Artikel 43 verbiedt schillen van vruch ten. afval van groenten, glasscherven, spij kers en andere scherpe voorwerpen op de openbare weg te werpen of achter te laten. Wachtlokalen alleen voor passagiers Ook is nieuw artikel 52: „Het is verboden zich op te houden in publieke telefooncellen en open wachtloka len van openbare middelen van vervoer, anders dan om daarvan gebruik te maken overeenkomstig hun bestemming." Optochten Artikel 54 is aldus gewijzigd: „Het is verboden op de openbare weg een optocht, demonstratie of serenade te houden of daaraan deel te nemen. Dit verbod is niet van toepassing, wan neer de burgemeester tot het. houden van de optocht, demonstratie of serenade, ver gunning heeft verleend. De deelnemers aan de 'optocht, demon stratie of serenade, waarvoor de burge meester geen vergunning heeft verleend, zijn verplicht op bevel van de politie on middellijk uiteen te gaan. Als houder van een optocht, demonstra tie of serenade wordt voor de toepassing van dit artikel aangemerkt hij. die kenne lijk als leider van de optocht, demonstratie of serenade optreedt en hij. die de deel neming aan de optocht, demonstratie of serenade heeft opengesteld." Tegen gevaarlijk kinderspel In nieuwe artikelen (85 en 86) wordt verboden met pijl of boog te spelen of een katapult bij zich te hebben. Ook is het niet toegestaan op de open bare weg glijbanen te maken, of onbestuurd langs een hellend vlak te glijden. Geen brandgevaar Als artikel 97 ongewijzigd wordt aange nomen zal het verboden zijn brandstoffen ten behoeve van bakkerijen anders te ber gen dan in brandvrije ruimten. Er worden ook verschillende andere artikelen voorgesteld om het brandgevaar in localiteiten, winkels, enz. te beperken. Dit slaat o.a. op het in voorraad hebben van grote hoeveelheden carbid, voorwerpen van celluloid, of aan zelfontbranding on derhevige stoffen. In bepaalde gevallen kunnen B. cn W. voorschrijven dat er brandblusmiddelen aanwezig moeten zijn en dat er een blik sembeveiliging wordt aangebracht. Schoorstenen vegen Artikel 101 is aldus gewijzigd: Iedere gebruiker van een huis is ver plicht de daarin aanwezige schoorstenen jaarlijks vóór 1 October te vegen of tc doen vegen, indien en voor zover die schoor stenen vóór genoemde datum langer dan drie maanden door hem voor rookafvoer zijn gebezigd. Hij moet, na aanvrage door of namens de commandant der brandweer binnen 48 uren na die aanvrage, ten genoegen van die commandant aantonen, dat dc betreffende schoorstenen naar behoren zijn geveegd. Geen leeuwen en tijgers Nieuw is artikel 157: Het is verboden wilde dieren te houden, tenzij met vergun ning van B. cn W. Voor het houden van bijen moet ook toe stemming gevraagd worden. Ook mogen geen dieren gehouden wor den, die schadelijk voor de gezondheid zijn. Geen tabak in automaten In artikel 24 wordt verboden in automa ten tabaksartikelen ter aflevering in voor raad te hebben. Kindcrbcwaarplaatsen De bestaande bepalingen op het houden van kinderbewaarplaatsen worden ver scherpt. Evenzo de artikelen die over het houden van pleegkinderen handelen. De rust op begraafplaatsen Artikel 249 is als volgt gewijzigd: Het is verboden op een begraafplaats een honcf te brengen of mede te nemen, over de graven tc lopen, op grafmonumen ten te klimmen of deze te beschadigen, als mede zonder daartoe gerechtigd ie zijn bloemen te plukken of te beschadigen. ADVERTENTIE J AGT - KI. Houtstraat 105 Anker horloges vanaf 18,75 Waterdichte horloges27,50 Bim Bam klokken45, Koekoek klokken, voordelige prijzen. 1 jaar garantie. U KOOPT BIJ EEN VAKMAN Auto botste tegen een kanon Loop drong in de wagen, drie gewonden Een personenauto, bestuurd door de heer Dickman. eigenaar van het hotel ..De Mal lejan" te Vierhouten, is Donderdagavond in de buurt van Elspeet tegen een stilstaand kanon gereden. De loop van het kanon drong in de auto. Mevrouw Dickman, die naast haar man in de auto zat, werd ene stig gewond. De heer Dickman en een dame uit Nunspeet werden minder minder ern stig gewond. De auto werd vrijwel geheel vernield. Het ongeluk gebeurde toen mili tairen bezig waren het kanon aan een trekker te koppelen. Zij verklaarden, waar- schuwingsseinen aan de autobestuurder te hebben gegeven. De „Hcnriëtte Roland Holst Stichting", die het vorig jaar in het leven geroepen werd tor gelegenheid van de 30ste verjaardag van de dichteres, heeft h:t landgoed „Dc Haere" in de gemeente Doornspijk aange kocht. Dit landgoed, gelegen in de Noord- Westhoek van de Veluwe. zal worden ingericht als jeugdhuis, waar groepen meisjes cn jongens van alle gezindten enkele weken zullen kunnen doorbrengen. BINNENLAND In het postverkeer met West-Duitsland. met inbegrip van Wcst-Berlijn, is het zonder officiële machtiging verboden in brieven cn doosjes met aangegeven waarde in omloop zijnde munten, van welk land ook (gouden en zilveren munten inbegrepen), edele me talen in staven, cheques, wissels, effecten en andere betalingsmiddelen, zomede waarde papieren of andere schuld- of eigendoms bewijzen te sluiten. Indien dergelijke stuk ken zonder de vereiste toestemming aldaar worden ontvangen zullen zij verbeurd wor den verklaard. Dc K.L.IVI.-Constellation PH-TDH (Holland), oie Zondagavond van Schiphol naar Indonesië vertrok, heeft het traject AmsterdamCairo, een ruim 3400 km. lange afstand, in (5 uur cn 39 minuten afgelegd. Do gemiddelde snelheid bedroeg dus bijna 525 km. per uur. Normaal leggen de K.L.M.- Constellations deze afstand af in iets meer dan 8 uur. Dc secretaris-generaal van liet ministe rie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. mr. H. J. Reinink. is per vliegtuig naar Djakarta vertrokken om daar besprekingen tc voeren met het Hoge Commissariaat over ondcrwijsaangclegcnheden van Nederlanders in Indonesië Prinses Wilhelmina heeft aan ..Pelita", welke stichting in samenwerking met ..Ne derland helpt Indie' steun verlegjrt aan gercpatricorden, een belangrijke schenking gedaan uil ric opbrengst van de tentoon stelling „Dc Vrouw", welke onbrengst te harer beschikking werd gesteld. Dc Rotterdamse rechtbank heeft ae 40-jarige kassier J. B. uit Rotterdam ver oordeeld 10t een jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij was in dienst bij een bankinstelling tc Rotterdam en zou zich volgens de tenlastelegging in 194S en 1949 totaal f 137.000 hebber, toegeëigend. Een 69-jarige man, die verblijf houdt in het gemeentelijke verzorgingshuis in Den Haag, kreeg, toen hij dronken thuis kwam. een standje van de portier. De man werd daardoor zo kwaad dat hij de portier met een zakmes te lijf gir.g en hém ernstige wonden in het hoofd en in de buik toebracht. Twee Italiaanse duikers, de gebroeders Carofliglio. die zich zeer verdienstelijk heb ben gemaakt bij de ramp var. dc „Roermond" zijn door dc Koningin onderscheiden met de eremedaille in goud behorende bij de orde van Oranje Nassau. De K.L.M.-ConsteUation „Roermond" stortte op 23 Juni 1949 bij Bari in zee. De twee duikers zijn toen ondanks de ruwe zee herhaalde malen afgedaald om te trachten het wrak te bereiken. Het Nederlandse circus Mikkenie, dat op het ogenblik voorstellingen in Genua geeft, kreeg ook bezoek van dieven, die de passen en dc contracten der circus-artisten stalen. HAARLEM EN OMGEVING De heer K. Jongsma, Amsterdamse Vaart 74 rood. zal op 20 November 25 jaar in dienst zijn bij de N.V. Droste's Cacao- cn Chocoladefabrieken te Haarlem. Ds. G. W. C. Vunderink, em. predikant te Zeist, die van 19111927 predikant is ge weest bij de Ned. Herv. Gem. van Haarlem viert 26 November a.s. zijn gouden ambts jubileum. De jubilaris was voor hij in Haar lem kwam predikant te Dorkwevd. Hooge- veen en Amersfoort en werd in 1927 direc teur van het Internaat van het Chr. Lyceum te Zeist, wat hij tot 1 September 1948 ge weest is. Mr. C. YV. de Visser, rechtcr-plaalsver- vanger in dc rechtbank te Haarlem komt voor op de lijst van aanbeveling voor ver vulling van een vacature in de rechtbank te Rotterdam. Aan mr. F. van Blerkum is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem. Het bestuur van dc vereniging voor School- en Werkluinen heeft besloten aan de tuin, gelegen aan de Marnixstraat. als blijk van waardering voor het vele en baan brekende werk door haar in het belang van de Haarlemse school- en werktuinen ver richt, de naam van mejuffrouw C. Westen dorp te verbinden. Dc onthulling van het naambord zal op 23 November om drie uur geschieden. Zaterdag 18 November geeft de Christe lijke Muziekvereniging „Sursum" te Bloe mendaal een uitvoering onder leiding van haar dirigent de heer J. M. Mug in" Hotel „Vreeburg" tc Bloemendaal, Medewerking •verleent hel Velser Muziekensemble „Die Rooiroks" onder leiding van de heer Joh. Ottens, ADVERTENTIE GEEN BETER ST NICOLAAS-CADEAU dan een v.d. VLERK's FOTO KLEINE HOUTSTRAAT 112 Zwemmen Groot aantal zwemmers(sters) start Zaterdag in Haarlem Aan de zwemwedstrijden, die Zaterdag avond in het Sportfondsenbad worden ge houden om de clubkampioensehappen van Nederland, zullen vrijwel alle bekende zwemmers en zwemsters deelnemen. Er zul len ongeveer 270 deelnemers(sters) aan de start komen. Dc volgende clubs hebben in geschreven: ADZ. DJK. DWR. DWT. GZC, Haarlem. HDZ. HPC HVGB. HZC, HZPC. RDZ, Robben en RZC. In de wedstrijd 4 maal 100 meter schoolslag dames starten negen ploegen. Hel viertal van ADZ. waarin de gezusters De Groot starten en RDZ met Nel óanitsen en Ans Massaar zullen het ..De Robben", dat verschijnt met Nel Koudijs— van Vliet en Tonni Hom niet gemakkelijk maken HZC met Wil EbbingHaverlag en Jo YVelling zal ook een woordje meespreken In hel nummer voor heren verschijnen negen ploegen aan de start. De Robben komt o.a. uit met M. en J. Daatselaar cn H. Kelder, het IJ met C. Wiering en G. Dikstaal en HPC: de vlinderslagzwemmer A. de Vries en Joris Tjebbes. Negen ploegen nemen deel aan de wedstrijd 10 maal 66 2 3 meier vrije slag dames. Hierin zal de strijd gaan tussen RDZ iRia v. d. Horst, Irma Schuhmacher, Ans Massaal en De Robben <Dini van Ekris, Annie van Veldhuyzen. Geertje Wie lema. Joke Kreunig). Bij de HDZ start Hannie Termeulen en voor ADZ starten Greet Gailliard cn Jo cn Annie ae Groot Een spannende strijd kan verwacht wor den in het nummer 10 maal 100 meter vrije slag heren. Van dc acht ploegen noemen we Het IJ met R. Sinaorf. HPC met Joris Tjeb bes. Robben met N. var. Vliet en Haarlem met Gerrit Bijlsma. De afwerking van het programma wordt onderbroken voor het Uitreiken van een beker aan Geertje Wielema (Robben) en J. F. van Rijk (DJK) voor de best geleverde prestaties bij dc lange afstand zwemwedstrij den. gehouden in het zomerseizoen 1950. Voor het nummer schoonspringen is een springplank uit Amsterdam aangebracht. Bij de zeven ingeschreven springers(sters) is mevrouw L. LantingKeiler. HDZ, kam pioene van Nederland. De wisselslag estafet tes zijn goed bezet; negen ploegen bij de dames en tien bij de heren. Het nummer bij de dames zal spannend worden door de deelneming van De Robben (Annie v. Yreld- huyzen. Dïni van Ekris, Geertje Wielema, Nei Koudijsvan Vliet en Thea Thomsen Snoeks) van RDZ (Ria v. d. Horst. Ans Mas saar, Irma Schumacher. Nel Garritsen en G. RiksmanBrouwen en van ADZ i'Greetje Galliard, Jo cn Annie de Groot. Ans de Jonge cn E. v. d. Ploeg". Deze wedstrijden worden gehouden ten bate van de trainingsfondsen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 11