TT i r\ li i Verklaring van Truman aan hei adres van Peking-China Buffer-zone in Noord-Korea wordt steeds waarschijnlijker Papier zorgen fit Jaargang No. 19708 TT "1 T*^ 11 1 Vrijdag 17 November 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. jpjBBmj I 1 1 ^^1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. j^efoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en H li E i 1 5 M A IE ESE 1 I J| Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Ja-, -in Jgm JL dL JL rffkfg^ JL ^fajdlL Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J§ 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom «1 «SpteCtlte DaattettlSCbC €OUtattt (HHtlO té0) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom tAQÜsr /^TEMPERATUUR IOC5 IS08AAR Kt ANCPUK -•.SEBSt.AG- CEBIEO CENTRA H HOGE DRUK L LAGE BRUK MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN It ONWEER OONBEWOLKT 3 LICHT BEW 3 HALT BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW SCHEIDINGSLIJN-POON""-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE H=Q*OMST STANO VAN C-T TEKEN GEEST DE WINDRICHTING AAN- IEOEBE HELE DWARSST=EEB 'S EEN WIND- SNELHE'D VAN VIJP UETEP °ES ÓEC.QNC; De Verenigde Staten zullen elke eervolle slap doen om'Koreaanse oorlog te beperken" WASHINGTON, 16 November (Reuier), president Truman heeft Donderdag op zijn Wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerikaanse regering nooit het voor banen had de vijandelijkheden tot China li; ie breiden". *De president las een verklaring voor •ver de toestand, die geschapen is door het ;.;cji,emen van Chinese communistische troepen aan de strijd in Korea. De president verklaarde tevens, dat Dean tche: m, de minister van Buitenlandse Zaken, zijn ambt zou blijven bekleden, on- éinks de critiek, die tijdens de jongste ver kiezingscampagne voor de samenstelling va het Congres op hem werd uitgebracht. JDe troepen der U.N.O.", vervolgde Tru- j3U, ..worden thans aangevallen van ach- yr de veilige dekking van een grens, die inj eerbiedigen. Vliegtuigen, die opereren ian bases 111 China af, vliegen over de .'rloe. vallen toestellen en troepen der ver- -,-nden landen aan en vliegen weer terug •aar hun Chinese bases. Versterkingen van voorraden voor de Chinese communïsti- idieen Noord-Koreaanse strijdkrachten in Korea worden over de grens aangevoerd en »rn afkomstig uit bases, die veilig en wel en Noorden van de Jaloe liggen. De Chinezen geven voor le menen dat de .irijdkrachlen der U.N.O. voornemens zijn je vijandelijkheden ook ten Noorden van Koreaans-Maxïdsjoerijse grens voort te atteu on zij beweren dat dit de reden voor iiiin Ingrijpen is. Doch resoluties der U.N.O. ia alle stappen der verbonden volken aan dat nimmer een dergelijk voor tanen is gekoesterd. Er is integendeel her haaldelijk verklaard dat de U.N.O. het con- üct plaatselijk wil houden en dat zij kaar slnjdkrachten uit Korea zal terugtrekken, de toestand aldaar dit mogelijk naald. jVat betreft de Verenigde Staten, wens lk ondubbelzinnig te verklaren dat wij, in gevolge onze diepe toewijding voor de we reldvrede en onze langdurige vriendschap met het Chinese volk, elke eervolle slap rullen (leen om enige uitbreiding van de vijandelijkheden in liet Verre Oosten te voorkomen". „Indien de Chinese communistische autoriteiten of het volk van China een an dere mening zijn toegedaan inzake onze be doelingen". vervolgde de presïdënt der Ver enigde Staten, „dan komt dit alleen omdat rij misleid worden door hen, wier voordeel hel is de vijandelijkheden in het Verre Oosten te rekken en uit le breiden en wier streven in zo flagrante strijd is met de be langen van alle volken in het Verre Oosten". Wereldvredescongres te Warschau Donderdagavond is te Warschau het hveede wereldvredescongres begonnen, dat- is te beschouwen als een voortzetting' van het overeenkomstige eendaagse congres te Sheffield. Radio-Warschau meldt dat spe ciaal professor Frederick Joliot-Curie, de Franse atoomgeleerde en voorzitter van het wereldvredescomité, met een daverend applaus werd begroet. Musici brachten bij zijn binnenkomst een Polonaise van Cho pin ten gehore. Professor Joliot-Curie opende het con- gres waar 4000 afgevaardigden aanwezig waren. Warschau was, ter ere van het congres, met vlaggen en banieren getooid. Tegen vele gebouwen waren reusachtige afbeel dingen van maarschalk Stalin en professor Joliot-Curie aangebracht. De burgemeester van Warschau, George Albrecht, heette de afgevaardigden na mens de stad Warschau welkom. „War schau", verklaarde hij, „is een reusachtig kerkhof, het is een levend voorbeeld van de oorlogsverschrikkingen". Albrecht ver klaarde verder nog dat „de krachten, die werken'voor hel uitbreken van een nieu we oorlog, personen van vele rassen en geloven hebben belet zich naar Sheffield ie begeven". Het congres heeft de uil drie punten be slaande agenda goedgekeurd, namelijk het coor professor Joliot-Curie in te dienen algemene rapport, een rapport, uit te brengen door de Italiaanse links-socialis tische leider Pietro Nenni, over het tegen aan van oorlogspropaganda en het ver bieden van de atoombom en van andere wapens tot vernietiging op grote schaal en de verkiezing van een nieuw wereldvredes comité, dat de leiding zal hebben over de rPartisanen van de vrede". Onder langdurig gejuich werden leden van de Noord-Koreaanse delegatie als le den van het presidium gekozen. Brits-Amerikaanse versterkingen te Berlijn De eerste Britse en Amerikaanse iroe- Penversterkingen sinds het le New York lenomen besluit om West-Berlijn „tot elke Phjs" te houden, zijn Donderdag te Berlijn aangekomen. Met een speciale trein kwam een deta chement Britse tanktroepen mei tien „Co- roet'-tanks van 34 ton, terwijl een andere speciale trein de staf van het hoofdkwar- "er en een groep kwartiermakers van het 'Kde Amerikaanse infanterieregiment bracht. Bomaanslag te Rome Donderdag zijn bijna gelijktijdig in het centrum van Rome twee bommen ont ploft, waardoor ae kantoren van de repu blikeinse partij en de socialistische een heidspartij zwaar werden beschadigd. Voor royer men kan nagaan, zijn er geen per soonlijke slachtoffers. De laatste dagen zijn te Rome al meer van dergelijke aanslagen gepleegd, meestal °P gebouwen van rechtse partijen. De Foülie gelooft eist leden van de neo-fas- cistische partij er schuldig aan zijn. „Het dient echter goed begrepen te wor den dat een wens om de vrede te bevorde ren slechts kan worden verwezenlijkt, in dien alle betrokkenen hem delen. Indien de Chinese communisten de wens der U.N.O., dat vrede en veiligheid in het Verre Oosten zullen heersen, onderschrijven, zullen zij niet de verantwoordelijkheid op zich nemen de doelen der verbonden landen in Korea te saboteren", aldus president Truman. Amerika steunt Nederland inzake Nieuw-Guinea De regering der Verenigde Staten heeft Nederland verzekerd, dat zU het verzet tegen de Indonesische aanspraak op Neder lands Nieuw-Guinea steunt, aldus heeft Michael McDermotl, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, verklaard. McDermott ontkende, dat de Verenigde Staten zich militaire bases in Nieuw- Guinea trachten te verschaffen. Een be richt uit Sydney (Australië), dat president Truman cn generaal MacArthur op hun bijeenkomst op het eiland Wake besloten in Nederlands Nieuw-Guinea sterke mili taire bases aan le leggen, noemde McDer mott „volkomen onjuist". „De Amerikaan se regering tracht geen bases in Nieuw- Guinea te verkrijgen", aldus McDermott. Bevin in December naar Duitsland In gezaghebbende kringen te Bonn wordt vernomen, dat het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin aan West-Duitslanö tot tien Decem ber is uitgesteld. Eerder was medegedeeld dat Bevin tegen eind November naar Duitsland zou komen. Men verwacht, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Bevin via Parijs naar Engeland terugkeert na zijn bezoek aan West-Duits- land. Bevin heeft zijn vertrek naar men meent te weten onder anclere uitgesteld in verband methet bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Engeland. West-Duitse staalproductie wordt officieus verhoogd De drie geallieeide Hoge Commissaris sen nebben een overeenkomst gesloten in zake de voorwaarden, waaronder de Duit- s)eS staalfabrieken vergunning zullen krij gen het jaarlijkse prodüctiépeil van 11 millioen 100.000 ton te overschrijden. In dezelfde kringen wordt hieraan toe gevoegd dat dit surplus uitsluitend zal worden gebruikt voor de behoeften van de Europese verdediging', en dat de West- Duitse Bondsrepubliek gemachtigd is de jaarlijkse productie tot 13 milliöeh 500.000 ton op te voeren. In het accoord wordt bepaald dat de militaire veiligheidsdienst controle zal oefenen op de productie. Raad van Finsterwolde doet weer van zich spreken Burgemeester Tuin liep raadzaal uit Voor de tweede maal in tien dagen is de raad van Finsterwolde in spoedeisende vergadering bijeengekomen. Dc communistische wethouder Haaken had ernstige critiek op de notulen van de vorige vergadering. Burgemeester Tuin wees er op. dat het ondoenlijk was de ellenlange belogen der communisten op te nemen. Hij was evenwel bereid enkele correcties aan te brengen. Wethouder Haaken stormde plotseling op de publieke tribune af toen hij daar een persfotograaf ontdekte. Hij uitte zijn be zwaren over het feit, dat de burgemeester toestemming had gegeven om le fotogra feren. De burgemeester zei, dat de foto graaf zich op de publieke tribune bevond, waartegen geen enkel bezwaar kon wor den gemaakt. Hierna kwam een geschil ter sprake over de aanleg van een sportterrein. Wethou der Haaken, die het niet eens bleek met een rapport van de Planologische Dienst, wenste deze zaak uitvoerig te bespreken en vroeg zelfs de vergadering te schorsen om met de commissie van lichamelijke op voeding over deze zaak van gedachten te wisselen. De burgemeester antwoordde hierop dat hij er niets voor voelde de spoedeisende vergadering hiervoor te on derbreken. Wethouder Haaken wenste echter onmiddellijk een beslissing van de gemeenteraad over het rapport en de plaats van het sportterrein en bleef bij- zijn wens de vergadering le schorsen. Toen de wethouder er een voorstel van wilde maken, deelde de burgemeester hem mee, dat wanneer dit voorstel werd aan genomen hij de vergadering zou verlaten. Het voorstel werd met zes tegen vier stemmen aangenomen. Eén lid van de rechtse fractie onthield zich van stemming. Burgemeester Tuin pakte daarop zijn papieren bijeen en verliet de raadzaal on der honend gelach van de publieke tri bune. De raad ging hierop naar huis. nog voor dat het punt waarvoor de vergade ring was bijeengeroepen de voorgeno men regeringsmaatregelen inzake het be stuur der gemeente - in behandeling was genomen. Dertien doden bij vliegtuig botsing in Amerika Twee viermotorige Amerikaanse bom menwerpers zijn gisteravond op zeer grote hoogte boven het Indianen-reservaat Pa- pago in Arizona (V. S.) in botsing geko men tijdens het tanken in de lucht en neer gestort. Dertien vliegers kwamen om het leven, tien anderen konden zich per para chute in veiligheid stellen maar werden gewond. Watergordijn in de Benelux De Belgische minister van Financiën, Van Houtte, heeft te kennen gegeven, dat de oude rivaliteit tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen het tot stand komen van een volledige economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg in de weg staat. Er zal geen Benelux-Unie komen, zolang het probleem van de water wegen tussen België en Nederland onop gelost blijft, zo verklaarde hij tegenover een parlementscommissie. Slecht voorbeeld gevolgd Ook West-Berlijnse politie krijgt „grotere" wapens De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben de stadsautoriteiten toege staan de Westelijke politie te bewapenen en te oefenen „in het belang van de open bare veiligheid". De bewapening zal be staan uil karabijnen, lichte automatische wapens en lichte machinegeweren. Het merendeel der wapens zal in geallieerde handen blijven en slechts verstrekt worden in het geval men deze nodig heeft. De commandanten zeggen i'n dit verband, dat naar hun mening de uitrusting reeds lang geleden had moeten geschieden, daar de Russische autoriteiten reeds geruime tijd de bepaling van de geallieerde bestuurs raad (de vier-mogendhedenraad) overtre den hebben. Hierin werd bepaald, dat de politie slechts gewapend mocht zijn met pistolen en knuppels. Tot besluit van hun bezoek aan Den Haag woonden Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond in de Koninklijke Schouwburg aldaar de opvoering bij van een aantal eenacters door amateur-toneelverenigingen. In de loge van links naar rechts: mevrouw Drees; ■minister-president dr. W. Drees: de Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper; Koningin Juliana en Prins Bernhard. Geheel rechts de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. Aanwijzingen zowel op diplomatiek als op gevechtsterrein bepaald blijft op 11 millioen 100.000 ton. Russisch veto aangekondigd De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheids raad medegedeeld dat zij haar veto zal uit brengen tegen de resolutie, waarin een be roep wordt gedaan op de Chinese commu nistische regering om haar troepen uit Korea terug te trekken. De zitting werd verdaagd zonder dat het tot een stemming kwam over de resolutie. Griekse regering krijgt vertrouwensvotum De pas-gevormde regering van Sophocles Venizelos heeft Donderdag een vertrou wensvotum in het Griekse parlement met een meerderheid van 110 stemmen ge kregen. De liberaal-democratisch-socialistische coalitieregering werd op 3 November sa mengesteld. WASHINGTON, (Reuter) Van gezag hebbende zijde wordt te Washington ver nomen dat de Britse en Amerikaanse re geringen reeds sinds enige tijd grondige studie maken van een aantal voorstellen, welke beogen een geneutraliseerde en ge demilitariseerde buffer-zone langs een of beide zijden van dc Jaloc te scheppen, waardoor het door de Chinese communisten bestuurde Mandsjocrije van dc Koreaanse republiek zou worden gescheiden. Het verluidt doch dit is niet officieel bevestigd dat voorlopige voorstellen voor de neutralisering en demilitarisering' uv7i.vi.vuic ie van de Jaloe via een neutrale mogendheid 'elke officieel ter kennis van' de communistische Chinese regering zijn gebracht. Deze voorstellen zouden Peking voor het vertrek van de Chinese communistische delegatie naar Lake Success waar zij Maandag" wordt verwacht hebben bereikt. De hiervoor genoemde plannen zullen mogelijk aan de delegatie worden voorgelegd. Vernomen wordt dat, voor wat betreft Engeland en de Verenigde Staten, de uiteindelijke be slissing er van zal afhangen of de Chinese communistische delegatie een vijandige of een „redelijke en op samenwerking ge richte" houding zal aannemen tegenover de pogingen der UNO, om de internationale spanning in het grensgebied van de Jaloe te verzachten. KOREA (Reuter) Volgens een lid van de geheime dienst van het eerste Ameri kaanse legerkorps neemt men aan, dat de communistische strijdkrachten in Noord- Korea bezig zijn een buffer-verdedigings- zóne van 25 kilometer diepte te vormen ten Zuiden van de Jaloe. Deze zou zich in een boog van Hangha-ri, 12 kilometer ten Zui- Mevrouw Hertogh heeft een bezoek gebracht aan haar dochtertje Bertha, dat meb haar echtgenoot Abidineen Mohammedaans onderwijzer, en haar verzorgster Aminah in Singapore woont. Binnenkort begint aldaar het proces, waarin zal moeten worden uitgemaakt of Bertha ai dan niet te jong was om te trouwen en of zij met haar moeder naar Nederland zal kunnen- terugkeren. Deze radiografisch overgebrachte foto toont het weerzien van moeder en dochter Hertogh in Singapore. den van het Soeiho-bekken, lot Vangsi, 2P. kilometer ten Zuiden van Antoeng, uit strekken. De Chinese communisten zouden dit gebied reeds in Augustus bezet hebben, toen het getij van de oorlog zich tegen de Noord-Eoreanen scheen, te keren, doch 14 dagen geleden, toen de voorhoeden van de strijdkrachten der UNO de Jaloe naderden en de Chinezen tot een. tegenaanval dwongen, waren de verdedigingsstellingen nog niet voltooid. In Noord-West-Korea werden Donderdag zware gevechten geleverd om het bezit van de belangrijke weg van Koenoeri naar Toktsjon, aldus frontberichten, die le Tokio ontvangen zijn. Een vastberaden communistische aanval had tevoren de Zuid-Koreanen in dit ge bied gedwongen zich over de Taedong- rivier terug te trekken. Aan de uiterste Westelijke flank van het front schoven Amerikanen, Britten en Zuid-Koreanen ten Noorden van Paktsjon hun front op tot aan de rivier de Kjed- jitsjon. De Zuid-Koreanen zijn de rivier al overgestoken. De linie der verbonden troepen loopt thans evenwijdig aan de Mandsjoerijse grens, die 60 km verder ligt. Het schijnt thans duidelijk, dat de ver bonden legers in het vervolg gecoördineerd zullen oprukken om de tegenstander geen gelegenheid te geven tot infiltratie en be dreiging van de flanken. Een officier van de inlichtingendienst deelde mede. dat rapporten van waar nemers uit de lucht melding maken van een terugtrekken der communisten op een versterkte bufferzone, die 25 km voor de Mandsjoerijse grens begint. Amerikaanse gegevens voor productie van rubber naar Rusland gesmokkeld Harry Gold, tussenpersoon voor de we gens spionnage voor de Sovjet-Unie ver oordeelde Britse atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, heeft in een proces ie New York, waarin hij als getuige van de openbare aan klager optrad, medegedeeld dat Russische agenten in 1942 de volledige Amerikaanse gegevens voor de vervaardiging van kunst matige rubber in handen wisten te krijgen. De gegevens werden hun verstrekt door- Abraham Brothman, die thans te zamen met Miriam Moskowitz, terecht staat op beschuldiging van belemmering van het werk der justitie ter gelegenheid van het in 1947 door de „grote Amerikaanse jury" ingestelde onderzoek naar ondergrondse bedrijvigheid in de Verenigde Staten. Gold deelde mede van Brothman een aantal van deze gegevens te hebben ont vangen, welke hij weer aan de agenten der Sovjet-Unie ter hand moest stellen. Gold zelf heeft in een proces te Philadel phia bekend gemaakt zich aan spionnagi voor de Sovjet-Unie te hebben schuldig ge maakt, waarbij hij als tussenpersoon tussen dr. Klaus Fuchs en de Sovjet-Russische agenten fungeerde. Het vonnis over Gold wordt op zeven December uitgesproken. Mevrouw de Marees van Swinderen Glover overleden Te Washington is op 71-jarige leeftijd overleden de echtgenote van jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die van 1908 tot 1913 minister van Buitenlandse Zaken en van 1913 tot 1937 gezant te Londen was. Mevrouw De Marees van Swinderen was een dochter van Charles C. Glover, de eerste president van Riggs National Bank te Washington. Zij huwde met jhr. De Marees van Swinderen in 1904, toen deze gezant was te Washington. Het woord is aan. Anonymus: Bescheidenheid is de basis van alle grote daden". Ramp met veerboot in Joegoslavië; 94 doden In Joegoslavië zijn 94 personen Woens dag verdronken toen een veerboot bij Erasje op de Sau omsloeg, zo werd vandaag gemeld uit Tuzla in Kroatië. Slechts een persoon heeft de ramp overleefd. De veerboot was overladen met 95 pas sagiers en verscheidene paarden, ossen en wagens. Er stond een felle wind en daarom weigerde de veerman aanvankelijk over te steken. Maar een der passagiers, een in vloedrijk man, wist tenslotte de overtocht door te drijven. (United Press). Schuman accentueert noodzaak van Frans-Engels-Amerikaanse samenwerking De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft tijdens een discussie in de Franse Senaat over het plan- Pleven onder meer gezegd: „Indien wij slechts een ogenblik zouden denken dat de verdediging van Europa belemmerd zou worden door het plan-Pleven dat het deelnemen van Duitse eenheden aan dc Europese verdediging afhankelijk stelt van de totstandkoming van een verenigd Euro pees leger, onder een minister van Defen sie zouden wij het laten varen". Schuman verklaarde heden in een toe spraak tot leden van de Amerikaanse club te Parijs dat nauwe samenwerking met Engeland en de Verenigde Staten de hoek steen vormt van de Franse buitenlandse politiek. Omtrent het Duitse vraagstuk en het voorstel van het Kremlin voor het houden van een vier-mogendhedenconferentie zei- de Schuman dat overeenstemming over de hoofdzaken tussen Parijs en Washington bestaat. De meningsverschillen zijn van technische aard. Zij zijn door commentators opgeblazen. Minister Schuman verklaarde verder nog dat er thans „enige geruststellende elemen ten in de internationale toestand zijn. Ner gens is de wil aanwezig om de beslaande spanning om le zetten in een ramp van reusachtige afmetingen, daar niemand daarvoor de verantwoordelijkheid op zich durft le nemen". Het is niet onze gewoonte in de krant over onze eigen zorgen te schrijven en dat zal ook nooit een gewoonte worden. Ieder een en elke onderneming heeft tenslotte zorgen en allen proberen ze die op de beste wijze te overwinnen, zonder ermee aan de weg te timmeren. Maar vandaag willen wij nu eens een uitzondering maken, om een verklaring te geven, in weinig woorden. De papiersituatie is over de gehele linie zeer bedenkelijk. Het is moeilijk papier te krijgen en dat geldt voor vrijwel alle soor ten en in het bijzonder voor het papier, waarop uw krant wordt gedrukt en wat dat betreft alle andere kranten in ons land. Sterker, dit is een internationaal verschijn sel. Er is geen land ter wereld, waar de dagbladuitgevers niet zuchten onder de zorgen van een onvoldoende papier voorzie ning. Zelfs in de Verenigde Staten, waar men voor onze begrippen fantastisch dikke kranten maakt, moppert men, omdat men nog niet krijgen kan, wat men zou willen hebben. Behoeven wij daaraan toe te voe gen, dat de pry's van het papier overal onrustbarend stijgt? Ook in ons land. Ook voor onze krant. Waarmede wij dan weer op beperkter ge bied zijn teruggekeerd. Er is echter buiten deze prijsverhoging nog een andere, zeker niet mindere zorg. Die betreft de kwaliteit van het papier. De Nederlandse kranten kunnen niet toeko men met de binnenlandse productie alleen, zelfs niet voor hun nog altijd zo beperkte omvang. Er moet ook, met hoeveel moeite het ook gepaard moge gaan, in het buiten land worden gekocht. Dat papier is van zeer wisselende kwaliteit. Soms is het dra gelijk, soms bepaald slecht. Maar geen krant kan zich veroorloven, dit slechte papier af te wijzen. Er wordt niet meer op monster gekocht, er wordt papier geleverd zonder meer en als het slecht uitvalt, dan moet men maar proberen er het beste van te maken. Het is eenvoudig: dat of niets. ..Haarlems Dagblad en Oprechte Haar- lemsche Courant" is. zoals alle Nederlandse kranten, in deze tyd genoodzaakt ook te werken met papier, dat het in andere tijden als inferieur zou hebben afgewezen. En daarom zult u kunnen opmerken, dat af en toe de krant minder fraai is gedrukt, dan u gewend zïjt. Dat betekent dan, dat er ondanks alle extra inspanning werkelijk niets beiers van te maken was. Wij hopen, dat het niet lang hoeft te duren, maar intussen stelden wij er toch prijs op, deze verklaring te geven aan onze lezers en aan onze adverteerders van een verschijnsel, dat ons ongetwijfeld nog veel meer ergert dan hen. Maar dat wij de komende weken nog nu en dan zullen moeten slikken. Da Capo en Daje Böhmer in Bilbao aangekomen De Groninger kustvaarder Da Capo, die zoals wij reeds meldden, enige dagen ge leden in de Golf van Biscaye in moeilijk heden is geraakt, is thans door de Amster damse kustvaarder Daje Böhmer de haven van Bilbao binnengesleept. Toen de beide schepen de haven naderden, raakte de -loapkabel verward in de schroef van de Daje Böhmer. Na enige uren kon men de kabel verwijderen. De Daje Böhmer zal echter te Bilbao in reparatie moeten. West-Duitse Bondsdag aanvaardt resoluties van Straatsburg De West-Duitse Bondsdag heeft Donder dag met een kleine meerderheid alle zeven resoluties van de Raad van Europa aan vaard. Tot deze resoluties behoren ook die, welke de vorming van een Europees leger en het plan-Schuman voorstaan. De motie om de resoluties alle te aan vaarden was ingediend door de drie rege ringspartijen, de christendemocraten, libe ralen en de Duitse partij. De sociaal-democraten, de communisten en de linies-katholieke centrumpartij stem den tegen, terwijl de meeste kleine partijen zich van stemming onthielden. De Beierse partij, het centrum en de Duitse rijkspartij verklaarden zich tegen het voorstel betreffende een Europees leger. Zij waren van mening, dat Duits land eerst op gelijke voet met de andere landen moet worden gesteld. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren vooral in onze Zuidelijke provincies op uitgebreide schaal regen veroorzaakte, lag vanmorgen ongeveer 200 kilometer Oost-Noordooste lijk van Frankfort. Gisteravond al be gon de bewolking, die met deze depres sie samenhing, in het Noorden van het land te breken zodat daar een sterke uitstraling optrad met als gevolg mini- mumtemperaturen van ongeveer 3 gr. onder nul. Van Frankrijk uit breiden zich nu luchtdrukstïjgingen over onze omgeving uit, die een weersverbetcring lot stand brengen welke waarschijnlijk ook morgen zal voortduren. Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht hier en daar mist en voornamelijk in de Oostelijke pro vincies lichte vors; Morgen tijde lijk meer bewolking met slechts enkele verspreide buien en onge veer dezelfde temperatuur a:s vandaag. In de nacht tijdelijk zwakke, overigens matige Weste lijke wind 18 November Zon op 8.04 uur. onder 16.45 uur Maan op 14.39 uur, onder 1.04 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 17 November Hoog water: 9.38 en 22.16 uur. Laag water: 4.55 en 17.30 uur. Zaterdag 18 November Hoog water: 11.01 en 23.41 uur. Laag water: 6.15 en 13.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1