$2333331©' Kinderkoeken DE BOEÜPERS Oude gebouwen in Bloemendaal Ierland bouwt niet ijver aan nieuwe economische fundering ONOTO N ieuwe Uitgaven Vrijdag 17 November 1950 3 200 gram 40 ets. ADVERTENTIE SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene ver drijft de snerpende pijn. Lezing over Doodse muziek In het gebouw va,n de Religieuze Kring aan de Eikenlaan te Aerdenhout hield de componist Max VTedenburg een voordracht over de ontwikkeling der Joodse muziek in de loop der eeuwen, toegelicht met gramofoonplaten. De Joodse muziek is voortdurend aan allerlei wisselwerkingen onderhevig geweest en dientengevolge moei lijk in te delen. Spreker haalde Psalm 150 aan om zijn klein, doch aandachtig gehoor een indruk te geven van de instrumenten die er vroeger werden gebruikt. Ter illustratie van zijn betoog draaide hij enkele platen, onder andere met composities van Max Bruch en Maurice Ravel, beiden componisten van niet-Joodse afkomst, die zich echter tot de exotische muziek aange trokken voelden. Verder liet hij een opname horen van het koor van de grote synagoge te Amsterdam onder leiding van de heer S. H. Englander (dat voor de oorlog bestond uit 150 leden, waarvan er na de bevrijding slechts één terugkeerde) en een lied in mi neur van Chaja Goldstein. Na de pauze kwa men de vrolijke elementen in de kunst van het Joodse volk tot uiting. Aan het slot van de avond dankte de heer J van Drunen, secretaris van de Religieuze Kring, de spreker voor zijn interessante uit eenzetting. Schooljongens vonden enveloppe met 18.000,— De houder van een postagentschap in Rotterdam zond dezer dagen een bedrag van 18.000 naar het hoofdpostkantoor. Op het hoofdpostkantoor arriveerde echter slechts een zakje met 50 aan pasmunt. De 18.000 was door een vergissing naar het spoorwegpostkantoor gezonden. Daar was de enveloppe met inhoud echter wel ont vangen, maar ook weer verdwenen. Een paar dagen later vonden school jongens op de Provenierssingel een dikke enveloppe, die 18.000 bleek te bevatten. De moeder van een der jongens bracht de vondst naar het hoofdbureau van politie. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de enveloppe geopend was geweest en later weer dichtgeplakt. De politie ver moedt nu, dat een van de beambten op het spoorwegpostkantoor het geld heeft mee genomen, maar later spijt kreeg en zich op straat van het geld heeft ontdaan. In de hallen van de jaarbeurs te Utrecht zal Zaterdag en Zondag de vierde internatio nale hondententoonstelling worden gehouden. ADVERTENTIE Speciale kinderboekenafdcling Grote Houtstraat 55-57 Haarlem - Tel. 10397 deels voor export met de productie van geestrijk vocht: bier en whiskey. De enor me Guinness-brouwerij in Dublin en de vele whiskey-clistilleerderijen zijn bedrij ven, die een gezamenlijke omzet van een zestig millioen gulden per jaar halen. Proost! Maar de rest van de Ierse indu strieën is typisch op de „thuis-markt" in gesteld. En toch heeft het land de mogelijk heden voor allerlei veredelings-industrieën, die zouden kunnen profiteren van de ge weldige goodwill, die het praedicaat „Iers" alleen al bij de 25 millioen Iers-voelenden in Amerika heeft. Zo ontmoette ik in Dublin een jonge man, die zich een com fortabel bestaan verschafte, door het één keer per jaar naar Amerika exporteren van een grote partij Ierseklaverblaadjes. Het is namelijk de gewoonte dat Ieren over de gehele wereld op hun nationale dag, St Patricks Day, een bosje Shamrock, klaver, op hun jas dragen. En hoewel er in Ame rika de beste en de dikste en de grootste klaver ter wereld groeit, is dat nu eenmaal geen échte Ierse klaver. Het nieuwe Ierland: het stationsgebouw van het vliegveld van Dublin. Collins- town, dat gebouwd werd door de be gaafde jonge architect Desmond Fitz gerald. Modern en harmonieus, maar allerminst kil. Integendeelhei heeft bij zijn zakelijk uiterlijk, een zekere intimiteit behouden, die de Ierse spreuk Céad Mile Fdilte Honderdduizend maal welkom alle eer aandoet. En zo verrijzen er overal in het Ierse land nieuwe gebouwen: fabrieken, zieken huizen en kraclilstations. als evenzoveic tekenen, dat de tijd ook in Ierland niet stilstaat, al doet dat soms een beetje spijtig aan. Zonder Nederlandse ruiten in le willen gooien, kan ik toch ook niet. nalaten te ver melden, dat de huiden van het Ierse vee, dat „op de hoef" naar Nederland wordt verkocht, hier worden verwerkt en in de vorm van schoenen en andere lederwaren harde Amerikaanse dollars opleveren. Voor Nederland wel le verstaan. Zo zijn er meer voorbeelden. Toch krijgt de bezoeker in Ierland geen indruk van armoede. Integendeel, hij ziet een land. dat beslist welvarender is dan de meeste landen van het Continent en ook dan Groot-Brittannië. De vergelijking van de prijzen valt in het voordeel van de Ieren uit. De lonen zijn redelijk en het stelsel van sociale maatregelen breidt zich gestadig uit. Er worden huizen gebouwd op een schaal, die de continentale bezoeker zijn ogen uit doet wrijven. Er is distributie van de voornaamste levensbehoeften, maar niet om het verbruik te beperken, doch slechts om de kosten van het levensonder houd te drukken. .Men kan kopen zoveel men wil, maar boven een bepaalde, zeer ruime hoeveelheid, moet men een hogere prijs betalen. De meestal kleine boeren zijn er goed aan toe, vooral in het Oosten en het Zui den. hebben hun huizen opgeknapt, rijden in een aulo'tje en hebben een sommetje op de bank. liet is alles bij elkaar genomen een best behaaglijk leven in Ierland, dat zelfs in zijn huidige ontwikkeling, die vier en een kwart millioen mensen wel aan kan. Maar Ierland wil meer en de regering heeft op forse wijze haar schouders gezet onder de taak om de historische handicap, die het vroeger zo berooide land dertig jaar geleden nog torste, te overwinnen. Zij is logischerwijs begonnen met de verster king van de ruggegraat van het land, de agrarische productie. Enorme projecten voor de ontginning van de grote moerassen, voor het beteugelen van de vele rivieren, die grote stukken kostbaar land keer op keer bedierven, voor het machinaal winnen van turf, die naast waterkracht electrische centrales zal aandrijven, die het hele land „onder stroom" moeten zetten, moderni sering van de spoorwegen en directe steun aan de landbouw, zij zijn maar een paar onderdelen van de taak. die de staat met bewonderenswaardig élan op zich heeft ge nomen. En dit is nog pas de funderin; waarop het gebouw van Ierlands economie zal moeten verrijzen. En wanneer het soms met vallen en opstaan gepaard gaat, diene men te bedenken, dat er dertig jaar geleden met lege handen begonnen werd. De taak is immens en de regering heeft alle be schikbare krachten nodig, reden waarom zij een campagne voert om specialisten on der de „verloren zonen" in andere landen terug te krijgen voor de herbouw van het moederland en om emigratie tegen te gaan. Of Ierland het zonder vreemde hulp zal kunnen of willen stellen, is een vraag, die men zich in ons land met zijn overschot aan experts, moet stellen. Het antwoord is niet eenvoudig, want het is ten nauwste verbonden met psychologische problemen in dat wat geïsoleerde eiland. Het zit on verbrekelijk vast met een probleem, dat mijns inziens een van Ierlands nationale dilemma's zal worden. Maar daar kom ik later op terug. W. L. B. ©m het u gemakkelijk tc maken hebben we wat titels uitgezocht, die de laatste weken op de Nederlandse boekenmarkt zijn verschenen en waaruit u zeker een keus kan maken. Allereerst vragen wij dan uw aandacht voor het handzame deeltje van prof. dr. D. H. Wester: Van spierkracht tot atoomkracht (H. P. Leopold, Den Haag), waarin de ge leerde schrijver de gehele historische ont wikkeling van onze energievoorziening, van de primitieve spierkracht af tot de fantas tische en huiveringwekkende atoomkracht toe op begrijpelijke wijze belicht. Het is een boek waarnaar men vaak nog eens terug zal grijpen, telkens wanneer een van de interessantste problemen, die met onze krachtbronnen samenhangen, weer actueel wordt. De niet onaanzienlijke hoeveelheid litteratuur over astronomie werd verrijkt met een werk van dr. W. J. A. Schouten: ..Grote sterrenkundigen", waarin het leven en streven van alle figuren die van belang zijn geweest voor de opbouw van dc ster renkunde. van Ptolemaeus tot De Sitter, worden behandeld, zonder geleerdheids- vertoon, maar toch op wetenschappelijk verantwoorde wijze. De Leidse Uitgevers maatschappij. Rijswijk, gaf het boek een degelijk gewaad en liet het met tal van tekeningen en foto's verluchten. Een boek van een zeer kloek formaat is ..De verovering der materie", waarin de lezer wordt beziggehouden niet de groei van het wereldbeeld der natuurkunde van de Grieken tot op onze dagen. De onder scheidene stadia welke de Wetenschap der ohysica heeft doorlopen worden, binnen het bestek van een voor iedereen begrijpe lijke en verteerbare uiteenzetting behan deld, waarbij de auteur, ir. B. D. Swanen- burg, niet naliet het breder verband van de natuurwetenschappen met het wijsgerig denken te verduidelijken. Een mooi boek. dat velen een reeks van welbestede uren zal verschaffen. Bij dezelfde uitgeverij. W. de Haan in Utrecht, verscheen „Nederland in het ijs- tijdvak" door dr. I. M. van der Vlerk en dr. mr. F. Florschütz, hoogleraren aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Ondanks de zeer gedegen wijze waarop de twee geleer den hun onderwerp hebben aangepakt, werd de geschiedenis van de flora, fauna en klimaat toen aap en mammoet ons land bewoonden, nergens een droge aaneen schakeling van feiten en veronderstellin gen. De bestaande visie op het ijstijdvak, een onderwerp dat ons allen altijd inte- •esseert en bezighoudt omdat het de oor sprong van ons land en volk raakt, werd met tal van nieuwe vondsten, en gezichts punten uitgebreid. De schrijvers hebben bij hun omvangrijke arbeid de medewerking gekregen voor het verzamelen van mate riaal van de uiteenlopendste groepen in onze bevolking, van Zeeuwse vissers tot kleidelvers in Twente, van grondwerkers in de Noord-Oostpolder tot de ingenieurs bij het Limburgse mijnwezen. Meer speciaal tenslotte is ook bij De Maan uitgegeven „De Ziekenverpleging" van C. H. Vernède. dat een schat van wetenswaardigs biedt over roeping en be roep van verpleegsters en verplegers, van de primitieve mens af tot nu toe. De alles zins bevoegde schrijver geeft zeer veel over de opleidingen en ook over de ge schiedenis en organisatie van de kruisver enigingen alsmede over andere organisaties en instellingen op het gebied van de ziekenverpleging. J. H. B. ADVERTENTIE Wie de geschiedenis van zijn woonstad wil kennen, moet tot zijn geschied schrijvers gaan NIEUWENHUIS DE STAD AAN HET SPAARNE IN ZEVEN EEUWEN Deze fraaie uitgave kan Uw boekverkoper weer leveren Geb. ƒ15— Indexcijfers groothandels- prijzen wederom gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans de indexcijfers van groothan- delsprijzen op basis 1948 100 over Sep tember samengesteld. Het algemeen indexcijfer steeg met 3 punten, namelijk van 117 naar 120. waar van ook nu weer de belangrijkste oorzaken waren gelegen in prijsstijgingen van grond stoffen en afgewerkte producten. Het in dexcijfer voor de voedingsmiddelen ver toonde een stijging van 1 punt. De aardap pelprijzen daalden, evenals de marktprij zen van vee. Hiertegenover stonden prijs stijgingen van verschillende ingevoerde landbouwproducten, binnenlandse granen en zuivelproducten. De indexcijfers van alle grondstoffengroepen vertoonden van Augustus op September een stijging. De prijzen der ingevoerde grondstoffen ver vulden hierbij een grote rol. Het sterkst stegen de indexcijfers voor de grondstoffen textiel (12 punten), leder (23 punten) en papier (12 punten). Het totaal indexcijfer voor de grondstoffen liep met 4 punten op. Het indexcijfer voor de afgewerkte pro ducten steeg van Augustus op September met 3 punten. Het grootst waren de stij gingen bij afgewerkte producten textiel (6 punten), lederwaren (8 punten), en papier en papierwaren (5 punten). Wandelingen die de moeite lonen als men de grote wegen verlaat ADVERTENTIE jjf KUNSTHANDEL i LEFFELAAR J Ateliers voor het Restaureren - Encadreren van Schilderijen en Prenten Toerwagenritten en ongeregeld vervoer Een regeling voor de situatie na 31 December Door verschillende omstandigheden zal het de Commissie Vergunningen Perso nenvervoer niet mogelijk zijn tijdig maat regelen te treffen, voordat de thans gel dende vergunningen op 31 December 1950 zijn afgelopen. Een thans verschenen Koninklijk Be sluit beoogt in de aldus ontstane situatie te voorzien. De inhoud van de overgangs regeling komt hierop neer, dat de onder nemers, die een vergunning hebben om tot en met 31 December 1950 toerwagenritten en ongeregeld vervoer uit te voeren, dit ook na die datum kunnen blijven doen, indien zij na 1 September 1950 en vóór 1 Januari 1951 een aanvraag voor een nieu we vergunning hebben ingediend. Deze overgangsregeling is niet van toe passing op verzoeken om verlenging van de thans geldende vergunning. Het land is onderdo ntwïkkeld, maar de achterstand wordt ingelopen HUNTER de Export-Virginia van ■v blijvend goede kwaliteit Beijnes zal voor Indonesië 40 treinrijtuigen bouwen De destijds verleende Indonesische op dracht aan de Nederlandse industrie van spoorwegmateriaal zal over de drie daar voor in aanmerking komende bedrijven verdeeld worden. De bouw van 1000 wagens voor vrachtvervoer op de Indone sische spoorwegen zal geheel geschieden door Werkspoor te Amsterdam. Van de bestelde 100 rijtuigen voor personenver voer zullen er 40 gemaakt worden door Werkspoor, 40 door Beijnes te Beverwijk en de resterende 20 door Allan- te Roller- dam. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 17 NOVEMBER Restaurant Brinkman, Plein: Jongeren organisatie „Vrijheid en Democratie", bijeen komst, S.15 uur. Frans Hals: „Aan de rand van de afgrond", 14 j„ .2.30. 7 en.9.15 uur. Rembrandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vlam en de Pijl", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De onsterfelijke wals". 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ...De koning der wildernis" en „Vrouwenhater", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwbrug: „Gelukkige jaren" 'Haagse Comedie), 8 uur. Immanuelkerk: Muziekcorps Leger des Heils. concert, o uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De droom van een econoom en de nacht merrie van een journalist, zo kan men zon der overdrijving de economische positie van het huidige Ierland omschrijven, Want terwijl de eerste zich gelukzalig kan ver diepen in de talloze wonderlijke problemen, die dit unieke geval biedt, loopt de tweede, die nog wel wat meer op zijn overbeladen programma heeft, lichtelijk verbijsterd van het kastje naar de muur op zoek naar feiten en de oorzaken, die daar achter lig gen, die hem een inzicht kunnen verschaf fen in de uitzonderlijk geconstrueerde volkshuishouding van het groene eiland. En dat inzicht in de economische structuur van Ierland is nochtans even belangrijk voor het complete beeld als de historische ontwikkeling, die haar schiep en de poli tieke en religieuze factoren, die haar zij het vaak indirect beïnvloeden Die economische toestand van het ogen blik en de plannen die door de regering worden ontwikkeld, zullen namelijk haar scherp bepalen, hoeveel Ieren er in hun land een tehuis zullen kunnen vinden. En wanneer men bedenkt, dat er in dat land dat vier maal zo groot is als Nederland vier en een kwart millioen mensen wonen, dan kan men als inwoner van ons schromelijk overbevolkte voortuintje mogelijk een zucht van lichte jaloezie niet onderdruk ken, maar aan de andere kant zal men be seffen, dat een jonge staat, die uit hoofde van haar pas herwonnen vrijheid een sterke nationale trots en een begrijpelijke zucht tot groeien bezit, daar geen genoegen mee neemt. Vooral niet omdat honderd jaar geleden de bevolking bijna twee maal zo groot was, aleer zij door de grote honger snood gedecimeerd werd. Men kan en dat geldt zowel in betrek kelijke als in absolute zin hieruit zonder veel moeite de conclusie trekken, dat Ier land in economisch opzicht onderontwik keld is. En al zijn vele Europese landen dal. Ierland is altijd nog een stap bij hen achterop. Want die Europese landen zijn voornamelijk in industrieel opzicht ten achter bij de eisen, die de snel groeiende bevolkingen hen stellen. Maar Ierland is niet alleen in industrieel, maar ook in agrarisch opzicht nog lang niet aan het eind van de mogelijkheden, die het in zich her bergt. En waar het land zo overwegend agrarisch is (zelfs in Noord-Ierland houdt de helft van de bevolking zich met land bouw en veeteelt bezig en in het gebied waarover de republiek haar gezag uit oefent, zijn er ruim 375.000 boerderijen op een kleine drie millioen mensen), is een intensivering van het grondgebruik van het grootste belang. Immers, nog steeds beper ken de Ierse boeren zich voor het grootste deel tot het fokken van slachtvee waai de rijke, groene weidegrond zich uitnemend toe leent en een intensivering van de landbouw zal zonder twijfel noodzakelijk zijn. In veel sterkere mate nog doel de onder ontwikkeling van de industrie zich gevoe len. Althans in Zuid-Ierland, als we het zo voor het gemak even mogen noemen. Want toen Ierland door het verdrag met Enge land in twee delen werd gesneden, bleef het belangrijkste industriële gebied „de zes graafschappen" onder Engels beheer. En die Noord-Ierse industrie mag er zijn. Scheepsbouw, touw, linnen en tabak, om er maar een paar onderdelen van te noe men, zij floreren in hoge mate en het zij toegegeven, dat de zeer nijvere, sobere en scherp-commerciële aard van de Ulsterman daar goeddeels de reden van is. Het feit blijft bestaan, dat de aardrijkskundige een heid Ierland in economisch opzicht bruut- weg verminkt werd en het herbergt dan ook één van de redenen zij hel dan niet dc enige en naar de Ieren zeggen niet de belangrijkste in zich, waarom de repu bliek Ierland naar het doen eindigen van Partition de verdeling streeft. De industrie in Ierland is uiteraard een „lichte" want'het land heeft geen ijzererts en geen kolen. De voornaamste tak houdt zich bezig en laat men hier niet teveel grapjes over maken, want zij werkt goed- ADVERTENTIE Koper is goed voor schapen Zij leveren dan mooi gekrulde wol In Tilburg is een tentoonstelling gehou den. georganiseerd door het Internationaal Wolsecrelariaat te Londen, afdeling Am sterdam. Op deze tentoonstelling werd ge toond dat de wol van schapen, weidende op koperarme gronden, in kwaliteit achter staat bij die verkregen van schapen welke weiden op gronden met voldoende koper- gehalte. Van de schapen, weidende op koperarme gronden wordt een goede doch sluike wolsoort gewonnen. Schapen, wei dend op gronden met voldoende koperge halte leveren wol welke rijkelijk krullend is en daarom van betere kwaliteit en ge schikt voor meer doeleinden. Vijftien milli gram koper per dag wordt voor het schaap voldoende geacht om te komen tot de ge wenste haargroei. Bestuiving met koper- stof of toevoeging van een koperhoudende slof aan het voedsel leidt tot het gewenste resultaat. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS voll- garantie M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 POPULAIR-WETENSCHAPPELIJKE BOEKENKEUR De uitgeverij van populair-wetcn- schappelijke boeken heeft in Nederland een zeer hoog niveau bereikt, dat bui tengewoon gunstig afsteekt bij de ons omringende landen, te meer wanneer men de beperkingen die een gevolg zijn van het begrensde taalgebied, in aanmerking neemt. Degenen die voor de aanstaande feestdagen het neefje wil verrassen met een aantrekkelijke uiteenzetting over natuurkrachten of de zo op reis verhalen verzotte oom eens wil trac- teren met een boeiend en leerzaam relaas over Patagonië. die vindt allicht wat van zijn gading. Geen urgentielijst meer voor scholenbouw Bouwvolume in 1951 waarschijnlijk ruim genoeg De tuinmanswoning van „De Koekoek". Een maand geleden plaatsten wij een artikel over het oude jachthuis (ook wel brouwershuis genoemd) van „de Koekoek" aan de Vogelenzangseweg, waarin op de zolder nog aanwijzingen gevonden worden dat die in de 17e eeuw gebruikt is als schuilkerk voor de Rooms-Katholieken. Dit mooie, oude gebouwtje, ligt verscholen in het mooie bos dat dit buiten omgeeft. De ervaring is dat in de gemeente Bloemen daal nog meer staaltjes van oude bouw kunst te bewonderen zijn als men de grote wegen verlaat en gaat zoeken op zijpaden. Allereerst is dan te bewonderen de mooie oude tuinmanswoning van „De Koekoek", die te zien is als men aan de Oostzijde van de Vogelenzangseweg een stukje de weg van de Amsterdamse waterleiding opwan delt. Dit kleurige huisje is, zoals het daar in die mooie omgeving ligt, een juweeltje. En dan te denken dat, zoals de heer M. C. Koning, de eigenaar van „de Koekoek" ons mededeelde, enige tijd geleden de eis ge steld werd, dat het wegens onbewoonbaar heid moest worden afgebroken. Daartegen ADVERTENTIE heeft de heer Koning zich krachtig verzet toen het huisje, in overleg en op aan wijzingen van „Monumentenzorg" geres taureerd was, is het op de Monumentenlijst gezet. Dat wil zeggen dat het de eigenaar, die zelf het initiatief nam om het huisje voor het nageslacht te bewaren, verboden om er iets aan le laten veranderen zon der toestemming van „Monumentenzorg". Onderzoekingen hebben aangetoond, dat het huisje in het begin van de 17e eeuw is gebouwd. De architect A. A. Kok te Am sterdam, die naam gemaakt heeft door zijn restauraties van oude gebouwen, heeft de restauratie verzorgd. Trouwens ook die van het hierboven genoemde jachthuis. De vloeren van beide gebouwen hebben een bijzondere constructie tegen watersnood. Dit is in deze streek iets zeer zeldzaams. Dezelfde constructie werd destijds ook in Drente toegepast. De gronden tussen de duinen, als Wil dernis aangeduid en de Leidsevaart werden in de 17e eeuw alleen gebruikt voor „boerenbruyekers" of brouwerijen. Lief dadige gestichten in Haarlem hadden daar vele gronden in eigendom en lieten er huisjes bouwen voor de pachters van die [ronden. De oudste „boerenbruyeker" die bewaard is gebleven, is de boerderij „Duin en Vaart", die nog dagtekent yuit de 16de eeuw. Men komt daar door aan het begin van de Boekerodeweg, dus dicht bij de Viersprong in Aerdenhout, een smal weggetje in te slaan. De boerderij is nog' steeds in gebruik. Van buiten is heel goed te zien dat het gebouw oud is, vooral cle steunberen wijzen daarop. Van binnen valt het tegen. Veel ouds hebben wij er niet ;r gevonden. Blijkbaar hebben in de loop der eeuwen veel verbouwingen plaats gehad om het huis voor de bewoning ge riefelijker te maken. De naam „Duin en Vaart" is gekozen omdat de boerderij tussen de duinen en de Houtvaart ligt. In de eerste tijd heeft „Duin en Vaart" tot de bezittingen van cle Berckenrodes behoord. Naar wij vernemen zijn dc ministers Ruiten en In 't Veld blijkens een door bei den ondertekende circulaire aan de onder wijsinspecties van mening, dat het in 1951 voor de bouw van scholen beschikbare bouwvolume waarschijnlijk ruim genoeg is om elke aanvrage in te willigen. Daarom wordt voorlopig geen urgentielijst samen gesteld en zal de goedkeuring van het ministerie van Wederopbouw voorlopig aan ieder plan betreffende de bouw van een school worden gegeven. Dit geldt ook voor de bouw van kleuterscholen en gymnastiek lokalen, al wordt hierbij aangedrongen op de nodige voorzichtigheid, opdat de bouw hiervan niet een te groot deel van het totale bouwvolume zal vragen. Mocht in de loop van 1951 blijken, dat het beschikbare bouwvolume gevaar loopt te worden over schreden, dan zal weer een urgentielijst worden vastgesteld. De eisen van eenvoud en soberheid blijven voor scholenbouw gehandhaafd. Op Dinsdag 21 November verleent de violist Jo Juda als solist medewerking aan het vierde ledenconcert serie D, dat onder leiding van Marinus Adam zal staan. Vóór de pauze worden twee werken van Russische componisten uitgevoerd, namelijk het symphonisch gedicht „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky, waarna Jo Juda het Vioolconcert van Tschaikowsky zal spelen. Dit concert wordt besloten met een uilvoering van de Symphonie in Bes grote terts van Ernest Chausson. De 26e eeuiose boerderij „Duin en Vaart".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5