Hartendorp Sleutelen Juffrouw Piers bleef er opgewekt bij Een auto zonder chauffeur HENGEVELD Kort en Bondig j Expositie van schilderijen door Kees Verwey Zaterdag 18 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dertig jaar in de lommerd nIIee mijnheer, het spijt me, maar dat kan nooit meer dan vijftig gulden wórden". Als juffrouw Piers dat- gezegd heeft dan weten de vaste klanten van de Haarlemse Bank van Lening wel dat ze niet behoeven te proberen nog vijf gulden meer te krijgen op armbanden, horloges, broches, ringen, fietsen, naaimachines, bontmantel en wat er al niet meer voor belening in aanmerking komt. Want in de dertig jaren die juffr. D. R. J. Piers op 24 November juist haar verjaardag aan deze gemeentelijke in stelling verbonden zal zijn, heeft ze de waarde van luxueuze- en huis houdelijke artikelen, van kleding en meubi lair tot op de cent nauw keurig leren bepalen. Een merkwaardig jubi- leum, ook omdat zij alle gj andere functionarissen in het oude gebouw op II de hoek van Kleine Houtstraat en Gortesteeg heeft zien komen en ve len ook zien vertrekken. Eigenlijk is haar band met dit wonderlijke geldschietersbedrijf al ouder dan drie decennia, want zij rekent haar ambtstijd van de dag af, dat zij in vaste dienst overging- In werkelijk heid kwam mejuffrouw Piers al in 1917 'oij „Ome Jan", zoals de volksmond het instituut gemeenzaam pleegt te noemen. Zij verrichtte toen „loopdiensten" tussen dg.acht inbrenghuïzen in de verschillende delen van de stad en het 'hoofdkantoor aan de Kleine Houtstraat. -De Bank van Le ning had het in die dagen heel wat druk ker'dan nu, vooral van „weekklanten", die "s Maandags ldvamen belenen en aan het eind van de week de panden weer inlossen. Die vormen ook nu nog de vaste clien tèle van wie de jubilaresse op een prik weet hoe moeilijk zij het hebben en welke voorworpen nu weer voor een- belening in aanmerking komen. Overigens: de oprichting van de Volks- eredietbank in 1941 heeft een einde ge maakt aan de „bloei" van de Bank van Lening én men voorspelt het einde van deze instelling binnen de vijf jaar. Het is geen vrolijke betrekking bij de lommerd, al was het alleen maar omdat het bedrijf wordt uitgeoefend in een om geving die precies past bij de trieste om standigheden waarin de bezoekers van de bank verkeren. Want het is juist niet de „mindere man" ADVERTENTIE „Nee juffrouw, op die koffiekan kunnen we heus niets geven!' die tot de bijna drieduizend beleningen die jaarlijks- worden gesloten het leeuwen deel bijdraagt. Die bezit immers niét veel om te verpanden. Maar het zijn de mid denstanders die betere dagen hebben ge kend en op andere wijze moeilijk crediet kunnen ot' willen krijgen; ja zelfs uiterlijk welgestelden uit de randgemeenten, die zich liever nog op „Ome Jan" verlaten dan dat zij hun financiële moeilijkheden zouden opeixbax-en aan vrienden, kennissen of familie. De duizend panden die in de kluis en op de zolder veilig worden bewaard, getuigen van de verscheidenheid van de klandizie. Intussen is het opgewekte humeur van de altijd kwieke juffrouw Piers bij zoveel narigheid nooit bedorven geraakt. Misschien komt dat wel omdat zij iets heeft overgenomen van de gelatenheid van de dichter Wichman, die schreef: Tot tranen toe ben ik bekommerd nu kan ik nooit meer naar de lonïmerd, omdat mijn hele inventaris al daar is." Het is misschien wel daarom dat degenen met wie zij dagelijks samenwerkt de gele genheid hebben aangegrepen haar eens in het zonnetje te zetten, te meer daar door de ooxiogsomstandigheden van de viering van het zilveren jubileum niets Ze hebben 442 studenten ge vraagd waarmee ze het liefst op een onbewoond eiland zouden zijn. 248 antwoorddenmet Ingrid Bergman 139 antwoorddenmet Rita Haywortb 49 antwoorddenmet de ver zamelde werken van Goethe, Schiller, Homeros en God fried Bomans 5 antwoordden niet, omdat zij het een onmogelijke vraag vonden 1 antwoordde: met een be hoorlijke voorraad Bond Street sigaretten Sigarenwinkeliers willen winstmargeverhoging Be georganiseei'de Haarlemse sigaren winkeliers hebben een vergadeiüng gehou den over de voorgestelde winstmarge-ver daging. Besloten werd de hoofdbesturen van de tabaksverwei-kende industrieën te berich ten, dat de sigarenwinkeliers in geen enkel opzicht met deze verlaging genoegen zul len nemen. Zij eisen juist winstmarge-verhoging, omdat voor hen de levensstandaard en za kelijke onkosten en lasten zijn geslegen, terwijl de omzetten juist gedaald zijn. Aan de hoofdbesturen van de sigaren winkeliersorganisaties werd verzocht con tact op te nemen met de groothandel om. de actie voor winstmarge-verhoging voor te bereiden. ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER - SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergcrwcg 51 Telefoon 16090 - 17696 VANAF ƒ2,50 PER WEEK. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Maurice zonder strohoed „Zwijgen is goud" voor Haarlemse Kunst Gemeenschap Sinds dat, juist twee jaar geleden, in Amsterdam de première plaats had van de film van René Clair en Maurice Chevalier „Zwijgen is goud" hebben wij bij herha ling gepleit voor vei'toning van deze koste lijke filmcomedie in Haarlem. Thans is het dan zover, zij het niet in de normale bioscoopvoorstellingen, maar op een avond van de Haax-lemse Kunst Gemeenschap, aanstaande Dinsdag in het Frans Hals theater. De film is belangrijk genoeg om er een korte voorbespreking aan te wijden, nadat wij in 1948 reeds een uitvoerig artikel over „Zwijgen is goud" schx-even. Het is xxamelijk opvallend, dat Clair voor een goe'd deel is teruggekeerd naar zijn thema's van voor zijn Hollywood-periode: naar de verheerlijking van de gezonde mannelijke vriendschaps- en k'ameraad- schapsgevoelens en naar een goedmoedige spot met de beginperiode van de cinemalo- gx-afie, waarin hij zijn eigen uitbeeldings- middelen paxodieex't De humor is een stex*k punt in dit werk van de thans 52-jarige Rene Chomette zo als Clair eigenlijk heet: het pseudoniem is veelbetekenend. Maar het is een uiterst gevoelige geestigheid, het is „esprit", die voortreffelijk vertolkt werd door het ti'io Maurice Chevalier, Mai'celle DeiTieu en Frangois Périer. Welk een durf van Clair om cle beroem de chansonnier nu eens te laten optreden zonder strohoed en zonder dat hij ook maar éen liedje zingt. Ook het rhythme een „fabrieksge heim" van deze regisseur is een belang rijk element in dit gave blijspel, dat ook cultuurhistorisch gezien niet zonder grote kwaliteiten is. J. H. B. terecht is gekomen. Mendelssohn-avond van de H.O.V. Wanda Luzzato speelde het Vioolconcert Men krijgt geen kans om Toon Verhey; van eenzijdigheid betreffende zijn muzi kale smaak te verdenken. Zette hij zich op het vorige- H.O.V.-eoncert met geestdrift in voor Strawinsky en Poulencdit keer op het derde Vrijdagavond-concert van het seizoen, vergastte hij het.publiek op een volledig Mendelssohn-programma: de Mid- zomernachtdroom-ouverture, het Vioolcon cert en de Italiaanse Symphonic. Dit zijn buiten kijf drie meesterlijke composities; ze zijxi klaar, volmaakt van vorm, zangerig, elegant, beschaafd, beheerst tot 'in de kleinste détails, bedachtzaam romantisch en dus zonder excessen, en zelfs geestdrif tig op huix manier. Zo met -elkaar vei'ze- keren zij het publiek een rustige muziek avond van academische schoonheid, die niemand voor zware aesthetische proble men stelt. Men mag ten opzichte van de oxxverture geschreven op 17-jarige leef tijd zelfs vaix genialiteit spreken en de hoogste lof geven aan de gepolijste schoon heid van het Vioolconcert; men kan het alleen jammer vinden, dat een zo begaafd componist als Mendelssohn de diepe zin niet gekend heeft van Goethe's vers „Wie nooit zijn bi'ood met tranen at". Had hij het minder gemakkelijk gehad in zijn leven, dan zou er wellicht na dat geniale jeugdwerk een groei in zijn oeuvre geko men zijn, die het vrij wat zwaarder zou doen wegen dan de geraffineerde buiten kant vaix dé kunst, die het, met alle be minnelijke eigenschappen, in wezen nu vertoont. Het heeft zo moeten zijn, om met de elementen van de virtuositeit een zo gaaf en aristocratisch stuk tot stand te brengen als het Vioolconcert, dat de hoofdvertolker alle kansen biedt en de toehoorder alle ledige effectmakerij ont houdt. Hier werkte Mendelssohn's even wichtigheid en souvereine beheersing van het materiaal eeix technisch en muzikaal wonder xxit. De Italiaanse violiste Wanda Luzzato heeft ons met haar prachtig spel de bijzon dere betekenis van Mendelssohn's Concert weer eens duidelijk gemaakt. Zij speelde het werk heerlijk rustig van toon, uiterst virtuoos beheerst in de lastige dubbel- grepen en bijzonder Jicht en brillant in de finale. Verhey had er met zijn orkest een niet eenvoudige taak aan om met dat vu rige temperament in de pas te blijven. De ,,Midzomernachtdi"Oom"-ouverture was mede een van de grote successen van de avond. Verhey slaagde er in de geheim zinnige sprookjessfeer op subtiele wijze weer te geven. Ook de Italiaanse Sympho- nie gexxoot een liefderijke behandeling. En dat is het nu juist wat deze muziek niet missexx kan. Alles bij elkaar kon men merken dat Verhey dit Mendelssohn-pxxjgramma van harte en met overtuiging dirigeerde. Daar om kon het ook zo mooi klinken. JOS. DE KLERK. Nachtdienst apotheken Haarlem: Firnxa Duynx en Keur, KeizeF- stx-aat 6, telefoon 10378; Apotheek Begemann en -Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix-apotheek. Marnixstraat 65, tel. 23525, Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen- weg 206—208. telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. Hef woningtekort in Haarlem Er komen steeds meer onhoudbare en zeer urgente gevallen In de laatste maand is door het bureau voor Huisvesting te Haarlem in 4 onhoud bare en 72 zeer urgente gevallen hulp ver leend. Dit was' mogelijk omdat de nieuwe huizen van „Ons Belang" in Haarlem-Oost klaar kwamen, zodat daar de gelukkigen Iconden intrekken die zo'n woning hadden gekregen. Natuurlijk zijn niet al die huizen aan gezinnen toegewezen die op de lijsten van onhoudbare en zeer urgente gevallen staan. Maar doordat deze nieuwe woningen in Oost betrokken konden worden, kwa men er weer andere huizen vrij, die toen konden worden toegewezen aan anderen. Maar tegenover de afschx-ijvingen ston den meer inschrijvingen op de lijst. Er kwamen in de laatste maanden 18 nieuwe onhoudbare gevallen bij en 76 zeer ur gente. Dat wil dus zeggen dat er nu 151 onhoud bare en 1488 zeer urgente gevallen zijn in geschreven. Bovendien staan thans 91 gezinnen inge schreven voor een huis voor ouden vaix dagen. De vorige maand waren liet er 87. Eind Novefnber, begin December, komen de eerste 30 montage-woningen in Haar lem-Noord gereed, zodat die dan betrok ken kunnen worden. Aanvankelijk was verwacht dat het gehele complex van 150' montage-woningen reeds in October vol tooid zou zijn geweest, maar het werk is vertx-aagd. In de komende maanden zullen er nu telkens 30 toegewezen worden. ADVERTENTIE kan iedere monteur! Maar een werkelijk goede reparatie vergt vakmanschap en modern ge reedschap, zoals U dat vindt bij Autogarages Mr. J. G. Bettink sprak over onze politieke geschiedenis Voor de afdeling Kennemexdand van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Demo cratie, die gisteravond een bijeenkomst in Brinkman hield, sprak het gemeenteraads lid mr. J. G. Bettink over „de ontwikkeling van het politieke leven in Nederland van 1815 tot heden". Hij verdeelde die periode in vier tijdvakken, te weten het conserva tieve (1815-1S48), het liberale (1848- ,1901), de periode van de clericale coalitie (1901-1940) en het Rooms-rode. dat in 1945 begon. Hij schetste uitgebreid de democratise ring van ons land, waarvan de liberalen de baanbrekers waren, stond lang stil bij het jaar 1848 waarin de grote Thorbecke met zijn grondwet de basis legde voor de libe rale democratie, waarin wij thans nog het voorrecht hebben te' leven en behandelde daarna de vijftig jaar waarin Nederland vrijwel onafgebroken door liberale kabi netten werd geregeerd. Het was ook in deze periode dat provinciale en gemeente besturen hun moderne vorm kregen. In '70 begon de kentëring. In de kring der liberalen ontstond een conservatieve en een vooruitstrevende vleugel, de anti- revolutionnaii-en begonnen onder Kuyper aan kracht te winnen en vele katholieken lieten op order van de Paus het liberalis me ios. Schoolstrijd en kiesrecht hielden de gemoederen bezig en in 1887 kwam de conservatieve regering-Heemskerk, die ge durende vijf jaar een wip-positxe kon handhaven. Het xnfgebreid kiesrecht deed ds liberalen hun meex-derheid verliezen. De SDAP en de Katholieke Staatspartij werden gesticht en al die dingen bereidden de weg voor naar de liberale nederlaag, echter niet voordat het libex-ale kabinet Goeman- Borghesius het land zijn ongevallenwet, zijn leerplichtwet en andere sociale wet ten had gegeven. In 1901 begon de clericale coalitie haar tijdvak. Kuyper werd premier en een gro ter mislukking heeft onze politieke ge schiedenis zelden gekend, zei mr. Bettink. Koewei de libei-alen met de vrijzinnig-de mocraten nog een keer aan de macht kwa men, duurde dat niet lang. Tijdens de we reldoorlog kwam er nog een keer een libe raal ministerie, dat van Cort van der Lin den, maar dat was dan ook het laatste. De libéralen, slonken na de oorlog en wérden tot de partij der welgestelden, een positie, die zij veel te lang hebben bekleed. De heer Bettink legde daarom nog eens de nadruk op het feit. dat de VVD zich thans moet interesseren in de sociale wet geving en wat op dat gebied door anderen is gepresteerd, in vele gevallen moet waar deren. Er heeft zich in de WD een ver schuiving naar links geopenbaard. Dat is ook de richting waarin dc WD zal moeten groien. ADVERTENTIE ilR GROOTE HOUTSTRAAT 108 TÉi.lJOW HAARLEM RADIOreN GRAHOFO BELANGRIJKE PUNTEN VOOR Ma fc DE KOMENDE FEESTDAGEN OORD voor RADIO OORD RAPIQ-GRAM. OORD.DRAAGBARE RADIO OQRÖV.' TELEVISIE ©ORDLUIDSPREKERS ©Q^Ü)RADIO-KASTJES ©©RDRADIO-TAFELS ©QRDRADIO-REPARATIES ©©RDDROOGSCHEERAPP. ©©RDH.M.V. STRIJKBOUTEN OORD— DE SESTE SERVICE x GRAMOFOON- SPECIALIST sedert 1913. Olieslaserslaan 36 Koninginneweg 112 Tel. 10570, b.g.g. 12403 - 13141. „Gezellige avond" van „Volksonderwijs" Gisteravond hield de afdeling Haarlem van „Volksonderwijs" een gezellige avond in de Kroonzaal van Brinkmann. De voor zitter, de heer J. J. Voogd, zette uiteen dat „Volksonderwijs" deze avond had be legd omdat het bestuur van de afdeling verheugd is over de krachtige groei de afdeling telt thans 760 leden en om het contact met de leden te verstevigen. Het winterwerk voor „Volksonderwijs" staat weer voor de deur en met deze avond hoopte de voorzitter te bereiken, dat de krachten zullen worden gebundeld om straks alle schouders te zetten onder het propagandawerk. Hierna kwam de opvoering van een blij spel „Een raar stelletje mensen" door le den van de Oudleerlingenvereniging van twee openbare MULO-scholen te Haax-- lem. Van dezelfde vereniging trad op het Hawai-ensemble „The Bunglars". Met een gezellig lcienuurtje werd de goed geslaagde avond besloten, Het toneelstuk „De Zondaar" van mr, H. J, Penning wordt Dinsdagavond 21 No vember opgevoerd in gebouw St. Bavo door de Haarlemse toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel". De Kabouters zochten een dikke boom uit, die geschikt was om er een huis in te maken. En toen begon het grote iverkwaaraan ze allemaal meehielpen. Ze zochten een holletje tussen de dikke wortels, waar de boom een beetje vermolmd was, en daar begonnen ze te graven. Het was zwaar werk, maar daar geeft een Kabouter niet om. Ze holden steeds verder de ruimte uit, die nodig was voor het maken van de kamertjes. Ze zaagden dwars door de schors van de boom, om ramen te verkrijgen. En omdat ze elke dag vroeg begonnen en de hele dag doorwerkten met z'n allen, begon hel al aardig op te schieten. De ruimte in de boom was al groot genoeg, er kwam voor iedere dakloze Kabouter een woninkje, veilig binnen in de boom. De vloer en de wanden werden mooi gelijk geschaafd en geverfd met 'n vrolijk kleurtje. Het begon er al aardig uit te zien; het zou best 'n gezellig verblijf voor de Kabouters worden.... voor veiligheid, cohltovt en hygiëne, huren bij Marnixplein 21 - Haarlem-Noord - Tel. 23079 Bazar van Vrouwenbond NVV De leden van de afdeling Haarlem van de Vrouwenbond NVV zijn de laatste tijd in actie geweest en vandaag cn morgen zijn zij in het bijzonder in de weer. Zij hebben hard moeten werken om een bazar voor te bereiden cn nu moeten zij trach ten al het verzamelde goed te verkopen, om een flink saldo biieen te krijgen voor een goed doel. namelijk hulp verlenen aan tbc-patiënten. Dc bazar is ingericht in „Het Baken" aan de Bakenessergracht 10 en Vrijdagavond officieel geopend in te genwoordigheid van mevrouw Nel Kra nenburg. voorzitster van de Vrouwen bond NVV, de heer E. Kupers, oud-voor zitter van het NW en vertegenwoordigers van organisaties, aangesloten bij de mo derne vakbeweging. De voorzitster van de afdeling Haarlem van de Vrouwenbond, mevrouw C. van den Berg, richtte zich in haar openings woord tot de velen die aan de totstand koming van de bazar hebben meegewerkt. De opbrengst is bestemd voor het tbc- fonds. Patiënten krijgen, dank zij dit fonds, bezoek van familieleden, op feest dagen worden zij bedacht en als zij thuis verpleegd worden, krijgen zij regelmatig bezoek. De heer J. Landman van het hoofdbe stuur van het NW gaf een overzicht van de werkzaamheden van het tbc-fonds van het NVV. In de loop der jaren is veel ge daan ten gunste van de patiënten en het is noodzakelijk de arbeid voort te zetten. Spreker vroeg ook aandacht voor de be strijding van andere ziekten. Dank zij het treffen van sociale maati-egelen daalt het aantal sterfgevallen van tbc-patiënten. Als de zieken weten dat er voor hen ge zorgd wordt dan betekent het dat zij sneller genezen. De heer Landman hoopte, dat het fonds de steun, blijft ontvangen van de leden en van de Vi-ouwenbond, wenste de jonge Haarlemse afdeling, die zo actief is opgetreden, veel succes toe en verklaarde daarna de bazar voor ge opend. Vandaag en morgen bestaat er nog ge legenheid een bezoek aan de bazar te brengen. Er is veel te koop. De leden hebben handwerkjes en speelgoed ge maakt en particulieren hebben meege werkt, dal er een groot aantal artikelen bijeen is. Ook zijn er voor enige attracties gezorgd. Jubileum bij Raad van Arbeid Heden herdacht de heer C. Koker, ad-, junct-inspecteur bij de Raad van Arbeid te Haarlem de dag waarop hij gedurende veertig jaren in Overheidsdienst werk zaam was. Hij is vanmorgen in de verga- dering van hef Raadscollege door de voor zitter op zeer waarderende wijze toege sproken. Mr. H. B. Wildt Meyboom heeft cle jubilaris' voor zijn ijver en grote toe wijding dank gebracht. Vervolgens is hij in de kring van zijn collega's nog gehul digd, waarbij fraaie geschenken werden overhandigd. RECITAL COR DE GROOT Cor de Gi'.ooj. geeft Woensdag 22 Novem ber in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een pianorecital. 1-Iet programma vermeldt de Sonata Appas- sionata 57 van Beethoven cn de Valses Nobles et Senlimentalcs van Ravel. Na de pauze zal de kunstenaar werken van Chopin ten gehore brengen. HERMAN VAN DEN EERENBEEMT UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN De heer Herman van den Eercnbeemt (van het I.C.C. te Amsterdam), die enige tijd geleden ter observatie in het Wilhel- miriagasthuis werd opgenomen, is in zijn woning teruggekeerd. Hij zal nog enige tijd rust moeten houden. BINNENLAND De Kon. Ncd. Voetbalbond heeft voor lopig alle wedstrijden die in het gemeente lijke sportpark te Zwolle gespeeld zouden worden, afgelast, aangezien bij een speler, die dezer dagen in een wedstrijd gewond geraakte, tetanus (slijfkramp) is opgetreden. Het Haagse gerechtshof heeft een 6j- jarige vrouw uit Amsterdam tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld omdat zij een pastoor in Terneuzen voor ruim f 1800 heeft opgelicht onder het voorwendsel, dat zij dit geld nodig had voor het inrichten van een schil derijententoonstelling. Oude militaire barakken te Medemblik worden verbouwd tot woningen voor ge repatrieerde gezinnen uit Indonesië. In totaal komen er negen-cn-veertig woningen, die geschikt ziin voor gezinnen van vier a vijf personen. De woningen zullen bevatten een huiskamer en twee slaapkamers. De bewo ners moeten hun maaltijden betrekken van een centrale keuken. B(j reizen uaar het buitenland mag een automobilist behalve dc volle tank ivoor het geval dat tevens een reservetank is inge bouwd. alleen de grootste van beide gevuld) ook medenemen een hoeveelheid van hoogs- ten 40 liter benzine in bussen, zonder dat daarvoor van te voren vergunning moet worden aangevraagd bij de inspecteur van invoerrechten cn accijnzen. De-mogelijkheid blijft bestaan dat in het buitenland voor de reservebenzine invoerrechten moet worden betaald. Op het terrein van de Fries-Grorunger suikerfabriek te Groningen gleed een 56- jarige hulp-rangeerder van de treeplank van een goederentrein. Hij geraakte onder de wielen cn was vrijwel op slag dood. Tot hoogleraar in dc economie cn dc statistiek aan dc Georgetown University te Washington is benoemd dr. J. Poppc. Deze 34-jarige oud-Vlissinger was na de oorlog gedetacheerd bij dc Nederlandse ambassade te Washingtong. Hij studeerde aan de univer siteit aldaar staatwetcnschappen en pro moveerde in 1948. Sinds 1948 bezit prof. dr. Poppe de Amerikaanse nationaliteit. Prof. dr. Frank L. Kidner heeft Vrijdag middag het ambt van Amerikaans gast hoogleraar te Leiden aanvaard met het uit spreken van een inaugurele oratie over „Full emplovment and economie policy". Öp 57-jarige leeftijd is te Leeuwarden plotseling overleden mr. dr. J. P. Hoogland, landbouwkundig ingenieur. Van 1921 tot 1926 was hij directeur van de Coöperatieve Aankoopvereniging Friesland en nadien had hij jarenlang een advocatcnpractijk te Leeu warden, Sinds 1945 was hij raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. Hij was zeer bekend in watersportkringen. „Radio Anno Santo", de zender die door Nederlandse katholieken aan de Paus werd geschonken ter gelegenheid van diens gou den priesterjubileum, is thans gereed. Na de roofoverval tc Uddel, een week geleden gepleegd, heeft de recherche nog gearresteerd een schoonzuster van de be roofde landarbeider, die de hoofddader zou hebben medegedeeld, dat haar zwager een erfenis zou krijgen. Een groot aantal sigarenfabrikanten heeft besloten in de lagere prijsklassen de verpakking cn de modellen te vereenvoudi gen. Door deze bezuinigingsmaatregelen en door de te verwachten afschaffing van de Omzetbelasting verwacht men de rendabili teit enigszins te verbeteren en de werkgele genheid" le bevorderen. Dc 19-jarige L. de J. uit Klundert (N.B.), die Vrijdagmiddag in een fabriek te Krommenie met een olectrische boor aan het werk was. is hierbij door de stroom dodelijk getroffen. HAARLEM EN OMSTR. Ds. P. Ricniersma, Geref. predikant te Vijfhuizen, ontving een beroep, van de Ge reformeerde kerk van 's-Gravenhage-Wesl. Dc klaprooscollccte, die j'.l. Zaterdag werd gehouden, heeft in Haarlem' 2576.59 opgebracht. ADVERTENTIE fiitorixadbnèfc .Bockhafidel willA Reinke cv. „pouii ;lc Mouiimist Uueeaise" ''•Girrsrmf.87 LAW lul'iV Selecte sortering. Deskundig advies ,,Geert stilstand bij het eenmaal verworvene, zonder echter de neiging het bereikte te verwerpen" Onder grote belangsteling had gisteravond in het Frans Halsmuseum de opening plaats van de ere-tentoonstelling van schil derijen en tekeningen door Kees Verwey ter gelegenheid van diens vijftigste ver- j aardag. Als voorzitter van de afdeling Haai-lem van het Nederlands Kunstver bond verzocht jhr. F. Teding van Berkhout de aanwezige Haarlemse wethouder A. J. M. Angerient de dank aan het gemeente bestuur over te brengen voor het betoonde eerbewijs om als hoge uitzondei'ing deze expositieruimte ter beschikking te stellen voor het werk van één moderne kunste naar. Men vindt hier het oeuvre van een grote meester, aldus spreker, waardig om de eer van de hedendaagse beeldende kunst hoog te houden in dit monument, uit de bloeitijd der oud-Hollandse schilderschool. Immers met voorbeeldig vakmanschap bouwt Verwey voort op de edele traditie. Coi-nelis Veth, de nestor der Neder landse kunstcritici, hield vervolgens een inleiding waarin hij wees op de vitaliteit van de schilder, die niet stil staat bij wat hU eenmaal verworven heeft, zonder ech ter de neiging om weg te werpen wat hij bereikte. Verwey is een zoeker, die bij alles een vaste lijn in het oog houdt met de durf zichzelf te zijn. Uitvoerig ging spieker in op de dikwijls geuite bewering dat Verwey een tonalist is. die meer en meer een colo rist wil zijn. Maar in zijn werk, aldus de lieer Veth, heerst een stijven naar ont moeting en samengaan van die twee aesthetische voorwaarden. Kleur zonder tonaliteit bevredigt hem niet. Ook besteed de spreker aandacht aan de houding tegen over de realiteit als inspiratiebron. „De kracht en de welsprekendheid van de loon, de felheid en weelde van de kleur zijn er dikwijls niet alleen om zichzelf. Verwey heeft een voorliefde voor het oude en een eei'bied voor de werkelijkheid van een ge val, die niet anders kunnen doen dan de waarde van het kunstwerk verrijken. Men mag hier niet spreken van het anecdotisclxe Wie zitten er in het wijk-comité? In het op Woensdagavond 29 November te installeren wijkcomité voor Haarlem be noorden dc Jan Gijzenvaart hebben zitting: mevrouw A. J. M. Zuethoff en de heren: J. C. H. Hetem, P. A. Joosten, J. Kampman, P. N. Konijn, H. Mensink. A M. J. Mol, C. Okx, B. A. J. Steentjes, W. de Vos. A. G. Wassenaar. J. G. Winter, ds. G. H. v. d. Woord. en nog minder van nabootsing: de inner lijke betekenis ontdoet het van alle toeval ligheid. Aan het slot van zijn betoog besteedde Cornells Veth aandacht aan de vorm geving, aan de warme kleur, aan het leven de van de schilderijen (zoals de origineel samengestelde bloemstukken) en aan het sterk persoonlijke in de meer dap gewoon- naturalistische stillevens. „Bovendien heeft Kees Verwey in onze tijd de wedergeboorte van de echte aquarel verwekt, niet als ge kleurde tekening of schilderij met dekverf, maar van de aquarel die op eigen wijze de vormen en de kleuren aangeeft, met zenuwsterke haast en raakheid onmiddel lijk geboren uit de inspiratie, onverbidde lijk van bouw. Medegedeeld werd dat deze aquarellen binnen afzienbax-e tijd afzonderlijk in het Huis van Looy tentoongesteld zullen wor den. Op zijn eigen typische manier dankte Kees Verwey de belangstellenden voor hun komst en in het bijzonder de heer H. P. Baai'd voor zijn medewerking bij de inrich ting van dc expositie. ADVERTENTIE 1 eon verstandig vrouw koopt uitsluitend gemitiniseer de wol en wolgocdj Werk van H. N. Werkman in de V.S. tentoongesteld Op initiatief van de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam zal deze maand in het „Busch Reisiiiger Museum" van de Harvard Universiteit een tentoon stelling worden gehouden van het grafi sche werk van H. N. Werkman. Deze werd in 1882 te Leens geboren en begon zijn carrière als journalist. Later kwam hij te Groningen in het drukkersvak, waarbij hij met het vervaardigen van abstracte voor stellingen begon, druk-inkt en ander druk kersmateriaal gebruikend. In 1945 werd Werkman, die zich bij het verzet had aan gesloten, door de Gestapo gearresteerd en gefusilleerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9