Haarlems Dagblad De politieke commissie stemde tot eigen verbazing vóór Europese federatie Directeur der Java se bank, Spies, en andere Nederlanders gearresteerd Tweede conferentie van ministers der Nederlands-Indonesische Unie Een typisch Novembers Londen wacht op de Nederlandse gasten Guerilla-strijders veroverden T sjoentsjon dicht bij de Zuidelijke hoofdstad Seoel Lies vredesplan in de UNO-vergadering 65e Jaargang No. 19710 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem- Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprechte l^aademsctje Contant (Inno 165-6) Maandag 20 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom UAD VAN EUROPA Rapport van mej. Klompé leidde tot onwillekeurige beginselverklaring STRAATSBURG. 19 November. De adviserende vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdag te Straatsburg de eerste openbare bijeenkomst van zijn herfstzitting gehouden. De zomerzitting werd destijds verdaagd om de reacties van de ministers op de voorstellen van de ver gade: ing af te wachten. Nd 'le officiële opening van de vergade ring voerde als eerste de Italiaanse minis ter wn Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza. het woord om, als voorzitter van het ministerscomité, verslag le doen van de bevindingen van dit comité op zijn te Rome gehouden bijeenkomst. De Assemblée heeft, niet tevreden met het optreden van slechts één minister, door haar vaste commissie de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, uitge nodigd voor haar de Franse gezichtspunten inzake de vorming van een Europees leger ie komen uiteenzetten. Daarmee maakte zij duidelijk, dat zij ook in deze zitting het defcnsiepvoblcem lot het hoogtepunt -wil maken. Tot deze uitnodiging werd met Britse en Scandinavische oppositie beslo ten. doch van de zijde van vertegenwoor digers van het minislerscomité werd gener lei bezwaar geopperd tegen de voortzetting van verdere discussies over de politieke aspecten van cle defensiekwestie. Integendeel, graaf Sforza, dè federalist in het ministerscomité, gaf onomwonden blijk het door de Assemblée genomen initiatief te bewonderen. Het had volgens hem aanzienlijk bijgedragen tot het wakker schudden van de Europese wil tot collec tieve verdediging en hij stelde een hervat ting van het militaire debat der Assemblée in het vooruitzicht. In een deel van zijn speech, waarin hij niet de overtuiging dei- ministers doch zijn persoonlijke opvatting weergaf, ging hij zelfs zover de Assemblée aan te raden te streven naar het leggen van een nauwere verbinding tussen de Raad van Europa en het Atlantische pact, een gedachte die, naar men uit gesprekken in de wandelgangen kon opmaken, op be sliste tegenkanting van andere ministers zal stoten. Beginselkwestie in liet vergeetboek Een verrassende stemming ten gunste van een continentale federatie zonder En geland en Scandinavië heeft Zondagavond in de politieke commissie der Assemblée geleid tot een grote mate van verwarring bij de bespreking van mejuffrouw Klom- pé's rapport over de instelling van gespe cialiseerde gezagsorganen zonder federa tief karakter. De 25 leden der commissie waren onaan genaam verrast, toen zij met elf tegen tien stemmen en vier onthoudingen bleken te hebben gestemd vóór een regionale federa tie, zoals door de federalisten in vele ver gaderzalen rondom Straatsburgs „Huis van Europa" wordt geëist. Het onverwachte resultaat dezer stem ming werd veroorzaakt door het feit, dat de Britten en de Scandinaviers vóór stem den, op grond van het argument, dat zij geen federatie in de weg wilden staan van de landen, die zich wensen te federeren. Hoewel enkele Italiaanse en Duitse fede ralisten min of meer bij vergissing tegen stemden, kreeg het beginsel der „regionale federatie" toch een meerderheid waarop niemand gerekend had. De stemming had plaats in besloten zit ting aan het begin van de discussie over mejuffrouw Klompé's rapport dat voorstelt de eenheid van Europa langs niet-federa- listische wegen en door middel van „ge specialiseerde gezagsorganen" na te stre ven. Alvorens lot de bespreking van de détails van het plan over te gaan, vroeg mejuf frouw Klompé stemming over de beginsel kwestie, of federatief gezinde landen on afhankelijk van de anderen hun eigen weg kunnen gaan. Dit werd als een min of meer formele procedure beschouwd, doch het onver wachte resultaat, waardoor de leden dei- commissie voorzitter Bidault critiseerden, plaatste de commissie voor de moeilijke vraag, of zij met de behandeling van mej. Klompé's rapport kon voortgaan. De stemming zal geen practische gevol gen hebben, daar de commissie bij haal verdere discussie geen andere mogelijkheid zag dan de stemming eenvoudig in het ver geetboek le plaatsen. Tenslotte, zo rede neerde men, was er toch geen uitzicht op een tweederde meerderheid, die het fede ratie-plan in de Assemblée zou moeten krijgen. Men besloot dan ook Maandag de bespreking van mej. Klompé's voorstellen voort te zetten en te doen alsof het beginsel van een regionale federatie verworpen was. Federalislencongres Terwijl de verwikkelingen de voornaam ste commissie der Assemblée voor proble men plaatsten, riepen in een Straatsburgse zaal Europese federalisten onder leiding van de Franse socialist Philip op lot actie voor een verenigd Europa zonder Engeland. Het congres van Europese federalisten aanvaardde Zondag le Straatsburg een resolutie tot „onmiddellijke instelling van een Europese federatie, zelfs indien een dergelijke federatie gedeeltelijk zou zijn." Het congres heeft Zondagmiddag een resolutie goedgekeurd betreffende de ver dediging van Europa, waarin gezegd wordt dat de opneming van het Duitse leger al leen in het kader van een Europese fede ratie mag geschieden en waarin de nood zaak van een gelijktijdige inspanning op militair, economisch cn sociaal gebied wordt beklemtoond. Het congres keurde ook eenparig een resolutie over de algemene politiek goed, waarin aangedrongen wordt op spoedige totstandbrenging van een federaal pact. Daarna werden 57 leden van dc centrale commissie gekozen onder wie 19 zijn aan gewezen door de lichamen-leden van de E.F.U. en 38 rechtstreeks door het congres zijn gekozen. Onder de gekozenen is prof. Brugmans, de rector van hét Europees col- legè te Brugge. Algemeen debat In het algemene debat zeiden de Britse Labour-minister Callaghan en de Neder landse socialist Van der Goes van Naters dat de ministers hun fiat gegeven hebben aan het grootste deel van het werk, dat Dr. Klompé stelt volksstemming voor Dr. Marga Klompé heeft vandaag aan de Raad van Europa voorgesteld in vijftien West-Europese landen door een volksstem ming te laten beslissen over eventuele op richting van de „Verenigde Staten van Europa". Dr. Klompé stelde voor de bevolking van de 15 Europese landen die bij de Raad van Europa zijn aangesloten de volgende vraag te laten beantwoorden: „Wenst u aansluiting van uw land bij een unie van democratische Europese landen?" Dr. Klompé, rapporteur van de algemene politieke commissie, heeft haar voorstel vervat in haar eerste rapport. De algemene politieke commissie is van daag vier uren bijeen geweest. Naar ver luidt is het niet gekomen tot stemming over het voorstel. door de Assemblée in Augustus was ver richt. Het was volgens hen zaak nu ernstig op deze weg voort te gaan. Jlngelaud zou geen partiële overeenkomsten tussen de continentale landen in de weg staan, doch deze aanmoedigen en steunen, zeide Cal- lachan. De heer Van der Goes van Naters zeide, dat de ministers door instemming niet het beginsel der partiële overeenkomsten „een kleine deur" hadden opengelaten. De As semblée mocht volgens hem niet aarzelen door deze deur in het huis van Europa te treden. Hij was het eens met de Britse en Scandinavische delegatie dat de Assemblée nu, in plaats van een nieuw offensief tegen de ministers te beginnen, moest trachten onmiddellijk profijt te trekken van de be haalde overwinning. Van der Goes van Naters achtte het een lout van het secretariaat, dat de nationale parlementen niet waren uitgenodigd hun Europese debatten tc houden vooraleer de ministers naar Rome gingen. Dit was volgens spreker (ook de heer Serrarens zeide dit later) alleen in Neder land gebeurd en daardoor hadden andere parlementen de gelegenheid verzuimd om tijdig druk op de ministers uit te oefenen. Het katholieke Kamerlid Serrarens was zeer critisch gestemd jegens het ministers comité. Sforza had de ministeriële schotel wel met een aangename saus overgoten, doch dat nam volgens Serrarens niet weg, dat het een magere schotel was gebleven. ,Veiligheïdsactie" in Indonsië Vijf doden bij auto- botsing te Harderwijk Op de z.g. rondweg bü Harderwijk is hedenmorgen een personenauto met grote snelheid tegen een vrachtauto gebotst. Van zes inzittenden van de personenauto naren er vier op slag dood. De twee ande ren verden ernstig gewond: een van hen is later in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde hedenmorgen te kwart over zeven ter hoogte van garage ^an Manen aan de rondweg bij Harder wijk. De uit de richting Amersfoort ko mende personenauto, die juist van de Sla- ••onslaan te Harderwijk de rondweg was "Pgereden, ramde eerst een vrachtwagen, •tomende uit de richting Zwolle en reed vervolgens tegen een tweede vrachtauto, oveneens uit de lichting Zwolle, die achter de eerste reed. De cabine van deze tweede wagen werd vernield. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van de personenauto met veel te grote snel heid getracht hebben de bocht van de Sta- fronslaan naar de rondweg te maken. De auto maakte na de botsing nog een paar ouitelingen en bleef aan de kant van de weg liggen. Van de zes inzittenden, een stucadoor en vijf metselaars allen uit Hoog landerveen bij Amersfoort, waren er vier °P slag dood. DJAKARTA, 19 November. (Aneta). Een aantal leiders van de PKI en de Sobsi, een der directeuren van de Javase Bank. de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad de heer H. Kan. dc hoofdredacteur van het linies georiënteerde Chinese dagblad „Seng Hoa Pau", de heer Wang Chi Wen, de voormalige staatssecre taris voor binnenlandse veiligheid, de heer Suriasantoso, behoorden tot de personen, die heden tijdens de veiligheidsactie in Djakarta werden aangehouden. Door deze actie werd het stadsleven gedurende zeven uur volkomen stilgelegd. De trams en bussen reden niet, treinen en vliegtuigen konden evenmin vertrekken. President Soekarno die per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke mosder in Blitar te bezoeken, stelde zijn vertrek uit tot na 12 uur 's middags. De actie, die een rustig verloop had. sloot Djakarta, Priok en Djatinegara geheel af. Van de zijde van het ministerie van Voorlichting werd aan Aneta medegedeeld: „De veiligheidsactie werd uitgevoerd in het kader van een spoedig herstel van de orde en-veiligheid in Indonesië. Zij kan be schouwd worden als een uitvloeisel van de rede, de minister-president Natsir in de af gelopen week over de gewapende groepen •heeft gehouden en van de bekendmaking van Sultan Hamengkoeboewono over de inlevering van wapens. Vermoedelijk zal Maandag over deze veiligheidsactie een re geringsverklaring worden afgelegd". Vele van.de aangehouden personen wer den in de loop van de middag weer vrij gelaten. Voor zover Zondagavond nagegaan kon worden bevonden zich toen nog de heren Spies, Kan en Wang Chi Wen in arrest. De schattingen, over het aantal ver richte arrestaties lopen ver uiteen. Aneta vernam 'voorts van welingelichte zijde, dat bij de actie ook een aantal wapenen in be slag werd genomen. Over de redenen van aanhouding van de heer Spies last men ook bij de Javase Bank in het duister. Van gezaghebbende zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat soortgelijke veiligheids acties ook elders in Indonesië zijn ge- nomen. Huiszoekingen Later vernam Aneta, dat behalve de heer Spies nog andere Nederlandse burgers werden gearresteerd. Desgevraagd werd van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat medegedeeld, dat naar hun .namen en de redenen der aanhouding een onderzoek wordt ingesteld. De gearresteer den bevinden zich in de gevangenis op Boekit Doeri te Djati Negara (Meester Cornelïs). Naar Aneta verder vernam, is ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commissariaat, drs. Speekenbrink, die op liet ogenblik in Nederland vertoeft, een huiszoeking verricht. De heer Speeken brink heeft de rang van gevolmachtigd gezant. Bij de gezant van België, de heer Van der Stigchelen, die op de Djalan Dipone- goro (de voormalige Oranjeboulevard) woont, vervoegde zich tijdens de veilig heidsactie een afdeling van de aan de actie deelnemende poli tietroepen, die verzocht, een huiszoeking te mogen doen. Met een beroep op de diplomatieke onschendbaar heid weigerde de heer Van der Stigchelen daartoe toeslemming te geven. Na een te lefoongesprek met de militaire overheden is de afdeling vertrokken zonder huiszoe king te hebben verricht, aldus vernam Aneta op het Belgische gezantschap. In een communiqué van het militaire Hei woord is aan. De Zakenwereld: De pessimist is degene, die een moeilijkheid ziet in iedere kans. De optimist is degene, die een kans ziet in iedere moeilijkheid. commando te Djakarta, dat Maandagmid dag werd verstrekt, wordt gezegd, dat in verband met de stijgende criminaliteit en de handel in niet-geregistrccrde wapens, liet militaire commando het noodzakelijk heeft geacht maatregelen te treffen ter be strijding van deze euvelen. Daarom werden Zondag, in samenwerking met de bevol king, maatregelen getroffen welke een goed succes hadden. De aangehouden personen zullen bin nenkort worden verhoord. Door deze maat regelen hoopt het militaire commando de veiligheid le Djakarta te verbeteren, aldus 1 het communiqué. Dr. Drees is ervan overtuigd dat voor beide partijen bevredigende resultaten bereikt kunnen worden De minister-president, dr. W. Drees, heeft hedenmiddag in Den Haag de tweede conferentie van ministers der Nederlands- Indonesische Unie geopend met een rede, waarin hij onder andere herinnerde aan het tot stand komen van een nieuwe verhou ding tussen Nederland en Indonesië. „Wanneer men sommige uitingen in In donesië en in Nederland beluistert, lijken de verwachtingen voor een goede samen werking niet gerechtvaardigd", aldus dr. Drees. „Er zijn er. die de gesloten overeen komsten als een dwang voelen, die hen belet terug le grijpen naar de ongeordende doorzetting van eigen verlangens, waaraan zij tot elke prijs de voorkeur geven. Er zijn anderen, die op grond van gebeurtenissen in dit jaar reeds menen te moeten consta teren, dat de samenwerking niet zal slagen. Sinds de eerste ministersconferentie is er veel geschied, dat niet ten voordele van onze verhouding strekte.,,Kwesties in ver band met het zelfbeschikkingsrecht ener zijds, ontoelaatbaar optreden van onver antwoordelijke elementen anderzijds, heb ben die verhouding op een zware proel' ge steld. Bovendien heeft het vraagstuk in zake Nieuw Guinea grote spanningen ver wekt. Ook thans wordt door velen ge- El Salvador vraagt UNO-vergadering behandeling van de kwestie-Tibet El Salvador heeft de Algemene Verga dering „met voorbijzien van de agenda commissie" verzocht een spoeddebat te .houden over ,,de invasie van Tibet door buitenlandse strijdkrachten". In een be geleidende resolutie wordt verzocht de „niet geprovoceerde aanval" te veroor delen. Een groepje gewonde Australische soldaten van de UNO-strijdkrachten wacht in de omgeving van Anjoe in Noord-Korea op transport naar een veldlazaret. De lakeien trokken al grote belangstelling Jonge Russische vrijwilligers melden zich voor de strijd in Korea TOKIO. (United Press en Reuter). Het hoofdkwartier van het Zuid-Koreaan- se leger lieeft Zondag bekend gemaakt dat communistische guerillerastrijders er in dc nacht van Zaterdag op Zondag in zfjn ge slaagd de tachtig kilometer ten Noord- Oosten van Seoel gelegen stad Tsjoentsjon bij verrassing in te nemen. Onder de bur gerbevolking zijn vele slachtoffers. Er wordt thans hevig om het bezit van Tsjoensjon gestreden. De communisten hadden de stad Zon dagochtend nog bezet. Zolang zij er blij ven, zijn belangrijke bevoorradingswegen, die van Seoel uit naar het Noorden en Oosten lopen, afgesneden. Men schat de sterkte der communistische troepen in Tsjoentsjon op twee duizend man. Een andere eenheid communistische guerillera's ter sterkte van verscheidene honderden, bevindt zich in de nabijheid van het vijftig kilometer ten Noordoosten van Seoel gelegen Kapjong. Volgens het Zuid-Koreaanse hoofdkwar tier worden de operaties van deze en andere eenheden guerillera's die achter de geallieerde linies opereren, dooi- de com munistische generaal Tsjaik Kim van een geheim hoofdkwartier le Pjonggang uit, honderd kilometer ten Noord-Oosten van Seoel, geleid. Het doel der gerilla's zou zijn een wig te drijven tussen het achtste en het tiende legerkorps, die zich respec tievelijk in het Westen en het Oosten van het Koreaanse schiereiland bevinden. Dit zou generaal Tsjaik Kim in slaat stellen een verbinding tot stand te brengen tussen zijn in het Noorden opererende guerillera's en hun collega's in het Zuiden, die aldaar steden en bevoorradingswegen aanvallen. Door sneeuw en modder oprukkende troepen van de zevende Amerikaanse divi sie infanterie hebben Zondag de buiten wijken van de Oost-Koreaanse plaats Kap- san, die 34 kilometer van de Mandsjoerijse grens is gelegen, bereikt. In het Noorden rukken de verbonden troepen langzaam op. waarbij zij nauwe lijks enige tegenstand ontmoeten. Oliicie- ren van de geheime dienst verklaren niet te begrijpen waarom de Chinese commu nistische" troepen Korea zijn binnengerukt, daar zij zich niet bereid tonen te vechten en zich verspreiden, wanneer zij worden beschoten. In Noord-West-Korea laaide de strijd Zondag plotseling weer op. Engelse troepen vielen de in verdedigingsstellingen inge graven tegenstander aan, voorafgegaan door Amerikaanse tanks, enkele kilometers boven Patskjon. De actie werd door Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen gesteund. Het hoofdkwartier van MacArthur schat, dat dc Noordelijke verdedigingslinie. 100.000 man sterk is, onder wie 28.000 Chi nezen. Meer clan 3000 jonge mannen in de Sovjet-Unie en „andere Sovjet-Russische gebieden" hebben zich opgegeven voor een vrijwilligersleger, dat in Korea zou wor den ingezet, aldus meldt het op Formosa in het Engels verschijnende dagblad „China News". Rebellie in Nepal bedwongen? In officiële en nict-officiële kringen tc New Delhi Is men van mening dat tenzij een groot gedeelte van de strijdkrachten der regering overloopt naar. cle troepen van het in opstand gekomen nationale Ne- palese congres cie militaire situatie er voor cle opstandelingen thans slecht uilzict. Birgandj, de zetel van het Nepalcse congres, cle „voorlopige regering" van Ne pal, zal ontruimd worden, wanneer geen nieuwe munitie ontvangen wordt, aldus meldt de „Press Trust of India". Het con gres heelt zijn troepen opdracht gegeven zich van Parwanipoer naar Birgandj te rug te trekken. Volgens latere berichten zouden de opstandelingen de strijd hei. ben geslaakt. (Van onze verslaggever in Londen) Gisteravond was er op. een van de per rons van het Londense Liverpool Street Slation een dergelijke drukte van journa listen en fotografen, dat het leek alsof onze koninklijke familie nu al arriveerde. In feite was echter al deze belangstelling ge richt op een zestiental lakeien en ander personeel van de koninklijke paleizen in Nederland, die met de dagboottrein uit Harwich arriveerden. Blitzlampen van vele Engelse fotografen flitsen toen de hof- dienaren begonnen met enkele kisten eieren en andere uiterst breekbare etens waren uit te laden. Deze zestien, nu nog onopvallende heren in gewone colbertjes en overjassen, zullen Woensdag tijdens het grote banket in de traditionele klem-rijke costuums gekleed zijn en aan 64 mensen een vorstelijk menu serveren. Een typisch Novembers Londen is het hier thans, met veel regen, diepe duister nis en tegen de schemering snel opkomende nevel. Men zegt dat Londen nooit zo Lou dens is als in November. Daar schuilt mis schien wel enige waarheid in. Londen zal niet zijn als Parijs. Al dagen voor het bezoek van Koningin Juliana cn Prins Bernhard was in talloze facetten van liet dagelijks Parijs leven het komende hoge bezoek te merken. Wie op het ogen blik in Londen komt merkt weinig of niets van wat er gebeuren gaat. Het leven stroomt normaal door, en wie niet speciaal let op vlaggemasten op Trafalgar Square, langs de Mali en bij Victoria Station zal zich verbaasd afvragen, waarom er zo wei nig van is gemaakt. De Londense kranten Het stoffclük overschot van prof. dr. G. van der Leeuw zal Woensdag om 12.45 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde worden besteld. Om 11 uur zal in de Kloosterkerk in Den Haag een rouwdienst worden gehouden. Indonesische ministers naar Ambon DJAKARTA (Aneta). Met een spe ciaal legervliegtuig zijn Vrijdag de Indo nesische minister-president, Natsir, de ministers Assaat (Binnenlandse Zaken) en Pellaupessv (Voorlichting) en de gouver neur der Zuid-Molukken. Latoeharhary naar Anibon vertrokken. De ministers zul len met de bevelhebber van de strijdkrach ten van Oost-Indonesië, kolonel Kawila- rang, besprekingen voeren over het zc spoedig mogelijk herstel van orde en rust in de Zuid-Molukken. Naar verwacht wordt, zal dit bezoek tien dagen duren. Zaterdagavond is een vliegtuig van het internationale Rode Kruis uit Genève naar Rome vertrokken op v;eg naar Ambon. Het vliegtuig is geladen met medicamenten. geven geregeld weinig opvallend nieuws over het komend bezoek, en als men tien Londenaars vraagt of zij iets van het be zoek van de Koninklijke Nederlandse fa milie afweten, zullen er negen verbaasd het hoofd schudden: Nee, daar had ik nog niets van gehoord. Maar wanneer die mensen het dan ook weten, dan zijn zij er enthousiast voor. Een Nederlander die nimmer in Engeland is geweest, kan zich niet voorstellen welk een goede naam ons land en onze Koninklijke familie hier hebben. En die reputatie is het clan ook, die van dit officiële Koninklijke bezoek zeker een succes kan maken. Als morgenmiddag om kwart voor één Engelse tijd (dit is in Ne derland een uur later) de Jacob van Heemskerk meert aan de kade van Dover, dan zal een periode van vier dagen aan breken, die een onvergetelijke plaats zal krijgen in de geschiedenis van de relaties tussen onze beide landen. vreesd dat een conferentie van ministers geen nut kan hebben. Ik geloof dat weinig vormen van over leg zo nuttig en doeltrelfend kunnen zijn als juist deze voorgeschreven ministers conferenties en ik ben er van overtuigd, dat cle tweede samenkomst van ministers in Unieverband op deze basis kan leiden tot resultaten, die voor beide partijen be vredigend zijn. Ik ben er voorts van over tuigd dat, ook op punten waarin niet aan stonds een voor beide partijen bevredi gende oplossing kan worden verkregen, het overleg in deze sfeer niettemin kan lei den lot wegneming van misverstanden en vergroting van het onderling vertrouwen", zo besloot dr. Drees. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heelt Zaterdag in de algemene vergadering van de UNO, bij de behandeling van Trvgve Lie's vredesplan en het tegenplan van de Sov jet-Unie, verklaard dat' de Sovjet-Unie „van harte het vreedzaam r.aast elkaar be staan in de wereld van kapitalisme en com munisme wenst". Wysjinski verklaarde zich krachtig voor stander van periodieke bijeenkomsten van de- Veiligheidsraad, in aanwezigheid van regeringshoofden of andere hoge functio narissen, „mits de Chinese communisten er een zetel hebben als de wettige ver tegenwoordigers van China". Wysjinski vermeed steeds Trygve Lie te noemen als ontwerper van het „plan van tien punten voor het bereiken van de vrede door middel van de UNO in twintig jaar tijds". Het tien-punten-plan was volgens Wy sjinski gebaseerd op politiek vooroordeel. „Het gaat de boven alles belangrijke kwestie van opneming van de Chinese communisten stilzwijgend voorbij", zeide hij. „Verscheidene critieke kwesties ver plichten de UNO iets te doen.'Het zijn de kwesties van de Chinese vertegenwoordi ging, onvoorwaardelijk verbod van atoom wapens, het instellen van een effectieve internationale controle hierop en vermin dering van de bewapening en de strijd krachten van de leden-staten. Het 20-jarenplan zou „hol" zijn, indien men de volgende punten over het hoofd zag: De noodzakelijkheid de oorlogspropa ganda te doen eindigen. Het verbod van atoomwapens en andere massa vern ietigingswapens. Het sluiten van een pact tussen de grote mogendheden, gericht op de vrede. Het progressieve verminderen der be wapening en der strijdkrachten. Het plan mist bepaalde voorwaarden voor een rege ling op lange termijn, daar de opstellers niet werkelijk door de wens naar vrede werden geleid", aldus de Russische mi nister. Joegoslavië sprak zich in beginsel voor Trygve Lies plan uit Nadat onder meer nog vertegenwoordigers van Canada, Ame rika, Polen en Egypte het woord hadden gevoerd werd de stemming tot Maandag uitgesteld. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren boven Ierland lag, trok naar Midden-Engeland. Een randsloring van deze depressie trok vandaag over ons land en veroorzaakte enkele buien. Ten Westen van Ierland ligt een nieuwe actieve storing, die naar de in gang van het Engelse Kanaal koerst. Onder invloed van genoemde storingen bleef ons land vannacht in een Zuide lijke luchtstroming en kwam er veel bewolking voor. Daardoor bleven de minimum-temperaturen royaal boven het vriespunt. De nieuwe depressie zal bij ons de windkrachten weer verder doen toenemen. O ONBEWOLKT (ÏLiCHT BEW 3 HALP eEW 3 ZWAAR BEW GEHEEL3EW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER l?t£,v-f eratuur 1005 'SC9AAB BELANGRIJK '.cteSLAC- gcbied CENTRA h moge druk - scheidingslijn-ppont- russct; luch verschillende herkomst stand van dit teken geest de windrichting aan- iedere hele o'wabsstceep is wind- snfi.mf.i? va?. '.'rgtg: •.-; Weerbericht VEEL WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond nog opklaringen, overi gens incest zwaar bewolkt me', tijdelijk regen. Krachtige tot harde cn aan de kust later wellicht stormachtige wind lussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. 21 November Zon op 8.09 uur. onder 16-42 uur Maan op 15 03 uur. onder 4.45 uur Hoog en laag water tc IJmuïdeu Maandag 20 November Hoog water: 0 44 en 13.11 uur. Laag water: 8.42 en 20.54 uur. Dinsdag 21 November Hoog water: 1.37 en 13.57 uur. Laag water: 9.33 cn 21.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1