onoto AKKERTJES f f De radio geeft Dinsdag Delftse studenten uiten bezwaren tegen de „zweep" achter de studie Eén dag zonder verkeersongelukken Q Wereldnieuws} BOEKEN PEBOEKPERS HOEST Maandag 20 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant ADVERTENTIE Druk de infectie grondig de kop in Neem één of tv/ee 'AKKERTJES'.kruiponderde v/ol en in korte tijd bent U weer opgeknapt/ hei pen direct.' HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Niéuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12,03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.50 Reportage. 14.25 Platen. 14.40 Zang en piano. 15.00 Kamermuziek. 15.30 Ziekenlof 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 13.00 Amusementsmuziek. 18.25 Cowboy liedjes. 13 48 Soort, Dit is leven en Voor de jeugd. 19.00 ..8372", 19.15 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Maastrichts Stedelijk Orkest. 21.00 Toespraak. 21.10 Pianotrio. 21.35 Amuse mentsorkest. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Commentaar wereldschaaktournooi. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 10.30 Voor de huisvrouw. 10.35 Pla ten 20.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel en viool. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12,40 Pianoduo. 13.C0 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Concert. 14.00 Voor de vrouw. Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren 15.45 Kinderkoor. 16.00 Reportage. 16.35 'Sluiting. 13.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Promenade-orkest. 19.03 Paris vous parle 19.08 Platen. 19.25 Fanfare-orkest. 19.50 Militaire causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20,15 Gevarieerd programma. 21.1" De antwoord-man. 21.30 Reportages. 22.00 Goede moed. 22.25 Viool, clavecimbel en viola da gamba. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12,00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17,15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 De boekenspiegel. 13.00 Voor de jeugd. 18,30 Voor dc soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.10 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. deel van het vraagstuk der selectie, niet in zijn. kern aan. De ministeriële zowel als de door de Studentenraad voorgestelde maatregelen brengen slechts ejen incidentele verzach ting van de gevolgen der chronische ziekte, waaraan ons gehele onderwijs lijdt. Pas als ons onderwijs in al zijn geledingen gereorganiseerd wordt, programma's en exameneisen worden herzien, zullen de vele moeilijkheden als mislukking, selectie, aansluiting L.O.-M.O. en M.O.-Ii.O met enige kans op succes opgelost kunnen wor den. Alle andere maatregelen zijn slechts lapmiddelen. Als de actie der Delftse studenten tot een spoedig en grondig herzien van ons onder wijs mocht bijdragen, dan zullen zij een belangrijke daad verricht hebben. Zelfs als tegen hun wens de ministeriële maat regel voorlopig toegepast zou worden, om dat zij tegenover de cijfers van de minister sleclits „onweegbaarheden" kunnen stellen. LAMSHUfD PANTOFFELS ,Het moet mogelijk zijn Voorgestelde wettelijke maatregelen zullen naar hun mening de overbelasting der Technische Hogeschool niet doen verdwijnen Tn de „Tempei der Zorgeloosheid", de Delftse studentensociëteit Phoenix", waar ter ere van de Dies vlaggen feestelijk •a apperden, stonden Vrijdagmiddag de ge zichten ernstig. De Delftse Studenten Raad had namelijk een persconferentie belegd om zijn bezwaren kenbaar te maken tegen het onlangs ingediende wetsontwerp, dat de behoedzaam te hanteren mogelijk heid wil scheppen studenten, die twee jaar na de datum van eerste inschrijving het eerste gedeelte van het propaedeutisch examen of vier jaar na deze datum het tweede gedeelte niet met gunstig gevolg if leggen, het recht van studie aan de Technische Hogeschool te ontzeggen. De Technische Hogeschool lijdt aan over bevolking en daar circa veertig procent van de ingeschrevenen hun studie niet voltooien, meent de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, dat door de voorgesetlde regeling laboratoria en instituten in belangrijke mate ontlast zul len worden. De Delftse Studenten Raad daarentegen is van mening, dat hei wetsontwerp geen bijdrage levert tot de oplossing van het vraagstuk der overbelasting. Verreweg het grootste gedeelte van genoemde veertig procent verlaat de Technische Hogeschool binnen de thans voorgestelde termijnen. De nieuwe maatregel zou slechts een zeer kleine groep van vijftig studenten per jaar treffen. Volgens de Studentenraad oefent deze groep echter geen storende invloed uit op de gang van zaken bij het onder wijs, daar blijkens de ervaring ieder, die zich gedurende twee jaar voor het eerste examen heeft voorbereid, niet meer de colleges en practica herhaalt, welke dat examen betreffen. De Studentenraad meent, dat de geringe waarde van de voorgestelde maatregel voor bezuiniging en bestrijding der over belasting niet opweegt tegen de schade, die, bij toepassing ervan, aan het onder wijs en de student berokkend zou worden. Het is namelijk te vrezen, dat de student zich zal beperken tot het voldoen aan minimum-exameneisen, dat het universi taire karakter van het onderwiijs aan de Technische Hogeschool verzwakt zal wor den en het .„schoolse" zal toenemen, dat de student zijn algemene zowel geeste lijke als lichamelijke vorming zal ver waarlozen er. minder zal deelnemen aan de' hogeschoolgemeenschap. Vooral echter bestaat het gevaar, dat er een examen psychose ontstaat, door de angst voor de consequenties van zakken en door de druk, waaronder de student zal werken. Een cruk, die door de financiële omstandig heden voor vele studenten toch al zeer zwaar is. Vele andere bedenkingen bracht de Studentenraad nog in het midden, onder andere de morele verantwoordelijkheid van de toch ook feilbare hoogleraar. Tevens uitte hij zijn twijfel aan de mogelijkheid van een juiste uitvoerbaarheid der rege ling. Overtuigd echter van het feit, dat de toestand van 's lands financiën, bezuiniging noodzakelijk maakt en 'verhoging van het rendement van het onderwijs eist, beperk te de Studentenraad zich niet tot bestrij ding van het ontwerp. Hij stelde ook maat regelen voor die volgens zijn mening, in tegenstelling tot die van het wetsontwerp, wel het beoogde resultaat zullen hebben. Daartoe behoren onder .andere: verande ring van het studieprogramma, wijziging der bestaande examen- en tentamerege- lingen en vooral: adviezen aan jongejaars- studenten met gebruikmaking van het nieuwe instituut der instructeurs en voor lichting op de middelbare scholen. Het blijkt dat het overgrote deel der aanko mende studenten geheel onkundig is van de moeilijkheden en de eisen der studie. Ondanks de ernst, waarmee de leden van de Studentenraad het wetsontwerp bestre den en hun eigen voorstellen aanprezen, vatten zij het probleem der overbelasting, Onder deze leuze „Het moet mogelijk zijn" zal de K.N.A.C. een beroep doen op alle weggebruikers in Nederland om ern stig te pogen althans één dag van het jaar vrij van verkeersongevallen te houden. Daarvoor is uitgekozen de 5de December. Gemiddeld zijn er in ons land per dag 48 slachtoffers van het wegverkeer, name lijk 12 voetgangers. 20 fietsers en 16 ove rige weggebruikers. Per dag zijn er 2 a 3 doden, 24 ernstig- en 21 a 22 lichtge wonden. Het verkeer is thar.s betrekkelijk vei liger dan voor de oorlog, omdat het aantal slachtoffers van toen en nu weinig ver schilt en de intensiteit van het snelverkeer toen slechts de helft was van nu. Het moet mogelijk zijn naar het oordeel van de K.N A.C. het gemiddelde te verla gen, indien allen op de weg mee- voorzich tigheid en hoffelijkheid betrachten. Grote belangstelling bij jubileum der K.R.O. De viering van het zilveren jubileum van de K.R.O. werd Zaterdagmorgen ingezet met een kerkelijke plechtigheid in de Sint Vituskerk in Hilversum. Onder de talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich onder meer Johannes, kardinaal De Jong en de bisschop -van Haarlem mgr J. P. Hui- bers, de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandse Zaken, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noordli'olland en Limburg, leden van de Raad van State en van de Eerste en Tweede Kamer. De pauselijke internuntius in Den Haag celebreerde een pontificale mis, welke door verscheidene koren werd opgeluisterd. 's Middags werd in theater Gooiland een officiële herdenkingsplechtigheid gehouden. De voorzitter van de K.R.O.. prof. dr. J. P. Kors O.P. opende de bijeenkomst met een herdenkingsrede, waarna mgr. Giobbe en minister-president dr. W. Dress het woord voerden. De gevoelens van het Nederlandse episcopaat werden vertolkt door de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Di'. E. Teeuwen deelde mee dat het aan tal leden van de KJt.O. is gestegen tot 265.102, waarmee de K.R.O. de grootste omroep van ons land is geworden. Vervolgens werd een receptie gehouden, waarop vele honderden hun gelukwensen aan het bestuur van de jubilerende om roepvereniging kwamen aanbieden. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS voll. garantie M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5-7 Haags; Matrozenkoor Het Ha3gse ..Matrozenkoor" gaf Zondag middag een uitvoering in de Haarlemse Concertzaal. Wii hebben dit flink bezette knapenkoor reeds een paar keren maar dan medewerkend op een concert in onze stad gehoord en te beoordelen gekre gen. Wat wij er te dier gelegenheid over schreven zouden wij nu letterlijk kunnen herhalen. Want het is er in zijn kwaliteit niet op achteruit gegaan, maar er tevens in zijn zwakke zijde niet op verbeterd. Beide gevallen raken in de eerste plaats de dirigent Theo van Elferen. Deze staal beslist sterk op gebied van de stemcultuur en van de koordiscipline. De wijze waarop hij de jongens hun stem leert gebruiken mag voorbeeldig heten, en zijn suggestieve invloed op 'de knapen is opvallend. Maar als het op musiceren aankomt blijkt Van Elf eren niet de muzikant te wezen om uit dit goed gedrilde materiaal het rendement te halen, dat onder een artistiek verant woorde leiding mogelijk zou zijn. Stijl, maat en dynamiek zijn dingen omtrent welke hij zeer eigenaardige begrippen heeft, die eigenlijk thuis horen onder slecht dilettantisme. En toch is dié man muzikaal en zou hij met zijn „matroosjes" prachtige resultaten kunnen bereiken, die niet in de schaduw zouden hoeven te blij ven van die der „Wiener Sangerknaben", indien hij zich eens ernstig bezon op het verantwoordelijke van zijn laak en op het wezen van de kunst die hij meent te die nen. Het koor zong een reeks oude, meer stemmige kerkzangen, waarvan wel de titels maar niet de namen der componisten op het programma vermeld werden. Voor zo ver de dynamiek niet tot te grote klankuitzetting leidde, was de sonoriteit doorgaans heel mooi en de zuiverheid op vallend. Doch de opgeschroefde nuance ring bedierf veel. Na de pauze kwamen profane liederen aan de beurt, waarvan „Hymne a la nuit" van Rameau zeer slecht en „Wiegelied" van Brahms zeer goed geïnterpreteerd werden. Maar het nummer van het pro gramma, waarin alle executanten het best dc sfeer troffen was „De landelijke repe titie" van Suppc, de onder de veteranen van de .liedertafèl" welbekende scène die, door deze goed zingende knapen uit gevoerd met een pienter en grappig diri- gentje ervoor, nu een aparte bekoring had: de bekoring van het ongekunstelde. JOS DE KLERK. ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, s avonds gebracht Haariems Matrassenhuis II. DE GRAAFF. Grote Houtstraat 103 Telefoon 11185 Paul de Groot sprak in Finsterwolde In Finsterwolde heeft de C.P.N. Zaterdag een openluchtbijeenkomst gehouden. Wet houder Haaken van Finsterwolde, de al gemeen secretaris van de C.P.N., de heer Paul de Groot en het lid der Tweede Ka mer de heer H. Haaken voerden het woord. Wethouder Haaken gaf een overzicht van hetgeen door de communisten in Finster wolde tot stand is gebracht. Hij hekelde het optreden van de burgemeester Tuin en van de rechtse fractie van de gemeenteraad van Finsterwolde. Paul de Groot uitte zijn grote waarde ring voor de communistische raadsleden van Finsterwolde. ,.De regering gaat de communistische raadsleden thans naar huis sturen", aldus spreker, „omdat ze dingen zouden hebben gedaan, die niet te tolere ren zijn. Zouden ze evenwel deze dingen niet gedaan hebben, dan zou de C.P.N.-lei- ding ze naar huis gezonden hebben". Het aanstellen van een regeringscommissaris voor Finsterwolde noemde hij een aanval op de wettelijk gekozen vertegenwoordi gers in de gemeenteraad. „Er is op het ogenblik een streven merk baar", aldus spreker, „om de communisten zoveel mogelijk uit openbare functies te zetten, teneinde op deze wijze een oorlog voor ie bereiden. Wij hebben tijdens de jongste wereldoorlog gevochten tegen de Duitsers, doch nu heeft zich in Duitsland gelukkig weer een normaal leven ontwik keld. Ook daar bloeit het communisme en we wachten met vreugde de dag af, waarop we met deze Duitse rode vrienden de strijd tegen het imperialisme kunnen aanbin den". Er werd een motie aangenomen, die aan de minister van Binnenlandse Zaken en leden der Tweede' Kamer werd gezonden. In deze motie werd de ontstemming van de C.P.N. uitgesproken over de voorgeno men voorzieningen in het bestuur van de gemeente Finsterwolde. In dezelfde geest werd een petitionnement opgesteld, dat onder de bevolking van Finsterwolde zal circuleren. De Parijse modekoning en parfumfabrikant Jacques Fath heeft Zaterdag en Zondag in het Victoria Hötel te Amsterdam door acht mannequins zijn laatste creaties vertoond aan ongeveer tweeduizend dames, die zo gelukkig waren een toegangsbewijs te ver overen. Enige leden van de hofhouding van koningin Juliana en de gezanten van Italië Zuid-Afrika. Frankrijk, België en Luxem burg woonden een der shows bij. Zij wer den begroet door burgemeester d'Ailly. De nelto-opbrengsl van deze mode-demonstra tie komt ten goede aan de afdeling Am sterdam van het Nederlandse Rode Kruis. Reeds is als resultaat van een voorlopige raming aan de penningmeester een cheque van f 5800.overhandigd. Op de foto ziet men de vermaarde mannequin Bettina. de meest gefotografeerde vrouw ter wereld. Hedenmiddag brengt Jacques Fath een bezoek aan het Frans Halsmuseum te Haarlem. Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils Het Nationaal muziekkorps van het Leger des Heils was Zaterdag en Zondag de gast van het plaatselijk korps in Haar lem-Noord. Een belangrijk onderdeel van het bezoek vormde de muziekuitvoering" die Zaterdagavond in de Immanuël-kerk werd gegeven. Majoor J. Langelund, die de leiding van de avond op zich genomen had, introduceerde het korps bij de talrijke aan wezigen. Het bestaat uit amateurs, gekozen als de beste krachten uit Leger-des-Heils- muziekkorpsen in dén lande. Alleen de kapelmeester Bern. Verkaaik is musicus van beroep. Gedreven door een sterke ge loofsovertuiging werken deze musici hard om hun uitvoeringen zo volmaakt mogelijk te doen zijn. Het „Soli Deo Gloria" is het motto voor hun spel, hetgeen een factor van betekenis is geworden bij de beoordeling van de uit voeringen. Daarnaast blijven de zuiver mu zikale maatstaven bestaan, die voor dit concert tot de conclusie leidden, dat elk der mannen zich een belangrijke, soms zelfs buitengewoon belangrijke technische vaar digheid verworven heeft. Daarvan spraken de voordrachten van het korps in zijn ge heel en zeer speciaal de vertolkingen waar voor een of twee instrumentalisten als solist optraden. Zo hoorden wij een virtuoze uit voering van een reeks variaties van E. Leidzen door een solo-pistonist, een gaaf. mët vaste toon gespeld trombone-duet „Kameraden" door twee Haarlemse leden van het korps en een bewonderenswaar dige uitvoering, uitmuntend door muzika liteit en technische vervolmaking, van va riaties van Catelinet door een bespeler van een euphonium, een familielid der tuba's. Deze tubasolo werd een hoogtepunt van het concert. Het korps begeleidde al deze solisten met zorg. Behalve de solo-werken had kapelmees ter Verkaaik ook composities gekozen,waar voor het aankwam op het samenspel, dat voor de verkozen musiceerstijl naar wens bleek te zijn opgebouwd. Maar de plotse linge krachtsontladingen in absoluut con trast met de zachte klanken brachten on rust en krampachtigheid. Het komt cms voor, dat kapelmeester Verkaaik met zorg vuldige relatieve nuancering meer berei ken zal. En dan moet ons van het hart, dat het volgehouden vibrato, vooral dat van de pistons, op de duur irriterend werd. Men moet met dergelijke effecten, die weekheid in de hand werken, zeer zuinig zijn. Van de werken, die gespeeld werden, noemen wij nog een interessante mars van W. Keaton, de variaties op „De oude Bron wei" van E. Ball, het fugatische fragment uit Spohr's oratorium „Het laatste oordeel" en ten slotte „Man van Smarten" van B. Coles. Dit laatste stuk maakte in een even wichtige en muzikale uitvoering veel in druk. Toespraken, samenzang en gebed wissel den de muziekvoordrachten af en zij gaven het volstrekt eigen karakter aan deze avond, op welke het Nationaal Muziek korps zich heeft doen kennen als een be kwaam ensemble. Zondagmiddag werd een uitvoering ge geven met een ander programma in „Ons Huis" te Zandvoort voor ongeveer tachtig bezoekers. Het podium bleek te klein, zodat het orkest in de zaal moest plaats nemen, hetgeen het klankgehalte niet ten goede kwam. Wegens tijdgebrek moesten hier het „Ave Verum" van Mozart en het Halleluja uit „De Messias" van Handel vervallen. P. ZWAANSWIJK. 1. Een blik op de eerste tekening van dit nieuwe verhaal laat ons zien, dat Panda er goed voor staat. Hij heeft zijn armen vol met goud, geldzakken en edelgesteenten, en de schavuit Joris Goedbloed, die nog wel eens roet in zijn eten gooit, is in geen- velden of wegen te bekennen. Beter kan het niet, en dit is dus een mooi, fris begin. „Ziezo!" dacht Panda dan ook blij, „nu ben ik r'ijk! Ik heb de helft van 's Konings Schat gekregen, en nu ben ik schatrijk! Wat sai ik tut es*w gaan doen? Wat zou den rijke lieden eigenlijk ooit doen? Ik kan hier zo niet blijven staan, maar ik kan ook niet lopen met al die dure spullen in mijn armenNu zag hij gelukkig vanuit de verte een grijsaard naderen, die voddenraper van beroep was, en die een klein karretje voor zich uit duwde. Het karretje was niet veel moois; het was eigenlijk alleen maar een zeepkist op wie len, maar het was precies wal Panda zocht. „Dag meneer." zei Panda beleefd. „Zou ik misschien dat wagentje van u mogen heb ben?" Ach kom nu toch, mijn jongen," sprak de grijsaard. „Dit wagentje is nog bést wat waard! Dat kan ik toch niet zo maar cadeau doen aan een jochie als jij!" „Ik kan er best voor betalen!" sprak Panda trots. „Kijk maar hier is een goudstuk!" Bij deze aanblik 'sprong de grijsaard, zijn rheumatiek vergetend, met een krijsend gehuil omhoog. „Goud!" riep hij ontroerd. „Bestaat dat echt? Ik dacht dat ze al het goud gebruikt hadden om er ■papier van te maken!" ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Haarlemse Postfanfare gaf jubileum-concert Met medewerking van gemengd koor en solisten De Haarlemse Postfanfare bestaat twin tig jaar en vierde dit feit Zaterdagavond in de gemeentelijke Concertzaal met een jubileumconcert, waaraan de gemengde zangvereniging „Polyhymnia" de so praan Tonny Verschoor en de bariton Anthonise welwillend meewerkten. De avond verliep in een feestelijke stemming; geen wonder, want het bleek dat er zowel een dames-comité als een heren-comité gevormd was, die ieder van hun kant met hartelijke woorden en jubileum-gaven de herdenking van dit vierde lustrum luister kwamen bijzetten. De voorzitter van het korps, de heer J. van Delden gaf in een openingswoord een beknopt overzicht van het wel en wee der vereniging en wees terloops op de finan ciële zorgen die tegenwoordig de muziek gezelschappen drukken, wegens de enorme prijzen voor het aanschaffen en het onder houd van instrumenten. Maar spreker liet ook een .optimistisch geluid horen -betref fende de belangstelling die het korps steeds van de Haarlemse burgerij mocht onder vinden. Mevrouw Pfaff, die namens het Dames comité als jubileum-geschenk een' stel muzieklessenaars kwam aanbieden, sprak in geestdriftige termen over de activiteit van de Haarlemse Postfanfare. Zij wist het publiek met een driewerf „hoera" te doen instemmen met haar spontane hulde. Ir. F. O. Bloembergen, hoofd van het telefoon- district Haarlem, sprak vervolgens namens het Herencomité en bood een fantasie- posthoorn aan als uiterlijk blijk van waar dering en een bijdrage voor het instrumen tenfonds als jubileum-gave. Nadat de heer Van Delden voor al dat huldebetoon bedankt had, werd het muzi kale deel van het programma afgewerkt. Ket korps, onder leiding van de heer A. Nieman, speelde als zelfstandige nummers de Stradella-ouverture van Von Flotow, de Dans-suïte van Boedijn en de Variaties over het lied „Komt een vogel gevlogen" van Ochs-Bekker. Behoudens een ontspo ring in de Mozart-variatie van dit laatste zeer geestige stuk gebeurden er geen opvallende ongelukken. Maar toch hebben wij het korps wel eens in gunstiger con dities gehoord, minder stroef en vooral zui verder. Het kleine koper veroorzaakte voortdurend zwevingen die slechts bezwo ren werden in de forte-ensembles. De keuze van de nummers verdienden alle lof. Zo gaat het ook met de smaak- vorming' bij de muziekgezelschappen de goede kant op. Het betekent een studie op zichzelf, na te gaan hoe in het variatiewerk van Ochs-Bekker de stijl van een twaalf tal componisten nagebootst wordt, soms met gebruikmaking van eigen thema's, zoals bij Gounod, W.agner, Meyerbeer of met opvallende karakteristieke eigen schappen, zoals bij Verdi, Mendelssohn, Schumann enzovoorts. Maar zijn beste prestaties leverde het korps met de nummers voor koor en or kest, die door dirigent Nieman vakkundig bewerkt waren. De begeleiding van „Wachet auf" klonk als een statige "Wag- ner-passage en de fantasie op Gounod's Faust werd levendig vertolkt en was door gaans goed in verhouding tot de zang. Al leen het te pas brengen van een sopraan solo in deze selectie was niet gelukkig. Hoe voortreffelijk Tonny Verschoor haar Sie- bel-coupletten ook zong, zij kon onmoge lijk voldoende boven de begeleiding domi neren. Dat ging beter met de Valentin- passage van de bariton Anthonisse en het ging prima met het koor. Soortgelijke com binaties van koor en blaas-orkest mogen meer voorkomen, al hoeven het dan precies geen opera-fantasieën te zijn. „Polyhymnia" vervulde, met een goede damesbezetling en met een herenvleugel, die er wezen mocht, zijn taak in deze „on gewone" nummers uitstekend. Onder de soepele leiding van zijn eigen dirigent, de heer Hen Arisz, zong het koor met veel succes het mooie nummer van Max Bruch Psalm 91. Hartelijke instemming genoot ook het vierhandige klavierspel van me juffrouw Miep Warners en de heer W. van Baekel, die de „Uitnodiging ten Dans" van Weber ten beste gaven. Het programma werd besloten met een effectrijke demonstratie van het tamboer korps, onder leiding van de heer Van der Pijl. En daarna werd onder grote hilariteit een „bok" als nieuwste lid bij het korps ingelijfd'. Zijn candidatuur goid als jubi leumverrassing van de leden der „Bóeren- kapel", de PTT-band. Zo komt nu ook bij de Postfanfare de muzikale opvoeding van het geitenras aan de orde! JOS. DE KLERK Verdediging. Een te Tokio opgevangen uil zending van radia-Peking meldt dat 600.00 Chinese vrijwilligers worden aangeworven om in de „grensstreek" te dienen. Radio-Peking voegt er aan toe, dat de Zuid-Koreaanse troepen de Mantsjoe- rijse grens te Tsjosan hadden bereikt 26 October Chinees grondgebied hadden gebombardeerd en „daarmee het voor nemen hebben getoond om Chinees grondgebied aan te vallen". De 600.000 man zou mens voor de grens- verediging nodig hebben. Organisatie. Een „gentleman-inbreker", dié te Graz (Oostenrijk) tot 6 jaar gevan genisstraf is veroordeeld, heeft ver klaard, dat hij alvorens een safe open te breken altijd de kasboeken nakeek pm zich te vergewissen, dat de inhoud van de kas de moeite waard was, en dat hij altijd inbrekerswerktuigen uit het cri minologisch instituut nam, „omdat die de beste waren en er maar ongebruikt lagen". Onklaar. Tussen Noorwegen en Schotland is het 7.980 ton metende Amerikaanse schip Mormacsurf onklaar geraakt. Een sleepboot is uitgevaren om assistentie te verlenen. Vier maal. De Nederlandse familie Schram, vader, moeder en drie zoons, werd Za terdagavond voor de vierde maal gered. Hun vaartuigje de sloep Amy IIge raakte op weg van Weymouth naar Cork (Ierland) in een storm in nood. Er werden noodseinen gegeven en een red dingsboot sieepte het vaartuig in de haven van Brixham. Schram verklaarde dat hij zich mogelijk in Cork zou vestigen als hij er kon komen. Het oorspronkelijke plan was naar Zuid-Amerika te emigreren. Strijdbijl opgegraven. Langs een zijrivier van de Amazone, de Xingu, heeft 'een Indianenstam het oorlogspad bétreden. Berichten uit Belem, aan de mond van de Amazone gelegen, meldden, dat de toestand zeer ernstig is. De Indianen, behorende tot de stam der Caiapps, doden dorpsbewoners en-arbeiders op de rubberplantages en vallen zelfs boerde rijen bij de buitenwijken van betrek kelijk grote steden aan. Verscheidene dorpen zijn geëvacueerd en het werk op de rubberplantages ligt still omdat de arbeiders him leven niet op het spel willen zetten. Voor de zekerheid. De Boliviaanse rege ring heeft Vrijdag de staat van beleg afgekondigd, die haar de bevoegdheid geeft, samenzweerders te arresteren en het leger te mobiliseren ter handhaving van de openbare orde. Er is een com plot ontdekt, waarbij enkele legeroffi cieren en leden van 'de „Falange Socia- lista Boliviana" betrokken zijn. Uitgetreden. Twee-en-tachtig van de vijf- en-tachtig artsen te Blackpool en om streken hebben medegedeeld, dat zij uit de staat sgezondheidsdienst zijn ge treden. Dit is de eerste grote groep, die aldus gehandeld heeft na de eerder dit jaar door de leiders van het Brits me disch genootschap gedaneaanzegging in daze richting. Beroep. De unie van West-Duitse journa listen heeft in een communiqué een be roep gedaan op de drie Westelijke be velhebbers om de persoonlijke vrijheid van haar leden te beschermen „tegen de terreur van agenten v.an een totali tair regime" In het communiqué wordt verklaard, dat sedert de scheiding van dé Berlijnse bestuursdiensten In 1948, 24 journalisten uit de Westelijke secto ren zijn ontvoerd naar Oost-Duitsland, Bedreiging. Mevrouw Hertogh, die Woens dag uit Nederland te Singapore aan kwam, heeft gisteren een anonyme brief in het Maleis ontvangen; waarin zij wordt gewaarschuwd haar gerech telijke actie, om haar dochter terug te krijgen, te staken. Een functionaris van het Nederlandse consulaat te Singa pore en een Nederlandse vrouw, bij wie mevrouw Hertogh thans verblijft, heb ben soortgelijke brieven ontvangen. De brieven zijn in handen gegeven van de politie, die maatregelen heeft genomen voor de bescherming van de drie ge adresseerden. Smokkelaars. In de tweede helft van Oc tober zijn aan de Belgisch-Duitse grens 942 smokkelaars gearresteerd. Vier ton koffie, dertigduizend sigaretten en ne gen auto's werden in beslag genomen. ADVERTENTIE Grote sortering Ontspannings- en Ontwikkelingsliteratuur Grote Houtstr. 55-57 - Haarlem - Tel. 19397 Openbare huisconcerten Bij wijze van proef zullen in „het huis met de sleutels (Bronsteeweg 76) te Heemstede enige openbare kamermuziek- middagen worden gehouden. De reeks be gint op Zaterdag 25 November met een uitvoering van drie sonates van Bach (in E groot, g klein en b klein) door het duo Frans Vester en Miep van Luin, fluit en piano. De bedoeling van deze concerten is om bij belangstellenden het gehoor en daarmee de waardering voor de kamer muziek te ontwikkelen. ADVERTENTIE RodeHoestpoedersvanMijnhardt Doos ct. M_TT DR. ANTHON VAN DER HORST BESPEELT HET CAVAILLé-COLL- ORGEL Donderdag 23 November wordt in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem het tweede van de serie recitals op het beroemde Cavaillé-Coll-orgel gegeven. Dr. Anthon van der Horst zal werken uitvoeren van: Joh. Seb. Bach, Fr. Cou- perin, John Stanley, A. Viola, Fr. Peraza, Joan Cabanilles, M. Duruflé, Albert de Klerk en Hendrik Andriessen. Echtparen in het goud Op 5 December hopen de heer C. Schot en mevrouw A. C. Schot-Musscher de dag te herdenken, waarop zij vijftig jaar ge leden in het. huwelijk tradén. Het 'echt paar woont Vergierdeweg 454. Er is nóg een gouden bruiloft op Sint Nicolaas, namelijk die van de heer W. Post en mevrouw G. C. Post-Krijnen, Dorre- boomstraat 11.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2