Ook met Appelmoes is Per groot blik 70c Amsterdamss Beurs HARDHOREND QKort en Bondig De Zevenster Maandag 20 November 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant „De Wonderbloem" Aardige kinder-opereffe Heel lang geleden leefden er in een ver land een koning en een koningin. Zij had den een lieftallige dochter en een zoon, wiens jonge leven versomberd werd door een onverklaarbare ziekte. Na vele treurige jaren van lijden kwam er bemoedigend nieuws aan het hof: ergens in de dichte bossen, waar een fee, elfjes, kabouters, maar ook kwaadaardige bosduiveltjes huis den, groeide een wonderbloem, die gene zing zou kunnen brengén. Het prinsesje trok er op uit, tezamen met vele onderda nen van de koning, om de bloem te zoeken en zij vonden haar eindelijk, ondanks de tegenwerking van de bosduiveltjes, die tenslotte toch moesten buigen voor de macht van de goede fee. En de jonge ko ningszoon werd weer gezond door de won derbloem en er kwam weer vreugde in het gezin van de koning en in het gehele land. Dit aardige sprookje werd Zondagmid- hoor het kinder-operettekoor „Jong Diogé" in het gebouw St. Bavo ten tonele gevoerci. Dit was geen gemakkelijke on derneming voor de kinderen, noch voor de regisseuse Ans Dukker, de leider van het koor Henk Steenkisi of voor de niet ge noemde assistenten op de achtergrond, die met de voorbereiding van de opvoering zeker ce handen vol hebben gehad. De arbeid bleek niet tevergeefs te zijn ver richt. Er werd goed, soms zeer bewust ge speeld door de jongs acteurs en actrices. \an enkelen was het spreken soms moei lijk te verstaan. De fantasie vulde dan maar aan, waar de werkelijkheid tekort schoot. De zang was behoorlijk, ook van het koor, al vielen er enige ongelijkheden op te merken. In de handeling had het koor, 'optredend als hovelingen, burgers, kabou ters, elfen en niet te vergeten als bosdui veltjes (een kostelijk stel plaaggeesten!) een belangrijk aandeel. Een rijkdom van kleurige costumes en geslaagde décors en tal van aardige, eenvoudige dansjes maak ten de opvoering, die aan zeer vele kinde ren een leuke middag verschafte, mede bijzonder aantrekkelijk. P. ZWAANSWIJK. Herdenkingsdienst voor lustrum van „Kerk en Wereld" Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de stichting „Kerk en wereld" werd Zondagmiddag in de Grote Kerk te Drie bergen een hedenkingsdienst gehouden, waarin voorgingen ds. F. J. Pop. voorzit ter van het directorium en prof. dr. W. Banning, hoofddocent aan de academie van „Kerk en wereld" en adviseur van het di rectorium. In twee kernpunten meende professor Banning het wezenlijke van wat er in de oorlogsjaren aan de Kerk en aan vee! van naar leden gebeurde, te mogen samen- va'ten. Het eerste is geweest de herontdek king van het feit, dat de Kerk en het haar toevertrouwde Evangelie er niet zijn voor de Kerk zeif, maar voor de wereld. De diepte en bedoeling van het verzet der Kerk hebben gelegen in het geloof dat Christus beslag wilde leggen op dit volk en dat daarom verzet móest worden geboden tegen de anti-christelijke machten van de moderne tijd. Deze solidariteit is nu niet minder nodig dan toen. De strijd tegen de anti-christelijke machten van deze tijd is niet afgelopen. Het tweede punt is geweest de overtui ging, dat dit alles alleen kan en ook alleen mag, indien de Kerk zelf een-levende ge meenschap vormt .rondom het Evangelie van Christus. Voor velen van, rechts en van links is het verstaan, dat zij uit de strijd- posities der dogmatische geschillen en uit de machtstrijd der richtingen moesten wor den vrijgemaakt om tot een levende ge meenschap rondom het Evangelie te wor den herboren. Uit deze niet geschonken bewogenheid met haar dubbel aspect is „Kerk en wereld" ontstaan. ..Er is veel waarvoor wij in dit uur oprecht zeer dank baar mogen zijn. Daarnaast moeten wij ook zeggen, dat „Kerk en wereld" door be paalde groepen in de kerk niet wordt aan vaard: door mensen van links niet, door mensen van rechts niet, door traditionalisten niet", aldus spreker. .Drie motieven meent prof. Banning hierbij te onderkennen: men gelooft niet dat dit kan of men gelooft niet in de visie van waaruit ook het werk van „Kerk en wereld" is geboren, öf men wil (of kan) deze openheid naar en verantwoordelijk heid voor de wereld niet aanvaarden. De lustrumviering wordt vandaag voort gezet met een receptie door het directorium op „De Horst" en de opvoering van een door dr. P. Boerwinkel geschreven lustrum spel „In de herfst van de vijftig". Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: R.K Rederijkerskamer Alberdink Thijm", .-Liefdelessen", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: De Neder landse Bachvereniging, concert. 8 uur. Frans Hals: „Aan de rand van de afgrond", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vlam en de pijl", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Odette Churchill", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De onsterfe lijke wals", 14 j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der wildernis" en „Vrouwenhater". 34 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 NOVEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V 8 uur. Frans Hals: Haarlemse Kunst Gemeenschap ..Le Silence est d' Or", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Socialistische winst bij verkiezingen in Duitse Lander De sociaal-democratische partij heeft winst behaald bij de verkiezingen voor de landsparlementen in Hessen en Württem- bevg-Baden (beide Amerikaanse zone), zo blijkt uit de met-officiële einduitslag. In Hessen, waar zij reeds de grootste partij was, verbeterde zij haar positie en in Württemberg-Baden werd de tot dusver grootste partij, die van de christen-demo craten, verslagen. De overwinning van de socialisten wordt beschouwd als een aanwijzing voor groter verzet tegen de houding die de West- Duitse kanselier Adenauer en zijn christen democratische partij aannemen in de kwes' tie van Duitslands herbewapening. Volgens deze voorlopige uitslag krijgen de communisten, die tien van de 90 zetels hadden in het Hessische parlement en het zelfde aantal in het Württembergse parle ment geen enkele zetel. In Hessen hebben de socialisten thans een absolute meerderheid in het nieuwe parlement, dat slechts 80 zetels zal tellen. ADVERTENTIE voordeliger! Politierechter Twee drinkebroers in de verdachfenbank Tumult in Groendaalsteeg Het, moet er op die Octobers vond nog al rumoerig toe gegaan zijn in de Haarlemse Groendaalsteeg. Daar werd in de gelag kamer van een summier café stevig aan vader Bacchus geofferd en om die offer gave te kunnen bekostigen werd er met veters gevent, Het resultaat van die bezig heid was echter niet in overeenstemming met de drinkschuld en de kastelein oor deelde het daarom nuttig" en noodzakelijk een der venters de deur uit te werken. En dat gebeurde dan ook. Inmiddels had de politie er de lucht van gekregen dat er in dat proeflokaal iets niet in de haak was. Er zouden, aldus een tip die de politie be reikte, gestolen goederen worden verhan deld en dies trokken twee weisdienaren naar de Groendaalsteeg om er polshoogte te nemen. Al spoedig kregen ze de over tuiging dat twee tegen zovel en niet veel zou uithalen en dus werd er assistentie van collega's ingeroepen. Maar voordat er hulp kwam opdagen uitte de op straat ge zette venter zijn misnoegen over des kaste leins handelwijze, door een der ruiten met een kei te bewerken, met als droevig ge volg dat het glas rinkelend in de Groen daalsteeg terecht kwam. Dader-venter wilde er na de volvoering van zijn vernieling, zoals het in de dag vaarding heet, de sokken inzetten, maai de politie-agent die op hulp uit v/as riep hem een halt toe. Een maat van de vluch tende vernieler bleek het daar allerminst mee eens te zijn en vatte de wetsdienaar krachtdadig bij de schouders en diénde hem vervolgens enige rake klappen toe. Op deze geweldpleging trok de aange vallene zijn pistool en loste enige schoten in de lucht en toen dat niet hielp schoot hij de wildeman in een been. Toen hij vanmorgen voor de Haarlemss politierech ter stond, herinnerde hij zich alleen nog maar dat hij vijftien a twintig borrels ge dronken had en door een kogel was ge- aakt. „Ik was onder invloed", verduide lijkte hij zijn betoog. „Dat klopt", meende de rechercheur, „in het ziekenhuis zag hij mij voor de dokter aan". De officier eiste drie maanden tegen hem en de ruit-ver- nieler die evenals zijn maat al een vijftien nummers op zijn strafblad heeft staan, hoorde een maand tegen zich vorderen. De raadsman van de aanvaller achtte de opzet niet bewezen en die van de vernieler drong aan op clementie, vooral omdat, naar hij meende de omstandigheden waar in verdachte leefde ongunstig waren. De politierechter deed het af met respectieve lijk twee maanden en drie weken. ADVERTENTIE ZWITSALSTT1N .DE ANTI-PUN TABLETTEN* Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 November 1950 GEHUWD: 18 Nov., J. Prinsen en L. M. van Leeuwen; J. van Wonderen en C. Por- tegies; J. S. Distelbrink en C. M. Liglenberg. BEVALLEN van een zoon: 15 Nov.. C. W. RooseWilshaus; C. J. Hoekvan Driel, 2 z.; 18 Nov., W. C. Ruitervan Butselaar. BEVALLEN van een dochter: 17 Nov., J. C. KooijKoelemij; 18 Nov., B. Kuijpervan den Kommer. OVERLEDEN: 17 Nov., W. J. Lasschuit, 86 j Warmoesstraat; P. G. de Vogel, 74 j., Bis schop Ottostraat. Dressuurwedstrijd H.R.J.V. De Haarlemse Rij- en Jachtvereiiigïng heeft Zaterdag haar winterseizoen geopend met een dressuurwedstrijd in de Manége Ad. Klebe in Haarlem. Er was een proef voor beginnelingen en een proef voor gevorder den. Het aantal deelnemende juniores was verheugend hoog, althans wat de meisjes aangaat, want het sterke geslacht liet verstek gaan. Lt. kol. H. J. J. T. M. Steenmetser vormde de jury. De uitslag was: Beginnelingen: .1. mej. M. Schroder op Bambi; 2. mej. E. Hertz op Spunky; 3. jkvr. P. Van Weideren Reng'ers op Teacher. Gevorderden: 1. mej. I. Wallage op Vrede; 2. mej. H. Posthumus op Gold Lass. „COLTBRIDGE" WINT NOVEMBER- HANDICAP. De ruin „Coltbridge" heeft de Manchester November-handicap gewon nen, de laatste grote vlakke ren van het seizoen, met „North Cape" op de tweede en „Belsay CaStle" op de derde plaats. Haarlemmermeer Dodelijk ongeval Zaterdagavond stak de 64-jarige J. Pecht. komende van de Draverslaan, onverwacht de. Kruisweg over. Hij werd gegrepen door een uit de richting Aalsmeer komende per sonenauto. Het slachtoffer werd np slag gedood. Heemstede Veertig jaar aan de touwtjes getrokken In het R.K. Verenigingsgebouw is een toneel en ook een toneelknecht. Om veertig jaar lang te zorgen dat achter het gordijn alles goed marcheert, is een prestatie van de heer M. de Zwart. Zondagmiddag werd dit feit herdacht. Bé- halve pastoor C. v. Mierlo en het kerk bestuur waren de beide R.K. toneelvereni gingen uit Heemstede, alsmede het Katholiek Gemengd Koor en enige andere verenigin gen vertegenwoordigd. Namens het kerkbestuur dankte pastoor Van Mierlo de jubilaris voor de wijze waarop hij zijn werk heeft gedaan en bood hem het zilveren erekruis van de parochie aan, be nevens een couvert met inhoud. Vervolgens werd nog gesproken door de heren P. H. M. Pgeperkorn, namens het kerk bestuur, N. J. v. d. Linden voor de K. A. B„ J. J. Schelers, voor de R.K. toneelvereni ging „Door Eendracht Sterk", G. Kromhout voor de toneelvereniging „Berkenrode", J. J. Warmerdam voor de R.K. damclub „St. Bavo" en J. Arink voor het Katholiek Ge mengd Koor. Allen boden geschenken aan. Oplichting Door de Heemsteedse politie is, als gevolg van verschillende klachten van ingezetenen, proces-verbaal opgemaakt tegen twee Haar lemse aardappelhandelaren, die een opgege ven bestelling niet uitvoeren zoals was af gesproken. Wanneer men zandaardappelen bestelde, vond men onder in ds zak een laagje Ideinaardappelen. terwijl ook aan het gewicht nog wel eens een en ander man keerde. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 29034 29634 Unilever 220 lA 220 232 A. K U 174}4 17434 Nederlandse Ford 309 Nederlandse Kabel 257 v, Berkei's Patent 116 !4 Scheepvaart-Unie 163J4 162% Holl.Amerika Lijn 17234 Deli Maatschappij 107 >4 106 H. V. A 11434 115 A'dam Rubber 12334 12434 Ned. Handel Mij. 152 Nat. Handelsbank 8534 Billiton Mij, II 224 Burgemeester beschermheer der gymnastiekclub „Heemstede" Zaterdagavond herdacht de gymnastiek- en sportvereniging „Heemstede" haar vijf jarig bestaan met een feestavond in het Sportpark Restaurant. Tijdens een receptie hebben afgevaardigden van zusterverenigin gen gelukwensen aangeboden. De voorzitter de heer O. A. Brink herinnerde aan hetgeen zijn vereniging in de afgelopen vijf jaar had gepresteerd en noemde het feit, dat de burge meester thans het beschermheerschap had willen aanvaarden, zeer verheugend. Hij was er trots op, dat de vereniging nu voortaan een kompas bezat, waarvan zij met een ge rust gevoel haar verdere koers kon aflezen. Onder luid applaus speldde de voorzitter ver- volgehs de burgemeester als eerste het nieuwe verenigingsinsigne op de borst, waarna een der meisjesleden mevrouw Van Rappard rode anjers aanbood. De burgemeester gaf te kennen, dat het beschermheerschap dikwijls als een forma liteit wordt beschouwd en als zodanig ook aanvaard. Hij was echter verre van formeel en zou zijn nieuwe functie liever zien als een taak, die zekere verplichtingen met zich meebrengt. De burgemeester beloofde voor de vereniging een beschermer te zullen zijn, die met haar verdere verrichtingen belang stellend zou medeleven. Na deze installatie volgde het optreden van het duo Piet de Vos en Mary Corany met pianobegeleiding van Herman Teunïssen. De viering van het eerste lustrum werd met een bal besloten. „O bella donna Lucia" De R.K. toneelvereniging D.E.S. heeft een bijzondere activiteit aan de dag gelegd, door slechts enkele weken nadat zij een succesrijke opvoering van „Kinderen van ons Volk" gegeven had, Zondagavond op nieuw de planken van het Verenigingsge bouw te betreden. Het thans gekozen stuk „O, bella Donna Lucia", was een volmaakte antipode van het vorige, hetgeen overigens niet te verwonderen valt als wij weten dat het een nieuwe bewerking is door een zekere Rosita Peters van de bijna klassiek geworden klucht „De Tante van Charley". De avonturen van deze tante in travesti hebben reeds meer dan een halve eeuw ontelbare toeschouwers over de gehele we reld uitbundige vrolijkheid verschaft. Geen wonder dat dit éclatante succes van de schrijver Brandon Thomas velen er toe heeft gebracht hun toevlucht tot dezelfde intrige te nemen, wanneer zij door hun in spiratie in de steek gelaten werden. Een frappant voorbeeld van deze geestelijke diefstal is bijvoorbeeld de Duitse klucht „Tante Ju 11.a uit Calcutta". Wij kunnen echter „O, bella Donna Lucia" welwillend bezien. De oude klucht werd met een ac tueel tintje opgekalefaterd en kreeg ook bij de opvoering van D.E.S. weer het volle pond. Er is dikwijls zo onbedaarlijk ge lachen, dat het gesproken woord óf en toe volledig werd overstemd. De gewaande tante werd door J. v. d. Veldt met veel komische verve gespeeld, J. Peeperkorn gaf een markante typering van kolonel Ches- ney en ook J. Swinkels leverde als de oude Spettique aardig werk. Mevrouw A. Wil- lemse zorgde voor een beschaafd contrast tegenover de vermeende Donna Lucia. De andere rollen gaven evenmin aanleiding tot veel critiek. Voor hen dis vielen Zaterdag werd in de kerk van de H. Bavo een plechtige H. Mis van Requiem met militaire eer opgedragen voor de ziele- rust van de militairen die in Indonesië zijn gevallen. Majoor-aalmoezenier Nijssen droeg deze H. Mis op, daarbij geassisteerd door kapelaan J. v. Rossum als diaken en kapelaan P. Riep als subdiaken. In de kerk v/as een katafalk opgesteld, bedekt met de Nederlandse vlag en een soldatenhelm, waarom heen een militaire erewacht was geplaatst, terwijl de verschillende delen van de dienst door trompetgeschal werden aangekondigd. Het zangkoor voerde de Requiemmis van L. Perosi uit. Na de H. Mis werd het Wil helmus gezongen door de vele aanwezigen die deze plechtigheid bijwoonden. Na afloop van de dienst, welke op initia- Toen het boomhuis helemaal gereed was, moesten er natuurlijk nog meubeltjes in komen. Ook daarvoor zorgden de Kabouters van het dorp. Ze hadden allemaal wel een stoel, een tafel, een kastje te missen. Dat alles bij elkaar was voldoende, om het huis bewoonbaar te maken. En bovendien zouden de Kabouters, die erin gingen wonen, zelf verder kunnen gaan met. het maken van meubeltjes; als die klaar waren, konden de anderen hun boeltje weer terug krijgen. Zo was de hele kwestie opgelost, tot aller tevredenheid. Eindelijk ivas alles in orde. Het boomhuis was klaar, de meubeltjes waren verhuisd. Daaraan hadden natuurlijk Rick en Bunkie ook meegeholpen, want ze wilden ook iets doen. En aangezien zij niet zo goed konden bouwen, konden ze nu toch ook hun hulp geven. Voordat de andere Kabouters in hun nieuwe huis trokken, kwam.en allen bij elkaar in hel huis van de burgemeester. En daar hield de oudste van de gasten een toespraak, waarin hij namens allen bedankte voor de hulp, die hun vrienden hun in de nood hadden betoond ADVERTENTIE Geef ze 'n gezonde" verrassing lief van Katholiek Thuisfront in de paro chie St. Bavo werd gehouden, is aan de militairen die de plechtigheid bijwoonden, een ontbijt aangeboden, waarbij zij werden toegesproken door de voorzitter van Katho liek Thuisfront, de heer C. Oomen. Bloemendaal Overveense brandweer moest twee keer uitrukken De Overveense brandweer is in het afge lopen week-end tweemaal in actie geweest. Zaterdagmiddag ontstond brand in de kelder van een hifïs aan de Militairenweg. Aange zien er een ventilatiekoker vlak bij de brand haard v/as, vreesde men, dat het vuur zou kunnen overslaar naar het rieten dak en voor de zekerheid riep men de hulp van de Bloemendaalse brandweer in. Het vuur kon echter vrij makkelijk worden bedwongen. Zondagmiddag moest de brandweer weer in touw komen. In cle achterkamer van een huis aan de Oranje Nassaulaan was een brand je ontstaan, maar dank zij enige actieve buren en het snelle arriveren van de brandweer was het onheil gauw bezworen. De bewoon ster van het huis had blijkbaar een onge luksdag, want zij werd 's avonds in Bloe mendaal op straat door een man aangeval len, die haar handtas te pakken kreeg. Hij wierp haar op de grond, doch desondanks zette zij een achtervolging in. Zij verloor hem echter uit het oog. De tas is later terug gevonden, doch enige voorwerpen ontbraken. ADVERTENTIE Hoorapparaten vanaf f 175. THEO v. AMERQNGEN RADIO- EN TELEVISIESPECIALIST Raadhuisstraat 35 - Heemstede - Tel. 29449 „Sursum" concerteerde In hotel „Vreeburg" te Bloemendaal heeft de Christelijke muziekvereniging „Sursum" Zaterdagavond voor een bijna volle zaal on der leiding van haar voortreffelijke dirigent -J A. Meng, een concert gegegen. Het was een goede gedachte voor dit concert een aantal in Bloemendaal wonende ouden van dagen alsmede bewoners van huize Wildhoef uit te nodigen. Zij werden allen welkom ge heten door de voorzitter van Sursum, de heer J. Loerakker. Het programma werd begonnen met Psalm 138 in een arrangement van de dirigent. Hier was nog wel onzuivere klank te horen, even als in de hierna volgende mars Herrijzend Nederland van A. M. van Leest en de Tour- nesol ouverture van Jules Courtois. Maar met de Floralia-fantasie van S. P. van Leeu wen en het door de dirigent voor dubbel blaaakwintet bewerkte menuet uit de ouver ture tot „Bérénice" van G, F. Handel waren de blazers uitstekend op dreef. Van het na de pauze ten gehore gebrachte programma willen we niet onvermeld laten het voor een fanfarecorps zo moeilijke non nenkoor uit „Casanova" van Strauss, het enige verzoeknummer in dit programma. De avond werd verder gevuld met het op treden van „Die Rooiroks", een muziek- ensemble van de Christelijke Jongemannen vereniging uit IJmuiden onder leiding van Joh. Ottens. Het was de tweede keer dat wij in dit seizoen het ensemble in Bloemendaal hoorden spelen; het bevestigde met populaire wijsjes de frisse indruk die wij reeds eerder kregen. Helaas maakte voortdurend luid ge praat het ongestoord luisteren naar de mu ziek onmogelijk. OFFICIËLE PUBLICATIE NA-INLEVERING BANK- EN MUNTBILJETTEN EN ZILVERBONS De Nederlandse Bank maakt bekend, dat de gelegenheid tot het aanvragen van na- inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons die bij de geldzuiverïng buiten omloop zijn gesteld op 31 December defini tief zal worden gesloten. Houders van de hier bedoelde, voor 7 Mej 1945 gedateerde, betaalmiddelen, die alsnog van de gelegen heid tot na-inlevering wensen gebruik te maken, dienen ten spoedigste een desbe treffende aanvraag in te dienen. Aandragen tot na-inlevering dienen te worden gesteld op formulieren die uitsluitende verkrijgbaar zijn bij de Nederlandse Bank N.V., bureau na-inlevering binnenland, Nieuwe Doelen straat 5, Amsterdam-C, tegen betaling van f0,50 (bij schriftelijke bestelling van for mulieren dient een bedrag van f0,50 per stuk in postzegels te worden bijgevoegd). De aandacht wordt er op gevestigd, dat vergoeding slechts kan worden overwogen in die gevallen, waarin de huidige houder de biljetten reeds in zijn bezit had op 8 Juli 1945, voorzover het betreft biljetten van f 100 of op 25 September 1945, voor wat betreft de overige buiten omloop gestelde betaal middelen. BINNENLAND Zaterdagmiddag heeft Prinses Beatrix in gezelschap van een aantal schoolvrien dinnetjes de internationale- hondententoon stelling bezocht, die gehouden werd in de jaarbeurshallen te Utrecht. Hedenavond wordt ten behoeve van de actie voor de kinderpostzegels over beide zenders een St. Nicolaas-luisterwedstrijd uitgezonden, over Hilversum I om 20.10 uur en over Hilversum H om 21.15 uur. De hoofd prijs bestaat uit een televisie-ontvanger, HAARLEM EN OMSTR. De burgemeester en de wethouders van Heemstede zijn verhinderd Woensdag 22 No vember 's morgens spreekuur te houden. De burgemeester is op die dag te spreken van 2.30 tot 4.30 uur. Ds. P. Riemersma uit Vijfhuizen is be roepen bij de Gereformeerde kerk van 's-Gravenhage-West. Ds. H. S. J. Kalf is voornemens op 31 December afscheid te nemen van Amster dam-West, om op 7 Januari intrede te doen te Bennebroek, na bevestiging door ds, M. M. de Jong van Nieuw-Vennep. Op rlc hoek van de Wilhelmïnalaan en het Westerhoutpark viel Zaterdagavond een dame uit een personen-auto, toen deze de bocht maakte. Zij brak haar linkerdijbeen, Vermoedelijk heeft zij per ongeluk met haar arm de portierkruk naar beneden gedrukt, Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer D. H. Scholten te Santpoort, Oppositie van Rogge op het vredescongres te Warschau WARSCHAU. (Reuter). John Rogge, be stuurslid van de Amerikaanse progressieve partij en lid van het permanente comité van de vredesbeweging, heeft op het vre descongres te Warschau een rede van een half uur gehouden, waarin hij het commu nistisch geloof in het gebruik van geweld „een hinderpaal op de weg van de mense lijke vooruitgang" heeft genoemd. Rogge heeft een eigen weg gevolgd sinds hij zich bij- deze vredesbeweging aansloot en wil Noord-Korea als aanvaller gebrandmerkt zien. Waarnemers geloven, dat dit Rogges „zwanenzang" in de vredesbeweging is geweest. De vooraanstaande Sovjet-Rus sische afgevaardigde Boris Polevoy heeft hem reeds „een vernietiger van de vrede." genoemd. Rogge zei in zijn rede, dat de commu nisten in Korea en Tibet hun toevlucht hadden genomen tot geweld. „Communis- tisch 'fanatisme heeft de Sovjet-Unie ver leid tot een poging, aggressieve' bewegin gen in andere gedeelten van de wereld onder haar invloed te krijgen door voor uitgang gelijk te stellen met haar eigen buitenlandse en binnenlandse politiek", altjus Rogge. Rogge verklaarde zich ver ontrust zowel over de concentratie van economische macht in de Verenigde Stateu als over die van politieke macht in de Sovjet-Unie, doch 't meest over de laatste. „Kunnen zij niet dulden, dat iemand het met hen oneens is, omdat zij zo onzeker zijn van hun positie? Kunnen zij geen andere mening horen, omdat zij zo onze ker zijn van hun premissen?" vroeg Rogge zich af. Deze opmerking werd met hoonge lach beantwoord. De congresleden joelden en schimpten tijdens zijn rede, doch enkele punten, die overeenstemden met de algemene lijn van het congres, werden met bijval ontvangen. Rogge sprak de hoop uit, aat het nieuwe Chin'a een onafhankelijke weg zal volgen evenals Joegoslavië. Oppositie Naar Reuters correspondent te War schau meldt, wordt achter de schermen van het vredescongres aldaar beraadslaagd over de stichting van een niet-communis- tische vredesbeweging. Deze zou worden gevormd door een kleine, doch invloed rijke groep niet-communisten, die tot dus ver deelgenomen hebben aan de door de communisten geleide vredesbeweging. De beweging zou zich kristalliseren rondom John Rogge, die na zijn redevoe ring van Zondagavond verzekeringen van sympathie kreeg van Franse, Deense, Brit se en Ierse gedelegeerden. Radio Moskou leverde Zondagavond de volgende commentaar op de rede van Rogge: „Deze provocerende toespraak, waarin de bandieten van Tito geprezen werden, heeft alom onder de gedelegeer den grote verontwaardiging gewekt". FEUILLETON door mevrouw Bijleveid-Gelinck 20) Het lijkt me een heel ding voor u om na het Indische klimaat hier in dit kikker landje te moeten leven. Ik geloof dat ik altijd heimwee zou hebben. En u zult van dit verrukkelijke zomerweer misschien nog wei meer genieten dan wij! Inspecteur Renkevoort zag even vol symnaïhie naar de zee-officier. Ik kan me voorstehen, dacht hij, dat Aagje zoveel houdt van deze man. Een fijn mens! Gelukkig nam Preller de hem toege stoken hand aan. Dat is ook zo, meneer Benck. Maar een Junimaand kennen wij in Indië niet. Als ik weer terug ben zal ik dèèr heimwee naar hebben. Al is het alleen al naar de aardbeien. Mag ik jou er wat van geven Aagje? Ja? Hou dan je bordje maar bij! Graag! zei ze. De onderlinge gesprekken werden nu weer voortgezet. En meneer Benck legde zijn hand op die van zijn buurvrouw. Zul je nu na de koffie wat gaan rus ten, kindje? Je zult wel erg moe zijn na vannacht! Ze schudde haar hoofd. O nee, meneer Benck. Ik ben helemaal niet moe! En ik heb ook geen tijd om te gaan rusten! Wat heb je dan allemaal te doen? Een reddingsactie voor mijn vrienden. Zou je die reddingsactie niet beter overlaten aan inspecteur Renkevoort? Hij iijkt mij daar beter geschikt voor dan jij! Ze lachte even. Jawel, zei ze zacht, maar hij heeft vannacht uw vingerafdruk ken laten nemen! Ik was.er zo boos over! Maar daar had hij het volste recht toe! Ik zou het in zijn plaats ook gedaan hebben! Heeft hij nogis hij nog verder bij u geweest? Ik bedoelover die sleutel? Ja, hij is vanmorgen nog een kwar tier bij mij geweest. Ik kon hem helaas geen verdere inlichtingen geven, niets. Het speet mij erg, want het is een zeer sym pathieke persoonlijkheid. Ja, zei ze. Zul je geen gekke dingen doen Aagje? Je bent zo impulsief! Anders zal ik aan inspecteur Renkevoort vragen om jou ook in je kamer op te sluiten! Weet u het dus van freule Frida? Ja, dat weet ik. De anderen stonden nu op, de lunch was afgelopen. Alleen meneer Valentijn nam nog snel een kopje koffie. En tot hem wendde zich plotseling inspecteur Renke voort, die tot nog toe zeer weinig gezegd had; Meneer .Valentijn. Het mannetje schokte op van plotselinge schrik. En meteen gebeurde er een ramp: het koffiekopje ontgleed aan zijn vingers en kwam met een kletterende slag neer op zijn bord. Een miniatuurzondvloed ver breidde zich over het tafellaken. Grote hemel! Er ontstond de gewone drukte en bewe ging die altijd op een dergelijke catastrophe volgt. Iedereen schoof toe, redde de nog schone vingerdoekjes en het verdere servies en in formeerde hoe het gekomen was. Het kwieke Riekje mompelde iets van „stom meling" en manoeuvreerde handig met een theedoek. Mevrouw Beerman mopperde over haar bemorste tafellaken en Hans Preller constateerde opgewekt dat het een reuzen tref was dat het net op Vrijdag ge beurd was. Nog maar één dag en het tafel laken werd tóch in de was gedaan! Ondertussen veegde de bewerker van al die consternatie zich met zijn zakdoek over zijn voorhoofd en hoopte in stilte dat in specteur Renkevoort zijn voornemen, om hem aan te spreken, nu verder zou laten varen. Maar deze hoop bleek spoedig ijdel te zijn. Zelfs voordat alle rommel was op geruimd, kwam de vreselijke man weder om naar hem toe en begon ten tweeden male: Meneer Valentijn. Ja, inspecteur? U bent vannacht de eerste geweest van alle huisgenoten hier, die ik ontmoet heb. En nu bent u de laatste met wie ik nader kom kennismaken. Ik wilde u graag spreken, o.a. over de administratie van juffrouw Van Esbeeck. Misschien wilt u een en ander op uw kamer klaarleggen, dan kom ik na een blik op zijn horloge over ruim een half uur bij u. Is dat goed? Het mannetje staarde hem ontzet aan. Over een half uur? Op mijn kamer? O neeik bedoel goed, graag, inspec teur. Maar de administratie van juffrouw Van Esbeeckik heb niet, ik weet niet. De politieman had zich al afgewend, zo dat hij niet meer te weten kwam wat de ander niet wist. Hij ging naar boven, naar de zitkamer van freule Frida en stuurde de beide rechercheurs, die daar nog steeds aan het zoeken waren, naar haar slaap kamer. Ik kom nog even met u praten, freule. Ik heb niets te zeggen, inspecteur. Arnold van Blitterswijck was nog in de eetkamer blijven dralen tot zijn moeder weer naar de salon was verdwenen, toen ging hij recht op Hans Preller af. Meneer Preller? Meneer Van Blitterswijck? Ik wou u graag even onder vier ogen spreken. Mag ik u verzoeken met mij mee naar boven te gaan naar mijn atelier? De Indischman kneep even zijn ogen samen in de rook van zijn sigaret. Hij glimlachte en boog ironisch. Met het meeste genoegen, meneer Van Blitterswijck. Misschien staat u mij toe om nog drie trekjes aan mijn sigaret te doen, dan is zij op! Góarne. Ha! dacht Aagje, die de oren spitste. Een ontmoeting onder vier ogen tussen Arnold en Hans Preller. Arnold, die ongetwijfeld een schurk was, Hans Preller. die misschien ook meer wist dan hij wou laten blijken. Ze wisten beiden iets, dat was onder de lunch genoegzaam gebleken. En ze waren nijdig op elkaar, er was een concurrentie, een vijandschap. Als ze samen boven waren, en ze werden nog eens nijdig op el kaar, dan zouden ze elkaar misschien wel eens de waarheid kunnen zeggen. En het zou de moeite waard zijn om die waarheid te horen. Haar brein werkte snel. Het moet moge- lijn zijn, het was mogelijk om hun gesprek af te luisteren. Ze gingen naar het atelier. En het atelier was eigenlijk een afgesloten stuk van de zolder; tegen de schuinlopende wand van het hoge puntdak was een los houten beschot ingebouwd. En daarachter was een hol, dat wist ze nog heel goed uit haar kinderjaren, toen ze met haar vrien dinnetjes op zolder verstoppertje speelde. In dat hol was ze dikwijls weggekropen en dan voor lange tijd onvindbaar geweest. Ze draafde de trappen op. nog maar drie trekjes sigaret had ze tijd om zich in haar schuilplaats te installeren. Het was niet ge makkelijk, er stond in de hoek van de zol der een barricade van koffers en kisten, waartussen ze een niet al te zichtbare door gang moest maken. Ze wrong zich zo nauw mogelijk er tussen door, duwde een schotje opzij en vervolgens weer op zijn plaats en kroop op handen en voeten over een lang opgerold tapijt de duisternis van haar schuilplaats in. Wat was het hier warm vlak onder het dak, om te stikken was het! Maar dat moest ze voor haar vrienden over hebben! Ze was hier vlak achter het atelier en ze zou hier ieder woord kunnen verstaan, maar verderop zag ze nog een smalle licht streep en ze begreep, dat er daar een reet moest zijn in het houten beschot. Ja hoor, het was nog wel een vrij brede kier en als ze voorover op de rol tapijt ging liggen, kon ze zelfs een aardig stuk van het atelier overzien. Het was schitterend, het overtrof haar stoutste verwachtingen! Alleen had haar observatiepost twintig graden koeler moeten zijn. Ze had een gevoel of ze een spannend toneelstuk ging bijwonen. Daar ging de deur op de achtergrond open en binnen traden de beide voornaamste acteurs: Hans Preller in zijn licht linnen tropenpakje en Arnold in zijn kaneelkleurig jasje. Ze waren nog steeds hoffelijk jegens elkaar en da gast kreeg de beste leunstoel aangeboden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6